Pokaż menu

Archiwum

Firmy z okładek

Firmy z okładek

 
ptak warsaw expo ebm papst   
best crossbow deer hunting crossbow

Reklama

Współpraca

Archiwum - numer 01/2007

Napędy i Sterowanie
numer 01/2007


Niesłychany sukces Targów EuroBLECH 2006
– Tegoroczna 19. edycja Międzynarodowych Targów Technologii Obróbki Blach EuroBLECH przyniosła rekordowe rezultaty – oświadczyła Nicola Hamann, dyrektor wystawowy EuroBLECH, w imieniu organizatora Targów – firmy Mack Brooks Exhibitions.Na Targach EuroBLECH, które są liderem w tym sektorze przemysłowym, swoje produkty zaprezentowało 1409 wystawców z 40 krajów.

***
Szymon Paprocki, Dariusz Ways
Całkowicie Zintegrowana Automatyka PCS 7 i SIMOCODE pro w Zakładach Chemicznych ANWIL SA
Zakłady chemiczne ANWIL SA to jedno z największych przedsiębiorstw branży chemicznej w Polsce, działające już od 40 lat. Swoją pozycję na rynku polskim i zagranicznym zawdzięcza przede wszystkim wysokiej jakości wytwarzanych produktów. Podstawą jakości oraz bezpieczeństwa i higieny pracy są wysokie kwalifikacje i umiejętności kadry specjalistycznej oraz dokonywane przez Spółkę inwestycje. Jedną z inwestycji uruchamianych w 2006 roku w zakładach ANWIL SA była budowa magazynu CANWIL oraz modernizacja pakowni.

***
Adam Modzelewski
Nowoczesne wyłączniki GV3 w ofercie TeSys® firmy Schneider Electric
Wyłącznik GV3 jest integralną częścią oferty TeSys® firmy Schneider Electric, dedykowanej sterowaniu oraz zabezpieczaniu silników. Obecna oferta GV3ME (zabezpieczenie magneto-termiczne) oraz GK3 (zabezpieczenie magnetyczne), w zakresie mocy 5,5 kW – 30 kW, zostanie zastąpiona przez nowoczesną linię produktów GV3. Nowe wyłączniki silnikowe GV3 będą występować w trzech wykonaniach technologicznych: zabezpieczenie magnetyczne & termiczne – GV3P; zabezpieczenie magnetyczne – GV3L oraz GV3P/IP65.

***
Krzysztof Gołąb
MintNC – oprogramowanie firmy Baldor do sterowania urządzeniami CNC
Szeroką ofertę firmy Baldor dotyczącą napędów oraz sterowników ruchu uzupełnia oprogramowanie MintNC stanowiące gotowe i kompletne rozwiązanie do sterowania urządzeń CNC typu plotery frezujące lub tnące, wycinarki plazmowe, laserowe lub tnące wodą. Oprogramowanie przeznaczone jest do współpracy z komputerem PC i służy do sterowania napędami maszyny na podstawie trajektorii ruchu wczytywanej z plików w formacie m.in. DXF, HPGL, G-Code. Współpracuje z rodziną wieloosiowych sterowników ruchu firmy Baldor i jest tak zaprojektowane, aby w prosty sposób mogło być dostosowane do potrzeb danego urządzenia. Wielowątkowe oprogramowanie sterowników NextMove umożliwia wykorzystanie jednego sterownika do sterowania urządzeniem CNC i jednocześnie do sterownia innymi elementami ciągu technologicznego.

***
Nowości Mitsubishi Electric podczas RoadShow 2006 MPL Group
Seminaria MPL Group RoadShow 2006 dobiegły końca. Wykłady odbyły się w Krakowie, Wrocławiu, Gdyni, Radomiu, Gliwicach, Poznaniu i Białymstoku. Wszystkie spotkania cieszyły się ogromną popularnością. Zaprezentowano najnowsze rozwiązania z dziedziny automatyki przemysłowej firmy Mitsubishi Electric z podkreśleniem ich obecności w nowych inwestycjach firm japońskich i koreańskich na terenach Polski.

***
HENQ 1100 – analizator pracy enkoderów firmy Hübner Elektromaschinen GmbH
Mamy przyjemność zaprezentować jeden z najnowszych produktów firmy Hubner Elektromaschinen, którym jest analizator pracy enkoderów. Hubner ENcoder Quality Measurement System – oznaczony jako HENQ 1100 – pozwala na diagnostykę enkoderów z wyjściem TTL/HTL oraz sygnałem sinusoidalnym sin/cos. To niewielkie urządzenie obsługiwane poprzez klawiaturę, a odczyt wskazań jest możliwy dzięki 4-liniowemu wyświetlaczowi.

