Pokaż menu

Archiwum

Firmy z okładek

Firmy z okładek

 
ptak warsaw expo ebm papst   
best crossbow deer hunting crossbow

Reklama

Współpraca

Archiwum - numer 02/2013

Napędy i Sterowanie
numer 02/2013


Bezproblemowa instalacja. Siłownik znormalizowany DSBC z nową technologią amortyzacji PPS
Uderzenia i drgania zakłócają wiele procesów przemysłowych. Z tego powodu firma Festo opracowała nowy znormalizowany siłownik DSBC. Samonastawna amortyzacja PPS, w którą jest wyposażony, dostosowuje się do zmiennych obciążeń i prędkości. Dzięki temu uruchomienie napędu jest dziecinnie łatwe.

***
Otwarcie nowego oddziału firmy SEW-Eurodrive w Gdańsku
W styczniu 2013 roku na zamku w Gniewie odbyła się uroczystość z okazji otwarcia nowego oddziału firmy SEW-Eurodrive w Gdańsku – jest to szóste Biuro Handlowe firmy na terenie Polski. Rozwój firmy i nowa lokalizacja jest odpowiedzią na dynamiczny rozwój na obszarze Polski Północnej m.in. przemysłu stoczniowego, rafineryjnego, papierniczego i elektrotechnicznego.

***
Procesor RFID i Master IO-Link w jednym: Inteligentne połączenie kontrolera RFID i technologii IO-Link
Technologia RFID (ang. Radio Frequency Identification – identyfikacja falami radiowymi), odnosząca się do identyfikacji za pośrednictwem pól elektromagnetycznych, od dawna jest popularną metodą niezawodnego identyfikowania obiektów np. w procesach przepływu materiałów.

***
Zintegrowana technologia bezpieczeństwa firmy B&R
Produkty bezpieczeństwa firmy B&R posiadają certyfikat TÜV Rheinland dla zastosowań w aplikacjach zorientowanych na bezpieczeństwo. Technologia bezpieczeństwa B&R posiada podstawową zaletę, jaką jest łatwa integracja z istniejącą infrastrukturą automatyki. Elastyczne dostosowanie aplikacji bezpieczeństwa do wymagań systemu gwarantuje optymalną reakcję systemu bezpieczeństwa na zachodzące zdarzenia.

***
Bezpieczne rozwiązanie do pras hydraulicznych
HIMA dostarcza bezpieczne systemy do nowych linii pras hydraulicznych dla branży samochodowej.

***
Lars Nilsson
Integracja w rozwiązaniach układów hydraulicznych samochodów ciężarowych zwiększa uniwersalność, podnosi efektywność i usprawnia sterowanie
Napędy hydrauliczne odgrywają istotną rolę w procesie przekształcania nowoczesnych samochodów ciężarowych z pasywnych pojazdów przewożących ładunki w urządzenia aktywnie uczestniczące w łańcuchu dostaw. Napędy hydrauliczne wspomagają załadunek i rozładunek pojazdów, a ponadto w pojazdach specjalizowanych realizują szereg innych zadań, zależnych od przeznaczenia pojazdu.

***
Wyłączny przedstawiciel firmy LINDE w Polsce. Transtools – produkcja i serwis hydrauliki
Znana i licząca się w branży hydrauliki maszynowej firma Transtools od lat koncentruje swą działalność na produkcji, dystrybucji i serwisowaniu elementów oraz układów hydraulicznych stosowanych w bardzo wielu dziedzinach przemysłu. Specjalnością spółki są pompy i silniki wielotłoczkowe.

***
Zaawansowana technologia separacji. Niezawodne napędy dla przemysłu spożywczego
Jak najlepiej przetrzeć owoce, które posiadają nasiona, lub oddzielić mięso ryb od ości? I jak usunąć ścięgna i chrząstkę bez marnowania mięsa? Każdy kucharz amator, który spędził godziny, wyciskając owoce przez sito łyżką lub przygotowując rosół, zna te pytania. W przemyśle spożywczym, czynności te są zautomatyzowane, co sprawia, że czasochłonna praca ręczna staje się zbędne. Pracę tę wykonują tak zwane miękkie separatory, wykorzystywane do delikatnego oddzielania stałych i miękkich elementów szerokiej gamy produktów surowych. Solidne, niezawodne elementy techniki napędowej, dostosowane do wymagań przemysłu spożywczego, są kluczowym warunkiem dla utrzymywania niezmiennie wysokiej jakości produktu.

