Pokaż menu

Archiwum

Firmy z okładek

Firmy z okładek

 
ptak warsaw expo ebm papst   
best crossbow deer hunting crossbow

Reklama

Współpraca

Archiwum - numer 06/2016

Napędy i Sterowanie
numer 06/2016


Współpraca firmy heidenhain z polskimi szkołami
APS to firma inżynierska, która od wielu lat reprezentuje firmę HEIDENHAIN w Polsce. Podczas wizyt serwisowych i marketingowych w firmach związanych z techniką CNC często podejmowaliśmy temat nowości wprowadzanych w tej gałęzi przemysłu. Pracodawcy słusznie sugerowali, że tak szybki rozwój techniki CNC wymaga systematycznego dokształcania ich pracowników.

***
HEIDENHAIN i modernizacje maszyn cnc w szkołach 
Modernizacje różnych maszyn są bardzo ważną dziedziną przemysłu w Europie, a niestety bardzo mało wykorzystywaną w Polsce. APS, jako przedstawiciel firmy HEIDENHAIN, podczas swojej długoletniej działalności zmodernizował wiele – przede wszystkim dużych – maszyn.

***
Odczyty cyfrowe firmy HEIDENHAIN
Firma DR. JOHANNES HEIDENHAIN GmbH, jako wiodący producent najwyższej jakości sprzętu metrologicznego, posiada w swojej ofercie szeroki wybór odczytów cyfrowych do obrabiarek konwencjonalnych oraz specjalistycznych odczytów cyfrowych do zastosowań metrologicznych.

***
DCS/HMI/SCADA
Rockwell Automation posiada w swojej ofercie pełną gamę rozwiązań służących do wizualizacji procesu przemysłowego – począwszy od niewielkich paneli operatorskich przeznaczonych do najmniejszych sterowników PLC, po rozproszone systemy SCADA bazujące na platformie Factory Talk View.

***
Elastyczne pozycjonowanie
Optimised Motion Series to system napędowy, który maksymalnie ułatwia pozycjonowanie i jest znacznie tańszy od konwencjonalnych elektrycznych systemów napędów. Składa się z zespołu napędowego ze zintegrowanym, silnikiem i sterownikiem silnika z funkcją Web-Config oraz z odpowiedniego okablowania. Dodatkowa zaleta: możliwość konfiguracji, zamawiania i uruchomienia przy użyciu jednego kodu zamówieniowego.

***
Wahadłowy napęd drvs z czujnikiem położenia srbs
Firma Festo wprowadziła na rynek nowe rozwiązanie czujnika SRBS, które gwarantuje podwójne korzyści: pozwala na szybki montaż i dowolne ustawienie, co przekłada się na oszczędność czasu i pieniędzy.

***
Pokrętła z ograniczonym momentem siły dokręcania – seria GN 3663
Firma Elesa+Ganter, światowy lider w produkcji standardowych elementów maszyn, wprowadziła do oferty nowy typ pokrętła wyposażonego w mechanizm ograniczający maksymalny moment siły dokręcania. Nowy produkt nosi oznaczenie GN 3663 i został skonstruowany w taki sposób, by zabezpieczyć przed uszkodzeniem elementy przykręcane lub zminimalizować ryzyko zerwania gwintu.

***
Nowość na polskim rynku prosto z Francji – LINACUT® firmy Dimeco
LINACUT® zapewnia niezrównaną elastyczność i wydajność dla firm, które chcą zwiększyć swoje moce produkcyjne, zoptymalizować koszty, co przełoży się na szybsze zaspokajanie potrzeb rynku.

