Pokaż menu

Archiwum

Firmy z okładek

Firmy z okładek

 
  ptak warsaw expo   ebm papst ebm papst  
best crossbow deer hunting crossbow

Reklama

Współpraca

Archiwum - numer 11/2005

Napędy i Sterowanie
numer 11/2005


Rexroth – integracja branż dla automatyzacji
Automatyzacja nowoczesnych maszyn produkcyjnych stawia coraz wyższe wymagania: większa wydajność i elastyczność, otwartość na rozszerzanie systemu i rozbudowę urządzenia, a także niskie koszty produkcji. Bosch Rexroth to kompetentny partner, oferujący rozwiązania uniwersalne i dostosowane do potrzeb i wymagań klienta.

***
Rafał Rużniak
NOWOŚĆ – Motoreduktory aseptyczne
W szczególnie wrażliwych środowiskach produkcyjnych, przede wszystkim w zakresie produkcji żywności i napojów, jak również w przemyśle farmaceutycznym i chemicznym istnieją wysokie wymogi pod względem higieny. Często wymagane jest nawet środowisko całkowicie jałowe.

***
Programowalny Interfejs Sieciowy XN-PLC firmy Moeller. Elastyczność, decentralizacja, oszczędność...
- Firma Moeller wprowadza do sprzedaży nowy programowalny interfejs sieciowy (ang. Programmable Gateway) XN-PLC--CANOPEN do systemu rozproszonych wejść/wyjść XI/ON. Często spotyka się aplikacje, które w dalszym ciągu realizowane są w sposób tradycyjny, jako systemy centralnie sterowane. Niejednokrotnie takie podejście wymaga zastosowania sterowników z wysoką mocą obliczeniową i bardzo szybkimi procesorami, co nierzadko jest przyczyną wysokich kosztów inwestycji.

***
Zbigniew Porębski
Grupowa obróbka korpusów
Fabryka Reduktorów i Motoreduktorów BEFARED w Bielsku-Białej posiada długoletnią tradycję i doświadczenie w produkcji napędów. Stale unowocześniamy nasze wyroby tak, aby spełniały zmieniające się standardy i rosnące oczekiwania rynku. BEFARED SA posiada wdrożony system zarządzania jakości zgodny z PN-EN ISO 9001:2001. Zarządzanie jakością jest konsekwentnie realizowane według odpowiednich norm.

***
Marek Łęc
Mały, mniejszy, najmniejszy... – „serwo” XXI wieku
Ciągle postępujący rozwój społeczny i gospodarczy pociąga za sobą zwiększanie zasobności portfela przeciętnego obywatela. W dalszej kolejności generuje to zwiększone zapotrzebowanie na dobra ogólne, zarówno pochodzące z branży spożywczej, jak również z branży technicznej. Wraz z rosnącą konsumpcją dóbr zwiększeniu uległo również zapotrzebowanie na opakowania. Zdecydowaną większość z nich stanowią opakowania jednorazowe, takie jak torby, torebki papierowe i foliowe, kartoniki do soków, butelki do napojów itp. Przez ostanie kilkanaście lat z półek rodzimych sklepów zniknęły szklane butelki do mleka czy śmietany, które zostały wyparte przez kartoniki czy woreczki foliowe.

***
Krzysztof Brzoza-Brzezina
Cele i mechanizmy oraz stan zaawansowania Polskiego Programu Efektywnego Wykorzystania Energii w Napędach Elektrycznych PEMP
Charakterystyka projektu PEMP. Obecnie wytwarzanie energii elektrycznej w Polsce, gdzie około 95% elektrowni jest opalanych węglem kamiennym lub brunatnym, generuje równocześnie znaczne zanieczyszczenia do atmosfery. Ograniczenie zużycia energii elektrycznej oznacza więc wymierne korzyści dla środowiska naturalnego. Analizy wykazały znaczne możliwości redukcji emisji GHG w Polsce poprzez wzrost energooszczędności w napędach elektrycznych. Możliwości te nie są obecnie wykorzystywane w pełni z uwagi na to, iż inwestycje zmniejszające koszty zużycia energii przez napędy elektryczne muszą stawić czoła szeregowi istniejących przeszkód. Aby energooszczędność, która należy do priorytetów polskiej polityki energetycznej, stała się rzeczywistością, potrzebne jest wdrożenie odpowiednich programów w tym zakresie. Polski Program Efektywnego Wykorzystania Energii w Napędach Elektrycznych (PEMP) jest programem wykonawczym dofinansowywanym i nadzorowanym przez Fundusz na rzecz Globalnego Środowiska (GEF), który zaaprobował ten program w ramach działań mających na celu ochronę klimatu Ziemi.

