Pokaż menu

Archiwum

Firmy z okładek

Firmy z okładek

 
  ptak warsaw expo   ebm papst ebm papst  
best crossbow deer hunting crossbow

Reklama

Współpraca

Archiwum - numer 09/2009

Napędy i Sterowanie
numer 09/2009


Kompaktowy i przemyślany – nowy system I/O firmy Lenze
Od niedawna systemy sieciowe oparte o Ethernet ustanowiły bazę umożliwiającą wdrożenie nowych koncepcji związanych z automatyzacją w branży produkcji maszyn i urządzeń. Jednocześnie znacznie wzrosły wymagania stawiane tym systemom.

***
Prezentacja sterowników XCx 500/540 firmy Schleicher Electronic
W niniejszym artykule chcemy przedstawić Państwu sterownik firmy Schleicher Electronic serii XCx 500/540. Podobnie jak ekonomiczny sterownik serii XCx300, jest on dostępny w dwóch wersjach XCS jako PLC oraz XCN jako CNC.

***
SEW-EURODRIVE partnerem Wydziału Mechanicznego Politechniki Łódzkiej. Inżyniera czeka kariera
Wydział Mechaniczny oferuje kilka kierunków kształcenia, które zostały uznane przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego za strategiczne z punktu widzenia rozwoju gospodarki kraju i konkurencyjne na rynku globalnym – podkreślił prof. Bogdan Kruszyński na konferencji zorganizowanej w ramach kampanii „Młodzi z Łodzi”. Ruszamy z budową nowego gmachu, kosztem 50 mln zł powstanie nowy budynek, który nazywamy „Fabryką inżynierów XXI wieku”. Będą się tam kształcić liderzy polskiego przemysłu – zachęcał dziekan. Rozwój projektów i stanowisk dydaktycznych nie byłby możliwy bez współpracy uczelni z firmami specjalizującymi się w technice napędowej.

***
Witold Ober
Pozycjonowanie urządzeń pomiarowych z napędem krokowym – cz. II
Silniki krokowe w sposób zadowalający wykonują zadania pozycjonowania urządzeń pomiarowych, pod warunkiem właściwego zarządzania ruchem. Firma WObit wraz z silnikami krokowymi, stopniami mocy, układami sterującymi i czujnikami dostarcza technikę liniową i narzędzia do szybkiego projektowania złożonych konstrukcji maszyn pomiarowych i technologicznych.

***
Marek Czernek
Urządzenia i aplikacje produkcji BEFARED SA
Widoczny i dający się odczuć kryzys gospodarczy rozpoczynający XXI wiek, wbrew pozorom w wielu dziedzinach nie spowodował spowolnienia działania. Zapytanie ofertowe kierowane do producentów urządzeń mechanicznych wielokrotnie wymusza na nich szybkie i przemyślane działania, ponieważ czas pozostawiony na decyzję często skrócony zostaje do kilku godzin. Wówczas o pozytywnej i szybkiej odpowiedzi oraz przedstawieniu konkurencyjnej propozycji decyduje gama wyrobów, którą producent posiada w swojej ofercie. Zdarza się jednak, że zapytanie dotyczy wyrobu, do którego wykonania w pierwszej fazie konieczne jest zaangażowanie doświadczonych projektantów i konstruktorów, a w procesie wytwarzania niezbędne są maszyny i urządzenia gwarantujące uzyskanie wysokiej jakości wyrobu.

***
Nowe podejście do gospodarki energetycznej. Efektywne rozwiązania napędowe NORD
Dziś – bardziej niż kiedykolwiek – oszczędności są tematem numer jeden we wszystkich gałęziach przemysłu, co nakłania wielu użytkowników do redukowania ilości energii zużywanej przez napędy. Rozważania takie nie powinny jednakże koncentrować się tylko na optymalizacji zużycia energii poszczególnych silników elektrycznych, ale należy obejmować rozwiązania napędowe jako całość.

***
Innowacyjna technologia napędowa. Motoreduktory NORDBLOC.1 wyznaczają nowe standardy
Getriebebau NORD jest jednym z liderów w dziedzinie technologii napędu. Zostało to dowiedzione po raz kolejny poprzez wprowadzenie serii motoreduktorów walcowych NORDBLOC.1.

***
Przetwornice częstotliwości Danfoss o obniżonym poziomie harmonicznych. VLT® Low Harmonic Drives
Przetwornice częstotliwości firmy Danfoss znajdują zastosowania w różnych aplikacjach, począwszy od systemów pompowych i wentylatorowych, aż po bardzo zaawansowane aplikacje przemysłowe. Obecnie rynek napędów regulowanych podąża w kierunku standaryzacji wykonań i obejmuje coraz większy zakres mocy urządzeń.