***
Nowość ELESA+GANTER. Prowadnice liniowe – nowe systemy serii GN 2402 – GN 2428
Firma Elesa+Ganter, światowy lider w produkcji standardowych elementów maszyn, wprowadziła do oferty nową grupę produktów – prowadnice z łożyskami liniowymi oraz prowadnice liniowe rolkowe. Nowe produkty pozwalają na tworzenie systemów liniowego przemieszczania maszyn i urządzeń przemysłowych. Charakteryzują się dużą precyzją wykonania i nośnością. Typowymi zastosowaniami dla nowych prowadnic liniowych Elesa+Ganter są osłony ciężkich maszyn, systemy szufladowe w automatyzacji produkcji, jak również układy dynamicznej regulacji głowic i innych odpowiedzialnych podzespołów maszyn.

***
ABB rozszerza zakres mocy dla nowej generacji silników żeberkowych wysokiego napięcia serii NXR
Silniki elektryczne, których początki sięgają XIX wieku, nadal mogą zaskakiwać swoich użytkowników. Stosując unikalne rozwiązania i wprowadzając innowacje do swoich produktów, firma ABB rozszerzyła gamę wielkości mechanicznych i zwiększyła zakres mocy najnowszej generacji silników NXR aż do 1800 kW.

***
Przekładnie przemysłowe dla przenośników taśmowych i kubełkowych
Przekładnie przemysłowe NORD zostały opracowane na podstawie sprawdzonej koncepcji korpusu jednoczęściowego i są przeznaczone m.in. do zastosowań w zakresie techniki przeładunkowej i materiałów sypkich. Dzięki dostępnym opcjom i modułom można w bardzo prosty sposób konfigurować kompaktowe rozwiązania dla napędów przenośników taśmowych i przenośników kubełkowych.

***
ACS580 – nowa rodzina standardowych przemienników częstotliwości ABB
Nowa rodzina standardowych przemienników częstotliwości ABB serii ACS580 została wprowadzona do sprzedaży w połowie zeszłego roku. Od tamtego czasu konsekwentnie zdobywa uznanie i cieszy się coraz większą popularnością wśród użytkowników napędów. Inżynierowie z Finlandii pracują intensywnie nad rozwojem tej serii falowników, czego rezultatem są nowe wykonania, funkcje programowe, dodatkowe opcje i rozszerzony zakres mocy.

***
Parker wprowadza na rynek nowe innowacyjne produkty i rozwiązania z grupy IQAN
IQAN jest światowym liderem w dziedzinie systemów sterowania ruchem, przeznaczonych dla sprzętu mobilnego. Oferowane rozwiązania umożliwiają budowę niezawodnych systemów o wysokich osiągach, pracujących w czasie rzeczywistym. Bogata oferta IQAN, obejmująca sterowniki, moduły wyświetlaczy i oprogramowanie, stwarza producentom oryginalnego sprzętu wyjątkowe możliwości szybkiego opracowywania innowacyjnych rozwiązań za rozsądną cenę. Placówki IQAN znajdują się na całym świecie; jego ośrodki badawczo-rozwojowe mieszczą się w Szwecji, Kanadzie i Finlandii, a centra pomocy technicznej w Europie, Azji i USA (www.parker.com/iqan).

***
Projekt openROBOTICS z technologią MAPP czyni różnicę w integracji
Robotyka COMAU oraz Automatyka B&R przecierają drogę do nowej ery w stosowaniu robotów w świecie produkcji przemysłowej. Poprzez pełną integrację sterowania robota w szafie kontroli maszynowej pojęcie openROBOTICS od B&R i COMAU umożliwia klientom uzyskanie pełnych korzyści z całościowego podejścia do pracy, diagnostyki i konserwacji. Połączenie technologii MAPP od B&R z użyciem robotów COMAU jest teraz łatwiejsze niż kiedykolwiek.

***
Hannover Messe 2016: Roboty serii TX2 gotowe do działania. Rewolucja zamiast ewolucji
Choć z pozoru nie różnią się zbytnio od poprzedniej generacji, roboty serii TX2 stanowią epokowy krok naprzód dla firmy Stäubli. Oprócz poprawy wydajności we wszystkich kryteriach generacja TX2 została wzbogacona także o nowe funkcje bezpieczeństwa, które znacznie zwiększają możliwości współpracy ludzi z robotami.