***
Bezpieczniki klasy gR i aR – temat niedoceniany!
O co chodzi ? Bezpieczniki z pozoru wydają się elementami tak prostymi, że absolutnie nie warto o nich mówić. W naszej praktyce przemysłowej wiele razy przekonaliśmy się jednak, że rzeczy z pozoru trywialne są najmniej znane. Z tego względu proponujemy Szanownemu Czytelnikowi przełamać początkowe obrzydzenie tematem, ponieważ może się to w praktyce eksploatacyjnej opłacić. W dalszej części niniejszego artykułu pragniemy przedstawić kilka wybranych pojęć technicznych oraz uwag dotyczących doboru wkładek i rozłączników bezpiecznikowych, które wynikają po części ze spotkanych przez nas sytuacji.

***
Konferencja w Bełchatowie. Zastosowania automatyki w elektroenergetyce
Wykorzystując każdą z możliwości prezentacji tego, co nowe i ważne w branży szeroko pojętej automatyki, miesięcznik „Napędy i Sterowanie” już od kilku lat jest organizatorem dorocznych, cyklicznych spotkań, służących wymianie myśli technicznej.

***
Wojciech Kmiecik, Konrad Grohs
Tajemnica skutecznych wdrożeń systemów automatyki
Jakiś czas temu w jednym z pism branżowych można było przeczytać, że tylko około 30% wszystkich wdrożeń systemów informatycznych kończy się sukcesem. Sukces oznacza oddanie do użytkowania, w przewidzianym terminie i kosztach, systemu pełniącego wymagane przez użytkownika funkcje.

***
Andrzej Wnuk
Przetwornice VLT® Danfoss w układach napędowych suwnic
Przetwornice częstotliwości firmy Danfoss znajdują zastosowania w różnych aplikacjach, począwszy od systemów pompowych i wentylatorowych, po bardzo zaawansowane aplikacje przemysłowe. Danfoss optymalizuje także układy napędowe w oparciu o bezpośrednią kontrolę momentu. Przetwornice VLT® wyposażone w algorytm Flux to właśnie dynamiczne, sterowane wektorem strumienia pola napędy do wymagających zastosowań w przemyśle. Dzięki połączeniu sterowania wektorem strumienia z serwomotorami lub standardowymi silnikami AC otrzymujemy rozwiązanie napędu o niezwykle wysokich parametrach funkcjonalno- -ekonomicznych.

***
Nowe przekaźniki półprzewodnikowe firmy Relpol
Firma Relpol wprowadza na rynek nowe przekaźniki półprzewodnikowe charakteryzujące się wieloma zaletami. Rodzina tych przekaźników dzieli się na dwie podstawowe grupy: przekaźniki półprzewodnikowe z zastosowaniem do płytek drukowanych oraz przekaźniki półprzewodnikowe w obudowach przemysłowych.

***
Magdalena Grzonka
EUROTOOL 2005.Jubileuszowe spotkanie w Krakowie
Już po raz 10. odbyły się Targi Obrabiarek, Narzędzi i Urządzeń do Obróbki Materiałów EUROTOOL 2005. Krakowska impreza, trwająca od 10 do 12 października, zgromadziła liczne grono wystawców zarówno krajowych, jak i zagranicznych, których w tym roku było sporo ponad 200. Firmy te reprezentowały przeszło 500 wiodących producentów z całego świata. Z roku na rok zwiększa się powierzchnia ekspozycyjna, a jednocześnie poszerza zakres merytoryczny Targów. Niezmiennie jednak ekspozycja zachowuje charakter imprezy specjalistycznej, co przyczynia się do umocnienia zajmowanej już – zaraz po poznańskich Targach MACH-TOOL – drugiej pozycji wśród imprez krajowych o tej tematyce.

