Archiwum - numer 3/2018
LD120 – przemysłowe wyświetlacze programowalne
Wyświetlacze alfanumeryczne serii LD120 znajdują zastosowanie w automatyce przemysłowej. Umożliwiają wyświetlanie danych liczbowych i komunikatów tekstowych.
***
Enkoder w ciągu 24 godzin?
Tak – to jest możliwe. Z myślą o potrzebach klientów firma Fritz Kübler GmbH stworzyła nową usługę 24ONE. W ramach tej usługi wybrane enkodery inkrementalne z serii SENDIX 5000 lub SENDIX 5020 produkowane są już w dniu zamówienia.
***
Krzysztof Kania
Przetwornice częstotliwości Danfoss serii VACON® 100 dostępne w dużych mocach
Seria kompaktowych przetwornic częstotliwości VACON® 100 została rozszerzona o przetwornice dużych mocy instalowane w szafach.
***
Kamera termowizyjna FLIR E53
Nowy model serii FLIR Exx to zaawansowana kamera termowizyjna FLIR E53 do zastosowań w branży elektrycznej, mechanicznej i budowlanej. Choć to podstawowy model z serii Exx, to oferuje on taką samą klarowność obrazu, dokładność pomiaru i szereg innych niezawodnych funkcji, jak inne modele z tej linii. E53 zwiększa dostępność zaawansowanego obrazowania termowizyjnego dla profesjonalistów i wykonawców szukających narzędzi do identyfikacji gorących punktów lub uszkodzeń przed awariami, które generują kosztowne naprawy.
***
Po prostu automatyzacja
Od ponad 2700 lat ludzie wykorzystują maszyny, aby poprawić własne umiejętności i możliwości. Jednym z głównych zagadnień, które skupiało się na realizacji zadania, była mechanika. Do pierwszych maszyn zaliczane są pompy, krosna tkackie oraz tokarki. Drugie zagadnienie to napęd, który miał zastąpić pracę mięśni energią pochodzącą od wody albo wiatru.
***
Mateusz Górka
Przez panel operatorski do sterownika PLC. Wykorzystanie trybu transparentnego i usługi EasyAccess 2.0 do programowania sterowników PLC
Przed przystąpieniem do projektowania urządzenia prawie każdy automatyk staje przed ważnym pytaniem – jaki sposób sterowania wybrać? Jeśli wybierze sterowanie za pomocą sterownika PLC, pozostaje mu pytanie: w jaki sposób operator pracujący na maszynie ma nią sterować? Zazwyczaj wybór jest prosty. Wybieramy wyświetlacz HMI, przez który użytkownik końcowy będzie mógł z łatwością sterować swoim urządzeniem.
***
Stanisław Nawracaj
Na rynek wchodzi generacja C
MOVI-C® to nie tylko nowa generacja falowników SEW-EURODRIVE. To system automatyki napędowej najnowszej generacji, dedykowany automatyzacji. Generacja C, bo tak również określamy ten system, nie jest kontynuacją żadnej z dotychczas produkowanych przez SEW-EURODRIVE serii falowników, takich jak Movidrive B, Movitrac B czy Moviaxis. MOVI-C® to zaprojektowany od początku i wykonany z najlepszych podzespołów system złożony z falowników, kontrolerów, osprzętu oraz oprogramowania i bibliotek z modułami funkcyjnymi.
***
Optymalizacja sieci Ethernet
Sieć Ethernet od lat jest najpopularniejszym standardem w zastosowaniach biurowych, systemach zabezpieczeń oraz automatyce przemysłowej. Każda z tych branż ma inne wymagania odnośnie do parametrów sieci, ale coraz częściej mamy do czynienia z jedną dużą siecią dla całego przedsiębiorstwa.
