Pokaż menu

Archiwum

Firmy z okładek

Firmy z okładek

 
  ptak warsaw expo   ebm papst ebm papst  
best crossbow deer hunting crossbow

Reklama

Współpraca

Archiwum - numer 12/2012

Napędy i Sterowanie
numer 12/2012


Otwarcie nowoczesnego Centrum Techniczno-Szkoleniowego SEW-EURODRIVE Drive Technology Center w Tychach. Ruch jest naszą siłą napędową
Od ponad 80 lat SEW projektuje i buduje systemy napędowe.Odpowiedzią na rosnącą potrzebę rozwoju kompetencji oraz zdobycia wiedzy z zakresu techniki napędowej jest stworzenie Centrum Techniczno-Szkoleniowego – DTC Drive Technology Center firmy SEW-Eurodrive w Tychach.

***
Marcin Funk
Pomost do technologii serwo: Urządzenia Inverter Drives 8400 TopLine firmy Lenze do aplikacji z regulacją prędkości obrotowej i położenia. Pozycjonowanie ze sterowaniem programowym w falowni
Precyzyjne pozycjonowanie niezmiennie stanowi domenę serwotechnologii. Dzięki odpowiednio wydajnym przemiennikom częstotliwości można rozwiązywać w sposób ekonomiczny wiele zadań nawet w obszarze zaawansowanej budowy maszyn pakujących. Już dawniej istniała możliwość wywoływania poszczególnych bloków pozycjonowania przez zewnętrzny układ sterowania, natomiast dzisiaj można realizować nawet proste przebiegi procesów przez sprzężenie wielu procesów pozycjonowania.

***
Leon Majdak, Łukasz Grzybowski
Nowe rozwiązania ABB
ABB znany jest polskim elektroenergetykom i automatykom od kilkudziesięciu lat, dostarczając na rynek przemysłowy najnowsze technologie i produkty. Dzięki udanej inwestycji polegającej na zakupie amerykańskiej firmy BALDOR firma ABB uzupełniła swoją ofertę o elementy przeniesienia napędu, począwszy od szerokiej gamy sprzęgieł, kół pasowych, przekładni mechanicznych i łożysk, kończąc na poszukiwanych na rynkach silników elektrycznych o specjalistycznych zastosowaniach i wysokiej sprawności energetycznej. W roku bieżącym oferta ABB została uzupełniona o wysoce specjalistyczne silniki elektryczne dla przemysłu górniczego.

***
Modernizacja rozdzielni 0,4 kV i implementacja automatyki SZR
Układy Samoczynnego Załączania Rezerwy (SZR) są układami zapewniającymi pewność i ciągłość zasilania ważnych odbiorców niskiego napięcia w budynkach użyteczności publicznej, rozdzielniach przemysłowych czy też rozdzielniach potrzeb własnych. Są to układy automatyczno-elektryczne do samodzielnego przełączania zasilania na tor rezerwowy, w wypadku gdy w torze podstawowym nastąpi zanik napięcia lub jego obniżenie.

***
Innowacje w Gdańsku
W Gdańsku zakończyła się 8. edycja Targów Techniki Przemysłowej, Nauki i Innowacji TECHNICON INNOWACJE.

***
Cezary Ziółkowski
MOXA IA3341 – komputer do zastosowań solarnych
Firma Moxa sukcesywnie rozwija swoją ofertę komputerów wbudowanych. Najnowszy model IA3341 uzupełnia popularną serię modeli IA240 oraz IA261/262, przeznaczonych do zastosowań w automatyce przemysłowej. Komputer IA3341 ze względu na zestaw interfejsów dedykowany jest do aplikacji solarnych oraz monitoringu środowiska.

***
Wmurowanie aktu erekcyjnego pod nową inwestycję ABB w Łodzi
ABB, wiodący na świecie dostawca technologii energetyki i automatyki, w związku z rozwojem swojej działalności na europejskim rynku energetycznym, zbuduje w Łodzi nowoczesny zakład produkujący podzespoły do transformatorów. Ze względu na planowane rozpoczęcie inwestycji 6 listopada 2012 roku odbyła się uroczystość podpisania i wmurowania aktu erekcyjnego.

