Archiwum - numer 10/2000
Jerzy WitorElektroniczna poduszka powietrzna - Moditorque Control dla schodów ruchomych i pochylni transportowych
Przy projektowaniu napędów przeznaczonych do schodów ruchomych największą trudność sprawia uzyskanie stałej drogi hamowania niezależnej od obciążenia schodów. Do tego celu stosowano do tej pory dodatkowe masy bezwładności redukujące wpływ zmiennego obciążenia podczas hamowania. Nowe systemy hamulcowe pozwalają zmniejszyć wymiary napędu dzięki brakowi dodatkowych mas bezwładności. Napędy w schodach ruchomych i pochylniach transportowych dzieli się w zależności od sposobu zamontowania na poziome i pionowe. Stosuje się motoreduktory hamulcowe o mocy 7,5 kW - ok. 20 kW.
***
Krzysztof Kardach
Odważniej myśleć o zastosowaniu cyfrowego sterowania silnikami elektrycznymi
Cyfrowe sterowanie silnikami elektrycznym projektowane od podstaw bardzo powoli wkracza do zastosowań praktycznych. Przyczyn tego stanu rzeczy jest wiele. Ogólnie można stwierdzić, że projektant sterowania musi posiadać wiedzę i umiejętności w szerokim zakresie: o pełna wiedza o silnikach i ich zabezpieczeniach, o znajomość algorytmów sterowania opartych na coraz bardziej wyrafinowanych teoriach i aparacie matematycznym, o umiejętność doboru procesora DSP i jego wykorzystania, o uruchomienie i przetestowanie aplikacji, o dobór odpowiednich narzędzi o optymalnej cenie.
***
Irena Brol, Jacek Kęsy
Program produkcji SUMITOMO CYCLO DRIVE
Historia produktu SUMITOMO CYCLO EUROPE jest stosunkowo krótka, sięga bowiem roku 1931, kiedy to inżynier Lorenz Braren wdrożył do produkcji swą ideę przekładni cykloidalnych, zakładając fabrykę CYCLO GmbH. Już w 1935 roku nastąpił pierwszy kontakt CYCLO GmbH z Sumitomo Heavy Industries, który doprowadził po latach do pełnego powiązania firm, przyczyniając się do wniesienia istotnego wkładu w rozwój najnowocześniejszej technologii napędów mechanicznych. U podstaw rynkowego sukcesu produktów SCE leżą, sięgające swą tradycją XVII wieku, fundamenty zasad postępowania Sumitomo
***
Kazimierz Jagieła, Janusz Rak, Marian Kępiński
Jakość energii elektrycznej pobieranej przez duże napędy
Zasadnicze znaczenie dla każdej kopalni mają urządzenia szybowe. Z elektroenergetycznego punktu widzenia znaczącym odbiornikiem energii jest układ napędowy maszyny wyciągowej. W większości rozwiązań do niedawna stosowano do tych celów silniki prądu stałego ze względu na bardzo dobre właściwości regulacyjne, zwłaszcza we współpracy z przekształtnikami tyrystorowymi [6, 7, 10, 14, 15, 16]. Umożliwiają one płynną regulację prędkości w szerokich granicach, łagodny rozruch oraz w odpowiedniej konfiguracji pracę w czterech kwadrantach ze zwrotem energii przy opuszczaniu klatki wyciągowej.
***
Andrzej Siedlaczek
Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o reduktorach
Jedną z zalet reduktorów obrotów w porównaniu z innymi sposobami zmniejszania prędkości jest elastyczność montażu. Reduktory obrotów montuje się w jeden z trzech sposobów - na łapach, za pomocą kołnierza i na wale.
***
Ireneusz Bujalski
POMUX- systemy do pomiaru przemieszczeń liniowych
Bardzo często konstruktorzy stają przed problemem opracowania systemu służącego do pomiaru odległości. W przypadku pomiaru przemieszczeń liniowych na niedużych odległościach, można wykorzystać do tego celu przetworniki liniowo-obrotowe firmy Stegmann, które z pomocą zębatki, napędu paskowego lub koła ciernego są w stanie sprostać stawianym im wymaganiom.
