Pokaż menu

Archiwum

Firmy z okładek

Firmy z okładek

 
ptak warsaw expo  ebm papst ebm papst  
best crossbow deer hunting crossbow

Reklama

Współpraca

Archiwum - numer 10/2016

Napędy i Sterowanie
numer 10/2016


Mariusz Snowacki
Specjalistyczne funkcje w uniwersalnym napędzie
HF Inverter Polska została założona w 2006 roku i w tym roku obchodzi jubileusz X-lecia. Jesteśmy polską firmą z polskim kapitałem. W naszej ofercie posiadamy produkty firmy EURA Drives Electric Ltd., CO. – lidera w projektowaniu i produkcji nowoczesnej techniki napędowej. Od początku naszej działalności dostarczamy najnowsze rozwiązania dla branży wentylacyjno-klimatyzacyjnej.

***
Świat techniki sensorów
Od ponad 15 lat firma ADZ NAGANO GmbH, z siedzibą w Ottendorf-Okrilla, w Niemczech – niedaleko Drezna – projektuje i produkuje przetworniki ciśnienia dla różnorodnych zastosowań przemysłowych i nie tylko. Dzięki bardzo dobrej pod względem technicznym, solidnej i modułowej budowie nasze przetworniki spełniają szerokie wymagania naszych klientów z całego świata.

***
Maciej Oleksiuk
Akumulator w układach hydraulicznych. Część I. Funkcje i zjawiska w nim zachodzące
Akumulator w układach hydraulicznych spełniać może wiele różnych, pożytecznych funkcji. Jego sensowne zastosowanie wymaga jednak znajomości jego cech, warunków pracy oraz ograniczeń. Niniejsza publikacja ma na celu przybliżenie powyższych aspektów. Ze względu na objętość publikacja podzielna została na dwie części. Poniżej prezentowana jest część I, opisująca podstawowe informacje o gazowych akumulatorach hydraulicznych.

***
Jerzy Sobczak
Falownik SX1000 – moce 7,5 kW i 11 kW
W roku 2015 firma Sanyu Sp. j. wprowadziła nowy produkt. Jest nim przemiennik częstotliwości serii SX1000. Poświęciliśmy już wiele artykułów opisowi właściwości tego falownika w „Napędach i Sterowaniu”. Warto jednak przypomnieć, że reprezentuje on nową generację wysokiej jakości wielofunkcyjnych, ekonomicznych i tanich przemienników częstotliwości.

***
SIMOGEAR – nowoczesne motoreduktory. Uruchomienie montowni w Polsce
Wymagania logistyczne stawiane producentom napędów przemysłowych stale rosną. Elastyczność dostaw, jako odpowiedź na zmienne zapotrzebowania odbiorców, jest dziś oczekiwaniem wielu branż wykorzystujących napędy, a zwłaszcza branży przenośników. Dlatego od października tego roku STERNET sp. z o.o. rozpoczyna montaż przekładni SIMOGEAR w Polsce.

***
Otmar Fössing
Ze smartfonem do przemiennika częstotliwości
Niezwykle wyrazista wizualizacja parametrów przy uruchamianiu, regulacji urządzenia czy przy pracach serwisowych – dzięki wykorzystaniu smartfona wszystko to jest jak najbardziej możliwe: Firma Lenze oferuje przemiennik częstotliwości serii i500 wyposażony w moduł WLAN i zapewnia bezprzewodowy dostęp do aplikacji na Android. Zalety bezprzewodowego dostępu do przemiennika częstotliwości są widoczne dosłownie na wyciągnięcie ręki: wyższy komfort obsługi i oszczędność czasu.

***
Najlepsze rozwiązanie dla każdej aplikacji. Tworzymy konektory!
Liczne fabryki automatyki przemysłowej produkują dziś konektory. Prawdziwym wyzwaniem pozostaje jednak możliwość uzyskania wszystkich potrzebnych przewodów różnego typu z jednego źródła. Do tego wymóg odpowiedniej jakości! Jednak wybranie odpowiedniego partnera zamienia wyzwania w rozwiązania.

