Pokaż menu

Archiwum

Firmy z okładek

Firmy z okładek

 
  ptak warsaw expo   ebm papst ebm papst  
best crossbow deer hunting crossbow

Reklama

Współpraca

Archiwum - numer 09/2002

Napędy i Sterowanie
numer 09/2002


Jacek Lasowy, Stanisław Strzelecki
Przekładnie planetarne Trasmital Bonfiglioli
W większości zastosowań przemysłowych dynamika napędu powoduje stosowanie zwartego układu napędowego zapewnia-jącego maksymalną moc wyjściową i możliwość sterowania prędkością. Ogranicza to wybór przekładni zębatej do przekładni z zębami skośnymi lub przekładni planetarnej. Przekładnie planetarne BONFIGLIOLI stosowane są wówczas, gdy wymagane jest bardzo duże przełożenie i moment wyjściowy oraz duże obciążenia promieniowe na wale wyjściowym.

***
Jacek Kęsy
Projektowanie niezawodności przekładni
Niezawodność przekładni mechanicznej jest to prawdopodobieństwo spełniania stawianych wymagań w określonych warunkach przy założonym okresie eksploatacji. Stanem pożądanym jest całkowite wyeliminowanie przypadków niesprawności i zapewnienie stałości parametrów przekładni przy czasie eksploatacji nie krótszym od założonego.

***
Marek Woźniak
Badania symulacyjne momentu obrotowego bezszczotkowego silnika prądu stałego
Na niewątpliwy rozwój silników elektrycznych ma wpływ wiele czynników. Najważniejsze z nich to: współpraca z urządzeniami energoelektrycznymi, użycie magnesów trwałych oraz zastosowanie komputerów przy badaniu i projektowaniu maszyn elektrycznych. W regulowanych napędach przemysłowych do połowy lat 80. najszersze zastosowanie miały układy z silnikami komutatorowymi prądu stałego. Silniki te umożliwiają płynną regulację prędkości kątowej w szerokim zakresie. Jednak w miarę rozwoju urządzeń energoelektronicznych, związanego z wprowadzeniem nowych w pełni sterowalnych półprzewodnikowych przyrządów mocy, rozpoczął się bardziej intensywny rozwój napędów, w których tradycyjny komutator i szczotki zastąpiono przez półprzewodnikowe elementy komutacyjne (komutator elektroniczny). Takie maszyny znane są jako bezszczotkowe silniki prądu stałego.

***
Serwotechnika firmy STÖBER Antriebstechnik
W dzisiejszych czasach coraz częściej wymagana jest w nowych urządzeniach i maszynach przemysłowych wysoka precyzja mechaniki i układów sterowania. Precyzja ta polega na uzyskaniu dużej dokładności napędu jako jednostki częściowej maszyny nie tylko na wale serwosilnika, ale również na wale wyjściowym przekładni precyzyjnej.

***
Paweł Łoś
Synchronizacja serwonapędów B&R w maszynach pakujących
Na przestrzeni ostatnich kilku lat wzrasta zapotrzebowanie przemysłu na maszyny pakujące o dużej wydajności. Skutkuje to stopniowym zastępowaniem falownikowych i pneumatycznych układów napędowych serwonapędami. Dobrym przykładem jest tutaj pionowa maszyna pakująca. W tradycyjnym wykonaniu osiąga się wydajności na poziomie 60-70 szt./min. Wzrost wydajności (do 120 szt./min) można uzyskać, zastępując pneumatyczny napęd szczęk zgrzewu poprzecznego (skrócenie czasu zamknięcia z 0,4 s do 0,1 s) oraz falownikowy napęd folii serwonapędem. Dalszy znaczący wzrost wydajności można uzyskać przy pracy maszyny w ruchu ciągłym z synchronizacją napędu szczęk do napędu folii.

***
Zenon Kwintal
Nowości w przekładnikach prądowych N/N
Przekładniki prądowe N/N są obecnie coraz popularniejszym podzespołem w energetyce i automatyce. Spowodowane to jest dążeniem do wykonywania pomiarów i sterowania urządzeniami poprzez elementy niskoprądowe. Przekładnik prądowy znany jest od początku istnienia miernictwa elektrycznego. Przez wiele lat istota konstrukcji przekładników nie uległa istotnym zmianom.

***
Więcej niż autoryzowani Dystrybutorzy
Koncern ABB w 2002 roku wprowadził nową organizację sprzedaży przemienników częstotliwości małej mocy od 0,12 kW do 37 kW. W wyniku wprowadzonych zmian znacznie obniżono ceny przemienników częstotliwości produkcji ABB, a także skrócono czas ich dostawy. Nowa organizacja sprzedaży opiera się na dystrybucji przemienników częstotliwości serii Comp-AC tylko poprzez wyselekcjonowanych partnerów - Drive Alliance Partners.

