Pokaż menu

Archiwum

Firmy z okładek

Firmy z okładek

 
  ptak warsaw expo   ebm papst ebm papst  
best crossbow deer hunting crossbow

Reklama

Współpraca

Archiwum - numer 10/2013

Napędy i Sterowanie
numer 10/2013


Czystość cieczy roboczej: 5 porad, które pomogą chronić Twoje systemy
Oto jedna z najczęściej cytowanych statystyk dla układów hydraulicznych: blisko 80% wszystkich problemów z układami hydraulicznymi można powiązać z zanieczyszczeniem cieczy roboczej. Skuteczna filtracja cieczy roboczej, obejmująca nadzór oraz zarządzanie jej stanem i czystością, może spowodować znaczący wzrost wydajności układów hydraulicznych, wydłużenie ich żywotności oraz czasu efektywnej eksploatacji.

***
Cylindry i akumulatory kompozytowe firmy Parker
Wysokociśnieniowe elementy hydrauliki siłowej, ze względu na ciśnienia pracy i obciążenia zewnętrzne, muszą być wykonane z materiałów o odpowiednich parametrach wytrzymałościowych, co niestety pociąga za sobą dużą masę tych elementów. Tradycyjnie, w typowych rozwiązaniach przemysłowych, stal jest standardowym materiałem konstrukcyjnym, natomiast jedynie sporadycznie, gdy zachodzi konieczność zredukowania masy, stosuje się materiały wykonane ze specjalnych stopów. Wprowadzenie na rynek wysoko wytrzymałych materiałów z włókna węglowego otworzyło nowe możliwości. Pojawiały się, co prawda, rozwiązania, w których kompozyty używane były jako materiały wzmacniające przy konstrukcjach o mniejszych grubościach ścianek, jednakże wytrzymałość, jaką przenoszą metalowe konstrukcje, wciąż zmuszała do ich używania i tym samym redukcja masy tych urządzeń nie dawała zadawalających rezultatów.

***
WIĘKSZA I LEPSZA – to właśnie nowa pompa VP1-130
Parker Hannifin wprowadził na rynek jedną z najmocniejszych na świecie pomp o zmiennym wydatku do zastosowań w samochodach ciężarowych.

***
Tomasz Depta
Duże możliwości w małym opakowaniu, czyli najnowsze przemienniki częstotliwości PowerFlex 525 firmy Rockwell Automation
W coraz większej ilości aplikacji napędowych bardzo ważnym czynnikiem decydującym o wyborze konkretnego modelu przemiennika częstotliwości jest stosunek jego rozmiaru do „funkcjonalności”. Od producentów oczekuje się miniaturyzacji przemienników przy zachowaniu funkcjonalności porównywalnej z zaawansowanymi „pełnowymiarowymi” modelami. Odpowiedzią firmy Rockwell Automation na to zapotrzebowanie jest wprowadzenie do sprzedaży przemienników serii PowerFlex 525.

***
Wyłączniki MICO
W obecnie działających systemach automatyki instalacje 24 V DC zabezpieczane są z użyciem standardowych mechanicznych wyłączników. Jeżeli jeden z obwodów jest przeciążony, wtedy zwykle dochodzi do gwałtownego spadku napięcia oraz wystąpienia dodatkowych szkodliwych dla instalacji efektów, plątanina kabli natomiast jest szczególnie narażona na zagrożenie pożarem.

***
ASTOR Innovation Room. Interaktywna wystawa robotyki i technologii IT
Dnia 25 września br. w krakowskiej siedzibie firmy ASTOR otwarta została interaktywna wystawa robotyki i technologii IT – ASTOR Innovation Room. Jest to miejsce, w którym realizowane są prawdziwe procesy produkcyjne: zrobotyzowane spawanie, paletyzacja i pakowanie. A wszystko oparte jest na robotach Kawasaki i EPSON, nadzorowane przez sterowniki GE Intelligent Platforms oraz oprogramowanie SCADA i MES firmy Wonderware.

