Pokaż menu

Archiwum

Firmy z okładek

Firmy z okładek

 
  ptak warsaw expo   ebm papst   
best crossbow deer hunting crossbow

Reklama

Współpraca

Archiwum - numer 04/2014

Napędy i Sterowanie
numer 04/2014


Zbigniew Kilichowski
Temperatura otoczenia pracy ma znaczenie!
Producenci przemienników częstotliwości wciąż rozwijają swoje produkty, chcąc, aby ich układy wyróżniały się spośród konkurencji. W związku z tym mamy coraz bardziej wyszukane rozwiązania techniczne. Ich propozycje są często odpowiedzią na zapotrzebowanie poszczególnych branż, aktualnie panujące trendy lub wymagania określone obowiązującymi przepisami prawnymi i normami. Przy tym, każdy z producentów stara się, aby jego produkt był atrakcyjny cenowo. Tutaj trwa wciąż bój o ograniczenie ceny wytworzenia produktu przy zachowaniu określonych parametrów technicznych. Często są to zabiegi, których klient nie widzi lub z których w pierwszym momencie nie zdaje sobie sprawy. Na cenę ma wpływ wiele czynników. Jednym z nich jest jakość i parametry zastosowanych elementów.

***
Nieprzerwane połączenie przez Ethernet!
Większość sieci komputerowych wykorzystuje technologię Ethernet. Z drugiej strony dane w systemach i w układach maszynowych są przesyłane za pomocą wielu różnych protokołów sieciowych.
 
***
Micro820 – mały i funkcjonalny mikrosterownik PLC
Nowy 20-punktowy sterownik Micro820 firmy Rockwell Automation marki Allen-Bradley został zaprojektowany z myślą o niewielkich maszynach i zdalnych systemach automatyki. Kompaktowość oraz zintegrowane wejścia/wyjścia, zarówno cyfrowe, jak i analogowe, powodują, że znajduje on zastosowanie także w przypadku niewielkich aplikacji procesowych.

*** 
Dlaczego tak trudno budować z dotacją unijną?
Wielu przedsiębiorców marzy o dotacji na wybudowanie firmy. Tymczasem ci, co tego doświadczyli – nie zawsze czują się jak zwycięzcy. Budowa zazwyczaj bywa trudnym tematem sama w sobie, a jeszcze dodatkowe zobowiązania wynikające z umowy dotacyjnej nie ułatwiają sytuacji. Może warto uwzględnić te spostrzeżenia w kontekście nowej perspektywy budżetowej 2014+.

***
Nowy siłownik znormalizowany DSBC zgodny z ISO 15552. Następca siłowników DNC. Bezproblemowa instalacja dzięki inteligentnej amortyzacji PPS
Nowy znormalizowany siłownik DSBC z systemem samonastawnej amortyzacji PPS w sposób optymalny dostosowuje się do zmian obciążeń i prędkości. Oszczędzany jest czas i zwiększana jest elastyczność stosowania przy jednoczesnym podniesieniu niezawodności procesu. Wiele dostępnych wersji, dostosowanie do warunków zewnętrznych oraz konstrukcja dopasowana do potrzeb – wszystkie te cechy zapewniają elastyczność stosowania produktu.

***
Ciągła kontrola silników, pozycjonerów i mechanicznych elementów napędów elektrycznych. Bezpieczeństwo użytkowania maszyn według Festo
Dzisiaj odbiorcy oczekują produktów, których obsługa jest intuicyjna, które są dostępne „od ręki” i zapewniają bezpieczeństwo użytkowania. Ponadto inżynierowie oraz projektanci maszyn i systemów oczekują od swoich partnerów kompleksowego wsparcia. Koncepcja bezpieczeństwa Festo obejmuje nie tylko silniki i pozycjonery, lecz także mechaniczne elementy napędów.
 
