Pokaż menu

Archiwum

Firmy z okładek

Firmy z okładek

 
  ptak warsaw expo   ebm papst   
best crossbow deer hunting crossbow

Reklama

Współpraca

Archiwum - numer 11/2010

Napędy i Sterowanie
numer 11/2010


Dyrektywa dla produktów istotnych pod względem zużycia energii. Przepisy dotyczące producentów i handlowców. Top temat w Lenze – Dyrektywa ErP
Od czerwca 2011 r. w Unii Europejskiej zostaną określone przepisami prawa minimalne stopnie sprawności dla silników trójfazowych. Aby umożliwić Państwu szybką orientację w tym zakresie, firma Lenze zebrała odpowiedzi na najważniejsze pytania.

***
Napędy elektrohydrauliczne zapewniają redukcję zużycia energii i poziomu hałasu
Wtryskarki gumy wykorzystują jedną trzecią energii do zasilania napędu hydraulicznego. Dzięki zastosowaniu rozwiązań elektrohydraulicznych bazujących na pompach zębatych z regulacją prędkości firmy Dorninger Hytronics oraz na technologii napędu ACOPOS firmy Maplan, zużycie energii obniżone zostało do jednej piątej dotychczasowej wartości przy równoczesnej redukcji poziomu hałasu o 50%. Czas suchobiegu został zmniejszony od 10 do 15%, zapewniając szybki zwrot kosztów początkowych.

***
Nasi Partnerzy
W poprzednim wydaniu magazynu „Napędy i Sterowanie” opowiedzieliśmy Państwu o naszej współpracy z firmą BAUER Danfoss, ale to nie jedyny partner, z którym mamy przyjemność kooperować.

***
Katarzyna Potaczek
Targi EUROTOOL® 2010. Sukces poparty 15-letnim doświadczeniem
Od piętnastu lat jesień w branży narzędziowo-obrabiarkowej kojarzy się z Targami Obrabiarek, Narzędzi i Urządzeń do Obróbki Materiałów EUROTOOL®.

***
Piotr Augustynek
Transport materiałów łatwiejszy niż kiedykolwiek!
Transport materiałów od ponad 100 lat jest oparty na systemach przenoszenia. Nowe konfiguracje oraz wyszukane możliwości sterowania sprowadziły systemy transportu obecne na rynku i powszechnie dostępne do miana sztuki artystycznej. Przenośnik jest bardzo efektywny kosztowo i łatwo można rozszerzyć zakres jego działania czy też rozbudować linię, powodując rozwój procesu produkcyjnego (jeśli w przyszłości zajdzie taka potrzeba). Troszkę wyobraźni i mała inwestycja może zadziwić, w jakim stopniu uda się zredukować pracę manualną wykonywaną przy ręcznym dostarczaniu i transporcie materiałów.

***
Dlaczego ważne jest tłumaczenie interfejsu i dokumentacji produktów?
W dzisiejszym świecie udany produkt to tylko połowa sukcesu. Aby zdobywać rynek, promować swoje usługi i edukować klientów, konieczny jest jasny i czytelny przekaz. Jak jednak można go osiągnąć w skali globalnej, mając klientów z różnych kultur, którzy porozumiewają się w różnych językach?

***
Paweł Śliwiński
Rezultaty badań rozwojowych hydraulicznych silników satelitowych typoszeregu SM
Ciężkie warunki pracy układów napędowych i urządzeń hydraulicznych małej mechanizacji w przemyśle wydobywczym, gdzie czynnikiem roboczym jest emulsja oleju w wodzie typu HFA-E, stanowią potrzebę projektowania i produkowania nowych, ergonomicznych urządzeń z napędem hydraulicznym cechujących się wysoką sprawnością i trwałością.

***
Marek Sudolski
Jak zredukować koszty przestojów zablokowanych pomp ściekowych?
Jednym z częściej spotykanych na świecie problemów przy pracy pomp tłoczących zanieczyszczenia jest blokowanie się ich wirnika na skutek przedostawania się pomiędzy jego łopatki a obudowę zanieczyszczeń stałych. Usunięcie usterki wiąże się z przestojem w pracy pompy, kosztami związanymi z dojazdem obsługi, która nierzadko znajduje się wiele kilometrów od siedziby firmy, jak również z usunięciem materiału blokującego wirnik pompy w stacji przepompowni. Firma Control Techniques dzięki współpracy z firmą Byzak, zajmującą się obsługą takich pomp w Anglii, opracowała rozwiązanie dla tego typu problemów.

