Pokaż menu

Archiwum

Firmy z okładek

Firmy z okładek

 
  ptak warsaw expo   ebm papst ebm papst  
best crossbow deer hunting crossbow

Reklama

Współpraca

Archiwum - numer 01/2005

Napędy i Sterowanie
numer 01/2005


Grupa Cantoni – marka najwyższej jakości
Grupa Cantoni to jeden z największych europejskich producentów silników elektrycznych i rozwiązań napędowych w zakresie mocy od 0,04 do 3150 kW. Współpraca obecnego właściciela Grupy z polskimi przedsiębiorcami ma już czterdziestoletnią tradycję. W 1964 roku prof. Gianpiero Cantoni rozpoczął wspólne interesy z polskimi producentami silników elektrycznych. Dziś pod wspólnym szyldem tworzą markę najwyższej jakości.

***
Regulatory serii ER300 firmy EDO
Seria regulatorów ER300 przeznaczona jest do pomiarów i regulacji temperatury lub innych wielkości fizycznych, takich jak: ciśnienie, wilgotność, położenie, poziom czy przepływ, przetworzonych na sygnał elektryczny (wartość prądu, napięcia lub rezystancji).

***
Sprzęgła membranowe typu AMB
Częstym problemem występującym przy doborze sprzęgieł są wysokie temperatury, na które narażone są niejednokrotnie elementy napędów pracujących w trudnych warunkach. Sprzęgła elastyczne, w których wykorzystano wkładki gumowe, poliuretanowe lub wykonane z innego typu tworzyw sztucznych, wykazują w takich warunkach zmniejszoną trwałość.

***
„Spamel” – firma z tradycją
Spółdzielnia Inwalidów „Spamel” w Twardogórze jest firmą o ponad 50-letniej tradycji, powstałą w październiku 1950 roku; zatrudniającą obecnie około 220 osób.

***
Nowe rozwiązanie problemu pomiaru gęstości
Inteligentny przetwornik gęstości lub koncentracji serii DT300 jest przyrządem zaprojektowanym do ciągłego pomiaru gęstości lub koncentracji w procesie przemysłowym. Przetwornik DT301 jest przyrządem z pętlą prądową 4–20 mA+HART, DT302 jest przyrządem z sygnałem cyfrowym Fieldbus Fundation, DT303 jest przyrządem z sygnałem cyfrowym Profibus PA.

***
Nowa seria układów łagodnego rozruchu dla silników indukcyjnych małej mocy
Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Urządzeń Sterowania Napędów w Toruniu jest jednym z nielicznych producentów napędów energoelektronicznych w Polsce. Techniką napędową zajmuje się od 35 lat.

***
Schmersal – synonim bezpieczeństwa
Od dnia wejścia Polski do Unii Europejskiej wszystkie zakłady przemysłowe obowiązuje europejska Dyrektywa Maszynowa (98/37/WE). Jest to zbiór przepisów regulujących warunki dopuszczania wyrobów przemysłu maszynowego do jednolitego rynku. Pomiędzy postanowieniami dyrektywy znajdujemy zapis, że maszyny mogą być umieszczane na rynku m.in. jeżeli spełniają tzw. „zasadnicze wymagania w zakresie ochrony zdrowia i bezpieczeństwa” oraz „są bezpieczne”.

***
Sławomir Stefaniak, Jacek Barszcz
Przyspieszyć 12-krotnie!
Autostrady to z jednej strony skrócenie czasu potrzebnego na przemieszczanie się pomiędzy miejscowościami oraz komfortowe warunki podróży, ale z drugiej duża liczba użytkowników i wzmożona emisja hałasu uciążliwego dla okolicznych mieszkańców. Radą na to są stosowane od wielu lat osłony dźwiękochłonne. Z asada działania bez względu na wykonanie jest taka sama. Fala dźwiękowa emitowana przez przejeżdżający samochód musi ulec w zderzeniu z przeszkodą rozproszeniu i pochłonięciu. O wyborze systemu w głównej mierze decydują skuteczność tłumienia hałasu przez osłonę, odporność na agresywne działanie spalin, walory estetyczne i najważniejszy składnik – niska cena. Powyższe warunki spełniają osłony wykonane z trzykomorowego profilu z tworzywa sztucznego powlekanego barwnym PCV, dostosowującym daną osłonę do krajobrazu. Od strony źródła dźwięku frezowane są podłużne otwory, w których następuje wstępne rozproszenie fali dźwiękowej i dalsze jej wytłumienie na warstwie wełny mineralnej.

