Pokaż menu

Archiwum

Firmy z okładek

Firmy z okładek

 
ptak warsaw expo  ebm papst ebm papst  
best crossbow deer hunting crossbow

Reklama

Współpraca

Archiwum - numer 05/2005

Napędy i Sterowanie
numer 05/2005


Witold Ober
Ekonomiczne czujniki siły z serii K1505
Tensometryczne czujniki siły są w sprzedaży firmy WObit już od dziesięciu lat. Ostatnio oferta powiększyła się o nową wersję S-kształtnych czujników siły z ekonomicznej serii K1505. Uniwersalnej budowy czujniki dzięki niskiej cenie znajdują nowe zastosowania w automatyce i pomiarach.

***
Sławomir Stępień
Propozycje rozwiązań obsługi napędów SEW-EURODRIVE
SEW (Süddeutsche – Elektromotoren – Werke) to firma o niemieckich korzeniach. W latach 30. XX wieku założył ją Christian Pähr, a szybki rozwój po II wojnie światowej firma zawdzięcza jego zięciowi, Ernstowi Blickle. Dzięki wysokiej jakości produktów oraz intensywnej działalności badawczo-rozwojowej firma ta zalicza się do najbardziej cenionych producentów napędów. Wprowadzenie zasady „Myśl globalnie – działaj lokalnie” spowodowało powstanie wielu montowni i biur technicznych na całym świecie. Niemal każdy znajdzie w pobliżu SEW i partnera do rozmowy we własnym języku, o podobnej kulturze i stylu myślenia, znającego specyfikę lokalnego rynku.

***
Irena Brol
Przykłady zastosowania napędów Sumitomo Drive Technologies
W związku z napływającymi pytaniami, dotyczącymi zastosowania napędów cykloidalnych, postaram się nieco przybliżyć Państwu tę problematykę. Walory techniczne zostały już przedstawione w poprzednich numerach czasopisma, więc skoncentruję się raczej na tematyce, którą można ująć w słowa "napędy cyklo w urządzeniach".

***
System zdecentralizowanego sterowania silnikiem
Biorąc czynny udział w projektowaniu, a następnie tworzeniu współczesnych układów napędowych, trudno nie zauważyć coraz chętniej i powszechniej stosowanej koncepcji sterowania rozproszonego. W nowo powstających projektach i instalacjach coraz częściej projektanci rezygnują z koncepcji budowy centralnych fragmentów układu elektrycznego odpowiedzialnych za zadania zasilania napędów na rzecz rozproszenia ich – do integracji z samymi napędami włącznie. Niejednokrotnie rozmieszczenie napędów w przestrzeni stanowi dla projektanta poważne wyzwanie z punktu widzenia wykonania instalacji elektrycznej, nie wspominając o umiejscowieniu szafy układu sterowania i układu transmisji sygnałów. Często ostre wymogi środowiska pracy wymagają stosowania specjalnych rozwiązań zabudowy elementów sterowania, włącznie z koniecznością wyprowadzenia ich daleko poza układ roboczy. W jednym i drugim wypadku konieczne jest stosowanie dodatkowych torów kablowych oraz korzystanie z rozwiązań odpornych na zaburzenia i nieemitujących zaburzeń.

***
Niezastąpione w wizualizacji procesów technologicznych
Amerykański koncern Exor Electronic R & D od wielu lat jest światowym liderem w produkcji paneli operatorskich, oferując jedną z największych dostępnych na rynku automatyki przemysłowej gamę produktów HMI (Human Machine Interface). Najpopularniejszą rodziną produktów EXOR są panele UniOP. Seria ta na rynkach niektórych krajów dostępna jest również pod nazwą T.Line.

***
Cerabar S PMC71 HT
Inteligenty przetwornik ciśnienia Cerabar S PMC71 HT stanowi uzupełnienie linii Evolution zaawansowanych przetworników pomiarowych Endress+Hauser. Przyrząd jest przeznaczony do dokładnych pomiarów ciśnienia absolutnego i względego cieczy, pary i gazów, poziomu, objętości lub masy cieczy i może pracować w zaawansowanych systemach zabezpieczeń, m.in. w chemii, petrochemii i energetyce.