***
Paweł Żabiński, Wojciech Pietrzyk
Case Study. Gniazdo robotów
Automatyzacja oraz wszechstronne zastosowanie robotów stają się coraz bardziej powszechne. W naszym przypadku to realizacje zupełnie nowych uruchomień, jak i modyfikacje istniejących procesów. Opisana realizacja to projekt automatyzacji części już istniejącej linii montażowej, wykonany dla naszego wieloletniego Klienta z branży Automotive.
***
Grzegorz Waligórski
Pulpitowa aparatura sygnalizacyjna i sterująca firmy Noark Electric
Wiele instalacji elektrycznych wymaga zastosowania rozmaitej aparatury do kontroli i sterowania systemami. Najprostszym, ale także najczęstszym rozwiązaniem jest wykorzystanie aparatury sterującej i sygnalizacyjnej. Noark Electric wprowadza na rynek trzy nowe linie produktów w zakresie technologii pulpitowej. Są one przeznaczone do wielu różnych zastosowań, od sygnalizacji stanu w prostych obwodach rozdzielczych do sterowania i kontrolowania złożonych systemów przemysłowych.
***
Nowe liniowe serwomotory DC, seria LM 1483. Właściwe rozwiązanie do każdego zastosowania wykorzystującego ruch liniowy
Listopad 2017 – firma FAULHABER powiększyła sprawdzoną rodzinę liniowych serwomotorów DC o nowe produkty serii LM 1483.
***
Falowniki Hitachi – rozwiązania dla automatyki
W obecnych czasach, aby utrzymać wysoką pozycję na rynku niskonapięciowych napędów falownikowych, istnieje konieczność ciągłego przewidywania i dostosowywania przez producentów swoich produktów do zmieniających się potrzeb rynku. Do najnowszych trendów, które producent musi uwzględniać przy projektowaniu i wdrażaniu nowych produktów, należy między innymi zwiększenie wymagań rynku dotyczące podwyższonej sprawności silników indukcyjnych.
***
Fabryka przyszłości. Już dziś warto przygotować się do nowych wyzwań
Jak będzie wyglądać fabryka przyszłości? Czy ma to znaczenie dla podejmowanych obecnie decyzji inwestycyjnych? Które rozwiązania są przyszłościowe? Jak można dostosować nowoczesne procesy produkcyjne do obecnych potrzeb rynku? W jaki sposób automatyzacja może się przyczynić do rozwoju rynku? Pytania te są obecnie przedmiotem ożywionej dyskusji w branżach produkcyjnych oraz budowy narzędzi i maszyn do produkcji.
***
Automatyzacja oznacza komunikację
Systemy automatyki i obsługi muszą stawać się coraz bardziej elastyczne – aż do poziomu napędu. W związku z tym firma Bosch Rexroth poszerza możliwości komunikacji napędów IndraDrive z kolejnymi interfejsami czasu rzeczywistego i enkodera. Technologia Open Core Interface for Drives oferuje teraz jeszcze więcej możliwości integracji napędów w ramach automatyzacji infrastruktury IT.
***
Radosław Sobieski, Chris White
Struktura półprzewodnikowa Side Wall Gate – następca technologii Trench
Nowa struktura krzemowa tranzystorów, nazwana Side Wall Gate, charakteryzuje się doskonałymi parametrami przekraczającymi barierę wyznaczaną dotychczas przez strukturę typu Trench. Stanowi ona wypełnienie luki pomiędzy standardowymi półprzewodnikami krzemowymi a technologiami o podwyższonym paśmie zabronionym.
***
Ralf Hausmann
Niezawodny przesył sygnału w niewielkich przestrzeniach. Od czujnika do sterownika
Potrzeby operatorów systemów w obszarze wodno-ściekowym drastycznie się zmieniają – występuje tendencja do większej gęstości upakowania elementami szaf sterowniczych i wynikające z tego postępujące zwężanie podzespołów. Za pomocą „Termitrab Complete” Phoenix Contact wdraża obecnie najwęższą w świecie ochronę przed przepięciami do stosowania w technologii AKP) – szerokość najwęższych urządzeń wynosi tylko 3,5 mm (rys. 1).