***
XSystem - zintegrowany system automatyki
W bieżącym roku firma Moeller wprowadza na rynek całkowicie nowy zintegrowany system automatyki o nazwie XSystem. Parametry poszczególnych urządzeń, użycie przemysłowych standardów komunikacyjnych, kompleksowość sprzętu (od elementów wykonawczych aż do sytemu wizualizacji), a także wysokiej klasy pakiet oprogramowania XSoft czynią XSystem jednym z najbardziej nowoczesnych systemów automatyki.

***
Bogdan Partyka
Z Eltronem w świat automatyki. Jak mierzyć, to tylko z Rechnerem...
Rechner jest firmą, która zajmuje wybitną pozycję wśród wielu europejskich producentów sensorów. Produkty tej firmy niezastąpione są tam, gdzie wymagana jest nietypowa aplikacja w zakresie pomiaru poziomu bądź wykrywania obecności różnego rodzaju mediów. Czujniki Rechnera są w stanie wykryć, wydawać się może, wszystko: począwszy od części metalowych, cieczy, granulatów, olejów o wysokiej temperaturze, klejów, a skończywszy na drobinach styropianu.

***
Grzegorz Barylski
TR-ELECTRONIC - bezprzewodowy pomiar i transmisja danych
W automatyzacji wielu procesów przemysłowych znajdują zastosowanie coraz bardziej skomplikowane układy elektroniczne, które realizują złożone funkcje przy zachowaniu elastyczności konfiguracji i obsługi. W obecnych czasach procesy przemysłowe nie mogą obejść się bez szeroko pojętej automatyki, zawierającej w dużej mierze elementy czujnikowe.

***
Michał Muszer, Marcin Nowrot
Komputerowe systemy nadzoru i sterowania w elektrowni wodnej na przykładzie ZEW Solina S.A.
Artykuł przedstawia doświadczenia firmy ENERGOEFEKT w Rudzie Śląskiej w dziedzinie projektowania i budowy systemów nadzoru technologicznego przeznaczonych dla elektrowni wodnych i obiektów hydrotechnicznych. Przedstawione rozwiązania zostały wdrożone i sprawnie funkcjonują w kilku elektrowniach na terenie Polski.

***
Alfredo Baginski, Stefan Manemann
Odpowiednie połączenie sposobem na wszystko. Otwarte rozwiązania rozproszonych wejść/wyjść w szafach automatyki i urządzeniach
Czego maszyna i instalacje systemu wymagają, by osiągnąć wyjątkową wydajność? Jakie wymagania winien spełniać układ wejść/wyjść? Czy zastosowane elementy składowe winny spełniać wymagania klasy ochrony IP20, czy IP67? Poniższy artykuł sugeruje kierunek podejścia do tych zagadnień i kryteria ich oceny.

***
Schneider Electric podpisał z konsorcjum Wendel Investissement umowę w sprawie sprzedaży akcji Legranda
24 czerwca 2002 roku Rada Dyrektorów Schneider Electric SA pod przewodnictwem Henriego Lachmana przyznała konsorcjum Wendela, składającemu się z KOHLBERG KRAVIS ROBERTS & Co L.P. (K.K.R.) i WENDEL INVESTISSEMENT, czasową wyłączność na negocjacje w sprawie umowy kupna akcji Legranda.

***
Wojciech Znojek, Maciej Kiela
Smart7 - czyli PLC do wbudowania
Dotychczas specyficzne wykonania systemów sterowania były często realizowane jako tzw. systemy wbudowane korzystające z zasobów komputerów PC. Należy jednak zadać sobie pytanie: czy systemy zbudowane na bazie sterowników PLC mogą być w wielu aplikacjach interesującą alternatywą do komputerów PC? Jeśli tak, to w jakich i dlaczego?

***
Mateusz Pierzchała
Ethernet - standard transmisji danych w systemach sterowania
Przez niemal 30 lat swego istnienia sieć Ethernet stała się powszechnym elementem informatycznego krajobrazu na całym świecie. Początkowo dotyczyło to głównie biur, w ostatnich latach jednak dużą popularność zyskały sieci domowe i osiedlowe. Przez wszystkie te lata Ethernet rozwijał się nader ostrożnie. Jedynymi istotnymi zmianami były: zastąpienie kabli BNC skrętkami oraz upowszechnienie się standardu Ethernet 100 Mbit/sek. Cała idea tej sieci, a w szczególności protokoły, na których się opiera (przede wszystkim UDP, TCP oraz IP), pozostały praktycznie niezmienne.

***
Adam Panasiewicz
ALPHA XL
W sierpniu br. użytkownicy sterowników logicznych otrzymają do swojej dyspozycji zupełnie nowy system oparty o jednostkę centralną ALPHA XL. Sterownik ten produkowany będzie równolegle z popularną wersją o nazwie ALPHA. Projektując nowy model ALPHA XL, Mitsubishi Electric zachowało funkcjonalność programową modelu ALPHA.

