Pokaż menu

Archiwum

Firmy z okładek

Firmy z okładek

 
  ptak warsaw expo   ebm papst ebm papst  
best crossbow deer hunting crossbow

Reklama

Współpraca

Archiwum - numer 11/2013

Napędy i Sterowanie
numer 11/2013


Odo Akaji
Technologia MEMS dostarcza zaawansowane czujniki, które obecnie zaczynają napędzać rozwój rynku systemów wbudowanych. Przełomowa technologia
Gdy około 15 lat temu zaczęła się rozwijać technologia tworzenia miniaturowych urządzeń elektromechanicznych, znana jako MEMS, perspektywa pojawienia się nowych możliwości była oczywista, jednak nie od razu było wiadomo, jak to nastąpi. W miarę rozwoju technologii starano się stosować ją w ten sam sposób, w jaki używano systemów elektromechanicznych o większych rozmiarach – do tego stopnia, że tworzono kopie prostych maszyn wykorzystujących przekładnie i dźwignie w rozmiarach mierzonych w tysięcznych częściach milimetra. Konstrukcje te tworzono przy wykorzystaniu metod stosowanych w przemyśle półprzewodników. Miały one przyczynić się do udoskonalenia procesu, jednak ich możliwości komercyjne były ograniczone.
 
***
Nowy system sterowania typ XCA 1277 firmy Schleicher Electronic
W dzisiejszym artykule chcielibyśmy zaprezentować nowy system sterowania typ 1277 firmy Schleicher Electronic, który wygląda identycznie jak system typu 1200, ale posiada znacznie większe możliwości. Najważniejszym elementem systemu jest wysoko wydajny procesor Intel i7 Multicore, umożliwiający uruchamianie aplikacji z 64 interpolowanymi osiami i aż 32 systemami. Głównym celem modyfikacji było zmniejszenie kosztów utrzymania i rozbudowy systemu oraz wydłużenie jego żywotności.
 
***
MULTIPROJEKT ma już 10 lat – przegląd aktualnej oferty
Firma Multiprojekt – dostawca komponentów automatyki i części maszyn – w październiku obchodziła jubileusz 10-lecia swojej aktywnej obecności na rynku. Korzystając z tej okazji, w niniejszym artykule przedstawiona została przeglądowa oferta firmy. Szczegółowo zostanie omówiona propozycja producentów: Fatek, Weintek, Estun oraz Hiwin.
 
***
Mikrus. System do urabiania cienkich pokładów
Problem wydobywania węgla z cienkich pokładów nie jest dla branży producentów maszyn górniczych niczym nowym. Szacuje się, że na całym świecie w cienkich pokładach zalega trzecia część wszystkich zasobów kopalń. W polskich kopalniach dzięki technologii umożliwiającej opłacalną eksploatację cienkich pokładów do zasobów bilansowych trafiłoby ponad miliard ton węgla. Nie od dziś wiadomo, że opracowanie rozwiązania do opłacalnej eksploatacji cienkich pokładów poprawi sytuację kopalń, przedłużając żywotność wielu z nich.
 
***
Nowa rodzina przemienników częstotliwości PowerXLTM firmy EATON
Firma Eaton Electric wprowadza do oferty przemienniki rodziny PowerXL. W jej ramach dostępne są urządzenia dwóch serii o zróżnicowanej funkcjonalności i przeznaczeniu.
 
***
Cube20S – nowy członek rodziny Cube
Rodzina produktów Cube jest znana nie tylko jako rozwiązanie modułowe, ale również atrakcyjne cenowo. Najnowszym członkiem tej rodziny produktów jest seria Cube20S – kompaktowe, wydajne moduły komunikacyjne, przeznaczone do instalowania w szafach rozdzielczych.
 
***
Spakować 400 sztuk na minutę. ABB, czyli lata doświadczenia i wiedza na najwyższym poziomie
ABB jest wiodącym dostawcą robotów przemysłowych, modułowych systemów produkcyjnych i usług w zakresie robotyzacji produkcji. Od ponad piętnastu lat Lokalna Jednostka Biznesu Robotyka jest również liderem w technologii przenoszenia, pakowania i zadań typu pick&place (sortowania). Firma jest silnie ukierunkowana na rozwiązywanie problemów swoich klientów, co ma istotne znaczenie we wspomaganiu producentów pracujących nad zwiększaniem wydajności, poprawianiem jakości produktów, obniżaniem kosztów wytwarzania i zwiększaniem bezpieczeństwa pracy załogi.
 
