Pokaż menu

Archiwum

Firmy z okładek

Firmy z okładek

 
ptak warsaw expo ebm papst   
best crossbow deer hunting crossbow

Reklama

Współpraca

Archiwum - numer 06/2014

Napędy i Sterowanie
numer 06/2014


HEIDENHAIN TNC 640. Nowa grafika i algorytmy zwiększające efektywność i precyzję skrawania
Najnowszym produktem firmy HEIDENHAIN w obszarze sterowań do maszyn CNC jest układ TNC 640, umożliwiający wykonanie operacji frezowania i toczenia na jednej maszynie. Obecnie wprowadzono czwartą, znacznie udoskonaloną wersję oprogramowania systemowego.

***
Nowa jakość sterowania w oparciu o system Midrange
Firma Rockwell Automation poszerzyła ofertę Zintegrowanej Architektury, dopasowując ją do potrzeb także małych i średnich aplikacji. Nowa rodzina kontrolerów PAC Allen-Bradley klasy CompactLogix znacznie zwiększyła swój obszar zastosowania dzięki elastycznej i skalowalnej budowie.

***
Wyłącznik ryglujący osłony Guardmaster® 440G-LZ
Nowe wyłączniki ryglujące osłony Guardmaster® serii 400G-LZ stanowią uzupełnienie oferty komponentów bezpieczeństwa marki Allen-Bradley®. Wyłączniki serii 400G-LZ łączą w sobie technologię mikroprocesorową z kodowaniem techniką RFID. Dzięki takiemu rozwiązaniu mechanizm blokujący wyłącznika 440G-LZ działa tylko w przypadku wykrycia prawidłowego aktywatora.

***
Programowalny wyłącznik prędkościowy, dedykowany dla enkoderów serii 800 firmy LeineLinde
Chcielibyśmy zaprezentować Państwu programowalny wyłącznik prędkościowy firmy LeineLinde, który może współpracować z enkoderami serii 800. Urządzenie posiada możliwość zaprogramowania prędkości, przy której następuje zadziałanie wyjścia przekaźnikowego i wyłączenie silnika. Nieprzypadkowo wybrano tutaj enkodery serii 800, ponieważ należą one do najczęściej montowanych przez klientów, którzy posiadają aplikacje pracujące w bardzo trudnych warunkach.

***
Drgania mechaniczne – przyczyny, skutki, sposoby zapobiegania. Elementy antywibracyjne firmy ELESA+GANTER
Wibroizolatory to jeden z flagowych elementów maszyn i urządzeń oferowanych przez firmę Elesa+Ganter. Wieloletnie doświadczenia w produkcji części poziomujących zaowocowały stworzeniem unikatowej oferty produktów najwyższej jakości. Wibroizolatory tłumią wszelkiego rodzaju hałasy i drgania generowane przez maszyny, które mogą negatywnie wpływać na komfort pracy z urządzeniem lub bezpieczeństwo operatora. Amortyzując drgania, przyczyniają się do wydłużenia żywotności maszyn, w których są zainstalowane.

***
Extendery USB i KVM – co to właściwie jest?
Zdalny dostęp do urządzeń z interfejsem USB, czyli np. magazynujących, od pewnego czasu jest bardzo pożądany w aplikacjach przemysłowych. To samo dotyczy dostępu do komputerów znacznie oddalonych od miejsca, w którym chcielibyśmy mieć do nich dostęp.
 
***
MB CAP ULTRA. Awaryjne zasilanie zapobiega przestojom
Ponieważ napięcie sieciowe podlega wahaniom i nigdy nie można całkowicie wykluczyć jego zaniku lub spadku, systemy zasilające stosowane w instalacjach automatyki przemysłowej należy konsekwentnie zabezpieczać. Konstruktorzy maszyn i urządzeń zadają sobie przy tym najczęściej pytanie o to, czy zabezpieczenie zasilania na wypadek awarii realizować za pomocą baterii czy ultrakondensatorów.
 
