Pokaż menu

Archiwum

Firmy z okładek

Firmy z okładek

 
ptak warsaw expo  ebm papst ebm papst  
best crossbow deer hunting crossbow

Reklama

Współpraca

Archiwum - numer 10/2008

Napędy i Sterowanie
numer 10/2008


Zygmunt Paszota
Kierunek wzrostu strumienia mocy w układzie napędu i sterowania hydrostatycznego. Graficzne przedstawianie mocy strat energetycznych oraz mocy rozwijanych w elementach układu – cz. I
Streszczenie: Zaproponowano i uzasadniono wykres przedstawiający kierunek wzrostu strumienia mocy narastającej od wału lub tłoczyska silnika hydraulicznego do wału pompy, mocy narastającej w wyniku wymuszania przez moce strat energetycznych występujących w elementach układu napędu i sterowania hydrostatycznego. Przedstawiono interpretację graficzną mocy strat energetycznych występujących w elementach układów, a także mocy rozwijanych przez te elementy. Dokonano analizy układu indywidualnego ze sterowaniem dławieniowym szeregowym prędkości silnika hydraulicznego obrotowego zasilanego pompą o stałej wydajności współpracującą z zaworem przelewowym w systemie stałego ciśnienia pP2 = cte ≈ pn, układu indywidualnego ze sterowaniem dławieniowym szeregowym prędkości silnika hydraulicznego obrotowego zasilanego pompą o stałej wydajności współpracującą z zaworem przelewowym sterowanym w systemie zmiennego ciśnienia – pP2 = var, układu indywidualnego ze sterowaniem dławieniowym szeregowym prędkości silnika hydraulicznego obrotowego zasilanego pompą o zmiennej wydajności współpracującą z regulatorem w systemie stałego ciśnienia pP2 = cte ≈ pn i układu indywidualnego ze sterowaniem dławieniowym szeregowym prędkości silnika hydraulicznego obrotowego zasilanego pompą o zmiennej wydajności współpracującą z regulatorem Load Sensing w systemie zmiennego ciśnienia pP2 = var. Artykuły (część I i część II) są rozszerzoną wersją publikacji [11, 12]. Słowa kluczowe: napęd i sterowanie hydrostatyczne, moce strat energetycznych, sprawność energetyczna.
Czytaj artykuł

***
Marcin Nowicki
Wyższy poziom efektywności
Silniki elektryczne zużywają około 30 procent energii elektrycznej wyprodukowanej na świecie. Trzy czwarte z nich napędza pompy, wentylatory oraz kompresory, gdzie zużycie energii elektrycznej mogłoby zostać ograniczone poprzez regulację prędkości obrotowej. Obecnie mniej niż dziesięć procent całkowitej ilości dostarczonych silników zasilanych jest z przemiennika częstotliwości, który jest najbardziej efektywną metodą regulacji wydajności.

***
Styki o wymuszonym przełączaniu styczników pomocniczych i styki lustrzane styczników mocy
Ta praktyczna rada powinna umożliwić wyjaśnienie dotyczące pojęć i możliwości zastosowań styczników ze stykami lustrzanymi, względnie stykami o wymuszonym przełączaniu. Jeszcze przed kilkoma laty dla wszystkich styczników pomocniczych i styczników mocy istniało znormalizowane pojęcie „styki o wymuszonym przełączaniu”. Pojęcie to do 2000 r. nie było jednoznacznie opisane w normie EN 60947-1. Wraz ze zmianą normy A2:2000 (w normę EN 60947-5-1:1997+A12:1999+A1:1999+A2:2000) zostało dokładnie wyjaśnione w załączniku A pojęcie styki o wymuszonym przełączaniu.

***
Wymiana danych przez funkcję routingu w sieciach PROFIBUS i PROFINET – cz. III
W części trzeciej artykułu przybliżona zostanie podstawowa funkcjonalność programu narzędziowego STARTER. Przedstawiony zostanie jeden ze sposobów założenia nowego projektu, wykonanie połączenia online, przywrócenie ustawień fabrycznych oraz parametryzacja przekształtnika SINAMICS G120.

***
Jürgen Werning, Bernd Lahmsen
Jak półprzewodnikowe styczniki upraszczają regulację temperatury. Niezawodne kable ziemne
Podczas produkcji kabli ziemnych konieczne jest wykonanie oplotu i płaszcza z tworzywa sztucznego, gdzie zachodzi konieczność nagrzewania długich odcinków. Styczniki półprzewodnikowe są przy tym najlepszym rozwiązaniem dla często załączanych elementów grzejnych. Dzięki zastosowaniu styczników firmy Siemens o modułowej budowie zrealizowany został dodatkowo nadzór nad prądem obciążenia, ponieważ zgłaszane są natychmiastowo każde jego zmiany.

***
Krzysztof Sanecki, Piotr Kowalik
Sprzęgła elastyczne FLENDER serii N-EUPEX®. Redukcja kosztów eksploatacji sprzęgieł elastycznych
Koszty eksploatacji sprzęgieł kłowych rozkładają się na cały okres użytkowania. Tylko 20% łącznych kosztów użytkowania sprzęgła stanowią jego cena zakupu i koszt instalacji, aż 80% przypada na konserwację i naprawy sprzęgła w okresie jego normalnej eksploatacji. Z tej wstępnej analizy wynika, że podstawowym ...

***
Targi electronica 2008. Trendy w technologii zasilania w energię elektryczną
Tegoroczna impreza, zaplanowana na 11–14 listopada br., odbędzie się już na Nowych Terenach Targowych w Monachium. Będzie to niewątpliwie szeroka prezentacja przemysłu elektronicznego z położeniem szczególnego nacisku na rozwijający się rynek samochodowy i rynek urządzeń bezprzewodowych. Organizatorzy spodziewają się ok. 3000 wystawców i 78 000 odwiedzających. Na stoiskach, na forach i konferencjach czołowe międzynarodowe firmy i eksperci przedstawią najnowsze rozwiązania technologiczne.