***
Nowe pasy Megadyne dla przemysłu produktów spożywczych i napojów
Firma Megadyne użyła standardowego produktu i przekształciła go w celu spełniania konkretnych wymagań. Termoplastyczne zębate pasy napędowe Megalinear, wykonane z termoplastycznego poliuretanu, są bardzo często używane w procesie metkowania do termicznie pakowanych produktów spożywczych i napojów.

***
Megadyne – zębate pasy Megaflex w przemyśle produkcji napojów
Bezkońcowe pasy zębate Megaflex są odpowiednie szczególnie do dużych obciążeń, przenoszenia wysokiej mocy i pracy przy dużych prędkościach. Rotacyjne maszyny wydmuchujące do butelek PET stawiają wymagania we wszystkich tych obszarach.

***
Megadyne – pas Megalinear do drukarek 3D
Postęp technologiczny w drukowaniu 3D w ostatnich latach bardzo przyspieszył. Szybki rozwój drukowania 3D wymusza, aby wszystkie części drukarki również za nim nadążały.

***
Jak optymalnie dobrać przemysłowy switch Ethernet
Sieć Ethernet od kilku lat jest najpopularniejszym standardem w szeroko pojętej automatyce przemysłowej. Większość inżynierów rozumie, czym różnią się komponenty do budowy sieci biurowej od ich przemysłowych odpowiedników. Nasuwa się pytanie, czy pomiędzy profesjonalnymi przełącznikami istnieją jakieś znaczące różnice, skoro większość z nich wygląda podobnie.

***
Hydrauliczne stanowiska szkoleniowe firmy Bosch Rexroth
Świat Dydaktyki Bosch Rexroth, bazując na standardowych produktach i kilkudziesięcioletnim doświadczeniu w napędach i sterowaniach, daje niezbędną wiedzę, która zostanie wykorzystana w rzeczywistym świecie wyrobów i systemów Rexroth.

***
Absolutny liniowy system pomiarowy z interfejsem IO-Link oraz autodiagnostyką
W szerokim portfolio urządzeń do pomiaru odległości firmy Balluff pojawił się nowy absolutny enkoder magnetyczny z interfejsem IO-Link. BML SL1 wyróżnia się bardzo wysoką dokładnością pomiaru, sięgającą 15 μm, natomiast zakres pomiarowy to maksymalnie 8 m.

***
Niezależna oś hydrauliczna SHA firmy Bosch Rexroth
W przemyśle można zaobserwować rosnącą tendencję w zakresie wykorzystywania napędów elektrycznych. Ze względu na łatwiejsze sterowanie, brak dodatkowych instalacji, aspekty ekologiczne oraz oszczędność energii napędy elektryczne (takie, jak np. siłowniki elektromechaniczne Rexroth EMC) powoli zaczynają zastępować napędy hydrauliczne.

***
40 lat Centrum Produkcyjnego Pneumatyki PREMA SA w Kielcach
W tym roku firma CPP PREMA SA obchodzi jubileusz 40-lecia. Z tej okazji chcemy podziękować wszystkim naszym Klientom za zaufanie, jakim nas obdarzyli. Już od 40 lat nieustannie się rozwijamy zarówno pod kątem poszerzania oferty produktowej, jak również rozwoju sieci sprzedaży.

***
Grzegorz Golan
Zaawansowane rozwiązania w zakresie modernizacji pras przyczyniają się do zwiększenia ich dostępności. Drugie życie maszyn
W przeszłości przy konstruowaniu maszyn kładziono przede wszystkim nacisk na ich wytrzymałość. Ich wymiary często były za duże, choć z drugiej strony taki sposób projektowania istotnie wydłużał okres eksploatacji. Nie dziwi zatem fakt, że w produkcji nadal powszechnie wykorzystuje się wieloletnie maszyny, które pomimo swojego wieku skutecznie pełnią swoje funkcje. Przy modernizowaniu tego typu maszyn z uwzględnieniem aktualnego stanu rozwoju technologii, często korzystne ekonomicznie jest wdrożenie najnowszej generacji rozwiązań automatyzacji. Tak też było w przypadku austriackiej Grupy Umdasch, która pod koniec ubiegłego roku dokonała fundamentalnej modernizacji prasy mimośrodowej.