***
Oszczędności eksploatacyjne i inwestycyjne przy stosowaniu napędów NORD
Zarówno kraje Unii Europejskiej, jak i Stany Zjednoczone w ostatnich latach rygorystycznie wprowadzają programy efektywnego i oszczędnego korzystania z energii elektrycznej w przemyśle. Oblicza się, iż konwencjonalne napędy elektryczne pochłaniają 2/3 całego przemysłowego zużycia energii elektrycznej. NORD oferuje serię produktów umożliwiających zredukowanie tych wielkości.

***
Inklinometry magnetorezystancyjne
Miniaturowe inklinometry znajdują zastosowanie w budowie maszyn, platform, dźwigów, w geologii i innych aplikacjach wymagających ciągłego śledzenia odchylenia od pionu. Bazujące na kontroli wychylenia wahadełka z umieszczonym na końcu magnesem, bezstykowe inklinometry z serii WMI stanowią atrakcyjne cenowo i technicznie rozwiązanie pomiaru inklinacji w zakresie od ±5 stopni do ±30 stopni kątowych. Poniżej opisano budowę i działanie takich inklinometrów.

***
Szkoła enkoderów – część V. Montaż enkoderów
Impulsatory obrotowe z własnym łożyskowaniem dzielimy ze względu na rodzaj wykonania na dwa typy: impulsatory z normalnym wystającym wałkiem i impulsatory z tuleją. Różnica polega na tym, że impulsatory z wałkiem zakładane są na kołnierz, a wałek impulsatora zostaje połączony z wałkiem silnika. Impulsatory tulejowe montowane są bezpośrednio na wałku, który ma być kontrolowany, a obudowa jest trwale połączona z otoczeniem.

***
O jakości energii elektrycznej w Bochni
„Jakość energii elektrycznej – pomiary wskaźników jakości” – to temat III Ogólnopolskiej Konferencji Szkoleniowo- -Technicznej, która zorganizowana została w dniach 24– 26 października 2005 r., w oddalonej o 30 km od Krakowa Bochni. Spotkanie zorganizowała firma MERAZET S.A. – autoryzowany dystrybutor i przedstawiciel handlowy około 200 renomowanych producentów krajowych i zagranicznych, posiadający w swojej ofercie szeroki wachlarz urządzeń automatyki przemysłowej, aparatury laboratoryjnej, gazowej i elektrycznej.

***
Stephen Flannigan, opracowanie – Wojciech Wąsik. Efektywny sposób zmiany systemu SCADA
Wielu inżynierów w swojej codziennej pracy stosuje zasadę: „Nie zmieniam, dopóki się nie zepsuje”. Efekt takiego myślenia często zaskakuje właścicieli zakładów produkcyjnych, którzy zbyt późno dowiadują się o tym, że posiadają przestarzały system SCADA.

***
Marek Ziembicki
Q-motion – sterowniki ruchu systemu Q
Sterowniki ruchu są nieodłącznym elementem większości nowoczesnych maszyn, będących nierzadko złożonymi systemami automatyki. Wprowadzenie sterowników ruchu serii Q wychodzi naprzeciw potrzebie rynku domagającego się wydajniejszych i mniejszych układów sterowania dla szybkich aplikacji wykorzystujących serwonapędy. Jednostka centralna sterownika ruchu (Q-motion CPU) jest zgodna z wieloprocesorową technologią platformy serii Q i zawsze współpracuje z klasyczną jednostką centralną – QPLC CPU. Zapewnia to bardzo dużą elastyczność systemu i niespotykane do tej pory możliwości. Duży system sterowania, zawierający do 96 osi serwonapędów, może być utworzony z wykorzystaniem bardzo zwartych podzespołów serii Q. Celem artykułu jest ogólna prezentacja technologii sterowników ruchu systemu MELSEC Q oferowanego przez MITSUBISHI ELECTRIC.