***
Cezary Kalista
Jak wybrać odpowiedni switch Ethernet
W ostatnich latach sieć Ethernet zyskała bardzo dużą popularność. Przemysłowe sieci Ethernet zapewniają stabilną i szybką komunikację na poziomie urządzeń, np. między PLC i panelami HMI, oraz łączność na poziomie informacyjnym między komputerami w przedsiębiorstwie. Zalety sieci Ethernet sprawiły, że od kilku lat jest to najczęściej wybierany standard w szeroko pojętej automatyce przemysłowej. Osprzęt sieciowy do zastosowań przemysłowych powinien mieć solidną obudowę odporną na wstrząsy, wibracje i wysoką temperaturę. Przełączniki przemysłowe nie mogą mieć żadnych elementów ruchomych, a podzespoły, z których są wykonane powinny być wysokiej jakości, aby zapewnić odpowiednio wysoki MTBF. Dla osprzętu sieciowego niezawodność to nie tylko solidna obudowa i odporność na ekstremalne temperatury. Niezawodność to przede wszystkim zdolność utrzymania w ruchu sieci, nawet w przypadku wystąpienia kilku awarii jednocześnie.

***
Podzespoły diagnostyki w automatyce przemysłowej
Nowoczesne systemy automatyki przemysłowej składają się z bardzo wielu podzespołów. Począwszy od czujników, poprzez elementy wykonawcze, kończąc na układach logicznych. Wszystkie podzespoły pełnią określoną rolę, a awaria któregokolwiek z nich może unieruchomić część systemu, powodując poważne uszkodzenia. Dlatego dla utrzymania całego systemu w pełnej sprawności bardzo ważna jest diagnostyka.

***
Podwójna ochrona przed awarią – redundancja z B&R
Systemy o dużej dostępności z dedykowanymi procesorami redundantnymi są kosztowne we wdrożeniu i są zwykle stosowane jedynie w aplikacjach, w których występują najbardziej poważne konsekwencje przestoju w produkcji. B&R przełamuje te bariery – wysoka niezawodność staje się efektywną pod względem kosztów opcją dla szerokiego zakresu aplikacji. To rozwiązanie opiera się na sterownikach X20, które można rekonfigurować z właściwościami redundancji w dowolnym momencie, korzystając z Automation Studio.

***
Paweł Rutkowski
Bezpieczniej z termowizją
Jednym z najważniejszych zadań producentów (niezależnie od profesji) jest utrzymanie wysokiego poziomu ciągłości wytwarzania przy możliwie jak najniższych kosztach własnych i wysokim stopniu bezpieczeństwa.

***
Wielopunktowa kontrola danych
Ze względu na mnogość zadań realizowanych przez różnorodne maszyny często zachodzi potrzeba wykonywania pomiaru różnych wartości w tym samym czasie. Poza kontrolą w czasie rzeczywistym nie mniej istotne jest rejestrowanie danych w celu późniejszej analizy. Z myślą o takim zastosowaniu WObit przygotował oprogramowanie SIMSCAD, pozwalające na odczyt i rejestrację danych z urządzeń wyposażonych w Modbus RTU.

***
Optymalizacja i energooszczędność w produktach firmy Nord
Doświadczenie dostawców systemów napędowych wykazuje rosnącą z roku na rok świadomość i znaczące zwiększenie potrzeb klientów w zakresie stosowania rozwiązań energooszczędnych. Nie bez znaczenia jest tutaj fakt wejścia w życie w połowie 2011 r. dyrektywy UE nakazującej producentom silników wykonywanie swoich wyrobów zgodnie z nowymi standardami energooszczędności. Z punktu widzenia użytkownika niezwykle istotne jest kompleksowe podejście do energooszczędności, a więc wykorzystanie właściwości dostępnych rozwiązań technicznych zarówno pod kątem elektrycznym, jak i mechanicznym.

***
Przekaźniki Relpolu w systemach solarnych
System solarny składa się z generatora fotowoltaicznego, który stanowią panele słoneczne, oraz inwertera sieciowego podłączonego do publicznej sieci energetycznej.

***
Urządzenie do pomiarów jakości elektrycznych sygnałów w CAN- / CANopen- / DeviceNet- / J1939. CAN-Bus Tester 2
CAN-Bus Tester 2 jest urządzeniem do szeroko pojętej analizy elektrycznych sygnałów w celu wykrycia wszelkich niesprawności okablowania czy innych usterek sprzętowych w sieciach CAN-, CANopen-, DeviceNet- lub J1939. Urządzenie CAN-Tester umożliwia więc, poprzez szybkie wykrycie i rozpoznanie wszelkich usterek komunikacyjnych, maksymalną ciągłość pracy obiektu.

