Pokaż menu

Archiwum

Firmy z okładek

Firmy z okładek

 
ptak warsaw expo  ebm papst 
best crossbow deer hunting crossbow

Reklama

Współpraca

Archiwum - numer 04/2023

Napędy i Sterowanie
numer 04/2023Zaoszczędź, wymieniając energochłonne silniki pneumatyczne na energooszczędne silniki elektryczne
Niska wydajność rozwiązań pneumatycznych, a także wysokie koszty ponoszone na: wykorzystaną energię, rekonfiguracje, serwisowanie i konserwację powodują, że pneumatyka jest zastępowana przez rozwiązania elektryczne. Przeprowadzone porównanie kosztów całkowitych obu silników udowadnia, że wydatek poniesiony na zakup elektrycznych silników liniowych zwraca się zaledwie w kilka miesięcy. Szybki zwrot inwestycji następuje nawet w przypadku ruchów urządzenia prowadzonych od punktu do punktu z dwoma pozycjami końcowymi. Ponadto mniejsze zużycie energii elektrycznej przyczynia się do zmniejszenia emisji dwutlenku węgla. Silniki liniowe przyczyniają się również do zwiększenia elastyczności w projektowaniu procesów produkcyjnych i systemów monitorowania produkcji.

***

NOWE STYCZNIKI BF160, BF195 I BF230. LOVATO Electric prezentuje nowe styczniki typu BF160, BF195 i BF230
LOVATO Electric aktualizuje swoją ofertę styczników o nowy typ konstrukcyjny. Nowe styczniki przeznaczone są do prądów znamionowych 160 A, 195 A i 230 A w kategorii obciążenia AC-3 oraz 250 A, 275 A i 350A w kategorii AC-1. Styczniki dostępne są w wersji 3 i 4-polowej.

***

Dziesięć lat CMSE (Certified Machinery Safety Expert). Pierwsze szkolenie z bezpieczeństwa maszyn z certyfikacją TÜV Nord ma już 10 lat
W firmie Pilz na całym świecie obowiązują te same wartości – tworzenie bezpiecznego środowiska pracy. Jednak same przepisy, normy i wytyczne nie wystarczą. Inżynierowie potrzebują wysokich kompetencji i głębszego zrozumienia tematu, aby móc zapewnić bezpieczeństwo zgodnie z wytycznymi aktualnych norm i przepisów. Konieczna jest również odpowiednia wymiana wiedzy w tym zakresie.

***

STOMIL BYDGOSZCZ – doświadczony producent hydrauliki siłowej
Węże hydrauliczne marki STOMIL BYDGOSZCZ są tak zaprojektowane i wykonane, aby zagwarantować najwyższą niezawodność pracy każdego układu hydraulicznego. W oparciu o nasze wieloletnie doświadczenie, rygorystyczne procedury kontroli jakości, odpowiedni dobór najlepszych surowców oraz informacje zwrotne od naszych partnerów, stworzyliśmy szeroką gamę produktów cieszących się uznaniem w kraju i na rynkach międzynarodowych.

***

Przekaźnik Programowalny Logicznie – czy to rozwiązanie dla Ciebie?
Czy Finder OPTA może wprowadzić Twój układ logiczny na wyższy poziom i dlaczego warto ją stosować?

***

Enkodery absolutne firmy LeineLinde z certyfikatem ATEX/IECEx dla strefy 1/21
Mamy przyjemność poinformować Państwa, że enkodery absolutne z interfejsem EtherNet/IPTM firmy LeineLinde uzyskały certyfikat ATEX/IECEx dla strefy 1/21. Dzięki temu mogą być stosowane w przemyśle paliwowo-energetycznym, a w szczególności w aplikacjach mających styczność z paliwem w stanie ciekłym lub gazowym. Enkodery absolutne firmy LeineLinde zapewniają bezpieczną pracę w obszarach, gdzie wymagany jest bardzo wysoki poziom ochrony przed zagrożeniami występującymi w atmosferze z gazem i łatwopalnym pyłem.

