Pokaż menu

Archiwum

Firmy z okładek

Firmy z okładek

 
ptak warsaw expo ebm papst   
best crossbow deer hunting crossbow

Reklama

Współpraca

Archiwum - numer 05/2015

Napędy i Sterowanie
numer 05/2015


Maciej Sakowicz
20 lat firmy Weintek – aktualna oferta paneli HMI
Popularne obecnie interfejsy dotykowe, pozwalające w prosty sposób sterować maszynami, powstały ponad dwadzieścia lat temu. Obraz wyświetlany był początkowo na ekranach CRT z dołożoną matrycą dotykową. Później pojawiły się ekrany LCD podświetlane awaryjnymi lampami katodowymi. Dzisiaj standardem jest już podświetlenie LED, które jest właściwie niezawodne. Ewolucja interfejsów sterowniczych rozpoczęła się od przeniesienia przycisków mechanicznych z szafy sterowniczej na ekran monitora w formie graficznego odwzorowania.

***
Cezary Kalista
Sieci bezprzewodowe w przemyśle
Projektanci sieci przemysłowych chętnie sięgają po rozwiązania bezprzewodowe, ponieważ taka infrastruktura daje przedsiębiorstwu dużo więcej korzyści niż tylko pozbycie się kabli. Bezprzewodowa łączność umożliwia niezawodną transmisję danych w połączeniu z szybką instalacją. Zastosowanie technologii bezprzewodowej zapewnia swobodę projektowania systemów automatyki, przy jednoczesnym obniżeniu kosztów wdrożenia.

***
Jacek Paradowski
Efektywność energetyczna według Festo. Inspekcja i pomiary jako usługa serwisowa
Sprężone powietrze niesłusznie uważane jest za jeden z najtańszych nośników energii. Założenie to często prowadzi do akceptacji rozwiązań i procedur, które dopuszczają zbyt wysokie zużycie powietrza, traktując ten fakt jako nieistotny dla analizy bilansu ekonomicznego zakładu. Biorąc pod uwagę niedużą sprawność wytwarzania sprężonego powietrza, wynikającą z zachodzących przemian termicznych, ograniczone możliwości przesyłowe gazu, zależność ciśnienia i przepływu od architektury sieci oraz algorytmu działania elementów wykonawczych, można dostrzec specyficzną dwoistość energetyczną sprężonego powietrza. Zaniedbane, jest w stanie generować poważne straty finansowe w sposób dyskretny i ciągły. Odpowiednio monitorowane, utrzymane i wykorzystywane w świadomy sposób umożliwia osiąganie oszczędności na niespodziewanym i zaskakująco wysokim poziomie.

***
Efektywne kosztowo przezbrajanie maszyny i urządzenia. Mechanizmy przesuwu
Mechanizmy przesuwu (wózki liniowe) pozwalają skrócić czas przezbrajania różnego typu maszyn i urządzeń. Przyspieszenie czasu przezbrajania, zależnie od jego częstotliwości czy kosztów przestoju maszyny, wpływa w znaczącym stopniu na ekonomikę danego procesu produkcyjnego. Dlatego też oszczędności wynikające z wprowadzenia mechanizmów techniki liniowej mają zazwyczaj większe znaczenie niż sam koszt tych elementów.

***
Mechanizm zaciskowy – Kipp Positive Clamping System
Minimalizacja kosztów, duża elastyczność oraz możliwość szybkiego reagowania na ciągle zmieniające się potrzeby rynku to główne wyzwania, z którymi na co dzień zmagają się przedsiębiorcy z branży metalowej w Polsce. Jednym z czynników, który pomaga sprostać tym zadaniom, jest warsztat dobrze wyposażony w oprzyrządowanie pozwalające na błyskawiczne, pewne i – co najważniejsze – precyzyjne zamocowanie detalu.

