Pokaż menu

Archiwum

Firmy z okładek

Firmy z okładek

 
  ptak warsaw expo   ebm papst   
best crossbow deer hunting crossbow

Reklama

Współpraca

Archiwum - numer 11/2024

Napędy i Sterowanie
numer 11/2024



SMC zaprezentuje nowy kompaktowy system bezprzewodowy z serii EXW1
SMC wprowadza nowy kompaktowy system bezprzewodowy serii EXW1 o zwiększonym zasięgu do 100 m. Jest podobny technologicznie do aktualnej serii EX600-W, EXW1, która jest mniejsza, lżejsza i kompatybilna z najpopularniejszymi przemysłowej protokołami komunikacji przemysłowej. Posiada ulepszone funkcje, które wzbogacają aktualną serię rozwiązań bezprzewodowych.

***

Podłącz i działaj. Alternatywa dla pneumatyki. Nowa seria napędów elektrycznych IAI – EleCylinder
Japoński koncern IAI to jeden z wiodących dostawców elektrycznych elementów wykonawczych. Powstanie tej firmy w 1976 r. było odpowiedzią na burzliwy rozwój mechatroniki i idące z przemysłu zapytania o doskonalsze od pneumatycznych napędy realizujące ruch liniowy. Obok precyzji działania, podstawowym założeniem dla nowych układów generujących ruch postępowy (i nie tylko) miała być pełna jego kontrola i sterowanie od startu do zatrzymania.

***

TESEO: idealne kolumny typu plug&play dla każdego zapotrzebowania. Ergonomiczne, opłacalne i funkcjonalne rozwiązania
TESEO była pierwszą firmą na świecie, która na rynku pod koniec lat 80-tych wprowadziła rurociągi sprężonego powietrza wykonane z aluminium: lekkiego, recyklingowalnego i odporniejszego na rdzewienie materiału. Te systemy rurociągowe zostały zaprojektowane przez TESEO z myślą o modularności i z celem dostarczenia rury, która jednocześnie pełni funkcję profilu konstrukcyjnego. Dziś rozwiązania TESEO są znane na całym świecie z powodu swojej jakości i elastyczności. Kolumny typu drop produkowane przez TESEO składają się z jednego, wstępnie zmontowanego elementu z kilkoma punktami poboru.

***

Targi Labeling Tech 2024: Odkryj innowacje w branży etykietowania
Już 4 – 6 grudnia 2024 roku w PTAK Warsaw Expo w Nadarzynie odbędą się Targi Labeling Tech, które są obowiązkowym wydarzeniem dla wszystkich profesjonalistów z branży etykietowania i opakowań. To wyjątkowa okazja, aby zanurzyć się w świat innowacji, nawiązać cenne kontakty i dowiedzieć się, jakie trendy kształtują przyszłość etykietowania!

***
 
M. Ciążyński – ASTAT Sp. z o.o.; J.-P. Lahrmann, M. Lahrmann – SCHLEICH GmbH
Test wyładowań niezupełnych w ocenie jakości uzwojeń silników elektrycznych zasilanych z przetwornic częstotliwości
W ciągu ostatnich kilku lat test wyładowań niezupełnych zyskał na znaczeniu w ocenie izolacji silników elektrycznych. Jest to szczególnie prawdziwe ze względu na duży wzrost liczby przetwornic częstotliwości w sterowaniu silnikami.

***

Nowa era automatyzacji
Autonomiczne roboty mobilne (AMR) stanowią przyszłość automatyzacji transportu wewnętrznego. ifm electronic dostarcza zaawansowane rozwiązania, które stanowią wsparcie w precyzyjnej lokalizacji, nawigacji, wykrywaniu przeszkód oraz unikaniu kolizji. Dzięki nim AMR stają się nieodzownym elementem nowoczesnych systemów logistyki i produkcji.

***

PMX. Szybka akwizycja danych pomiarowych dla aplikacji przemysłowych
Wymagania odnośnie automatyzacji produkcji stale wzrastają. Oczekiwania dotyczące wysokiej jakości wraz z krótkimi czasami cykli oznaczają, że oprócz innych zagadnień, rozwiązania automatyki muszą również przetwarzać coraz to większe liczby wartości pomiarowych w coraz krótszym czasie. 