***
Firma igus łączy przewody silnikowe i układu pomiarowego w jedno rozwiązanie. Zrób jeden z dwóch: hybrydowy serwoprzewód z elementem BUS’owym do prowadników przewodów
igus GmbH, specjalista w dziedzinie prowadników i przewodów, posiada teraz w swoim asortymencie jednokablowe rozwiązanie do serwomotorów – hybrydowy przewód serwo z wbudowanym elementem magistralnym Hyperface. W ten sposób firma wpasowała się w nadchodzący trend technologii jednego przewodu w serwomotorach. Hybrydowy serwoprzewód powstał na bazie serii przewodów chainflex CF270.UL.D.

***
E3FA – nowe czujniki firmy OMRON zgodne ze strategią 361°
Firma OMRON przedstawiła niedawno swoją nową strategię oferty skierowanej na rynek automatyki przemysłowej. Razem z nową, ambitną strategią produktową dotyczącą czujników i podzespołów firma wprowadza kompleksowy zestaw rozwiązań, dzięki któremu to klient ma decydujący wpływ na dobór produktu. W uproszczeniu można powiedzieć, że nowe podejście eliminuje niepotrzebne zawyżenie specyfikacji, przy jednoczesnym zapewnieniu niezawodności produktów i ograniczeniu kosztów do minimum.

***
XXII Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Techniczna. BADANIE, KONSTRUKCJA, WYTWARZANIE I EKSPLOATACJA UKŁADÓW HYDRAULICZNYCH
Celem tegorocznej konferencji z cyklu CYLINDER, zorganizowanej przez Instytut Techniki Górniczej KOMAG we współpracy z partnerami z Rumunii, Instytutem INOE 2000-IHP i Stowarzyszeniem FLUIDAS, był przegląd najnowszych osiągnięć naukowo-technicznych w dziedzinie badań, konstrukcji, wytwarzania i eksploatacji układów hydraulicznych. Spotkanie stanowiło płaszczyznę wymiany wiedzy i doświadczeń z zakresu wykorzystania innowacyjnych technik i technologii, jak również weryfikacji prac instytucji naukowych i badawczych pod kątem możliwości i celowości przemysłowego zastosowania nowych koncepcji i rozwiązań.

***
Jerzy Sobczak
Softstart serii SJR 2000 firmy Sanyu
Softstarty serii SJR 2000 są uzupełnieniem oferty firmy Sanyu Electronics Equipment Co., kierowanej do producentów maszyn i użytkowników systemów napędowych. Softstarty te są produkowane od mocy 7,5 kW do 500 kW w wersji jedno- i trójfazowej. Mogą pracować w trybie pracy Softstop.

***
Przemysław Szałkowski
System sterowania przepompownią ścieków – efektywne rozwiązania dla przemysłu
Pojawiają się stereotypowe poglądy, że przepompownie ścieków nie wymagają implementacji specjalnych urządzeń sterujących. Przeświadczenie to oparte jest na obiegowych informacjach mówiących, iż transport ścieków nie jest newralgicznym procesem w zakładzie produkcyjnym, wymagającym znaczących nakładów inwestycyjnych. Jednak istnieją ważne powody, aby stosować automatyzację procesów w przepompowniach. Odpowiednio dobrane rozwiązania techniczne wpływają na zwiększenie wydajności pomp oraz spadku zużycia energii elektrycznej, co jednocześnie przekłada się na dodatni bilans zakładu.

***
Zakończenie 3 edycji Targów Budownictwa i Wyposażenia Wnętrz SIBEX Jesień
W Targach SIBEX Jesień wzięło udział 114 przedsiębiorstw, natomiast odwiedziło je ok. 3000 mieszkańców regionu. Ponadto seminaria, pokazy, porady ekspertów na stoiskach, konkurs o Medal Expo Silesia – to bilans 3. edycji Targów Budownictwa i Wyposażenia Wnętrz SIBEX Jesień, która odbyła się w dniach 21–22 września 2013 r. w Expo Silesia w Sosnowcu.

***
Wojciech Gościniak
RSD – seria przetwornic DC/DC do zastosowań w kolejnictwie
Firma Mean Well to światowy lider w produkcji urządzeń zasilających. Bazując na ponad 30-letnim doświadczeniu, dostarcza niezawodne produkty, wyróżniające się jakością oraz bardzo dobrymi parametrami. W bogatej ofercie występują m.in. zasilacze AC/DC, przetwornice DC/DC, inwertory DC/AC, ładowarki akumulatorów dla zastosowań w automatyce, elektronice, telekomunikacji oraz systemach alarmowych i kontroli dostępu.