***
Wspomagany komputerowo dobór napędów – opis programów firmy NORD
Programy inżynierskie firmy NORD, dostępne na stronie www.nord.pl lub na płytach CD, umożliwiają dobranie napędów we własnym zakresie, wykonanie rysunków oraz wizualizację projektów. Wszystkie programy przeznaczone są do pracy w środowisku Microsoft Windows. eSELEKTOR - Program komputerowy NORD’s Electronic Drive Selection umożliwia projektantom w sposób uproszczony dobieranie napędów, których potrzebują do swoich indywidualnych zastosowań. Program działa bez potrzeby instalacji bezpośrednio z poziomu strony internetowej firmy NORD poprzez bardzo przyjazny dla użytkownika interfejs wyszukiwarki sieciowej. Przy jego pomocy w kilku krokach możemy dobrać odpowiedni napęd. W pierwszym etapie określamy typ reduktora. Kolejnym krokiem jest określenie współczynnika pracy. Znając charakter pracy urządzenia, do którego przeznaczony jest motoreduktor (reduktor), możemy w przybliżeniu określić ten parametr. W ostatnim etapie określamy potrzebną moc oraz obroty wyjściowe (lub przełożenie) motoreduktora. Po zaakceptowaniu program przedstawia nam wyniki wyszukiwania napędu danego typu o zadanych parametrach. Aby wyszukać motoreduktor o tych samych parametrach, wystarczy wybrać odpowiedni typ z rozwijanej listy.

***
Strategia dla bezpieczeństwa - Awaryjne zasilacze UPS zyskują coraz większe znaczenie w zastosowaniach przemysłowych
Niezadowalający stan sieci elektrycznej oraz korzystanie z coraz bardziej wrażliwych urządzeń elektrycznych doprowadziły do wzrostu liczby przestojów. O przewadze konkurencyjnej decyduje zachowanie ciągłości produkcji nawet w przypadku, gdy stan sieci elektrycznej pozostawia wiele do życzenia. Mając to na względzie, szczególną uwagę należy zwrócić na zasilanie elektryczne, które stanowi główną część każdej instalacji. W ten sposób można uniknąć nieprzewidzianych spadków napięcia i związanych z nimi kosztów. Zakłócenia w zasilaniu energią elektryczną mają negatywny wpływ na proces produkcji: prowadzą do utraty danych oraz awarii systemu kontrolnego, co prowadzi z kolei do kosztownych uszkodzeń sprzętu, kiedy maszyna jest automatycznie restartowana. Skala uszkodzeń spowodowanych złym stanem sieci elektrycznej zależy od wrażliwości sprzętu. Nawet krótkie przestoje mogą powodować wysokie koszty:

***
RPP GOLD i RPP SILVER – krok w przyszłość
W ostatnim czasie MEGADYNE wprowadziło na rynek nowy rodzaj pasów RPP GOLD i RPP SILVER. Od dotychczas stosowanych typów różnią się one lepszymi własnościami wytrzymałościowymi i użytkowymi. Znalazły zastosowanie w tych dziedzinach przemysłu, w których nie mogły być użyte dotychczas dostępne pasy zębate. Wynikało to z panujących w danych środowiskach trudnych warunków pracy. W szczególnych przypadkach RPP GOLD i RPP SILVER mogą z powodzeniem zastępować łańcuchy stalowe, co do tej pory było rzeczą prawie niemożliwą. Zastępując łań- cuch serią GOLD, zyskujemy na niższej masie układu, mniejszej emisji hałasu, jak również na kosztach utrzymania urządzenia.