***
Rozwój systemów automatyzacji produkcji – chwytak PGN plus firmy SCHUNK z prowadnicami wielozębnymi
Od ponad 30 lat chwytaki SCHUNK ustanawiają standardy w dziedzinie automatyzacji produkcji. W duchu pionierstwa i doskonałości podejmujemy najbardziej skomplikowane wyzwania i poszukując nowych rozwiązań, kreujemy przyszłość systemów chwytakowych. Innowacyjne i solidne rozwiązania zapewniają niezawodność systemów i aplikacji.

***
Zimmer Group wprowadza na rynek chwytaki w niskiej cenie
Firma Zimmer Group rozszerzyła swój program o przystępne cenowo, a mimo to wytrzymałe elementy do automatyzacji. Pionier w dziedzinie chwytaków oferuje obecnie swoim klientom pneumatyczny chwytak równoległy serii GPP1000, który swoją zasługującą na uwagę przystępną ceną umożliwia szczególnie ekonomiczną produkcję, a tym samym wychodzi naprzeciw życzeniom wielu klientów.

***
Jacek Zarzycki
Czy obsługa gestów w panelach XV300 firmy EATON to praktyczna funkcjonalność?
Utarło się stwierdzenie, że świat automatyki powinien opierać się na rozwiązaniach, które – szukając najbardziej trafnego określenia – można nazwać nieładnie mianem: „topornych”. To choćby dlatego interfejsy wizualizacyjne opierają się najczęściej na przestarzałej technologii, wykorzystującej folię rezystancyjną do detekcji miejsca dotyku.

***
Kompaktowy enkoder absolutny. Sendix F5883 Motor-Line
Nowoczesny napęd powinien być dynamiczny, energooszczędny i zajmować niewiele miejsca. Firma Kubler wprowadziła na rynek enkoder wieloobrotowy odpowiadający rosnącemu zapotrzebowaniu na kompaktowe silniki wyposażone w przekładnię i enkoder.

***
Paweł Podsiadło
JET-WAVE-2310. Przemysłowy router 3G/LTE z redundancją i tunelowaniem VPN w ofercie ASTRAADA
Bezprzewodowa transmisja danych prowadzona w oparciu o infrastrukturę operatorów komórkowych zyskała w ostatnich latach bardzo dużą popularność. Przyczyniły się do tego: duży zasięg komunikacji, szersza dostępność sygnału komórkowego oraz szybka i łatwa instalacja. Do prostych aplikacji najczęściej stosuje się modemy pracujące w standardzie GSM/GPRS, widoczny jest jednak trend podnoszenia niezawodności połączeń o znaczeniu krytycznym w oparciu o lepiej zabezpieczone i bardziej funkcjonalne routery 3G/LTE.

***
Nieprzerwane połączenie przez Ethernet
Większość sieci komputerowych wykorzystuje technologię Ethernet. Z kolei dane w systemach i układach maszynowych przesyłane są za pomocą wielu różnych protokołów sieciowych. Skomunikowanie tych systemów ze sobą i dodatkowo z systemami komputerowymi jest skomplikowane i może być przeprowadzone tylko za pomocą specjalnego oprogramowania i sprzętu. Zastosowanie w maszynach systemu transmisji danych na Ethernecie zamiast systemów sieciowych pomaga rozwiązać ten problem.

***
Jak podłączyć wejścia/wyjścia cyfrowe i analogowe do Internetu Rzeczy?
Zdalne systemy sterowania od lat rozwijają się w różnych gałęziach przemysłu. Idea Internetu Rzeczy pokazuje, że kierunek rozwoju również sieci przemysłowych to łączenie ich przez sieć globalną, w celu stałej kontroli i zbierania danych pomiarowych. Firma Moxa posiada w swojej ofercie szereg rozwiązań kontrolno-pomiarowych, które ułatwiają podłączenie sygnałów wejść/wyjść, cyfrowych, analogowych, a także wejść temperaturowych do sieci LAN i WAN.