***
VIPA – GREEN SOLUTION – oszczędne zarządzanie zużyciem energii elektrycznej
Od 2013 roku istnieją wymogi, stawiane przez Unię Europejską, dotyczące oszczędnego zużycia energii elektrycznej. Świadoma gospodarka energetyczna jest ważna nie tylko dla ochrony środowiska naturalnego. Rosnące koszty energii elektrycznej są znaczną częścią wydatków, redukując tym samym zyski. Celem proponowanego przez VIPA rozwiązania GREEN SOLUTION jest wygospodarowanie w zakładach produkcyjnych potencjalnych oszczędności w zużyciu energii elektrycznej, a tym samym redukcja kosztów i zwiększenie zysków. Jak to wygląda w praktyce?

***
Solidne i łatwe w montażu urządzenia sterujące i sygnalizacyjne o nowoczesnym wzornictwie
Modularny system urządzeń sterujących i sygnalizacyjnych w czterech liniach wzorniczych.
Duży wybór przycisków, przełączników i sygnalizatorów w różnych kolorach i wersjach dla wszelkich zastosowań.
Solidne wykonanie o stopniu ochrony IP69K.
Szczególnie łatwy i odporny na błędy sposób montażu i demontażu dzięki zabezpieczeniu przed obracaniem i koncepcji łączenia zatrzaskowego.

***
Nowe systemy radiowe Radioline bazujące na technologii Trusted Wireless 2.0. Wszystkie zalety innych rozwiązań w jednym
Większość z nas posiada więcej niż jedną parę butów. Oprócz butów sportowych mamy na przykład eleganckie buty do tańca, buty do pracy w ogrodzie, buty na wycieczki piesze poza miasto. Do tego parę butów do codziennego użytku, tak więc przeciętny Kowalski ma kilka par butów o określonych właściwościach przeznaczonych na określone okazje. Podobna zasada obowiązuje w przypadku różnych przemysłowych technologii radiowych dostępnych na rynku.

***
Przemienniki częstotliwości firmy Sanyu dla rozwiązań HVAC
Wychodząc naprzeciw potrzebom klientów, firma Sanyu stworzyła najwyższej jakości urządzenia, które w pełni zaspokajają ich wymagania. Przemienniki częstotliwości i softstarty firmy Sanyu wykorzystywane są w wielu dziedzinach przemysłu, takich jak: przemysł maszynowy, wydobywczy, metalurgiczny, chemiczny, przetwórczy, Na szczególną uwagę zasługuje branża klimatyzacji i wentylacji (HVAC). Rozwój tej branży o kilkadziesiąt procent w stosunku rocznym powoduje wzrost zainteresowania falownikami i softstartami. To ta branża jest ich największym odbiorcą. Firma Sanyu jest również uczestnikiem dostaw dla tej branży. Oferujemy przemienniki serii SY6600, SY8000P oraz softstarty serii SJR2.

***
Tomasz Kochanowski
Dobór przemiennika częstotliwości z rodziny Astraada DRV
Właściwy dobór przemiennika częstotliwości do silnika napędzającego urządzenie w danej aplikacji jest podstawą optymalnego wykorzystania nowoczesnych napędów – zarówno pod kątem oszczędności energii elektrycznej, jak i czasu jego eksploatacji.

***
Modlink MSDD. System z ponad czterema tysiącami możliwości
Podłączanie zewnętrznych urządzeń do sterowania okazuje się często sprawą trudną i skomplikowaną. Mnogość stosowanych interfejsów w najróżniejszych kształtach i rozmiarach sprawia, że zwykła wymiana nie zawsze jest możliwa. Pomocne okazują się wtedy urządzenia interfejsu płyty czołowej Modlink MSDD Murrelektronik.

***
Modułowe maszyny – co zrobić z oczekiwaniami rynku?
OCME – włoski producent systemów opakowaniowych wprowadzając na rynek nowy system DryBlock, zadbał o modułowość maszyn i osiągnął mistrzostwo w miniaturyzacji gabarytów oraz energooszczędności. W nowym projekcie OCME zastosowała silnik elektryczny zintegrowany z jednostką napędową, co zrewolucjonizowało technologię projektowania, wytwarzania i zarządzania liniami pakującymi.