***
Marek Marcisz, Paweł Wanatowicz
Nowe ustawowe obowiązki i szanse dla przedsiębiorców
W dniu 1 października 2016 roku wchodzi w życie nowa ustawa – Ustawa z dnia 20 maja 2016 roku o efektywności energetycznej (poz. 831). Ustawa ta reguluje dwa mechanizmy: obowiązkowy audyt energetyczny; zagadnienia związane z wdrożeniem efektywności energetycznej.

***
Przekaźniki w naszym życiu, czyli o automatyce, która trafia pod strzechy
Ostatni czas dla firmy Relpol to intensywne budowanie świadomości klientów, że technologia przekaźnikowa przeżywa swój renesans. Przez wiele lat przekaźniki kojarzone były z elementami sterowniczymi lub produktami wyspecjalizowanymi do pełnienia swych standardowych funkcji dla energetyki zawodowej oraz przemysłu. Czas pokazuje, że znajdują one coraz szersze zastosowanie i konieczna jest niewielka zmiana w postrzeganiu tego produktu.

***
Cert Partner – nowe oblicze firmy LUC-CE CONSULTING
Z wielką przyjemnością informujemy, że w związku z prowadzonym rebrandingiem firma LUC – CE CONSULTING Mariusz Łukaszyński zmienia nazwę oraz formę organizacyjno-prawną na Cert Partner Sp. z o.o. Sp. k. Trwający proces rebrandingu jest efektem dynamicznego rozwoju firmy i oferowanych przez nas usług i produktów. Jesteśmy przekonani, że przyczyni się on do budowania spójnego wizerunku firmy oraz zapewni wiele korzyści naszym Klientom, dzięki czemu przyczyni się do jeszcze szybszego rozwoju firmy.

***
Ethernet POWERLINK
Ethernet POWERLINK to protokół komunikacyjny czasu rzeczywistego, który może być zaimplementowany na dowolnym standardowym sprzęcie oraz procesorze Ethernet. POWERLINK jest jedynym rozwiązaniem czasu rzeczywistego na bazie przemysłowego Ethernetu z mikrosekundową prędkością i precyzją, które nie wymaga obsługi poprzez dedykowane układy ASIC.

***
EPLAN Fluid – nowości wersji 2.6
Nowe funkcje przewodów rurowych umożliwiają stałą integrację połączeń techniki strumieniowej w procesie inżynieryjnym i produkcyjnym, od planowania w schemacie płynów, poprzez wyznaczanie trasy i optymalizację w obszarze zabudowy, aż po eksport danych produkcyjnych.

***
Moduły EtherCAT do montażu na PCB
Firma Beckhoff spowodowała duże zamieszanie na Targach SPS IPC Drives w 2014 roku, prezentując modułowe terminale sieci EtherCAT, które można bezpośrednio podłączać do własnych płytek drukowanych. Pozwalają one wykorzystać zalety tego elastycznego, przemysłowego standardu komunikacji w dowolnych projektach maszyn dla automatyki. W artykule prezentujemy przykładowe scenariusze użycia modułów serii EJ.

***
ELG – zasilacze do oświetlenia LED z funkcją Smart Dimming
W układach zasilania parametry takie, jak niezawodność, duża sprawność oraz wysoka jakość napięcia wyjściowego, są jednymi z głównych kryteriów przy wyborze zasilacza. Producenci ciągle dążą do poprawy tych czynników, a ich oferty stają się coraz bardziej podobne.

***
Stanowiska do badania właściwości układów hydraulicznych
Kompaktowe stanowisko dydaktyczne zostało stworzone na potrzeby szkół technicznych. Jego zaletą jest wysoka jakość wykonania oraz niska cena. Modułowa budowa dwustronnego stanowiska pozwala na indywidualną konfigurację i adaptację do wymagań klienta.

***
DREMA 2016 – przyszłość branży zaczyna się w Poznaniu
W dniach 13–16 września odbyło się w Poznaniu największe w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej spotkanie ekspertów związanych z obróbką drewna – Międzynarodowe Targi Maszyn i Narzędzi dla Przemysłu Drzewnego i Meblarskiego DREMA 2016! Tegoroczna edycja obfitowała w wiele wydarzeń i stref specjalnych, a bogata oferta wystawiennicza sprawiła, że każdy odwiedzający teren Międzynarodowych Targów Poznańskich mógł znaleźć coś dla siebie. Czterodniowe wydarzenie, skupiające profesjonalistów działających w branży drzewnej i meblarskiej, przyciągnęło do Poznania rzesze zwiedzających, zainteresowanych przyszłą modernizacją parku maszynowego oraz inwestowaniem w najwyższej klasy technologie i materiały.