***
Przekładnia krokowa De-Sta-Co
Przekładnia krokowa (indeksująca) De-Sta-Co znajduje zastosowanie tam, gdzie liczy się precyzja i dokładne pozycjonowanie w procesie produkcyjnym, a więc w: urządzeniach montażowych i pakujących, zautomatyzowanych stacjach spawalniczych, przenośnikach, centrach obróbczych, urządzeniach napełniających i dozujących, maszynach poligraficznych.

***
Maciej Sakowicz
Nowe funkcje paneli operatorskich HMI firmy Weintek
Panele dotykowe HMI firmy Weintek zyskują coraz większą popularność na polskim rynku. Magazyn Control Engineering (nr 6/2010) umieścił je na czwartym miejscu pod względem popularności wśród użytkowników w Polsce, a w ankiecie magazynu APA (nr 10/2010) znajdują się na piątym miejscu. Wpływ na to mają bez wątpienia zarówno dobre parametry techniczne paneli, jak i atrakcyjna cena.

***
Nowość – ultrakompaktowy dotykowy panel operatorski. Mały rozmiar – wielkie możliwości
Pro-face jest znanym na świecie producentem paneli operatorskich oraz komputerów przesyłowych (rys. 1). Jako firma specjalizująca się w produkcji interfejsów człowiek – maszyna (HMI) wprowadza nowy rewolucyjny ultrakompaktowy dotykowy panel operatorski. Mała wielkość, niska cena, doskonały wyraźny ekran oraz wyjątkowo duże możliwości funkcyjne powodują, iż jest to rewolucyjne rozwiązanie.

***
Piotr Augustyński
Nowa drukarka etykiet Brady BMP™71. Dziecinnie łatwe
Tom Higgins testuje nową przebojową drukarkę etykiet firmy Brady i odkrywa, że stworzenie całej gamy profesjonalnych etykiet za pomocą jednego urządzenia jest dużo łatwiejsze, niż można by się spodziewać.

***
SUNX: Cyfrowy wzmacniacz światłowodowy z serii FX-500
Najnowszy wzmacniacz światłowodowy z rodziny FX firmy SUNX to zdecydowanie najbardziej zaawansowany model z dotychczas dostępnych jednostek. Dzięki nowemu układowi obliczeniowemu ASIC (Application-Specific Integrated Circuit) jest on w stanie sprostać aplikacjom, w których do tej pory zastosowanie czujnika było niemożliwe.

***
Szafy sterownicze w technologii SmartWire-DT
Producenci szaf sterowniczych starają się osiągnąć równowagę pomiędzy jak największą funkcjonalnością ich układów a ograniczaniem kosztów. Firma EATON MOELLER wychodzi naprzeciw tym potrzebom, wprowadzając SmartWire-DT. W systemie tym konwencjonalne oprzewodowanie sterownicze zastąpione jest zieloną taśmą. Innowacyjny system zapewnia bezpośrednie połączenie elementów pulpitu sterowniczego, takich jak lampki i przyciski, oraz elementów wykonawczych, takich jak styczniki, wyłączniki silnikowe, wyłączniki mocy. Aby zapewnić pomoc w doborze aparatury i akcesoriów oraz przy uruchomieniu systemu, udostępniony został bezpłatny, polskojęzyczny program SWD-Assist.

***
Skrócenie przestojów. Szybkie w montażu pakiety przewodów giętkich do przemysłu zrobotyzowanego
Pakiet osprzętu do robotów Triflex R oferowany przez eksperta w dziedzinie prowadników przewodów – firmę igus GmbH w Kolonii – obejmuje znacznie ponad 200 elementów. Pokrywa on tym samym całe spektrum zastosowań, od dużych robotów spawalniczych po małe roboty paletyzujące. Na Targach Automatica firma zaproponowała nowe mechanizmy łączące, gwarantujące jeszcze większą stabilność i bezpieczeństwo. Należy do nich m.in. nowy system ograniczników zapewniający czterokrotnie wyższą obciążalność promieni gięcia.

***
Co ma wspólnego Archimedes z Katalogiem Automatyki?
Archimedes powiadał podobno: „Dajcie mi punkt podparcia, to podniosę Ziemię”. Współcześni automatycy nie zamierzają wprawdzie podnosić Ziemi, ale punkt podparcia także im się przyda. Takim punktem podparcia dla prac zespołów projektujących, wdrażających i eksploatujących systemy automatyki może stać się proponowany przez firmę SKAMER-ACM katalog wyrobów związanych z automatyką.