***
Andrzej Kwiecień
Certyfikacja oprogramowania
Stosowanie systemów informatycznych w szeroko rozumianym przemyśle ma swoją długą historię. Systemy te ulegają stałym przeobrażeniom, rozwojowi i są wykorzystywane w coraz to nowych, bardziej odpowiedzialnych i niebezpiecznych technologiach. Pewna grupa systemów informatycznych, zwanych również programowalnymi systemami elektronicznymi PES (Programmable Electronic System), jest stosowana do wypełniania funkcji bezpieczeństwa. Systemy PES są systemami sterowania, ochrony, zabezpieczenia lub monitorowania, opartymi na co najmniej jednym programowalnym urządzeniu elektronicznym, obejmującymi wszystkie elementy systemu, takie jak zasilacze, czujniki i inne urządzenia wejściowe, magistrale komunikacyjne oraz urządzenia wykonawcze (rys. 1).

***
Tomasz Haliniak
Absolutne systemy pomiaru przemieszczeń liniowych firmy Lika
Systemy pomiarowe proponowane przez firmę Lika składają się z absolutnego czujnika magnetycznego oraz taśmy magnetycznej kodowanej w sposób absolutny. Czujnik absolutny w sposób jednoznaczny określa swoją pozycję względem taśmy magnetycznej. Dzięki temu nie wymaga bazowania po włączeniu zasilania. Urządzenie wyposażono dodatkowo w wejście zerujące.W razie potrzeby pozwala ono na ustalenie bieżącej pozycji jako wyjściowej (zerowej).

***
Serwonapędy MAVILOR w medycynie
Istnieje taki sektor, który wymaga surowych, profesjonalnych standardów, precyzji w wykonaniu, minimalizacji ryzyka i w którym dominuje higiena – jest to sektor medyczny. Sektor medyczny jest uzależniony od umiejętności i wiedzy specjalistów medycyny, a oni uzależnieni są od jakości sprzętu, jakiego używają. Przez ostatnie kilka lat rozwój sprzętu medycznego był nadzwyczajny, a wcielanie w życie nowych technologii spowodowało powstawanie coraz wyższych poziomów precyzji, które jeszcze 10 lat temu były trudne do wyobrażenia.

***
Sławomir Szymaniec
Pomiary on-line stanu izolacji uzwojeń silników wysokonapięciowych indukcyjnych klatkowych
Silniki elektryczne indukcyjne klatkowe są powszechnie stosowane do napędu urządzeń mechanicznych i maszyn roboczych. Wynika to z kilku przyczyn, m.in. z racji przystępnej ceny i stosunkowo dużej niezawodności. Szczególne miejsce zajmują tutaj silniki na napięcie 6 kV – silniki wysokonapięciowe (WN), które stanowią w większości napęd w najważniejszych zespołach maszynowych (w kraju moce od 160 kW do 11 MW).

***
Switch ethernetowy serii Stratix 8000
Dzięki współpracy Rockwell Automation z Cisco Systems powstały zarządzalne przełączniki ethernetowe serii Stratix 8000, które są przeznaczone do pracy w środowisku informatycznym i produkcyjnym. Możliwe jest to dzięki zastosowaniu wielu funkcji dopasowanych dla obu tych środowisk i dlatego przełączniki Stratix 8000 znajdują się w ofercie obu firm. Rozpoczynająca się współpraca firm Rockwell Automation i Cisco Systems ma zaowocować kompleksową ofertą przemysłowych przełączników ethernetowych i mediów.

***
Piotr Lato
Nowa świeżość w aplikacjach HVAC. Przemiennik częstotliwości Altivar 21
Polski rynek sterowania HVAC (ogrzewanie, wentylacja, klimatyzacja) dynamicznie rośnie i niezbędne jest dopasowanie systemu do potrzeb aplikacji. Schneider Electric stale unowocześnia rozwiązania oparte o przemienniki częstotliwości Altivar 21. W układach klimatyzacyjnych i wentylacyjnych związanych z systemami inteligentnego zarządzania budynkami BMS i sieciami komunikacji pomiędzy stacjami niezbędne jest zapewnienie wysokiej efektywności przy obniżonych kosztach.

***
Jacek Zarzycki
Aparatura kontrolno-sterująca serii RMQ-Titan firmy Moeller
Ciekawy, nowoczesny design, najwyższa jakość materiałów i prosty montaż to podstawowe cechy, które podkreślają ugruntowaną pozycję na rynku serii RMQ-Titan – aparatury kontrolno-sterującej firmy Moeller instalowanej w otworze 22 mm. Charakterystyczne wzornictwo z tytanowym pierścieniem jest obecnie wizytówką wielu maszyn i rozdzielnic sterowniczych, świadcząc o ich wysokiej klasie.

***
Siłownik beztłoczyskowy CKP z prowadnicami
Wieloletnie doświadczenia firmy Bosch Rexroth z siłownikami beztłoczyskowymi zaowocowały powstaniem nowej wersji z podwójną prowadnicą. Jest to sztywna i wytrzymała pod względem mechanicznym konstrukcja: aluminiowy profil z owalnym tłokiem wewnątrz, amortyzatory oraz kanały montażowe do elementów mocujących i do czujników położenia. Siłownik CKP jest przystosowany do montażu w systemie Easy-2-Combine i camoLINE. Można go konfigurować online na stronach internetowych.

***
Ireneusz Jakubowski
Zawory eżektorowe EBS
Zawory EBS firmy Bosch Rexroth służą do wytwarzania podciśnienia, sterowania nim oraz do kontroli jego wartości. Szeroka gama kompaktowych i lekkich produktów EBS, wykonanych z tworzyw sztucznych (poliamidu) wraz z przyssawkami o różnych kształtach i rozmiarach, tworzy bazę do wielu aplikacji pneumatycznych. Nowatorskie rozwiązania oraz wysoka sprawność i wydajność tych zaworów sprawiają, że są one często stosowane w nowoczesnych urządzeniach.