***
Sterownik V560-T25B zintegrowany z  kolorowym panelem dotykowym
Firma Unitronics wprowadziła do sprzedaży nowy sterownik z serii Vision. Jest to pierwszy sterownik z serii Vision z kolorowym panelem dotykowym (5,7˝) oraz 24 w pełni programowalnymi klawiszami, dostępny na naszym rynku. Główne i sprawdzone rozwiązania pozostały takie same, jak budowa modułowa: PLC i SNAP w zwartej obudowie (moduł wejść i wyjść montowany na „plecach” sterownika). Dzięki temu odpada konieczność stosowania kabla połączeniowego, który w warunkach przemysłowych byłby narażony na uszkodzenia.

***
V Raciborskie Dni Nauki i Techniki za nami
Wzorem dużych miast uniwersyteckich również Racibórz miał swoje święto nauki. 25 i 26 października Zamek Piastowski stał się centrum V Raciborskich Dni Nauki i Techniki, adresowanych do uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych, a także do pasjonatów. Gośćmi byli naukowcy z Centrum Badań Kosmicznych PAN, Instytut Oceanologii PAN w Sopocie oraz Centrum Astronomicznego Mikołaja Kopernika PAN w Warszawie.

***
Nowe systemy pomiarowe firmy Kübler
Nagradzana i opatentowana technologia Intelligent-Scan-Technology™ rodziny enkoderów wieloobrotowych serii F została teraz także zastosowana w standardowym formacie 58 mm. Pozwala to na zastosowanie enkoderów w tej technologii dodatkowo w aplikacjach o podwyższonych obciążeniach łożysk.

***
Jarosław Nowak
SK 200E w transporcie
Coraz bardziej złożone i rozległe systemy napędowe w systemach transportowych oznaczają wzrost nakładów związanych ze spełnieniem wymogów zgodności elektromagnetycznej. Kwestia stosowania filtrów EMC i kosztownego okablowania silników przewodami ekranowanymi sprawia, iż w miejsce rozwiązań tradycyjnych, czyli takich gdzie przetwornice instalowane są w szafach elektrycznych, stosuje się rozwiązania integrujące przetwornice częstotliwości z silnikami.

***
Precyzyjne przyrządy mocujące
Firma Ringspann od ponad 65 lat zajmuje się projektowaniem i produkcją precyzyjnych przyrządów mocujących do zaciskania przedmiotów obrabianych. Ringspann koncentruje się na mocowaniu/zaciskaniu i centrowaniu walcowych powierzchni od wewnątrz i zewnątrz, zapewniając najwyższą dokładność mocowania bez pracochłonnego ustawiania oraz możliwość obróbki przedmiotów o cienkich ściankach lub wrażliwych na odkształcenie.

***
Enkoder magnetyczny firmy Leine&Linde – sprzężenie zwrotne prędkości dla dużych wałów
Najważniejszym wyzwaniem dla energetyki wiatrowej jest zwiększenie mocy turbin przy jednoczesnym zmniejszeniu ich masy. Obecnie na rynku popularne jest używanie generatorów z magnesami trwałymi, ponieważ w ten sposób można wyeliminować przekładnię i zmniejszyć masę całkowitą. Takie rozwiązania wymagają zastosowania specjalnego enkodera, stanowiącego istotny element sprzężenia zwrotnego dla kontroli prędkości. Enkoder montowany jest na wale pomiędzy generatorem a łopatkami wirnika, który bardzo często ma średnicę około jednego metra.