***
Falowniki HITACHI – seria NE-S1
Duża konkurencja na rynku układów napędowych w segmencie małych ekonomicznych falowników skalarnych stworzyła konieczność zaprojektowania nowego modelu falownika Hitachi.

***
Michał Wilk
Nowa jednostka CPU AC500 oraz uaktualnienie oprogramowania Automation
Firma ABB, kontynuując rozwój platformy automatyzacji AC500/S500, wprowadziło do sprzedaży najnowszą, bardzo wydajną jednostkę centralną serii AC500 oraz uaktualniło pakiet oprogramowania narzędziowego AB do wersji 1.1.

***
Napędy NORD dla przenośników pracujących w tunelach pod Londynem
W ramach systemu transportu miejskiego „London Crossrail” budowane są obecnie nowe tunele przecinające cały Londyn. Usuwanie gliniastego gruntu z tunelu jest trudnym zadaniem dla specjalnego systemu przenośników wyposażonego w napędy NORD DRIVESYSTEMS.

***
Jakub Jędrzejewski
Ograniczanie mocy zamówionej energii elektrycznej – X-Meter
Urządzenie X-Meter firmy Energyteam to rejestrator danych oraz analizator parametrów sieci. Jednak w połączeniu z opcją XM18 daje kompleksową możliwość uniknięcia przekroczeń mocy zamówionej, zakontraktowanej z dostawcą energii, oraz przeprowadzenie optymalizacji jej nadmiaru. W takiej konfiguracji pełni funkcję „Strażnika Mocy” zamówionej.

***
Rozwiązania liniowe, systemy zasilania, a teraz trybofilament 3D – drukarki 3D rozwijają się z produktami igus. Drukuj własne komponenty do aplikacji ruchomych z nowym filamentem od igus
Drukowanie 3D oferuje użytkownikom nowe sposoby drukowania elementów o skomplikowanych projektach. Jest to dobra alternatywa, przede wszystkim dla konstruktorów, aby projektować komponenty z wykorzystaniem najnowszych technologii niskokosztowych. Firma igus, specjalista od trybopolimerów, produkuje odpowiednie systemy liniowe do drukarek 3D, ale również odpowiednie filamenty. Z materiałem iglidur I180-PF igus wprowadza na rynek nowy filament, który jest łatwiejszy do przetworzenia, co oznacza, że prawdziwe komponenty do rzeczywistych aplikacji można w prosty sposób wyprodukować i od razu zastosować w maszynie.

***
RFID – więcej niż identyfikacja
Pozycja firmy Pepperl+Fuchs jako specjalisty i pioniera w dziedzinie systemów identyfikacji poparta jest długoletnim doświadczeniem w sektorze automatyzacji produkcji oraz niezmiennym zaangażowaniem w dalszy rozwój tej dziedziny. Naszym celem jest gwarancja wysokiej jakości przepływu informacji zapewniającej płynną dystrybucję materiałów i produktów końcowych.

***
Komputery przemysłowe z mikroprocesorami Intel Core/Atom 4. generacji i obsługą modułów iDoor
Do oferty firmy Advantech trafiły dwa nowe komputery przemysłowe oparte na mikroprocesorach Intel Core/ Atom 4. generacji. UNO- 2483G i UNO-2473G obsługują wymienne moduły iDoor, pozwalające rozbudować je o dodatkowe funkcjonalności.


***
Energetab 2015 – największe w Polsce targi w branży energetycznej
Przed nami kolejna – już 28. edycja Międzynarodowych Energetycznych Targów Bielskich ENERGETAB 2015, które odbędą się w dniach: od 15 do 17 września br. ENERGETAB to największe w Polsce targi nowoczesnych urządzeń, aparatury i technologii dla przemysłu energetycznego. To jedno z najważniejszych spotkań czołowych przedstawicieli sektora elektroenergetycznego.

***
Magistrale komunikacji cyfrowej w przetwornicach częstotliwości VLT® Danfoss
Sieć magistrali komunikacji cyfrowej (Fieldbus) jest nazwą rodziny protokołów sieci przemysłowych stosowanych do sterowania urządzeniami w rozproszonych systemach sterowania w czasie rzeczywistym.