***
Sprzęgła jednokierunkowe – budowa, właściwości, zalety
Wolnobiegi są elementami maszyn o szczególnych właściwościach: - w jednym kierunku istnieje połączenie pierścienia zewnętrznego z wewnętrznym – wolnobieg jest w stanie pracy i może przenosić wysoki moment obrotowy; - w drugim kierunku brak połączenia pierścienia zewnętrznego z wewnętrznym – brak przekazania napędu; wolnobieg obraca się swobodnie w ruchu jałowym.

***
Detlef Horning
CLAMPEX – pierścienie rozprężno-zaciskowe
W wielu aplikacjach pierścienie rozprężno-zaciskowe z powodzeniem stosowane są jako alternatywa dla połączeń na wpust. Niektórzy konstruktorzy wciąż jednak z rezerwą podchodzą do połączeń bezwpustowych, mimo że spełniają one wysokie wymagania dotyczące przeniesienia napędu. Doświadczenia z krytycznych aplikacji, takich jak napędy sterów, maszyny do obróbki drewna pokazują, że wszelkie obawy są całkowicie bezpodstawne. KTR jako specjalista od elementów przeniesienia napędu, oferuje szeroką gamę pierścieni rozprężno-zaciskowych, aby optymalny dobór takiego pierścienia był możliwy do prawie każdej aplikacji.

***
Artur Hipsz, Tomasz Grzegocki
Dynamiczne wagi kontrolne serii DCKW
Obecnie w czasach silnej konkurencji rynkowej oraz osłabionej koniunktury kwestia optymalizacji procesów produkcji i konfekcjonowania artykułów konsumenckich jest ważnym narzędziem umożliwiającym technologiczną przewagę konkurencyjną producentów. Niezawodność i oszczędność czasu pozwalają nie tylko sprostać zapotrzebowaniu rynku, ale przede wszystkim umożliwiają spore oszczędności.

***
Adam Owczarzy
Problematyka projektowania i doboru trójfazowych silników asynchronicznych do napędów przekształtnikowych
Obecnie trudno jest sobie wyobrazić istnienie przemysłu bez napędów przekształtnikowych realizowanych najczęściej przy użyciu silnika asynchronicznego i przetwornicy częstotliwości. Biorąc pod uwagę rosnącą popularność ww. układów napędowych o regulowanej prędkości obrotowej ważnym wydaje się znajomość podstawowych problemów związanych z doborem silnika do takiej aplikacji.

***
Jacek Zarzycki
Przekaźniki programowalne easy w połączeniu z nowym panelem XV100
Cała rodzina przekaźników programowalnych easy znana z ugruntowanej pozycji na rynku zyskała nową funkcjonalność. Już dziś do każdego przekaźnika można podłączyć niedrogi dotykowy panel operatorski XV100 (oznaczenie XV-102...). Zależnie od rodzaju easy mamy dostęp do mniej lub bardziej rozbudowanych opcji.

***
Piotr Prywer
Modernizacja systemów sterowania – sposobem na podniesienie niezawodności
Nie można zanegować faktu, iż we współczesnym przemyśle niezawodność i ciągłość pracy systemów sterujących procesem technologicznym odgrywają kluczową rolę. Mimo tego, w procesach produkcyjnych o priorytetowym znaczeniu wciąż pracują systemy automatyki, których nie można już zaliczyć do nowoczesnych i w pełni niezawodnych. Powodem powyższej oceny nie jest brak najnowszych rozwiązań informatycznych, jak systemy klasy MES/ERP, lecz przestarzała architektura opierająca się na urządzeniach wycofanych już z produkcji seryjnej.

***
Krzysztof Ludwinek, Krzysztof Chrzan
Konfiguracja modułów A/D i D/A sterowników PLC do pomiarów i sterowania
Szybki rozwój technologii, a co za tym idzie wzrastające wymogi co do niezawodności i szybkości pomiarów, obliczeń i sterowania, podejmowania decyzji (reakcji na zdarzenia) oraz częste zmiany konfiguracyjne wynikające ze zmian warunków przemysłowych, ułatwienia diagnostyki i serwisu, a także rozbudowa, znaczne zmniejszenie kosztów itp. wymusiły na konstruktorach sterowników PLC opracowanie takich układów (modułów), które mogłyby sprostać powyższym wymaganiom.

***
Krzysztof Kuźniarz
Nowe możliwości komunikacyjne dla Simatic S5
Mimo trzydziestu lat, jakie minęły od rozpoczęcia ich produkcji i czterech od jej zakończenia, sterowniki Simatic S5 wciąż funkcjonują w wielu polskich zakładach przemysłowych. Jest szansa, że pozostaną tam na dłużej.