***
Nowa seria modułowych kolumn sygnalizacyjnych firmy Patlite
Japoński producent, będący na rynku od 1947 roku, specjalizujący się w sygnalizacji świetlnej LED oraz oświetleniu maszynowym, przedstawił oficjalnie swoją nową serię LR na Targach SPS IPC Drives w Norymberdze, w listopadzie 2016 roku. Seria ta wyróżnia się przede wszystkim nowoczesną konstrukcją oraz innowacyjnymi funkcjami.
***
Targi ELEKTROTECHNIKA 2018 – relacja
W dniach 31 stycznia – 2 lutego w Warszawskim EXPO XXI odbyły się XVI Międzynarodowe Targi Sprzętu Elektrycznego i Systemów Zabezpieczeń ELEKTROTECHNIKA 2018.
***
Rozszerzony analizator mocy HBM eDrive dostępny również dla maszyn 6-fazowych
HBM Test and Measurement (HBM) uzupełnia udoskonalony analizator mocy HBM eDrive Testing z dodatkowymi funkcjami do testowania maszyn 6-fazowych i o wyższej ilości faz. To zintegrowane rozwiązanie umożliwia pomiar momentu obrotowego, wielkości elektrycznych, temperatur, magistrali CAN i innych sygnałów w rozszerzonym zakresie zastosowań.
***
2. Targi INNOFORM® – kolejna edycja coraz bliżej
Przygotowania do kolejnej edycji Targów INNOFORM® idą pełną parą! W dniach 24–26 kwietnia 2018 r. w Bydgoszczy po raz drugi ofertę zaprezentują niemal wszyscy liderzy branży, co dodatkowo potwierdza, że INNOFORM® jest absolutnym numerem jeden na polskim rynku targowych spotkań przemysłu narzędziowo-przetwórczego.
***
Andrzej Dwojak
Przewidzieć nieprzewidywalne
Posiadanie wiedzy o sytuacjach, które mają dopiero nastąpić, przydałoby się każdemu. Taka umiejętność oszczędziłaby wiele zbędnego wysiłku, przyczyniłaby się do zmniejszenia stresu, ogólnie nieprawdopodobnie by pomogła i – tak, tego nie da się pominąć! – przyczyniłaby się do wzbogacenia posiadacza takiej niezwykłej cechy. Ale czy da się przewidywać awarie maszyn? Choćby w niektórych ich aspektach? Okazuje się, że tak. I to w dość prosty sposób.
***
Kamil Kuś, Jerzy Sobczak, Marcin Szewczyk, Sławomir Miłoś
Specjalny silnik 52 kW o prędkości 30 000 obr./min zasilany z falownika SANYU SX2400
Pod koniec roku 2017 firma Sanyu Sobczak Sp. j. uczestniczyła wraz z Progres Automatyka Sp. z o.o. z Jastrzębia-Zdroju w projekcie, którego celem było stworzenie stanowiska laboratoryjnego do badania innowacyjnych silników asynchronicznych wysokoobrotowych dla jednostki badawczo-rozwojowej. Na podstawie założeń algorytmu działania przedstawionego przez firmę SANYU i dostarczonego falownika został zaprojektowany, wykonany i uruchomiony przez Progres Automatyka układ sterowania.
***
WebDAQ 316 – rejestrator temperatury z serwerem www
Firma Measure Computing wprowadziła do swojej oferty 16-kanałowy rejestrator temperatury z wbudowanym serwerem www i interfejsem Ethernet. Dzięki temu dostęp do danych pomiarowych można uzyskać z dowolnego miejsca na Ziemi.
***
Czy zanika granica pomiędzy panelami hmi a sterownikami PLC?