***
Dofinansowanie prowadzenia badań nad nowymi materiałami TECHMATSTRATEG
W celu zachęcenia zespołów badawczych do prowadzenia badań w zakresie technologii materiałowych podnoszących konkurencyjność gospodarki opracowane zostały specjalne programy strategiczne. Jednym z nich jest TECHMATSTRATEG. To program, gdzie koszty jednostek naukowych mogą być pokryte w 100% dotacją. Rozpoczął się właśnie pierwszy nabór wniosków. Może to być ciekawe źródło finansowania badań prowadzonych w przedsiębiorstwach. Warunki są inne od programów unijnych.

***
Słoneczne targi energetyczne ENERGETAB 2016
Informacja o Międzynarodowych Targach Energetycznych ENERGETAB 2016, których 29. edycja odbyła się w dniach od 13 do 15 września na terenach ekspozycyjnych ZIAD Bielsko-Biała SA.

***
„Od 25 lat wprawiamy w ruch”. Bosch Rexroth świętuje 25-lecie działalności w Polsce
W dniu 15 września br. w centrali firmy Bosch Rexroth Sp. z o.o. w Warszawie odbyły się obchody jubileuszu 25-lecia działalności firmy w Polsce. Spotkanie z klientami, partnerami biznesowymi oraz przedstawicielami uczelni było okazją nie tylko do wspomnień związanych z historią rozwoju firmy w kraju, ale przede wszystkim do zaprezentowania innowacyjnych rozwiązań w przemyśle oraz do podzielenia się wiedzą i doświadczeniem firmy Bosch Rexroth w zakresie koncepcji Przemysłu 4.0.

***
Technologia RFID – pionier dla Przemysłu 4.0
Co jest celem Przemysłu 4.0 i dlaczego technologia RFID jest w tym kluczowa? Jest nim dalszy wzrost wydajności w produkcji przemysłowej i logistyce. Służy do tego już nie tylko jedno rozwiązanie; wzrost wydajności uzyskuje się za pomocą wielu różnych środków. Jednym z nich jest elastyczność w stosowaniu rozwiązań automatyki. Producenci coraz częściej poszukują rozwiązań aplikacyjnych o specyfice przemysłowej, które mogą być szybko i łatwo zaadaptowane do zmian produkcyjnych.

***
Powered by NORD – szukaj produktów oznaczonych tym znakiem
Jak wszyscy wiemy, rosnące wymogi rynku i oczekiwania klientów z jednej strony co do jakości oferowanych wyrobów, a z drugiej strony co do uzyskania jak najlepszej ceny, często konieczności jej obniżenia, oraz coraz większa konkurencja wymagają stosowania niestandardowych rozwiązań marketingowych, które dodatkowo wzmocnią pozycję produktu na rynku.

***
Piotr Adamczyk
Bezpieczeństwo w przemyśle wg GE Automation&Controls
Układy automatyki odpowiedzialne za prowadzenie procesów produkcyjnych narażone są na szereg zagrożeń pochodzących z różnych źródeł. Część z nich wynika z charakteru przemysłowego środowiska pracy, część z architektury samego obiektu, część zaś – z dostępności produktów u dostawców. Konsekwencje ich występowania wiążą się najczęściej ze spadkiem wydajności produkcji, wzrostem kosztów operacyjnych, a także wprowadzeniem zagrożenia dla zdrowia i życia ludzi oraz zanieczyszczenia środowiska naturalnego. Z tego powodu GE Automation&Controls, jako jeden z kluczowych dostawców automatyki, kwestie bezpieczeństwa systemów rozpatruje wielopoziomowo, dostarczając swoim klientom nie tylko produkty funkcjonalne i wydajne, ale przede wszystkim bezpieczne.