***

Stacje ładowania LINTELI – zapraszamy na Targi GREENPOWER 16–18 maja
Linteli Sp. z o.o. będzie 16–18 maja 2023 na Targach Odnawialnych Źródeł Energii GREENPOWER w Poznaniu. Targi będą odbywać się na Międzynarodowych Targach Poznańskich w godzinach 10.00–17.00. Będziemy prezentować nasze stacje ładowania do samochodów elektrycznych. Jeśli posiadają Państwo auto elektryczne lub zastanawiają się nad jego zakupem mamy produkt dla Państwa – ładowarkę domową do samochodów elektrycznych CHARGE BOX.

***

Technologia NFC w przemiennikach częstotliwości
Technologia NFC usprawnia proces programowania przemienników częstotliwości i zapobiega utracie nastaw przy uszkodzeniu przemiennika, a firma Control Techniques po raz kolejny wyznacza nowe terendy rozwoju napędów

***

Potęga ekspozycji i bogactwo programu
Aż siedem pawilonów, 42 tysiące metrów kwadratowych, czyli powierzchnia równa sześciu pełnowymiarowym boiskom piłkarskim – tak w siłę rosną zbliżające się targi ITM INDUSTRY EUROPE, kluczowe wydarzenie dla branży przemysłowej. Tegoroczna oferta wystawców i prezentowane maszyny powinny zainteresować nie tylko duże fabryki, ale także małe i średnie przedsiębiorstwa. W programie pojawią się nowe inicjatywy, które skierowane są do szerokiego grona odbiorców i wpisują się w rynkowe trendy.

***

Przemiennik częstotliwości ODE-3 w stopniu ochrony IP66 z możliwością instalacji na zewnątrz budynku
Invertek Drives – producent światowej klasy przemienników częstotliwości – pomaga zredukować koszty w procesie produkcyjnym, a najnowszy przemiennik częstotliwości ODE-3 w stopniu ochrony IP66 może pracować w ekstremalnych warunkach również na zewnątrz budynku.

***

Technika napędowa Lenze w intralogistyce. Sprawdzone rozwiązania i nowe technologie
Logistyka stawia różnorodne wymagania w zakresie transportu i logistyki magazynowej. Kluczowymi czynnikami sukcesu systemu transportowego są szybkość i niezawodność procesów. Wieloletnie doświadczenie firmy Lenze w zakresie realizacji systemów automatyki pozwala to osiągnąć.

***

Gwarancja niezawodności dzięki nowym kablom do silników MS2N firmy Bosch Rexroth i napędów Siemens SINAMICS S210. Jeszcze większy wybór: dwa nowe przewody hybrydowe firmy igus odpowiednie dla napędów Bosch Rexroth i Siemens
Zasilanie i transmisja danych w jednym przewodzie: technologia hybrydowa zyskuje akceptację wśród coraz większej liczby producentów napędów. W związku z tym trwającym trendem firma igus rozszerza swoje portfolio przewodów chainflex o dwa nowe przewody hybrydowe: pierwszy to CF280.UL.H401 z płaszczem PUR pasujący do modułowego systemu napędowego ctrlX DRIVE firmy Bosch Rexroth dla synchronicznych serwomotorów serii MS2N. Drugi z kolei to sprawdzony kabel hybrydowy do napędów Siemens SINAMICS S210 – teraz z płaszczem zewnętrznym z PVC.

***

Christie L. Jones
Zasady prawidłowego doboru ogranicznika naprężeń do gwintowanego insertu w złożeniu elementów z tworzywa sztucznego
W zastosowaniach, w których element współpracujący jest również wykonany z tworzywa sztucznego, ogranicznik naprężeń jest niezbędny, aby uniknąć pełzania materiału lub osłabienia naprężeń w elemencie współpracującym w wyniku zmniejszenia sił tarcia w połączeniu gwintowanym.

***

Lepszy przenośnik – bardziej wydajny ruch
Systemy przenośników w różnych zakładach samochodowych wymagają różnych mocy znamionowych i prędkości wyjściowych. Amerykańska firma OCC Systems współpracując bezpośrednio z klientami z branży motoryzacyjnej i firmą NORD wdrożyła szybkie przenośniki odwrócone, które pracują z prędkością 125 FPM (0,635 metra na sekundę). NORD zapewnia dla OCC pełną gamę przekładni.