***
Tadeusz Minksztym
13 nowych unikatowych cech VLT® AutomationDrive FC302 - Przetwornice częstotliwości Danfoss wyznaczają nowe standardy
Przetwornica częstotliwości FC302 reprezentuje nową koncepcję napędów oferowanych przez firmę Danfoss w ramach platformy sprzętowej VLT® AutomationDrive. FC302 przeznaczona jest dla wszystkich obszarów zastosowań od standardowego napędu wektorowego, aż do napędu serwo. Bez ograniczeń może w pełni autonomicznie sterować pracą dowolnej maszyny lub linii produkcyjnej. Jednym z podstawowych założeń, które postawili sobie konstruktorzy firmy Danfoss, wprowadzając w ubiegłym roku do oferty przetwornicę częstotliwości FC302, było zachowanie elastyczności w zakresie możliwości dopasowania konfiguracji sprzętowej urządzenia do wymagań użytkownika. To jak szycie urządzenia na miarę aktualnych potrzeb.

***
XV Krajowa Konferencja Automatyki
Komitet Automatyki i Robotyki Polskiej Akademii Nauk oraz Instytut Badań Systemowych Polskiej Akademii Nauk są organizatorami XV Krajowej Konferencji Automatyki, która odbędzie się w dniach 27–30 czerwca 2005 r. w Warszawie.

***
Zbigniew Pawelski
Podstawy modelu układu napędowego z automatyczną skrzynią biegów
Na proces sterowania układem napędowym z automatyczną skrzynią biegów składają się następujące zadania: - sterowanie silnikiem; - sterowanie przekładnią hydrokinetyczną; - sterowanie stopniową skrzynią biegów. Silnik i automatyczna skrzynia biegów mają swoje indywidualne, autonomiczne sterowniki, a pracę całego układu nadzoruje sterownik nadrzędny, którego zadaniem jest wypracowanie takich żądań w stosunku do silnika i skrzyni, aby ich współpraca przebiegała optymalnie ze względu na postawione kryterium. W module nadrzędnym życzenie kierowcy „przetwarzane” jest na tzw. idealną linię sterowania, która przyporządkowuje położeniu pedału przyspieszenia: optymalne parametry silnika i przełożenie przekładni.

***
NI Switch Executive 2.0
NI Switch Executive 2.0 jest najnowszą wersją oprogramowania, która usprawnia tworzenie systemów przełączników o wysokiej gęstości. Switch Management Tool firmy National Instruments poprawia czas projektowania i uruchomienia. Firma National Instruments prezentuje NI Switch Executive 2.0, najnowszą wersję wiodącego prym w przemyśle oprogramowania do zarządzania przełącznikami, które skraca niskopoziomową konfigurację przełącznika przez dostarczenie interfejsu do programowania z poziomu systemu dla testowych aplikacji. NI Switch Executive 2.0 optymalizuje wielomodułową integrację i tworzenie systemów przełączników o dużej gęstości z rozszerzonym silnikiem routingu, który zapewnia 75 razy lepszą wydajność projektowania.

***
Miniaturowe czujniki siły z serii KMM50
Firma WObit od wielu lat sprzedaje tensometryczne czujniki siły. Ostatnio oferta powiększyła się o miniaturowe czujniki siły z ekonomicznej serii KMM50. Zalety tych czujników – przy niskiej cenie – rozszerzają możliwości zastosowań w automatyce i pomiarach. Zasada działania - Identycznie jak w innych czujnikach tensometrycznych miniaturowe czujniki działają na zasadzie odkształcania materiału korpusu czujnika pod wpływem przyłożonej siły, a wraz z korpusem rozciągane lub ściskane są tensometry połączone w układ mostka. Tensometry wklejone są na specjalnej folii izolującej od metalowego podłoża korpusu na wyliczonej specjalnie części odkształcalnej korpusu czujnika. Siatki tensometru połączone w mostek Wheatstone’a dają zmianę sygnału proporcjonalną do mechanicznego odkształcenia, a więc przyłożonej siły. Pełny układ mostka zawiera dodatkowo elementy kompensujące niekorzystne wpływy zmian temperatury.

