Pokaż menu

Archiwum

Firmy z okładek

Firmy z okładek

 
ptak warsaw expo  ebm papst ebm papst  
best crossbow deer hunting crossbow

Reklama

Współpraca

Archiwum - numer 1/2017

Napędy i Sterowanie
numer 1/2017


Maciej Sakowicz
Znaczenie obiegu danych w produkcji, czyli Przemysł 4.0
Wykorzystanie w przemyśle zaawansowanych systemów informatycznych, dostarczających wielu danych w wyniku predykcji sieci neuronowych, to już nie tak odległa przyszłość. Właściwie to już całkiem sprawne organizmy działające wokół nas. Pojęcia takie, jak Big Data czy Internet of Things, wyszły dawno poza fazę projektu. Teraz wszystkie te zaawansowane technologie sprzężone razem pracują dla zwiększenia efektywności produkcji przemysłowej, przewidując i optymalizując zasoby materiałowe oraz płynnie dostosowując się do zapotrzebowania odbiorców gotowego produktu. Pozwala to zaoszczędzić środki i czas.

***
Praktyczny, elastyczny, programowalny. Modułowy mechatroniczny system szkoleniowy mMS 4.0
Kompletny system w małej skali – tak wygląda nowy Mechatroniczny System Szkoleniowy mMS 4.0. System składa się z trzech oddzielnych stanowisk i umożliwia montaż kostki od pobrania półproduktów z magazynu, poprzez obróbkę z wykorzystaniem prasy, po umieszczenie wyrobu w magazynie wyrobów gotowych. Połączone w sieć stanowiska umożliwiają zaprogramowanie procesu produkcyjnego przy użyciu układów lokalnej magistrali oraz rozbudowanego systemu zabezpieczeń. Zarówno cały system,
jak i poszczególne stanowiska są zmontowane, zaprogramowane i gotowe do pracy.

***
Technologia przechylania pociągów z napędami hydraulicznymi sterowanymi cyfrowo firmy Bosch Rexroth
Od 1995 roku Fińskie Linie Kolejowe VR eksploatują pociągi Pendolino z możliwością przechylania się na zakrętach w oparciu o linię produktów FIAT ETR 460. Osiemnaście pociągów zostało specjalnie zaadaptowanych do pracy w fińskim klimacie, który cechuje się bardzo dużą zmiennością warunków pogodowych. Wagony zostały wyposażone w systemy przechylania złożone z czterech cylindrów jednostronnego działania, podłączonych do centralnej hydraulicznej jednostki napędowej za pośrednictwem szybkozłączy.

***
Bardziej ekonomiczne, wydajniejsze i łatwe do nabycia: Modularne układy chłodzące do elektrycznych zespołów trakcyjnych. Zestandaryzowane zespoły firmy Bosch Rexroth pozwalają na skrócenie czasu projektowania układu chłodzenia trakcji i obniżenie kosztów eksploatacji
Firma Bosch Rexroth wprowadza na rynek rozwiązania, które znacznie przyspieszają projektowanie systemów chłodzenia w pojazdach szynowych. Modularne podejście do chłodzenia elektrycznych zespołów trakcyjnych pozwala na skrócenie czasu projektowania układu chłodzenia trakcji i obniżenie kosztów eksploatacji.

***
25 lat firmy Bosch Rexroth w Polsce
„Od 25 lat wprawiamy w ruch” – to motto przewodnie firmy Bosch Rexroth Sp. z o.o., która pod koniec 2016 roku obchodziła 25-lecie działalności w Polsce. Marka Rexroth obecna jest na rynku polskim już od lat 60. XX wieku. Inicjatorem powstania przedstawicielstwa w Polsce był Pan Friedrich Bader, barwna postać w historii naszej firmy, który jako technik przyjeżdżał do naszego kraju opiekować się stalowymi instalacjami hutniczymi, wówczas jeszcze z ramienia znanej w branży przemysłowej spółki Mannesmann Rexroth AG. Wysoka jakość i innowacyjność rozwiązań zyskały sobie tak licznych klientów, że w 1991 roku została podjęta decyzja o utworzeniu polskiej spółki. Pierwsza siedziba centrali firmy Bosch Rexroth Sp. z o.o. mieściła się w budynku Centralnego Biura Konstrukcyjnego Obrabiarek, z którym współpracowała.