***
Warsztaty kompatybilności elektromagnetycznej
W dniach od 29 czerwca do 01 lipca br. na Politechnice Wrocławskiej odbędą się V Krajowe Warsztaty Kompatybilności Elektromagnetycznej Wrocłąw 2005.

***
FC 301 - przetwornice częstotliwości nowej generacji VLT Aut. Kolejna nowość w napędach Danfoss.
Platforma sprzętowa VLT® AutomationDrive reprezentuje nową koncepcję napędów regulowanych oferowanych przez firmę Danfoss. Wprowadzenie do oferty przetwornic częstotliwości FC 301 uzupełnia ofertę urządzeń VLT®AutomationDrive o napęd dedykowany do realizacji podstawowych zadań automatyki ruchu. Obecnie, razem z wcześniej wprowadzonymi zaawansowanymi modelami serii FC 302, platforma VLT® AutomationDrive spełnia wymagania zastosowań, od standardowego napędu wektorowego, aż do napędu serwo. Bez ograniczeń każde z urządzeń samodzielnie lub grupowo może w pełni autonomicznie sterować pracą dowolnej maszyny lub linii produkcyjnej.

***
Programowalne sterowniki automatyki o trzykrotnie zwiększonej wydajności
Firma National Instruments oferuje nowe urządzenia Compact FieldPoint o zwiększonej szybkości, pamięci i zakresie temperatur pracy. Inżynierowie i naukowcy tworzący aplikacje sterujące mogą teraz trzykrotnie zwiększyć wydajność aplikacji dzięki nowej rodzinie kontrolerów Compact FieldPoint firmy National Instruments. Nowe kontrolery cFP-2100 posiadają 200 MHz procesor Vega klasy Pentium, który w połączeniu z nową pamięcią SDRAM jest ponad trzy razy szybszy niż wcześniejsze kontrolery. Nowe urządzenia Compact FieldPoint należą do kategorii programowalnych sterowników automatyki (PAC), łącząc elastyczność komputerów PC z wytrzymałością sterowników PLC.

***
Jerzy Borowiec, Zbigniew Jóskiewicz
Kompatybilność elektromagnetyczna - o EMC bez stresu - cz. I. Podstawowe definicje i uwarunkowania prawne
Kompatybilność elektromagnetyczna (z ang. electromagnetic compatibility – EMC) – co kryje się za tymi dwoma słowami, że stają się one źródłem emocji i obaw u wielu konstruktorów, producentów i przedsiębiorców, dla których podmiot zawodowego zainteresowania łączy się z wykorzystaniem energii elektrycznej? Czy słusznie?

***
Piotr Huryń
Bogaty świat wizualizacji w systemach automatyzacji B&R
Współczesne maszyny, o coraz większych wydajnościach i stopniu skomplikowania, potrzebują czytelnego oraz intuicyjnego interfejsu pomiędzy użytkownikiem a maszyną (HMI). Operator powinien w jak najkrótszym czasie sprawdzić bieżący stan maszyny, w przypadku wystąpienia stanu alarmowego jak najszybciej rozpoznać przyczynę awarii oraz ją usunąć.


Stefan Schroder
Szybkozłącza. Złącza zasilające QTC z wykorzystaniem technologii szybkozłącza nożowego Quickon
Wraz ze wzrostem znaczenia czynnika czasu we spółczesnym świecie, również w dziedzinie produkcji szaf sterowniczych odgrywa on coraz większą rolę. W porównaniu z innymi rozwiązaniami, technologia szybkozłącza nożowego Quickon produkcji Phoenix Contact pozwala na zaoszczędzenie ponad 60% czasu i kosztów montażu okablowania. Technologia ta jest powszechnie wykorzystywana w przemyśle telekomunikacyjnym już od dość długiego czasu. Dzięki szybkozłączom produkcji Phoenix Contact teraz jest również dostępna dla szaf sterowniczych. Szybkozłącza nożowe QTC zostały zaprojektowane, aby spełniać wymagania typowego użytkownika. Są łatwe w użyciu, kompaktowe i posiadają kompatybilne z innymi technologiami połączeń akcesoria.