***
Janusz Bialik, Jan Zawilak
Polowo-obwodowy model i parametry dwubiegowego silnika synchronicznego dużej mocy
W celu precyzyjnego modelowania różnych stanów pracy maszyn elektrycznych równania pola elektromagnetycznego, równania napięciowe oraz równanie ruchu muszą być rozwiązywane jednocześnie [7]. Taką możliwość mają metody polowo-obwodowe z odwzorowaniem ruchu elementów wirujących. Metody te mogą być stosowane w procesie projektowania maszyn oraz analizy zjawisk w maszynach już istniejących (hałas magnetyczny, drgania, proces nagrzewania itd.). Metoda elementów skończonych FEM może być stosowana w przestrzeni dwuwymiarowej 2D oraz trójwymiarowej 3D.

***
Motoreduktory NORD w fabryce Mikasa Charleston
Mikasa Charleston to jedna z wiodących firm dystrybuujących zastawy stołowe, kryształy i porcelanę w USA. Pod koniec 1999 r. wykorzystywała wiele napędów do różnego rodzaju przenośników. W firmie, pod jednym dachem, pracowało około 25 km taśm przenośnikowych. Zastosowane napędy przenośników cechowały się niską trwałością i co 6–8 miesięcy niezbędna była wymiana wszystkich najważniejszych reduktorów. Występowały częste awarie, wynikające z nich niepożądane okresy przestoju, a poważne problemy z wyciekami oleju z uszkodzonych reduktorów powodowały wysokie ryzyko przenikania oleju wprost do transportowanych produktów.

***
Deltapilot S – unikatowa, sprawdzona technologia w hydrostatycznych pomiarach poziomu
Współcześnie połowa wszystkich technologicznych i magazynowych pomiarów poziomu cieczy jest realizowana za pomocą metody hydrostatycznej. Ten sposób pomiaru jest znany od wielu lat i ceniony za prostą i zrozumiałą zasadę fizyczną, odporność na parowanie, zapienienie i pracę mieszadeł w zbiorniku, wywołującą szereg niekorzystnych zjawisk na powierzchni cieczy. Indywidualne cechy procesów technologicznych wymuszają na dostawcach przetworników pomiarowych poszukiwanie rozwiązań dopasowanych, gwarantujących długotrwałą i pewną pracę przyrządów przy zachowaniu racjonalnych kosztów inwestycji w urządzenia pomiarowe.

***
Andrzej Kwiecień
PROLOC w służbie nowoczesnych technologii informatycznych dla przemysłu
Stosowanie technologii informatycznych w postaci funkcjonalnie zintegrowanych systemów ma już długą historię, aczkolwiek zarówno zakres ich stosowalności, jak i wielkość mierzona liczbą zmiennych wektora stanu procesu i stopniem jego rozproszenia terytorialnego, zmieniały się i podlegają ciągłej rewizji. Bierze się to przede wszystkim stąd, iż mamy do czynienia z naturalnym rozwojem wszelkich technologii, których właściwa realizacja wymusza stały rozwój wszystkich dziedzin techniki, w tym rzecz jasna i informatyki, która w integracji przede wszystkim z metrologią, automatyką i energoelektryką jest główną siłą napędową procesu wkraczania komputerowych systemów do przemysłu.

***
Czujniki induSENSOR z serii LVDT
Indukcyjne czujniki przemieszczenia są wciąż ważnym działem czujników drogi mimo pojawiania się zupełnie nowych metod bezstykowego pomiaru drogi. Czujniki te w masowej produkcji dla odbiorców OEM osiągają bardzo atrakcyjne ceny przy uzyskiwaniu parametrów często niedostępnych dla innych metod pomiarowych. Doświadczenie firmy MicroEpsilon z tej produkcji procentuje dla odbiorców czujników standardowych znajdujących wszechstronne zastosowanie w przemyśle i automatyce.