***
Konwerter M-Bus na Modbus TCP w jednym urządzeniu?
Szyna danych M-Bus została opracowana do przesyłania danych z urządzeń stosowanych w automatyce przemysłowej, m.in. z gazomierzy czy liczników energii elektrycznej.  Specyfikacja tego protokołu wymaga jednak zastosowania konwertera sprzętowego
ze względu na interfejs elektryczny (36 V). Czy aby na pewno?

***
Tomasz Iwański
Przemysł 4.0 i wszystko jasne
Czwarta Rewolucja Przemysłowa już tu jest. Nie ma powodu do paniki – z nami przejdziesz ją krok po kroku. Zaczynamy od najważniejszych idei i pojęć.

***
Tomasz Kochanowski
Trzy kroki do szybszego uruchomienia serwonapędu
Potrzeba podnoszenia wydajności linii produkcyjnych oraz zmiany technik wytwarzania, podążające za wzrostem wymagań jakościowych, wymuszają na producentach maszyn stosowanie szybszych, bardziej precyzyjnych, a do tego często rozproszonych układów napędowych. W maszynach zwiększa się ilość osi, potrzeba ich synchronizacji oraz zapewnienia odpowiedniej dynamiki ruchu. W takich przypadkach klasyczne rozwiązania bazujące na przemiennikach częstotliwości czy serwonapędach sterowanych impulsowo stają się niewystarczające. Z pomocą przychodzą rozproszone układy serwonapędowe sterowane za pośrednictwem nowoczesnych protokołów sieciowych.

***
Przemysł 4.0 na progu praktyki produkcyjnej. Cyfryzacja jest kluczem do zinformatyzowanej i zinternetyzowanej produkcji
Wdrożenie zasad Przemysłu 4.0 jest procesem ewolucyjnym, wymagającym pokonania szeregu trudności, ale także oferującym istotne korzyści dla branży automatyzacji produkcji – ta świadomość istniała w Festo już od dawna. Istotą cyfryzacji przemysłu są bowiem produkty, które w całym łańcuchu ich wytwarzania i użytkowania mają utrzymywać nie tylko zdolność wzajemnego komunikowania się, ale także sterowania i regulacji towarzyszących temu łańcuchowi procesów. Zmieniają się także zadania pracownika – od bezpośredniej obsługi maszyn do rozwiązywania traktowanych kompleksowo problemów i optymalizacji wspomnianych procesów. Głównym zadaniem Festo w tworzeniu kształtu przyszłej produkcji przemysłowej jest więc utrzymanie ścisłego związku pomiędzy trzema czynnikami, od których zależy ta realizacja: nowych technologii, doskonalenia wykształcenia i ciągłego szkolenia pracowników oraz przede wszystkim zdolności i chęci człowieka do zaakceptowania tych przemian.

***
18. Konferencja Naukowo-Techniczna. KOMEKO 2017
INNOWACYJNE I PRZYJAZNE DLA ŚRODOWISKA
TECHNIKI I TECHNOLOGIE PRZERÓBKI SUROWCÓW MINERALNYCH
BEZPIECZEŃSTWO – JAKOŚĆ – EFEKTYWNOŚĆ
22–24 marca 2017 r. – Szczyrk

***
Enkoder absolutny serii FSI 900 firmy Leine&Linde
Mamy przyjemność zaprezentować Państwu nowy enkoder absolutny serii FSI 900 firmy Leine&Linde. Urządzenie pozwala na utrzymanie prawidłowych wartości podstawowych parametrów takich, jak pozycja, prędkość obrotowa i przyspieszenie, certyfikowanych zgodnie z kategorią bezpieczeństwa SIL2/PLd kategorii 3. Nowoczesny enkoder absolutny serii FSI 900 posiada dodatkowe wyjścia przekaźnikowe, które pozwalają na pracę urządzenia jako wyłącznik prędkościowy. Użytkownik otrzymuje kompletny system monitorowania i bezpieczeństwa w jednym urządzeniu.