***
Szafa TS IT. Standard w produkcji seryjnej
Nowa szafa Rittal ma wiele zalet: można ją łatwo zamówić, zapewnia bezpieczne otoczenie dla serwerów i innych urządzeń, umożliwia przebudowę bez wysiłku i cechuje się optymalnym stosunkiem jakości do ceny. Właśnie w tym zakresie nowe szafy TS IT wyznaczają standardy funkcjonalności i efektywności. Już w wyposażeniu podstawowym nowa szafa spełnia niemal wszystkie wymagania odnośnie do szaf serwerowych i sieciowych. Dodatkową korzyścią dla klienta jest także szybki, oszczędny i w większości beznarzędziowy montaż.

***
Jak zatrzymać ruch liniowy? Część III – Hamulce na silniki
W poprzednich dwóch artykułach zostały przybliżone dwa sposoby wyhamowywania i zatrzymywania ruchu liniowego – za pomocą różnego rodzaju zacisków na prowadnicę liniową firm Zimmer i Nexen. W tym artykule zostanie omówiony trzeci, najpopularniejszy sposób hamowania – z wykorzystaniem hamulców montowanych na wale silnika. Firma WObit oferuje hamulce elektromagnetyczne w komplecie wraz z silnikiem, jak również inne rodzaje hamulców dostępne oddzielnie.

***
Programatory czasowe EXTA
Firma ZAMEL poszerzyła ofertę automatyki budynkowej EXTA o programatory czasowe z pamięcią zewnętrzną oraz możliwością sterowania obwodami w trybie tygodniowo-rocznym. Programatory czasowe to urządzenia umożliwiające sterowanie m.in.: oświetleniem, ogrzewaniem oraz innymi procesami w obrębie budynku. Cyfrowa konstrukcja sprawia, że urządzenia są precyzyjne i niezawodne. Do niewątpliwych atutów urządzeń należy łatwość instalacji, konfiguracji oraz obsługi.

***
Obsługa zdalnego monitoringu oraz diagnostyka sprzętu mobilnego i pojazdów terenowych w czasie rzeczywistym. Nowy modem IQAN-G2 firmy Parker Hannifin
Odporny modem, działający w środowisku łatwego w obsłudze systemu IQAN, pomaga skracać kosztowne przestoje trudno dostępnych maszyn.

***
Impact67. Kompaktowy moduł sieciowy
W przemyśle występuje tendencja zastępowania drogich i wymagających skomplikowanego okablowania skrzynek rozdzielczych modułami sieciowymi. MURRELEKTRONIK wychodzi temu naprzeciw, umożliwiając umieszczenie systemu I/O tam, gdzie jest on najbardziej potrzebny: bezpośrednio na maszynie, w pobliżu czujników i elementów wykonawczych. Impact67 jest modułem idealnym dla ekonomicznej decentralizacji dzięki prostocie okablowania, łatwej diagnostyce oraz stopniowi ochrony IP67.

***
Chińskie ceny i europejska jakość
Marco Biraghi został niedawno powołany na nowego europejskiego dyrektora generalnego firmy ATC Italia, pierwszego w Europie oddziału tajwańskiego giganta w produkcji elementów pneumatycznych. Jego zadanie jest jasno określone: najpierw rozwinąć się we Włoszech, a następnie usadowić w Europie. Celem jest stanie się trzecią największą grupą w tej branży do roku 2020.

***
Konkurs firmy astor na najlepszą pracę dyplomową rozstrzygnięty
Finał konkursu prac dyplomowych odbył się 30 listopada w Hotelu Park Inn w Krakowie, podczas imprezy „Moc technologii dla edukacji”.

***
Rozwiązania EX-proof dla środowisk zagrożonych wybuchem. Elektrohydraulika dla przemysłu rafineryjnego oraz wydobywczego Oil & Gas
Elektrohydraulika jest najbardziej rozpowszechnioną technologią kontroli ruchu/pracy w przemyśle rafineryjnym. Kontroluje pracę takich elementów, jak: wciągarki łańcuchowe, windy kotwiczne czy układy/systemy wiercenia i wydobycia.