***
Nowości w ofercie Phoenix Contact
W kwietniu odbyły się Targi Hannover Messe 2014 – Międzynarodowe Targi Technologii, Innowacji i Automatyki w Przemyśle. Jest to jedna z najważniejszych imprez, koncentrująca się na rozwiązaniach i kierunkach rozwoju automatyki przemysłowej czy energetyki. W ostatniej edycji uczestniczyło 5 tys. wystawców i ponad 180 tys. odwiedzających z całego świata.
 
***
SCHUNK liderem systemów wymiany narzędzi. Szeroki wybór szybkozłączy do robotów przemysłowych i laboratoryjnych
Wzrost udziału robotów w procesach produkcyjnych, połączony ze wzrostem komplikacji procesów technologicznych wykonywanych przez roboty, wymusza rozwój oprzyrządowania umożliwiający realizację postawionych zadań. Firma SCHUNK, będąca liderem w zakresie produkcji komponentów do automatyzacji procesów produkcyjnych, posiada szeroką paletę produktów przeznaczonych do wyposażenia robotów przemysłowych i laboratoryjnych, umożliwiających tworzenie zarówno aplikacji standardowych, jak i dedykowanych pod rozwiązania specjalne.
 
***
Projekt Pegaz: jak koń w galopie
Robot Pegaz, stworzony przez studentów ETH Zurich w ramach projektu badawczego, nie ma skrzydeł, jak w przypadku słynnego konia z mitologii greckiej. Dzięki silnikom maxon ten autonomiczny robot posiada silne nogi, dzięki którym potrafi galopować niemal tak jak koń.
 
***
Klaudiusz Szymczak
W jakie typowe pułapki wpadają firmy wdrażające ISO
Wdrażając system zarządzania dotyczący jakości (ISO 9001), środowiska (ISO 14001) czy inny, powinniśmy pamiętać, że ingeruje on prawie w każdy aspekt działalności firmy, gdyż jego celem jest uporządkowanie spraw związanych z danym obszarem aktywności.
 
***
Hartowanie w procesie tłoczenia. Zaawansowane formowanie dla przemysłu samochodowego
Wymagania odnośnie do coraz lżejszych elementów z blachy o coraz większej wytrzymałości stale rosną. Technologia hartowania w procesie tłoczenia umożliwia produkowanie elementów o wytrzymałości do trzech razy wyższej niż w przypadku zwykłej stali – w ramach jednej operacji! Dzięki kształtowaniu gorących półfabrykatów ze stali borowej i szybkiemu ich schłodzeniu w narzędziu prasy gotowy element charakteryzuje się doskonałą proporcją między wytrzymałością a masą. Wysokie temperatury i szybkość procesu stawiają duże wymagania w odniesieniu do sprzętu, którego elementy muszą odpowiednio współpracować w trakcie całego procesu, aby osiągnąć jak najlepszy wynik.
 
***
Budowa optymalnego układu napędowego gwarancją jakości pracy urządzeń
Budując lub remontując układy napędowe składające się z wielu elementów, mamy często problemy z właściwym ich wyborem. Radius-Radpol jest firmą inżynierską zapewniającą doradztwo techniczne i serwis. Pomożemy zaprojektować i zbudować optymalny układ napędowy.
 
***
Nowe systemy połączeń M8 i M12
Firma Turck, jako kompleksowy dostawca komponentów automatyki przemysłowej, wprowadziła do oferty dwie nowe serie przewodów konfekcjonowanych M8 i M12.
 
***
Serwonapędy Servotronix do zadań specjalnych
Nowe bezszczotkowe serwosilniki serii PRO firmy Servotronix w połączeniu z wszechstronnymi serwosterownikami CDHD zapewniają kompleksowe rozwiązania przeznaczone do zastosowań specjalnych. Szeroka gama produktów, charakteryzujących się znakomitą wydajnością oraz niezawodnością, zapewnia szeroki zakres momentu obrotowego oraz mnogość opcji silnikowych.
 