Od ponad dziesięciu lat obserwujemy na rynku automatyki powstawanie różnych nowych tendencji w technologii i budowie standardowych struktur systemów sterowania. Jedną z ostatnio dyskutowanych przemian jest próba odpowiedzi na pytanie: czy komputery przemysłowe wyprą sterowniki PLC? Temat ciągle jest aktualny, jednak sterowniki PLC ciągle są stosowane w automatyce, a na dodatek dalej mocno rozwijane. Obecnie rodzi się nowa tendencja – coraz mocniejsze zbliżenie PLC z HMI. Czy to nowy trend?
***
System Cube67 wspiera dążenie do elastyczności i modułowości. Wysoki stopień decentralizacji
Zwiększanie elastyczności i modułowości to obecnie główne trendy w budowie maszyn i urządzeń. Coraz częściej tworzy się standardowe maszyny i opcjonalne urządzenia dodatkowe jako osobne jednostki, które łączone są na krótko przed uruchomieniem systemu. Technologia instalacji musi więc nadążać za modułowością maszyny. Doskonałym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest system sieciowy. Cube67 Diagnostic Gateway zintegrowany bezpośrednio z IO-Link otwiera drogę do decentralizacji i digitalizacji w chmurze poprzez OPC UA.
***
Alternatywa dla istniejących rozwiązań w automatyzacji procesów oraz w maszynach i urządzeniach produkcyjnych. Najnowsza generacja osi liniowych oraz robotów kartezjańskich
Dynamic Motion Systems to polski producent zajmujący się projektowaniem i produkcją robotów liniowych i kartezjańskich. Nasze rozwiązania to systemy przemieszczeń liniowych bazujące na tzw. silnikach liniowych, które ze względu na swoje zalety coraz częściej są wykorzystywane w zastosowaniach wymagających wysokiej dynamiki, niezawodności oraz precyzji.
***
Pierwszy na świecie uniwersalny chwytak równoległy z certyfikatem PROFINET
Trend Industry 4.0 opiera się na wzajemnym przenikaniu i wykorzystywaniu automatyzacji, wymiany i przetwarzania danych oraz procesów produkcyjnych. W inteligentnych fabrykach procesy produkcyjne sterowane są za pomocą systemów informatycznych, podejmujących zdecentralizowane decyzje i w czasie rzeczywistym komunikujących się i współpracujących ze sobą i człowiekiem. Ludzie, maszyny i procesy są ze sobą coraz bardziej zintegrowane, dzięki czemu produkcja staje się bardziej elastyczna i wydajna. Dzięki inteligentnemu chwytakowi równoległemu EGL PROFINET lider w dziedzinie systemów chwytakowych i technologii mocowań, firma SCHUNK, wykorzystuje potencjał wysoce elastycznych aplikacji dla użytkowników w zróżnicowanym środowisku Industry 4.0.
***
Kompaktowy manipulator EXCM. Idealne rozwiązania dla kompaktowych urządzeń montażowych
Kiedy liczy się każdy milimetr, idealnym rozwiązaniem jest kompaktowy manipulator EXCM. Wysoka funkcjonalność połączona z bardzo kompaktową konstrukcją pozwala optymalnie wykorzystać przestrzeń roboczą. Manipulator oparty na kinematyce równoległej zapewnia niską masę własną elementów ruchomych, zaś pakiet napędowy ze sterownikiem silników pozwala na łatwe i szybkie uruchomienie dzięki automatycznej parametryzacji.
***
ExpoWELDING 2018 – międzynarodowe spotkanie branży spawalniczej!
16–18 października 2018 r. to termin kolejnej edycji Międzynarodowych Targów Spawalniczych ExpoWELDING, organizowanych co dwa lata w Expo Silesia. Tradycyjnie sosnowieckie Centrum Targowo-Konferencyjne przez 3 dni będzie miejscem prezentacji nowych technologii z zakresu spawania, cięcia, przygotowania i zabezpieczenia powierzchni. W tym samym czasie odbędzie się 60. Międzynarodowa Konferencja Spawalnicza „Spawalnictwo w dobie Przemysłu 4.0” organizowana przez Instytut Spawalnictwa.