***
Ryszard Klencz
INNOWACYJNE TECHNOLOGIE I MASZYNY, NOWOCZESNE GÓRNICTWO. Międzynarodowe Targi Górnictwa, Przemysłu Energetycznego i Hutniczego – Katowice 2013
„W dobie kryzysu i kłopotów z energią można z pewnością powiedzieć, że na ulgach i finansach nie zbuduje się zdrowej gospodarki. Górnictwo i inne gałęzie przemysłu ciężkiego pozostaną kluczowe dla gospodarki” – te słowa wypowiedział premier polskiego rządu Donald Tusk 11 września, podczas ceremonii otwarcia Międzynarodowych Targów Górnictwa, Przemysłu Energetycznego i Hutniczego – Katowice 2013.

***
Grupa Rittal przejmuje Cideon AG
Firma Cideon AG – działająca na całym świecie, specjalizująca się w engineeringu, należąca do wiodących platynowych partnerów Autodesk w Niemczech – staje się częścią Friedhelm Loh Group. W ten sposób grupa skupiająca Rittal, Eplan i Kuttig rozbuduje know-how w zakresie mechaniki. Dzięki pozyskanym kompetencjom dotyczącym interfejsów znacznie rozszerzy ofertę w zakresie inżynierii mechatronicznej. Po zwiększeniu zatrudnienia o 420 osób, w przyszłości co dziesiąty pracownik Friedhelm Loh Group będzie pracował w obszarze oprogramowania oraz inżynierii.

***
Terminal mobilny typu ET-01
Terminal mobilny typu ET-01 to komputer przenośny pracujący pod kontrolą systemu operacyjnego Microsoft® Windows® Embedded CE 6.0. Terminal ten pozwala na pracę szerokiej gamy aplikacji gromadzących i przetwarzających dowolne dane. Urządzenie posiada wysokiej klasy kolorowy wyświetlacz LCD, który w zestawieniu z precyzyjnym panelem dotykowym oraz rozbudowaną klawiaturą umożliwia łatwą interakcję użytkownika z systemem operacyjnym i aplikacjami. Terminal ET-01 wyposażony jest także w czytnik kodów kreskowych 1D i matrycowych 2D dostosowany do pracy w bardzo zróżnicowanych warunkach oświetlenia, w szczególności w miejscach całkowicie zaciemnionych. Bezprzewodowe interfejsy cyfrowe (Bluetooth i Wi-Fi) umożliwiają komunikację z terminalem ET-01 podczas pracy w strefie zagrożenia wybuchem, natomiast poza strefą, przy zastosowaniu stacji dokującej SDET-01, dostępny jest dodatkowo uniwersalny interfejs USB, do wykorzystania zarówno jako host lub jako klient. ET-01 posiada również interfejs audio (wbudowany mikrofon i głośnik) oraz zewnętrzne złącze wykorzystywane do podłączenia słuchawki kostnej umożliwiającej nagrywanie i odsłuchiwanie dźwięku w miejscach o wysokim poziomie hałasu.

ENG Mobile computer ET-01
Abstract: The article presents the mobile computer ET-01. It is an intrinsically safe, hand held device intended to work in unfavorable conditions including explosion hazardous areas (Equipment group I, II), areas of any concentration of methane (category M1, EPL Ma) and/or combustible dust (category 1D, EPL Da). It operates on Microsoft® Windows® Embedded CE 6.0 operational system and various advanced interfaces allowing for the use of applications for data collection and processing. Its high tech TFT color display, precise touch screen and extended keyboard facilitate interactions with the operational system and applications. ET-01 is equipped with the 1D and 2D barcode reader suited to work in various lighting conditions, particularly in darkness. In explosion hazardous areas, wireless digital Bluetooth and Wi-Fi interfaces enable communication with the mobile computer whereas outside of it, the communication is also secured via USB interface (SDET-01 docking station applied). The article describes the device, its additional equipment and exemplary fields of use.