***
Piotr Lato
Altivar 12 & Altivar 312. Nowa jakość sterowania!
Altivar 12 i Altivar 312 to następcy rodzin ATV11 oraz ATV31, które dzięki wieloletniej wiedzy eksperckiej Schneider Electric zdobyły uznanie wśród użytkowników OEM. Nowe przemienniki to lepsza jakość sterowania poparta udoskonaleniem obwodów elektronicznych odpornych na pracę z okresowymi przeciążeniami blisko 180%, otwartość komunikacyjna i niezawodność – ATV 12 & ATV 312 nie wymaga częstych prewencji serwisowych – gwarancja 10-letniej bezawaryjnej pracy!

***
Piotr Lato
Altivar 21. Doskonały sposób na oszczędność energii!
Nowa generacja przemienników częstotliwości Altivar 21 dynamicznie kreuje nowe standardy sterowania silnikami asynchronicznymi w systemach klimatyzacji HVAC. Przemienniki Schneider Electric to wydajność energetyczna, która jest obecnie najszybszym i najprostszym sposobem oszczędności energii. Efektywność energetyczna jest możliwa do zastosowania od zaraz, a przemienniki Altivar stanowią znaczącą część systemów sterowania HVAC. W układach klimatyzacyjnych i wentylacyjnych związanych z systemami inteligentnego zarządzania budynkami BMS i sieciami komunikacji pomiędzy stacjami niezbędne jest zapewnienie wysokiej efektywności przy obniżonych kosztach.

***
Oliver Puls
Nowa generacja przełączników ethernetowych do zastosowań przemysłowych
Rozwój komponentów dla infrastruktury przemysłowej pociągnął za sobą zastosowanie sieci Ethernet w automatyzacji. Ponieważ doświadczenie użytkowników rośnie, zwiększa się zainteresowanie wysokowydajnymi przełącznikami i niedrogimi komponentami sieci Ethernet. Zapotrzebowania te spełniają przełączniki SFN firmy Phoenix Contact, które po raz pierwszy zostały zaprezentowane na Targach HMI w Hanowerze w 2006 r.

***
Murrelektronik uzupełnia serię MIRO SAFE o nowe produkty
Grupa produktów MIRO SAFE oferuje przekaźniki bezpieczeństwa stosowane zarówno do ochrony procesów technologicznych, jak i personelu.

***
Maciej Świstek
Aplikacja SCADA w przeglądarce WWW
iFIX WebSpace jest prostym w użyciu, w pełni funkcjonalnym klientem iFIX rozszerzającym możliwości i poprawiającym wydajność systemu HMI/SCADA iFIX. Jednostką zarządzającą pracą internetowego systemu SCADA jest serwer WebSpace, który umożliwia zdalnym użytkownikom logowanie się i uruchamianie internetowych sesji iFIX. Pełniąc rolę pośrednika między serwerami SCADA i klientami WWW, udostępnia w sieci synoptyki wybranych aplikacji SCADA i pozwala użytkownikom na zdalne nadzorowanie procesów. Dostęp do zasobów systemu SCADA zarówno w wewnętrznej sieci przemysłowej, jak i w zabezpieczonej sieci WWW nie wymaga instalowania dodatkowych programów i modyfikowania istniejących aplikacji iFIX.

***
Wojciech Roczon
Nowe technologie czujników pojemnościowych. Niezawodna detekcja poziomu cieczy w niekorzystnych warunkach
Czujniki pojemnościowe od dawna były używane do pomiaru poziomu. Są one używane do wykrywania różnych cieczy, proszków lub granulatów poprzez ścianki kontenera. Wadą tych produktów jest konieczność regulacji czułości czujnika, tak aby sygnał był generowany nie przez zbiornik, ale ściankę zbiornika w połączeniu z cieczą. Ta kalibracja jest czasochłonna i może być przyczyną błędów. Nie można również zagwarantować, że zanieczyszczenia, piana lub osady na ściance kontenera nie będą przyczyną fałszywych sygnałów.

***
HELUKABEL – dynamiczny rozwój firmy
Na rynku polskim firma HELUKABEL Polska Sp. z o.o. ma ugruntowaną pozycję już od prawie 10 lat. W bieżącym roku spółka stała się autoryzowanym przedstawicielem francuskiej firmy NEXANS na rynek krajowy, oferując produkty Titanex® H07RN-F oraz Titarc® H01N2-D, wprowadziła kompleksowe rozwiązanie – Strefę B2B, rozszerzyła zakres usług, uzyskała także prestiżowe certyfikaty: „Gepardy Biznesu”, „Przejrzysta Firma” oraz „Rozważna Firma”.