***
Otmar Fössing
Ze smartfonem do przemiennika częstotliwości
Niezwykle wyrazista wizualizacja parametrów przy uruchamianiu, regulacji urządzenia czy przy pracach serwisowych – dzięki wykorzystaniu smartfona wszystko to jest jak najbardziej możliwe: Firma Lenze oferuje przemiennik częstotliwości serii i500 wyposażony w moduł WLAN i zapewnia bezprzewodowy dostęp do aplikacji na Android. Zalety bezprzewodowego dostępu do przemiennika częstotliwości są widoczne dosłownie na wyciągnięcie ręki: wyższy komfort obsługi i oszczędność czasu.

***
Preludium do wysokonapięciowych półprzewodników z szerokim pasmem zabronionym.
Tranzystory IGBT nowej generacji – niskie poziomy indukcyjności, małe straty i miękkie przełączanie

HITACHI, dostrzegając aktualne potrzeby rynku, wprowadza tranzystory IGBT nowej generacji w obudowie nHPD2 o niższych stratach mocy, niższej indukcyjności oraz wartościach EMI, torując jednocześnie drogę dla technologii półprzewodników WBG.

***
Cube67 Diagnostics Gateway. Ułatwiona diagnostyka
System Cube Murrelektronik oferuje szerokie możliwości diagnostyczne. Nowy Cube67 Diagnostics Gateway znacznie je ułatwia. To rozwiązanie dostarcza informacje w przypadku awarii i przyspiesza rozwiązywanie problemów, dzięki czemu zwiększa niezawodność maszyn i systemów.

***
LOTOS Oil: Innowacyjne oleje HYDROMIL SUPER
Produkowane przez LOTOS Oil oleje Hydromil Super są zaliczane do grupy wysokojakościowych, innowacyjnych produktów. Powstały w efekcie ścisłej współpracy technologów spółki z partnerami z firm górniczych w kraju i za granicą.

***
Mariusz Snowacki, Zbigniew Kilichowski
Klasa „Super Premium” również w ofercie EURA Drives
Wynaleziony w 1889 roku przez Michała Doliwo-Dobrowolskiego, genialny w swojej prostocie konstrukcyjnej, trójfazowy silnik indukcyjny z wirnikiem klatkowym stanowi obecnie podstawę przemysłowego napędu. Urządzenia te są największym odbiorcą energii elektrycznej zużywanej w europejskiej gospodarce.

***
Moduł liniowy ELP – najprostszy moduł liniowy na rynku
W większości współczesnych fabryk w aplikacjach zautomatyzowanych wykorzystywany jest ruch liniowy. Możliwość dynamicznego i precyzyjnego przemieszczenia elementu, przy minimalnym nakładzie energii, a tym samym skrócenie czasu przezbrojenia maszyny w znacznym stopniu wpływa na ekonomikę procesu produkcyjnego. Moduł liniowy ELP firmy SCHUNK to nowy standard technologiczny dla mechatronicznych modułów liniowych ze zintegrowaną elektroniką oraz 24 V napędem bezpośrednim.

***
Napędy najnowszej generacji dla maszyn obracających mieszadła w kadziach zaciernych instalacji słodowania
Zimne piwo stanowi zawsze główny składnik każdego udanego spotkania towarzyskiego. Smak piwa zależy od dodanego słodu. Jednym z wiodących czeskich producentów wyposażenia do słodowania jest MOPOS. Aby sprostać specjalnemu środowisku pracy, firma ta wyposażyła 8 maszyn pracujących w słodowni w 112 motoreduktorów NORD.