***
Artur Kowalczyk, Tomasz Wikiera
Nowe rozwiązania w systemach wentylacji odrębnej i klimatyzacji firmy Elmech-Kazeten Sp z o.o. w oparciu o wentylator lutniowy elektryczny ELMECH-WLE-12132/E
Streszczenie: Wzrost głębokości eksploatacji kopalin użytecznych pociąga za sobą wzrost zagrożeń naturalnych. Firma ELMECH-KAZETEN Sp. z o.o. proponuje nowe rozwiązania w zakresie projektowania i wykonania układów klimatycznych dla wyrobisk wybierkowych oraz projektowania i wykonania układów wentylacji odrębnej, potrafiących sprostać zagrożeniom na głębokości eksploatacji kopalin użytechnych powyżej 1000 m.

***
FAMUR: kolejny kompletny system wydobywczy dla Kompanii Węglowej
FAMUR – wiodący producent maszyn i urządzeń dla górnictwa – zawarł w okresie od 6 czerwca do 12 września 2013 roku szereg umów jednostkowych z Kompanią Węglową na łączną kwotę ponad 71,4 mln zł. Największa z nich, o wartości 47,3 mln zł, dotyczy dostawy drugiego w tym roku kompletnego systemu wydobywczego z gwarancją wydobycia do Kompanii Węglowej. Docelowo kompleks ma pracować w kopalni „Bolesław Śmiały”. O podpisaniu kontraktu na dostarczenie pierwszego z kompleksów do KW – na oddział KWK „Knurów-Szczygłowice” – producent poinformował w czerwcu br.

***
Bezpieczeństwo przede wszystkim
SYSTEM BEZPIECZEŃSTWA KSP-bis zbudowany jest w oparciu o centrale telemetryczne KSP-3 oraz urządzenia końcowe.

***
Taśma kompozytowa SAFECON® EXTREME
W świecie technologii taśm nie ma czasu na zastój, kopalnie sięgają po coraz głębsze złoża, a co za tym idzie, zwiększa się znaczenie skutecznego i bezpiecznego transportu zarówno surowców, jak i pracowników.

***
Krążnik nowej generacji z płaszczem poliuretanowym typu PUGA®
Streszczenie: Rosnące wymagania eksploatacyjne maszyn i urządzeń (bardziej wytrzymały, bardziej odporny, lepszy) oraz konkurencja rynkowa (tańszy) wymuszają na producentach stosowanie najnowocześniejszych wysokojakościowych materiałów (inżynieria materiałowa) oraz najnowocześniejszych systemów projektowania i optymalizacji konstrukcji maszyn i urządzeń. Stanowią one podstawę konstrukcyjną każdego powstającego detalu, elementu części maszyn, całych urządzeń. Razem poprzez badania symulacyjne pozwalają maksymalizować funkcjonalności i bezpieczeństwo, a tym samym optymalizować koszty, podnosić efektywność energetyczną produkcji, eksploatacji oraz utylizacji krążnika nowej generacji z płaszczem poliuretanowym typu PUGA® (PUGA – nazwa handlowa materiałów firmy Gasket Sp. z o.o.).

ENG Abstract: Increasing performance requirements of machinery and equipment (stronger, more resilient, better) and market competition (cheaper) makes the producers of applying the most advanced high-quality materials (materials science) and the most modern systems design and optimization of construction machinery and equipment. They are the foundation of every emerging detail design, component parts of machines, appliances throughout. Together with simulation allows to maximize the functionality and security and thus optimize costs, improve energy efficiency, production, use and disposal of the runner of a new generation of polyurethane shell type PUGA®.

***
Poprawa bezpieczeństwa i higieny pracy w środowisku zapylonym poprzez zastosowanie odpylaczy suchych typu HBKO 1-320/400
Wydobywanie węgla kamiennego to czynność wymagająca intensywnego wykorzystania maszyn. Dla wszystkich stosowanych w tym zakresie maszyn główną podstawą prawną obowiązującą w całej Unii Europejskiej jest dyrektywa maszynowa 98/37/WE.

***
GAD-1 – podwieszany ciągnik górniczy nowej generacji
Streszczenie: W artykule przedstawiono nowe rozwiązanie ciąg¬nika górniczego GAD-1, który otrzymał nagrodę „Innowacyjny Produkt – Katowice 2013” w kategorii „Nowe maszyny” na Międzynarodowych Targach Górnictwa, Przemysłu Energetycznego i Hutniczego „Katowice 2013”. Ciągnik, przystosowany do pracy w kopalniach w strefach zagrożonych wybuchem metanu oraz pyłu węglowego, jest wyposażony w źródło energii w postaci zespołu baterii litowo-polimerowych, po raz pierwszy zastosowanych w przemyśle górniczym. Wysoko wydajne elektryczne silniki napędowe, możliwość rekuperacji energii, wyjątkowo niska emisja ciepła oraz hałasu, a przede wszystkim brak emisji spalin są atutami ciągnika stawiającymi go na poziomie produktu wysoce innowacyjnego.