***
Karol Bielecki
Bezpieczeństwo pomiarów elektrycznych
Wybór urządzenia pomiarowego rozpatrywany pod kątem bezpieczeństwa porównywany jest często do wyboru kasku przez motocyklistę. Na pierwszy rzut oka rozpatrywane dwa kaski różnią się przede wszystkim ceną, a ich kształt i wygląd zewnętrzny jest do złudzenia podobny. Jednak to, co najważniejsze dla bezpieczeństwa motocyklisty, znajduje się pod błyszczącą skorupą kasku – specjalnie uformowane i wytrzymałe wypełnienie pochłaniające siłę uderzenia warunkuje cenę produktu.

***
Zmaksymalizowane bezpieczeństwo ze skanerami Hokuyo
Optymalizacja pracy oznacza nie tylko wyższą wydajność, ale również ergonomię i bezpieczeństwo pracy operatorów maszyn. Aby je zapewnić, można zastosować m.in. laserowe skanery bezpieczeństwa. Firma WObit proponuje sprawdzone urządzenia japońskiej firmy Hokuyo.

***
NTS-pico – synchronizacja NTP/PTP, znakowanie kryptograficzne czasem w aplikacjach przemysłowych
NTS-pico to miniaturowy wielozadaniowy serwer czasu NTP/PTP przeznaczony dla niewielkich sieci LAN/WAN, liczących kilka komputerów i serwerów.

***
Wiarygodne znakowanie czasem systemowych raportów LOG w przemyśle
Powszechność dostępu do bibliotek, takich jak OpenSSL, oraz łatwość generacji kluczy prywatny/publiczny z użyciem przeglądarek internetowych dostarcza nowe możliwości wykorzystania infrastruktury klucza publicznego PKI w przemyśle, jakie daje cyfrowe podpisywanie danych i autentykacja ich nadawcy. Funkcjonalność ta w połączeniu z serwerami czasu tworzy nową grupę usług tzw. wiarygodnego oznaczania czasem zdarzeń w przemyśle, które trwale kojarzy zdarzenia, alarmy błędy, itp. z datą i godziną ich wystąpienia.

***
Jak działa wiarygodne znakowanie czasem
Proces wiarygodnego znakowania czasem danych (np. raportów systemowych LOG) zaczyna się po stronie klienta, który tworzy na ich podstawie odcisk palca (ang. fingerprint), czyli unikalną sekwencję identyfikującą dane, tzw. skrót HASH-1. Czynność liczenia skrótu wykonuje się przy użyciu jednej z wielu dostępnych matematycznych funkcji; np. SHA-2 (SHA-256) lub SHA-1.

***
Elektroniczny notariat – przykład nieodpłatnego znakowania wiarygodnym czasem dokumentów PDF
Ze stron firmy Adobe pobierz i zainstaluj najnowszą wersję nieodpłatnej wersji oprogramowania Acrobat Reader...

***
Andrzej Wolff
Ocena ryzyka wybuchu a problemy zapewnienia bezpiecznej produkcji w warunkach zagrożenia wybuchem. Cz. 1
Ryzyko i problemy wynikające z zapisów Rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 8 lipca 2010 r. w sprawie minimalnych wymagań, dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy, związanych z możliwością wystąpienia w miejscu pracy atmosfery wybuchowej (Dyrektywa Atex 137)

***
Andrzej Wolff
Ocena ryzyka wybuchu a problemy zapewnienia bezpiecznej produkcji w warunkach zagrożenia wybuchem. Cz. 2
Problemy oceny ryzyka wybuchu wynikające ze stosowanej metodologii oceny ryzyka

***
Paweł Śliwiński
Rozrząd silnika satelitowego z obracającym się korpusem
Streszczenie: W artykule opisano problematykę konstrukcji rozrządu w silniku z satelitowym mechanizmem roboczym, w którym obraca się obwodnica, a planeta jest nieruchoma. Wykazano, że w płytach rozrządu liczba otworów dopływu i odpływu jest równa liczbie garbów planety.  Przedstawiono również dopuszczalne kształty tych otworów i ich rozmieszczenie w płycie rozrządu. Ponadto wykazano, że jest możliwe zbudowanie działającego silnika satelitowego z obracającą się obwodnicą, a tym samym z obracającym się korpusem. W artykule opisano metodę eksperymentalnej weryfikacji poprawności działania rozrządu w takim silniku. Wyniki badań momentu i chłonności silnika przy stałym ciśnieniu zasilającym i małej stałej prędkości obrotowej korpusu (n = 1 obr./min) potwierdziły poprawność działania rozrządu.