***
Antoni Wojtulewicz
energetyka.xtech.pl – Sondaż na Targach ENERGETAB 2005
Na zakończonych 15 września Targach ENERGETAB przeprowadziliśmy krótką rozmowę z 361 wystawcami. Wyniki podobnych badań dla innych branż publikowaliśmy w ramach naszych bliźniaczych serwisów branżowych – dla sektora automatyki przemysłowej(1) oraz dla branży wodociągowo-kanalizacyjnej(2).

***
Anna Podkula
Osprzęt sygnalizacyjno- -meldunkowy firmy EAO
Firma EAO jest światowym producentem wysokiej jakości modułów bezpośredniej komunikacji z użytkownikiem (ang. Human Machine Interface, w skrócie HMI), począwszy od przycisków, poprzez klawiatury do kompletnych pulpitów operatorskich. Od momentu założenia, tj. od 1947 roku, EAO wzmacnia swoją pozycję na globalnym rynku, a obecnie jest uznawana za wysokiej klasy eksperta w dziedzinie HMI. Jej produkty wykorzystywane są m.in. w przemyśle transportowym, telekomunikacyjnym, maszynowym oraz w automatyce procesów przemysłowych.

***
Serwery obiektowe na instalacjach procesowych
Dla optymalizacji procesów decyzyjnych, związanych z zarządzaniem rozproszoną instalacją technologiczną, Endress+Hauser proponuje kompletny, elastyczny system zarządzania „pod klucz” oparty na: – pomiarach obiektowych; – zdalnej transmisji danych pomiarowych i ich kompleksowym przetwarzaniu; – metodach integracji z istniejącymi, komercyjnymi systemami planowania i kontroli.

***
LabVIEW 8 firmy National Instruments – system z rozproszoną inteligencją do projektowania, sterowania i testów
Nowa wersja zawiera Zintegrowane Środowisko Tworzenia Aplikacji Rozproszonych (Streamlined Distributed System Development) oraz narzędzie do zarządzania projektami (LabVIEW Project).

***
Nowe przekaźniki elektromagnetyczne!
- Firma RELPOL SA, dbając o kompleksową obsługę swoich klientów, wprowadziła do swojej oferty nowe przekaźniki elektromagnetyczne charakteryzujące się szerokim zakresem wykonań i zastosowań. Miniaturowe wymiary, ogromne możliwości łączeniowe, szeroki zakres napięć sterujących wraz z atrakcyjną ceną powodują, że przekaźniki te mogą znaleźć bardzo szerokie zastosowania w wielu układach elektronicznych jako podzespoły pośrednicząco-sterujące.

***
Janusz Kotowicz, Grzegorz Wiciak, Daniel Węcel
Pomiary i automatyka w energetyce
Energetyka to jeden z najważniejszych sektorów gospodarki, który bezpośrednio oddziałuje na rozwój społeczno-ekonomiczny krajów, w tym także członkowskich UE. Wprowadzanie nowoczesnych technologii energetycznych ma na celu ograniczenie energochłonności produkcji i ograniczenia negatywnego wpływu na środowisko naturalne. Szczególnie w obecnej sytuacji, kiedy na światowym rynku energii rośnie deficyt surowców energetycznych.

***
Maciej Kowalski
Szafy zewnętrzne serii Outdoor firmy SCHROFF
Szafy tego typu przeznaczone są do zastosowań w infrastrukturze instalacji WAN, np. w mobilnych stacjach transmisyjnych, systemach radiowych, bezprzewodowych sieciach lokalnych oraz systemach Last Mile. Mogą być również stosowane w meteorologicznych stacjach pogodowych lub systemach kontroli ruchu. Szafy te zabezpieczają zainstalowane wewnątrz nich urządzenia przed grożącymi im uszkodzeniem warunkami atmosferycznymi, takimi jak: wiatr, deszcz, podwyższona (latem) i obniżona (zimą) temperatura oraz przed najzwyklejszymi aktami wandalizmu ze strony osób postronnych.