***
Marcin Szendzielorz
Komunikacja z Simatic S5/S7 via OPC i Echolink
Obecnie biura inżynieryjne, jak i działy utrzymania ruchu spotykają się z wymogiem archiwizacji oraz wizualizacji danych procesowych, pochodzących z maszyn lub linii produkcyjnych, którymi zarządzają sterowniki PLC. Coraz bardziej widoczna staje się bariera pomiędzy produkcją a kierownictwem, związana z przepływem informacji, dotyczących szczegółów procesu. Dane procesowe pochodzące z maszyn nie zostają dostatecznie szybko przekazane do dyspozycji kadry zarządzającej produkcją.

***
Kolejny certyfikat „Przedsiębiorstwo Fair Play” dla firmy SABUR
W warszawskim Pałacu Kultury i Nauki 8 grudnia ub.r. odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród laureatom Programu Promocji Kultury Przedsiębiorczości „Przedsiębiorstwo Fair Play”. Firma SABUR już po raz szósty została nagrodzona certyfikatem, za co otrzymała Brązowy Laur dla Przedsiębiorstwa Fair Play. Do IX edycji programu zgłosiły się 722 firmy z całej Polski, spośród których 653 przeszły dwustopniową weryfikację i decyzją Kapituły Programu uzyskały tytuł i certyfikat „Przedsiębiorstwo Fair Play” 2006.

***
Wiesław Feluś
Roboty dozujące I&J FISNAR
W poprzednim artykule w listopadzie 2006 r. przedstawiony został najmniejszy z serii przemysłowych, programowanych robotów dozujących I&J Fisnar: I&J7100 z obszarem roboczym 200 x 150 x 50 mm. Jeśli automatyzacja procesu produkcyjnego wymaga zaprogramowania miejsc dozowania w większym obszarze, konieczny jest wybór innego modelu spośród 29 oferowanych wersji, które możemy podzielić na roboty typu DESKTOP (stołowe), SCARA (Selective Compliant Assembly Robot Arm), GANTRY oraz DUAL TABLE (z podwójnym stołem roboczym).

***
Seria B&R Power Panel – więcej niż panele operatorskie
Współczesny rozwój technologii przemysłowej stawia nowe wymagania przed dostawcami systemów sterowania: realizacja bardziej skomplikowanych i szybszych algorytmów sterowania, przyjazna wizualizacja, większe pamięci, kompaktowa budowa, łatwość rozbudowy systemu, uniwersalne narzędzia programistyczne – to wszystko przy jednoczesnej redukcji kosztów. Odpowiedzią na te potrzeby są rozwiązania automatyzacji firmy B&R, a w tym seria produktów Power Panel.

***
Przemysław Kołodziej
Urządzenia sterownicze Giovenzana
Włoska firma Giovenzana jest liderem w produkcji urządzeń sterowniczych do dźwigów i suwnic – 80% wind w Europie Zachodniej wykorzystuje produkty firmy Giovenzana. Produkty te spełniają surowe normy bezpieczeństwa dotyczące urządzeń dźwigowych, co świadczy o ich jakości i niezawodności. Urządzenia Giovenzana znajdują także szerokie zastosowanie w automatyce przemysłowej, gdzie bezpieczeństwo i niezawodność są jednymi z najważniejszych parametrów. Seria PEGASUS zawiera takie urządzenia, jak: przycis- ki sterownicze, przełączniki obrotowe, łączniki kluczykowe, przyciski wielofunkcyjne, joysticki operacyjne, lampki sygnalizacyjne, a także szeroką gamę przycisków bezpieczeństwa.

***
Aleksander Bodora, Tomasz Biskup, Arkadiusz Domoracki, Henryk Kołodziej
Mikroprocesorowy system sterowania napędu z silnikami bezszczotkowymi o sinusoidalnej SEM rotacji
W ostatnich dwóch dekadach następował burzliwy rozwój napędów z silnikami indukcyjnymi prądu przemiennego. Dostępność tranzystorów mocy (np. IGBT) oraz rozwój techniki mikroprocesorowej sprawiły, że silniki indukcyjne klatkowe, zasilane z przekształtników MSI, zdominowały napędy o regulowanej prędkości. Wysoka sprawność i niezawodność przekształtników mocy oraz coraz doskonalsze metody sterowania pozwalają uzyskiwać wysoko sprawne napędy o bardzo korzystnych właściwościach ruchowych. Wydaje się, że dalszy postęp w dziedzinie napędów regulowanych będzie związany z nowymi konstrukcjami silników.