***

Anna Szymczak
Rewolucja w dotacjach UE – jeden wniosek wiele możliwości
Nowa perspektywa unijna 2021–2027 zaskoczyła przedsiębiorców zupełnie nowym podejściem do składania wniosków o dotację oraz planowania inwestycji. Po raz pierwszy powstał program, umożliwiający złożenie wniosku o dotację, w którym można ująć różne inwestycje firmy – od nakładów na innowacje poprzez wspieranie promocji na targach, szkolenie pracowników, a nawet zakup paneli fotowoltaicznych. Taki program powstał dla firm z sektora MŚP (małych i średnich przedsiębiorstw), jak również dla dużych.

***

Czołowe międzynarodowe Targi Inteligentnej Automatyki i Mechatroniki
W połowie roku czeka nas kolejna odsłona Międzynarodowych Targów Inteligentnej Automatyki i Mechatroniki – automatica, które odbędą się w dniach 27.06.–30.06.2023 r.

***

Międzynarodowe Targi ŚWIATŁO 2023 oraz Międzynarodowe Targi ELEKTROTECHNIKA 2023
W dniach 15–17 marca, w EXPO XXI w Warszawie, odbyły się 30. Międzynarodowe Targi ŚWIATŁO 2023 (www.lightfair.pl) i 20. Międzynarodowe Targi ELEKTROTECHNIKA 2023.

***

Tadeusz Glinka, Artur Polak
Narażenie maszyn elektrycznych w czasie postojów
Streszczenie: Producenci maszyn elektrycznych w Dokumentacji Techniczno-Ruchowej (DTR) zabezpieczają warunki gwarancji. Jeśli właściciel silnika nie przestrzega zaleceń eksploatacyjnych podanych w DTR, to producent silnika odmawia uznania gwarancji. Sprawa trafia do sądu. Biegły sądowy lub ekspert, w oparciu o ograniczone informacje o eksploatacji i awarii silnika, opracowuje opinie. W artykule przedstawiono przykład takiej sprawy i konkluzję Opinii Biegłego Sądowego.

EXPOSURE OF ELECTRIC MACHINES DURING STOPPAGES
Abstract: Manufacturers of electrical machines in the Operation and Maintenance Documentation provide the warranty conditions. If the engine owner does not comply with the operating recommendations given in the Operation and Maintenance Manual, the engine manufacturer refuses to accept the warranty. The case goes to the Court. A forensic expert or an expert prepares Opinions based on limited information on the operation and failure of the engine. The article presents an example of such a case and the conclusion of the Opinion of a court expert.

***


Jan Golec
Woda jako odnawialne źródło energii, energetyka wodna rozproszona w Polsce
Streszczenie: W artykule przedstawiono kwestie energetyki wodnej jako odnawialnego źródła energii na świecie i w Polsce, sens jej wykorzystywania oraz jej wady i zalety. Dodatkowo poruszono zagadnienia związane z najważniejszymi parametrami turbin wodnych, ich ogólny podział oraz omówienie różnych ich rodzajów. Wyjaśniono możliwy potencjał hydrologiczny Polski w stosowaniu Małych Elektrowni Wodnych o mocy poniżej 1 MW.

WATER AS A RENEWABLE ENERGY SOURCE, WATER ENERGY DISTRIBUTED IN POLAND
Abstract: The article presents the issues of hydropower as renewable energy source in the world and in Poland, the sense of its use as well as its advantages and disadvantages. In addition, the issues related to the most important parameters of water turbines, their general classification and a overview of various types of water turbines were discussed. The possible hydrological potential of Poland in the use of Small Hydroelectric Power Plants with a capacity of less than 1 MW was explained.


***

Przemysław Sadłowski, Jerzy Hickiewicz
Gabriel Narutowicz jako hydroenergetyk
Streszczenie: W 2022 r. przypada setna rocznica śmierci Gabriela Narutowicza. Jego działalność kojarzy się głównie z aktywnością polityczną w Polsce. Warto jednak przypomnieć jego dużą rolę w dziedzinie hydroenergetyki, szczególnie w Szwajcarii. Miał on wielkie osiągnięcia w tej dziedzinie, które przybliżono w artykule.