***
Efektywność energetyczna napędów z silnikami elektrycznymi. III Forum BOBRME Komel. PCPM – FEWE – CANTONI MOTOR – SEP
- W dniach 19–21 października br. w Podlesicach (woj. śląskie) po raz trzeci spotkali się uczestnicy Międzynarodowego Forum „Efektywność energetyczna napędów z silnikami elektrycznymi”, zorganizowanego przez Branżowy Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Maszyn Elektrycznych Komel w Katowicach, przy współpracy Polskiego Centrum Promocji Miedzi, Fundacji na Rzecz Efektywnego Wykorzystania Energii, zakładów Grupy Cantoni Motor oraz Stowarzyszenia Elektryków Polskich. Patronat nad Forum objął minister gospodarki i pracy Jacek Piechota, a patronat medialny – redakcje: „Energetyki”, „Śląskich Wiadomości Elektrycznych”, „Wiadomości Elektrotechnicznych”, „Czystej Energii” oraz „Napędów i Sterowania”.

***
Mirosław Łukiewski
Kompensacja mocy biernej pojemnościowej z zastosowaniem dławików indukcyjnych
Zagadnienie kompensacji mocy biernej pojemnościowej występuje najczęściej w przedsiębiorstwach, w których istnieją rozległe sieci kablowe. Instalując dławik lub baterię dławików kompensacyjnych, można ograniczyć koszty związane z oddawaniem do systemu elektroenergetycznego energii biernej pojemnościowej. W artykule przedstawiono parametry techniczne dławików typu ED3K przeznaczonych do kompensacji mocy biernej pojemnościowej.

***
Targi INTERWELDING 2005. Spawalnictwo w rękach profesjonalistów
Blisko 180 firm z 14 państw: Austrii, Czech, Francji, Hiszpanii, Holandii, Japonii, Luksemburga, Niemiec, Słowacji, Szwajcarii, Szwecji, Wielkiej Brytanii, Włoch oraz Polski, spotkało się na największej i najbardziej profesjonalnej w Polsce, a organizowanej w cyklu dwuletnim wystawie technik spawalniczych w Katowicach. W ceremonii otwarcia Targów INTERWELDING 2005 uczestniczyli m.in. wojewoda śląski Lechosław Jarzębski, prezes Europejskiej Federacji Spawalniczej Germán Hernández oraz dyrektor Instytutu Spawalnictwa prof. Jan Pilarczyk.

***
Inkrementalny enkoder DKV 60 firmy SICK
Enkodery, w tym głównie z grupy inkrementalnych, z roku na rok znajdują coraz większe zastosowanie w dzisiejszej technice. W odpowiedzi na potrzeby klientów odnośnie podwyższania odporności na czynniki zewnętrzne (współczynnik IP), zwiększania możliwości dopuszczalnych obciążeń statycznych oraz dynamicznych, a także zastosowania enkoderów do specyficznych aplikacji, powstają coraz to nowe modele urządzeń, w tym również specjalizowane.

***
igus na Targach IAA – wiele innowacji w technice łożysk z tworzywa sztucznego. Przemysł samochodowy: „Aby obniżać koszty, nie trzeba wcale jechać do Chin”
Niewiele jest już dzisiaj pojazdów, w których metalowe łożyska ślizgowe i toczne nie zostałyby zastąpione łożyskami ślizgowymi z tworzywa sztucznego. Spektrum zastosowań rozciąga się od prostych zastosowań w systemach siedzeń aż po użycie w warunkach wysokich obciążeń mechanicznych i termicznych w komorze silnika, na przykład w widełkach zmiany biegów do przekładni lub w systemach spalinowych nowoczesnych silników wysokoprężnych. Na Targach IAA firma igus (Kolonia) – badacz, konstruktor i producent wysoko sprawnych polimerowych łożysk ślizgowych do przemysłu samochodowego – zaprezentowała teraz liczne innowacje oraz produkty rozszerzające dotychczasowy program. – Żeby obniżać koszty, nie trzeba wcale jechać do Chin. Niezawierające środków smarowych i bezobsługowe łożyska z tworzywa sztucznego redukują ciężar, przedłużają żywotność i umożliwiają redukcję kosztów zakupu do 70 procent – mówi Markus Feth, automotive manager. Klienci mogą więc zastępować łożyska igiełkowe w komorze silnika tulejami łożyskowymi z tworzywa sztucznego. To samo dotyczy zastosowań w hamulcach, układach kierowniczych, komorze silnika i wielu innych ważnych miejscach w samochodzie.