***
Automat typu RZR®-Mikro do układów samoczynnego załączania rezerwy ZAE Sp. z o.o.
Wychodząc naprzeciw wymaganiom projektantów i użytkowników, firma ZAE zaprojektowała i wykonała automaty Samoczynnego Załączania Rezerwy, rodzinę sterowników RZR®. Spełniają one oczekiwania stawiane nowoczesnym urządzeniom, a jednocześnie zachowują łatwość instalacji i obsługi. Zamknięty w małej obudowie, gotowy do pracy automat RZR®-Mikro steruje elementami wykonawczymi.

***
Komponenty mechaniki w ofercie WObit
Produkcja maszyn i sprzętu ciężkiego wymaga precyzyjnych i wytrzymałych komponentów, które zapewnią optymalną powtarzalność i żywotność projektowanej konstrukcji. Z tego względu takie elementy mechaniczne, jak prowadnice liniowe, śruby kulowe, zaciski czy bloki łożyskujące od dawna stanowią ważną część oferty firmy WObit.

***
Pomiar i możliwość śledzenia przebiegu momentu w dużych układach napędowych
Biorąc pod uwagę szeroki zakres możliwości pomiaru momentu obrotowego, metoda uwzględniająca przetwornik momentu obrotowego skalibrowany w miejscu wykonania z określoną dokładnością, która odnosi się do udokumentowanego, nieprzerwanego łańcucha porównań dotyczących zależności tego przetwornika momentu względem pierwotnego standardu, zapewnia możliwość śledzenia momentu.

***
Falowniki EVO
LITE-ON to grupa zatrudniająca ok. 70 tys. pracowników w 30 oddziałach i 50 fabrykach rozsianych po całym świecie. Roczne obroty kształtują się na poziomie 8 bilionów dolarów. LITE-ON znajduje się w ścisłej światowej czołówce w produkcji zasilaczy do komputerów, dysków SSD, modułów bluetooth, urządzeń sieciowych, oświetlenia LED, elektronicznych układów sterowania silnikami spalinowymi, systemów wspomagania parkowania i wielu innych.

***
Maintenance – utrzymanie ruchu kluczem do właściwego funkcjonowania firmy
Każda firma produkcyjna zmaga się z nieustannym wyzwaniem – jak ustrzec się awarii i przewidzieć ewentualne usterki. Najmniejszy przestój produkcji wiąże się z poważnymi stratami finansowymi. Dlatego też coraz więcej firmy inwestują w systemy diagnostyczne i aparaturę usprawniającą wykrywanie nawet najmniejszych symptomów usterek w produkcji. O tym, jak „utrzymać się w ruchu”, wiedzą najlepiej uczestnicy corocznych Targów Maintenance i towarzyszących im szkoleń w ramach Jesiennej Szkoły Utrzymania Ruchu.

***
Nowe enkodery absolutne serii. HMG 10 / PMG 10 firmy Baumer Hübner
Firma Baumer Hübner z Berlina, którą reprezentujemy w Polsce, wprowadziła na rynek nową serię enkoderów absolutnych, które chcielibyśmy zaprezentować w dzisiejszym artykule. Enkodery absolutne serii HMG 10 / PMG 10 wykorzystują doskonale znaną użytkownikom enkoderów pracujących w najtrudniejszych warunkach technologię „HeavyDuty”, którą opisywaliśmy we wcześniejszych artykułach.

***
Anna Szymczak
Środki publiczne na rozwój sterowania
Opracowanie nowego sterowania może być ciekawym projektem, który ma szansę na dotację z puli dotacji na badania i rozwój z okresu budżetowania 2014–2020. Rynek jest bardzo wymagający i ciągle poszukiwane są nowości, aby zaskoczyć klientów. Prace nad przygotowaniem nowego sterowania do pojedynczej maszyny czy całego ciągu produkcyjnego to często etapy typowego projektu badawczego, a więc mogą być przedmiotem wsparcia dotacyjnego.