***
Adam Panasiewicz
Sterowniki kompaktowe MITSUBISHI ELECTRIC - sieci i komunikacja
Znaczny wzrost sprzedaży sterowników kompaktowych z serii FX0N/FX2N jaki dał się zauważyć na początku 2000 roku, zaskoczył nawet producenta tych urządzeń. Jego linie produkcyjne, zautomatyzowane w ponad 90%, zaczęły pracować 24 godziny na dobę i 7 dni w tygodniu, z trudem realizując zamówienia z całego świata. Zaowocowało to w końcu decyzją szybkiej budowy kolejnej, całkowicie zautomatyzowanej linii montażowej. Popularność, jaką cieszą się w świecie te urządzenia, jest wynikiem konsekwentnego przestrzegania kilku podstawowych zasad, jakimi od wielu lat kieruje się MITSUBISHI ELECTRIC. Jest to ciągły postęp technologiczny, unowocześnianie cech i parametrów, nadążanie za aktualnymi trendami i wymaganiami systemów sterowania procesami przemysłowymi ze szczególnym uwzględnieniem przemysłu maszynowego. Realizacja tych zasad to nic innego, jak nowy produkt, nowy i niezawodny sterownik, wykonany z dbałością o cechy niezbędne w układach automatycznej regulacji, charakteryzujący się dużą szybkością działania, pozwalający na wykonywanie złożonych obliczeń matematycznych, mający rozbudowane możliwości sieciowe i komunikacyjne.
***
Jerzyna i Marek Maciejewscy
Największy wybór reduktorów i silników elektrycznych
Partnerstwo trzech firm STM SpA, GSM SpA, REGGIANA RIDUTTORt Srl, których STM POLSKA jest wyłącznym dystrybutorem na Polskę i poza jej wschodnią granicą, gwarantuje klientom pełną gamę reduktorów - od ślimakowych poprzez walcowe, kątowe, po planetarne w pełnej gamie wielkości i przełożeń oraz silniki elektryczne od 0,09 kW do 350 kW we wszystkich wersjach montażowych. Urządzenia te wykonane są wg najwyższych światowych standardów potwierdzonych certyfikatem ISO 9001, dlatego też dajemy naszym odbiorcom pełną gwarancję na nasze produkty, zapewniamy serwis gwarancyjny i pogwarancyjny, części zamienne do wszystkich zakupionych u nas urządzeń oraz najniższe w kraju ceny zarówno reduktorów, jak i silników elektrycznych.
***
Paweł Piechota
SOFTSTARTY - układy łagodnego rozruchu dla asynchronicznych silników klatkowych AC - cz. II
W pierwszej części artykułu, która została zamieszczona w poprzednim numerze "Napędów i Sterowania", przedstawiono skrótowo technologię półprzewodnikową, ponadto zalety i wady 1-, 2- i 3-fazowego sterowania oraz zaprezentowano softstarty RSE4012-BS i RSE4025-C10.
***
Zbigniew Hanzelka, Ryszard Klempka
Pasywne filtry wyższych harmonicznych - cz. II Wybrane zagadnienia
***
Master Drive - rozważania o przepływie energii w przekształtnikach częstotli
Marek Trajdos, Mariusz Jabłoński Przekształtniki Master Drive Vector Control produkowane przez firmę SIEMENS należą do obecnie najbardziej popularnej rodziny układów napędowych prądu przemiennego. Zasadą działania tego typu urządzeń jest pośrednia przemiana częstotliwości z wykorzystaniem obwodu napięcia stałego. Pozwala to na realizację źródła energii o regulowanej częstotliwości służącego do sterowania prędkością lub momentem klatkowego silnika asynchronicznego lub silnika synchronicznego z magnesami trwałymi.
***
Janusz Rokicki
Encodery impulsowe o wysokiej rozdzielczości
Rozwój nowoczesnych układów napędowych wymusza - na producentach podzespołów stosowanych przy ich produkcji oraz producentach zespołów peryferyjnych (np. wykorzystywanych w obwodzie sprzężenia zwrotnego) - poszukiwania coraz doskonalszych rozwiązań technicznych. Jakość sygnału sprzężenia zwrotnego informującego zarówno o prędkości obrotowej wału, jak i jego dokładnym położeniu kątowym, odgrywa we współczesnych układach napędowych istotną rolę.