*** 
Szymon Stępień
Zdalne załączanie i wyłączanie, kontrola i nadzór za pomocą SMS-a. SMS Switch Butler SMSB48
Kontrola nad urządzeniami i procesami produkcyjnymi polega na odczytywaniu sygnałów, interpretowaniu ich i podejmowaniu decyzji przez pracownika nadzorującego. W układach klasycznych wszystkie informacje, potrzebne do podjęcia decyzji, wyświetlane są na szafie sterowniczej czy monitorze komputera. W tym układzie ograniczeni jesteśmy odległością pomiędzy osobą kontrolującą a urządzeniem. W sytuacjach, gdy kontrolowany jest duży obszar lub przebywamy w tym miejscu okresowo, klasyczny system sterowania zawodzi. Pochłania duże środki na okablowanie lub musimy oprzeć się na skomplikowanym algorytmie sterowania, a im większy stopień skomplikowania algorytmu, tym większe prawdopodobieństwo wystąpienia błędu w sytuacjach awaryjnych.

***
Międzynarodowe Targi Energetyki ENEX i Targi Odnawialnych Źródeł Energii ENEX – Nowa Energia. Czysta energia
W Polsce elektrownie wiatrowe wytwarzają obecnie 60 megawatów mocy, w Danii – 4 tysiące, a w Niemczech aż 16 tysięcy. Od kilku lat cały świat szuka alternatywnych źródeł energii. Gdzie jeszcze można je znaleźć? Jaką drogą powinna iść krajowa energetyka? Na te i szereg innych pytań próbowali odpowiedzieć uczestnicy Międzynarodowych Targów Energetyki ENEX i Targów Odnawialnych Źródeł Energii ENEX – Nowa Energia podczas tegorocznej wystawy sektora energetycznego organizowanej przez Targi Kielce.

***
Kombajn ścianowy typu KSW-460NE niezbędny dla górnictwa
ZZM SA jest producentem kombajnów z elektrycznym napędem posuwu zasilanym z przemiennika częstotliwości, umieszczonym w maszynie, do eksploatacji ścian wyższych. Pojawiające się coraz większe potrzeby eksploatacji ścian niskich i średnich z zakresu 1,2 do 2,8 m oraz pozytywne wyniki eksploatacji kombajnów z elektrycznym napędem posuwu zmobilizowały do prac projektowych i wdrożenia niskiego kombajnu elektrycznego typu KSW-460NE.

***
Norymberga – cykl Targów na wysokim poziomie
SPS/IPC/DRIVES 2005. Sporo, bo ponad 1000 przedsiębiorstw z prawie 30 krajów zaprezentuje się na wiodących i zapewne najważniejszych dla użytkowników automatyzacji elektrycznej Targach Special-Interest odbywających się w Norymberdze, które w dniach od 22 do 24 listopada br. SPS/IPC/DRIVES 2005 zorganizowane zostaną na powierzchni przeszło 73?000 m2. Po raz pierwszy ekspozycje będą rozmieszczone w ośmiu połączonych ze sobą halach, co znacznie ułatwi poruszanie się po terenie całych Targów.

***
Szczepan Jurek
Centrum Taśm i Pasów – wyrównujemy bieg taśm
Istotnym i uciążliwym problemem eksploatacyjnym urządzeń transportu taśmowego jest przesuwanie się taśm na boki (tzw. „pływanie”). Istnieje wiele rozwiązań osiowania (centrowania) biegu taśmy o bardzo zróżnicowanym poziomie skuteczności. Wiele z tych rozwiązań wymaga nieustannej obsługi i stałej kontroli pracy.

***
Roman Lamentowicz
Instalacje oleju opałowego średniego lub ciężkiego
Spalanie oleju opałowego w kotłach energetycznych jest przedmiotem wielu działań zmierzających do optymalnego wykorzystania zawartej w nim energii oraz ograniczenia emisji do atmosfery substancji szkodliwych dla środowiska naturalnego. Sam proces spalania wymaga dostarczenia do palnika dwóch podstawowych składników – paliwa i powietrza. W związku z tym konieczne jest wyposażenie instalacji kotłowej w odpowiednie instalacje, które zapewnią optymalne wykorzystanie energii zużywanej na przetłoczenie wymienionych mediów, a w szczególności oleju opałowego.