***
Sebastian Pokorski
System sterowania „kuchnią klejową”
ANIRO zaprojektowało i wykonało modernizację sterowania kuchnią przygotowania kleju dla naszego korporacyjnego klienta w województwie Wielkopolskim.
 
***
Sławomir Miłoś
Sterowanie i wizualizacja układów automatyki przemysłowej oparte na komponentach firmy OMRON
Najnowszej generacji elementy systemu sterowania firmy Omron są dokładnie tak wszechstronne i niezawodne, na jakie wyglądają. Produkty takie, jak falowniki, sterowniki i panele operatorskie, stanowią kompletną ofertę, na bazie której każdy znajdzie zestaw odpowiedni do swojej aplikacji bez względu na gałąź przemysłu.
 
***
Nowe gniazdo przekaźników przemysłowych Omron o wysokiej wydajności
Aby jeszcze bardziej zwiększyć wszechstronność swoich popularnych przekaźników wtykowych o wysokiej wydajności G2RS, firma Omron wprowadziła nowe gniazdo z zaciskami klatkowymi z podnoszoną blokadą. Przystosowane do użytku z przewodami jednodrutowymi o przekroju do 14 AWG i elastycznymi przewodami o przekroju od 0,5 mm2 do 2,5 mm2, z tulejkami lub bez, nowe gniazda mieszczą dwa przewody w jednym zacisku, ułatwiając tworzenie połączeń mostkowych i rozgałęźnych.
 
***
Napędy liniowe podstawą robota kartezjańskiego
Roboty kartezjańskie to popularne i stosunkowo niedrogie rozwiązanie do przenoszenia różnorodnych materiałów na liniach produkcyjnych. Są one chętnie stosowane przede wszystkim w aplikacjach pakujących, do sortowania czy skanowania. Firma WObit oferuje roboty kartezjańskie własnej produkcji, dopasowywane do wymagań różnych aplikacji.
 
***
Tobiasz Witor
Silniki Lenze Smart Motor tworzą nową jakość silników AC wykorzystywanych do przemieszczania materiałów. Innowacyjne napędy z Lenze wyzwalają nowe korzyści
Standardowe asynchroniczne silniki AC sprawdziły się w przypadku większości przemysłowych napędów pod względem niskich kosztów i wysokiej niezawodności. Teraz firma Lenze dodała do tego jeszcze nową jakość w postaci inteligencji. Silniki AC Lenze Smart Motor wynoszą technologię silników na nowy poziom, wzbogacając ją o moment obrotowy, nowe wymiary, większy zakres prędkości. Przeznaczone do aplikacji o ustalonej prędkości, szczególnie w przypadku urządzeń do mechanicznego przemieszczania materiałów, silniki Smart Motor zapewniają możliwość ustawiania prędkości powyżej zakresu 5:1. Jeden silnik Lenze Smart Motor, pracując przy różnych wymaganych prędkościach, może zastąpić kilka motoreduktorów. Prędkości można zaprogramować i regulować przy pomocy aplikacji na smartfon. W ten sam sposób można również zaprogramować indywidualne rampy łagodnego rozruchu i zatrzymania.
 
***
System sterowania klasy Midrange firmy Rockwell Automation oferuje nową funkcjonalność w atrakcyjnej cenie
Firma Rockwell Automation poszerzyła ofertę Zintegrowanej Architektury, dopasowując ją do potrzeb także małych i średnich aplikacji. Nowa rodzina kontrolerów PAC Allen-Bradley klasy CompactLogix znacznie zwiększyła swój obszar zastosowania dzięki elastycznej i skalowalnej budowie.
 
***
Materiał xirodur B180 zapewnia długi okres użytkowania przy niskich kosztach. Pracuje, pracuje i pracuje: Nowe łożysko kulkowe firmy igus do pracy w trybie ciągłym
Firma igus, specjalista w dziedzinie zoptymalizowanych trybologicznie polimerów, poszerza swoją ofertę łożysk kulkowych xiros. Nowe łożysko zostało skonstruowane z ekonomicznego, a równocześnie wysoko sprawnego materiału xirodur-B180. Montaż łożyska odbywa się w szybki i prosty sposób, dlatego jego stosowanie jest opłacalne zarówno w przypadku nowych maszyn, jak i późniejszego doposażenia istniejących urządzeń.
 