***
25 lat automatyki przemysłowej firmy SCHUNK
Ćwierć wieku intensywnego rozwoju technicznego doprowadziło do rozkwitu oferty automatyki przemysłowej firmy SCHUNK i uczyniło z niej lidera technologicznego w dziedzinie chwytaków i osprzętu do robotów. W ciągu minionych 25 lat firma SCHUNK bardzo mocno poszerzyła ofertę automatyki przemysłowej o najróżniejsze komponenty. Wszystko zaś zaczęło się od pomysłu – na początku lat osiemdziesiątych XX w. Heinz Dieter Schunk odkrył, że pierwsze roboty przemysłowe prezentowane na targach wyposażone są w ciężkie i nieforemne chwytaki, a sam proces chwytania w technice mocowań jest tematem, który otwiera nowe pole do działania dla coraz bardziej zyskującej na znaczeniu automatyzacji.

***
Automatyczny stróż
Wielsbeke, położone 70 km od Brukseli, jest miejscowością, gdzie znajduje się pierwsze belgijskie w pełni zautomatyzowane publiczne centrum kultury i sportów outdoorowych. Centrum obsługuje nowy system zarządzania budynkami firmy Syx Automations, który jest w pełni oparty o technologię B&R. Kiedy drużyna piłkarska lub klub muzyczny z Wielsbeke chcą rozpocząć trening lub próbę, nie muszą już dzwonić do stróża, by ten otworzył im zamknięte pomieszczenia lub sale ćwiczeń, włączył ogrzewanie czy zapalił światła.

***
Sybille Hilker, Michael Gulsch
Platforma sterowników Nanoline. Ekonomiczne konstrukcje do prostych zadań sterowania
Obecnie producenci zminiaturyzowanych maszyn i modułów często opracowują własne rozwiązania sterowników. Nawet stosowane w gospodarstwie domowym lodówki i instalacje grzewcze bądź specjalne instalacje zaprojektowane dla małogabarytowych rozwiązań automatyzacji, takich jak automaty do zwrotu butelek, opierają się na dopasowanych do zastosowania sterownikach. Wymagają one rozwiązań komunikacyjnych na zamówienie, które muszą zaprojektować i wdrożyć specjaliści. Przy użyciu platformy sterowników Nanoline firmy Phoenix Contact udział tych kosztów można znacznie zredukować.

***
Dostarczamy oprogramowanie do największych firm projektowych w Polsce
Anna Nowicka: – Czym zajmuje się firma, której jest Pani prezesem? Marzena Lisiecka-Kawalska: – AEC DESIGN działa od 1999 r. i jest Autoryzowanym Sprzedawcą Oprogramowania Autodesk dla branży mechanicznej, architektoniczno-budowlanej oraz do animacji 3D...

***
STASTO prezentuje zawory współosiowe CO-AX. Mniejsze, lżejsze, lepsze
Zawory współosiowe z każdym rokiem zdobywają coraz większe uznanie na rynku. Firma Stasto Automation od wielu lat posiada w swojej ofercie zawory współosiowe produkowane przez firmę Müller CO-AX AG. Zawory te, dostępne w wykonaniu 2/2, 3/2 oraz w wersjach NC i NO, wychodzą naprzeciw wysokim wymaganiom współczesnych technologii, oferując bardzo szerokie spektrum zastosowania i jednocześnie zapewniając wysoką sprawność i bezpieczeństwo działania.

***
Styczniki próżniowe EVS produkcji EAW Relaistechnik
Pobór mocy urządzeń elektrycznych pracujących w górnym zakresie niskich napięć rośnie nieprzerwanie. Rynkami wzrostowymi w tym obszarze są chociażby energetyka wiatrowa czy też budownictwo okrętowe; stery strumieniowe okrętów posiadają dziś moce od 300 do 500 kW. Załączanie takich mocy jest zadaniem, z którym doskonale radzą sobie produkty firmy EAW Relaistechnik GmbH – wytwórcy aparatury łączeniowe,j szczycącego się 80-letnią tradycją i doświadczeniem.

***
iFIX 4.5. Nowa lokalizacja – nowe możliwości
Firma VIX Automation, autoryzowany dystrybutor oprogramowania Proficy firmy GE Fanuc na terenie Polski, wprowadza na rynek najnowszą wersję oprogramowania iFIX HMI/SCADA w wersji 4.5, zlokalizowanej na język polski. System iFIX firmy GE Fanuc może poszczycić się licznymi wdrożeniami w 4000 aplikacji zainstalowanych w ponad 800 zakładach w całym kraju. Narzędzie, które otrzymuje klient, daje mu szereg możliwości, dzięki którym może on stworzyć aplikację wedle własnych potrzeb, bazując na doświadczeniu oraz znajomości obiektu.

***
Anna Szymczak
Dotacje na budowy magazynów
Bardzo często wśród podstawowych potrzeb firm przedsiębiorcy wymieniają budowę magazynu. Magazyny nigdy nie są zbyt duże i zawsze istnieje potrzeba ich rozbudowy. Jest to zazwyczaj znaczący wydatek i wiele osób szuka wsparcia ze środków unijnych. Czy jest to słuszna strategia? Wiadomo, że środków nie starczy dla wszystkich, a tylko dla najlepszych pomysłów. Czy magazynowanie lub logistyka dobrze wpisują się w te ramy? Dotacje unijne – ogólnie rzecz biorąc – nastawione są na podnoszenie konkurencyjności Wnioskodawcy. Nie ma odrębnych programów np. na budowę magazynu, rozbudowę firmy czy dla firm handlowych.