 ***
Targi WOD-KAN 2014 – bilans
XXII Międzynarodowe Targi Maszyn i Urządzeń dla Wodociągów i Kanalizacji WOD-KAN 2014 dobiegły końca. Przez trzy dni, od 20 do 22 maja, Bydgoszcz po raz kolejny stała się miejscem spotkania całej branży.
 
***
Zalety reduktorów z metali lekkich
Nowoczesne reduktory powinny być wytrzymałe, kompaktowe, wydajne, niedrogie, a przede wszystkim lekkie: jest to zaletą, ponieważ ciężar powoduje koszty, zwłaszcza wtedy, gdy podczas wykonywania ruchów musi przemieszczać się również sam reduktor. Dlatego w wielu zastosowaniach jako materiał korpusu wykorzystywane są stopy aluminiowe. W przypadku korpusu reduktora firma NORD DRIVESYSTEMS wykorzystuje szereg zalet, które oferuje nowoczesny stop aluminium. Materiał korpusu ma naturalną właściwość ochrony antykorozyjnej i z reguły nie trzeba go lakierować. Istotne jest również, że korpus z aluminium jest znacznie lepszym przewodnikiem ciepła niż korpus z żeliwa szarego. Obniża to temperatury robocze, co jest korzystne dla wewnętrznych części reduktora i zapewnia jego większą trwałość.
 
***
HICore  firmy HIMA – najmniejszy PLC z certyfikatem SAFETY
W oparciu o najnowsze wymogi europejskich dyrektyw bezpieczeństwa maszyn i procesów technologicznych czynnik bezpieczeństwa odgrywa coraz częściej główną rolę w dopuszczeniu obiektu do użytku. Wysokość bezpieczeństwa maszyn i procesów technologicznych między innymi zależna jest od rodzaju zastosowanego systemu sterowania safety. Specjalizująca się od ponad 20 lat w zakresie sterowników PLC safety firma HIMA o światowym zasięgu działania wypuściła na rynek najmniejszy sterownik PLC safety z certyfikatem bezpieczeństwa TÜV.
 
***
Jacek Straszewski
Innowacyjny system transportu pneumatycznego naczyń podgrzewaczy
Żyjemy w czasach, gdy obniżanie kosztów produkcji staje się istotnym, a czasem nawet decydującym czynnikiem o funkcjonowaniu danych zakładów przemysłowych na rynku. Niewątpliwie jednym z działań pozwalających na osiągnięcie powyższego jest automatyzacja systemów dostaw półproduktów. Odpowiednie zaprojektowanie systemu transportu oraz jego wdrożenie w znacznym stopniu wpływają na wydajność i powtarzalność dostaw. Firma PHU ELGRA, będąca firmą inżynierską działającą na rynku automatyki przemysłowej od 15 lat, zaproponowała jednemu ze swoich klientów z branży świecarskiej zaprojektowanie i wykonanie innowacyjnego transportu pneumatycznego.
 
***
Kongres Silesia Innovatica – Dni Górnicze 2014
Międzynarodowy Kongres Silesia Innovatica – Dni Górnicze to wydarzenie cykliczne, organizowane co dwa lata, poświęcone innowacjom dokonującym się w branży górniczej. Tegoroczne spotkanie, podobnie jak poprzednie, jest wydarzeniem elitarnym, kierowanym do wybranego grona osób mających realny wpływ na kondycję i rozwój polskiego górnictwa.
 
***
Moduły C-Control – monitoring i układy regulacji w inteligentnym budynku
Obecnie budowane hale przemysłowe, budynki użyteczności publicznej, a nawet osiedla mieszkalne wyposażone są w inteligentne systemy monitoringu oraz sprzężone z nimi układy regulacji. Wszystko to służy automatyzacji procesów, które zachodzą na linii produkcyjnej, w systemach kontroli dostępu (access control) oraz systemach zabezpieczeń i wczesnego ostrzegania o awariach.
 