***
Nowa generacja hydraulicznych układów regulacji turbin
Od początku lat dziewięćdziesiątych znane są wysokociśnieniowe układy hydrauliczne firmy Bosch Rexroth stosowane w technice regulacji turbin. Układy te charakteryzują się następującymi cechami: – zapewnieniem bezpieczeństwa; – zapewnieniem dyspozycyjności; – trwałością użytkową.

***
LUMEL Tour po Polsce
Serdecznie zapraszamy do udziału w cyklu spotkań w ramach akcji LUMEL Tour. W ich trakcie przedstawimy Państwu m.in.: propozycje rozwiązań w zakresie: *aparatury i urządzeń do pomiarów i monitoringu temperatury, wilgotności, obrotów, impulsów, poziomu; *aparatury i urządzeń do pomiarów, monitoringu i analizy prądów i napięć stałych oraz parametrów sieci 1- i 3-fazowych;* eliminacji strat handlowych dzięki zastosowaniu nowych elektronicznych liczników energii elektrycznej – odpornych na silne pola magnetyczne; *tablic świetlnych informacyjnych i tekstowych jako narzędzi kontroli i wizualizacji procesów; *budowy małych i średnich systemów automatyki przy zastosowaniu modułów konwerterów, interfejsów i oprogramowania oferowanego przez LUMEL SA;

***
Naprawy pomp i silników hydraulicznych. Nowe możliwości
- Zgodnie z wytycznymi zawartymi w Polityce Jakości oraz w ramach procedur ujętych w Systemie Jakości wg wymagań normy ISO 9001-2000 firmy Bosch Rexroth Sp. z o.o., stale realizowane jest doskonalenie jakości świadczonych usług, w tym i usług serwisowych. W związku z tym w ostatnim okresie zmodernizowano stację prób jednostek hydraulicznych, wykorzystywaną podczas usług serwisowych – obsługi przed sprzedażą, napraw gwarancyjnych i pogwarancyjnych pomp i silników hydraulicznych.

***
System telematyczny Fiata i Renault
Koncerny Fiat i Renault połączyły swe siły w projekcie systemu telematycznego, w celu zapobiegania grożącym na terenie tuneli wypadkom, które często prowadzą do katastroficznych pożarów. Patronem projektu jest Unia Europejska, nosi on nazwę „Bezpieczny Tunel” i został zainicjowany po katastrofie w tunelu St. Gotthard w Szwajcarii w 2001 roku, podczas której zginęło 11 kierowców. Sercem systemu jest zintegrowana jednostka, której podczas wjazdu do tunelu mogą używać wszystkie pojazdy, a w szczególności pojazdy do przewozu ciężkich ładunków (pojazdy HGV). Jednostka ta umożliwi w tunelu kontakt między pojazdem a jednostką centralną, która za pomocą radaru monitoruje względną pozycję pojazdów. Na podstawie tej informacji jednostka główna może zarekomendować każdemu z kierowców odpowiednią prędkość oraz bezpieczny dystans między pojazdami.

***
KATOWICE 2005. Targi zwierciadłem gospodarki
Dobra koniunktura, ciągle panująca w światowym górnictwie, metalurgii i energetyce, a także ponowny, sukcesywny rozwój tych branż w Polsce sprawiły, że dużym zainteresowaniem cieszyły się tegoroczne Międzynarodowe Targi Górnictwa, Energetyki i Metalurgii KATOWICE 2005. Katowicka impreza, organizowana w dniach 6–9 września br. na powierzchni ok. 25 000 m2, zgromadziła 735 firm z 25 krajów: Austrii, Anglii, Belgii, Białorusi, Chin, Czech, Finlandii, Francji, Hiszpanii, Holandii, Irlandii, Japonii, Kanady, Niemiec, Polski, RPA, Rumunii, Słowacji, Słowenii, Szwajcarii, Szwecji, Tajwanu, Ukrainy, USA i Włoch.