***
National Instrument prezentuje. Moduły 400/200 Mb/s idealne do zastosowania w aplikacjach wojskowych i lotnictwie
Inżynierowie mogą teraz wykorzystywać nowe generatory/analizatory sygnałów 400 i 200 Mb/s firmy National Instruments z niskonapięciowymi, różnicowymi sygnałami (LVDS) z urządzeń za pomocą platformy PXI. Nowy moduł jest idealny do aplikacji wojskowych i stosowanych w lotnictwie, takich jak: nadzór, awionika, łączność, satelity i wywiad. Inżynierowie mogą używać tego modułu do łączenia z systemami komunikacyjnymi lub urządzeniami półprzewodnikowymi, jak przetworniki AC i CA.

***
Nowa ekonomiczna seria paneli operatorskich XVH300
Od marca 2005 r. firma Moeller rozpoczęła sprzedaż nowych paneli operatorskich serii XVH300. Przeznaczone są one do automatyzacji maszyn oraz małych procesów przemysłowych.
Wszystkie panele posiadają kolorowy wyświetlacz LCD o rozdzielczości 320 x 240 pikseli i przekątnej ekranu 5,7 cala oraz matrycę dotykową rezystancyjną lub wykonaną w oparciu o siatkę podczerwieni.

***
Rozdzielnice Prisma Plus
Produkowane pod marką Merlin Gerin, należącą do firmy SCHNEIDER ELECTRIC, rozdzielnice Prisma zdobyły szerokie uznanie zarówno wśród instalatorów, jak i użytkowników. Kilkadziesiąt tysięcy rozdzielnic Prisma zainstalowanych w Polsce w ubiegłych dziesięciu latach stanowi najlepszą dla nich rekomendację. Producent nie spoczywa jednak na laurach i modernizuje swoje urządzenia zarówno pod względem konstrukcyjnym, jak i technologicznym, uwzględniając wieloletnie doświadczenia partnerskich firm montażowych, instalatorów i użytkowników.

***
Cyfrowy system wizyjny Wenglor
Firma Wenglor, znana głównie z produkcji czujników optoelektronicznych i indukcyjnych, wprowadziła do swojej oferty nowy produkt - kompletny przemysłowy system cyfrowego przetwarzania obrazu. W skład zestawu wchodzą: kolorowa cyfrowa kamera BVK001 z matrycą CMOS, jednostka kontrolna oreaz obiektyw i źródło światła dobierane stosownie do realizowanych zadań.

***
Kacper Maćkowiak
Targi technologii jutra
Około 20 000 metrów kwadratowych zajmie ekspozycja tegorocznej edycji Targów Innowacje - Technologie - Maszyny ITM Polska. Powierzchnia tych największych w kraju targów nowoczesnych technologii dla przemysłu rośnie już kolejny raz z rzędu. Wynik z 2004 r. został przekroczony już na trzy miesiące przed Targami. Tymczasem wciąż jeszcze napływają zgłoszenia od wystawców. Organizatorzy spodziewają się, że w ramach Targów swoją ofertę zaprezentuje około 1000 firm z ponad 20 krajów.

***
Grzegorz Walaszek
Projektowanie sieci CTNet pod nadzorem SyPT Pro firmy Control Techniques
Prezentowane powrzechnie przemysłowe rozwiązania sieciowe to najczęściej fieldbusy, rozpoznawane poprzez nazwy znanych standardów jak Profibus, Interbus, DeviceNet, CAN czy CANopen. Niniejszym przedstawiamy równorzędnego eprezentanta sieciowego o nazwie CTNet, czyli Control Techniques Network. Dla odmiany, aby nieco rozwiać atmosferę tajemniczości, ciągle jeszcze panującą wokół przemysłowych aplikacji natury informatycznej, pokażemy od podstaw zarys procesu projektowania, bowiem prostota kreowania sieci CTNet, funkcjonującej bez autonomicznego PLC, stać się może zachętą zarówno do głębszej lektury zagadnienia, jak i decyzji o stworzeniu aplikacji własnej.

***
Poziom płynu w zbiorniku - prosty sposób regulacji
Dzięki zastosowaniu miniaturowych przekaźników elektromagnetycznychbudowanie prostych i tanich aplikacji staje się czynnością, która nie tylko dostarcza korzyści jej odbiorcom, ale także przynosi wiele przyjemności jej twórcom. Cóż bowiem daje więcej satysfakcji niż najpierw zaprojektowanie, a potem zbudowanie czegoś zupełnie nowego?