***
Piotr Merwart
PACSystems RX3i firmy GE Fanuc = UNIWERSALNOŚĆ w systemach sterowania
Jednym z podstawowych założeń przy tworzeniu systemu PAC była jego uniwersalność. Dlaczego jest to tak istotne? Każdy, kto ma do czynienia z automatyką, zaobserwował, jak dynamicznie w ostatnich latach wzrasta ilość zastosowań układów sterujących w przemyśle. Jest wręcz koniecznością wprowadzanie nowych rozwiązań uwzględniających ten czynnik. Odpowiedzią na taki stan stało się zaprojektowanie przez firmę GE Fanuc uniwersalnych kontrolerów PACSystems (RX3i i RX7i) pozwalających na realizację układów sterowania każdego typu od sterowania maszynami, poprzez prowadzenie procesu produkcyjnego z przewagą sygnałów dyskretnych, aż po sterowanie procesami ciągłymi.

***
Proficy Machine Edition 5.8. Najnowsza wersja oprogramowania zgodna z Microsoft Vista
Jak informuje firma ASTOR, dostępna jest już najnowsza wersja pakietu Proficy Machine Edition – 5.8. Oprogramowanie może być instalowane na systemie Windows 2000 z SP4, XP z SP2 oraz na Vista SP1. Osoby posiadające aktywny pakiet GlobalCare dla Proficy Machine Edition mogą otrzymać bezpłatną aktualizację oprogramowania, kontaktując się z firmą ASTOR.

***
Korenix JETPort 5801. Bezprzewodowy serwer portów szeregowych
Seria urządzeń JETPort firmy Korenix, znajdująca się w ofercie krakowskiego ASTORA, została poszerzona o bezprzewodowy serwer portów szeregowych – JETPort 5801. Rozwiązanie to, likwidując potrzebę okablowania, pozwala budować połączenia z urządzeniami przemieszczającymi się lub znajdującymi się w miejscach z utrudnionym dostępem. JETPort 5801 został wyposażony dodatkowo w jeden port Ethernet z funkcją automatycznego rozpoznawania, czy podłączony kabel sieciowy jest prosty czy skrosowany. Dzięki temu urządzenie może pracować jak JETPort 5201, ale jego głównym zastosowaniem jest wstępna konfiguracja ustawień dla sieci bezprzewodowej, między innymi identyfikatora sieci – SSID.

***
Bezpieczeństwo – najważniejszy temat w przemyśle samochodowym
Safety@Festo. Bezpieczeństwo dotyczy wszystkich maszyn i instalacji, które muszą spełniać odpowiednie standardy lub wytyczne Unii Europejskiej. Od dawna inżynieria bezpieczeństwa jest ważnym zagadnieniem w odniesieniu do sterowania prasami i do aplikacji dla przemysłu samochodowego. Festo oferuje przekonujące nowe produkty i rozwiązania w tej dziedzinie. Poza „czystą” inżynierią bezpieczeństwa Festo oferuje szeroką gamę produktów i rozwiązań do zastosowania w obszernej dziedzinie, jaką jest „Bezpieczna automatyka”...

***
Michał Puczkarski
Synchronizacja napędów w układzie odwijaków
Zagadnienia związane z odwijaniem i nawijaniem materiałów towarzyszą niemalże każdej gałęzi przemysłu i stanowią obecnie doskonale opracowaną funkcję implementowaną i oferowaną przez wielu producentów przetwornic częstotliwości. W artykule opisano realizację skutecznego odwijania bez wykorzystywania przystosowanych do tego celu przetwornic. Jednym z projektów wykonanych przez firmę KDM-automatyka było kompletne oprogramowanie zaprojektowanego sprzętowo systemu sterowania maszyną do produkcji komponentów izolacyjnych.

***
Mirosław Łukiewski
Transformator pięciokolumnowy
Elhand Transformatory jest producentem trójfazowych transformatorów mocy do zastosowań specjalnych. W wielu projektach występuje konieczność dostosowania gabarytów transformatora do istniejącej obudowy maszyny. Konstrukcja rdzenia pięciokolumnowego pozwala na zmniejszenie wysokości transformatora. Artykuł opisuje parametry techniczne transformatorów z pięciokolumnowym magnetowodem. Słowa kluczowe: transformatory trójfazowe, rdzeń pięciokolumnowy

***
Targi hybridica 2008. Przemysłowa technologia przyszłości
Równolegle z Targami electronica 2008 w Monachium odbędą się po raz pierwszy Targi hybridica – specjalistyczna międzynarodowa impreza w dziedzinie elementów hybrydowych. Przygotowane w cyklu dwuletnim, Targi na stałe wpiszą się do kalendarza imprez jako wydarzenie branży nowoczesnych technologii. Pod względem tematycznym obie imprezy idealnie się uzupełnią i dadzą pozytywny efekt synergiczny zarówno dla wystawców, jak i dla odwiedzających. Dlatego też odwiedzający Targi electronica będą mogli z kartą wstępu odwiedzać również Targi hybridica i odwrotnie.

***
Cezary Ziółkowski
V460 – komputery wbudowane MOXA z procesorem x86
Firma Moxa, znana z rozwiązań komunikacyjnych dla przemysłu, wyróżniających się solidnością i niezawodnością, ma w swojej ofercie szeroką ofertę komputerów wbudowanych. Są to urządzenia wyposażone we własny system operacyjny, pamięć oraz szereg interfejsów komunikacyjnych (RS232/422/485, DI/DO, Ethernet, WLAN). Za ich pomocą możemy wykonywać zadania analizy danych, ich przetwarzania czy też sterowania urządzeniami końcowymi.

***
Kacper Maćkowiak
Targi KOMTECHNIKA i POLEKO już pod koniec października. Technika dla klimatu Ziemi
Tegoroczna edycja POLEKO będzie wyjątkowa. I to nie tylko dlatego, że te największe w Europie Środkowo-Wschodniej targi skierowane do specjalistów z zakresu ochrony środowiska i gospodarki komunalnej świętować będą swój okrągły, dwudziesty jubileusz. Targi POLEKO odbędą się w tym roku w innym niż zwykle terminie, w dodatku w towarzystwie całkiem nowego wydarzenia – Międzynarodowych Targów Techniki Komunalnej KOMTECHNIKA, w ramach których swoją ofertę przedstawią firmy oferujące rozwiązania dla szeroko rozumianego sektora usług użyteczności publicznej.