***
Mariusz Łukaszyński
Profesjonalne narzędzia do pracy z listami kontrolnymi: Asystent kontroli i odbioru
Listy kontrolne są szeroko stosowanymi narzędziami, które pomagają osiągnąć zamierzony cel. W codziennym życiu najczęściej używamy ich, idąc na zakupy. Nie chcemy bowiem zapomnieć o kupieniu towarów, które są nam niezbędne do życia. W zastosowaniach przemysłowych jednym z głównych celów, dla których tworzone są listy kontrolne, jest uzyskanie relatywnie szybkiej i jednoznacznej odpowiedzi na określone pytanie. Na przykład: Czy przedmiot analizy (np. maszyna) jest zgodny z określonymi wymaganiami (np. wymaganiami dyrektywy maszynowej, normy zharmonizowanej bądź innej specyfikacji technicznej uzgodnionej np. w kontrakcie)?

***
Beckhoff upraszcza architekturę systemów bezpieczeństwa
Istniejące zagrożenia dla ludzi i sprzętu w silnie zautomatyzowanym przemyśle wymagają specjalnej troski od projektantów systemów. Dzięki technologii TwinSAFE firma Beckhoff umożliwia integrację systemów bezpieczeństwa z systemami kontroli i sterowania przy zachowaniu odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa.

 ***
Suwnice Konecranes CXT
Działalność firmy Konecranes obejmuje trzy zasadnicze obszary: Standard Lifting, czyli standardowy sprzęt dźwigowy, Heavy Lifting, inaczej ciężki sprzęt dźwignicowy, oraz Serwis.

 ***
Sterowanie sieciowe silnikami DC/BLDC
Silniki bezszczotkowe są często stosowane w różnego typu aplikacjach z uwagi na niski stopień awaryjności oraz coraz wyższy współczynnik określający stosunek ceny do jakości. Napędy Dunkermotoren w ofercie WObit dzięki różnorodnym interfejsom komunikacyjnym pozwalają także na łatwą implementację do istniejących systemów oraz sterowanie sieciowe.
 
***
System sterowania procesami APROL – dla stopniowej migracji
Przedsiębiorstwa, zwłaszcza te średniej wielkości, nie mogą pozwolić sobie na dłuższe przestoje w produkcji podczas modernizacji technologii sterowania systemów przetwórczych. Stopniowa migracja do nowych rozwiązań jest rozwiązaniem maksymalnie podnoszącym dostępność systemów i jednocześnie pozwalającym uniknąć długotrwałych lub nieplanowanych przestojów. Dowodem tego jest projekt migracji zrealizowany w firmie CHT/BEZEMA, produkującej specjalistyczne substancje chemiczne.
 
***
Firma TERM na XX Międzynarodowych Targach Automatyki i Pomiarów „Automaticon” w Warszawie
Nasza firma już po raz ósmy wzięła udział w Międzynarodowych Targach Automatyki i Pomiarów „Automaticon”, które odbyły się w dniach 25–28 marca. Chcielibyśmy podziękować odwiedzającym Targi za wizytę na naszym stoisku. Co roku staramy się zaprezentować Państwu nowe produkty i rozwiązania.

***
Targi Kielce z energią
Przez trzy dni, od 18 do 20 marca, w halach wystawienniczych oraz salach konferencyjnych Targów Kielce królowała tematyka ściśle powiązania z energetyką, elektrotechniką oraz energią odnawialną. XVII Międzynarodowe Targi Energetyki i Elektrotechniki ENEX oraz XII Targi Odnawialnych Źródeł Energii ENEX – Nowa Energia to miejsce, w którym 90 firm z 3 krajów – Czech, Niemiec i Polski – zaprezentowało maszyny oraz urządzenia energetyczne i elektroenergetyczne, najnowsze technologie armatury sieciowej, kolektorów słonecznych, pieców opalanych drewnem czy kotłowni opalanych biomasą.

***
Cezary Kalista
Produkty POE firmy Antaira
Pomysł zasilania urządzeń z interfejsem Ethernet tym samym kablem, którym przesyłane są dane, pojawił się już w latach 90. XX wieku. Powstały wtedy opracowania własne takich firm, jak Cisco oraz Intel. Używanie protokołów, które nie są otwartymi standardami, zawsze wiąże się z wysokimi kosztami i problemami z kompatybilnością, dlatego w 1999 roku IEEE rozpoczęło prace nad standardem Power Over Ethernet. W roku 2003 został zaprezentowany standard IEEE 802.3af, który bardzo szybko zyskał dużą popularność. Dzięki POE można było zasilić urządzenia w lokalizacjach, w których do tej pory było to bardzo trudne lub niemożliwe, jak np. kamery bezpieczeństwa, bezprzewodowe punkty dostępowe itd.