***
Tomasz Ochocki
Certyfikacja przekaźników i gniazd
Użytkownicy wyrobów oczekują od producentów zapewnienia bezpieczeństwa ich użytkowania, wysokiej jakości i trwałości. Potwierdzeniem spełnienia tych wymagań jest zapewnienie zgodności wyrobów z normami narodowymi i międzynarodowymi. W niektórych krajach – np. USA, Kanada, Rosja – certyfikacja wyrobu potwierdzająca zgodność z wymogami odpowiednich norm narodowych jest obowiązkowa i wyrób musi przejść procedurę oceny zgodności w instytucjach certyfikujących, aby mógł być dopuszczony do sprzedaży. W innych krajach – jak np. kraje Unii Europejskiej – to producent ponosi odpowiedzialność za to, aby konstrukcja i produkcja wyrobu spełniała wymogi odpowiednich norm. Jednostki certyfikujące przeprowadzają procedurę badawczą wg mających zastosowanie odpowiednich norm, a następnie cyklicznie audytują proces produkcji, aby potwierdzać zachowywanie wymogów dla bieżącej produkcji certyfikowanego wyrobu.

***
Bartłomiej Szydłowski
Przekaźnik czasowy T-R4 w układzie rozruchowym gwiazda – trójkąt
Wiele napędów z indukcyjnymi silnikami klatkowymi wciąż jest opartych na klasycznych rozwiązaniach, takich jak załączenie na napięcie znamionowe, na napięcie obniżone czy na niesymetryczny układ napięć. Często z powodów ekonomicznych zachodzi konieczność skorzystania z tańszych i prostszych rozwiązań. W takiej sytuacji można zastąpić półprzewodnikowe urządzenia rozruchowe (softstarty itp.) metodami sterowania opartymi na przekaźnikach elektromagnetycznych. Przyłączenie do sieci nieruchomego silnika klatkowego powoduje pojawienie się problemu dużego prądu płynącego w jego uzwojeniach. Uderzenie prądowe przy bezpośrednim podłączeniu silnika do sieci od 5 do 8 razy przewyższa wartości prądu znamionowego. Taki prąd nie powoduje uszkodzeń silnika, lecz przyczynia się do powstawania znacznych spadków napięć na linii zasilającej, większych start mocy silnika oraz przyrostów temperatury uzwojeń przy rozruchu. W związku z tym stosuje się klasyczne metody „załączania na napięcie obniżone”. Polegają one na zmniejszeniu napięcia podawanego na zaciski silnika w momencie rozruchu, co powoduje zmniejszenie prądu rozruchowego oraz momentu obrotowego. Wpływa to ujemnie na właściwości mechaniczne silnika, ponieważ znacznie obniża moment naciągowy. Należy więc dążyć do tego, aby moment obrotowy osiągnął wartość większą niż moment obciążenia.

***
Jerzy Gorzkiewicz
DI-BOX – ekonomiczna alternatywa aparatury kontrolno-pomiarowej dla małych i średnich oczyszczalni ścieków
Wprowadzenie ostrych przepisów dotyczących parametrów ścieków na wylocie oczyszczalni wymusiło projektowanie takich ciągów technologicznych, które zapewniają osiągnięcie tych wymagań. Trudno sobie jednak wyobrazić zastosowanie nawet najlepszej technologii bez wspomagania jej niezawodną aparaturą pomiarową, która umożliwi sterowanie całym systemem oczyszczania ścieków i otrzymywanie na wylocie oczyszczalni cieczy o znormalizowanych i stałych parametrach. Koszty takiej aparatury są jednak zwykle wysokie i to nie tylko te związane z zakupem, ale – co gorsza – z późniejszą eksploatacją.