***
PARTNER SERWIS MISTRZEM!!!
XXXVII Dni Nauki i Techniki Zagłębia Miedziowego to coroczne wydarzenie organizowane przez Radę Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych Naczelnej Organizacji Technicznej (NOT) w Legnicy wraz ze Stowarzyszeniem Inżynierów i Techników Górnictwa (SITG) w Lubinie. W ramach tego wydarzenia co 2 lata organizowany jest konkurs „Mistrza Techniki NOT Zagłębia Miedziowego”, który ma na celu promocję wybitnych rozwiązań i innowacji w dziedzinie techniki i inżynierii.
 
***
Softstarty Danfoss MCD 500 w układzie rozruchu dmuchaw w Centralnej Oczyszczalni zarządzanej przez Aquanet Poznań
Minionego roku Firma Envirotech miała okazję dostarczyć dwanaście urządzeń łagodnego rozruchu Danfoss VLT® Soft Starter Danfoss MCD 500 o mocy 250kW do modernizowanych pól rozdzielnicy NN stacji dmuchaw Centralnej Oczyszczalni Ścieków, której właścicielem jest Poznański Aquanet.
 
***
Paweł Naglik
Liniowe Systemy Pomiarowe Kuebler. Wybór odpowiedniego systemu pomiarowego
W automatyce przemysłowej możemy spotkać wiele metod pomiarowych dotyczących pomiaru długości i przesunięcia liniowego. Obecnie automatyzacja wychodzi również poza branżę maszynową i pomiary liniowe możemy spotkać w bardzo wielu różnych specjalistycznych aplikacjach. Są to m.in. pomiary wysokości w automatycznych systemach magazynujących, pomiary przesunięcia w dużych suwnicach, pomiary długości wysunięcia kosza w pojazdach straży pożarnej, jak również pomiary odchylenia łóżka chirurgicznego, pozycjonowanie systemów solarnych itp.
 
***
Sterowniki PLC firmy Fuji Electric – otwórz się na japońską technologię
W dzisiejszych czasach sterowniki programowalne znajdują zastosowanie w niemal każdej gałęzi przemysłu. Od niewielkich, kompaktowych rozwiązań, poprzez sterowniki modułowe, a skończywszy na systemach DCS. Jeszcze kilka lat temu granice pomiędzy powyższymi rozwiązaniami były bardzo wyraźne, jednakże w ostatnim czasie zaczęły się stopniowo zacierać. W związku z tym modułowe sterowniki PLC znajdują zastosowanie już nie tylko w średniej wielkości układach automatyki, ale również w systemach mniejszych, a także w dużych aplikacjach. Jednym z przykładów takiego skalowalnego, modułowego sterownika PLC jest japoński sterownik z rodziny MICREX-SX firmy Fuji Electric.
 
***
JZ20 – nowa generacja sterowników PLC z serii Jazz firmy Unitronics
Jak powszechnie wiadomo, sterowniki z serii Jazz są odpowiedzią firmy Unitronics na zapotrzebowanie rynku na niewielkie sterowania połączone z funkcjonalnym panelem operatorskim, na którym można wyświetlać oraz wprowadzać wszelkiego rodzaju parametry, dane, zmienne itp.
 
***
Seria LT4000M. Modułowy PLC z panelem dotykowym
Firma Pro-face jest czołowym dostawcą rozwiązań zintegrowanych PLC + HMI. Wielki sukces, jaki odniosła seria LT3000, był inicjatorem wprowadzenia jeszcze bardziej innowacyjnego rozwiązania – serii LT4000M.
 
***
Michał Kurek
Projektowanie GS-Hydro
W odpowiedzi na szybki rozwój komputerowego wspomagania w projektowaniu lądowym, morskim oraz offshore GS-Hydro wprowadziło na rynek lokalny oraz globalny usługę związaną z kompleksowym modelowaniem przebiegów instalacji hydraulicznych oraz usługę kompleksowego zarządzania projektami z wykorzystaniem modelowania 3D.
 
***
Rozwój systemów automatyzacji produkcji. Chwytak PGN plus firmy SCHUNK z prowadnicami wielozębnymi
Od 30 lat chwytaki SCHUNK ustanawiają standardy w dziedzinie automatyzacji produkcji. W duchu pionierstwa i doskonałości podejmujemy najbardziej skomplikowane wyzwania i poszukując nowych rozwiązań, kreujemy przyszłość systemów chwytakowych. Innowacyjne i solidne rozwiązania zapewniają niezawodność systemów i aplikacji.