***
Kontrola poziomu cieczy w zbiorniku za pomocą falownika Sinus K firmy SANTERNO
Szeroki zakres mocy (1,3–900 kW), niezawodność – 3 lata gwarancji – oraz cena sprawiają, że falowniki Sinus K to obecnie jedna z najlepszych ofert na rynku przemienników częstotliwości. Dwa tryby pracy IFD (sterowanie skalarne) oraz VTC (bezczujnikowe sterowanie wektorowe) powodują, że falowniki Sinus K doskonale radzą sobie zarówno z prostymi, jak i bardzo złożonymi aplikacjami. Przykładem może być system kontroli poziomu cieczy w zbiorniku ze stałym dopływem. Jako czujnik pomiarowy zastosowano sondę hydrostatyczną z wyjściem prądowym 4–20 mA.

***
Oliver Puls
Metoda redundancji sieci ethernetowych oparta na standardzie IEEE 802.w
Sieci komunikacyjne stanowią szkielet każdego rozwiązania systemu automatyki. Wiele jest środków zwiększających dyspozycyjność, na przykład czynne i bierne infrastruktury, wydajne narzędzia diagnostyczne, unikanie kolizji, autonegocjacja lub funkcje redundancji. Wraz ze wzrastającym stosowaniem sieci Ethernet i Profinet coraz częściej użytkownicy mają do dyspozycji mechanizm redundancji sieci. Trzeba tu wyróżnić oparte na standardzie IEEE 802.w procedury RSTP (Rapid Spanning Tree Protocol) i specyficzne dla danego producenta rozszerzenia. Dotychczas, gdy gwarantowany czas rekonfiguracji miał być mniejszy niż jedna sekunda, konieczne było stosowanie procedur chronionych prawem własności.

***
Radosław Machlarz
Analiza wybranych stanów przejściowych podczas rozruchu częstotliwościowego synchronicznego silnika reluktancyjnego
Synchroniczne silniki reluktancyjne o rozruchu bezpośrednim stanowią obecnie coraz bardziej realną alternatywę dla silników indukcyjnych, szczególnie w napędach grupowych małej mocy oraz tanich napędach indywidualnych wymagających stałej prędkości obrotowej. Najważniejszą zaletą silników tego typu jest prosta i względnie tania konstrukcja oraz niezależność prędkości obrotowej od momentu obciążenia. Niestety, poważną wadą tego rozwiązania jest niski współczynnik mocy, zwykle nie- przekraczający wartości 0,5, oraz niezbyt duża wartość znamionowego momentu obrotowego, stanowiąca około 0,5–0,6 momentu bazowego silnika indukcyjnego.

***
Aktywny system kontrolno-pomiarowy MOXA
Tradycyjne moduły kontrolno-pomiarowe z interfejsem Ethernet są pasywne – nadrzędny komputer PC odpytuje co jakiś czas moduły. Aby możliwa była reakcja na zaistnienie jakiegoś zdarzenia, komputer PC musi odczytać taką wiadomość i dopiero wtedy może wysłać informację, w jaki sposób ma zareagować moduł. Takie rozwiązanie powoduje, że wydłuża się czas między wystąpieniem zdarzenia a odpowiednią reakcją. Uniemożliwia to stosowanie takich systemów w aplikacjach krytycznych czasowo.

***
Tachogeneratory jako istotny element systemów serwo
Czołowy producent serwonapędów – firma MAVILOR – aby utrzymać wysoką jakość precyzyjnych układów napędowych, wyposaża swoje silniki w wysokiej jakości elementy, m.in. w opisane poniżej tachogeneratory. Jest to niezbędny element służący do uzyskiwania informacji na temat pracy napędu, która wykorzystywana jest w układzie sterującym. Tachogeneratory ROLIVAM są projektowane i produkowane przez wiodącego producenta precyzyjnych serwonapędów AC i DC.

***
Najszybsza droga do właściwego łożyska oferowana przez ABEG Holding Germany. Innowacyjny internetowy program do doboru łożysk i techniki liniowej
Nie lada wyzwaniem dla konstruktorów, inżynierów czy zaopatrzeniowców jest możliwie szybkie znalezienie funkcjonalnie ważnych i tzw. „krytycznych części” do maszyn i urządzeń. Zadanie to utrudniają niezliczone ilości produktów oferowanych na całym świecie, między którymi łatwo stracić orientację. Możliwym rozwiązaniem problemu jest oferta w postaci innowacyjnego serwisu i produktów przedstawiona przez ABEG Holding Germany.

