Pokaż menu

Archiwum

Firmy z okładek

Firmy z okładek

 
ptak warsaw expo ebm papst   
best crossbow deer hunting crossbow

Reklama

Współpraca

Archiwum - numer 06/2002

Napędy i Sterowanie
numer 06/2002


Katalog elektroniczny firmy SEW-EURODRIVE
Mamy przyjemność zaprezentować Państwu polską wersję katalogu elektronicznego zawierającego bogatą ofertę naszej firmy. Aby ułatwić Państwu posługiwanie się tym narzędziem, postaramy się przybliżyć jego możliwości.

***
Silnik asynchroniczny 4-polowy z rozszerzonym zakresem momentowym (87 Hz - charakterystyka)
Silniki asynchroniczne są jednostkami napędowymi w wielu maszynach i urządzeniach. W obecnej chwili zastępują one często silniki prądu stałego, które są droższe i wymagają częstszych prac serwisowych. Silniki asynchroniczne posiadają możliwości zabudowania dodatkowego chłodzenia, hamulca na silniku, enkodera i czujników temperatury na uzwojeniu. Jednostka ta może samodzielnie być zabudowana do maszyny. Może też zostać przystosowana z odpowiednimi reduktorami i falownikami do różnych cykli pracy maszyny. Ważna jest wtedy płynna regulacja obrotów do bardzo niskich i wysokich częstotliwości poprzez falownik wektorowy FDS/ FAS.

***
Serwonapędy z nowo opracowaną techniką współpracy z enkoderem
W napędach komutowanych elektronicznie z klasycznym sprzężeniem zwrotnym z enkodera i przetworzeniem sygnału TTL w sygnał tacho nie można osiągnąć szerokich zakresów regulacji. Z tego powodu firma e-motionŽ ze Stuttgartu opracowała nową technikę, dzięki której możliwe staje się przy sprzężeniu zwrotnym z enkodera ustawianie najmniejszych prędkości i zakresu regulacji do 1:1000.

***
Zbigniew Pawelski, Tomasz Pałczyński
Sterowanie układem napędowym z przekładnią bezstopniową CVT
W klasycznej, automatycznej skrzyni biegów kolejne przełożenia są realizowane z szeregu przekładni planetarnych, załączanych lub wyłączanych hydraulicznie przez zespół sprzęgieł. Tarcie i poślizg sprzęgieł obniża sprawność mechaniczną układu i podwyższa tym samym zużycie paliwa. Ponadto procesowi temu często towarzyszy "szarpnięcie" obniżające komfort jazdy. W przekładni CVT załączane hydraulicznie sprzęgła cierne i przekładnie planetarne zostały zastąpione przez dwa rozsuwane koła pasowe o zmiennej geometrii, połączone wieloczłonowym pasem stalowym.

***
Jacek Lasowy, Stanisław Strzelecki
Walcowe przekładnie czołowe serii "F" o zębach śrubowych
Przekładnie walcowe z zębami śrubowymi serii "F" BONFIGLIOLI stosuje się w tych przypadkach, gdy zależy na znacznej równomierności przenoszenia ruchu przy zachowaniu możliwie największej cichobieżności [1]. Zazębienie w walcowej przekładni czołowej zewnętrznej o zębach śrubowych odbywa się w płaszczyźnie czołowej, a osie kół są do siebie równoległe.

***
Andrzej Michalunio, Marek Bełza, Andrzej Michalunio, Marek Bełza,
System wspomagania akcji ratowniczych
W artykule przedstawiono strukturę, podstawowe funkcje i parametry systemu wspomagania akcji ratowniczej typu SWAR-1, umożliwiającego transmisję radiową sygnałów fonii, wizji, parametrów atmosfery i stanu ratownika. Rolę anteny nadawczo-odbiorczej w systemie pełni koncentryczny przewód promieniujący, do którego docierają sygnały fonii z radiotelefonu, kamery wideo i z zespołu czujników. Sygnały radiowe transmitowane w tym przewodzie wzmacniane są przez podłączone do niego wzmacniacze-regeneratory. Zespół czujników umożliwia pomiar parametrów fizykochemicznych atmosfery, temperatury, wilgotności i ciśnienia atmosferycznego, temperatury ciała ratownika, a czujnik przyspieszenia informuje o braku ruchu ratownika.

***
Półprzewodnikowe moduły mocy firmy Danfoss
Większość czytelników "Napędów i Sterowania" zna Danfossa jako producenta niezawodnych przetwornic częstotliwości ze znakiem VLTŽ. Znacznie mniej powszechna jest wiedza na temat oferty Danfossa w zakresie aparatury łączeniowej. Szkoda, ponieważ w niedawno wybudowanej fabryce w Grodzisku Mazowieckim powstaje szeroka gama styczników, przekaźników termicznych oraz osprzętu przeznaczonego zarówno na rynek krajowy, jak i na eksport.