***
Cezary Kalista
Produkty Power Over Ethernet firmy Antaira
Sieć Ethernet po raz pierwszy została zastosowana w rozwiązaniach komercyjnych w roku 1980, a 20 lat później pojawiły się pierwsze próby wprowadzenia tego standardu do sieci przemysłowych. O ile na początku było wielu sceptyków takiej koncepcji, o tyle od kliku lat Ethernet jest najpopularniejszym standardem w automatyce przemysłowej.
 
***
Wszystkie innowacje branży OZE pod jednym dachem
Przemówieniem Marszałka Województwa Mazowieckiego – Adama Struzika – rozpoczęły się 16.10.2013 r. Trzecie Międzynarodowe Targi Energii Odnawialnej i Efektywności Energetycznej RENEXPO® Poland w Warszawskim Centrum EXPO XXI. W tym roku swoje produkty i usługi prezentowało około 135 wystawców, w tym 40% z zagranicy, a odbywające się równolegle konferencje i fora branżowe zgromadziły publiczność wypełniającą sale po brzegi. Zwieńczeniem pierwszego dnia Targów było wręczenie „Pucharów RENERGY AWARD”. Tegoroczni laureaci nagród to Paweł Lachman, Prezes Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła, oraz firmy: SMA Central & Eastern Europe i Glen Dimplex Sp. z o.o.
 
***
Cezary Ziółkowski
DT9839 – nowy moduł do pomiaru drgań
Firma Data Translation to wiodący producent profesjonalnych systemów pomiarowych opartych o komputer PC. W bogatej ofercie znajdziemy zarówno uniwersalne moduły do pomiaru napięcia, jak i specjalizowane moduły wyposażone w kondycjonery umożliwiające bezpośredni pomiar różnego rodzaju czujników – np. czujników temperatury, tensometrycznych itp. Nowością w ofercie jest moduł DT9839 dedykowany do pomiaru drgań czujnikami IEPE.
 
***
INNOWACJE WOKÓŁ NAS!
9. edycja Targów Techniki Przemysłowej Nauki i Innowacji TECHNICON-INNOWACJE 2013 za nami. Impreza po raz drugi odbyła się w nowoczesnych przestrzeniach wystawienniczych Międzynarodowych Targów Gdańskich – Centrum AmberExpo wraz z organizowanymi przez Stowarzyszenie „Pomorskie w Unii Europejskiej” POMORSKIMI DNIAMI ENERGII.
 
***
Zastosowanie sterowników PLC w automatyce przemysłowej
Sterownik PLC jest jednym z podstawowych elementów każdego systemu sterowania. Głównym zadaniem tego elementu jest realizacja zadanego programu oraz wymiana danych z pozostałymi urządzeniami systemu, takimi jak przemienniki częstotliwości, układy wejść-wyjść lub panele HMI.
 
***
ELGOR 2013: konstruktywne dyskusje ekspertów branży górnictwa odkrywkowego
Prawie 140 uczestników, blisko 15 wystąpień, trzy panele dyskusyjne oraz 11 sesji warsztatowych dla inżynierów – oto bilans tegorocznej konferencji ELGOR, która odbyła się 9–11 października w Busku-Zdroju. Uczestnicy wysoko ocenili poziom merytoryczny prelekcji, uznając referaty za wartościowe ze względu na możliwość wykorzystania pozyskanej wiedzy w praktyce.
 
***
Joanna Rudzka
Kinetix 5500 – nowy produkt w rodzinie Midrange Architecture System
Kinetix 5500 to zupełnie nowa seria serwonapędów w rodzinie produktów stworzonych z myślą o średnich systemach sterowania – Midrange Architecture System. Mniejsze rozmiary, dwa porty Ethernet/IP oraz współpraca z nową linią silników to tylko niektóre z zalet nowego produktu Rockwell Automation.
 
***
Sosnowiec zagłębiem obróbki metalu
Ponad 260 maszyn w ruchu, niemal 600 reprezentowanych marek, 650 ton prezentowanych urządzeń, rekordowa powierzchnia prezentacji stoisk – to tylko wybrane elementy, które po raz kolejny potwierdzają, że VI Targi TOOLEX są najdynamiczniejszą i największą jesienną imprezą tego typu w Polsce.
 
***
Festo – partner dla przemysłu spożywczego i producentów maszyn pakujących
Bez względu na to, czy to wypiek pieczywa, przetwórstwo mięsa, mleka, produkcja sera czy lodów, Festo ma dla przemysłu spożywczego „czyste rozwiązania” – kompletny program specjalizowanych komponentów ze szlachetnych materiałów o wysokiej odporności na środki myjące, przeznaczonych do bezpośredniego kontaktu z żywnością oraz strefy rozbryzgów.
 