***
Tomasz Wilk
Wydziałowy jubileusz opolskiej uczelni
Głównym punktem obchodów czterdziestolecia Wydziału Mechanicznego Politechniki Opolskiej było uroczyste posiedzenie Rady Wydziału, otwarte przez dziekana, prof. dr. hab. inż. Bolesława Dobrowolskiego. W jego trakcie wystąpił także rektor Politechniki Opolskiej, prof. dr hab. inż. Jerzy Skubis. Bogatą historię wydziału przedstawił prof. dr hab. inż. Leon Troniewski w referacie „Z kart historii Wydziału Mechanicznego Politechniki Opolskiej”, a strukturę i działalność wydziału przybliżył prof. dr hab. inż. Bolesław Dobrowolski.

***
Prowadniki przewodów z tworzywa sztucznego sprawdzają się w trudnym otoczeniu. „Heavy Duty” dla angielskiej huty stali
Kierując się powodami związanymi z konserwacją urządzeń oraz pobudkami ekonomicznymi, dostawca techniki kolejowej „Corus Rail”, Workington (Anglia), wymienił w swojej hucie stali swobodnie zwisające Festoonings dźwigów wewnętrznych i zewnętrznych na prowadniki przewodów firmy igus. Całkowicie skonfenkcjonowany, nowy system prowadników przewodów został skonstruowany z myślą o specjalistycznych, dynamicznych zastosowaniach w surowym, korodującym otoczeniu.

***
Wacław Kollek, Edward Palczak, Emil Gawryś, Piotr Osiński
Wpływ obciążeń dynamicznych na trwałość i funkcjonalność uszczelnień w siłownikach maszyn budowlanych
Siłownik hydrauliczny jest silnikiem wyporowym, w którym energia ciśnienia skumulowana w ciekłym czynniku roboczym zamieniana jest na energię mechaniczną ruchu postępowo--zwrotnego w czasie trwania cyklu roboczego. Siłownik jest najczęściej elementem w hydraulicznych układach napędowych. Ze względu na to, że jest bezpośrednio połączony z narzędziem lub mechanizmem, pracuje w niekorzystnych warunkach; narażony jest również na niekontrolowane przeciążenia, a nawet uszkodzenia mechaniczne oraz zmienne warunki klimatyczne i zanieczyszczenie otoczenia.

***
Konferencja Naukowa „Zastosowania komputerów w elektrotechnice”
Zapraszamy do udziału w 12. Konferencji Naukowej „Zastosowania komputerów w elektrotechnice”, która odbędzie się w dniach 16–18 kwietnia 2007 r. w Poznaniu. Konferencja organizowana od 1996 r. przez Instytut Elektrotechniki i Elektroniki Przemysłowej Politechniki Poznańskiej objęta jest patronatem Komitetu Elektrotechniki PAN oraz IEEE – Institute of Electrical and Electronics Engineers, Inc. – Poland Section.

 ***
Krzysztof Brzoza-Brzezina
Rosnąca rola efektywności energetycznej układów napędowych
Główne przyczyny rosnącego zainteresowania problematyką efektywności energetycznej układów napędowych są natury ekonomicznej i wiążą się z poszukiwaniem sposobów ograniczania kosztów tych układów w całym cyklu ich życia, obejmującym fazy projektowania, produkcji, użytkowania i utylizacji. Podejście takie promują liczne dyrektywy Unii Europejskiej, jak m.in. DYREKTYWA 2005/32/WE PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY z dnia 6 lipca 2005 r. ustanawiająca ogólne zasady ustalania wymogów dotyczących ekoprojektu dla produktów wykorzystujących energię. Ich wspólnym celem jest obniżenie zużycia energii w całym cyklu energetycznym, a więc również u odbiorców końcowych.

***
Nowy interfejs BiSS w enkoderach firmy Kuebler GmbH
Rynek automatyzacji procesów technologicznych oraz producentów maszyn wymaga coraz szybszej wymiany informacji między urządzeniami pomiarowymi i urządzeniami wykonawczymi/wskaźnikami. Tak samo jest w przypadku przetworników pomiarowych obrotu – enkoderów – gdzie informacja o położeniu w danej aplikacji jest potrzebna niemal w czasie rzeczywistym. Dlatego więc coraz bardziej popularny staje się na rynku automatyki bardzo szybki interfejs BiSS.