***
Krzysztof Zając
Zastosownie przemiennika częstotliwości TOSHIBA VF-A7 w windach osobowych i towarowych
Toshiba "od zawsze" wyznaczała światowe standardy w dziedzinie przemienników częstotliwości. Nie inaczej jest w przypadku najnowszej generacji przemienników TOSHIBA VFA7. Przemiennik VFA7 wykorzystuje zaawansowany algorytm sterowania wektorowego, który umożliwia sterowanie wektorem strumienia. Zastosowano w nim unikalną technikę TTC (True Torque Control) oraz autotuning (automatyczny pomiar parametrów silnika). Nowością jest fakt, że autotuning przeprowadzany jest ciągle (online) w czasie pracy silnika, przez co zapewnione jest optymalne dopasowywanie nastaw do zmieniających się parametrów silnika (np. zmiana temperatury uzwojeń).
***
Tomasz Makos
Badania i certyfikacja w Instytucie Elektrotechniki
Rada Europy w rezolucji z dnia 7 maja 1985 roku, zaleciła krajom członkowskim (obecnie 15 krajów Unii Europejskiej) przyjęcie polityki nowego podejścia do jakości uwzględniającego ocenę zgodności w znacznie szerszym niż dotychczas zakresie, w tym także certyfikację wyrobów. Podstawowym celem nowego podejścia jest zapewnienie, aby wyroby znajdujące się w obrocie były bezpieczne dla życia, zdrowia i środowiska. Szacuje się, że po pełnym wprowadzeniu dyrektyw będą one obejmować około 40% wszystkich produkowanych wyrobów.
***
Schneider Electric
Bezpieczeństwo w środowisku przemysłowym
Urządzenia bezpieczeństwa, które firma Schneider Electric Polska ma w swojej ofercie, to takie elementy wyposażenia elektrycznego maszyn, których zadaniem jest zapewnić bezpieczeństwo i chronić zdrowie osób narażonych na wypadek w miejscu pracy. Urządzenia te są elementami aktywnymi, niezbędnymi do prawidłowego działania maszyny. Ich stosowanie pozwala spełniać wymagania dotyczące maszyn zawarte w Dyrektywach Europejskich, co jest szczególnie ważne w przypadku maszyn niebezpiecznych, podlegających próbie CE.
***
Zdzisław Skiba
Motoreduktory DEMAG
Mannesmann Dematic od lat produkuje doskonałej jakości i o ogromnych możliwościach wykorzystania w napędach różnorakich dziedzin przemysłu - motoreduktory DEMAG. Niniejszy tekst jest próbą zainteresowania ofertą firmy tych potencjalnych klientów, którzy do dzisiaj nie zetknęli się jeszcze z produktem DEMAG, z uszczerbkiem dla swoich interesów oraz wykorzystania w pełni technicznych możliwości rozwoju.
***
Grzegorz Faracik
GE Fanuc - panele operatorskie dostosowane do Twoich potrzeb
Czy zastanawiali się Państwo nad tym, czym powinien charakteryzować się dobry panel operatorski? Czy powinien mieć zaimplementowane wszystkie możliwe funkcje, różne typy portów komunikacyjnych, wielki ekran i dziesiątki przycisków? Z pewnością nie - nie musimy przecież kupować mercedesa, aby dojeżdżać do pracy. Panel operatorski powinien być przede wszystkim dostosowany do charakteru maszyny lub instalacji, w której pracuje. Dlatego też firma GE Fanuc proponuje trzy rodziny paneli, różniące się pod względem funkcji i możliwości.
***
Leszek Torbus, Jorge Truffin
Waga pomostowa PROWAG - COVENTRY
Rozliczenia handlowe towarów masowych przy użyciu wag stają się coraz bardziej powszechne. Stąd coraz większe zapotrzebowanie na duże wagi pomostowe przeznaczone do ważenia samochodów ciężarowych z ładunkiem. Regułą staje się, że wagi te współpracują z komputerem, który obsługuje ważenie oraz zbiera, ewidencjonuje i selekcjonuje dane dotyczące przewoźników i ładunków. Znakomitym rozwiązaniem w tej sytuacji jest zastosowanie wag samochodowych PROWAG-COVENTRY. Wybór tych wag jest szeroki, bo musi spełniać wymagania różnych użytkowników.