***
Piotr Fuksiewicz
Studio 5000 View Designer
Wychodząc naprzeciw idei zintegrowanej architektury dla systemów automatyki, Rockwell Automation wprowadził nową rodzinę terminali graficznych Allen-Bradley PanelView 5000 oraz narzędzie Studio 5000 View Designer.
***
Tobiasz Witor
Silniki Lenze Smart Motor tworzą nową jakość silników AC wykorzystywanych do przemieszczania materiałów. Innowacyjne napędy z Lenze wyzwalają nowe korzyści
Standardowe asynchroniczne silniki AC sprawdziły się w przypadku większości przemysłowych napędów pod względem niskich kosztów i wysokiej niezawodności. Teraz firma Lenze dodała do tego jeszcze nową jakość w postaci inteligencji. Silniki AC Lenze Smart Motor wynoszą technologię silników na nowy poziom, wzbogacając ją o moment obrotowy, nowe wymiary, większy zakres prędkości. Przeznaczone są do aplikacji o ustalonej prędkości, szczególnie w przypadku urządzeń do mechanicznego przemieszczania materiałów. Jeden silnik Lenze Smart Motor, pracując przy pięciu różnych wymaganych prędkościach, może zastąpić kilka motoreduktorów. Prędkości można zaprogramować i regulować przy pomocy aplikacji na smartfon. W ten sam sposób można również zaprogramować indywidualne rampy łagodnego rozruchu i zatrzymania.
***
Przekładnie serii G – walcowe płaskie oraz walcowo-stożkowe firmy Rossi – optymalne rozwiązanie dla wymagających użytkowników
Firma Rossi już od 65 lat dostarcza rozwiązania napędowe dla najbardziej wymagających zastosowań przemysłowych. Oferta obejmuje bardzo szeroki asortyment przekładni, silników i motoreduktorów, zawarty w 17 katalogach produktowych.
***
Nowości ze świata NORD. Budowa nowej siedziby NORD Napędy postępuje zgodnie z planem
Nowa siedziba firmy NORD Napędy Sp. z o.o. zlokalizowana będzie przy drodze 964 w miejscowości Zakrzów, pomiędzy Wieliczką a Niepołomicami. Prace ruszyły we wrześniu ubiegłego roku i postępują zgodnie z wytyczonym harmonogramem. Konstrukcja wygląda już imponująco i wszystko idzie zgodnie planem. Zakończono montaż konstrukcji żelbetowej.
***
Nowości ze świata NORD. NORD DRIVESYSTEMS na ANUGA FOODTEC 2018
W dniach od 20 do 23 marca firma NORD DRIVESYSTEMS wystawi swoje aluminiowe jednostki napędowe dla przemysłu spożywczego i napojów na Targach ANUGA FOODTEC.
***
Wzmacniacz (booster) przepływu ASCO serii 330
Wzmacniacz dedykowany do sterowania aplikacjami on/off oraz do zastosowań wymagających testowania skoku częściowego.
***
Niezawodne rozwiązania firmy Emerson montowane w szafach sterowniczych
Firma Emerson oferuje zaawansowane rozwiązania w postaci układów pneumatycznych i elektropneumatycznych marki ASCO montowanych w szafach sterowniczych dostosowanych do wymagań każdego zakładu.