***
Magazyn energii na sztucznej wyspie
Blisko wybrzeża na Morzu Północnym Belgia zbuduje sztuczną wyspę do magazynowania energii wytwarzanej przez turbiny wiatrowe. To oficjalny projekt rządu belgijskiego. Przedstawił go minister gospodarki Johan Vande Lanotte podczas specjalnie w tym celu zwołanej konferencji prasowej w porcie Zeebrugge.

***
Technika napędowa oraz elektryczna – to nasza pasja
Technika napędowa oraz elektryczna to nasza pasja. Doskonale wiemy, że precyzyjne funkcjonowanie tych produktów jest kluczem, istotnym środkiem realizacji określonych funkcji w systemie napędowym oraz elektrycznym. Ich właściwe działanie gwarantuje bezawaryjną pracę i istotnie wypływa na poziom generowanych kosztów.

***
Anna Szymczak
Dotacje 2013. Przedsiębiorco – orientuj się!
Dotacje z perspektywy budżetowej 2007–2013 właśnie się kończą. Niektóre firmy zdołały pozyskać po kilka dotacji, inne jeszcze nie próbowały nawet złożyć wniosku. Czy coś jeszcze w tym roku pozostało do podziału, czy może należy czekać już na nowe rozdanie, które ruszy zapewne dopiero za jakieś 2 lata?

***
Napędy PowerFlex 4M. Ekonomiczne sterowanie silnikami
Firma Elmark Automatyka proponuje napędy PowerFlex 4M w nowych atrakcyjnych cenach. Klasa tych napędów to przede wszystkim ekonomiczne sterowanie silnikami dla maszyn. Mocowanie na szynie DIN, łatwość programowania i prowadzenie kabli na wtyk sprawiają, iż opisywana przetwornica może być stosowana w konfiguracji standardowej w miejsce zarówno dotychczasowych, jak i nowych aplikacji. W obu tych przypadkach przetwornica PowerFlex 4M okazuje się idealnym rozwiązaniem do sterowania silnikami z regulowaną częstotliwością. Klienci używający opisywanej przetwornicy doceniają korzyści w zakresie poprawy wydajności i ochrony silników, jakie mają do dyspozycji.

***
Optymalna praca każdego robota przemysłowego. Automatyczna wymiana narzędzi i układy antykolizyjne firmy SCHUNK
Firma SCHUNK, oprócz chwytaków, ukladów liniowych oraz obrotnic, ma w swojej ofercie również akcesoria do robotów, obejmujące szerokie spektrum modułów mechanicznych, sensorowych i energetycznych do połączeń między robotem a jego narzędziami manipulacyjnymi. Optymalne funkcjonowanie robotów i chwytaków zapewniają najwyższej jakości systemy szybkiej wymiany, rozdzielacze obrotowe oraz czujniki antykolizyjne i antyprzeciążeniowe.

***
Nowa seria enkoderów typu EIL580 firmy Baumer Thalheim
Pod koniec ubiegłego roku należąca do grupy Baumer firma Baumer Thalheim wprowadziła do sprzedaży nową serię enkoderów. Enkodery serii EIL580 oferowane są w obudowie o średnicy ∅58 mm, a zastosowana w nich nowoczesna technologia dokonywania pomiaru oraz wysokiej jakości elementy mechaniczne pozwoliły na wyprodukowanie wytrzymałego urządzenia.

***
Technika liniowa najwyższej jakości
Technika liniowa jest obecnie kluczowym elementem w przemyśle, ale również w budownictwie czy w logistyce. Firma WObit, od lat posiadająca bogatą ofertę produktów z zakresu techniki liniowej, stawia na producentów oferujących najwyższą jakość w korzystnej cenie.

***
Nowy system ramienia nośnego dla stanowisk człowiek – maszyna Systemy ramienia nośnego
Systemy ramienia nośnego sprawdziły się jako ergonomiczne połączenie pomiędzy maszyną, urządzeniem obsługowym i operatorem, jednak dotyczące ich wymagania stale rosną. To, czego obecnie dokonano na linii między człowiekiem a maszyną, ukazuje rozwój platformy systemu ramion nośnych firmy Rittal. Nowy, kompleksowy system modułowy oferuje użytkownikowi jednolite rozwiązania funkcji, montażu i projektowania w jednorodnej stylistyce i pokrywa wszystkie wymagane przez rynek obciążenia do 180 kg.