***
Jan Jagła, Jerzy Krodkiewski
Elektrohydrauliczne elementy w obszarach zagrożonych wybuchem
Warunkiem automatyzacji pracy maszyn i urządzeń wyposażonych w elementy hydrauliki siłowej jest zastosowanie w ich układach sterowania przetworników elektrohydraulicznych przetwarzających elektryczne sygnały sterujące małej mocy na odpowiadający im stan obwodów hydraulicznych sterowanej maszyny. Do wymuszenia określonego kierunku przepływu mediów w hydraulicznych układach sterowania stosuje się różnego rodzaju rozdzielacze hydrauliczne.

***
Robert Pastuszka, Marek Trajdos
Co ma piernik do wiatraka, czyli o ultrafiolecie, ekranach i połączeniach wyrównawczych
Ze względu na wzrost liczby urządzeń potencjalnie wprowadzających do środowiska zakłócenia elektromagnetyczne rośnie zapotrzebowanie na stosowanie kabli wyposażonych w ekran. Ponieważ kable takie są generalnie droższe, warto zadbać o dwa czynniki: l ochronę połączenia kablowego przed szkodliwym wpływem promieniowania UV (dla tras, których część drogi przebiega w miejscach nasłonecznionych); l zapewnienie ekranowi wydajności i nie- przeciążanie go. W celu osiągnięcia powyższych założeń należy stosować kable w zewnętrznym płaszczu PCV (względnie w niektórych konstrukcjach PE) w kolorze czarnym (idealnie nieprzezroczyste), przy czym pozostałe parametry takiego kabla pozostają niezmienione. Wyrównawcze przewody typu PE odciążające ekran (który ma niewielki przekrój czynny) od przepływu prądu.

***
Arkadiusz Dams
EMC - kable ekranowane
Obowiązujące normy i przepisy wykonawcze do Prawa Energetycznego określają jakość energii elektrycznej dostarczanej do odbiorców, jak również zobowiązują odbiorców do stosowania takich odbiorników, których praca nie będzie wprowadzała do sieci zakłóceń powodujących pogarszanie parametrów jakościowych energii. Podstawowym dokumentem jest wieloarkuszowa norma o kompatybilności elektromagnetycznej.

***
Przemysław Kośliński
Ciekawe rozwiązania sensorów firmy Wenglor Sensoric
W przemyśle wykorzystuje się wiele różnorodnych czujników mających za zadanie zautomatyzować procesy technologiczne. Z uwagi na mnogość swoich zalet znaczny udział w rynku czujników stanowią sensory optoelektroniczne. Obecnie produkcją tych urządzeń zajmuje się wiele firm, jednak nie wszystkie firmy potrafią sprostać ciągle nowym wymaganiom przemysłu. Duże znaczenie w osiągnięciu sukcesu na rynku ma szybkość reakcji na potrzeby klientów i oferowanie nowych, lepszych rozwiązań. Do grona nielicznych firm, stale wprowadzających na rynek interesujące propozycje nowoczesnych i unikalnych rozwiązań, szczególnie sensorów optoelektronicznych, należy firma Wenglor Sensoric GmbH.

***
Szybkie kontrolowanie zawartości ampułek
Spółka SOLVAY PHARMACEUTICALS GmbH wyposażyła swoją linię pakowania ampułek w wagę GARVENS, która szybko i precyzyjnie kontroluje ciężar opakowanych produktów. Ampułki o niewłaściwym ciężarze są natychmiast odsortowywane, co gwarantuje wyjątkowo wysoki poziom jakości podczas produkcji.

***
Rekord CRM
Współczesny rynek stawia organizacjom biznesowym coraz trudniejsze wymagania. Efektywne zarządzanie wymaga bieżących informacji o procesach zachodzących w firmie. Skutecznemu menedżerowi niezbędne są odpowiednie narzędzia informatyczne wspomagające podejmowanie strategicznych decyzji. Klienci są coraz mniej zainteresowani rynkiem produktów masowych, oczekują zaś pełnego dostosowania działań firmy i jej oferty do swoich potrzeb. W związku z tym organizacje zmuszone są do zbierania i przetwarzania wielu informacji dotyczących klientów, z którymi współpracują. Ta wiedza, odpowiednio sklasyfikowana i udostępniona w odpowiednim momencie, pozwala właściwie rozpoznać oczekiwania klienta na etapie negocjacji handlowych, przygotowywania oferty lub akcji marketingowej. Fakty te legły u podstaw nowej koncepcji zarządzania organizacją - CRM (Customer Relationship Management).

***
DYMO dla producentów w branży elektroinstalacyjnej
Dymo Label Manager 300 zawiera wszystkie wymienione wcześniej funkcje i zalety modeli serii Label Point (patrz: NiS 4/2002), a także kilka nowych udogodnień. Ma dużą, wygodną klawiaturę QWERTY, która przypomina komputerową i pozwala na wprowadzanie tekstu oburącz. W przeciwieństwie do modeli Label Point, nie jest urządzeniem ręcznym, lecz biurkowym, co jednak wcale nie ogranicza jego mobilności - wymiary, waga oraz autonomiczne zasilanie pozwalają na bezproblemowe transportowanie drukarki.

Reklama