***
Ryszard Klencz
Innowacyjne Techniki i Technologie dla Górnictwa – KOMTECH 2012
XIII Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Techniczna z cyklu KOMTECH odbyła się w dniach 19–21 listopada br. Poświęcona została innowacyjnym technikom i technologiom dla górnictwa w aspekcie bezpieczeństwa, efektywności i niezawodności, zorganizowana przez KOMAG we współpracy z Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości, w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Patronat honorowy nad Konferencją objął Prezes Wyższego Urzędu Górniczego. Patronat medialny objęły: miesięcznik naukowo-techniczny „Napędy i Sterowanie”, „Przegląd Górniczy”, „Powder&Bulk – Materiały sypkie i masowe”.

***
Ogłoszono wyniki 40. edycji Konkursu Poprawy Warunków Pracy
We wtorek, 20 listopada 2012 r., w Sejmie RP wręczono nagrody laureatom 40. edycji Konkursu Poprawy Warunków Pracy zorganizowanego przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, Ministerstwo Gospodarki i Naczelną Organizację Techniczną (FSNT-NOT). Tegorocznymi laureatami nagrody pierwszego stopnia w kategorii rozwiązania techniczne i organizacyjne zostały: Politechnika Śląska w Gliwicach, Instytut Techniki Górniczej KOMAG w Gliwicach oraz ELSTA Sp. z o.o. w Wieliczce za poprawę bezpieczeństwa pracy w górniczych wyrobiskach eksploatacyjnych poprzez wdrożenie systemu PECEM z modułem Gather.

***
Polska jakość doceniona
Podczas 61. Światowych Targów „Brussels INNOVA 2012” międzynarodowe grono ponad 80 ekspertów wyróżniło srebrnym medalem – opracowany w Instytucie Techniki Górniczej KOMAG we współpracy z KOPEX Machinery SA – filtr samoczyszczący FS-60, z funkcją uzdatniania wody i ochroną przed dużymi frakcjami zanieczyszczeń. Miesiąc wcześniej, 19 października, rozwiązanie to zostało nagrodzone brązowym medalem podczas VI Międzynarodowej Warszawskiej Wystawy Innowacji IWIS 2012. Spółka Kopex Machinery SA pod koniec 2012 roku rozpoczęła produkcję pierwszych egzemplarzy tego innowacyjnego rozwiązania.

***
Polskie technologie wygrywają w rankingach europejskich
Rekordowa liczba 36 przedsiębiorstw z Polski znalazła się w 13. edycji rankingu najszybciej rozwijających się firm technologicznie innowacyjnych w Europie Środkowej. Drugi rok z rzędu liderem „Deloitte Technology Fast 50” jest rumuńska spółka Vola.ro, drugie miejsce należy do czeskiego LiveSport, a trzecie miejsce zdobyła polska spółka i3D.

***
Silnik bezdrenażowy Hydro Leduc
Nowy, bezdrenażowy silnik hydrauliczny produkcji Hydro Leduc to jednostka wielotłokowa o konstrukcji osiowej z wychylnym wirnikiem. Jako pierwszy wielotłokowy silnik na rynku umożliwia jednocześnie dwukierunkowe obroty oraz nie wymaga podłączania drenażu do prawidłowej pracy.

***
Marian Noga, Andrzej Ożadowicz, Jakub Grela
Efektywność energetyczna i Smart Metering – nowe wyzwania dla systemów automatyki budynkowej
Streszczenie: Efektywność energetyczna i optymalizacja zużycia energii to zagadnienia podnoszone coraz częściej praktycznie we w wszystkich dziedzinach życia. W sposób szczególny dotyczy to budynków i ich infrastruktury, które są jednym z najbardziej energochłonnych obszarów funkcjonowania współczesnego człowieka. Użytkownicy budynków, zwłaszcza tych użyteczności publicznej czy biurowców, łatwo przyzwyczajają się do oferowanego w nich wysokiego komfortu, a ponadto korzystają powszechnie ze zdobyczy współczesnej techniki multimedialnej, grzewczej, wentylacyjnej itp. Sytuacja ta wymaga nowego podejścia do fazy projektowania tego typu obiektów, ich modernizacji i dostosowania do współczesnych wymogów, nie tylko w zakresie komfortu, ale też bezpieczeństwa i efektywności energetycznej. Dlatego konieczne są badania dostępnych już i nowych funkcjonalności systemów automatyki budynkowej, umożliwiających optymalizację użytkowania energii elektrycznej, cieplnej i innych mediów w budynkach, bez utraty odpowiedniego poziomu komfortu ich użytkowania.