***
Przetwornice Danfoss VLT HVAC Drive FC100 w układach wentylatorowych procesów odpylania w Pfleiderer Grajewo SA
Firma Danfoss należy do liderów branży napędowej, a nazwa VLT od lat określa przetwornice częstotliwości i softstarty o najlepszych parametrach technicznych, najwyższej niezawodności i funkcjonalności. Urządzenia te pracują w aplikacjach na całym świecie, a Danfoss oferuje najbardziej rozległą sieć doświadczonych specjalistów i partnerów z zakresu techniki napędowej. W artykule zostało zaprezentowane jedno z energooszczędnych napędowych wdrożeń firmy ELMARK Sp. j. Jędrzejewska z siedzibą w Olsztynie. ELMARK to wieloletni dystrybutor produktów Danfoss oraz partner handlowy – dostawca komponentów automatyki i elektrotechniki do Grupy Pfleiderer Grajewo SA.

 ***
Paweł Podsiadło
Telemetria – monitoring i sterowanie rozproszonymi obiektami przemysłowymi
W rozproszonych geograficznie instalacjach bardzo istotnym zagadnieniem jest kontrola obiektów i urządzeń. Dla takich aplikacji firma ASTOR oferuje nowoczesny system monitoringu i sterowania, opracowany w oparciu o najnowsze technologie z dziedziny informatyki, automatyki oraz telemetrii. Efektem zintegrowania tych trzech dziedzin jest system mogący działać niezależnie, jako lokalny układ sterowania i monitoringu, jak również mogący współpracować z istniejącymi już w przedsiębiorstwie aplikacjami tego typu, tworząc rozproszony system z funkcją zdalnego sterowania i gromadzenia danych telemetrycznych z oddalonych obiektów.

***
Joanna Rudzka
Kinetix 5500 – nowy produkt w rodzinie Midrange Architecture System
Kinetix 5500 to zupełnie nowa seria serwonapędów w rodzinie produktów stworzonych z myślą o średnich systemach sterowania – Midrange Architecture System. Mniejsze rozmiary, dwa porty Ethernet/IP oraz współpraca z nową linią silników to tylko niektóre z zalet nowego produktu Rockwell Automation.

***
Solidny partner we wdrażaniu i stosowaniu automatyki
SKAMER ACM to ponad 25 lat doświadczenia w zakresie szeroko pojętej automatyki przemysłowej – od prostych urządzeń pomiaru, regulacji, sterowania i rejestracji po zaawansowane układy sterowania.

***
Emparro – zasilacz z maksymalną wydajnością
Murrelektronik przedstawia Emparro, wysoce innowacyjny zasilacz z maksymalną wydajnością i minimalnymi stratami energii. Połączenie funkcji Power Boost z ograniczeniem prądu wyjścia umożliwia łatwe uruchamianie dużych obciążeń. Szeroki zakres napięcia wejściowego sprawia, że Emparro można stosować na całym świecie.

***
Ryszard Klencz
Kierunek, automatyzacja górnictwa w Polsce
Jubileusz 10 lat funkcjonowania Kompanii Węglowej – to wydarzenie rozpoczęło cykl zagadnień dotyczących współczesnych trendów w górnictwie polskim i światowym. Liderzy w branży górniczej pokazują, że staramy się równać do czołówki światowej. KGHM SA dzięki sfinalizowaniu rekordowej transakcji przejęcia kanadyjskiej Quadry za 9 mld zł ma obecnie w Polsce największy globalny potencjał.

***
Zygmunt Szymański
Nowoczesne metody sterowania i badań diagnostycznych kopalnianych pomp głównego odwadniania
Streszczenie: W artykule przedstawiono wybrane metody badań diagnostycznych układu napędowego pomp głównego odwadniania ze szczególnym uwzględnieniem diagnostyki układów: zasilania, sterowania oraz części napędowej pompy. W artykule zamieszczono przykładowy układ sterowania automatycznego pomp głównego odwadniania z wykorzystaniem sterowników przemysłowych. Zamieszczone wyniki badań przemysłowych oraz wybrane ekrany wizualizacyjne zapewniają bieżącą kontrolę parametrów stacji oraz sygnalizację stanów awaryjnych. Proponowane algorytmy sterowania zostały zweryfikowane w warunkach przemysłowych.

ENG MODERN CONTROL METHOD AND DIAGNOSTICS RESEARCH OF THE MINE MAIN PUMPS
Abstract: In the paper presents a selected method of diagnostics research of main pump drive system with particular acceptation of diagnostics: supply system, control system and drive part of pumps. In the paper presented a selected automatic control of pump with application of PLC controller. Presented in the paper results of investigation and selected visualization screens enable on line monitoring of parameters and information of failure work states . Control algorithms prepared by Authors were verified in industrial plants with goods effect.