***
Andrzej Błachowicz, Mieczysław Ludwików, Klaudiusz Szkudlarek
Ochrona przed przepięciami w systemach oświetlenia przeszkodowego obiektów wysokich
Celem niniejszej publikacji jest wsparcie wiedzy osób zainteresowanych tematyką określoną przez Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 25 czerwca 2003 r. dotyczące sposobu zgłaszania oraz oznakowania przeszkód lotniczych. Niniejsze zagadnienie zostało powiązane z problematyką spędzającą sen z oczu wielu inżynierów odpowiedzialnych za sprawne funkcjonowanie systemów bezpieczeństwa. Wyładowania atmosferyczne powodują niebywałe spustoszenie w systemach, w których brak zabezpieczeń przed tym niekorzystnym zjawiskiem fizycznym. Artykuł prezentuje doświadczenie i przemyślenia inżynierów na co dzień spotykających się z problemem ochrony systemów mających na celu zapewnienie bezpieczeństwa ruchu lotniczego statków powietrznych.

***
Anna Szymczak
Rentowność inwestycji w dotacjach – jakie ma znaczenie?
Jednym z głównych motywów inwestowania przez przedsiębiorstwa jest podnoszenie zysków lub obniżanie kosztów działalności. Przy udzielaniu dotacji unijnych te elementy mają znacznie mniejsze.

***
Nowa generacja enkoderów magnetycznych HDmag firmy Baumer Hübner
Magnetyczne, bezłożyskowe, precyzyjne – tak w kilku słowach można scharakteryzować nową generację enkoderów magnetycznych HDmag firmy Baumer Hübner. Nazwa HDmag pochodzi od wykorzystanej w enkoderze – opartej na magnesach – metodzie pomiarowej.

***
Kinga Podlaszewska, Magdalena Bryl
Jak zadbać o bezpieczeństwo w trudnym przemyśle papierniczym
Zgodność z przepisami, zwiększenie wydajności, zarządzanie jakością i kontrola oraz optymalizacja kosztów są głównymi aspektami przyczyniającymi się do zapewnienia konkurencyjności firm wytwórczych. Istotną rolę spełnia również konieczność zaspokojenia potrzeb odbiorcy końcowego w obliczu wciąż zmieniających się preferencji klienta, globalizacji i jej wpływu na konkurencję rosnących w siłę dużych detalistów.

***
Technicon–Innowacje. Sto wynalazków, które zdominowały targi
W dniach 13–14 października br. odbyły się w Gdańsku 6. Targi Techniki Przemysłowej, Nauki i Innowacji Technicon–Innowacje 2010. Patronat Honorowy nad wydarzeniem sprawował Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Minister Gospodarki.

***
Wkładki topikowe o charakterystyce gTr
Bezpieczniki wysokonapięciowe nie zabezpieczają transformatora SN/nn od małych przeciążeń po stronie nn. Tę funkcję spełniają bezpieczniki niskonapięciowe. Możliwe jest zastosowanie jednego z trzech sposobów zabezpieczenia pokazanych na rys. 1. W tabeli 1 zestawiono moce typowych transformatorów, ich prądy znamionowe i prądy znamionowe wkładek topikowych gG przewidzianych do zabezpieczania tych transformatorów. Można zauważyć, że w większości przypadków prądy znamionowe wkładek topikowych gG są o kilka do kilkunastu procent mniejsze od prądów znamionowych zabezpieczanych przez nie transformatorów.

***
Ryszard Klencz
HPS 2010 – innowacyjne produkty wyznacznikiem postępu
VIII Międzynarodowe Targi Hydrauliki, Pneumatyki, Sterowania i Napędów HPS 2010 – największa w Polsce, znacząca w Europie wystawa skupiająca branże hydrauliki, pneumatyki, automatyki i napędów – odbyły się w dniach 19–21 października br. w Katowicach. Na powierzchni ponad 3500 m2 swoją ofertę zaprezentowało ponad 150 firm z Anglii, Czech, Danii, Niemiec, Izraela, Korei, USA, Portugalii, Szwecji, Rumunii, Włoch, Rosji i Polski.