***
Inteligentne kompaktowe systemy wizyjne firmy Festo
Systemy wizyjne (Machine Vision) są siłą napędową innowacji wprowadzanych w automatyzacji procesów produkcyjnych. Nie ma w tym nic zaskakującego, ponieważ inteligentne systemy wizyjne, takie jak SBOx-M lub SBOx-Q, wyraźnie skracają przerwy w pracy, jak również poprawiają wydajność i elastyczność układów automatyki.

***
Michał Puczkarski
Czynnik zwiększający sprawność procesu produkcyjnego. System monitorowania produkcji
Wzrost konkurencji w określonych branżach rynku, w wielu zakładach przemysłowych determinuje podejmowanie decyzji o inwestycjach polegających na wdrażaniu systemu monitorowania produkcji. Poniższy artykuł przedstawia realizację jednego z takich systemów oraz korzyści związane z takim przedsięwzięciem.

***
Krótki przewodnik na temat roli czujnika w pomiarze temperatury. Orli wzrok w technologii procesowej
Ptaki drapieżne to fascynujące stworzenia. Niektórzy uważają je nawet za szczyt ewolucji. Obok wdzięku i siły orła, jego doskonale rozwinięte zmysły robią największe wrażenie na obserwatorze. Zdolności sensoryczne są kluczowe dla przetrwania ptaka. W obecnej fazie rozwoju technicznego zauważyć można analogię między tymi zdolnościami a technologią w niektórych gałęziach przemysłu, dla których w podobny sposób ogromne znaczenie mają sensory.

***
Tomasz Haliniak
Enkodery Lika serii C50 oraz C51
Enkodery serii C50 oraz C51 to niewielkie inkrementalne przetworniki obrotowo-impulsowe z przelotowym otworem Ø6 mm – Ø10 mm, chętnie stosowane m.in. w pętli sprzężenia zwrotnego w silnikach AC i DC.

***
Kurtyny świetlne bezpieczeństwa. GuardShield Micro 400
GuardMaster GuardShield Micro 400 jest nową kurtyną świetlną bezpieczeństwa, którą Rockwell Automation wprowadza na rynek w tym roku. Pozycja ta skierowana jest do producentów małych maszyn. Tam gdzie mamy niewielką przestrzeń roboczą albo gdzie miejsce zamocowania kurtyny jest ograniczone, tam zastosowanie GuardShield Micro 400 będzie jak najbardziej słuszne.

***
Patrick Gehlen
Obliczanie jakości funkcji bezpieczeństwa
Producenci maszyn są prawnie zobowiązani do produkowania maszyn zgodnych z nową Dyrektywą Maszynową. Ważną rolę odgrywa przy tym pojęcie bezpieczeństwa funkcjonalnego, a więc i funkcje bezpieczeństwa. Wraz z podporządkowanymi dyrektywie nowymi normami ISO 13849 i IEC 62061 wprowadzono – oprócz miar czysto jakościowych – także i aspekty ilościowe. Dzięki temu można wykazać za pomocą obliczeń, jaka jest jakość określonej funkcji bezpieczeństwa. Przeprowadzanie tego typu obliczeń wspomaga narzędzie kalkulacyjne Safety Evaluation Tool, należące do programu Safety Integrated firmy Siemens.

***
Czujniki serii CSS – bezpieczeństwo, ergonomia, innowacja
Czujniki zbliżeniowe używane są praktycznie wszędzie. W systemach bezpieczeństwa wykorzystywane są najczęściej do ochrony ruchomych osłon bezpieczeństwa. Wykrywają one każde otwarcie osłony i w takim przypadku natychmiast zatrzymują maszynę.

***
Prawidłowe chłodzenie szaf sterowniczych
Zakłócenia w przebiegu produkcji spowodowane błędnym działaniem elektronicznych sterowników zyskują ostatnio na znaczeniu. Postawienie diagnozy „termiczne przeciążenie” nie jest trudne, gdy porówna się gęstość upakowania w szafach sterowniczych przed 20 laty i dzisiaj.

***
Maciej Kowalski
Szafy Varistar Server firmy Schroff przeznaczone na duże obciążenia mechaniczne i temperaturowe
Aplikacje z dziedziny magazynowania danych często wymagają stosowania ciężkich serwerów, które wytwarzają również znaczne ilości ciepła. W konsekwencji zarówno solidność wykonania szaf i akcesoriów systemowych, jak i zdolność wydajnego odprowadzania ciepła w sposób istotny przyczyniają się do bezawaryjnej pracy serwera.