***

Przekładnie kątowe: stożkowe czy ślimakowe? Wybór odpowiedniego rozwiązania
W świecie techniki napędowej, wybór odpowiednich przekładni kątowych jest kluczowy dla wydajności, trwałości i energooszczędności urządzeń. Najpopularniejsze typy przekładni kątowych to przekładnie stożkowe oraz ślimakowe. Choć obie te technologie znajdują zastosowanie w wielu sektorach przemysłowych, różnią się istotnie pod względem konstrukcji, efektywności oraz właściwości użytkowych.

***

Tripus-Polska od prawie 30 lat dba o Wasze silniki
W tym czasie wyprodukowaliśmy setki tysięcy różnego rodzaju wyłączników silnikowych, zanikowonapięciowych oraz skrzynek sterowniczych. Wysoka jakość i powtarzalność naszych produktów znalazła uznanie nie tylko w kraju, ale również| w całej Europie.

***

Wyświetlacze matrycowe LED z komunikacją Modbus RTU/TCP
Wyświetlacze serii LD z wielokolorowymi matrycami LED są przeznaczone do wizualizacji stanu procesów przemysłowych. Pozwalają wyświetlać na jednym ekranie wiele wierszy tekstu, z podziałem na sektory o różnej wielkości. Podział na sektory jest sterowany protokołem.

***

Przemysł 5.0. Charakterystyka i technologie
Przemysł 5.0 (Industry 5.0) to rewolucja, która wykracza poza dotychczasowe założenia Przemysłu 4.0. Wprowadza nowe technologie i koncepcje, które zmieniają sposób, w jaki funkcjonują firmy przemysłowe. Główna różnica pomiędzy tymi dwoma podejściami polega na roli, jaką odgrywa człowiek w procesie produkcji. O ile Przemysł 4.0 koncentrował się na automatyzacji, cyfryzacji i integracji maszyn, Przemysł 5.0 przywraca człowieka do centralnej roli, stawiając na współpracę człowieka z technologią oraz na personalizację produkcji.

***

Zautomatyzuj teraz! Co otrzymam za moje pieniądze?
Nowy sterownik robota igus umożliwia małym i średnim przedsiębiorstwom wejście na rynek automatyki
przy niskim poziomie ryzyka.

***

N.B.C. Elettronica Group lider w zakresie doradztwa i rozwoju
Od ponad 40 lat N.B.C. Elettronica Group wyróżnia się jako lider w projektowaniu i produkcji precyzyjnych przemysłowych rozwiązań wagowych. Nasza filozofia opiera się na ścisłej współpracy z naszymi klientami, których traktujemy jako pełnoprawnych partnerów.

***

Marcin Szuper
Automatyzacja przemysłowa na przestrzeni dekad. Od przekaźników po inteligentne systemy IoT
Automatyzacja przemysłu przeszła długą drogę – od prostych mechanizmów sterujących po zaawansowane systemy komunikujące się w czasie rzeczywistym.

***

Ryszard Tadeusiewicz

O co ludzie pytają w kontekście sztucznej inteligencji?
Zaproszony do tego, by zaprezentować Czytelnikom miesięcznika „Napędy i Sterowanie” artykuł dotykający modnego obecnie zagadnienia sztucznej inteligencji postanowiłem tym razem napisać o tym, jak do tego zagadnienia podchodzą nieprofesjonaliści i co ich w tym kontekście interesuje.

***

Przemysł Spotkań EXPO KATOWICE nie kończy się we wrześniu
Blisko 25 tys. metrów powierzchni wystawienniczych, 171 wystawców z 19 krajów i ponad 11 tys. osób, które odwiedziły wydarzenie. Do tego 6 konferencji, 34 panele dyskusyjne i przeszło 90 prelegentów. Międzynarodowe Targi EXPO KATOWICE to największe w Europie i trzecie na świecie targi przemysłu ciężkiego.