***
Parker – rozwiązania z zakresu hydrauliki siłowej ...także dla górnictwa!
Niezawodność i skuteczność działania maszyn i urządzeń zależy od wszystkich, nawet najmniejszych części i podzespołów. Parker Hannifin, światowy lider w dziedzinie napędów i sterowań, już od blisko stu lat z sukcesem wdraża nowe technologie, aby sprostać oczekiwaniom różnorodnych gałęzi przemysłu. Firma jest wiodącym dostawcą elementów i kompletnych systemów hydraulicznych na setki rozmaitych rynków, w tym także do górnictwa.

***
Andrzej Ziara, Ryszard Ślusarz, Andrzej Kret
Perspektywy dla wyposażenia ścian polskiego górnictwa do 2010 roku, Obudowy zmechanizowane firmy Glinik
W eksploatacji podziemnej węgla kamiennego dominującym systemem jest system ścianowy, gwarantujący aktualnie najniższy poziom kosztów eksploatacji. Obudowa ścianowa stanowi najbardziej kapitałochłonną część inwestycji w nowy kompleks wydobywczy. To rezultat dużego stopnia komplikacji konstrukcji zestawu obudowy, wysokiej jej materiałochłonności skorelowanej z wielkością podporności, wynikającej z konieczności zapewnienia właściwego utrzymania stropu w konkretnych warunkach górniczo--geologicznych oraz dużej ilości zestawów obudowy zastosowanych w ścianie. Szacunkowy udział obudowy ścianowej w cenie całego kompleksu kształtuje się na poziomie 50 do 70%.

***
Wiesław Pańczyk
Sprężarka śrubowa IR UNIGY-TAS
Firma Ingersoll-Rand, której przedstawicielem w Polsce jest PPHU Komprex w Katowicach, może poszczycić się kolejnym przełomowym rozwiązaniem. Jest nim sprężarka śrubowa, określana jako bezpieczna ministacja powietrza, wyposażona w napęd nowej generacji zmodyfikowany, tzw. Intelli Driver, w kompakcie z osuszaczem, filtrami i zbiornikiem.

***
Waga taśmociągowa w wykonaniu przeciwwybuchowym typu ROL 460 Ex
Elektroniczna waga taśmociągowa w wykonaniu przeciwwybuchowym typu ROL 460 Ex przeznaczona jest do ciągłego pomiaru masy materiału sypkiego (węgiel, kruszywa itp.) transportowanego przenośnikiem taśmowym przy stałej lub zmiennej prędkości taśmy.

***
Produkt HSW – spycharka gąsienicowa TD-25M
Podstawowe dane techniczne: *Silnik: Cummins QSX-15, pojemność 15 l, moc netto 320 KM przy 2100 obr./min, spełnia normy poziomu emisji spalin wg EU Stage II i EPA Tier 2, turbodoładowany, bezpośredni rozruch i wtrysk. * Układ chłodzenia – zespół chłodnic zawierający: chłodnice powietrza zasilającego (CAC), chłodnice wody silnika, chłodnicę oleju układu jazdy, chłodnicę oleju wentylatora/układu roboczego oraz chłodnicę paliwa. * Układ jazdy: skrzynia biegów przełączalna pod obciążeniem typu power shift; wybór biegów oraz wysokiego bądź niskiego zakresu prędkości kontrolowane są za pomocą przycisków ulokowanych na joysticku sterowania jazdą; zastosowanie dwubiegowego mechanizmu skrętu pozwala na uzyskanie 6 biegów zarówno przy jeździe w przód, jak i w tył; nie występuje konieczność zatrzymywania maszyny przy przełączaniu zakresu biegów i zmianie kierunku jazdy.

***
HYDAC – wielofunkcyjny przyrząd pomiarowy HMG 3000
Charakterystyka: Serwis, utrzymanie ruchu, bieżące pomiary w układach hydraulicznych i pneumatycznych w przemyśle i technice mobilnej to jedynie kilka przykładów zastosowań naszego nowego przyrządu diagnostycznego. Współpracuje nie tylko z przetwornikami z programu HYDAC ELECTRONIC, ale także z innymi przetwornikami dostępnymi na rynku.

Reklama