***
Enkoder w ciągu 24 godzin?
Tak – to jest możliwe. Z myślą o potrzebach klientów firma Fritz Kübler GmbH stworzyła nową usługę 24ONE. W ramach tej usługi wybrane enkodery inkrementalne z serii SENDIX 5000 lub SENDIX 5020 produkowane są tego samego dnia.

***
Clausohm Polska
Firma działa na rynku polskim od 2006 roku jako oddział niemieckiej firmy Clausohm-Software GmbH.

***
Targi EXPOPOWER 2016 za nami
Zakończone w Poznaniu Międzynarodowe Targi Energetyki EXPOPOWER 2016 minęły pod hasłem prezentacji osiągnięć przemysłu energetycznego. Wydarzenie stanowiło również zastrzyk najświeższej wiedzy o trendach, zmianach i wyzwaniach, jakie czeka rynek energii.

***
Dariusz Kogut, Rafał Mirosław, Tomasz Żabiński
Międzynarodowe Zawody Robotów ROBO~motion 2016
Czwarta edycja Zawodów Robotów ROBO~motion 2016 zgromadziła na Politechnice Rzeszowskiej około stu pięćdziesięciu zawodników, którzy rywalizowali w 12 konkurencjach. Publiczność miała okazję obserwować szerokie spektrum robotów, od miniaturowych robotów nanosumo, przez 3 kg konstrukcje sumo, po zaawansowane roboty przemysłowe prezentowane na stanowiskach zaproszonych firm.

***
Krzysztof Pietrusewicz, Michael Scopchanov
Projektowanie mechatroniczne. Graficzna specyfikacja systemów
Niniejszy artykuł w całości poświęcono zagadnieniom graficznej specyfikacji systemów sterowania zgodnie z założeniami tzw. inżynierii systemów. Współczesne wymagania związane z bezpieczeństwem funkcjonalnym maszyn sprawiają, iż zagadnienia jakości tworzenia oprogramowania systemów sterowania wkraczają do coraz większej ilości branż.
Od dawna wiadomo, że graficzna reprezentacja systemów jest dużo lepsza i efektywniejsza od najprecyzyjniejszego nawet opisu słownego. Artykuł, na przykładzie zagadnienia graficznej specyfikacji systemów sterowania, utwierdzi Czytelników w tym przekonaniu jeszcze bardziej.

ENG Abstract: Nowadays, when more and more complexity is introduced into control systems in many areas, old-fashioned document-based development is a „one-way ticket to fail”.
Model-based development is the only possible direction for future work on control systems in automotive, process industry, machinery, and many others. Graphical specification is the baseline for any model-based development actions to be taken.
The paper explains usage of four different tools and approaches for modeling: requirements, architecture and implementation of control system designs.
Also automatic code and documentation generation issue is pointed out as the most important factor for creation of workflows with the use of discussed tools.
This is the third article from series „Mechatronic Design”.

***
Ryszard Tadeusiewicz
Potrzeba sięgania do techniki automatycznego rozumienia jako bazy systemów zabezpieczania inteligentnych budynków
Streszczenie: W artykule przedstawiono ogólną koncepcję systemu automatycznego rozumienia obrazu, który może polepszyć stan bezpieczeństwa inteligentnych budynków. Uzasadniono potrzebę stworzenia takiego systemu i pokazano, na czym polega różnica pomiędzy jego działaniem a funkcjonowaniem bardziej znanych systemów automatycznego rozpoznawania obrazów. Wprowadzono pojęcie zasobu wiedzy ekspertów jako klucza do automatycznego rozumienia (semantycznej analizy) obrazu oraz pojęcie rezonansu kognitywnego. Zwłaszcza to ostatnie pojęcie, będące podstawą kojarzenia strumienia danych sensorycznych z oczekiwaniami wynikającymi z wiedzy ekspertów, ma w tej pracy fundamentalne znaczenie. Artykuł nawiązuje do wcześniejszych prac autora, w których automatyczne rozumienie obrazów było wykorzystywane w odniesieniu do zadań wspomagania diagnostyki medycznej, ale uwzględnia specyfikę wynikającą z konieczności powiązania rozważanych treści z potrzebami twórców inteligentnych budynków.