***

Najnowsze technologie i nowoczesna produkcja – za nami targi TOOLEX i ExpoWELDING 2024 w Katowicach
5500 uczestników i ponad 170 wystawców z całego świata. Do tego nowości rynkowe, czołowi producenci i dystrybutorzy maszyn i narzędzi do obróbki metalu oraz liderzy technologii i rozwiązań dla spawalnictwa, połączone z prezentacją urządzeń w ruchu oraz wymianą doświadczeń i okazją do nawiązania nowych kontaktów biznesowych. Szerokie spektrum możliwości oferowały uczestnikom międzynarodowe targi TOOLEX i ExpoWELDING, które w dniach 15 – 17 października odbyły się w Katowicach. Wydarzeniu towarzyszyły 65. Międzynarodowa Konferencja Spawalnicza oraz 3. konferencja Nowy Przemysł 4.0, w czasie której blisko 80 ekspertów dyskutowało o bieżących wyzwaniach branż związanych z produkcją przemysłową.

***

Za nami pierwsza konferencja „Maszyny i napędy elektryczne 2024 – spotkanie profesjonalistów i ekspertów”
Wzięło w niej udział ponad 100 przedstawicieli firm współpracujących ze spółką z Dąbrowy Górniczej, przedstawiciele uczelni technicznych oraz Sieci Badawczej Łukasiewicz.

***

32. Konferencja Naukowo-Techniczna „Problemy Eksploatacji Maszyn i Napędów Elektrycznych” – PEMINE
32. Konferencja PEMINE to konferencja o tematyce maszyn i napędów elektrycznych, mająca charakter aplikacyjny. Odbyła się w dniach 2 – 4 października w hotelu „Wodnik” w miejscowości Słok koło Bełchatowa, w samym centrum Polski.

***

Marcin Dzedzej – Imago Public Relations​
To oni napędzają rewolucję w polskim przemyśle. Poznaliśmy laureatów konkursu „The Best of Industry 4.0”
Kompleksowa automatyzacja procesów, implementacja systemów usprawniających systemy produkcji w oparciu o sztuczną inteligencję, korzystanie z systemów predykcyjnych i aplikacji analitycznych w celu planowania zasobów. O rosnącym polskim wkładzie w transformację przemysłu na świecie świadczą wyróżnienia przyznane w ramach konkursu „The Best of Industry 4.0”. Ceremonia wręczenia nagród odbyła się w Katowicach, będąc punktem kulminacyjnym pierwszego dnia konferencji Nowy Przemysł 4.0, Międzynarodowych Targów Obrabiarek, Narzędzi i Technologii Obróbki TOOLEX i Międzynarodowych Targów Spawalniczych ExpoWELDING.

***

K. Eric Drexler
MDL destylacja inteligencji: Poznawanie strategii bezpiecznego dostępu do superinteligentnych możliwości rozwiązywania problemów
Technologie SI mogą osiągnąć próg szybkiej, otwartej, rekurencyjnej poprawy, zanim będziemy przygotowani na wyzwania związane z pojawieniem się superinteligentnych agentów SI

***

Magazyny energii
Fragment pochodzi z książki Energetyka w okresie transformacji Władysław Mielczarski, Izabela Filipiak
Wydawnictwo Naukowe PWN SA

***

Energetyczne wykorzystanie biomasy i biopaliw
Fragment artykułu pochodzi z książki Efektywność energetyczna w działalności gospodarczej Jan Górzyński
Wydawnictwo Naukowe PWN SA

***

Jerzy Hickiewicz, Piotr Rataj, Przemysław Sadłowski​
Patron polskich elektryków – Tadeusz Malarski

***

Stefan Gierlotka
Kalifornijska energetyka i wysokie sekwoje
Kalifornia położona jest nad Pacyfikiem, na zachodnim wybrzeżu USA. Terytorium tegoż stanu rozciąga się między wybrzeżem Pacyfiku, a górami Sierra Nevada od wschodu oraz pustynią Mojave na południowym wschodzie. Leżąca na pustyni Mojave – Dolina Śmierci, w której temperatura powietrza osiąga 50°C, jest najniższym punktem (86 m p.p.m.) w Ameryce Północnej.











 

Reklama