Pokaż menu

Archiwum

Firmy z okładek

Firmy z okładek

 
  ptak warsaw expo   ebm papst   
best crossbow deer hunting crossbow

Reklama

Współpraca

Archiwum - numer 10/2009

Napędy i Sterowanie
numer 10/2009


SEW-EURODRIVE partnerem Wydziału Mechanicznego Politechniki Łódzkiej. Inżyniera czeka kariera
Wykształcenie techniczne daje obecnie gwarancję zatrudnienia. Według badań TNS OBOP, wykonanych na zlecenie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, w kraju brakuje 12 tysięcy inżynierów – głównie po kierunkach związanych z mechaniką. Badania te są silnym impulsem do rozwoju nowych kierunków Politechniki Łódzkiej oraz rozwoju stanowisk dydaktycznych we współpracy z firmami specjalizującymi się w technice napędowej.

***
Sterownik serii XCx 700 firmy Schleicher Electronic – TERM
Mamy przyjemność zaprezentować Państwu kolejny sterownik firmy Schleicher Electronic. Tym razem będzie to seria XCx 700, która jest dostępna w dwóch wersjach – XCS jako PLC oraz XCN jako CNC.

***
Układy łagodnego rozruchu S811 – Moeller Electric
Małogabarytowe softstartery serii S811 umożliwiają łagodny rozruch silników elektrycznych, udostępniając użytkownikowi możliwość konfiguracji i diagnostyki przy jednoczesnym zachowaniu prostej obsługi i montażu.

***
Bartosz Jagła
Firma NORD rozszerza paletę produktów
Firma NORD opracowała nowy reduktor SK 9072.1, który jest trzystopniową walcowo-stożkową przekładnią skonstruowaną na podstawie sprawdzonego reduktora typu SK 9062.1. Cechuje się on większą obciążalnością przy zachowaniu standardowych wymiarów, jednakże przy większych wartościach przenoszonych momentów i większym zakresie przełożeń od tych powszechnie dostępnych na rynku.

***
Anna Trąbała
Podciągarka wagonów – sposób na modernizację układu sterowania pracą. Jak sprawnie przetaczać wagony kolejowe? – Apator Control
Publikacje w czasopismach branżowych są dla firm okazją do prezentacji nowości w ofertach handlowych. Firma Apator Control Sp. z o.o. z Torunia mająca długoletnie doświadczenie w projektowaniu i uruchamianiu systemów automatyki pragnie – oprócz ofert handlowych – prezentować Państwu rozwiązania techniczne stosowane w wykonywanych aplikacjach automatyki przemysłowej.

***
Bezpieczne procesy przemysłowe z MB Cap Ultra – MURRELEKTRONIK
Spadki napięcia w środowiskach przemysłowych występują z większą częstotliwością od kiedy systemy zasilania stały się bardziej skomplikowane.

***
LG/LS Industrial Systems. Przemienniki częstotliwości… i nie tylko – ANIRO
LS Industrial Systems (dawniej LG Industrial Systems) jest znanym na całym świecie producentem automatyki przemysłowej. W Polsce najbardziej rozpowszechnionym produktem koreańskiej firmy są przemienniki częstotliwości – falowniki. Oferta obejmuje również inną aparaturę niskiego napięcia, m.in. styczniki, wyłączniki mocy, aparatura modułowa oraz sterowniki PLC i graficzne panele dotykowe. W Polsce przedstawicielem LS Industrial Systems jest firma ANIRO Grupa Handlowa Sp. z o.o. z Torunia.

***
Dwukrotnie dłuższy czas eksploatacji i 20-procentowy wzrost prędkości roboczych w porównaniu ze standardowymi łożyskami. Nowe łożyska baryłkowe HPS™ – NSK Polska
Firma NSK opracowała nową serię HPS™ wysokowydajnych łożysk baryłkowych spełniających szeroki zakres wymagań różnych gałęzi przemysłu. Seria łożysk HPS™ oferuje jeszcze wyższe osiągi wraz z czasem eksploatacji dwukrotnie dłuższym niż w przypadku standardowych łożysk o jednakowych rozmiarach oraz maksymalną prędkością graniczną zwiększoną nawet o 20%. Gama produktów HPS™ przynosi użytkownikom znaczne korzyści, dzięki ograniczeniu kosztów konserwacji, kosztów energii oraz umożliwieniu zmniejszenia rozmiarów produktów.