***
Prewencja wypadkowa. Dofinansowanie projektów mających na celu wzrost bezpieczeństwa pracy
Bezpieczeństwo pracy to kwestia ważna zarówno z punktu widzenia pracownika, jak i pracodawcy. Praca zawodowa to jedna z najważniejszych aktywności w życiu człowieka, jednak należy pamiętać, że zawsze na pierwszym miejscu powinna stać dbałość o bezpieczeństwo zdrowia i życia. Pracodawca odpowiedzialny jest za to, by zachowane były zasady bezpieczeństwa i higieny pracy, a warunki, w jakich pracują jego pracownicy, nie zagrażały ich życiu i zdrowiu.

***
Targi INDUSTRYmeeting – innowacyjne technologie i rozwiązania przemysłowe
Wiosną 2017 roku zapraszamy Państwa do Centrum Targowo-Konferencyjnego Expo Silesia w Sosnowcu na nowe wydarzenie – Targi Technologii Przemysłowych INDUSTRYmeeting. Ten unikatowy projekt dedykowany innowacyjnym produktom i rozwiązaniom odbędzie się w dniach 28 lutego – 2 marca 2017 r.

***
Nowa generacja silników górniczych wzbudzanych magnesami trwałymi – większa efektywność wydobycia
Coraz większe wymagania stawiane nowoczesnym napędom górniczym otwierają drogę dla nowych rozwiązań i innowacji.
Użytkownicy silników elektrycznych wymagają od producentów coraz większej wydajności i efektywności, przy jednoczesnym zachowaniu wymiarów gabarytowych oraz niezawodności.  

***
Ryszard Klencz
BEZPIECZEŃSTWO PRACY W GÓRNICTWIE – KOMTECH 2016
Rozwój myśli technicznej w górnictwie przyczynia się do wzrostu bezpieczeństwa pracy. Nowe maszyny i urządzenia są konstruowane i badane z uwzględnieniem kryteriów bezpieczeństwa pracy. Obok bezpośredniego wpływu postępu technicznego na bezpieczeństwo pracy występuje również wpływ pośredni. Wprowadzenie nowoczesnych urządzeń oraz usprawnianie organizacji pracy skutkuje wzrostem wymagań w odniesieniu do kwalifikacji pracowników oraz w zakresie dyscypliny i porządku, tworząc tym samym warunki sprzyjające bezpiecznej pracy.

***
Bartosz Polnik
Bezpieczeństwo stosowania ogniw litowych w maszynach i urządzeniach górniczych, pracujących w przestrzeniach potencjalnie zagrożonych wybuchem
Streszczenie: Maszyny pracujące w podziemiach kopalń są zasilane w większości energią elektryczną, dostarczaną z sieci kopalnianej za pośrednictwem przewodów elektroenergetycznych. Maszyny mobilne zasilane energią elektryczną poprzez przewód elektroenergetyczny mają ograniczony zakres stosowania. Stąd w takich przypadkach bazuje się przede wszystkim na napędach spalinowych, trakcyjnych i zasilanych z baterii ogniw. Pogarszające się warunki przewietrzania wyrobisk górniczych oraz przepisy dotyczące stosowania maszyn spalinowych w podziemiach kopalń w aspekcie bezpieczeństwa i ochrony zdrowia pracowników skłaniają do budowy maszyn i urządzeń zasilanych z baterii ogniw. W większości dotychczasowych rozwiązań jako źródło zasilania stosowane są z reguły ogniwa kwasowo-ołowiowe. Obserwuje się również próby wdrażania układów zasilających bazujących na ogniwach litowych. W artykule przedstawiono wyniki badań laboratoryjnych ogniw litowych różnego rodzaju, umożliwiające stosowanie  ich w przestrzeniach potencjalnie zagrożonych wybuchem metanu i pyłu węglowego. Zwrócono uwagę na aspekt bezpieczeństwa ich stosowania w zakresie m.in.: odporności ogniwa na zwarcie na zaciskach, przeładowanie, nadmierne rozładowanie. W trakcie badań niszczących badano skład gazów wydzielanych z ogniwa. Zaprezentowano możliwości zastosowania ogniw litowych w górnictwie węgla kamiennego.