***
DS 500 – dalmierz progowy – i DT 500 – dalmierz laserowy
Dalmierze serii DS/DT 500 są dzięki swojej obudowie przystosowane do pracy w surowych warunkach. Czerwone światło lasera jest widoczne na przedmiocie, który jest wykrywany we wcześniej zaprogramowanym przedziale pracy. Na zintegrowanym wyświetlaczu można odczytać wynik pomiaru oraz interaktywnie ustawiać parametry.

***
Nowy minienkoder – DKS 40
Sick prezentuje na Targach SPS Drives w Norymberdze nowy minienkoder – DKS 40! DKS 40 to solidna jakość za bardzo przystępną cenę.

***
Nowoczesne metody pomiaru poziomu cieczy i materiałów sypkich
Współczesne instalacje technologiczne są coraz częściej wyposażane w bezkontaktowe przetworniki poziomu. Najczęściej są to przyrządy wykorzystujące pomysł pomiaru czasu przelotu sygnału pomiędzy nadajnikiem i powierzchnią medium. Mnożąc uzyskany czas przez prędkość propagacji sygnału, układ mikroprocesorowy urządzenia określa odległość pomiędzy nadajnikiem a powierzchnią produktu. W ostatnim kroku przyrząd oblicza rzeczywisty poziom produktu, dysponując informacją o wysokości zbiornika. R óżnorodność warunków technologicznych determinuje stosowanie odmiennych metod bezkontaktowego pomiaru poziomu. Metoda ultradźwiękowa została zaakceptowana w gospodarce wodno-ściekowej, w lekkich aplikacjach przemysłu chemicznego oraz w niektórych sektorach przemysłu przetwórczego mediów grubo- i drobnoziarnistych. Sygnałem wykorzystywanym przez przetwornik jest fala ultradźwiękowa o częstotliwości od kilkunastu do kilkudziesięciu kHz. Fizyczna natura sygnału wymaga kompensacji temperaturowej podczas pomiaru, ponieważ ze zmianą temperatury zmienia się również prędkość propagacji sygnału w atmosferze gazowej. Dlatego odbiornik ultradźwiękowy jest zawsze wyposażony w czujnik temperatury. Intensywne zapylenie, kondensacja i wysokie ciśnienia ograniczają możliwość stosowania przetwornika z uwagi na tłumienie sygnału ultradźwiękowego.

***
National Instruments przedstawia... - Czterokanałowy moduł do szybkiej 24-bitowej akwizycji danych
Inżynierowie mogą teraz wykonywać wielokanałowe aplikacje do analizy dźwięku i wibracji dzięki użyciu nowego modułu akwizycji danych PXI-4462 firmy National Instruments. Moduł DAQ PXI-4462 jest najnowszym modułem dodanym do rodziny sprzętu 24-bitowych pomiarów dźwięku i wibracji i zapewnia 4-różnicowe kanały wejściowe do high-endowych aplikacji testów dźwięku i hałasu, wibracji (NVH) na platformę PXI.

***
Nowa technologia NI SoftMotion zapewnia złożone rozwiązania sterowania ruchem
Konstruktorzy maszyn mogą teraz użyć oprogramowania firmy National Instruments do sterowania ruchem na dowolnej platformie. Konstruktorzy maszyn i producenci sprzętu OEM mogą używać graficznego środowiska programowania LabVIEW firmy National Instruments do tworzenia złożonych sterowników ruchu dla dowolnej platformy z technologią NI SoftMotion. Nowy moduł NI SoftMotion Development Module dla LabVIEW rozmieszcza różne funkcje sterowania ruchem i algorytmy do dowolnej platformy sprzętowej opartej na budowie maszyn specyficznej dla wymagań aplikacji i ceny oraz wymaganej wydajności.