***
Cezary Kalista
Dostęp do portów szeregowych poprzez sieć komórkową
Jeszcze kilka lat temu stosowanie sieci komórkowych w automatyce przemysłowej było tematem kontrowersyjnym. Nawet jeśli prędkość przesyłu danych była wystarczająca a ceny komponentów akceptowalne, dużym problemem była niezawodność transmisji bezprzewodowej. Ciągły rozwój sieci komórkowych sprawił, że dzisiaj ich poziom zaawansowania pozwala na stosowanie ich w niektórych aplikacjach.

***
Tech Industry 2009 – optymalne Targi
W dniach 26–28 listopada br. w Rydze odbędą się Targi Tech Industry 2009 – Międzynarodowe Targi Materiałów i Technologii Przemysłowej, Mechaniki, Obróbki Metali, Automatyki, Elektroniki i Elektryki.

***
Nowa kompaktowa kurtyna świetlna bezpieczeństwa bez stref martwych
W ofercie firmy TURCK pojawiła się nowa kompaktowa i ekonomiczna seria kurtyn świetlnych bezpieczeństwa EZ-SCREEN LP, która zapewnia pełną ochronę na całej swojej długości i nie posiada stref martwych zarezerwowanych np. dla wyświetlacza czy diod sygnalizacyjnych.

***
Adam Więch
Aparatura łączeniowa w wykonaniu przeciwwybuchowym firmy .steute
Mimo odczuwalnego spowolnienia gospodarczego, skutkującego ogólnym pogorszeniem koniunktury firma .steute odnotowuje dynamiczny wzrost sprzedaży aparatury łączeniowej przeznaczonej do pracy w strefach zagrożonych wybuchem gazów i pyłów, spełniającej wymagania dyrektywy ATEX. Zwiększone zainteresowanie klientów takim asortymentem jest spowodowane m.in. naglącą potrzebą modernizacji wielu zakładów przemysłowych oraz koniecznością dostosowania produkowanych maszyn i urządzeń do obowiązujących wymagań prawnych.

***
Nowoczesny modułowy system bezpieczeństwa maszyn firmy Wieland Electric. SamosPRO
Od momentu wejścia Polski do Unii Europejskiej i nałożenia na producentów, projektantów oraz użytkowników maszyn wymagań zgodności z Dyrektywą Maszynową można zauważyć bardzo duży wzrost świadomości odbiorców systemów bezpieczeństwa. Dzisiaj takie hasła, jak wymagania podstawowe, minimalne są powszechnie znane i nie budzą takich emocji jak kilkanaście miesięcy temu.

***
Sześć razy bardziej odporne na zużycie. Łożyska ślizgowe: nowy nanomateriał „iglidur X6”
Bezobsługowe łożyska ślizgowe z materiału „iglidur X”, jednego z 29 materiałów katalogowych specjalisty od łożysk firmy igus, są doskonałym rozwiązaniem problemów związanych z temperaturą, ciśnieniem i chemikaliami. Teraz firma wprowadza na rynek kolejny udoskonalony materiał z nanocząsteczkami. Przedstawione na Targach w Hanowerze tworzywo „iglidur X6” jest sześć razy bardziej odporne na zużycie przy długotrwałych temperaturach na poziomie 250ºC.

***
Nowy moduł podziału wewnętrznego dla uniwersalnego prowadnika przewodów „E4.1”. W prowadnikach z tworzywa sztucznego przewody czują się najlepiej
Od ponad roku dostępny jest z magazynu kompletny program uniwersalnego prowadnika przewodów „E4.1”. Po długoletnich pracach rozwojowych i wielokrotnych testach firma igus GmbH z Kolonii, wprowadziła na rynek nową generację prowadników przewodów, która łączy prawie wszystkie osiągnięcia konstrukcyjne w jednym rozwiązaniu.

***
BIG-PL promuje protokół BACnet
Stowarzyszenie BACnet Interest Group Poland powstało na początku 2008 r. w Warszawie. Celem statutowym Stowarzyszenia jest promocja otwartego protokołu komunikacyjnego BACnet, używanego do przesyłania danych pomiędzy np. zintegrowanymi systemami budynkowymi.

***
20 lat w branży elektrotechnicznej. ZAMEL CET – wiarygodny partner w biznesie
Z Katarzyną Łodzińską – współwłaścicielką firmy ZAMEL i wiceprezesem Zarządu firmy CET rozmawiała Magdalena Dudek.