***
Przekaźnik programowalny NEED - spełnienie potrzeb jutra
Rozszerzając swoją ofertę, firma RELPOL SA wprowadza na rynek przekaźnik programowalny NEED. Szeroki wachlarz możliwości zastąpienia układów przekaźnikowych, wyjątkowa prostota programowania oraz funkcjonalność powoduje to, że produkt ten jest bardzo atrakcyjny, patrząc z technicznego punktu widzenia.

***
ADAM-6000 - system modułów kontrolno-pomiarowych dla sieci Ethernet
Firma Advantech wraz ze swoją szeroką ofertą produktów jest już od kilku lat dość dobrze znana na naszym rynku. Jednym z jej głównych działów/dziedzin, w których się specjalizuje, jest dział Industrial Automation. Konstruktorom i użytkownikom układów automatyki i pomiarów udostępnia szeroki wachlarz urządzeń, począwszy od komputerów specjalizowanych do wykorzystania w przemysłowych systemach automatyki (stacje operatorskie i komputery panelowe), poprzez sprzęt komunikacyjny (w tym karty wieloportowe, konwertery, serwery portów szeregowych), a skończywszy na obiektowym sprzęcie kontrolno-pomiarowym (zewnętrzne moduły oraz karty wejść/wyjść, sterowniki programowalne). Do ostatniej z tych grup zaliczyć należy właśnie serię modułów ADAM-6000, z którą pragnęlibyśmy zapoznać Czytelników w tym krótkim artykule.

***
Jakość, niezawodność i precyzja, Manupulatory firmy Euchner
- Mieszcząca się w Leinfelden, nieopodal Stuttgartu, firma Euchner jest światowym producentem "akcesoriów" służących do kontrolowania i sterowania ruchem maszyn i urządzeń. Filozofię firmy tworzą trzy słowa: jakość, niezawodność i precyzja.

***
Marek Winiecki
Przetworniki pomiarowe serii KINAX
Przetworniki pomiarowe serii KINAX są przeznaczone do przetwarzania kąta obrotu i przesunięcia liniowego na sygnał elektryczny. Skonstruowane są i produkowane przez największą w swojej branży szwajcarską firmę Camille Bauer. Cechuje je szwajcarska jakość i polska cena.

***
Marcin Hulacki
Przetwornik ciśnienia - model 261. Nowa grupa kompaktowych przetworników z rodziny 2600T firmy ABB
Firma CON-TECH Elektrotechnika, od początku swej działalności związana z koncernem ABB, światowym liderem w produkcji aparatury kontrolno- -pomiarowej, prezentuje nową serię przetworników ciśnienia – model 261.

***
Nowe spojrzenie na wskaźniki
Doskonale wszyscy zdajemy sobie sprawę z ogromnego znaczenia, jakie ma zasilanie energią elektryczną dla każdego zakładu przemysłowego. W całym systemie zasilania największą uwagę przykłada się do rozdzielni głównej, stanowiącej „serce” tego systemu. Bardzo istotną sprawą w czasie eksploatacji jest częsta kontrola poziomu napięcia zasilającego. Zbyt niski poziom napięcia lub jego asymetria mogą być przyczyną przeciążeń silników indukcyjnych oraz nieprawidłowego funkcjonowania innych urządzeń technologicznych.

***
Marek Trajdos, Robert Pastuszka
Jakie kable lubią falowniki?
Rozważania na temat zastosowania właściwych kabli łączących falownik z silnikiem należy rozpatrywać w następujących aspektach:
- wpływu rodzaju kabla na wypadkowe obciążenie falownika,
- kompatybilności elektromagntycznej kabla,
- odporności izolacji kabla na oddziaływanie impulsów napięcia o stromych zboczach,
- jakości i budowy żył przwodzących kabla.

***
Pozycjonowanie firmy w Internetowych Serwisach Branżowych automatyka.pl i wodkaneko.pl
W ostatnim czasie w Serwisach automatyka.pl i wodkaneko.pl zaszło wiele zmian. Jednym z mechanizmów, który został rozbudowany, są Punkty pozycjonujące związane z prezentacją w Katalogach branżowych Serwisów. Narzędzie to pozwala firmom wyróżniać istotne dla nich treści, dzięki czemu zasoby Serwisó stają się bardziej uporządkowane, a ich wyszukiwanie bardziej trafne.