***
Implementacja IEC 61850 w urządzeniach energetycznych
IEC 61850 to nowoczesny międzynarodowy standard stosowany w inteligentnych urządzeniach automatyki przemysłowej. Główne zastosowania standardu obejmują automatykę podstacji energetycznych, jednak dzięki swojej uniwersalności standard ten szybko znajduje zastosowanie w innych dziedzinach automatyki. Głównymi zaletami standardu IEC 61850 są: łatwa integracja urządzeń pochodzących od różnych producentów, szybka transmisja danych, niezawodna komunikacja, wysoka funkcjonalność oraz obniżenie kosztów (m.in. poprzez skrócenie czasu instalacji oraz serwisu).

***
Przemysłowe routery komórkowe w technologii LTE
Początek stosowania urządzeń M2M w przemyśle był pewnego rodzaju falstartem. Pierwsze technologie komunikacji komórkowej miały małe przepustowości, a opóźnienia były czasami większe niż kilka sekund. Nowe standardy komunikacyjne, takie jak HSPA, uatrakcyjniły możliwość stosowania modemów komórkowych, ale nowa technologia LTE to prawdziwy przełom w komunikacji komórkowej.

***
ITM Polska 2015: technologiczny siódmy bieg
W dobie Internetu, kiedy wszystkie informacje można zdobyć, siedząc wygodnie za biurkiem, targi wciąż pozostają nieocenionym narzędziem budowania i rozwoju firmy. Pozwalają w maksymalnie efektywny i komfortowy sposób zapoznać się z najnowszymi technologiami, śledzić innowacje, porównywać oferty i nawiązywać kontakty. Dlatego nie dziwi fakt, że od lat coraz mocniejszą marką są poznańskie Targi Innowacje Technologie Maszyny – ITM Polska (9–12.06.2015), jedyne wydarzenie w Polsce na tak dużą skalę i jedno z najważniejszych w Europie. Skupia ono wszystkie branże związane z przemysłem metalowym.

***
Wiroprądowy system kontroli grubości blachy
Czujniki wiroprądowe to rozwiązanie przeznaczone do precyzyjnych pomiarów przemieszczenia, odległości i pozycji obiektów przewodzących prąd, w trudnych warunkach przemysłowych. Dzięki swoim możliwościom mogą być wykorzystywane m.in. do pomiaru grubości detalu.

***
STERGAS 2015 – konferencja branży gazowniczej
120 osób, 2 dni wykładów, blisko 20 prelekcji w czterech panelach dyskusyjnych oraz dedykowane inżynierom warsztaty technologiczne – oto bilans spotkania ekspertów, którego tematem przewodnim było bezpieczeństwo cybernetyczne i procesowe systemów sterowania i automatyki w instalacjach gazowniczych i petrochemicznych.

***
Lekka i wytrzymała alternatywa
Firma STAUFF oferuje obecnie aluminiowy osprzęt montażowy do obejm rur dla przemysłu budowy statków.

***
Krzysztof Kania
Niski poziom harmonicznych THDi, zwrot energii do sieci zasilającej. Przetwornica VACON NXC® AFE
Rosnące wymagania „czystości” energii elektrycznej, pobieranej przez układy falownikowe oraz potrzeba zwrotu energii do sieci doprowadziły do skonstruowania przetwornicy częstotliwości VACON NXC z aktywnym mostkiem prostowniczym.

***
Katarzyna Zając
Hannover Messe 2015 – Dołącz do sieci
„Dołącz do sieci" – to hasło przewodnie tegorocznej edycji Targów Hannover Messe, które zakończyły się 17 kwietnia br. w Niemczech. Wydarzenie przyciągnęło aż 220 tysięcy odwiedzających z 70 krajów, a podczas Targów swoje produkty i rozwiązania przedstawiło ponad 6500 wystawców. W trakcie targów zaprezentowano najnowsze osiągnięcia Przemysłu 4.0. Idea Przemysłu 4.0 dociera do wszystkich branż w przemyśle, w Hanowerze staje się bardziej niż oczywista. Po raz pierwszy tak mocno promowano wizję „Fabryki 4.0”, w tym inteligentne maszyny współpracujące ramię w ramię z człowiekiem oraz systemy informatyczne, umożliwiające zarządzanie wieloma zakładami jednocześnie w czasie rzeczywistym.