***
E-prowadnik E2.10 zapewnia konstrukcję chroniącą przewody, jak również szybki i łatwy montaż dzięki otwieraczowi do e-prowadników. Bezpieczne prowadzenie przewodów nawet w najmniejszych przestrzeniach za pomocą niewielkich e-prowadników firmy igus
Oszczędność miejsca, wytrzymałość i łatwość montażu – to wymagania wobec wielu części maszyn. Mają one zastosowanie, począwszy od ogólnej inżynierii mechanicznej, a kończąc na technologii medycznej. Aby spełnić te wymagania, firma igus oferuje niskoprofilowy e-prowadnik E2.10 z 10-milimetrową wysokością wewnętrzną i najmniejszym promieniem gięcia, który idealnie sprawdzi się w małych przestrzeniach montażowych. Ogniwa serii składają się tylko z dwóch części: części dolnej/bocznej oraz poprzecznicy. Wyróżnia je cicha praca oraz konstrukcja chroniąca przewody, natomiast otwieracz do prowadników zapewnia ich łatwy montaż.
***
Otwarty czy zamknięty? Czujniki i łączniki firmy steute do monitorowania pozycji zaworów
Producenci zaworów, poszukujący odpowiednich czujników do monitorowania ich pozycji, mogą wybierać spośród oferowanych przez firmę steute przełączników elektromechanicznych oraz czujników magnetycznych czy indukcyjnych. Niektóre serie urządzeń są przeznaczone do pracy w strefach zagrożonych wybuchem gazów i/lub pyłów, także w temperaturze poniżej zera, a ostatnio do oferty włączone zostały urządzenia radiowe.
***
Przemienniki częstotliwości o niskiej emisji harmonicznych
Rozwój przemysłu jeszcze nigdy nie był tak dynamiczny, jak dzisiaj. Dzięki łatwemu dostępowi do nowoczesnych technologii i automatyzacji w zakładach przemysłowych, procesy produkcyjne przebiegają coraz szybciej, jakość produktów końcowych jest coraz wyższa przy równoczesnym zmniejszeniu ilości odpadów. Jest to zasługą między innymi stosowania skomplikowanych i energooszczędnych urządzeń energoelektronicznych, które, oprócz szeregu zalet, posiadają pewną wadę – negatywny wpływ na sieć zasilającą powodowany przez wyższe harmoniczne prądu (THDi) i napięcia (THDu).
***
Spotkanie branży przemysłowej w Sosnowcu za nami!
W Centrum Targowo-Konferencyjnym Expo Silesia w Sosnowcu, w dniach 20–21 lutego 2018 roku, odbyły się Targi Technologii Przemysłowych INDUSTRYmeeting oraz Salon Technologii i Materiałów Kompozytowych KOMPOZYTmeeting.
***
Wysoki poziom szczelności i odporności na korozję
Od czasu założenia w 1979 r. spółka FOR S.p.A., należąca do Grupy Borghi, zawsze ściśle współpracowała z producentami oryginalnego wyposażenia (OEM) w branży maszyn samojezdnych. Spółka nieustannie doskonali swój potencjał inżynieryjny i badawczo-rozwojowy poprzez pozyskiwanie inżynierów ds. badań i rozwoju, odpowiedzialnych za opracowywanie nowych produktów specjalistycznych i wprowadzanie do produkcji nowych kategorii wyrobów.
***
Przekształtniki o mocy 1,4 MW do zasilania pędników okrętowych
Zakład Energoelektroniki TWERD opracował i wykonał zespól czterech przekształtników energoelektronicznych o łącznej mocy 1,4 MW, przeznaczonych do zasilania pędników katamaranu naukowo-badawczego „Oceanograf”, zbudowanego w Stoczni Remontowej „Nauta” SA. Są to pierwsze polskie przemienniki częstotliwości zainstalowane w napędzie głównym statku.
***
Inteligentne sterowniki MERCURY
Oferowana przez LLJ Software&Electronics rodzina inteligentnych sterowników MERCURY, przeznaczona jest głównie do zastosowania w pojazdach i aplikacjach przemysłowych. MERCURY AUDIO umożliwia odtwarzanie i generowanie komunikatów dźwiękowych na podstawie stanu wejść cyfrowych, czy informacji przesyłanych w ramach sieci CAN, RS, ETHERNET.