***
Józef Rusinek, Wojciech Zasadni
Symulator jako interaktywna aplikacja szkoleniowa dla operatorów kolejek podwieszonych
Symulator przeznaczony jest do celów szkoleniowych operatorów kolejek podwieszonych. Ma on za zadanie nauczyć podejmowania właściwych decyzji związanych z obsługą kolejki w czasie prowadzenia transportu. Efektem szkolenia ma być wypracowanie właściwych nawyków i zachowań związanych z podejmowaniem decyzji w czasie prowadzenia transportu.

***
Artur Kozłowski, Tomasz Gąsior, Jerzy Zdrzałek
Układ sterowania i monitorowania pracy przekształtnikowego napędu maszyny wyciągowej z silnikiem asynchronicznym
Streszczenie: W artykule przedstawiono przekształtnikowe układy sterowania napędów opracowane w Instytucie EMAG, ich podstawowe parametry oraz możliwości zastosowań w instalacjach przemysłowych. Zaprezentowano układ sterowania napędu przekształtnikowego oraz przedstawiono zalety i możliwości sterowania mikroprocesorowego tych napędów w zastosowaniu do maszyn wyciągowych, jak i do napędów maszyn przepływowych. Przedstawiono rozwiązanie układu oraz specyficzne aspekty jego zastosowania do sterowania układu napędowego maszyny wyciągowej. Omówiono sposób rozwiązania problemów związanych z koniecznością precyzyjnej regulacji momentu przy bardzo małych prędkościach obrotowych przez zastosowanie regulatora adaptacyjnego oraz problemy hamowania dynamicznego przy prędkościach maksymalnych. W krótkim podsumowaniu przedstawiono zalety zastosowania napędu przekształtnikowego zarówno w aspekcie oszczędności energii, jak i uzyskiwanych parametrów pracy maszyny czy zmniejszenia oddziaływania na sieć zasilającą.

ENG Abstract: The article presents converter drive control system developed at the EMAG Institute, its basic parameters and possible application in the industrial installations. The paper outlines converter drive control system and advantages and possibilities of microprocessor control of those drives applied in hoisting machines as well as in drives for turbomachinery. Attention was focused on system solution and specific aspects of its application in drive system of hoisting machines. Discussion covers issues how to solve problems related to necessary precise torque regulation at very low rotational speeds by the use adaptative regulator. Discussion covers also problem of dynamic braking at speeds limits. In the short summary were presented advantages of using the converting drive both in terms of energy savings, and derived parameters of machine operation or reduce the impact on mains.

***
Janusz Petryna, Maciej Sułowicz, Krzysztof Guziec
Nowe doświadczenia w diagnostyce izolacji silników i generatorów metodą wyładowań niezupełnych
Streszczenie: Diagnozowanie stanu izolacji dużych maszyn podczas normalnej pracy jest bardzo ważnym zadaniem w diagnostyce eksploatacyjnej całych ciągów technologicznych w procesie produkcyjnym albo wytwarzania energii. Okresowe badania izolacji silników i generatorów dużej mocy podczas normalnej ich pracy są bardzo ważne i stanowią cenne uzupełnienie pełnych porób i badań wykonywanych podczas postoju maszyn w okresie wykonywania ich remontów. Jednym ze sposobów oceny stanu izolacji jest przeprowadzenie pomiarów wyładowań niezupełnych w uzwojeniach maszyn i interpretacja sygnałów wyładowań oraz porównanie ich ze znanymi wzorcami wyładowań, typowymi dla określonych uszkodzeń izolacji. Ta metoda oceny stanu izolacji jest stosunkowo łatwa do wykonania i nie wymaga stosowania bardzo drogiej aparatury. Dla tej metody badań niezbędne jest zainstalowanie na przepustach lub przewodach, jak najbliżej wyprowadzenia mocy z generatora lub zasilania silnika, dedykowanych cewek Rogowskiego. Zarejestrowane i odpowiednio przetworzone sygnały z cewek pozwalają z bardzo dużym prawdopodobieństwem ocenić stan izolacji badanych maszyn. W artykule przedstawiono kilkuletnie doświadczenia z badań stanu izolacji maszyn prowadzone dla kilkunastu maszyn w energetyce i branży produkcyjnej.