***
SOFTING CAN-Bus Tester 2 Urządzenie do kontroli jakości sygnałów elektrycznych dla CAN- /  CANopen- / DeviceNet- / J1939
CAN-BUS Tester 2 jest wielozadaniowym narzędziem do przeprowadzania analizy sygnałów elektrycznych oraz do wykrywania problemów zaistniałych w okablowaniu w sieciach CAN, CANopen-, DeviceNet- lub J1939. CAN-Bus Tester umożliwia wykrywanie błędów w urządzeniach peryferyjnych, podczas transmisji danych oraz skutecznie zapobiega nawet niemożliwym do przewidzenia w innych warunkach awariom sieci.

***
Przenoszenie, synchronizowanie i podnoszenie z jednolitą platformą sterowania. Napędy do przenoszenia zintegrowanych materiałów
NORD DRIVESYSTEMS dostarcza wszechstronne systemy napędowe z koncepcją indywidualnego sterowania do zastosowań transportowych we wszystkich gałęziach przemysłu. Motoreduktory dobrane i skonfigurowane dla konkretnego zastosowania, do tego energooszczędne zdecentralizowane przetwornice częstotliwości lub softstarty zintegrowane z silnikami lub zamontowane w ich pobliżu, jako całość spełniają założone funkcje sterowania.

***
Targi Expopower i Greenpower 2014 – energetyczne wydarzenia
Majowe Targi Expopower oraz Greenpower to dobra okazja, by w pierwszym półroczu przyjrzeć się międzynarodowym rozwiązaniom z zakresu przemysłu wytwarzania energii.

***
Seria sterowników FT1A SmartAXIS spełni wymagania każdej aplikacji!
Sterowniki FT1A stanowią wyjątkowo przystępną ofertę na rynku ze względu na rozbudowane funkcje, jakie wymagane są w przypadku tego typu rozwiązań. Inżynierowie mogą od dziś w pełni korzystać z szerokiego spektrum zastosowań prezentowanych urządzeń.

***
Indie krajem partnerskim ITM Polska
Zainteresowanie najnowszymi produktami i technologiami dla przemysłu utrzymuje się wciąż na wysokim poziomie. Widoczne było to m.in. podczas ubiegłorocznych Targów ITM Polska – przez ekspozycję blisko 1000 wystawców i firm reprezentowanych przewinęło się 16 017 zwiedzających. Prognozy na rok 2014 są jeszcze lepsze, dlatego warto zajrzeć na czerwcowe targi przemysłowe, by sprawdzić najnowsze trendy oraz produkty.

***
Cezary Ziółkowski
DT9829. Moduł pomiarowy Multi Sensor
Firma Data Translation specjalizująca się w produkcji wysokiej jakości modułów pomiarowych DAQ wprowadziła do swojej oferty nową serię produktów o oznaczeniu DT9829. Cechą wyróżniającą te urządzenia jest możliwość pomiaru za pomocą jednego urządzenia różnego rodzaju wielkości fizycznych.

***
Dostęp do obszernych informacji o elastycznych przewodach. Arkusze danych do ponad 1100 przewodów chainflex dostępne online
Najbardziej rozbudowana baza arkuszy danych technicznych dla przewodów chainflex do pracy w prowadnikach firmy igus jest już online. Dzięki temu klienci, którzy nabywają przewody chainflex, mają możliwość wyszukania szczegółowych danych technicznych dla ponad 1100 przewodów z informacji zamieszczonych na ponad 790 stronach.