***
Energia wiedzy na Targach Expopower
Kolejne inwestycje w sektorze elektroenergetyki potwierdzają, że branża energetyki i elektrotechniki ma się dobrze. Wskaźniki w ostatnim czasie poszły w górę, zwłaszcza segment dystrybucji zanotował największy wzrost. W tak dobrych nastrojach branża spotka się podczas najbliższych Targów Expopower w Poznaniu (26–28 maja).

***
AMET na Targach Hannover Messe 2015
W tym roku firma AMET SC po raz pierwszy uczestniczyła w najbardziej prestiżowych na świecie targach przemysłowych Hannover Messe 2015 jako wystawca. Targi te trwały 5 dni (od 13 do 17 kwietnia), podczas których ponad 6000 wystawców prezentowało swoje osiągnięcia i rozwiązania około 200 tysiącom odwiedzającym. Również nasza firma miała okazję zaprezentować najnowsze produkty w asortymencie.

***
Zaawansowane technologie w prostej ofercie produktowej Invertek Drives
Invertek Drives z Wielkiej Brytanii po raz pierwszy w Polsce na Targach AUTOMATICON 2015 zaprezentował przejrzystą ofertę trzech głównych rodzin produkowanych w Europie falowników, wykorzystujących najnowocześniejsze technologie sterowania silnikami IM, BLDC, SynRM i PM, przy jednocześnie niespotykanej sprawności wynoszącej powyżej 98%.

***
Dotacyjna szybka ścieżka
Nareszcie rozpoczął się długo wyczekiwany nabór wniosków dla przedsiębiorstw. Od 4 maja Narodowe Centrum Badań i Rozwoju przyjmuje wnioski od przedsiębiorców na projekty związane z badaniami. Jest to poddziałanie 1.1.1 „Badania przemysłowe i prace rozwojowe realizowane przez przedsiębiorstwa” w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014–2020. Planowane jest ekspresowe tempo oceny wniosków, tj. 60 dni. Do podziału jest 1600 mln PLN.

***
Attila Kiss, Ryszard Nowicki
Monitorowanie i diagnostyka stanu technicznego pomp krytycznych napędzanych silnikami elektrycznymi
Streszczenie: W przypadku wielu ważnych agregatów wystarczające jest wyposażenie ich w system monitorowania i zabezpieczenia stanu technicznego. Dla agregatów krytycznych dodatkowo winny być wykorzystywane systemy diagnostyki. Pozwalają one na bardziej dokładną ocenę zmiany stanu technicznego, rozpoznanie rodzaju zmiany stanu technicznego i w konsekwencji na lepsze oszacowanie zagrożenia.
W artykule są opisane dwa przypadki uszkodzeń agregatów pompowych. W obu przypadkach uszkodzeniu podlegał napędzający pompy silnik indukcyjny, a uszkodzenie posiadało ten sam charakter i sprowadzało się do pęknięcia prętów klatki wirnika.
W pierwszym przypadku silnik napędzał pompę wysokociśnieniowego cięcia wodnego instalacji opóźnionego koksowania. Pompa taka podlega częstym włączeniom na relatywnie krótki okres czasu w porównaniu z czasem postoju. Praca pompy warunkuje realizację procesu produkcyjnego dla pewnych technologii wykorzystywanych dla bloków paliwowych rafinerii. Ze względu na jej ważność agregat był objęty systemem monitorowania i zabezpieczenia drgań, który był rozszerzony o dwa systemy diagnostyczne o zróżnicowanych właściwościach (system skaningowy oraz system online).
Drugi przypadek opisuje podobne uszkodzenie, natomiast w celu monitorowania był zastosowany inny system monitorowania. Wykorzystywano bowiem system detekcji anomalii, który bazuje na  napięciach i prądach zasilania tegoż silnika elektrycznego. Sygnały te nie tylko umożliwiają detekcję uszkodzeń agregatu, ale także dodatkowo umożliwiają detekcję pewnych zaburzeń jego
zasilania.