ENG Abstract: Energy efficiency and energy consuption optimization are two more and more important issues in economy, technology and industry. They concern especially the buildings and their infrastructure devices – the most energy-intensive objects. For buildings and their users three questions are important: comfort, safety and optimal cost (investment and operation). To satisfy them, new ways of design and infrastructure subsystems integration are needed. Since it is important to reserach and developement on buildings automation systems and their functionalities as a tool for energy consumption optimization and inteligent measurement systems implementaion – Smart Metering. For this kind of research at AGH-UST in Krakow specialized Laboratory of Energy Efficiency and Building Automation – AutBudNet has been established.

***
Jerzy Mikulik, Katarzyna Majewska, Marcin Pawlik
Aspekty techniczne stosowania redundantnych systemów bezpieczeństwa w inteligentnym budynku
Artykuł przedstawia problem opłacalności technicznej stosowania redundantnych systemów bezpieczeństwa w budynkach inteligentnych [5]. Redundancja stanowi obecnie podstawowy kierunek rozwoju układów o zwiększonej pewności działania. W systemach złożonych stosowanie pełnej redundancji niesie ze sobą konieczność ponoszenia wysokich kosztów inwestycyjnych, utrzymania i konserwacji. Pełna redundancja nie zawsze jest możliwa do zrealizowania w związku z ograniczeniami spowodowanymi brakiem dostępu do elementów czy niedostateczną wielkością obszaru przeznaczonego na projektowany system. W takiej sytuacji inwestor podejmuje decyzje o zastosowaniu rozwiązań okrojonych, polegających na częściowej redundancji. W przypadku systemów automatyki budynkowej, poza zapewnieniem wysokiego prawdopodobieństwa poprawnej reakcji systemu w przypadku rzeczywistego zagrożenia (działanie uprawnione), równie ważne jest zapewnienie niskiego prawdopodobieństwa reakcji w przypadku fałszywego alarmu spowodowanego np. błędem czujek (działanie nieuprawnione).

ENG Abstract: The paper deals with the problem of technical effectiveness of redundant safety systems in intelligent buildings. Probability of „authorized” and „unauthorized actions” for certain configurations of Automatic Fire Extinguishing System was calculated. It has been shown that it is difficult to design a redundant system that ensure high probability of authorized action and concurrently low probability of unauthorized action. Conclusions regarding the conditions of the use of different types of redundancy that can be helpful in the design of the automatic safety systems of the intelligent building have been formulated.

***
Marcin Nowak, Mariusz Nowak
Rozproszony system scada do sterowania i zarządzania instalacjami w inteligentnych budynkach
Streszczenie: W artykule scharakteryzowano systemy typu SCADA dedykowane dla zastosowań w inteligentnym budownictwie oraz należące do grupy systemów ogólnego przeznaczenia. Przedstawiono instalacje techniczne spotykane w budynkach inteligentnych, które zarządzane są przez systemy SCADA. W związku z coraz częściej spotykanymi inwestycjami budowlanymi składającymi się z kilku budynków mających jednego właściciela i rozmieszczonych na określonym obszarze, zaproponowano projekt rozproszonego systemu SCADA. Zadaniem rozproszonego systemu SCADA jest zarządzanie instalacjami budynkowymi w całym kompleksie budowlanym w kontekście minimalizacji kosztów funkcjonowania budynków z jednoczesnym zapewnieniem bezpieczeństwa i komfortu osobom w nich przebywającym. Rozproszony system SCADA oparty jest na aktualnych, nowoczesnych rozwiązaniach informatycznych z zakresu sieci komputerowych, baz danych i rozwiązań webowych. Główną cechą przedstawionego systemu jest otwartość i możliwość współpracy z mobilnymi klientami działającymi na różnych platformach systemowych i sieciowych z zachowaniem określonego poziomu bezpieczeństwa informatycznego.