***
Michał Wilk
Platforma automatyzacji AC500/S500 od ABB
W dziedzinie sterowania firma ABB rozpoznawana jest przede wszystkim jako dostawca zaawansowanych i uznanych na całym świecie systemów DCS stosowanych w automatyce procesowej. Niniejszy tekst opisuje drugą część oferty firmy, przeznaczoną dla małych i średnich aplikacji z przeważającą liczbą sygnałów dyskretnych.

***
Oliver Puls
Nowoczesne koncepcje instalacyjne do automatyki opartej na technologii Ethernet. Bezpieczniejsze i łatwiejsze – Phoenix Contact
Dostępność infrastruktury Ethernet klasy przemysłowej doprowadziła do zdecydowanie zwiększonego stosowania tego protokołu na poziomie urządzeń polowych. Obecnie wszystkie nowoopracowane komponenty automatyki, takie jak peryferyjne urządzenia wejścia/wyjścia lub wbudowane sterowniki zapewniają przynajmniej interfejs Ethernet. Użytkownicy zyskują coraz większe doświadczenie, dlatego chcą, by proces instalacyjny był łatwiejszy. Zabezpieczenia oraz technologia Power over Ethernet (PoE) czynią to możliwym.

***
Tomasz Haliniak
Napęd zintegrowany z pozycjonerem – Eldar
W maszynach i ciągach technologicznych często spotykamy się z cyklicznym powtarzaniem pewnej sekwencji ruchów. Wymaga to zwykle zastosowania urządzenia sterującego oraz elementu wykonawczego w postaci np. silnika. Okazuje się, że z takimi zadaniami doskonale radzi sobie niegubiący kroków napęd serwokrokowy z rodziny Ezi-SERVO Plus R z wbudowanym pozycjonerem, który z powodzeniem może zastąpić system zbudowany z zadajnika impulsów sterujących, sterownika silnika krokowego i silnika krokowego. Ponadto, zabudowanie w silniku krokowym enkodera powoduje, że napęd Ezi-SERVO Plus R zyskał cały szereg zalet.

***
Uniwersalny czujnik wizyjny przeznaczony do pracy w ciężkich warunkach przemysłowych. PresencePLUS P4 OMNI – Turck
W ofercie firmy TURCK pojawił się nowy czujnik wizyjny, charakteryzujący się wysokim stopniem ochrony IP68, jak również odpornością na trudne warunki przemysłowe oraz środki agresywne chemicznie, występujące w procesach mycia.

***
Eltron dystrybutorem LAMINA S.I.
Z dniem 1 września br. firma Eltron uzyskała status autoryzo- wanego dystrybutora firmy LAMINA Semiconductors International na terenie całego kraju.

***
Wojciech Lasota
Gama elementów sterowania i sygnalizacji HARMONY – Schneider Electric
Schneider Electric jest firmą dostarczającą kompletne rozwiązania w dziedzinie automatyki, sterowania przemysłowego oraz rozdziału energii. Nasza oferta obejmuje rozwiązania od najprostszych, jak przekaźniki, styczniki, wyłączniki silnikowe, po urządzenia bardziej zaawansowane, np. monitoring sieci energetycznych, falowniki, SERWA, produkty bezpieczeństwa, sterowniki programowalne czy systemy SCADA. Nasza oferta obejmuje również rozwiązania w segmencie urządzeń średniego napięcia.

***
Wojciech Lasota
Czujniki elektroniczne w ofercie Schneider Electric
Każdy system automatyki wyposażony w sterownik PLC wymaga zastosowania dodatkowych elementów w postaci czujników. Czujniki dostarczają danych wejściowych o stanie i parametrach sterowanego obiektu czy procesu, ponadto stanowią niezbędną część całego systemu. Artykuł obejmuje wybrany asortyment czujników, które dostępne są w ofercie Schneider Electric.

***
Paweł Szczepkowski
Systemy informatyczne w firmie – KDM-automatyka
Analizując rynek i rozwiązania u klientów, można dojść do wniosku, że systemy automatyki przemysłowej oraz systemy zarządzania przedsiębiorstwem działają tylko w swoich obszarach. Część klientów zdecydowała się podjąć trud powiązania obu obszarów.