ENG Abstract: Mine machines, are usually supplied from the external electrical network. Mobile mine machines, supplied from the electrical cable has had a limited range of working. That is why they are usually based on a diesel engine, traction energy or a battery energy. The ventilations conditions are worst in every few meters working deeper, and the law regulations are more strict for the machine producers and mine workers. Lead acid batteries are the energy source, for almost everyone electric mobile machine in mine. In the last few years, we could observe the attempts of implementation of the mine machine supplied from the li-ion batteries.
This paper presents results of the stand tests of the li-ion cells. Li-poly and the LiFePO4 cells was tested. Short circuit, overcharge and the gas emission tests were presented in the paper. Possibilities of use of the mobile mine machines supplied from the li-ion battery were also presented.

***
Tomasz Herczyk, Emil Kuliński
Rozwój monitoringu sieci wodociągowej – działania w zakresie optymalizacji pracy układu dystrybucji wody na przykładzie PWiK Okręgu Częstochowskiego SA w Częstochowie
Współczesne zasady szeroko pojętego świadczenia usług, z uwagi na postęp technologiczny oraz wyznaczniki prośrodowiskowe, wymuszają na dostawcach ciągłe starania zmierzające do poprawy procesu produkcji i tym samym jakości produktu końcowego, tak aby spełniał on wymagania odbiorcy. Tylko wówczas dostawca staje się konkurencyjny na rynku, a kupujący zadowolony z zakupu. W branży, w której towarem tym jest woda pitna, sytuacja wygląda bardzo podobnie. Z jednej strony mamy przedsiębiorstwa wodociągowe, które nieustannie dążą do doskonalenia procesu dystrybucji wody, z drugiej zaś klienta, który bacznie przygląda się tym poczynaniom i wystawia ocenę końcową, płacąc za ten cenny towar.

***
Klaudiusz Klarecki
Filtracja a czystość cieczy hydraulicznych
Streszczenie: W artykule przedstawiono rozważania dotyczące filtracji cieczy roboczej w układach hydraulicznych oparte na przyjętym modelu matematycznym zjawiska. Rozważano zależność liczby zanieczyszczeń w cieczy hydraulicznej (popularnie „klasy czystości medium”) od wybranych czynników. W szczególności wzięto pod uwagę: współczynnik filtracji βx, natężenie przepływu przez filtr Q, objętość cieczy roboczej V zawartej w układzie hydraulicznym oraz strumień zanieczyszczeń Θ. Wyniki analizy wskazują, że bardzo ważnym czynnikiem wpływającym na czystość cieczy roboczej jest natężenie przepływu przez filtr.

ENG Abstract: In paper is presented a model of the filtering phenomena in the hydraulic system. Was analyzed relationship between the cleanliness of hydraulic liquid and different variables. Into consideration were taken: the filter efficiency βx, flowrate Q through the filter, the volume of hydraulic liquid V contained into system, stream of pollution solid particles Θ. The results showed that the most effective way to improve the cleanliness of the hydraulic fluid is the increasing of the volume flow rate through the filter.

***
Andrzej Korczak, Grzegorz Peczkis, Tomasz Synowiec
Prace nad konstrukcjami pomp zatapialnych z silnikiem chłodzonym płaszczem wodnym
Streszczenie: W artykule opisano typową konstrukcję zatapialnego agregatu pompowego z silnikiem chłodzonym płaszczem wodnym. Przytoczono kryteria oceny układu przepływowego pompy wirowej. Przedstawiono nową konstrukcję pompy i jej elementów. Przedstawiono wyniki badań numerycznych i empirycznych przepływów przez pompę oraz opracowane jej charakterystyki. Opisano badania dopuszczające do pracy w strefie zagrożonej wybuchem gazu. Porównano charakterystyki, nominalne parametry pracy i wskaźniki ruchowe nowej pompy i pomp innych producentów.