ENG Abstract: The article presents the general concept of an automatic image understanding, which can improve the security services in intelligent buildings. It was justified by expressing the need to create such a system, and shows the difference between the operation and functioning of automatic image understanding system and better known of automatic image recognition. The article introduced the concept of resource expert knowledge as the key to the automatic understanding (semantic analysis) of the image and the concept of cognitive resonance. Especially this last concept underlying the association sensory data stream with the expectations arising from the expert knowledge, forms the job of fundamental importance. The article refers to the author’s earlier works, in which the automatic image understanding idea was used in relation to the tasks aided medical diagnosis. But idea presented here takes into account the specificity resulting from the necessity of linking content considered in article with the needs of the creators of intelligent buildings.

***
Monika Klaś, Jerzy Mikulik
Ekspercka metoda oceny bezpieczeństwa systemów technicznych w inteligentnym budynku
Streszczenie: W artykule zawarto przegląd systemów technicznych związanych z bezpieczeństwem budynku inteligentnego. W pierwszej części omówiono podstawowe zagadnienia związane z inteligentnym budownictwem oraz przedstawiono powszechnie stosowane metodyki oceny ryzyka systemów technicznych oparte na zmiennych lingwistycznych. Następnie wprowadzono autorską metodę oceny ryzyka opartą na systemie ekspertowym. Szczegółowo opisano ideowe działanie systemu ekspertowego. Zaprezentowano przykładowe parametry wykorzystywane w ocenie ryzyka oraz omówiono plan dalszych badań w zakresie rozwoju systemu.

***
Jakub Grela, Andrzej Ożadowicz
Uniwersalne moduły technologii Internetu Rzeczy (IoT) dla systemów automatyki budynkowej i zarządzania energią w budynkach
Streszczenie: W artykule przedstawiono analizę możliwości realizacji technicznej i wyniki badań związanych z opracowaniem modułów technologii Internetu Rzeczy (IoT) w zintegrowanych, sieciowych systemach automatyki budynkowej. Istotnym elementem przeprowadzonych przez autorów badań było określenie funkcji sterujących i sposobu ich realizacji jako uniwersalnych urządzeń automatyki budynkowej, bazujących na technologii IoT, które powinny zapewnić jak największą elastyczność i interoperacyjność modułów automatyki w obszarze redukcji zużycia energii w budynkach. Przeprowadzone prace badawcze wskazują na możliwość wykorzystania technologii IoT do opracowania zbioru funkcji dla systemu automatyki, zorientowanego na poprawę efektywności energetycznej budynków oraz zmniejszenie zużycia energii. Artykuł wskazuje na trendy rozwoju zintegrowanych systemów automatyki budynkowej, ze wsparciem obsługi i komunikacji danych przez sieci protokołu IP, oraz przedstawia wyniki implementacji uniwersalnego licznika energii elektrycznej w technologii IoT.

ENG Building Automation and Energy Management Systems with Universal Internet of Things Modules
Abstract: In this paper authors present a technical analysis and results of implementation of Internet of Things (IoT) modules in integrated, networked building automation systems. The research is focused on defining control functions and their implementation as universal building automation devices. To provide an interoperability of building automation modules in the field of energy consumption reduction, authors proposed use of IoT technology.
In conducted research authors have confirmed that there is a possibility of using IoT technology to develop a set of control functions to improve the energy efficiency of buildings and reducing energy consumption. This paper shows trends in the development of integrated building automation systems, support services and data communication over IP networks, and presents the results of the implementation of universal IoT energy meter as well.