***
Serwis Olejowy. Dobry sposób na trudne czasy
W czasach wychodzenia z kryzysu, kiedy sytuacja gospodarcza daleka jest od stabilnego rozwoju, ważne jest pilnowanie kosztów funkcjonowania przedsiębiorstwa. Jednym z najbardziej skutecznych sposobów na pogodzenie oczekiwań księgowych z potrzebami działów utrzymania ruchu jest usługa Serwisu Olejowego. Dodatkowym elementem takiej współpracy jest możliwość bezpośredniej wymiany doświadczeń między służbami technicznymi przedsiębiorstwa a odpowiedzialnymi za produkty smarownicze.

***
Rodzina olejów przekładniowych Transmil Synthetic VG 32-460 została wyróżniona złotym medalem Katowickich Targów Hydrauliki, Pneumatyki i Sterowania. Złoty Transmil
– Konsekwencja we wdrażaniu strategii przemysłowej przynosi kolejne efekty. Każdy z nagrodzonych produktów został opracowany w ścisłej współpracy z końcowymi użytkownikami. Jakby to ująć najpełniej, został stworzony pod bardzo precyzyjnie określone warunki pracy – wyjaśnia Jacek Neska, prezes zarządu spółki LOTOS Oil SA.

***
Nowatorskie rozwiązanie w zakresie pielęgnacji olejów hydraulicznych
W nowoczesnych systemach hydraulicznych stosowane są coraz bardziej precyzyjne i wydajne, a tym samym droższe komponenty, których używanie pociąga za sobą wzrost wymagań stawianych wobec cieczy hydraulicznych. Szczególne znaczenie ma ich czystość, ponieważ jak powszechnie wiadomo przyczyną 70–80% wszystkich awarii systemów hydraulicznych i smarnych jest zabrudzenie medium roboczego.

***
Energia według potrzeb
Firma Hägglunds Drives AB, należąca do koncernu Bosch Rexroth AG, nie jest jedynym producentem napędów hydraulicznych, ale know-how, produkty i możliwość zaoferowania optymalnych rozwiązań sprawiają, że jest firmą unikalną.

***
ABUS – producent systemów dźwignicowych
Profesjonalna produkcja to oszczędności i wygoda dla użytkownika

***
Jan Sadolewski, Andrzej Stec
Programowy sterownik CPCtrl z kartą I/O
Opracowany w Katedrze Informatyki i Automatyki Politechniki Rzeszowskiej pakiet CPDev (Control Program Developer) obecnie umożliwia również realizację programowego sterownika na komputerze PC z kartami I/O firm InTeCo (RT-DAC/USB) oraz National Instruments (NI USB 6008/6009).

***
Arkadiusz Szojer
Connected Components – bo któż nie lubi bawić się klockami
Rynek małych aplikacji stawia zarówno przed producentami maszyn, jak i dostawcami urządzeń automatyki coraz większe wymagania. Główny nacisk kładziony jest na prostotę i szybkość złożenia gotowej aplikacji z poszczególnych elementów, począwszy od sterownika przez panel operatorski, a skończywszy na napędach, regulatorach i czujnikach.

***
Nowości w ofercie PLC firmy ABB. Promocja zdalnych wejść/wyjść. Nowe jednostki centralne
Z początkiem listopada br. firma ABB rozpoczęła promocję wybranych modułów zdalnych wejść/wyjść komunikujących się przy użyciu protokołu Profibus DP.

***
Trzecia generacja rodziny sterowników PLC FX Mitsubishi Electric
Minęło ponad 30 lat od momentu, gdy firma Mitsubishi Electric wprowadziła na europejski rynek pierwsze kompaktowe sterowniki PLC. Zrewolucjonizowały one rynek, przenosząc go w nowy wymiar – dzięki dostarczeniu w kompaktowym pakiecie takiej wydajności i elastyczności, jaką wcześniej mogły zapewnić wyłącznie większe systemy sterowania. Mając na koncie ponad 10 mln wykonanych instalacji sterowników kompaktowych, Mitsubishi stało się przez ten czas światowym liderem w tym sektorze rynku.

***
Piotr Gaj
Przemysłowy Ethernet – szybko i wydajnie?
Określanie wydajności czasowej sieci komputerowych nie jest proste. Trudno nawet spotkać w literaturze poprawną definicję wydajności lub innych atrybutów opisujących zachowanie sieci względem czasu. Spowodowane jest to faktem, że sieć komputerowa jest tworem bardziej złożonym niż niejedna osoba wykorzystująca ją na co dzień mogłaby przypuszczać. W systemach informatyki przemysłowej na poziomie obsługi procesu znajdują obecnie zastosowanie zarówno klasyczne sieci polowe jak i sieci polowe wykorzystujące tzw. Ethernet czasu rzeczywistego. W niniejszym artykule autor krótko charakteryzuje kilka popularnych protokołów komputerowych sieci przemysłowych bazujących na standardzie Ethernet i pokazuje co należy brać pod uwagę przy porównywaniu ich charakterystyk czasowych. Zawarte rozważania odnoszą się również do sieci polowych jak i sieci ogólnego zastosowania wszędzie tam, gdzie czas dostarczenia danych do aplikacji ma znaczenie.