ENG Technical Condition Monitoring and Diagnostics of Critical Pumps Driven by Electric Motors
Abstract: In the case of many important assets, it is sufficient to cover them by a condition monitoring and protection system, with the addition of a diagnostics system for more critical machinery. Detailed diagnostics provides improved understanding of operating condition changes, recognition of developing failure types, and consequently a better evaluation of an malfunction severity.
The following paper presents two cases of critical pump malfunction. In both cases the problem is change of induction motor condition due to the same type of failure – rotor disintegration.
In the first case, the motor drives a decoking pump which is frequently operated for relatively short periods of time, but its operation is critical for production of a delayed coker unit. The asset was covered by quite typical vibration monitoring and protection system which has been enhanced with two diagnostic systems of various capabilities (scanning and online systems).
The 2nd case describes a similar failure, but with a different approach used for condition monitoring. An electrical anomaly detection system monitors the current and voltage of electric motor power supply to detect mechanical and electrical failures, as well as irregularities in the power supply lines.

***
Patryk Strankowski, Jarosław Guziński
Bezczujnikowa diagnostyka uszkodzeń mechanicznych w przekształtnikowym napędzie elektrycznym
Streszczenie: W artykule przedstawiono zagadnienie detekcji uszkodzeń układu mechanicznego transmisji momentu w układzie bezczujnikowego napędu elektrycznego. Do detekcji uszkodzeń zastosowano analizę momentu obciążenia, który estymowany jest w czasie rzeczywistym. Przedstawiono strukturę układu napędowego, zależności obserwatora momentu oraz przykładowe wyniki badania laboratoryjnego układu napędowego. Uszkodzenia wprowadzano w sposób sztuczny, dodając ciężarki powodujące niewyważenie wirnika. Wyniki estymacji momentu porównano z pomiarami drgań z użyciem akcelerometrów. Uzyskano zadowalające wyniki pozwalające na przygotowanie układu diagnostycznego zintegrowanego z procedurą sterowania falownika.

ENG Abstract: The paper presents the problem of fault detection of torque transmission system for speed sensorless induction motor drive. In order to identify machine faults, a real time load torque estimation was implemented. The drive system structure, the load torque equations and example results of laboratory test are presented. Artificial faults were introduced by an additional weight, which cause an unbalance on the rotor. The estimation results are compared with vibration measurement using accelerometers. The evaluation of the results presents a satisfying possibility to prepare an integrated diagnostic procedure in the inverter control process.

***
Witold Krieser
Metodyka doboru przepływomierzy próbkujących z czujnikami powierzchniowymi prostokątnymi umieszczonymi w średnicy rurociągu
Streszczenie: Pomiary przepływu są bardzo ważne w przemyśle. Przepływomierze próbkujące to urządzenia, których można użyć do pomiaru przepływu w sytuacji, gdy nie ma możliwości użycia całoprzewodowych, uwzględniając techniczne i ekonomiczne warunki. W przypadku, gdy używamy matematycznych modeli czujnika oraz matematycznych modeli obiektu, istnieje  możliwość teoretycznej analizy optymalnego położenia czujnika w rurociągu.

ENG Abstract: Flow-rate measurements have very important meanings in industry. The sampling flowmeters are devices which can be used for measuring the flow-rate in situations where full-bore flowmeters cannot be used for technical or economical reasons.
When we use a mathematical model of a sensor and a mathematical model of an object, we can theoretically optimize the position of the sensor in the pipe.

***
Lech Borowik, Rajmund Włodarz, Damian Włodarz
Czujniki temperatury do pracy w bardzo trudnych warunkach
Streszczenie: Dla wielu procesów technologicznych bardzo istotnym parametrem stanu jest temperatura. Metody jej pomiaru, chociaż doskonale znane i szeroko opisane w niektórych przypadkach mogą nastręczać szeregu trudności. Jednym z istotniejszych zagadnień jest tzw. „czas życia” czujnika, czyli jego wrażliwość na warunki środowiskowe panujące w miejscu pomiaru. W artykule przedstawiono przykład termopary do pomiaru temperatury w procesie wypały wapna. Gdzie poprzez zastosowanie nowych materiałów jak i specjalnych rozwiązań konstrukcyjnych zdecydowanie poprawiono trwałość i niezawodność czujnika.