***
Ryszard Klencz
EC Grupa polskim tygrysem
EC Grupa to jedna z najbardziej dynamicznie i wielokierunkowo rozwijających się firm inżynierskich w Polsce. Energocontrol Sp. z o.o. (teraz już znana pod nową nazwą – EC Grupa) powstała w kwietniu 1998 r. w Krakowie. Dziś tworzy mocną grupę spółek, w skład której wchodzą: EC Engineering, EC Systems, EC Electronics, EC Test Systems, EC Project, Innowacja Polska, EC MicroTech oraz EC Diagnostics. Zatrudnia około dwustu wybitnych specjalistów, a jej szefem jest prof. dr hab. inż. Tadeusz Uhl, który w 2008 r. został uznany za „Człowieka Roku – Przyjaciela Kolei”.

***
Magna Electronics i Semikron. Joint venture w zakresie pojazdów elektrycznych i hybrydowych
Magna Electronics – jednostka operacyjna Magna International Inc. dostarczająca innowacyjnych rozwiązań elektronicznych na rynek motoryzacyjny i Semikron – lider technologiczny w dziedzinie komponentów i systemów półprzewodników mocy ogłosiły 22 czerwca br. utworzenie 50/50 joint venture w celu opracowania i produkcji elektroniki mocy przeznaczonej do zastosowania w pojazdach elektrycznych i hybrydowych.

***
Dan Hornbeck
Pełne połączenie
Holistyczne podejście do bezpieczeństwa, bazujące na nowej technologii i światowych standardach, łączy wszystkie elementy Twojej działalności operacyjnej, przyczyniając się do poprawy stabilności i wzrostu wydajności.

***
Jerzy Podhajecki
Silnik bezszczotkowy prądu stałego o magnesach trwałych
Postęp w dziedzinie inżynierii materiałowej, rozwój technologii wytwarzania wysokoenergetycznych magnesów trwałych w połączeniu z osiągnięciami w dziedzinie energoelektroniki sprawiły, że maszyny wzbudzane magnesami trwałymi o komutatorze elektronicznym są coraz częściej stosowane w wielu urządzeniach. Stanowią bowiem jeden z przykładów nowych trendów w projektowaniu maszyn elektrycznych, których wynikiem jest zwiększenie sprawności, niezawodności oraz zmniejszenie gabarytów oraz emisji hałasu. Artykuł opisuje rodzaje oraz zastosowanie maszyn bezszczotkowych prądu stałego o magnesach trwałych. Przedstawiona jest również wybrana konstrukcja silnika wykorzystywana w badaniach eksperymentalnych i numerycznych na Wydziale Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki Politechniki Opolskiej.

***
PROTECH’ 09 – po raz trzeci we Wrocławiu
Trade Media International Holdings zaprasza na piątą jubileuszową edycję Międzynarodowych Targów Produkcji i Technologii PROTECH’ 09.

***
Mirosław Barszcz, Henryk Kaliś
Polityka energetyczna. Zagrożenia dla polskiej gospodarki
W latach 90. XX wieku polski przemysł przeszedł intensywną restrukturyzację. Proces ten był okupiony dużym wysiłkiem, pochłonął wielomilionowe środki, a jego realizacja pozwoliła firmom, które go przetrwały, na dorównanie europejskim i światowym standardom. Polski przemysł stał się zdolny do konkurowania na światowych rynkach.

***
Krzysztof Rewers
Kompensacja mocy biernej. Łatwy sposób na redukcję kosztów
Skuteczna poprawa współczynnika mocy pozwala w szybki sposób zminimalizować bieżące koszty prowadzenia działalności, poprzez zmniejszenie opłat ponoszonych z tytułu generacji mocy biernej. Elementy systemów kompensacji zarówno statycznej, jak i dynamicznej renomowanych producentów dostępne są w ofercie firmy Merazet SA.

***
Tomasz Domaszczyński
System nadążania optymalizuje elektrownie słoneczne. Energia słoneczna skoncentrowana w jednym punkcie
Dzięki hydraulicznym systemom nadążania za promieniowaniem słonecznym firmy Bosch Rexroth, optymalizuje się współczynnik sprawności stosowanych na całym świecie elektrowni słonecznych. Rynny paraboliczne są płynnie przemieszczane.

***
Andrzej Szulik
Przekaźnik czasowy cyfrowy PCM-07/U
Oferta przekaźników i programatorów czasowych została wzbogacona o nowy wyrób o dużych możliwościach pracy – wielofunkcyjny przekaźnik czasowy cyfrowy PCM-07/U.

***
Nieinwazyjne badania i kontrole termowizyjne. Zobacz to zanim będzie za późno
Obecnie termowizja jest powszechnie przyjętą metodą badania instalacji elektrycznych. Ponadto należy ona do pierwszych zastosowań termografii i w dalszym ciągu pozostaje najpowszechniejsza. Same kamery termowizyjne przeszły gwałtowny rozwój i można powiedzieć, że obecnie mamy do czynienia z systemami termograficznymi VIII generacji.