***
Radosław Jankowski
Nowe modele czujników wizyjnych wysokiej rozdzielczości. Checker 3G7 i Checker 272 – PROJEKT
Firma Cognex, światowy lider w produkcji czujników i systemów wizyjnych dla przemysłu, zaprezentowała nową serię czujników wizyjnych wysokiej rozdzielczości – Checker 3G7 oraz 272. Opracowując nowe modele, Cognex postawił sobie za cel skonstruowanie czujników o możliwościach porównywalnych ze znacznie droższymi systemami wizyjnymi, przy zachowaniu ceny zwykłych czujników optycznych. Głównym zadaniem 3G7 i 272 jest umożliwienie jeszcze lepszej kontroli jakości produktów, m.in. weryfikacji, wymiarowania i pozycjonowania etykiet oraz innych elementów.

***
Witold Ober
Zwiększenie poziomu bezpieczeństwa maszyn za pomocą zacisków i hamulców. Hamulec i zderzak nie tylko w samochodzie – WObit
Za pomocą elementów zaciskowych i hamulców do prowadnic szynowych można zwiększać bezpieczeństwo i wydłużać żywotność maszyn. Pneumatyczne, hydrauliczne i elektryczne zaciski i hamulce do prowadnic profilowych są wciąż niedocenianymi elementami konstrukcyjnymi maszyn, szczególnie przy coraz bardziej rosnących wymaganiach w zakresie prędkości, przyspieszenia i niezawodności w technice liniowej.

***
Jacek Bonecki
Kontrolery PAC w ofercie firmy Advantech – ELMARK
Przyczyn powstania innowacyjnej jeszcze kilka lat temu koncepcji kontrolerów PAC (Programmable Automation Controller) niewątpliwie szukać należy bezpośrednio w trendach cały czas silnie rozwijającego się rynku automatyki przemysłowej. W odległych czasach, gdy stawiała swoje pierwsze kroki, prym wiodły układy przekaźnikowe, jednak wraz z większymi wymaganiami stawianymi układom automatycznej kontroli, ich zastosowanie okazywało się często niewystarczające lub powodowało konieczność budowy układów bardzo rozbudowanych, a przez to dość awaryjnych i trudnych w obsłudze czy serwisie.

***
Anna Szymczak
Przegląd dotacji na ochronę środowiska – MS-Consulting
Inwestycje na ochronę środowiska cieszą się sporym zainteresowaniem wśród potencjalnych wnioskodawców ubiegających się o dotacje z programów unijnych. Środki z tego obszaru mogą zostać wykorzystane do współfinansowania wielu różnych działań. W zależności od wielkości i znaczenia inwestycji do dyspozycji jest kilka różnych programów operacyjnych – Program Rozwoju Obszarów Wiejskich dla najmniejszych przedsięwzięć, regionalne pogramy oraz Infrastruktura i Środowisko dla dużych inwestycji. W artykule zaprezentowane są najważniejsze typy ekoinwestycji, jak np. na zagospodarowanie odpadów, ścieków, rekultywację terenów czy ochronę zwierząt.

***
Nowy przewód światłowodowy działa niezawodnie przy 5xd. Uniwersalny przewód BUS-owy – igus®
Ekspert od dostarczania energii i danych – firma igus GmbH w Kolonii – opracowała nowy przewód światłowodowy „Chainflex CFLG.2LB”, który może być uniwersalnie stosowany do wszystkich systemów BUS-owych.

***
Nowe hybrydowe łożysko liniowe łączy toczenie ze ślizganiem. Innowacyjne prowadzenie drzwi maszyn – igus®
Według Wikipedii jako „hybrydowy” określa się system łączący dwie technologie. Ekspert od techniki liniowej – firma igus GmbH w Kolonii – zastosował ten system w swoim nowym, efektywnym pod względem kosztów hybrydowym łożysku liniowym, które jednocześnie toczy się i ślizga.

***
Marcin Olszewski, Michał Zych, Marcin Żuławnik
Zastosowanie sterownika i modułów I/O w szczególnie trudnych warunkach. ricos TP
Ciągły rozwój i poszukiwanie nowoczesnych rozwiązań umożliwiło wprowadzenie do oferty Wieland Electric wysoce wyspecjalizowanych sterowników oraz wchodzących w ich skład modułów we/wy wobec szczególnych wymagań, jakimi są warunki pracy na kolei oraz warunki morskie.