ENG NEW EXPERIENCES IN DIAGNOSIS OF HV GENERATORS AND MOTORS INSULATION BY PD
Abstract: Diagnosing the condition of the insulation of large machines during normal operation is a very important task in the diagnosis of complete production lines operating in the manufacturing process or power generation. Periodic insulation testings of high power motors and generators during normal operation are very important and seem to be a valuable addition to the full tests and equipment survey at a standstill during their repairment. One of the ways to assess the state of the insulation is to carry out measurements of partial discharges in machines windings and their interpretation of and to compare obtained signals with the known patterns of typical discharges for specific breakage. This method of assessment of the insulation is relatively easy to perform and does not require the use of very expensive equipment. For this method of research it is necessary to install dedicated Rogowski coils as close as possible to the machine: on generator output bushings or motor supply cables. Properly recorded and processed signals from the coils allow to evaluate the state of insulation of tested machines with a high probability. The article presents several years of experience in researches of h.v. machines insulation based on examples of over a dozen machines in power generation industry and manufacturing industry as well.

***
Sławomir Szymaniec
Technologia diagnozowania oraz organizacja diagnostyki w przedsiębiorstwie energetycznym
Dla zmniejszenia awaryjności zespołów maszynowych w przemyśle i energetyce autor i jego zespół w oparciu o wieloletnie doświadczenie przemysłowe ustalili warunki konieczne, jakie należy bezwzględnie przestrzegać dla zapewnienia należytego utrzymania ruchu zespołów maszynowych.

ENG DIAGNOSTICS TECHNOLOGY AND ORGANISATION OF DIAGNOSTICS IN AN ENERGY COMPANY
Abstract: The authors suggest a uniform system for the diagnostics of the whole machine fleet of the company, which involved isolation of groups of machines with different importance and assigning them with a specific and defined way of collecting diagnostic information. Because of the operating, diagnostic, protection and management system, utility machines in the company belong to different groups of importance. These machines can be divided into: critical, quasi-critical and auxiliary. The authors define general requirements for the system supervising the technical condition of machines and requirements for diagnostic tools.

***
Marek Klimowski
Diagnostyka online silników elektrycznych z zastosowaniem pomiaru drgań względnych
Streszczenie: Artykuł prezentuje możliwości prowadzenia diagnostyki eksploatacyjnej online silników elektrycznych przy wykorzystaniu pomiaru i analizy drgań względnych wałów wirujących. Zawarto w nim metodologię pomiaru, schemat układu pomiarowego, rodzaje stosowanych czujników i przetworników sygnału drganiowego. Opisano zasady, którymi należy kierować się przy doborze miejsca instalacji aparatury pomiarowej oraz sposobu jej montażu. Wskazano możliwe źródła zakłóceń, mogących prowadzić do wystąpienia istotnych błędów realizowanego pomiaru sygnału drganiowego. Za przykład posłużył napęd ułożyskowany ślizgowo, pracujący w jednej z polskich cementowni. W pracy zaprezentowano możliwości diagnostyczne w ruchu ciągłym maszyn elektrycznych, po dokonaniu analizy trajektorii ruchu środka czopa wału wirnika, rozkładu pomiarów drgań względnych w funkcji trendu oraz widma występujących drgań względnych.

ENG ON-LINE DIAGNOSTIC TESTING OF ELECTRICAL MOTORS WITH THE USE OF MEASUREMENTS OF RELATIVE VIBRATIONS
Abstract: The possibilities for the on-line operational diagnostic testing of electrical motors with the use of measurement and analysis of relative vibrations of rotating shafts have been presented in the article. In the article the following have been included: the methodology of measurement, the outline of the measurement system, types of the applied sensors and vibration signal transducers. The rules have been described which should be followed while selecting the spot where the measurement equipment is to be installed as well as the assembly method. Possible sources of interferences, which can cause serious failures of the performed measurement of the vibration signal, have been indicated. An engine made on sliding bearings and applied in one of Polish cement plants served as an example. The diagnostic possibilities in a continuous operation of electric machines have been presented in the study after performing the analysis of the trajectory of the rotor shaft motion, distribution of measurements of relative vibrations in the trend function and the spectrum of the occurring relative vibrations.