***
Prowadniki przewodów: nowy system rynien prowadzących do długich dróg transportowych
Tam, gdzie prowadniki przewodów – w postaci już nie wolnonośnej – ślizgają się po drogach transportowych o długości często kilkuset metrów, musi być zapewnione ich pewne prowadzenie. Na przykład w przypadku 50-metrowej drogi transportowej w magazynie wysokiego składowania w centrum logistycznym czy też 500-metrowej drogi odpornego na działanie wody morskiej prowadnika przez instalację dźwignic portowych. Początkowo pomagały wykonywane na indywidualne zamówienia skrzynki blaszane, później pojawiły się standardowe systemy stalowe. Dzisiaj większość użytkowników stawia na aluminium, nawet w branżach, w których przez długi czas dominowała wyłącznie stal szlachetna (np. przetwórstwo żywności). Najważniejsze powody przejścia na aluminium to jego odporność na korozję, niższy ciężar, szybszy montaż, ale także możliwość niezależnego od wstrząsów zamocowania prowadnika po wewnętrznej lub zewnętrznej stronie rynny prowadzącej. Producent prowadników przewodów, firma igus (Kolonia), skonstruował obecnie nowy system aluminiowych rynien prowadzących o konstrukcji modułowej. W zależności od konkretnego rodzaju zastosowania systemu zasilania użytkownicy otrzymują wersję podstawową lub, na przykład w związku z wymagającą budową urządzenia, dodatkowe komponenty systemowe.

***
Prowadniki przewodów: czterokrotnie przedłużona żywotność
Firma igus z Kolonii przygotowała dla użytkowników prowadników przewodów serii E4 nowy wariant przystosowany do długich odcinków pracy. Posiada on powiększoną o 70% powierzchnię ślizgową i dodatek ścieralny wynoszący 150%. W ten sposób żywotność prowadnika przewodów używanego w zastosowaniach ekstremalnych zwiększyła się czterokrotnie. Ponadto zoptymalizowana geometria powierzchni oraz sprężynowe łożyskowanie zapewniają wyjątkowo spokojną pracę.

***
Marek Niechaj
Fotowoltaiczne systemy napędowe – cz. II
Ze względu na wysoki koszt energii elektrycznej pozyskiwanej w generatorach fotowoltaicznych (PV), przetwarzających energię promieniowania słonecznego na energię elektryczną prądu stałego, niezmiernie istotną rolą projektanta i użytkownika systemu PV jest taki dobór parametrów wszystkich elementów systemu, by w maksymalnym stopniu wykorzystać możliwości wytwórcze generatora, zapewniając jednocześnie maksymalną pewność zasilania odbiornikowi energii. Spełnienie tych warunków wiąże się przede wszystkim z maksymalizacją sprawności konwersji energii w całym systemie, co jest bezpośrednio powiązane z zapewnieniem maksymalnej sprawności wszystkich elementów systemu. Równie istotne jest także zapewnienie maksymalnej sprawności konwersji energii przez generator PV, a za to odpowiadają elementy systemu bezpośrednio obciążające generator.

***
Nowoczesny kabel energetyczny od ABB
ABB-owska fabryka kabli energetycznych wysokiego napięcia w Szwecji jest jedną z najnowocześniejszych fabryk kabli i na całym świecie zrealizowała dziesiątki projektów energetycznych, wliczając w to połączenie energetyczne między Norwegią a Holandią mierzące 580 kilometrów. NorNed, najdłuższe na świecie podmorskie połączenie energetyczne, przeszło testy działania pod koniec czerwca. Zajmująca powierzchnię 36 000 m², zlokalizowana w historycznym szwedzkim porcie w Karlskronie, mieście wpisanym na listę dziedzictwa światowego UNESCO, ABB-owska fabryka kabli wysokiego napięcia jest tak blisko historycznego i technologicznego centrum przemysłu kabli energetycznych, jak to tylko możliwe.

***
Wielofunkcyjne kalibratory procesów firmy FLUKE. Większe możliwości kalibracji
Wielofunkcyjny kalibrator przemysłowy Fluke 725 jest idealnym narzędziem pozwalającym na pomiar i kalibrację większości parametrów występujących w procesach przemysłowych. Jest miernikiem i źródłem prądu, napięcia, częstotliwości i rezystancji. Uniwersalność i łatwość obsługi stawia ten kalibrator na czele urządzeń najczęściej wybieranych przez pracowników działów utrzymania ruchu i automatyków. Jest to idealne połączenie urządzenia przeznaczonego do pracy w terenie wraz z zapewnieniem dokładności na najwyższym poziomie.

***
Kwestia jakości. Liquiphant M do pomiaru gęstości
Liquiphant jest rozpoznawalny na całym świecie i stanowi synonim niezawodnej ochrony zbiornika przed przelaniem oraz pompy przed suchobiegiem. Czy wiesz, że jego możliwości zostały rozszerzone o pomiar gęstości? Dozowanie początkowe, przejściowe i końcowe produktu; wyznaczanie dokładnych wartości gęstości i stężeń; monitorowanie jakości produktu i sterowanie procesem – wszystkie te działania polegają na dokładnym i pewnym pomiarze gęstości.

***
„Przeszliśmy od sprzedaży produktów automatyki do kompleksowych rozwiązań”
Mija dziesiąty rok od powołania w Warszawie pierwszego oddziału amerykańskiego przedsiębiorstwa Rockwell Automation, które zapoczątkowało działalność w Polsce światowego dostawcy rozwiązań w zakresie napędów, sterowania oraz wymiany informacji w dziedzinie automatyki przemysłowej. – Od tamtej pory Rockwell bardzo się zmienił – mówi Robert Dudzik, odpowiedzialny za sprzedaż szef Rockwell Automation w Warszawie, w rozmowie z Marią J. Jończy.