***
Paweł Nowak
Archiwizacja danych procesowych
Informacje produkcyjne są fundamentem działalności każdego przedsiębiorstwa. Gdy proces produkcji staje się coraz bardziej złożony, trudniejsze jest skuteczne zarządzanie ogromnymi ilościami danych procesowych i przetworzenie ich w użyteczne informacje.

***
Moduł sieciowy MVK z interfejsem ProfiNet
Murrelektronik oferuje sprawdzoną gamę produktów MVK-Metal – cyfrowe moduły I/O w wykonaniu z interfejsem ProfiNet.

***
Standard do kompleksowych rozwiązań
O system sieci przemysłowych Profinet zapytaliśmy prezesa organizacji Profibus PNO Polska, Dariusza Germanka.

***
Systemy komunikacji bezprzewodowej w transporcie i taborze kolejowym
Możliwości stosowania technologii bezprzewodowych w przemyśle są bardzo duże, co sprawia, że na rynku funkcjonuje bardzo duża liczba standardów komunikacji bezprzewodowej. Różnice pomiędzy nimi polegają głównie na częstotliwości pracy, parametrach i odległości transmisji, przepustowości, a także kosztach wdrożenia.

***
Dariusz Germanek
Sieci PROFIBUS w automatyce procesowej – PROFIBUS PA
Standard PROFIBUS PA, który stanowi specyficzną część technologii PROFIBUS, został stworzony specjalnie na potrzeby automatyki procesowej. PROFIBUS PA określa wszystkie komponenty technologiczne używane do łączenia inteligentnych urządzeń polowych ze sterownikami, systemy kontroli i stacjami inżynierskimi, co stanowi idealne rozwiązanie dla procesów automatyki.

***
Nowa rodzina obrotowych enkoderów absolutnych do pracy sieciowej. Innowacyjna technologia 3M zintegrowana z interfejsem Profibus DP V2
Ostatnią nowością SICK|Stegmann w dziedzinie przetworników kąta jest nowa rodzina obrotowych enkoderów absolutnych jedno- i wieloobrotowych ze zintegrowanym interfejsem Profibus DP V2 o roboczym oznaczeniu A3M60. W konstrukcji enkodera wykorzystano innowacyjną technologię skanowania opartą na efekcie Wieganda.

***
Mirosław Skrzewski, Paweł Moroz
Ocena wydajności maszyn wirtualnych
Wirtualizacja uważana jest za obiecujący sposób rozwiązywania wielu problemów związanych z eksploatacją systemów (odtwarzanie, kopiowanie systemów, efektywniejsze wykorzystanie sprzętu, oszczędności na energii elektrycznej, bezpieczeństwo testowania nowych rozwiązań). Milczeniem pomijane są koszty wirtualizacji – straty wydajności, mocy obliczeniowej systemów, ograniczenia przepustowości kanałów transmisji. Uruchomienie na komputerze więcej niż jednego systemu wirtualnego daje odczucie dużego spowolnienia działania takich systemów, a także niepewnego funkcjonowania ich komunikacji sieciowej, co kontrastuje z tendencją do wirtualizacji i konsolidacji kilku serwerów aplikacyjnych na jednej platformie sprzętowej. W pracy zajęto się oceną wydajności systemów wirtualnych i metodami jej pomiaru na systemach uruchamianych w oparciu o różne platformy wirtualizacji.