***
10-lecie firmy MULTIPROJEKT
19 października w Kopalni Soli w Bochni odbył się uroczysty bankiet z okazji jubileuszu 10-lecia działalności firmy Multiprojekt. W wydarzeniu wzięło udział niemal 200 osób. Program wydarzenia wypełniony był szeregiem podziemnych atrakcji. Pierwszym jego punktem było spotkanie o godzinie 14 pod siedzibą firmy Multiprojekt. Stamtąd nastąpił wyjazd autokarami na miejsce imprezy w Bochni.
 
***
Kazimierz Furmanik, Jan Matyga, Stanisław Kajzer
Badania modelowe koła nowej generacji z bieżnikiem typu PUGA® z wykorzystaniem teorii podobieństwa
Streszczenie: Rosnąca konkurencja rynkowa wymusza ciągłe poszukiwanie kompromisu pomiędzy np. rosnącymi wymaganiami eksploatacyjnymi maszyn i urządzeń (bardziej wytrzymałe, niezawodne i trwałe) a ciągłą presją rynku na obniżanie kosztów. Tendencja ta jest wręcz „wmontowana” w przemysł samochodowy, w którym dostawcy sporządzają plany corocznej obniżki kosztów dostaw produkowanych elementów i podzespołów, nie zgadzając się nawet na indeksacje ceny o oficjalnie publikowane wskaźniki inflacji w danym kraju. Widząc wagę tego problemu, firma Gasket, stosująca w swej produkcji najnowocześ­niejsze wysokojakościowe materiały, np. firmy Bayer, poddaje je dalszemu procesowi uszlachetniania/modyfikacji, dążąc do optymalizacji własności użytkowych pod kątem dedykowanego zastosowania. Wymusza to stosowanie najnowocześniejszych systemów projektowania i optymalizacji maszyn i urządzeń wraz z opracowaniem stosownych materiałów (inżynieria materiałowa). Przykładem takiego podejścia są koła nowej generacji z bieżnikiem poliuretanowym typu PUGA®, w których dla ciągłego podnoszenia i kontroli jakości wykorzystano kryteria podobieństwa jako jedną z metod ograniczania/optymalizacji kosztów badań.

ENG Model tests of a new generation of tires with a PUGA® tread type using the theory of similarity
Abstract: Increasing market competition forces to the constant search for a compromise between increasing performance requirements such as machinery and equipment (more robust, reliable and durable), and continuous market pressure to reduce costs. This trend is even “mounted” in the automotive industry, in which the provider shall draw up plans for an annual reduction in the cost of supplies manufactured parts and components, not even agreeing on the price index from the officially published inflation rates in the country. Seeing the importance of this problem, Gasket, applying cutting-edge production in its high quality materials such as Bayer, subjects it to further the process of upgrading/modifications, aiming to optimize the functional properties for a dedicated application. This forces the use of the most modern systems design and optimization of machinery and equipment with the design of appropriate materials (materials engineering). An example of such an approach are the wheel of a new generation of polyurethane PUGA®1 tread type, which for continuous improvement and quality control criteria of similarity used as one method to reduce/optimize the cost of the study.
 
***
Ryszard Klencz
Rozmowa z prezesem PKP Intercity SA Januszem Malinowskim. PKP Intercity – potencjał zmodernizowanego taboru
Jednym z filarów zmian są inwestycje taborowe, z perspektywą wydatków do 2015 roku na poziomie 5,5 mld zł. Wśród projektów taborowych mamy m.in. zakup składów zespołowych Pendolino czy modernizację ponad 200 wagonów na trasę Przemyśl – Szczecin. Dzięki inwestycjom już w 2015 roku 70% naszych wagonów i pociągów będzie nowych lub zmodernizowanych. Wskaźnik ten wzrośnie do 90% w 2020 roku.
 