***
Piotr Jaszczak
Przemiennik częstotliwości MICROMASTER 440 firmy SIEMENS - więcej niż standard w napędzie ciągarki drutu
W cyklu artykułów o nowej generacji przemienników częstotliwości MICRO- MASTER 440 firmy SIEMENS pragniemy zaprezentować jedno z ciekawszych, niestandardowych zastosowań w przemyśle wspomnianego standardowego przemiennika.

***
Oliver Puls
Factory Line - system instalacji dla sieci Ethernet
Wprowadzenie technologii Ethernet do infrastruktury automatyki wymaga ele- mentów odpowiednich dla środowiska przemysłowego. Dlatego też firma Phoenix Contact opracowała oparty na Ethernecie system instalacji - serię produktów Factory Line (patrz: rys. 1). Produkty te spełniają wymagania transponowane z elementów sieci Ethernet, pracujących w trudnych warunkach przemysłowych.

***
Jeszcze raz ALPHA - teraz w formacie XL
Nowy sterownik ALPHA XL przychodzi właśnie wtedy, gdy poziom techniczny zastosowań przewyższa możliwości istniejącej serii ALPHA. Z wieloma nowymi i silnymi możliwościami, sterownik ALPHA XL przeznaczony jest do aplikacji w maszynach i aparaturze przemysłowej oraz w systemach serwisowych budynków.

***
Paweł Łoś
Moduły wagowe w sterownikach B&R
W wielu aplikacjach przemysłowej automatyzacji bardzo często występują zadania ważenia z wykorzystaniem mostków tensometrycznych. Realizacja tych zadań najczęściej odbywa się poprzez zastosowanie gotowych wag renomowanych producentów lub dedykowanych sterowników wagowych.

***
Próbkowanie z National Instruments
Firma National Instruments poszerza rodzinę swoich wielofunkcyjnych urządzeń wejść/wyjść równoczesnego próbkowania o przyrząd o najszerszym paśmie typu PCI do zbierania danych (DAQ). 12-bitowy przyrząd do jednoczesnego próbkowania wielofunkcyjnych wejść/ wyjść typu NI PCI-6115 jest przystosowany do sygnałów cyfrowych, analogowych oraz mieszanych dla wysokoczęstotliwościowych aplikacji DAQ. Dzięki swoim możliwościom jest doskonałą alternatywą dla urządzeń wolno stojących w aplikacjach, gdzie wymagane jest elastyczne zliczanie kanałów i synchronizacja.

***
Stefan Skorupski, Mirosław Łukiewski
Zasilanie w pomieszczeniach medycznych
Medycyna XXI wieku wspierana jest na każdym niemal kroku nowoczesnymi urządzeniami medycznymi. W coraz większym stopniu od działania aparatury medycznej stosowanej przy zabiegach czy badaniach hospitalizowanego pacjenta zależy powodzenie leczenia. Niezawodność elektronicznych urządzeń oraz pewność i ciągłość ich zasilania ma kluczowe znaczenie podczas ratowania życia człowieka.

***
Grzegorz Barylski
Enkodery TR-ELECTRONIC - absolutny pomiar liniowy
TR-Electronic i Stoltronic-Polska przedstawiają nową generację urządzeń do liniowego pomiaru odległości. Obecny rozwój to nie tylko obniżanie kosztów maszyn i urządzeń, lecz również zwiększanie ich wydajności i funkcjonalności. Nowoczesne procesy produkcyjne wymagają od parku maszynowego coraz większej elastyczności oraz korzystnych cenowo rozwiązań przypadków indywidualnych.

***
Piotr Malicki, Jerzy Wójcik
Układ wzbudzenia rezerwowego w elektrociepłowni "Kraków" S.A.
Niezawodność bloku energetycznego z generatorem synchronicznym w dużym stopniu zależy od niezawodności układu wzbudzenia generatora. Awaria układu wzbudzenia, uniemożliwiająca jego pracę, skutkuje postojem bloku. Jednym ze sposobów podwyższenia niezawodności układu wzbudzenia i ograniczenia wpływu usterek w tym układzie na pracę bloku jest rezerwacja poszczególnych jego elementów, przy czym rezerwacja ta dotyczy głównie obwodów wtórnych, tzn. regulatora, jego zasilania i obwodów pomiarowych.