***
Robert Wójcicki, Przemysław Skurowski, Grzegorz Hryń
Warunki pracy a dryf termiczny serwera NTP kalibrowanego urządzeniem GPS
Precyzyjny pomiaru czasu wymaga zastosowania zarówno odpowiedniej jakości wzorca czasu, jak i sprzętu, który będzie przetwarzał dane zegara wzorcowego. Nie bez znaczenia jest też lokalizacja i warunki pracy takiego systemu. Rozwiązaniem problemu może być zbudowanie i konfiguracja własnego serwera NTP, co pozwoli uniknąć opóźnień i niedokładności synchronizacji czasu wprowadzanej do systemu pomiaru poprzez sieć Internet przy korzystaniu z zewnętrznych wzorcowych serwerów NTP. Artykuł omawia parametry środowiskowe, które wpływają na precyzję pomiaru czasu, ze szczególnym uwzględnieniem zmian temperatury. Główne czynniki wpływające na dryf serwera NTP to temperatura, długookresowe zmiany powodowane starzeniem się kryształu, krótkookresowe związane z jego szumem, grawitacja, wibracje i wstrząsy, pole elektromagnetyczne, włączanie i wyłączanie. W pracy zaproponowana została również metoda wspomagająca dobór sprzętu przeznaczonego do pełnienia roli serwera czasu. Jako zegar wzorcowy wykorzystano urządzenie GPS z możliwością uzyskania precyzyjnego sygnału PPS (Pulse Per Second) z dokładnością 200ns, dzięki czemu możliwe było włączenie wsparcia dyscypliny zegara systemowego przy użyciu PPS_SYNC. Przedstawiono wpływ długookresowych zmian temperatury spowodowanych zmieniającymi się warunkami zewnętrznymi oraz cyklem noc – dzień, jak również wpływ zmian krótkookresowych spowodowanych klimatyzatorem.

***
Andrzej Drwięga, Andrzej Niedworok
Metodyka badań parametrów układów napędowych pojazdów odstawczych typu CB4 – PCK
W artykule omówiono sposób opracowania i wykonania aparatury badawczej przeznaczonej do monitorowania, przesyłania i rejestracji parametrów pracy układu napędowego wozu CB4-PCK stosowanego w kopalniach rudy miedzi. Założonym celem monitoringu parametrów jest uzyskanie danych do opracowania założeń alternatywnego, hybrydowego układu napędowego emitującego mniej ciepła oraz spalin. Ograniczenie ilości ciepła oraz spalin w pokładach rud miedzi na głębokości poniżej 1000m jest niezwykle istotne z uwagi na panująca tam wysoką temperaturę. Opisano sposób monitorowania parametrów pracy układu napędowego ze szczególnym uwzględnieniem pomiaru momentu obrotowego na wale Cardana, umożliwiającym radiową transmisję danych oraz ich zapis w wewnętrznej pamięci FLASH zastosowanej aparatury. Z wykorzystaniem omawianej aparatury przeprowadzono pomyślne badania na rzeczywistej maszynie wykonując jazdy testowe na parkingu. We wnioskach podkreśla się potrzebę prowadzenia dalszych prac w celu doskonalenia aparatury.

***
Zygmunt Paszota
Modele teoretyczne i matematyczne momentu strat mechanicznych w silniku hydraulicznym obrotowym stosowanym w napędzie hydrostatycznym
W pracy przedstawiono modele teoretyczne i matematyczne momentu strat mechanicznych występujących w silniku hydraulicznym obrotowym o stałej teoretycznej chłonności qMt silnika na obrót wału (o stałej teoretycznej objętości roboczej VMt silnika) i o zmiennej chłonności qMgv = bM qMt na obrót wału (o zmiennej geometrycznej objętości roboczej VMgv silnika). Modele mają służyć badaniom laboratoryjnym i symulacyjnym strat energetycznych w silniku służącym ocenie sprawności energetycznej silnika i sprawności napędu hydrostatycznego. Tekst został zamieszczony w monografii [11], a zreferowany w ramach Ogólnopolskiej Konferencji Naukowo- -Technicznej CYLINDER 2010 zorganizowanej przez Instytut Techniki Górniczej KOMAG w Gliwicach w dniach 20–22 września br. w Rytrze. Słowa kluczowe: napęd i sterowanie hydrostatyczne, moce strat energetycznych, sprawność energetyczna.

***
Ruszyła Fabryka Urządzeń Energoelektroniki ABB w Polsce
W rok po wmurowaniu kamienia węgielnego, ABB oficjalnie rozpoczyna produkcję w nowo wybudowanej Fabryce Urządzeń Energoelektroniki w Aleksandrowie Łódzkim. Nowy zakład powstał w sąsiedztwie Fabryki Silników Elektrycznych uruchomionej w minionym roku przez ABB również na terenie Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

***
ELGOR wyznacza trendy
Konferencja ELGOR to ważne wydarzenie dla branży górnictwa odkrywkowego i kruszyw w Polsce. Patronat medialny nad tegoroczną edycją objął miesięcznik „Napędy i Sterowanie”.

Reklama