***
MULTIPROJEKT – stale do przodu!
Firma Multiprojekt – dostawca komponentów automatyki i części maszyn – w październiku obchodziła jubileusz 10-lecia swojej aktywnej obecności na rynku! Firma została założona w 2003 roku jako niewielki interes rodzinny. Działalność skupiała się wówczas na sprzedaży części mechanicznych do maszyn (były to głównie elementy techniki liniowej). Dość szybko zakres oferty został poszerzony o automatykę przemysłową (sterowniki PLC firmy Fatek, panele HMI firmy Weintek oraz serwonapędy). Firma posiada magazyn większości oferowanych produktów, funkcjonujący od początku działalności. Dzięki niemu klienci mogą liczyć na realizację zamówienia w krótkim czasie oraz na niskie koszty transportu. Działalność prowadzona jest w sześciu biurach regionalnych w Polsce, a także w dwóch za granicami kraju: na Ukrainie oraz w Rumunii. Dzięki szerokiej ofercie i innowacyjnym produktom MULTIPROJEKT jest dostawcą komponentów automatyki oraz części maszyn do wielu branż.
 
***
Anna Szymczak
Dotacje 2014–2020, czyli powiało grozą?
Nieubłaganie zbliża się czas na nowe dotacje. W perspektywie lat 2014–2020 będzie to 72,9 mld euro zgodnie z zapisami projektu Umowy Partnerstwa, na realizację 15 regionalnych programów zostanie przeznaczone ok. 60% funduszy strukturalnych (Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego i Europejski Fundusz Społeczny) dla tej kategorii regionów. Środki nie są małe. Ale ile z tej puli trafi do przedsiębiorstw i na jakich warunkach?
 
***
Łukasz Herb
Zależność czasu trwania cyklu sieci od budowy wewnętrznej koncentratora danych protokołu Modbus
Streszczenie: W niniejszym artykule przedstawiono wpływ architektury sprzętowej koncentratorów danych protokołu Modbus na czas trwania cyklu sieci w zaproponowanych modelach systemów. Oszacowanie parametrów sieci dla systemu o topologii magistrali oraz systemu z koncentratorem umożliwiło wskazanie zależności wymaganych zasobów sprzętowych od liczby węzłów w sieci, dla których pojawia się zysk wynikający ze stosowania koncentracji.

ENG Network cycle time dependence of the Modbus RTU data hub hardware architecture
Abstract: This paper presents an influence of the Modbus data hub’s hardware architecture on network cycle time in proposed systems models. Features of the Modbus protocol, network microprocessor devices and a way to simulate it in Omnet++ software are presented. Estimated parameters of the network for system in bus topology and system with the hub allowed to show the dependency between required hardware configuration and the number of nodes in the network that provide profits from using the hub.

***
Roman Mielcarek
Wprowadzanie nadmiaru informacyjnego dla transmitowanych szeregowo danych w kompaktowych sterownikach PLC firmy Mitsubishi Electric
Streszczenie: W artykule przedstawiono trzy metody programowego kodowania nadmiarowego danych, mogące mieć zastosowanie w protokołach użytkownika implementowanych w sterownikach PLC typu FX firmy Mitsubishi Electric. Rozpatrzono przykłady kodów definiowanych układem równań, kodów tablicowych i kodów w zapisie wielomianowym. Dla każdej z rozpatrywanych metod kodowania przedstawiono fragmenty przykładowych programów realizujących te metody w sterowniku FX.
 
***
Michał Sawicki
Zmiana długości cyklu izochronicznego w szeregowych interfejsach komunikacyjnych USB 2.0 I IEEE 1394A
Streszczenie: Urządzenia peryferyjne komunikują się z komputerem za pomocą interfejsów komunikacyjnych. Z tego względu kluczowym zadaniem portów jest umożliwienie wykonywania wielu transferów danych różnego rodzaju quasi-jednocześnie na jednej szeregowej magistrali. Taka realizacja różnych transferów danych na jednej magistrali nie jest możliwa w sposób izolowany, tzn. bez wzajemnego wpływu jednego transferu na drugi. Jednym ze skutków tego oddziaływania jest zjawisko zmian długości cyklu izochronicznego, które zostało dokładniej opisane w tym artykule. Zaprezentowano również wyniki obserwacji tego zjawiska w dwóch najpopularniejszych portach USB i IEEE 1394 (FireWire). Eksperymenty pokazały, że w przypadku portu USB transmisja masowa może wpływać na transmisję izochroniczną, skracając długość mikroramki, a co za tym idzie, ograniczając pasmo w mikroramce. Rozwiązania wykorzystujące interfejs FireWire muszą uwzględniać zjawisko drgań cyklu izochronicznego. Skutkuje to zwiększeniem rozmiaru i wzrostem złożoności czasowej oprogramowania (np. sterowników kamer FireWire).