***
La Sonora
Firma La Sonora oferuje swoim klientom bogaty wachlarz doświadczeń, począwszy od 1911 r., kiedy to zajęła się produkcją mechanicznych syren dźwiękowych napędzanych paskiem, przeznaczonych dla przemysłu, marynarki i później także wojska. Dziś technicy w laboratorium badawczym firmy, wyposażonym w najbardziej zaawansowane instrumenty i technologie, poświęcają się badaniom innowacji technicznych w dziedzinie elektroniki, aby dostarczać swoim klientom produkty z dziedziny sygnalizacji świetlnej i dźwiękowej na najwyższym światowym poziomie. Każde urządzenie przechodzi surowe testy techniczne i kontrole, uwzględniając także specyficzne wymagania klientów dotyczące środowiska pracy bądź przeznaczenia.

***
Florian Hofmann, Piotr Augustynek
Izolowanie kabli wspomagane przez pomiar laserowy
Stosowane obecnie kable spełniają wielorakie zadania w różnych segmentach przemysłu. Kable mogą mieć bardzo różną strukturę, biorąc pod uwagę ich zastosowanie. Przykładowo przewody skręcane i pełne izolowane są poprzez różnorodne materiały w różnych geometriach. Czujniki odległości niezbędne do pomiaru średnicy kabla mogą być zintegrowane z systemem, dzięki czemu izolowanie da się zoptymalizować podczas procesu produkcji. Niemiecki producent maszyn Lukas z Vohenstrauss produkuje maszyny do izolowania kabli, które wykorzystują pomiar laserowy z Micro-Epsilon.

***
Kontrola temperatury i hałasu w szafach serii Outdoor firmy SCHROFF
Uwzględnianie ekstremalnych wpływów środowiskowych, takich jak piasek, pył, owady, gryzonie, wandalizm i wibracje, jest szczególnie istotne w przypadku projektów realizowanych na dworze. Równie ważny jest wpływ zimna, gorąca i promieniowania słonecznego. W związku z powyższym odpowiednia kontrola warunków klimatycznych (rys. 1) jest absolutnie niezbędna. Aby w miejscu instalacji zachować możliwie niskie zanieczyszczenie hałasem, poziom głośności tego typu szaf zewnętrznych, będący konsekwencją działania zainstalowanych w nich podzespołów i różnych urządzeń do regulacji warunków klimatycznych, musi być w maksymalnym stopniu ograniczany.

***
Magnetostrykcyjny, bezdotykowy i ekonomiczny przetwornik przemieszczenia o zakresie pomiarowym do 2500 mm. Przetwornik TIM dedykowany do bezpośredniego montażu w cylindrach pneumatycznych i hydrauli
Coraz częściej do wielu aplikacji poszukuje się wytrzymałych, niezawodnych i dokładnych czujników. Bezdotykowe, magnetostrykcyjne przetworniki przemieszczenia odgrywają ważną rolę w tym zakresie, ponieważ zapewniają maksymalny poziom bezpieczeństwa i odpowiednią dynamikę podczas transmisji wartości pomiarowej, ale dotychczas znaczną przeszkodę w ich szerszym wykorzystaniu stanowiła wysoka cena.

***
Edward Tomasiak, Klaudiusz Klarecki
Stosowanie techniki sterowania proporcjonalnego
Ze względu na realizacje cykli roboczych maszyn, jak również możliwości wprowadzenia automatyzacji procesów technologicznych, technika sterowania proporcjonalnego znajduje powszechne zastosowanie w napędach hydraulicznych. W artykule zawarto uwagi i wytyczne do projektowania tych napędów.

***
Nowa trójstrumieniowa pompa łopatkowa Parkera o wysokich parametrach
Parker Hannifin rozszerzył swoją gamę produktów hydrauliki siłowej o nową trójstrumieniową pompę łopatkową o stałej wydajności. Pompa została zaprojektowana pod kątem wysokiej wydajności, niewielkich wymagań w zakresie konserwacji i długiego okresu użytkowania. Idealnie nadaje się do zastosowań przemysłowych, zwłaszcza tam, gdzie ilość miejsca jest ograniczona.

***
QXM – nowy trend w hydraulice siłowej
Posiadająca ponad czterdziestoletnie doświadczenie w technologii zazębienia wewnętrznego firma Bucher Hydraulics obecnie oferuje nowy produkt, pompę QXM, która jednocześnie może pracować jako silnik. Produkt ten może pracować w dwóch kierunkach jako pompa i w dwóch kierunkach jako silnik. Układ pomposilnika QXM napędzany silnikiem elektrycznym sterowanym falownikiem eliminuje wszelkie zawory oraz rozdzielacze, co prowadzi do prostych, zdecentralizowanych podsystemów z wysoką wydajnością energetyczną i wysoką dynamiką.

***
Artur Zabówka
System PLUS+1 – kolejny rok na polskim rynku – nowości i wybrane aplikacje w segmencie maszyn mobilnych
Wprowadzony przez firmę Sauer-Danfoss do produkcji w 2004 r. system PLUS+1 podlega nieustannej ewolucji i do rodziny komponentów stale dołączają kolejne. W artykule zaprezentowane zostały tegoroczne nowości oraz wybrane aplikacje prezentujące możliwości systemu. Certyfikaty. Konieczność spełniania przez producentów maszyn wymagań normy IEC 61508 Functional safety of electrical/electronic/programmable electronic safety-related systems, a więc dotyczącej bezpieczeństwa stosowania, dotyczy zarówno komponentów elektronicznych, jak i oprogramowania oraz stosowanych do tego celu narzędzi programistycznych. Przytoczona norma wyszczególnia 4 podstawowe poziomy bezpieczeństwa SIL (Safety Integrity Level) od SIL1 do SIL4 (najostrzejszy).