***
Igor Morozow, Mirosław Łukiewski
Dławiki współpracujące z energooszczędnymi przemiennikami częstotliwości - cz. I
W ostatnim dziesięcioleciu oszczędzanie energii elektrycznej jest jednym z priorytetowych kierunków polityki ekonomicznej wielu krajów. W związku z tym w przedsiębiorstwach przemysłowych szerokie zastosowanie znalazły energooszczędne przemienniki częstotliwości (dalej zwane EPC), które często wykorzystywane są w charakterze regulatorów wydajności siłowni (pomp, wentylatorów, kompresorów itp.). Dla otrzymania maksymalnego energooszczędnego efektu przemienniki częstotliwości trzeba wyposażyć w dławiki. W praktyce przemysłowej często występuje pytanie: kiedy należy zastosować dodatkowe dławiki?

***
Dziewiąte spotkanie automatyków. Rytro 2005
W dniach 24–25 maja br. w Hotelu „Perła Południa” w Rytrze nieopodal Nowego Sącza odbędzie się 9. Konferencja Automatyków – Rytro 2005. Patronat nad wydarzeniem tradycyjnie objął rektor Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, prof. dr hab. inż. Ryszard Tadeusiewicz.

***
Nowy prowadnik przewodów E4/4-light: lekki, cichy i jeszcze stabilniejszy
Wszędzie, gdzie konieczne jest bezpieczne i szybkie przesyłanie energii na krótkich i długich drogach przesunięcia, a także zabezpieczenie tej energii, użytkownicy potrzebują systemu zasilania, który łączy niską masę z dużą stabilnością. Problem ten dotyczy, na przykład, obrabiarek, tokarek, suwnic bramowych – a więc występuje wszędzie tam, gdzie konieczne jest prowadzenie coraz większych obciążeń przez duże długości samonośne. Na potrzeby tego rodzaju różnorakich zastosowań firma igus (Kolonia) skonstruowała obecnie nowy system prowadzenia przewodów E4/4-light. System E4/4-light, charakteryzujący się cienkimi ściankami przy jednocześnie bardzo kompaktowej konstrukcji, wypełnia wąską lukę między systemami igus E4/4 (wysoka stabilność) i E4-light (niska masa).

***
Krzysztof Pietrusewicz
Odporna struktura MFC w badaniach betonu
Współcześnie gwałtowny rozwój techniki mikroprocesorowej, mający niekwestionowany wpływ na liczbę badań nad algorytmami regulacji, pozwala wiele z tychże algorytmów w prosty sposób wykorzystywać do rozwiązania nawet bardzo skomplikowanych problemów.

***
Targi automatyki i pomiarów z przyszłością - AUTOMATICON 2005
Automatyzacja i robotyzacja to dziedziny, które posiadają niepośledni wpływ na zmieniające się oblicze polskiego przemysłu. O rozwoju i perspektywach polskiej gospodarki z pewnością decyduje postęp w tych newralgicznych branżach. Jakiej wielkości zmian możemy spodziewać się w najbliższych latach – najlepiej obrazują prezentacje firm podczas dorocznych Targów Automatyki i Pomiarów AUTOMATICON w Warszawie.

***
"Budujące" Targi
W dniach 9–11 kwietnia 2005 r. w pawilonach wystawienniczych Targów Kielce odbyła się 12. edycja Targów Materiałów Budownictwa Mieszkaniowego i Wyposażenia Wnętrz DOM 2005. Targi Kielce od lat prowadzą politykę specjalizacji branżowej wystaw oraz organizacji imprez dla przemysłu z wyraźnie określoną grupą profesjonalnych odbiorców, dlatego wystawie DOM towarzyszyły 6. Targi Techniki Sanitarnej, Grzewczej, Gazowej i Klimatyzacji INSTALTECH, 12. Targi Ogrodnicze i Działkowe OGRÓD I TY, 10. Międzynarodowe Targi Kamienia i Maszyn Kamieniarskich INTERKAMIEŃ. Równolegle odbywały się 4. Świętokrzyskie Targi Turystyki VOYAGER.

Reklama