GABRIEL NARUTOWICZ AS A HYDROELEKTRIC POWER EXPERT
Abstract: Year 2022 marks 100th anniversary of Gabriel Narutowicz’s death. His activity in Poland is usually seen in political realm. However, it’s worth recalling his large role in the hydroelectric power sector, especially in Switzerland. He had great achievements in this area, which is presented in the article.


***

Ewa Kałużna, Urszula Kałużna
Doświadczenia z okresowych badań dielektrycznych sprzętu BHP na przykładzie rozdzielni na lotnisku
Streszczenie: Sprzęt zabezpieczający ludzi obsługujących urządzenia elektryczne, przed porażeniem elektrycznym, powinien być sprawny. Sprawność techniczną tego sprzętu weryfikują okresowe badania kontrolne. W artykule autorki przedstawiają doświadczenia własne z prowadzonych badań okresowych sprzętu elektroizolacyjnego.

EXPERIENCES FROM PERIODIC DIELECTRICAL TESTING OF OHS EQUIPMENT ON THE EXAMPLE OF AN AIRPORT SWITCHGEAR
Summary: The equipment protecting people operating electrical devices against electric shock should be efficient. The technical efficiency of this equipment is verified by periodic control tests. In the article, the authors present their own experiences from periodic tests of electrical insulating equipment.


***

Robotyzacja i automatyzacja. Tak się zaczyna 4.0
Robotyzacja i automatyzacja połączona z zaawansowaną obróbką danych i ich efektywną, cyfrowo zorganizowaną wymianą – to najprostsza z definicji Przemysłu 4.0. Tym samym – bez robotów i automatów nie ma Przemysłu 4.0.
Jednocześnie – o czym niekiedy zapominamy, sama robotyzacja linii produkcyjnej czy fakt wykorzystywania automatów pakujących czy transportowych nie wyczerpują oczywiście hasła Industry 4.0. Podobnie jak prosta automatyzacja z wykorzystaniem aplikacji towarzyszących produkcji czynności, określanych jako biurowe lub procedur obsługi klienta.

***

Janusz Smoliło, Andrzej Morawski, Marta Gajdzik, Andrzej Chmiela
Projekt pilotażowego rozwiązania samowystarczalności energetycznej pompowni zabezpieczającej przed zalaniem sąsiednie zakłady górnicze
Streszczenie: W publikacji przeprowadzono analizę możliwości obniżenia kosztów działalności pompowni wód kopalnianych i przedstawiono rozwiązania jej niezależności energetycznej. Największym komponentem kosztów utrzymania pompowni są nakłady na zakup energii elektrycznej. W celu pokrycia zapotrzebowania energetycznego pompowni energią „zieloną”, zaproponowano zmodernizowanie części instalacji odwadniającej poprzez budowę farmy fotowoltaicznej w pobliżu pompowni. Inwestycja w kierunku odnawialnych źródeł energii dodatkowo ograniczy wpływ jej funkcjonowania na środowisko poprzez ograniczenie emisji gazów cieplarnianych. Przedstawione warianty zapewniają pełną lub prawie pełną samowystarczalność energetyczną proponowanej koncepcji funkcjonowania pompowni. Efektem zastosowania dowolnego z wariantów może być stworzenie alternatywnych wobec górnictwa miejsc pracy oraz gwarancja efektywnego zagospodarowania majątku, co będzie sprzyjało transformacji energetycznej, ochronie środowiska oraz rewitalizacji terenów pogórniczych.

THE PILOT PROJECT OF ENERGY SELF-SUFFICIENCY OF THE PUMPING STATION THAT PROTECTS NEIGHBORING MINING PLANTS AGAINST FLOODING
Abstract: The publication analyzes the possibility of reducing the operating costs of the mine water pumping station and presents the solutions for its energy independence. The largest component of the pumping station maintenance costs are expenditures on the purchase of electricity. In order to cover the energy demand of the pumping station with „green” energy, it was proposed to modernize a part of the drainage system by building a photovoltaic farm near the pumping station. The investment in renewable energy sources will additionally reduce the impact of its operation on the environment by reducing greenhouse gas emissions. The presented variants ensure full or almost full energy self-sufficiency of the proposed concept of pumping station operation. The effect of applying any variants may create new workplaces and guarantee effective asset management, which will be conducive to energy transformation, environmental protection and revitalization of post-mining areas.

 

Reklama