ENG Abstract: Peripheral devices interact with computer via the communication interfaces. Therefore a key task is to allow the ports perform many different types of data transfers quasi-simultaneously on one serial bus. Execution of different data transfers on the same bus is not possible without the interaction of these transfers. One of the consequences of this interaction is a length change of the isochronous cycle (cycle jitter), which is more fully described in this article. This paper presents the results of the observation of this phenomenon in the two most popular ports: USB and IEEE 1394 (FireWire). Experiments have shown that the bulk USB transmission may interact with the isochronous transmission by shortening the length of microframe and reducing the bandwith within microframe. Solutions based on the FireWire port must reduce the effects of cycle jitter, so the size and compexity of this software is greater (e.g. FireWire camera driver).
 
***
Zygmunt Paszota
Metoda określania stopnia zapowietrzenia cieczy w pompie wyporowej o zmiennej wydajności
Streszczenie: Autor stwierdza, że istnieje możliwość określania konkretnej wartości współczynnika ε zapowietrzenia cieczy roboczej w trakcie pracy pompy poprzez znalezienie takiej wartości ε, przy której przyrost ΔMPm|ΔpPi = pn , qPgv momentu strat mechanicznych w zespole konstrukcyjnym „komory robocze – wał” pompy jest proporcjonalny do momentu MPi|ΔpPi = pn , qpgv indykowanego w komorach roboczych pompy, określonego przy ustalonej wielkości ΔpPi = cte przyrostu ciśnienia w komorach. Ustalona wielkość ΔpPi indykowanego przyrostu ciśnienia, przyjęta w trakcie poszukiwania współczynnika ε zapowietrzenia cieczy, jest równa nominalnemu ciśnieniu pracy pompy (ΔpPi = cte = pn). Przyrost ΔMPm|ΔpPi = pn , qPgv momentu strat mechanicznych, przy stałej wielkości ΔpPi (ΔpPi = cte) jest proporcjonalny do geometrycznej objętości roboczej qPgv pompy, w związku z tym: tylko przy uwzględnieniu współczynnika ε zapowietrzenia cieczy przetłaczanej przez pompę uzyskuje się w wyniku badań zależność ΔMPm|ΔpPi = pn , qPgv ~ qPgv . Zaproponowana przez autora metoda określenia współczynnika ε zapowietrzenia cieczy roboczej w pompie jest przedstawiona w niniejszym artykule (oraz w artykule [11]), a po raz pierwszy praktycznie zastosowana w ramach prowadzonych przez Jana Koralewskiego badań wpływu lepkości i ściśliwości zapowietrzonego oleju hydraulicznego na wyznaczane straty objętościowe i mechaniczne pompy HYDROMATIK A7V.58.1.R.P.F.00 [8, 9]. Słowa kluczowe: napęd hydrostatyczny, pompa wyporowa o zmiennej wydajności, zapowietrzenie oleju, metoda określania stopnia zapowietrzenia cieczy.
 
***
Jan Koralewski
Wpływ lepkości i ściśliwości zapowietrzonego oleju na wyznaczanie strat objętościowych w pompie tłokowej o zmiennej wydajności
Streszczenie: W pracy określono moduł B ściśliwości objętościowej niezapowietrzonego i zapowietrzonego oleju jako zależności od indykowanego przyrostu ciśnienia w komorach roboczych pompy, przy zmianie temperatury oleju i zapowietrzenia oleju. Przy ocenie strat wynikających ze ściśliwości w pompie wyporowej o zmiennej wydajności uwzględniono objętość ściskanej cieczy przy każdej nastawie pompy. Określono podział strat objętościowych na straty wynikające z przecieków w komorach pompy i na straty wynikające ze ściśliwości cieczy. Wykazano potrzebę uwzględnienia przy ocenie pompy tylko strat wynikających z przecieków.

ENG Influence of viscosity and compressibility of aerated oil on determination of volumetric losses in a variable capacity piston pump
Abstract: Modulus B of the liquid volume elasticity of non-aerated and aerated oil is defined in the paper as relation to the indicated increase of pressure in the pump working chambers, with the change of oil temperature and degree of aeration. In evaluation of the loss due to oil compressibility in a variable capacity displacement pump, the volume of compressed liquid at each pump setting is taken into account. Volumetric losses have been divided into leakage losses in the pump chambers and losses due to liquid compressibility. The need of accounting for only the leakage losses for pump evaluation is pointed out.
 