***
Marcin Pawlak, Zdzisław Żarczyński
Rozproszony system pomiarowy do diagnostyki przemysłowych napędów elektrycznych
Streszczenie: Nowoczesne zakłady przemysłowe bardzo często wyposażone są w zautomatyzowane linie produkcyjne, na których zainstalowanych jest wiele napędów elektrycznych o różnej mocy. W celu zapewnienia właściwego i niezawodnego przebiegu procesu technologicznego stan techniczny poszczególnych napędów powinien być na bieżąco kontrolowany. Do tego celu stosuje się różne systemy diagnostyczne, które na bieżąco monitorują pracę najważniejszych elementów linii technologicznej. W artykule przedstawiono koncepcję oraz prototyp rozproszonego systemu pomiarowego, który składa się z centralnego komputera diagnostycznego oraz lokalnie instalowanych modułów pomiarowych. Poszczególne moduły pomiarowe wyposażone są w zestawy przetworników do pomiaru prądów, napięć i drgań monitorowanych napędów oraz bezprzewodowe karty pomiarowe typu NI-9205. Centralny komputer diagnostyczny obsługuje dwukierunkową wymianę danych pomiędzy rozproszonymi modułami pomiarowymi, przy wykorzystaniu przewodowych sieci komunikacyjnych w standardzie Ethernet oraz bezprzewodowej technologii Wi-Fi. Na komputerze zainstalowane jest oprogramowanie diagnostyczne do analizy danych pomiarowych, opracowane w środowisku LabView.

ENG THE DISTRIBUTED MEASUREMENT SYSTEM FOR THE DIAGNOSIS OF INDUSTRIAL ELECTRIC DRIVES
Abstract: Modern industrial plants often have the automated production lines, that consist of many electric drives of various power. In order to ensure proper and reliable technological process, the technical condition of the individual drives should be kept under control. For this purpose, the different diagnostic systems are applied, that continuously monitor key elements of the process line. The paper presents a concept and prototype of a distributed measurement system, which consists of the central computer and a few diagnostic measurement modules installed locally. Individual modules are equipped with sets of transducers for measuring of currents, voltages, and vibration of drives and with wireless data acquisition card NI-9205. Central diagnostic computer supports bi-directional data exchange with distributed measurement modules, using wired Ethernet network and wireless technology Wi-Fi. The central computer has installed diagnostic software for the analysis of measurement data, developed in LabView environment.

***
Ryszard Nowicki
Nadzór stanu technicznego agregatów z napędami elektrycznymi: wprowadzenie do tematyki
Dla agregatów napędzanych silnikami elektrycznymi (= SE) stosowane są różne systemy nadzoru. Celem artykułu jest omówienie systemów, które wspomagają służby utrzymania ruchu (UR) w realizacji preferowanej dla określonego agregatu strategii UR. W artykule dokonano omówienia najczęściej występujących uszkodzeń, scharakteryzowano typowe konsekwencje finansowe dla różnych branż oraz scharakteryzowano zróżnicowanie systemów stosowanych jako standardowe zabezpieczenia elektryczne w stosunku do tych, które mogą być pomocne w rozpoznawaniu problemów ruchowych ze znacznym wyprzedzeniem w stosunku do czasu uszkodzenia agregatu.

***
Rekordowa liczba wystawców na Targach ENERGETAB 2013
Na zakończonych 19 września 2013 r. międzynarodowych targach energetycznych ENERGETAB 2013 swoje najnowsze produkty zaprezentowało 740 wystawców z 18 krajów Europy i Azji. Na tych największych w tej branży w Europie Środkowej targach wystawcy starali się pokazać swoje najnowocześniejsze maszyny, urządzenia, aparaty czy technologie służące zwiększeniu niezawodności przesyłania energii elektrycznej oraz podniesieniu efektywności jej wytwarzania i użytkowania. Z tymi najnowszymi rozwiązaniami postanowiło w tym roku zapoznać się około 21 tysięcy zwiedzających z kraju i zagranicy. Szczególnie było to widoczne drugiego dnia, gdy nad Szyndzielnią pojawiło się słońce, a tłumy zwiedzających zgromadziły się w alejkach pośród setek stoisk plenerowych.

Reklama