***
Tomasz Ochocki, Bartłomiej Szydłowski
Technika przekaźnikowa – podstawowe informacje techniczne – cz. I
Ponad 50-letnie doświadczenie firmy Relpol SA w zakresie produkcji przekaźników procentuje olbrzymią liczbą przekaźników pracujących w aplikacjach w Polsce i za granicą. Szeroka oferta i wysoko rozwinięta technologia produkcji pozwala określać firmę Relpol SA jako jednego z największych specjalistów w zakresie produkcji przekaźników na świecie.

***
Józef Krzak
Elektrociepłownia źródłem ciepła w małych i średnich systemach ciepłowniczych
W małych i średnich centralnych systemach ciepłowniczych (20–100 MW mocy cieplnej) podstawowym źródłem ciepła są z reguły ciepłownie oparte na kotłach wodnych typu WR (5–25 MWt) spalających węgiel. Ciepłownie te powstawały w latach 1975–1985, kiedy panował pogląd, że w miastach będzie następował dynamiczny rozwój budownictwa mieszkalnego – blokowego i przemysłu. Miało to zapewnić ciągle zwiększające się zapotrzebowanie na ciepło scentralizowane.

***
Eugeniusz Korzycki, Piotr Mazurek, Henryk Świątek, Krzysztof Zymmer
Prostowniki dla systemów zasilania trakcji elektrycznej z diodami produkcji LAMINA SI
W artykule przedstawiono warunki podjęcia przez Zakład Przekształtników Mocy Instytutu Elektrotechniki prac nad opracowaniem oszczędnego energetycznie i materiałowo prostownika diodowego dla trakcji kolejowej 3 kV DC (PKP). Podano podstawowe parametry techniczne tego prostownika. Przytoczono podstawowe korzyści energetyczne i oszczędności materiałowe.

***
Daniel Wróbel
Przyrządy ultradźwiękowe ULTRAPROBE. Wykrywanie przecieków oraz niesprawności urządzeń elektrycznych i mechanicznych
Wszystkie pracujące urządzenia i większość przecieków są źródłem szerokopasmowego dźwięku (hałasu). Jego część wysokoczęstotliwościowa (ultradźwiękowa) charakteryzuje się małą długością fali. Sygnał ten jest wyraźnie kierunkowy, dlatego można go wyizolować z hałasu tła i dokładnie określić położenie jego źródła.

***
Przewody do przekształtnikowego zasilania silników
Przekształtniki znajdują coraz szersze zastosowanie jako elementy obwodów zasilania silników elektrycznych. Łatwość sterowania silnikiem i spadające ceny przekształtników powodują rosnące zainteresowanie konstruktorów i pojawienie się zasilania przekształtnikowego, również poza aplikacjami przemysłowymi. Jednak w przypadku zasilania przekształtnikowego należy pamiętać o specyficznym kształcie napięcia generowanego przez przekształtnik, który może być przyczyną powstawania zaburzeń elektromagnetycznych i przepływu znacznego prądu przez pojemności kabla.

***
Kazimierz Heczko
PROMOTIC – wydajne rozwiązanie dla Twojej energetyki
System PROMOTIC należy do szeroko stosowanych, niezawodnych i wydajnych SCADA systemów, obecnie z zaskakującą niespodzianką – nową, bezpłatną wersją PmFree do wytwarzania małych aplikacji. Przy jego pomocy można wytwarzać zarówno proste, jak również szeroko dystrybuowane aplikacje dla najróżniejszych dziedzin przemysłu. W niniejszym artykule chcemy zaprezentować czytelnikom system PROMOTIC ENERG – aplikację wytworzoną dla sfery energetyki.

***
ENERGOTEST stawia na EPLAN!
W obecnych czasach zwiększenie szybkości i wydajności pracy przy jednoczesnej oszczędności czasu i kosztów stanowi niesamowite wyzwanie dla wielu przedsiębiorstw i zakładów. Firmy stawiają coraz częściej na jakość, doświadczenie i innowacyjność produktów. Jedną z nowatorskich firm jest Energotest Sp. z o.o. z Gliwic, działająca w branży energetyki, w obrębie wytwarzania, przetwarzania i przesyłu energii elektrycznej. Od niedawna specjaliści w pracach z zakresu projektowania, doradztwa technicznego i badań korzystają z oprogramowania EPLAN.

***
Tadeusz Gubernat, Marek Ostrowski
Centralna rejestracja zakłóceń
Intensywny rozwój techniki w zakresie stosowania nowoczesnych układów i urządzeń, spełniających wysokie wymagania ekologiczne i eksploatacyjne, jest jednym z podstawowych czynników wymiany, istniejących układów sygnalizacyjnych w eksploatowanych instalacjach.