ENG Distributed SCADA system for control and management of installations in intelligent buildings
Abstract: In this article dedicated SCADA systems and general-purpose SCADA systems were characterized. Technical installations found in intelligent buildings that are managed by SCADA systems was described. More and more often building investments consist of several buildings. A project of the distributed SCADA system dedicated for several buildings for management and control of the installations in intelligent building was described. The tasks of distributed SCADA system are: minimizing the cost of operation of buildings and provide safety and comfort for the occupants. The distributed SCADA system is based on current, modern IT solutions in the field of computer networks, databases and web solutions. The system is open and allows the use with mobile clients operating on different platforms and network while maintaining a certain level of information security.

***
Marek Horyński
Interaktywne instalacje w inteligentnych budynkach
Streszczenie: Niniejszy artykuł dotyczy zagadnienia interakcji między człowiekiem a inteligentnym budynkiem. Dzisiejsze domy nie posiadają już tylko tradycyjnej instalacji elektrycznej, ale systemy zarządzania urządzeniami, zdalnie i samodzielnie, bez ingerencji człowieka. Budynek inteligentny to nie tylko systemy automatyki oparte o nowoczesne rozwiązania, ale też informatyczna platforma, która opiera się na wydajnych komputerach i zarządzaniu bazami danych. Szybki postęp, jaki dokonuje się w technice mikroprocesorowej, informatyce i w telekomunikacji powoduje, że również w tradycyjnych instalacjach elektroenergetycznych pojawiają się odmienne podejścia do zagadnień sterowania, nadzoru i zabezpieczeń.
Słowa kluczowe: interaktywny, inteligentny budynek, energooszczędność, zarządzanie energią, sterowanie.

ENG Interactive systems in intelligent buildings
Abstract: This article concerns problem of interaction between humans and intelligent building. Today’s houses are no longer just the traditional wiring, but the device management systems, remotely and independently without human intervention. The building is not only an intelligent automation systems based on innovative solutions, but also the informatics platform, which is based on high-performance computers and database management. Keywords: interactive, intelligent building, energy efficiency, energy management, control.

***
Ryszard Tadeusiewicz
W jakim zakresie nowoczesna sztuczna inteligencja może być zastosowana w inteligentnych budynkach
Streszczenie: W wielu opracowaniach dotyczących wykorzystania nowoczesnych technologii teleinformatycznych w wyposażeniu nowoczesnych domów używa się nazwy „inteligentne budynki”. W istocie jest to jednak nadużycie, gdyż przy dzisiejszym stanie zaawansowania techniki systemów rozproszonej automatyki, stosowanych nawet w bardzo nowoczesnych budynkach – do prawdziwej sztucznej inteligencji jest im daleko. W artykule omówiono krótko wymagania, jakie powinny spełniać systemy automatyki zastosowane w budynkach, żeby można było mówić o inteligencji tych budynków. Nieco obszerniej na podstawie oryginalnych prac badawczych i projektowych przedstawiony jest problem inteligentnego automatycznego monitoringu wnętrza budynku w celach ochrony jego bezpieczeństwa. Przedstawiona i przedyskutowana jest także nowatorska koncepcja systemu z semantyczną analizą obrazów, stanowiąca całkowitą nowość w kontekście systemów ochrony używanych w inteligentnych budynkach. Słowa kluczowe: inteligentne budynki, sztuczna inteligencja, systemy bezpieczeństwa, semantyczna analiza obrazów, automatyczne rozumienie.