***
Radosław Łopatkiewicz, Zbigniew Nadolny
Analiza rozkładu pola temperaturowego na powierzchni transformatorów energetycznych
Pomiar promieniowania podczerwonego (ang. Infrared Radiation – IR) jest szybką, skuteczną i bezinwazyjną metodą pomiaru rozkładu temperatury na powierzchni badanych urządzeń. W elektroenergetyce pomiar promieniowania podczerwonego, zwany potocznie termowizją, wykorzystuje się przede wszystkim do pomiaru temperatury styków prądowych. Analizując wykonane termogramy, można dostrzec lokalne anomalie temperaturowe. Nadmiernie grzejące się styki uznawane są za uszkodzone lub niedostatecznie dokręcone. W ostatnich czasach technika termowizyjna znalazła również zastosowanie jako jedna z metod diagnostycznych transformatorów [1–4].

***
Kamera termowizyjna FLIR i7
FLIR Systems oferuje nową kompaktową kamerę termowizyjną z detektorem 120 × 120 pikseli, przeznaczoną dla budownictwa i pomiarów elektrycznych.

***
Krzysztof Ludwinek, Krzysztof Chrzan
Programowanie modułów A/D i D/A sterowników PLC do pomiarów i sterowania
Do podstawowych modułów łączących sygnały analogowe ze sterownikiem PLC (A/D) i sterownik PLC z układami i urządzeniami sterowanymi za pomocą sygnałów analogowych (D/A) należą moduły rozszerzeń, ogólnie nazywane A/D i D/A.

***
Mirosław Dąbrowski, Andrzej Rudeński
Interaktywne oprogramowanie do projektowania silników magnetoelektrycznych o komutacji elektronicznej
Silniki magnetoelektryczne bezkomutatorowe, nazywane w literaturze anglosaskiej permanent magnet d.c. brushless motors, należą do grupy silników o regulowanej prędkości obrotowej, uzyskiwanej za pomocą zmiany częstości przełączania pasm uzwojeń twornika. Silniki te są zasilane ze źródła napięcia stałego za pośrednictwem półprzewodnikowych układów przełączalnych. Trudność w ich projektowaniu wynika głównie z braku pełnej teorii występujących w nich zjawisk.

***
Marcin Kamiński, Czesław T. Kowalski, Teresa Orłowska-Kowalska
Neuronowo-rozmyte detektory uszkodzeń wirnika silnika klatkowego
W napędach elektrycznych stosowanych przemysłowo duże znaczenie ma skuteczna i bezinwazyjna diagnostyka maszyn. Wczesne wykrycie uszkodzenia umożliwia podjęcie odpowiednich działań eliminujących defekty już na wczesnym etapie, dzięki czemu zapobiega się uszkodzeniu innych elementów silnika. Ponadto sprawna diagnostyka może mieć znaczenie w złożonych procesach przemysłowych, gdzie awarie silników mogą powodować przestoje w pracy całego systemu, a w związku z tym prowadzić do strat finansowych.

***
Sławomir Szymaniec
Analiza drgań węzłów łożyskowych silników elektrycznych
Spośród nowoczesnych metod badań diagnostycznych maszyn należy wyróżnić bardzo efektywne badania, opierające się na wykorzystaniu informacji zawartych w sygnałach towarzyszących normalnej pracy maszyn – są nimi sygnały wibroakustyczne, które towarzyszą każdemu procesowi wytwórczemu i eksploatacyjnemu. Informują one o procesach dynamicznych zachodzących w maszynach w zakresie drgań strukturalnych i zjawisk akustycznych, których zakres częstotliwości leży w granicach od ułamka Hz do kilkudziesięciu MHz [1–6, 8–10, 13, 15, 19, 20].

***
Jan Maciej Kościelny
Inteligentny system diagnostyki i wspomagania sterowania procesów przemysłowych DiaSter
W ostatnim okresie można zaobserwować gwałtowny rozwój metod i oprogramowania do modelowania [6, 10], zaawansowanego sterowania [1, 3, 6, 8, 25, 26] i diagnostyki procesów [4, 5, 7, 9, 11, 12, 13, 18, 20, 31]. Nowoczesne systemy komputerowe umożliwiają aplikacje złożonych obliczeniowo algorytmów, rozwijanych na gruncie informatyki, automatyki i diagnostyki. Wykorzystują one oprócz metod analitycznych także techniki obliczeń inteligentnych, takie jak sztuczne sieci neuronowe [17, 23, 24], logikę rozmytą [21, 22, 23], zbiory przybliżone [19], algorytmy ewolucyjne [22] oraz metody inżynierii wiedzy [14, 15, 16].