ENG Commutation unit of satellite motor with rotating body
Abstract: The article describes the problems of construction of the commutation unit in motor with satellite working mechanism where the curvature rotates and the planet is stationary. It has been shown that in the commutation plates the number of inflow and outflow holes is equal to the number of humps of the planet. Furthermore, it has been shown that it is possible to build the motor with the rotating curvature and thereby with the rotating body. The method of experimental verification of correct operation of commutation unit in the motor is also described. Test results of motor torque and capacity at constant supply pressure and low constalt speed (n = 1 rpm) have confirmed the correctness of commutation unit operation.

***
Piotr Osiński, Paweł Bury, Artur Klucznik
Analiza porównawcza analitycznych i numerycznych metod wyznaczania wytężenia kół stosowanych w pompach zębatych
Streszczenie: W artykule przedstawiono porównanie wyników obliczeń wytężeniowych kół zębatych otrzymanych na drodze obliczeń analitycznych oraz metodą elementów skończonych. Został przedstawiony model matematyczny i tok obliczeń oraz uzyskane wyniki dla analizowanej jednostki. Przedstawione wyniki są efektem prac badawczo-rozwojowych realizowanych w Laboratorium Napędów Hydraulicznych i Wibroakustyki Maszyn Politechniki Wrocławskiej (www.lhiw.pwr.edu.pl).

ENG Abstract: This article presents a comparison of the results of strength calculation of gears received by analytical calculations and finite element method. The text has been described a mathematical model, the calculation and the results of the calculations for analyzed pump unite. The presented results are the effect of ongoing research and development in Laboratory Hydraulic and Wibroacustics Machines Technical University of Wroclaw (www.lhiw.pwr.edu.pl).

***
Zygmunt Kudźma, Michał Stosiak
Badania doświadczalne zminiaturyzowanych elementów hydraulicznych
Streszczenie: W artykule przedstawiono wybrane przykłady zminiaturyzowanych elementów hydraulicznych. Zaprezentowano wyniki prac własnych dotyczących przepływów w mikroelementach hydraulicznych (mikrozaworze wzniosowym, mikroprzewodzie hydraulicznym) oraz wydzielenia obszaru pracy stabilnej mikrozaworu hydraulicznego. Zwrócono uwagę na hałaśliwość pracy układów mikrohydraulicznych, poddając, jako przykład, analizie mikrozasilacz hydrauliczny.

ENG MICROHYDRAULICS AND HYDROTRONICS DEVELOPMENT AREAS OF FLUID DRIVES
Abstract: In the paper some selected examples of miniaturized hydraulic components were presented. Some results of tests of flow in hydraulic microcomponents (lift microvalve, hydraulic micropipe) and creating of stable work of hydraulic microvalve were discussed. Special attention was focused on noise problem of microhydraulic systems. This problem was considered in example of microhydraulic power unit.

***
Marian A. Partyka, Agnieszka Tiszbierek, Maria Natorska
Analiza porównawcza funkcjonalności przedsiębiorstw według Katalogu Branżowego Napędy i Sterowanie w latach 2007 i 2013–2015
Streszczenie: Artykuł prezentuje opis oraz analizę porównawczą firm działających na polskim rynku m.in. w zakresie hydrauliki, pneumatyki i napędów. Opracowanie zawiera opis istniejącej dynamiki zmian w omawianym sektorze przemysłu, a także obraz polskich firm i przedsiębiorstw na światowym rynku analizowanej branży. Opisano zmienność istnienia polskich firm na rynku techniki w latach 2007 i 2013–2015.

ENG COMPARATIVE ANALYSIS OF THE FUNCTIONALITY OF FIRMS ACCORDING TO THE BRANCH CATALOGUE „NAPĘDY I STEROWANIE” („DRIVES AND CONTROL”) FROM THE YEARS 2007 AND 2013–2015
Abstract: This article presents a description and comparison analysis of businesses that are present in the Polish market of hydraulics, pneumatics and propulsion among others. This elaboration contains descriptions of existing change dynamics in the discussed industry sectors as well as a picture of Polish firms and enterprises in the global market of the analyzed branch. The fluctuation of existing Polish businesses in technic market in the years 2007 and 2013–2015 are described.
 

Reklama