***
Andrzej Ożadowicz, Jakub Grela
Interaktywne sterowanie i spersonalizowana obsługa użytkowników budynków – mikrolokalizacja w systemach automatyki
Streszczenie: Systemy automatyki budynkowej stanowią integralną część infrastruktury wielu współczesnych budynków, w szczególności użyteczności publicznej, komercyjnych i biurowych. Ich podstawowe zadanie to automatyczna obsługa różnorodnych urządzeń i podsystemów instalowanych w budynkach dla zapewnienia wysokiego komfortu użytkowania pomieszczeń, podniesienia poziomu bezpieczeństwa pracy samych urządzeń oraz osób z nich korzystających, jak również poprawy efektywności energetycznej budynków. Postępujący rozwój elektroniki, technik komputerowych i technologii komunikacji sieciowej sprawił, że systemy automatyki budynkowej umożliwiają realizację wielu zaawansowanych funkcji sterowania i monitoringu urządzeń infrastruktury budynkowej, w zależności od różnorodnych parametrów i czynników oddziałujących na te urządzenia i obiekty zlokalizowane wewnątrz budynku. W szczególności czynnikiem takim są sami użytkownicy, osoby poruszające się po pomieszczeniach i lokalnie sterujące pracą różnych urządzeń. W artykule przedstawiono koncepcję wykorzystania elementów mikrolokalizacji wewnątrz pomieszczeń, w celu wprowadzenia zdalnej interakcji między użytkownikami budynków a urządzeniami i podsystemami infrastruktury budynkowej oraz personalizacji usług oferowanych konkretnym użytkownikom, w zależności od ich zachowań, upodobań itp. Zaprezentowano również rzeczywistą instalację systemu sterowania i dostarczania indywidualnej informacji kontekstowej, zrealizowaną w jednym z obiektów wystawowych nowoczesnych technologii i robotów przemysłowych.

ENG An Interactive Control and Personalized Services for Buildings’ Users – Microlocation in the Building Automation and Control Systems
Abstract: Nowadays, Building Automation and Control Systems (BACS) are integral part of infrastructure in many buildings, especially public, commercial and in offices. The BACS provide automatic control and monitoring of various devices and subsystems in buildings to ensure high comfort level in the rooms, improve safety and security levels for both devices and occupants as well as to improve overall energy efficiency of the buildings. Taking into account extremely fast development in electronics, computer and communication technologies, the modern BACS offer more and more advanced control and monitoring functions. They could depend on various parameters and factors affecting devices and subsystems installed in buildings. In particular, occupants and users themselves, with their habits and reactions could be considered as these factors. Users could move in rooms, corridors and control different devices locally. In this paper authors propose a concept of implementation of microlocation mechanisms for indoor location of occupants. These mechanisms could be integrated within the BACS providing interaction between users and devices installed in building. Customized services for various users could be provided as well. Real installation with mentioned functions has been presented in the paper.

***
Bartosz Koperski, Mariusz Nowak, Agnieszka Szymborska
Wykorzystanie standardu LoRaWAN do budowy bezprzewodowych sieci sensorowych w inteligentnych budynkach
Streszczenie: W artykule opisano nowy standard komunikacji bezprzewodowej LoRaWAN. Przedstawiono możliwości wykorzystania sieci LoRa oraz korzyści wynikające z zastosowania standardu w zakresie komunikacji bezprzewodowej, dedykowanej między innymi dla IoT (Internet of Things). Dokonano porównania LoRaWAN z istniejącymi i wykorzystywanymi obecnie standardami komunikacji bezprzewodowej. Przedstawiono jedno z możliwych zastosowań sieci LoRaWAN do budowy bezprzewodowych sieci sensorowych instalowanych w inteligentnych budynkach.

ENG CREATING WIRELESS SENSOR NETWORKS IN Intelligent buildings USING LoRaWAN STANDARD
Abstract: In this article new wireless communication standard called LoRaWAN was characterised.
Possibilities of usage and benefits of wireless communication using LoRa for IoT (Internet of Things) were presented. The LoRaWAN was compared to other wireless communication standards currently used. An example usage of LoRaWAN in intelligent buildings was described.
 

Reklama