***
Ewelina Ryszewska
Podejście oparte na ryzyku w normie ISO 9001:2015
Nowe wydanie normy ISO 9001 nakłada na organizację obowiązek wprowadzenia podejścia opartego na ryzyku. Zarządzanie ryzykiem jest procesem polegającym na identyfikacji czynników, które mogą wpłynąć na organizację, w celu jak najlepszego wykorzystania szans i zapobieganiu lub ograniczaniu niepożądanych skutków dla zidentyfikowanych zagrożeń. Podejście to posłużyć może również do bardziej świadomego podejmowania decyzji związanych z organizacją.
***
Ryszard Klencz
Wypracowanie właściwej strategii w korzystaniu z węgla – XXVII SEP
XXVII Szkoła Eksploatacji Podziemnej, która miała miejsce od 26 do 28 lutego w Krakowie, obejmowała 20 sesji tematycznych. Inauguracji dokonał dr Jerzy Kicki z Akademii Górniczo-Hutniczej. Podkreślił, że nastał właściwy czas na opracowanie strategii dla węgla kamiennego.
***
Karol Osowski, Manuel A. Fernández, Artur Olszak, Chih-Yung Huang, Andrzej Kęsy, Jen-Yuan Chang, Zbigniew Kęsy
Zastosowanie nowoczesnych cieczy roboczych w chwytakach robotów
Streszczenie: W artykule omówiono wykorzystanie cieczy o nietypowych właściwościach w chwytakach robotów. Ciecze elektro- i magnetoreologiczne, zmieniające swoje właściwości reologiczne w obecności pola elektrycznego lub magnetycznego, zastosowano jako ciecze robocze sprzęgieł wiskotycznych, wchodzących w skład układu przeniesienia napędu chwytaków. Przedstawiono dwa rozwiązania konstrukcyjne prototypowych chwytaków robotów przemysłowych z takimi sprzęgłami. Rozważono również ciecze luminescencyjne, reagujące na nacisk, pod kątem ich zastosowania w mikroczujnikach siły nacisku szczęk chwytaka.
ENG Abstract: The paper discusses the use of modern fluids with untypical properties in robot grippers. The electro- and magnetorheological fluids, changing their rheological properties in the presence of an electric or magnetic field, were used as working fluids of viscous clutches included in the griper drive transmission system. Two design solutions were presented for prototype industrial robot grippers with such clutches. Luminescent pressure-sensitive fluids have also been considered for their use in the micro-sensors for sensing force of the gripper’s jaw.
***
Radosław Łapczyński
Nowe technologie i ich wpływ na przyspieszenie tempa rozwoju
Żyjemy w czasach rewolucji informacyjnej, codziennie nasza cywilizacja produkuje ogromne ilości danych. Szacuje się, że w ciągu trzech najbliższych lat zapiszemy tyle samo informacji, co w ciągu całej naszej historii do dziś. Mimo że mamy nieograniczony dostęp do informacji i możemy z niego korzystać w naszej codziennej pracy, to nie ogarniamy naszym umysłem wszystkich źródeł danych. Pojawiają się również nowe wyzwania: weryfikacja informacji, agregowanie różnych zbiorów danych, wnioskowanie, cyberbezpieczeństwo. Nie ma niestety jedynej słusznej drogi radzenia sobie z tymi wyzwaniami, na każde z nich każdy z nas musi znaleźć odpowiedź.