***
Zbigniew Kęsy
Rozwiązania konstrukcyjne sprzęgieł i hamulców hydrokinetycznych z cieczami roboczymi o sterowanych właściwościach reologicznych
Podzespoły hydrokinetyczne, takie jak przekładnie, sprzęgła i hamulce, są często stosowane w układach napędowych maszyn i pojazdów ze względu na szereg zalet, np. brak sztywnego powiązania między wałem wejściowym i wyjściowym, możliwość rozruchu pod obciążeniem czy zdolność do tłumienia drgań skrętnych. Typowy podzespół hydrokinetyczny składa się z kół łopatkowych umieszczonych w obudowie wypełnionej cieczą roboczą. Koła łopatkowe, będące wirnikami, są zamocowane na ułożyskowanych wałach, a nieruchome koła łopatkowe, pełniące role kierownic, są zamocowane bezpośrednio do obudowy. W sprzęgle hydrokinetycznym występują dwa koła łopatkowe: pompa osadzona na wale wejściowym oraz turbina osadzona na wale wyjściowym.

***
Eksploatacja złóż nieodnawialnych w aspekcie zrównoważonego rozwoju i wymogów UE
Rok 2008 jest szczególnym okresem w Polsce dla górnictwa złóż nieodnawialnych, ze szczególnym uwzględnieniem eksploatacji węgla kamiennego i brunatnego. W tym roku bowiem podjęto szeroką, społeczną dyskusję w kwestii strategii energetycznej Polski do 2030 r. Ze względu na uzależnienie polskiej energetyki od produkcji węgla brunatnego i kamiennego przyszłość tego przemysłu staje się jednym z kluczowych punktów debaty społecznej.

***
Zygmunt Paszota
Kierunek wzrostu strumienia mocy w układzie napędu i sterowania hydrostatycznego. Graficzne przedstawianie mocy strat energetycznych oraz mocy rozwijanych w elementach układu – cz. I. Układy ze
Zaproponowano i uzasadniono wykres przedstawiający kierunek wzrostu strumienia mocy narastającej od wału lub tłoczyska silnika hydraulicznego do wału pompy, mocy narastającej w wyniku wymuszania przez moce strat energetycznych występujących w elementach układu napędu i sterowania hydrostatycznego. Przedstawiono interpretację graficzną mocy strat energetycznych występujących w elementach układów, a także mocy rozwijanych przez te elementy. Dokonano analizy układu indywidualnego ze sterowaniem dławieniowym szeregowym prędkości silnika hydraulicznego obrotowego zasilanego pompą o stałej wydajności współpracującą z zaworem przelewowym w systemie stałego ciśnienia pP2 = cte ≈ pn, układu indywidualnego ze sterowaniem dławieniowym szeregowym prędkości silnika hydraulicznego obrotowego zasilanego pompą o stałej wydajności współpracującą z zaworem przelewowym sterowanym w systemie zmiennego ciśnienia – pP2 = var, układu indywidualnego ze sterowaniem dławieniowym szeregowym prędkości silnika hydraulicznego obrotowego zasilanego pompą o zmiennej wydajności współpracującą z regulatorem w systemie stałego ciśnienia pP2 = cte ≈ pn i układu indywidualnego ze sterowaniem dławieniowym szeregowym prędkości silnika hydraulicznego obrotowego zasilanego pompą o zmiennej wydajności współpracującą z regulatorem Load Sensing w systemie zmiennego ciśnienia pP2 = var. Artykuły (część I i część II) są rozszerzoną wersją publikacji [11, 12].

***
Przez doświadczenie do doskonałości
Olej Hydromil Super L-HV 68 stworzono w odpowiedzi na potrzeby zgłaszane przez górnictwo miedzi. Dziś jego przydatność sprawdzana jest również w kombajnach górniczych renomowanych światowych producentów tych urządzeń. Z bardzo dobrymi ocenami. Od wielu lat powtarzamy, że kluczem do rozwoju technologii olejowych jest współpraca z przemysłem. Żadne laboratorium nie zastąpi bowiem warunków, jakie występują podczas eksploatacji pokładów górniczych na różnych poziomach. Dlatego też rozwijamy nasze partnerstwo z takimi przedsiębiorstwami, jak KGHM, FAMUR czy – wychodząc poza granice kraju – chociażby Norylski Nikiel – podkreśla Jacek Matracki, członek zarządu spółki LOTOS OIL S.A.

***
Ryszard Klencz
Spotkanie górniczego świata w Polsce
Światowy Kongres Górniczy oraz Wystawa Mining Expo 2008, które odbyły się w dniach 7–12 września br. w Krakowie, stały się światowym centrum obrad przedstawicieli nauki i kadry menedżerskiej górnictwa. Patronat honorowy nad tym wydarzeniem objął prezydent RP Lech Kaczyński. To spotkanie przedstawicieli 44 państw stworzyło możliwość zaprezentowania nowych technologii dotyczących wykorzystania węgla, wpisując się w ten sposób w temat przewodni XXI Światowego Kongresu Górniczego: „Nowe wyzwania i szanse dla górnictwa”. KGHM Polska Miedź SA z tytułem Złotego Sponsora i MINOVA z tytułem Diamentowego Sponsora wystąpiły jako sponsorzy tego szczególnego wydarzenia.

***
Tendencje rozwojowe w obszarze hydrauliki i pneumatyki 2008
Z dr. inż. Henrykiem Chrostowskim, prezesem Zarządu Izby Gospodarczej Komponentów i Technologii, rozmawia Ryszard Klencz. Ryszard Klencz: – Prezentując perspektywy przyszłości branży hydraulicznej i pneumatycznej, warto zastanowić się nad dwoma zagadnieniami. Czego możemy się spodziewać w perspektywie 10 lat w świecie hydrauliki i pneumatyki oraz w jaki sposób globalizacja wpłynie na europejski przemysł hydrauliczny i pneumatyczny? Sektor napędowej techniki płynowej szybko się rozwija. O jakiej skali rozwoju możemy mówić? Henryk Chrostowski: – Wartość rynku w sektorze napędowej techniki płynowej w 2006 r. wynosiła: 34,3 mld USD (27,3 mld euro). W bieżącym – sprzedaż wyrobów pneumatyki wynosiła 9,7 mld USD (ok. 28,3 sprzedaży sektora napędowej techniki płynowej)...