***
Efektywne napędy w inteligentnych budynkach
Podstawowym zadaniem osób projektujących i wdrażających systemy automatycznego zarządzania budynkami komercyjnymi i użyteczności publicznej jest poprawa zarządzania infrastrukturą, a także redukcja kosztów eksploatacji. Cel ten mogą osiągnąć, wdrażając najnowsze napędy ograniczające zużycie energii, takie jak silniki Buehler Motor dedykowane do automatyki budynkowej.
 
***
Zaawansowane rozwiązania dla inteligentnego domu
Wraz z rozwojem automatyki domowej i nowoczesnych technologii rozpędu nabrał rynek inteligentnych domów. Takie rozwiązania są kierowane szczególnie do klientów chcących podnieść standard swojego domu lub mieszkania oraz zapewnić sobie komfort i bezpieczeństwo. Inteligentne domy mogą spełniać życzenia domowników. Potrafią one samodzielnie ożywiać i uruchamiać elementy domu: gasić światła, zamykać okna, opuszczać żaluzje czy nawet podlewać ogród i ustawiać temperaturę w domu.
 
***
Danfoss podczas duńsko-polskiej debaty o efektywności energetycznej
Polska nie musi dokonywać wyboru między ochroną środowiska a efektywnością energetyczną. Taką tezę wygłosił prezes Danfoss Poland, Adam Jędrzejczak, podczas debaty poświęconej efektywności energetycznej i inteligentnemu zarządzaniu energią, która odbyła się 13 maja w Ministerstwie Gospodarki. Debatę rozpoczęło wystąpienie wicepremiera Janusza Piechocińskiego oraz następcy tronu Danii, księcia Fryderyka.
 
***
Ryszard Nowicki
Rola znacznika fazy w systemach nadzoru stanu technicznego
Streszczenie: Celem publikacji jest przedstawienie ważności wykorzystywania referencyjnego pomiaru fazy w przypadku ważniejszych agregatów napędzanych silnikami elektrycznymi, a więc takich, które są objęte systemem nadzoru stanu technicznego online. W kolejnych częściach omówiono (a) podstawowe zasady instalacji tego czujnika na maszynie oraz wymagane w tym zakresie przygotowanie maszyny do instalacji, (b) sposób wykorzystania sygnału referencyjnego na poziomie systemu monitorowania i zabezpieczeń w przypadku agregatów wirnikowych oraz tłokowych oraz (c) zakres wykorzystania sygnału referencyjnego na poziomie systemu wspomagania wnioskowania diagnostycznego o stanie technicznym.

ENG Role of Keyphasor Signal in the Condition Monitoring Systems
Abstract: A goal of the paper is a presentation of application phase reference signal (Keyphasor®) for more important aggregates driven by electric motors, and covered by online Condition Monitoring System. The following aspects are discussed in the paper: (a) basic rules of the transducer installation on a machine, and requested rotor system preparation for proper transducer operation, (b) functionalities of online Condition Monitoring and Protection Systems that need the phase reference signal; these aspects are discussed separately for rotor machines and reciprocating compressors (c) formats of diagnostic data that unconditionally need the phase reference signals for diagnostic inference.
 