***
Piotr Osiński, Weronika Huss, Paweł Bury, Krzysztof Kiec
Badania mocy cieplnej w pompie zębatej 3PZ4
Streszczenie: Zbyt wysoka temperatura cieczy hydraulicznej uniemożliwia poprawną pracę układu hydraulicznego i skraca trwałość jego elementów. Pompa zębata o zazębieniu zewnętrznym, z powodu ograniczonej sprawności wynikającej z cech konstrukcyjnych, jest znacznym źródłem ciepła w układzie. Ciepło to w znacznej części odbierane jest przez ciecz hydrauliczną w warunkach konwekcji wymuszonej oraz przez powietrze otoczenia, głównie poprzez konwekcję naturalną. W artykule zaprezentowano wyniki badań dotyczące wzrostu temperatury cieczy hydraulicznej pomiędzy stroną tłoczną a ssawną oraz źródeł ciepła w pompie 3PZ4 produkcji WPH. Wykonano w ramach projektu p.t. „Opracowanie konstrukcji wysokociśnieniowych pomp zębatych”, realizowanego w ramach Programu Badań Stosowanych w ścieżce A Umowa Nr PBS3/A6/22/2015.
ENG Abstract: Too high hydraulic fluid temperature prevents the correct operation of the hydraulic and reduces the durability of its components. Gear pump with external gear due to reduced efficiency resulting from construction is a significant source of heat in the system. The heat is largely received by hydraulic fluid under conditions of forced convection and ambient air, mainly through natural convection. The article presents the results of tests on the hydraulic fluid temperature rise between the discharge and suction and heat sources in the pump 3PZ4 WPH production. Was performed within the framework of the project entitled “Development of a design of the high-pressure gear pumps” in the framework of the Research Used in the path A, the agreement No PBS3/A6/22/2015.
***
Dominik Jambor, Andrzej Tytko
Wytrzymałościowa ocena stopnia zużycia lin stalowych mechanizmów zwodzenia organów urabiających koparek kołowych w świetle kryteriów odkładania
Streszczenie: W artykule przedstawiono problematykę związaną z odkładaniem lin stalowych stosowanych w układach wciągarek głównych koparek wielonaczyniowych górnictwa odkrywkowego. Autorzy przedstawiają wyniki badań wytrzymałościowych odcinków tych lin, pobranych z różnych miejsc systemu olinowania koparki typu SchRs 4600.30. Odcinki do badań z tych miejsc pobrano, uwzględniając stopień ich zużycia, określony na podstawie oględzin wizualnych oraz częstości przeginania cięgien na krążkach. Zużycie poszczególnych fragmentów lin, rozumiane jako spadek zmierzonej sumarycznej siły zrywającej i spadek liczby jednokierunkowych skręceń drutów, odnoszono do odcinka referencyjnego.
ENG Abstract: The article presents the problems connected with removing wire ropes from main hoists' bucket-wheel excavators of open pit machines. The authors present the results of strength tests of rope segments, gathered from different parts of SchRs 4600.30 excavator rigging system. Segments for tests were gathered taking into consideration their wear level, determined on the basis of visual inspection and the frequency of bending the rope on a pulley. The wear of particular rope fragments is understood as the decrease in the measured total breaking force and the decrease in the number of single wire torsion, were related to the reference segment.
***
Wojciech Iwanicki, Karol Musiałek, Grzegorz Mędrek, Adam Taraś, Artur Olszak, Andrzej Kęsy
Stanowisko do badania nowych konstrukcji podzespołów hydrokinetycznych
Streszczenie: W artykule opisano stanowisko badawcze przeznaczone do badania podzespołów hydrokinetycznych z nowymi cieczami roboczymi oraz z kołami łopatkowymi wykonanymi technologią przyrostową z tworzywa sztucznego. Celem sprawdzenia poprawności pracy stanowiska przeprowadzono badania ruchu ustalonego i nieustalonego dwóch sprzęgieł hydrokinetycznych. Badania potwierdziły przydatność stanowiska do prowadzenia planowanych badań.
ENG Abstract: The paper describes a test stand designed for testing hydrodynamic subassemblies with new working fluids and blade wheels made of plastic using the Additive Technology. In order to check the correctness of the work of the test stand, a study of the steady-state and unsteady-state movement of two hydrodynamic clutches was carried out. The research confirmed the suitability of the test stand to conduct the planned research.