***
Ryszard Klencz
CYLINDER 2008 – spotkanie ludzi nauki i przemysłu
XVIII Konferencja Naukowo-Techniczna „Badanie, konstrukcja, wytwarzanie i eksploatacja układów hydraulicznych”, która odbyła się w Szczyrku 24–26 września br., to tradycyjne już spotkanie ludzi nauki i przemysłu. Dyrektor CMG KOMAG, dr inż. Andrzej Meder, podczas inauguracji Konferencji stwierdził, że prezentacja prac naukowych i przykłady wdrożeń w przemyśle to wizytówka Centrum KOMAG. Patronat medialny objęły czasopisma „Napędy i Sterowanie” oraz „Hydraulika i Pneumatyka”. W trakcie tego spotkania zaprezentowano trzydzieści referatów.

***
Bezpieczeństwo w świetle uregulowań prawnych
Wprowadzenie do przemysłu nowych technologii, a wraz z nimi nowoczesnych maszyn i urządzeń nieodzownych we współczesnym procesie produkcji, rodzi wiele dodatkowych problemów. Jednym z najważniejszych, wymagających natychmiastowego rozwiązania, jest bezpieczeństwo przemysłowe. Wiedza na ten temat musi być nieustannie doskonalona. Bezpieczeństwo bowiem przybrało charakter interdyscyplinarny, a więc osiąganie go jako celu zasadniczego jest konieczne przy wykorzystaniu wszelkich dostępnych środków, przy możliwie szerokim wsparciu środowiska specjalistów.

***
Maria J. Jończy
Obserwatorium geofizyczne w Raciborzu liczy 80 lat
Śląskie Obserwatorium Geofizyczne w Raciborzu, obiekt Instytutu Geofizyki Polskiej Akademii Nauk, rejestruje wstrząsy na kuli ziemskiej od ponad 80 lat. Pod koniec września br. odbyła się tam skromna uroczystość upamiętniająca pierwszy zapis sejsmiczny dokonany przez założyciela placówki geofizycznej, astronoma i sejsmologa oraz konstruktora sejsmografów mechanicznych – prof. dr. Carla Mainkę (1874–1943).

***
Branża metalowa na topie
Największa w Polsce i jedna z najważniejszych wystaw tej branży w Europie – Międzynarodowe Targi Technologii dla Odlewnictwa METAL – zorganizowana została przez Targi Kielce w dniach 24–26 września br. Równolegle odbywały się VIII Targi Przemysłowej Techniki Pomiarowej CONTROL-TECH. Międzynarodowe Targi Technologii dla Odlewnictwa METAL są imprezą niezwykle prestiżową. Świadczy o tym fakt, że Targi, jako nieliczna z imprez wystawienniczych w Polsce, należą do organizacji UFI, zrzeszającej te imprezy, w których ponad połowa wystawców to firmy zagraniczne, niemające przedstawicielstwa w naszym kraju.

***
Ryszard Klencz
Międzynarodowa Konferencja EPE-PEMC 2008
W dniach od 1 do 3 września br. w Centrum Kongresowym Międzynarodowych Targów w Poznaniu odbyła się XIII Międzynarodowa Konferencja Energoelektroniki i Sterowania Napędem (Power Electronics and Motion Control, EPE-PEMC 2008). Organizatorem tego spotkania był Wydział Elektryczny Politechniki Poznańskiej wraz z Polskim Towarzystwem Elektrotechniki Teoretycznej i Stosowanej – Oddział w Poznaniu, we współpracy z Power Electronics and Motion Control Council oraz pod auspicjami Europejskiego Stowarzyszenia European Power Electronics Association. Honorowym patronatem Konferencję EPE-PEMC 2008 objął prezydent miasta Poznania.

***
Magdalena Dudek
Targi ENERGETAB 2008. Targi rosną – jak po deszczu
Targi ENERGETAB, największa i najbardziej dynamicznie rozwijająca się w branży elektroenergetycznej impreza, odbywały się w tym roku ponownie w wyjątkowo niesprzyjającej aurze. Nie można było natomiast narzekać na zwiedzających, którzy w dniach 16–18 września br. tłumnie przybyli do Bielska-Białej na 21. już edycję wystawy. Patronat honorowy nad wrześniowymi targami objął m.in. minister gospodarki – wicepremier Waldemar Pawlak oraz prezes Stowarzyszenia Elektryków Polskich – Jerzy Barglik.

***
Anna Jakubowska
Toolex i RubPlast EXPO pod jednym dachem
W dniach 24–26 września br. Centrum Targowo-Wystawiennicze Expo Silesia w Sosnowcu gościło ponad 200 wystawców z całego świata. Swoje osiągnięcia prezentowały firmy m.in. z Polski, Niemiec, Francji, Hiszpanii, Szwajcarii, Austrii, Chin, Słowacji, Korei Południowej, Czech, Wielkiej Brytanii i Luksemburga.

***
Międzynarodowy Salon Techniki Pakowania i Logistyki. TAROPAK – wielkie targowe pakowanie
Międzynarodowy Salon Techniki Pakowania i Logistyki TAROPAK świętował w tym roku swój jubileusz 35-lecia. W ramach wystawy można było zapoznać się z najnowszą ofertą 800 wystawców i rekordową w historii Salonu propozycją firm z zagranicy. TAROPAK to również miejsce prezentacji ponad 200 nowości rynkowych. Targi branży opakowaniowej i logistycznej. Międzynarodowy Salon Techniki Pakowania i Logistyki to specjalistyczna oferta skierowana do wszystkich, których działalność związana jest z szeroko rozumianą produkcją opakowań, surowców i maszyn oraz magazynowaniem i działaniami logistycznymi.

Reklama