***
Zbigniew Szulc
Ocena efektywności energetycznej regulowanych układów napędowych w pompowniach wodociągowych
Streszczenie: Efektywność energetyczna układów napędowych należy do najważniejszych ich właściwości. Na podstawie jej oceny można przewidywać efekty techniczne i ekonomiczne zastosowania regulowanych układów napędowych w pompowniach wodociągowych. W artykule została przedstawiona ilościowa metoda oceny efektywności energetycznej. Zostały przedstawione parametry opisujące zjawiska energetyczne, mające główny wpływ na ocenę efektywności energetycznej.

ENG THE ENERGETIC EVALUATION OF CONTROL DRIVE SYSTEMS IN THE WATER PUMPING STATIONS
Abstract: The energy efficiency of drive systems is their most important feature. Based on it’s evaluation it is possible to envisage technical effects and economical usage of the control drive systems in the water pumping stations. In the article was presented a quantitative evaluation of the energy efficiency. There were also presented parameters describing energetic phenomenons which have main impact on the energy efficiency evaluation.

***
Florian G. Piechurski
Wykorzystanie monitoringu sieci wodociągowej do obniżenia poziomu strat wody
Streszczenie: Problem strat wody w systemie jej dystrybucji jest istotny z ekonomicznego punktu widzenia dla każdego przedsiębiorstwa wodociągowego. Monitorowanie minimalnych nocnych przepływów w wydzielonych strefach sieci wodociągowej, pozwala na szybką diagnostykę pod kątem pojawiających się awarii i wstępną ich lokalizację. Pogotowie wodociągowe wyposażone w zespół urządzeń typu loggery, korelator, geofony pozwala na szybką lokalizacji wycieku i wykonanie naprawy. Dodatkowo monitoring sieci wodociągowej oraz system zarządzania ciśnieniem pozwala na dostosowanie ciśnienia do pory dnia i do charakterystyki rozbiorów wody w sieci. Takie działania pozwalają na zmniejszenie awaryjności sieci oraz zmniejszenie poziomu wycieków, co w sposób istotny obniża straty wody.

***
Zbigniew Goryca, Mariusz Malinowski, Artur Pakosz
Wolnoobrotowa prądnica do elektrowni wiatrowej lub wodnej
Wzrost cen energii elektrycznej i unijne naciski na zwiększenie udziału „zielonej energii” w ogólnej wielkości energii wytwarzanej powodują wzrost zainteresowania wykorzystaniem siły wiatru do produkcji tej energii. Duża grupa odbiorców indywidualnych zaiteresowana jest małymi konstrukcjami przeznaczonymi do zasilania domów jednorodzinnych lub przeznaczonymi do wspomagania systemów grzewczych w takich domach. W celu obniżenia kosztów i podwyższenia sprawności przetwarzania energii wiatru w energię elektryczną buduje się bezprzekładniowe konstrukcje, w których turbina wiatrowa mocowana jest bezpośrednio na wale prądnicy. Szczególnym zainteresowaniem cieszą się małe elektrownie wiatrowe o pionowej osi obrotu.

ENG LOW SPEED GENERATOR FOR WIND OR WATER PLANT
Abstract: The paper presents the construction and chosen test results of multi-pole low speed generator with permanent magnets destined to gearless wind plant with vertical axis. Thanks to unique patented construction of its magnetic circuit, the generator has very low cogging torque despite to many poles. The paper contains images of rotor and stator of generator, measuring results of cogging torque, idle running characteristic, and the measurements of the influence of the load on the voltage generated by the generator. The generator is destined to wind turbine H Darius, it can also be useful in water plants.

***
Janusz Flasza, Dariusz Kazirod
Poprawa efektywności energetycznej napędów przemysłowych – analiza porównawcza stacji odpylania
Streszczenie: Przemysł zaczyna zwracać coraz większą uwagę na oszczędności wynikające z racjonalnego wykorzystania energii elektrycznej. Mają na to wpływ coraz wyższe ceny energii elektrycznej. Związane jest to głównie z wprowadzonymi limitami emisji dwutlenku węgla do atmosfery, które znacząco wpływają na koszty wytwarzania, oraz rosnące z roku na rok ceny węgla stanowiącego nadal podstawowe paliwo polskich elektrowni. Artykuł przedstawia analizę porównawczą dwóch bliźniaczych stacji odpylania, zmodernizowanej stacji nr 1 i stacji nr 2 pracującej w oparciu o stare rozwiązania.