***
Systemy napędowe dla układów pozycjonowania o wy­so­kiej dynamice
W przeszłości sterowniki ruchu miały jeden cel: kontrolować ruch maszyny. I w przypadku, gdy zostały dobrze opro­gra­mo­wa­ne, pełniły swą rolę bardzo dobrze. Cechą charakterystyczną był, od­mien­ny dla każdego pro- ducenta, sposób pro­gra­mo­wa­nia. Mało przyjazne języki programowania bardzo szybko mogły zniechęcić więk­szość użyt­kow­ni­ków, zwłaszcza gdy w ramach projektu należało opro­gra­mo­wać i skon­fi­gu­ro­wać wiele urządzeń, do­star­czo­nych od róż­nych pro­du­cen­tów. Do­staw­cy sterowników ruchu zaczęli więc mo­dy­fi­ko­wać swoje oprogramowanie, czyniąc je bardziej przy­ja­znym dla użyt­kow­ni­ka. Nowsze generacje sterowników umoż­li­wia­ły mo­ni­to­ro­wa­nie coraz większych ilo­ści parametrów i coraz lepszą dia­gno­sty­kę układu. Jednak rosnąca ilość funkcji i wie­lość roz­wią­zań tylko coraz bardziej kom­pli­ko­wa­ły spo­sób in­te­gra­cji z nad­rzęd­ny­mi systemami sterowania.

***
Arkadiusz Chełmiński
HENGSTLER more than counting... - Wielofunkcyjny licznik TICO 732
Nowoczesne oraz przyszłościowe rozwiązania w technice zliczania oferuje firma Hengstler – lider w produkcji szerokiej gamy liczników. Produkty te zyskują coraz to większe zastosowanie w aplikacjach automatyki przemysłowej i coraz częściej są stosowane w różnych gałęziach przemysłu. Hengstler, wychodząc naprzeciw swoim klientom, stworzył szeroką gamę liczników elektronicznych, elektromechanicznych, mechanicznych oraz pneumatycznych. W artykule tym pragniemy Państwu przybliżyć produkt serii Tico 732, zaliczający się do wielofunkcyjnych liczników elektronicznych. Liczniki należą do urządzeń najdłużej produkowanych przez firmę Hengstler. Dzięki wieloletniej praktyce w tej branży liczniki są poddawane stałym ulepszeniom związanym z szybkim rozwojem technologii. Stosowanie nowoczesnych metod produkcji umożliwia podniesienie jakości, niezawodności działania oraz zapewnia estetyczny, profesjonalny wygląd produkowanych urządzeń.

***
Adam Budzyński, Wojciech Bieniaszewski, Kamil Dziadosz
Powstał, by sprostać wyzwaniu złożoności projektów - Solid Edge V16
Jedną z głównych cech współczesnego rynku konsumenckiego jest radykalny wzrost wymagań klientów, dotyczących jakości oraz funkcjonalności nabywanych przez nich produktów. Zjawisko to ma miejsce w większości branż światowego przemysłu, w tym m.in. w branży motoryzacyjnej, maszynowej, lotniczej czy też wyrobów codziennego użytku. Wobec powyższego, wszystkie liczące się w świecie firmy produkcyjne dokładają wszelkich starań, aby ciągle doskonalić swe wyroby, np. zwiększając liczbę spełnianych przez nie funkcji, a także czyniąc je coraz bardziej nowoczesnymi i estetycznymi. Co więcej, na rynek wprowadzana jest coraz bogatsza gama produktów, a czas pojawiania się na rynku ich kolejnych generacji ulega radykalnemu skróceniu. W coraz większym tempie pozyskuje się i wdraża nowe technologie oraz zwiększa stopień zautomatyzowania produktów. Efektem powyższych czynników jest szybki wzrost złożoności projektów. Konieczność prowadzenia prac ze znacznie bardziej skomplikowanymi produktami, wraz z jednoczesnym dążeniem do przyspieszenia procesu ich wprowadzania na rynek, jest głównym wyzwaniem współczesnych inżynierów, a szczególnie konstruktorów.