***
Marek Adamowicz, Zbigniew Krzemiński
Wielofunkcyjne izolowane sprzęgi energoelektroniczne – nowe możliwości poprawy niezawodności zasilania w sieciach przemysłowych SN
Streszczenie: W artykule przedstawiono propozycję kompleksowego rozwiązania problemu poprawy niezawodności zasilania w sieciach przemysłowych SN o regularnie występujących zakłóceniach. Istota rozwiązania zawiera się w zastosowaniu przekształtników energoelektronicznych o izolowanych wejściach i wyjściach, które będą pełnić rolę sprzęgów pomiędzy siecią przemysłową a odbiorami dużej mocy, a także pomiędzy siecią a wspomagającymi zasobnikami energii i instalacjami odnawialnych źródeł energii (OZE). Zastosowanie w przekształtniku izolacji galwanicznej realizowanej na transformatorach wysokiej częstotliwości umożliwia blokowanie przepływu prądów pasożytniczych w sieci przy jednoczesnym zmniejszeniu rozmiarów obwodów magnetycznych. Dodatkową korzyścią z zastosowania proponowanych wielofunkcyjnych sprzęgów energoelektronicznych jest możliwość uzyskania efektu jednostkowego odbioru dużej mocy zdolnego pracować z zadanymi parametrami napięcia w punkcie przyłączenia (PCC) zakładu przemysłowego do sieci rozdzielczej w warunkach występowania zakłóceń po obu stronach punktu przyłączenia. Zastosowanie odpowiednich modułów komunikacji oraz zintegrowanego systemu sterowania wielofunkcyjnych sprzęgów energoelektronicznych pozwala na uzyskanie wysokiej niezawodności zasilania w sieci przemysłowej.

ENG Multifunctional isolated power electronic interfaces – new possibilities of reliability improvement of MV power systems of industrial plants
Abstract: comprehensive solution to the problem of reliability improvement of the medium voltage (MV) power systems of industrial plants with regularly occurring disturbances  is proposed in the paper. The essence of the proposed solution includes the development of isolated MV power converters operating as power electronic interfaces for large power loads, PV systems and energy storages connected to the industrial plant power grid.  Application of integrated high frequency transformers in the MV power converters reduces the parasitic capacitances between transformer windings and thus beneficially reduces common mode currents in the proposed system. The essence of the concept of multifunctional isolated power electronic interfaces is the aggregation of industrial loads and power generation units and their management to obtain the effect of microgrid connected to the distribution network.

***
Józef Gierasimiuk – Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy
Obowiązki producentów i użytkowników maszyn w zakresie bezpieczeństwa i ochrony zdrowia. Cz II. Obowiązki producentów maszyn dotyczące ich projektowania, wytwarzania, oceny zgodności oraz wprowadzania do obrotu lub użytku
Począwszy od 29 grudnia 2009 r. do obrotu lub bezpośrednio do użytku w Europejskim Obszarze Gospodarczym, w tym w Polsce oraz w Szwajcarii i Turcji (kraje te zawarły porozumienia z UE o stosowaniu niektórych dyrektyw, w tym maszynowej), można wprowadzać jedynie: nowe i modyfikowane (głęboko modernizowane) maszyny z krajów UE; wszystkie (nowe, modyfikowane i używane) maszyny z krajów trzecich (nienależącyh do UE), które spełniają przede wszystkim postanowienia dyrektywy 2006/42/WE, tzw. nowej dyrektywy maszynowej (MAD) [7] i zmieniającej ją, w odniesieniu do maszyn do stosowania pestycydów, dyrektywy 2009/127/WE [8] obowiązującej od 15 grudnia 2011 r.





 

Reklama