***
Ryszard Tadeusiewicz
Sterowanie systemami inteligentnego budynku z wykorzystaniem komunikacji głosowej
Streszczenie: W artykule przedstawiono argumenty przemawiające za tym, że dla sterowania systemami technicznymi (a zwłaszcza informatycznymi) wchodzącymi w skład inteligentnego budynku bardzo korzystne jest stosowanie komunikacji głosowej. Wskazano zalety wykorzystania sygnału mowy zarówno przy komunikacji od systemów automatyki sterujących budynkiem do ludzi użytkujących te systemy, jak i komunikacji w przeciwną stronę, to znaczy od ludzi do sterowanych maszyn. O ile jednak zbudowanie systemu automatycznego powiadamiania ludzi (personelu obsługi budynku oraz użytkowników budynku) za pomocą syntetycznej mowy może być zrealizowane raczej łatwo i wygodnie, o tyle komunikacja w drugą stronę nastręcza wielu trudności. Generatory mowy syntetycznej są obecnie powszechnie dostępne, tanie i łatwe w użyciu. Dlatego w artykule tylko krótko wzmiankowano o zasadach ich budowy, nie zatrzymując na tym elemencie uwagi. Natomiast urządzenia do automatycznego rozpoznawania mowy są systemami o dużym stopniu komplikacji, a ich budowa i użytkowanie wymaga rozwiązania wielu problemów i pokonania wielu trudności. W pracy scharakteryzowano te trudności, a także krótko omówiono sposoby ich przezwyciężania, prowadząc w końcowej części artykułu do prezentacji całościowej koncepcji systemu automatycznego rozpoznawania mowy, mogącego znaleźć zastosowanie w sterowaniu systemami inteligentnego budynku.

ENG Intelligent building control systems using voice
Abstract: Paper presents advantages of the use of speech signal for communication between people and intelligent building control systems. In fact the list of advantages is long and include many items which together are worth efforts which are necessary when going to the practical applications of voice communication between man and machines in intelligent building. The communication under consideration can be realized in two directions. Easier but less useful is speech communication from machines to the people. This model of „automatic voice announcement” is very useful and easy for realization, because methods of automatic speech synthesis are good developed and available. Voice communication in opposite direction, e.g. form man to automatic system is much more complicated. In this case the system designer must solve several problems, selected and discussed in the paper. Nevertheless this effort should be done, because voice control is the best solution in many situations related to the intelligent building systems. In the paper general schema of speech recognition system is presented and discussed as well as some selected details of its realization are discussed for further use.
 
***
Monika Jakubowska
Wizualizacja i zdalne sterowanie systemem inteligentnego domu
Streszczenie: W artykule przedstawione zostało oprogramowanie o nazwie Stardraw Control 2010, które umożliwia wykonanie aplikacji do wizualizacji oraz zdalnego sterowania systemem Budynku Inteligentnego. Nakreślone zostały jego możliwości oraz opisano koszty wykonania niewielkiego programu. Jako podsumowanie wyciągnięto kilka wniosków.

ENG Abstract: Visualisation and remote control of Smart Home system is inevitable part of the entire installation. Except basic functionality it can also double at integration with other devices. However, it is very difficult to find proper and flexible software to execute that. In this paper Stardraw Control 2010 software is described and a short outline of the usability and rough costs is presented. As a summary there is drawn an overall conclusion.
 
***
Krzysztof Duszczyk
Wykorzystanie nowoczesnych technologii ICT w racjonalizacji zużycia energii w budownictwie socjalnym w Europie – program E3SoHo
Streszczenie: W artykule omówiono europejski projekt E3SoHo dotyczący racjonalizacji zużycia energii w europejskim budownictwie socjalnym, dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii informacyjnych i komunikacyjnych (ICT). Zaprezentowano założenia, jakie system powinien realizować, oraz jego podstawową strukturę. Przedstawiono osiągnięte rezultaty i wyciągnięte wnioski.

ENG Abstract: This paper deals with European program „E3SoHo – ICT services for Energy Efficiency in European Social Housing”. Structure of elaborated system, ICT solutions and obtained results are presented.
 
***
Marek Horyński
Model energooszczędnej instalacji HDL-Bus Pro
Streszczenie: We współczesnych obiektach służby zdrowia występuje aparatura medyczna, która wymaga niezawodnego zasilania. Nie mniej istotne jest zapewnienie energooszczędności i funkcjonalności instalacji tam występujących. Artykuł dotyczy zastosowania inteligentnego systemu HDL-Bus Pro w Przychodni Lekarza Rodzinnego. Oferuje on możliwości zarządzania instalacjami budynkowymi, a dzięki możliwości zdalnego dostępu do instalacji pozwala na komfortowe sterowanie urządzeniami.