***
Pierwszy liniowy stół z wrzecionem z tworzywa sztucznego
W celu prostej regulacji formatu i czujników – etykietowania, kodowania itp., w miejscach charakteryzujących się małą powierzchnią konstrukcyjną – firma igus (Kolonia) skonstruowała pierwszy liniowy stół z wrzecionem wykonany z tworzywa sztucznego. Tam, gdzie to tej pory użytkownicy w dziedzinie handlingu, automatyki lub opakowań stawiali jeszcze często na wrzeciona „marki własnej”, przedsiębiorstwo igus oferuje obecnie alternatywę w postaci DryLin SHTP, która świadomie mieści się w niskim segmencie cenowym. Stół liniowy, który dzięki adaptacjom konstrukcyjnym jest elastyczny, jak również solidny i niewrażliwy na zabrudzenia, jest teraz dostarczany z magazynu w dwóch typowielkościach (średnica wału 12 lub 6 mm), w cenie już od 50 euro.

***
Nowa seria przewodów do systemów magistrali BUS odpowiadających standardom UL i DESINA
Specjalnie pod kątem potrzeb pozostających w ciągłym ruchu zastosowań przemysłowych w systemach zasilania firma igus, Kolonia, skonstruowała obecnie nową serię przewodów do systemów BUS. Program dostaw obejmuje przewody specjalne Chainflex CFBUS z bardzo odpornym na ścieranie płaszczem zewnętrznym z tworzywa TPE do wszystkich powszechnie stosowanych systemów magistrali polowych, które oprócz wymagań specyficznych dla systemów BUS posiadają również aprobatę UL i CSA oraz odpowiadają standardom DESINA.

***
Edward Tomasiak, Edward Barbachowski,
Pośredni i bezpośredni napęd sztucznego serca
Układy napędowe systemów mechanicznych wspomagania pracy serca lub jego zastępowania w różnych rozwiązaniach wykorzystują trzy podstawowe przetworniki energii: pneumatyczny, elektromechaniczny lub elektrohydrauliczny. Układ napędowy pneumatyczny, znajdujący jak dotąd najszersze zastosowanie, charakteryzuje się stosunkowo słabym działaniem hemolitycznym. Ze względu jednak na konieczność doprowadzenia oraz odprowadzenia kaniulami strumienia powietrza poprzez powłoki zewnętrzne organizmu powoduje poważne komplikacje infekcyjne. Próbę zniwelowania wpływu tego czynnika stanowi obecnie postulat całkowitego wszczepienia układu napędowego, a tym samym zamknięcia naturalnej bariery, jaką jest skóra. Wiąże się to z rezygnacją z rozwiązania pneumatycznego z uwagi na konieczne gabaryty i masę napędu. Koncepcja (rys. 1) całkowicie wszczepialnego układu napędowego sztucznego serca (Total Artificial Heart) wykorzystuje źródło elektryczne zasilane z pętli indukcyjnej – nieingerującej w tkankę skórną – które z kolei napędza przetwornik elektromechaniczny lub elektrohydrauliczny.

***
Hannover Messe 2005 - Technologia – Innowacyjność – Automatyzacja
Jedenaście wiodących imprez branżowych utworzy ekspozycję światowych Targów „Hannover Messe 2005”. Tegoroczna platforma prezentacji techniki i technologii dla wszystkich dziedzin przemysłu oraz innowacyjnych rozwiązań systemowych z zakresu automatyzacji procesów produkcji – jak zapowiedział kierownik biura Targów „Hannover Messe” Deutsche Messe AG w Hanowerze, Peter Rippen – tradycyjnie obfitować będzie w wiele nowości. I stotne znaczenie zarówno dla wystawców, jak i gości ma kompleksowa prezentacja automatyki przemysłowej. Poczynając od tego roku, wiodące światowe targi branżowe „Factory Automation” oraz Targi INTERKAMA odbywać się będą jednocześnie, stanowiąc główne punkty programu corocznej edycji „Hannover Messe”. Novum hanowerskiego wydarzenia są Targi branżowe usług i wyposażenia dla przemysłu „Industrial Service & Equipment”.

Reklama