***
Wanda Piechocka
Wykorzystanie energii geotermalnej na Podhalu
W XIX wieku odkryto na Podhalu pierwsze źródło ciepłej wody tzw. "cieplice jaszczurowskie". Jednak dopiero w latach 60. i na początku lat 70., po badaniach struktury geologicznej niecki podhalańskiej, dowiercono się do pokładów wód geotermalnych na głębokości ok. 1200 m. Największe jednak osiągnięcia przypadają na lata 80., kiedy to w ramach głębokich wierceń, na głębokości 2,5 km stwierdzono bardzo dobry pod względem wydajności zbiornik wód geotermalnych. Z jednego otworu uzyskano 60 ton wody na godzinę o temp. 72 st. C.
***
Hydraulika, Pneumatyka, Sterowanie HPS 2000
Co dwa lata w Katowicach odbywają się Międzynarodowe Targi Hydrauliki, Pneumatyki i Sterowania HPS - które w tym roku w dniach 12 - 15 września po raz trzeci zgromadziły specjalistów wymienionych dziedzin. W nowo otwartym pawilonie o powierzchni 10 000 m kw. zaprezentowało się 230 firm z kraju i zagranicy. Tradycją targów cieszących się renomą jest, że wystawcy zgłaszają swoje najlepsze produkty do konkursu. Jury tegorocznych targów HPS postanowiło przyznać nagrody i wyróżnienia w kategorii: "Elementy i systemy hydrauliczne" - "Systemy automatycznego sterowania procesami z udziałem pneumatycznych i hydraulicznych elementów wykonawczych".
***
VI Międzynarodowa Konferencja MMAR 2000
W dniach 28-31 sierpnia 2000 r. w Międzyzdrojach odbyła się szósta międzynarodowa konferencja naukowa "Methods and Models in Automation and Robotics" będąca okazją do spotkania i naukowej dyskusji badaczy z różnych krajów zajmujących się teorią i zastosowaniem nowoczesnych, komputerowych systemów automatyki i robotyki. Tematyka ta, obecna praktycznie w każdej dziedzinie życia, w ostatnich latach rozwija się niezwykle intensywnie w związku z wprowadzaniem złożonych technologii, dla których niezbędne są nowoczesne, zapewniające wysoką jakość, a także oszczędność energii i surowców układy automatyki
***
W świecie automatyzacji liczy się solidność, profesjonalizm i etyka...
Rozmowa z Andrzejem Baryłko - prezesem MPL Technology Sp. z o.o. z Krakowa (przedstawiciel Mitsubishi Electric w dziedzinie automatyki przemysłowej) na konferencji MMAR'2000, która odbyła się w Międzyzdrojach w dniach 28 - 31.08.2000 r.
***
Nagrody wśród gór
W najbardziej malowniczym miejscu Bielska-Białej w dniach 19 - 21 września odbyły się 13. Międzynarodowe Energetyczne Targi Bielskie ENERGETAB. Podczas uroczystego otwarcia i połączonego z nim wręczenia nagród niemal wszyscy mówcy podkreślali wyjątkowość imprezy, objawiającą się m.in. wiernością wystawców ("kto raz tu był, wróci znów"). Serdeczna atmosfera osiągnęła szczyt podczas wręczenia: trzech pucharów, siedmiu medali i dziesięciu wyróżnień.
***
Automatycy w Zakopanem
Po raz trzeci zespół redakcyjny zorganizował Konferencję Naukowo-Techniczną "Napędy - Sterowanie - Automatyka Przemysłowa" . Tym razem spotkanie odbyło się w hotelu HYRNY w Zakopanem. Gośćmi konferencji byli członkowie Rady Programowej naszego pisma, panowie: prof. Janusz Kowal - prorektor ds. nauki (AGH Kraków), dr inż. Jerzy Przybylski i dr inż. Zbigniew Szulc (Politechnika Warszawska). Do udziału w konferencji zaproszeni także zostali: dr inż. Piotr Długosz - prezes zarządu i dyrektor naczelny PEC Geotermia Podhalańska SA w Zakopanem i dr inż. Józef Kozłowski - Zakład Naukowo-Projektowo-Produkcyjny Urządzeń Elektrycznych i Energoelektronicznych z Katowic.