ENG Model of energy-efficient installation HDL-Bus Pro in general practitioner practice
Abstract: Today, modern automation systems spread into new areas of human activity. These include the health service. Under the current structure of health care at the lowest level is the general practitioner and the general practitioner practices. An important aspect of their operation is to ensure the safety, functionality and energy efficiency. Model described in the article allows for a more complete analysis of the issue of integration intelligent building installation.
 
***
Agnieszka Choroszucho, Bogusław Butryło
Wpływ struktury cegieł klinkierowych oraz ich konduktywności na wartości pola elektrycznego
Streszczenie: W artykule przedstawiono wpływ powszechnie stosowanego materiału budowlanego na rozkład pola elektromagnetycznego. Analiza dotyczyła obszaru zawierającego ścianę jedno- lub dwuwarstwową, wykonaną z dwóch rodzajów cegieł klinkierowych. Uwzględniono zmienność rozmiaru drążeń oraz ilość otworów wewnątrz cegieł. Analizowano wpływ zmiany parametru elektrycznego materiału ceramicznego, tj. konduktywności, na rozkład pola elektrycznego. Analiza otrzymanych wyników oraz zachodzących zjawisk umożliwi lepsze planowanie lokalizacji nadajników sieci bezprzewodowej stosowanych m.in. w sieciach komórkowych, Wi-Fi, WiMAX. Do analizy zastosowano metodę różnic skończonych z bezpośrednim całkowaniem równań Maxwella w dziedzinie czasu (FDTD). Celem badań jest lepsze zrozumienie zachodzących zjawisk polowych wewnątrz złożonych materiałów budowlanych, co może stanowić źródło wiedzy przy ocenie problemów związanych z zanikami sygnału i wpłynąć na polepszenie jakości przesyłanych danych.

ENG The influence of the structure of clinker bricks and their conductivity on the values of electric field
Abstract: The paper presents the influence of typical building material on distribution of the electromagnetic field. The analysis was connected with the area containing the wall (single or double-layers) made of two kind of clinker bricks. Also the variability of size of drilling and the number of holes inside the brick were taken into account. Also the influence of change conductivity on values of electric field was analysed Some phenomena connected with propagation of a high frequency electromagnetic wave cross over the complex, non-ideal material structures (e.g. clinker bricks or reinforced concrete) are discussed. In this paper the finite-difference time-domain method (FDTD) was used. Analysed area was modelled according to requirement the typical building technologies. Analysis of the obtained results will make it possible to solve the problem connected with fading.
 
***
Andrzej Ożadowicz, Jakub Grela
Street Lighting – nowoczesne oświetlenie przestrzeni publicznych. Automatyka budynkowa w infrastrukturze inteligentnych miast – Smart Cities
Streszczenie: W artykule przedstawiono możliwości zastosowania sieciowych systemów automatyki budynkowej jako elementu nowoczesnych platform sterowania infrastruktury tzw. inteligentnych miast – Smart Cities. Wybrana aplikacja dotyczy sterowania oświetleniem przestrzeni publicznych – Street Lighting, z wykorzystaniem elementów otwartego, międzynarodowego standardu LonWorks®. Omówiono niewielką instalację pilotażową, z zaproponowanymi różnymi scenariuszami sterowania i monitoringu lamp oraz przeanalizowano efekty przeprowadzonych prac badawczych i doświadczalnych, ukierunkowanych na poprawę efektywności energetycznej badanej instalacji.

ENG Street Lighting – Modern Outdoor Lighting Installations. The Building Automation Systems in the Smart Cities infrastructure
Abstract: In the paper some possibilities of the building automation systems implementation in the modern Smart Cities platforms are presented. Their application in the small pilotage Street Lighting installation have been selected and described. It is based on the open, international LonWorks® standard. Some different control and monitoring scenarios have been proposed, discussed and verified. The results of the experiments and research works, focused on the energy efficiency improvement, are presented.
 