ENG The extent to which artificial intelligence can be applied to the intelligent buildings
Abstract: In many papers and books concerning new ICT methods and tools used in buildings term “Intelligent building” is used and promoted. In fact in many cases use of such term is not justified and sometimes is a kind of overuse. In up-to-date systems of distributed automatic control used in buildings artificial intelligence is almost absolutely absent. In paper some requisitions and conditions necessary for use adjective “intelligent” for modern building furnishings technologies are presented and discussed. More detail discussion is presented for special kind of building furnishings, namely intelligent systems for monitoring of interior and surroundings of discussed buildings. For this purpose original idea of semantic images analysis as well as automatic understanding of security conditions are presented and discussed. Such system can be used in further buildings security purposes.

***
Andrzej Kosiara
Eksperymentalna identyfikacja parametrów modelu stabilizatora drgań kątowych ładowarki łyżkowej
Streszczenie: W pracy opisano badania eksperymentalne oporów przepływu oleju hydraulicznego w stabilizatorze drgań kątowych oraz badania sił tarcia w cylindrach hydraulicznych podnoszenia wysięgnika ładowarki Ł220. Wyniki badań eksperymentalnych zostały wykorzystane do estymacji parametrów stosownych modeli: przepływu i tarcia. Artykuł kończy dyskusja możliwości wykorzystania rozpatrywanych modeli w numerycznych badaniach efektywności hydraulicznych stabilizatorów drgań kątowych ładowarek.

ENG Experimental identification of model parameters of loader vibration stabilizer
Abstract: This paper describes experimental investigation of flow resistance in the hydraulic stabilizer of angular vibration and tests of friction in the arm-lift oil cylinders of Ł220 loader. Experimental results were used to estimate parameters of appropriate models of flow and friction. The article concludes with discussion about the possibility of using examined models in simulation studies on the effectiveness of hydraulic stabilizers of loader’s angular vibration.

***
Artur Gawlik, Stanisław Michałowski
Odzysk energii w koparkach hydraulicznych z systemem aktywnej przeciwwagi
Streszczenie: Artykuł opisuje koncepcję kinematycznej struktury i hydraulicznego układu odzysku energii wykorzystującego aktywną przeciwwagę. System przeznaczony jest dla średniej wielkości koparek. Hydrauliczny układ ruchomej przeciwwagi jest połączony ze standardowym układem hydraulicznym wysięgnika maszyny. Mechanizm przeciwwagi jest jednokładny do mechanizmu osprzętu roboczego koparki. Przekształcenie jednokładności dotyczy zarówno kinematycznej struktury, jak i położenia środków ciężkości. Zastosowanie jednokładności prowadzi do statycznego odciążenia siłownika wysięgnika koparki przez główny siłownik aktywnej przeciwwagi. Celem badań jest zweryfikowanie możliwości odzysku energii w maszynach do robót ziemnych, które mogą być wyposażone w aktywną przeciwwagę. Badania symulacyjne zostały przeprowadzone dla wybranego cyklu roboczego, co pozwoliło określić kluczowe parametry systemu, takie jak: ciśnienie robocze, natężenie przepływu, prędkość siłownika itp. Prezentowane rozwiązanie układu hydraulicznego nie zmienia właściwości funkcjonalnych koparki.

ENG Abstract: Paper describes the concept of kinematic structure and hydraulic system of energy saving by utilize of an active counterweight, for medium size excavators. The hydraulic system of active counterweight is connected with the boom standard hydraulic system. The counterweight mechanism is homothetic to linkage mechanism of the excavator. The homothetic transformation applies to kinematics structure and the center of mass positions. The conservation of the homothetic transformation provides static unloading of boom cylinder by the counterweight cylinder pressure. The aim of investigations is saving energy for machines which can use movable counterweight to unload the excavator linkages. Modelling and simulation tests are performed for selected work cycle to determine the key parameters of hydraulic system, such as: cylinders velocity, working pressure, oil flow etc. Primary simulation results compare power consumption for standard and modification system during the same work cycle. Presented solution of hydraulic system does not change functional properties of the excavator.

Reklama