***
Janusz Rak, Marian Kępiński, Marek Gała, Kazimierz Jagieła
Diagnostyka hutniczych układów napędowych z przemiennikami ACS z wykorzystaniem oprogramowania DriveWindow
Procesy wytwórcze realizowane w przemyśle metalurgicznym, a w szczególności przy przetwórstwie stali, wymagają zainstalowania w ciągach produkcyjnych walcowni różnorodnych urządzeń technologicznych, pomiędzy którymi umieszczone są linie transportowe w postaci samotoków. Oznacza to konieczność zastosowania znacznej liczby napędów elektrycznych, które umożliwiają nie tylko regulację prędkości lub położenia poszczególnych mechanizmów w szerokim zakresie, ale także ich współpracę, stosownie do wymogów procesu produkcyjnego. Dlatego od początku rozwoju energoelektroniki, hutnictwo wykazywało duże zapotrzebowanie na urządzenia przekształtnikowe, zwłaszcza w ciągach technologicznych walcowni [8].

***
Agnieszka Sawicka
ABB nie poddaje się kryzysowi. Technologia silników elektrycznych w jednym miejscu
W centralnym punkcie Polski – w miejscu, gdzie krzyżują się drogi z zachodu na wschód i z południa na północ – w Aleksandrowie Łódzkim, 24 września br., otwarto fabrykę silników elektrycznych ABB – szwajcarskiego koncernu branży automatyki i energetyki.

***
PROTECH’09 – po raz trzeci we Wrocławiu
Trade Media International Holdings zaprasza na piątą jubileuszową edycję Międzynarodowych Targów Produkcji i Technologii PROTECH’09.

***
Koksownia Przyjaźń. Modernizacja Wydziału Węglopochodnych
Automatyzacja i przejście na nową technologię oczyszczania gazu pozwoliły Koksowni Przyjaźń w Dąbrowie Górniczej na optymalizację procesu, a tym samym znaczne oszczędności finansowe oraz zwiększenie zysków z tytułu sprzedaży szerszej gamy produktów ubocznych. Stało się tak w efekcie modernizacji Wydziału Węglopochodnych Koksowni, do której przyczyniła się krakowska firma ASTOR. Wdrożone rozwiązanie zapewnia również gromadzenie wszystkich danych w centralnej dyspozytorni, ułatwiając kontrolę kluczowego – dla instalacji węglopochodnych i jakości produktów – systemu.

***
Edward Tomasiak, Edward Barbachowski
Modernizacje zużytych ekonomicznie obrabiarek specjalnych. Czterowrzecionowa wytaczarka firmy STANKIN i trójwrzecionowa wytaczarka firmy LANDIS
W przemyśle samochodowym spotyka się różnego rodzaju obrabiarki specjalizowane i specjalne do produkcji takich elementów, jak: tuleje, tarcze, tłoki, zawory itp. Często obrabiarki te przeszły wieloletnią eksploatacje i można by powiedzieć, że należą do maszyn wysłużonych w produkcji przemysłowej. Obrabiarki te zostały wyprodukowane przez różne firmy, m.in.: STANKIN, LANDIS, WMF, DIEDESHEIM, ALFING-KESSLER-WERKE i inne.

***
Rafał Kukla, Piotr Morgała
System filtracji BTU do cieczy chłodzących w obrabiarkach – HYDAC
BTU jest zintegrowanym systemem składającym się z automatycznego filtra samooczyszczającego wraz z filtrami siatkowym i workowym. System działa na zasadzie płukania wstecznego i jest jednostką w pełni zautomatyzowaną, służącą do odfiltrowywania zanieczyszczeń stałych, m.in. wiórów powstałych w procesach obróbki skrawaniem z cieczy stosowanych w chłodzeniu obrabiarek, jak: emulsje wodne, oleje, woda płucząca. Zestawienie tych elementów umożliwia długotrwałą i skuteczna filtrację, czego wynikiem jest filtrat o niskiej zawartości zanieczyszczeń. Jakość filtratu jest zależna od zastosowanej dokładności filtracji.