***
Adam Jabłoński, Marek Jabłoński
Południowy Klaster Kolejowy jako odpowiedź na sytuację na rynku kolejowym
Od kilku lat w Polsce zauważalny jest powolny proces zmierzający do poprawy podejścia w zakresie tematyki transportu kolejowego, a towarzysząca temu dyskusja uwydatniła braki i przestrzenie komunikacji do zagospodarowania. Wpływ na to mają także uwarunkowania prawne, głównie wynikające z regulacji Unii Europejskiej dla rynku kolejowego, interoperacyjności europejskich systemów kolejowych, jak też przeznaczane na infrastrukturę środki finansowe.
 
***
Ryszard Nowicki
Klasyczne metody nadzoru stanu technicznego agregatów napędzanych silnikami elektrycznymi
W [1] opisano stosowane współcześnie formy nadzoru stanu technicznego silników elektrycznych. Niniejszy artykuł stanowi rozwinięcie problematyki w zakresie najbardziej tradycyjnych form nadzoru online, realizowanych z pomocą pomiarów temperatury i drgań. Obie formy monitorowania mogą być wykorzystywane do bieżącej kontroli stanu technicznego, a także w celu realizacji zabezpieczeń. Podstawowe konfiguracje czujników oraz wymagań w stosunku do systemu monitorowania opisane są w standardzie [2]. Standard ten został stworzony przez specjalistów zgrupowanych wokół przetwórstwa ropy naftowej i gazu. Natomiast ze względu na brak na świecie podobnie dojrzale sformułowanych dokumentów dedykowanych innym branżom oraz ze względu na fakt, że maszyny używane w tych innych branżach cechują się często podobnymi cechami konstrukcyjnymi, standard ten jest dość powszechnie przywoływany przy okazji formułowania wymogów dla systemów monitorowania i zabezpieczeń stanu technicznego także w innych obszarach zastosowań.
Celem artykułu jest omówienie wymogów dla klasycznych systemów nadzoru stanu technicznego agregatów napędzanych silnikami elektrycznymi w przypadku stosowania różnych strategii utrzymania ruchu, zwrócenie uwagi na błędy popełniane w czasie wdrożeń takich systemów oraz pokazanie kilku przykładów wdrożeń systemowych.
 
***
Ryszard Klencz
X Jubileuszowa edycja TRAKO 2013
Dziesiąta edycja najbardziej prestiżowego w Polsce oraz drugiego w Europie spotkania branży kolejowej już zapisała się we współczesnej historii kolejnictwa. Wydarzeniu towarzyszyły liczne debaty oraz konferencje dotyczące rozwoju transportu szynowego, prezentacje produktów, ekspozycje imponujących stoisk wystawienniczych oraz spotkania biznesowe. Wiceminister transportu, budownictwa i gospodarki morskiej, Andrzej Massel, dokonał uroczystego otwarcia 10. jubileuszowych Międzynarodowych Targów TRAKO 2013. Andrzej Kasprzak, prezes spółki Międzynarodowe Targi Gdańskie, Gospodarz branżowego spotkania, w którym wzięło udział 500 wystawców, podkreślił wysoki poziom jubileuszowej edycji Tagów TRAKO. Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska, podkreślił, że transport szynowy jest na fali wznoszącej, a świadczy o tym m.in. funkcjonowanie Szybkiej Kolei Miejskiej w Trójmieście oraz budowa Pomorskiej Kolei Metropolitalnej.
 
***
Monika Gomółka
PAKFOOD 2013. Innowacyjne opakowania i zautomatyzowane trendy
Na poznańskim terenie wystawienniczym w dniach 23–26 września br. odbyły się jedne z większych targów branży opakowaniowej i maszynowej przemysłu spożywczego. Impreza organizowana jest co dwa lata, a w tym roku towarzyszyła równolegle blokowi Targów Polagra Food, Polagra Gastro i Polagra Tech, a także Invest Hotel oraz salonowi Smaki Regionów.
 
***
Monika Gomółka
Targi SYMAS i MAINTENANCE 2013 Projekt 2w1
Za nami V edycja Targów Obróbki, Magazynowania, Transportu i Logistyki Materiałów Sypkich i Masowych SyMas oraz III edycja Targów Utrzymania Ruchu, Planowania i Optymalizacji Produkcji MAINTENANCE. Imprezy te zorganizowane zostały na Terenie Tagów Krakowskich w dniach 2–3 października br. Dzięki organizacji Targów SyMas oraz Targów MAINTENANCE w tym samym miejscu i czasie zarówno wystawcy, jak i zwiedzający mogli w pełni skorzystać z efektu synergii.

 

Reklama