***
Tomasz Wilk
Automation University 2006. Kompleksowe rozwiązania dla zmiennych potrzeb rynku
Wykłady, prezentacje i praktyczne warsztaty pokazujące najnowsze osiągnięcia w branży automatyki przemysłowej oraz informatyki – tak w skrócie można opisać jedno z bardziej prestiżowych wydarzeń w branży, czyli Automation University, który po raz pierwszy gościł w Polsce. Ubiegłoroczna edycja spotkania organizowanego przez firmę Rockwell Automation miała miejsce w Warszawie, w dniach 6–7 grudnia 2006 r., a uczestników podejmowało Centrum EXPO XXI.

***
Leszek Kowal
Zastosowanie nowych materiałów uszczelniających w pneumatycznych napędach hamulcowych maszyn wyciągowych
W górniczych wyciągach szybowych w kraju, jak i za granicą stosowane są maszyny wyciągowe wyposażone w hamulce pneumatyczne oraz hydrauliczne. Maszyny wyciągowe z hamulcami pneumatycznymi produkowane były od początku lat 40. do końca lat 80. XX w. Od początku lat 90. w polskim górnictwie zaczęły pojawiać się maszyny wyciągowe z hamulcami hydraulicznymi, zastępując sukcesywnie układy pneumatyczne. Obecnie na ok. 350 krajowych górniczych wyciągów szybowych około 100 wyposażonych jest w maszyny wyciągowe z hamulcami hydraulicznymi. Resztę, poza sporadycznymi wyjątkami (hamulce z napędami wyłącznie obciążnikowymi), stanowią maszyny z hamulcami pneumatycznymi (pneumatyczno-obciążnikowe lub pneumatyczno-sprężynowe).

***
Krzysztof Barbusiński
Prawidłowe funkcjonowanie oczyszczalni ścieków – czyli diabeł tkwi w szczegółach
Oczyszczalnie ścieków przemysłowych są często bardzo skomplikowanymi obiektami z uwagi na wielość stosowanych procesów technologicznych, a także złożony skład ścieków. Stąd prawidłowe funkcjonowanie takich obiektów wymaga uwzględnienia szeregu aspektów technologicznych, technicznych i organizacyjnych. Prawidłowo zaprojektowana oczyszczalnia powinna nie tylko oczyszczać ścieki z odpowiednią efektywnością, ale także być „przyjazna” dla eksploatatora oraz zapewniać elastyczność sterowania w przypadku istotnych zmian w składzie ścieków, wielkości dopływającego ładunku zanieczyszczeń czy też innych nieprzewidzianych problemów, jak np. obecności substancji toksycznych czy refrakcyjnych w ściekach.

***
POWTECH 2007 – europejskie targi techniki proszków i materiałów sypkich
Około 700 wystawców z Niemiec i wielu innych krajów przedstawi swoje oferty na POWTECH, wiodących w Europie Targach Mechanicznych Procesów Technologicznych i Analityki Cząstek, które w dniach od 27 do 29 marca 2007 r. odbędą się w Norymberdze. Równocześnie z POWTECH w Centrum Targowym w Norymberdze będą miały miejsce specjalistyczne Targi TechnoPharm (Procesy Technologiczne Life Science), a także imprezy Kongresu PARTEC (Technologia Cząstek) i sympozjum ESMG (Ochrona Przeciwwybuchowa).

***
Florian Piechurski
Urządzenia do rozwiązania monitoringu technicznego w sieci wodociągowej – cz. I
Zadania oraz zakres monitorowania sieci wodociągowych. Ogólnie można przyjąć, że zadaniem monitorowania sieci wodociągowej jest systematyczna identyfikacja i rejestracja stanu pracy sieci oraz bieżących zmian wartości parametrów hydraulicznych, jakości wody oraz stanu technicznego sieci. Monitorowanie sieci wodociągowej powinno dostarczyć szczegółowych informacji niezbędnych do następujących działań: - sterowania i regulacji hydraulicznej sieci wodociągowej;- kontroli i oceny jakości wody dostarczanej do odbiorców...

***
Konkurs miesięcznika „Napędy i Sterowanie” na najlepsze rozwiązanie – PRODUKT ROKU 2006
W pierwszym tegorocznym numerze po raz ostatni przedstawiamy Państwu ofertę produktów, poszerzoną o kolejne propozycje. Zgłoszone zostały one do I Konkursu miesięcznika „Napędy i Sterowanie” na najlepsze rozwiązanie – PRODUKT ROKU 2006. Przypominamy, że ideą konkursu jest wyróżnienie najlepszych wyrobów i rozwiązań technicznych prezentowanych na łamach pisma w bieżącym roku.

Reklama