***
Czyste technologie węglowe i energetyka jądrowa w planach PGE do 2020 r.
PGE – Polska Grupa Energetyczna SA jest największym holdingiem energetycznym w Polsce i jednym z największych w Europie Środkowej i Wschodniej. Każdego dnia dostarcza prąd ok. 5 mln klientów w całej Polsce i produkuje 42% energii elektrycznej wytwarzanej w naszym kraju. Dzięki takiej pozycji, PGE jest firmą kluczową z punktu widzenia odpowiedzialności za bezpieczeństwo energetyczne kraju oraz środowisko naturalne. To z kolei wpływa na plany inwestycyjne PGE, która zamierza w najbliższych latach zdywersyfikować moce wytwórcze swoich elektrowni poprzez budowę nowych jednostek wytwórczych, a także rozwój niskoemisyjnych technologii energetycznego wykorzystania węgla, oraz poprzez budowę elektrowni jądrowych.

***
Bolesław Kardoliński, Janusz Strzoda, Piotr Muszyński, Michał Pieter, Arkadi
Systemy informatyczne do oceny pracy jednostek wytwórczych w Południowym Koncernie Energetycznym SA
System Analiz Technicznych zapewnia wizualizację procesu technologicznego jednostek wytwórczych wchodzących w skład PKE SA i funkcjonowanie centralnego repozytorium danych w zakresie dostosowanym do potrzeb Centrum Zarządzania PKE SA i elektrowni wchodzących w skład spółki. SAT został zaprojektowany w oparciu o technologię hurtowni danych i jest typowym systemem integrującym dane, w celu ich dalszego przetwarzania za pomocą narzędzi analitycznych.

***
Andrzej Przytulski
Czasy, w których ,,prąd” rozliczano w kilogramach, milimetrach słupka rtęci lub wodoru
Na początku lat 80. XIX wieku na rynku pojawiły się udoskonalone, wynalezione przez Edisona w 1878 r. żarówki oraz zbudowane nieco wcześniej, w 1866 r. przez Wernera von Siemensa dynama elektryczne, będące wtedy źródłami napięcia stałego. Spełnione zostały więc warunki do zastosowania energii elektrycznej na większą skalę. Stała się ona towarem.

***
Kazimierz Majka, Wojciech Majka
Poprawnie smarować i diagnozować czy przedwcześnie remontować?
W ostatnich latach można zaobserwować w przemyśle tendencje do ograniczania kosztów eksploatacji maszyn i urządzeń, przy jednoczesnej poprawie ich niezawodności i dyspozycyjności. Wynika to z czysto ekonomicznego podejścia. Rosnące wymagania rynkowe i konkurencja zmuszają do poszukiwania nowych rozwiązań. Następuje przeniesienie tych oczekiwań na dostawców materiałów, urządzeń i usług, zmuszając ich opracowywania nowych racjonalnych ekonomicznie i niezawodnych rozwiązań.

***
Marian Bartoszuk, Leszek Gomółka
Obrabiarki NC/CNC od podstaw – cz. I
Obróbka skrawaniem stanowi wciąż podstawową technikę wytwarzania. Rosnące wymagania dotyczące dokładności i powtarzalności wymiarów wymuszają nieustanny postęp w budowie maszyn.

***
POLEKO nie boi się kryzysu
Branża ochrony środowiska nie obawia się kryzysu – taki wniosek można wysnuć z danych dotyczących liczby zgłoszeń do udziału w Międzynarodowych Targach Ochrony Środowiska POLEKO 2009. Wszystko wskazuje na to, że kolejna edycja Targów organizowana w Poznaniu w dniach 24–27 listopada br. zanotuje wzrost liczby wystawców.

***
Anna Szymczak
Ułatwienia w dotacjach unijnych dla przedsiębiorców
Dotacje unijne kojarzą się z biurokracją i trudną drogą po środki finansowe. Tymczasem widać znaczną poprawę w tym obszarze. Chcąc zachęcić potencjalnych beneficjentów do składania wniosków oraz przyspieszyć tempo wydawania środków unijnych, wiele instytucji podjęło decyzję o uproszczeniach na drodze po dofinansowanie. Kilka z tych zmian jest bardzo korzystnych.

***
Dariusz Germanek
Konferencja Profibus International Kraków 2009
Na przełomie czerwca i lipca br. odbyła się w Krakowie 21. Międzynarodowa Konferencja Profibus International mająca na celu rozwój i wsparcie sieci przemysłowych Profibus i Profinet na świecie.
 

Reklama