***
Piotr Glinka
TURCK: Inteligentne koncepcje obudów czujników
Postęp technologiczny oraz miniaturyzacja całych procesów spowodowały, że użytkownicy zaczęli doceniać korzyści płynące ze stosowania czujników, które idealnie dopasowane są do konkretnych potrzeb danej aplikacji. Firma TURCK, idąc naprzeciw tym potrzebom, zaoferowała własną inteligentną koncepcję obudów. Maszyny i wyposażenie związane z automatyzacją procesów przemysłowych oraz całych fabryk cechują się coraz mniejszymi wymiarami, za to coraz większą złożonością i inteligencją zastosowanych rozwiązań. Producenci czujników są zmuszeni dopasować się do tych trendów; wymagane są czujniki o małych wymiarach, ale o zwiększonej funkcjonalności, to znaczy większym zakresie wykrywania i dopasowanej formy obudowy.

***
Błażej Rychlik
Fundusze z Unii Europejskiej
Od 1999 r. Polska jako pełnoprawny partner krajów członkowskich bierze udział w ramowych programach badawczych Unii Europejskiej. Tym samym prawdziwe jest stwierdzenie, że pełna integracja naszego kraju ze Wspólnotami Europejskimi jako pierwsza dokonała się w dziedzinie badań naukowych. Programy ramowe Unii Europejskiej to zakrojone na szeroką skalę przedsięwzięcia, których tradycja sięga lat osiemdziesiątych ubiegłego stulecia. Definiują one najbardziej priorytetowe dla harmonijnego rozwoju naukowo-technologicznego obszary badań, które wymagają nakładów środków wyższych niż są w stanie zapewnić budżety krajów członkowskich Unii.

***
Ireneusz Bujalski
JAKOŚĆ - droga do sukcesu rynkowego. ZNAKI JAKOŚCI
Produkty wprowadzane do obrotu stwarzają różnego rodzaju zagrożenia dla życia i zdrowia człowieka. Mogą wywierać również niekorzystny wpływ na środowisko. W obecnej dobie troska o klienta, a także o środowisko, w którym żyjemy, stanowi sedno działań wielu przedsiębiorstw. Jednak nie ma rzeczy doskonałych, dlatego nowoczesne państwa starają się jak najbardziej zminimalizować zagrożenie poprzez wprowadzenie odpowiednich regulacji prawnych dotyczących badań i certyfikacji wyrobów, które mogą stanowić takie zagrożenie. W naszym kraju prowadzona jest certyfikacja wyrobów zarówno w obszarze obowiązkowym, jak i dobrowolnym.

***
ELTARG 2002
XI Międzynarodowe Targi Elektroenergetyki, Elektrotechniki, Elektroniki i Telekomunikacji ELTARG 2002 odbyły się w dniach od 21 do 23 maja br. w Katowicach. Patronat honorowy nad Targami sprawował Minister Gospodarki oraz Prezes Zarządu Stowarzyszenia Elektryków Polskich.

***
Automatycy wierni Rytru
Bardzo głośno jest ostatnio wokół sponsorowanych przez producentów konferencji. Szczęśliwie dotyczy to branży farmaceutycznej, automatycy nie mają z tym nic wspólnego i dlatego w prawdziwie przyjacielskiej atmosferze po raz szósty spotkali się w Rytrze. Tradycyjnie już konferencja odbyła się pod patronatem Rektora Akademii Góniczo-Hutniczej w Krakowie, prof. zw. dr. hab. inż. Ryszarda Tadeusiewicza, który zechciał także wygłosić referat o różnicach w poglądach na rozwój Internetu według koncepcji amerykańskiej i europejskiej.

***
Anna Nozdryn-Płotnicka, Katarzyna Kajstura
Pierwszy krok w stronę konsolidacji branży napędowo-automatycznej
Spotkanie szefów firm branży napędowo-automatycznej, przedstawicieli wyż-szych uczelni technicznych, Ministerstwa Gospodarki, Komitetu Badań Naukowych, zorganizowane przez redakcję miesięcznika "Napędy i Sterowanie", odbyło się 14 maja w Ożarowie Mazowieckim koło Warszawy. Cele tego spotkania były w zasadzie dwa. Po pierwsze, konsolidacja branży, a po drugie, znalezienie sposobu wykorzystania polskiej myśli technicznej w kraju.

***
Ryszard Klencz
NOWE MOZLIWOŚCI ROZWOJU W PRZEMYŚLE MASZYNOWYM - MSV 2002
Targi Brno mają ponad 70-letnią tradycję. W roku 2001 nastąpiła fuzja BVV i Targów Brno. Współpraca Spółki Akcyjnej Brneńskie Targi i Wystawy BVV z Messe Düsseldorf od 1998 stworzyła podstawy do dynamicznego rozwoju.

Reklama