***
Tomasz Domaszczyński
VacuClean® – urządzenie do pielęgnacji oleju hydraulicznego – Bosch Rexroth
VacuClean® – urządzenie do pielęgnacji oleju hydraulicznego – jest obecnie najlepszym tego typu rozwiązaniem na rynku. W jednym urządzeniu jest możliwość odwadniania, odpowietrzania i filtrowania oleju hydraulicznego, z jednoczesną wizualizacją jego parametrów.

***
Podstawa w bezpiecznej kopalni. Sterowanie elektrohydrauliczne – Centrum Hydrauliki Dirk Otto Hennlich
Sterowanie elektrohydrauliczne stanowi jedno z najnowszych osiągnięć w technice sterowania pracą obudowy zmechanizowanej, zabudowanej w ścianie z urabianiem w systemie strugowym lub kombajnowym.

***
Agnieszka Sawicka
Targi KATOWICE 2009. Górniczy festiwal innowacji
Choć data 1 września większości Polakom kojarzy się z rocznicą wybuchu II wojny światowej bądź końcem wakacji – w bieżącym roku pierwszy dzień września, w szczególności na Śląsku – związany był również z oficjalnym otwarciem Międzynarodowych Targów Górnictwa, Przemysłu Energetycznego i Hutniczego 2009 w Katowicach. Na placu głównym przed wejściem do Hali Widowiskowo-Sportowej Spodek, około godziny dziesiątej, w towarzystwie licznie zaproszonych gości honorowych, orkiestry górniczej, pięknych mażoretek, dziesiątek gości, w promieniach wrześniowego słońca, uroczyście otwarto największe Targi górnicze w Europie.

***
DremaSilesia z Wyspą Elektronarzędzi
W dniach 2–4 października br. w Katowicach odbyła się III edycja Targów Maszyn i Narzędzi do Obróbki Drewna DremaSilesia – MebelTechExpo, gdzie na powierzchni blisko 1700 m² ponad 60 firm zaprezentowało rozwiązania dla małych i średnich zakładów stolarskich.

***
Ryszard Klencz
Nowości branżowe wyznacznikiem postępu polskiego górnictwa
Międzynarodowe Targi Górnictwa, Przemysłu Energetycznego i Hutniczego w Katowicach są wizytówką przemysłu wydobywczego w Europie. Wydarzenie w katowickim Spodku zgromadziło największych producentów maszyn górniczych na świecie, którzy specjalnie na tę okazję przygotowali innowacyjne rozwiązania. Uwagę przykuwa poziom inwestycji w polskim górnictwie, który jest wyższy niż w poprzednich latach. Prognoza na przyszłość zapowiada rozwój tego sektora gospodarki.

***
Zuzanna Libowska
Targi ENERGETAB 2009. Energia w symbiozie z naturą i jakością
Bogata oferta urządzeń i rozwiązań dla energetyki zawodowej, poszerzona o – dziś bardzo ważne, bo efektywne energetycznie – technologie do pozyskiwania energii z odnawialnych źródeł, stanowiła trzon ekspozycji tegorocznych Targów ENERGETAB. O dużo jednak szerszym tematycznie charakterze imprezy świadczyła oferta produktowa skierowana do innych dziedzin przemysłu. Tegorocznym Międzynarodowym Targom Bielskim towarzyszyła jak zwykle przyjazna atmosfera charakterystyczna dla tego środowiska. Przede wszystkim, nie zawiodła pogoda, która rekompensowała niedogodności wynikające z ekspozycji w namiotach.

***
Agnieszka Sawicka
Targi TOOLEX 2009. Funkcjonalność obrabiarki podstawą produkcji przemysłowej
Targi Obrabiarek, Narzędzi i Technologii Obróbki TOOLEX 2009, choć należą do nowych ekspozycji – tegoroczna edycja jest zaledwie drugą z kolei – okazały się wyjątkowo udaną imprezą branżową. Przez trzy dni – od 23 do 25 września – w sosnowieckim pawilonie Expo Silesia odbywały się liczne konferencje, spotkania biznesowe oraz prezentacje produktowe.

***
Agnieszka Sawicka
Targi PAKFOOD 2009. Różnorodność i wielobarwność przemysłu spożywczego
Pomimo, że Targi Opakowań dla Przemysłu Spożywczego PAKFOOD odbyły się dopiero po raz drugi, to poznańska ekspozycja cieszyła się wysoką frekwencją i zainteresowaniem zwiedzających zarówno z Polski, jak i z zagranicy.

Reklama