ENG Abstract: The article describes a typical construction of submersible pump unit with the engine cooled by water jacket. The criteria for assessing of the flow of the pump impeller are quoted. It presents a new design of the pump and its components. It also presents the results of numerical and empirical researches of flows through the pump and its characteristics developed. The article describes studies allowing for operation in area endangered by gas explosion. We compared the characteristics, nominal operating parameters and ratios of a new motor pumps and pumps from other manufacturers.

***
Maciej Bałkowiec, Bartosz Jachacy
Stanowisko laboratoryjne do badania generatora synchronicznego w stanach dynamicznych z zastosowaniem przyrządu wirtualnego
Streszczenie: Niniejszy artykuł stanowi opis wykonanego stanowiska laboratoryjnego, propozycję badań stanów dynamicznych generatora synchronicznego oraz wstępną analizę wyników tych badań. Założeniem było opracowanie narzędzia pozwalającego wyznaczyć niektóre parametry modelu matematycznego generatora synchronicznego na podstawie przebiegów napięć i prądów stanów nieustalonych, występujących podczas tych procesów. Stworzony przyrząd wirtualny służy do przeprowadzenia procesów zwarcia generatora oraz synchronizacji generatora z siecią sztywną przy idealnych oraz odbiegających od nich warunkach układu oraz umożliwia rejestracje chwilowych wartości prądów i napięć niezbędnych do późniejszej analizy tych stanów. W artykule przedstawiono wyniki tych pomiarów oraz zaproponowano sposoby ich opracowania.

ENG LABORATORY STAND FOR SYNCHRONOUS GENERATOR TESTS IN DYNAMIC STATE OF OPERATION USING VIRTUAL MEASUREMENT INSTRUMENT
Abstract: This article is a description of laboratory stand, a testing proposal of synchronous generator in dynamic states of operation and a preliminary analysis of the results of these studies. The idea was to develop an instrument to determine some parameters of a mathematical model of synchronous generator based on the voltage and current waveforms transients occurring during those processes. Virtual measurement instrument can used to carry out the processes of generator short-circuit and the synchronization of the generator to the grid in ideal and non ideal conditions, and allows the registration of instantaneous currents and voltages needed for further analysis of these states. The article presents the results of these measurements and suggests ways of their development.

***
Marian A. Partyka, Maria Natorska
Analiza porównawcza funkcjonalności przedsiębiorstw według Katalogu Branżowego Napędy i Sterowanie w latach 2015–2016
Streszczenie: Artykuł prezentuje opis oraz analizę porównawczą firm działających na polskim rynku m.in. w zakresie hydrauliki, pneumatyki i napędów. Opracowanie zawiera opis istniejącej dynamiki zmian w omawianym sektorze przemysłu, a także obraz polskich firm i przedsiębiorstw na światowym rynku analizowanej branży. Opisano zmienność istnienia polskich firm na rynku techniki w latach 2015 i 2016.

ENG COMPARATIVE ANALYSIS OF THE FUNCTIONALITY OF FIRMS ACCORDING TO THE BRANCH CATALOGUE NAPĘDY I STEROWANIE (DRIVES AND CONTROL) FROM THE YEARS 2015 AND 2016
Abstract: This article presents a description and comparison analysis of businesses that are present in the Polish market of hydraulics, pneumatics and propulsion among others. This elaboration contains descriptions of existing change dynamics in the discussed industry sectors as well as a picture of Polish firms and enterprises in the global market of the analyzed branch. The fluctuation of existing Polish businesses in technic market in the years 2015 and 2016 are described.
 

Reklama