***
Andrzej Ożadowicz, Zbigniew Mikoś, Jakub Grela
Zintegrowane zdalne systemy pomiaru zużycia i jakości energii elektrycznej – technologiczne case study platformy Smart Metering
Streszczenie: W wielu krajach podejmowane są pracę nad wdrożeniem inteligentnych liczników energii działających w ramach zaawansowanej infrastruktury pomiarowej i automatycznego odczytu. W artykule przedstawiono koncepcję wykorzystania zintegrowanej platformy sieciowych usług energetycznych (NES) w organizacji systemów pomiaru zużycia i jakości energii elektrycznej, w perspektywie wdrożenia systemów zdalnego opomiarowania Smart Metering, spełniającego wymogi inteligentnych sieci elektroenergetycznych Smart Grid.

ENG Smart Metering Case Study – the Integrated, Remote Energy Consumption and Power Quality Measurement System
Abstract: Many countries, works on the implementation of smart energy meters systems in the advanced metering infrastructure and automated meter reading, are conducted. This paper describes the concept of using an integrated platform of network energy services (NES) in the organization of energy consumption and power quality measurement systems, in view of the Smart Metering and the Smart Grid implementation.
 
***
Jarogniew Rykowski
Metody i narzędzia rozpoznawania mowy w zastosowaniach niekomercyjnych
Streszczenie: W artykule przedyskutowano problem zaprojektowania systemu rozpoznawania mowy. W tekście pokazano, jak stosunkowo tanim kosztem, zarówno z punktu widzenia programisty (koszty przygotowania programu), jak i końcowego użytkownika (koszty nauki korzystania z systemu), uzyskać efektywną możliwość komunikacji głosowej z komputerem. Artykuł pokazuje, po pierwsze, że rozpoznawanie mowy na potrzeby amatorskie i półprofesjonalne jest obecnie jak najbardziej możliwe i wymaga minimalnych nakładów na sprzęt audio (w zasadzie wystarczy mikrofon i głośnik wbudowany praktycznie w każdy komputer). Po drugie, dla języka programowania Java są dostępne co najmniej dwa rozwiązania niekomercyjne, za które nie trzeba bezpośrednio płacić: biblioteka Sphinx oraz usługa Google Voice Translator dostępna za pomocą biblioteki Jarvis. Google oferuje ponadto możliwość syntezy (i odtworzenia w głośniku komputera) dowolnego komunikatu głosowego na podstawie przesłanego tekstu. Po trzecie, rozpoznanie mowy jest dostępne dla dowolnego mówcy (systemu nie trzeba uczyć wymowy, intonacji, akcentu, definiować słownika itp.) i przebiega z bardzo dużą skutecznością, która w zupełności wystarcza w większości zastosowań amatorskich.

ENG Methods and tools for automatic voice recognition for noncommercial use
Abstract: In this paper a problem is discussed of effective development of an automatic voice-recognition system for noncommercial use. The text shows how, at a relatively cheap cost, both from the point of view of the programmer (the cost of preparing the program), as well as the end-user (the cost of learning how to use the system), to obtain effective voice communication with the computer. The goal of the paper is threefold. First, it is shown that automatic voice recognition for amateur usage is at the moment quite easy to achieve – it is enough to utilize standard microphone/speaker of any computer. Second, there are at least two noncommercial software solutions based on popular Java programming language: Sphinx library and Google Voice Translator to be accessed via JARVIS library. In addition, Google offers a possibility of voice synthesis based on any text, in almost any national language. Third, the system easily recognizes voice commands of any speaker, regardless pronunciation, intonation, accent, etc., and the overall effectiveness is sufficient for most amateur applications.
 

 

Reklama