ENG IMPROVING ENERGY EFFICIENCY OF INDUSTRIAL DRIVES – COMPARATIVE ANALYSIS OF extraction STATION
Abstract: Industry begins to pay more attention to the savings resulting from the rational use of energy. They have the effect of higher and higher electricity prices. This is mainly due to the introduced limits carbon dioxide emissions into the atmosphere, which significantly affect production costs and increasing from one year to the price of coal is still the principal fuel forming Polish power plants. This paper presents a comparative analysis of two twin extraction station, upgraded the station 1 and station 2 working on the basis of the old solution.

***
Andrzej Sikora, Adam Zielonka
Dobór silnika elektrycznego dla pojazdu hybrydowego przeznaczonego do poruszania się w ruchu miejskim
Warunki ruchu drogowego w aglomeracjach miejskich powodują, że pojazd z napędem spalinowym pracuje w zakresie niewielkich obciążeń, a w czasie częstych postojów pracuje na biegu jałowym. W takich warunkach pracy napęd z silnikiem spalinowym cechuje się niską sprawnością przetwarzania energii, a co za tym idzie, dużą emisją spalin. Ciągły wzrost zagęszczenia ruchu w aglomeracjach miejskich jest przyczyną powstawania smogu. W obrębie aglomeracji miejskich korzystne jest zastosowanie napędu z silnikiem elektrycznym, jednak ze względu na ograniczenia możliwości magazynowania energii elektrycznej zasięg pojazdu elektrycznego jest znacznie mniejszy niż w przypadku pojazdu z napędem spalinowym. Kompromisowym rozwiązaniem będzie zatem zastosowanie napędu hybrydowego – zawierającego dwa silniki: elektryczny i spalinowy. W artykule przedstawiony zostanie sposób określenia parametrów trakcyjnych pojazdu z napędem spalinowym w celu doboru silnika elektrycznego, który miałby stanowić dodatkowy napęd elektryczny pojazdu.

ENG Abstract: Under traffic conditions existing in city agglomerations the ICE vehicles are usually only slightly loaded and during frequent stops the engines run idle. Under such circumstances, the ICE drive is characterized by low energy transformation efficiency and high exhaust gases emission. The increasing traffic in city agglomerations causes smog. The electrical motor drive would be advantageous for city agglomerations, but due to limits set by possibilities of energy accumulation its range is much lower than in case of ICE vehicle. A compromise moght be reached by using a hybrid drive, combining two engines, ICE and electric motor. The paper presents a method for determining traction parameters of ICE vehicle in order to select electric motor for additional electric drive.

***
Janusz Zięba, Michał Frydrysiak
Modelowanie napędu przewijarki
Streszczenie: W pracy opisano model matematyczny napędu przewijarki włókienniczej. Model matematyczny napędu poddano badaniom symulacyjnym za pomocą pakietu programu Matlab–Simulink™. Wyniki badań symulacyjnych zamieszczono w postaci wybranych przebiegów napięcia zasilającego, prądów silnika, momentu obrotowego i prędkości obrotowej silnika oraz charakterystyk mechanicznych.

ENG Abstract: This paper describes the model of mathematical textile winding drive. Mathematical models of the drive were simulation tested using the Matlab Simulink™. The results of simulation presented in the form of selected voltage waveforms, current motor, torque and the motor speed and the mechanical characteristics.

***
Adam Deptuła, Marian A. Partyka, Agnieszka Tiszbierek
Analiza porównawcza funkcjonalności przedsiębiorstw według Katalogu Branżowego „Napędy i Sterowanie” z zakresu lat 2007–2012
Streszczenie: Przedstawiono firmy działające na polskim rynku w ujęciu znalezienia odpowiednich urządzeń i usług, m.in. w zakresie hydrauliki, pneumatyki i napędów. Wykazano złożoność informacyjną zagadnienia i podano formalizację graficzną z punktu widzenia przydatności zarówno dla przemysłu, jak i klientów indywidualnych. Przedstawiono zmienność istnienia przedsiębiorstw na polskim rynku w latach 2007–2012.

ENG COMPARATIVE ANALYSIS OF THE FUNCTIONALITY OF FIRMS ACCORDING TO THE BRANCH CATALOGUE „NAPĘDY I STEROWANIE” „DRIVES AND CONTROL”) FROM THE YEARS 2007–2012
Abstract: The authors presented the firms acting at the Polish market and offering suitable devices and services, for example connected with hydraulics, pneumatics and drives. Complexity of information concerning the problem has been shown, and graphical formalization has been given taking into account its usability for both industry and individual customers. This paper presents the changeability of the existence of companies at the Polish market in the years 2007–2012.

Reklama