***
Rozpoczął się transkontynentalny test wytrzymałości polimerowych łożysk ślizgowych. Podróż firmy igus dookoła świata
Firma igus z Kolonii, ekspert w dziedzinie trybopolimerów, przy okazji pięćdziesięciolecia istnienia firmy oraz jubileuszu trzydziestu lat materiałów iglidur, demonstruje wytrzymałość na obciążenia i potencjał swoich specjalistycznych tworzyw sztucznych. W dniu 20 stycznia w światową podróż wyruszył samochód, który przez wiele tygodni był poddawany modyfikacjom w warsztacie Fachhochschule Köln (Wyższa Szkoła Techniczna w Kolonii).

***
EPLAN Platforma 2.3: zintegrowany proces planowania instalacji
Planowanie oraz projektowanie są jednymi z ważniejszych, ściśle ze sobą powiązanych procesów inżynieryjnych. Do ich realizacji stosujemy klasycznie różne programy komputerowego wsparcia inżyniera. System EPLAN dostarcza dodatkowe atuty w integracji procesów: nową Platformę EPLAN 2.3 ze zintegrowanym procesem planowania instalacji. Przekazywanie danych projektowych wraz z jakością projektu, z równoczesnym ograniczeniem czasu pracy i nakładów, opiera się o wyjątkową w swoim rodzaju informatyczną funkcjonalność.

***
Mariusz Jabłoński
Automaticon 2014. SIMLOGIC. CENTRUM ROZWIĄZAŃ AUTOMATYKI
Międzynarodowe Targi Automaticon cieszą się uznaniem największych producentów oraz odbiorców automatyki przemysłowej na całym świecie. W ciągu tych kilku dni tę prestiżową ekspozycję odwiedza kilkanaście tysięcy osób zainteresowanych automatyką, elektrotechniką, napędami elektrycznymi, sterowaniem oraz pragnących poznać nowe rozwiązania i technologie.

***
Badania i prace rozwojowe w zakresie sieci komputerowych
Rozwój technologii informatycznych, obniżenie kosztów ich wdrożenia i późniejszego stosowania, a także korzyści, jakie płyną z ich praktycznego wykorzystania, powodują, że spotyka się je na każdym kroku w życiu codziennym, a także w obszarze działalności zawodowej. Warto sobie uświadomić, że większość współczesnych rozwiązań informatycznych, począwszy od sfery prywatnej, przez obszary biznesowe, do systemów produkcji, wykorzystuje technologie sieciowe.

***
Katarzyna Zając
Automatica 2014 – z nowymi obietnicami korzyści: Lepsza jakość produktów. Szybsze i korzystniejsze wytwarzanie
27 marca br. w Warszawie, w hotelu Hilton, odbyła się konferencja prasowa poświęcona monachijskim Targom AUTOMATICA, które zaplanowano na 3–6 czerwca 2014 r.

***
Andrzej Sikora, Adam Zielonka, Tomasz Rudnicki
Porównanie nagrzewania silnika BLDC w zależności od sposobu zasilania
Streszczenie: Istnieją różne sposoby zasilania uzwojeń silnika BLDC, które różnią się sprawnością przetwarzania energii elektrycznej w energię mechaniczną. Ponadto należy zaznaczyć, że nie ma jednego sposobu sterowania, które byłoby najlepsze dla wszystkich warunków pracy. Na całkowitą sprawność układu przetwarzania energii elektrycznej w mechaniczną składają się straty energii w silniku i straty energii w układzie komutatora elektronicznego. Straty energii w silniku powodują wzrost temperatury jego elementów. Z tego względu postanowiono porównać przebiegi temperatury wewnątrz silnika dla różnych wariantów zasilania. Na potrzeby badań zbudowano rejestrator temperatury wewnątrz silnika pracującego z zadanym obciążeniem i zadaną prędkością wirowania.

ENG COMPARISON OF BLDC MOTOR HEATING DEPENDING ON SUPPLY METHOD
Abstract: There are different ways of supplying BLDC motor. These methods differ in efficiency of energy transformation (from electrical energy into mechanical energy). It must be noted that there does not exist a single control method, which would answer the demands of all operating conditions. The total efficiency of system transforming electrical energy into mechanical energy is the sum of energy losses in the motor and in electronic commutator. The energy losses in the motor cause temperature rises in motor elements. That is why it has been decided to compare temperature curves for different motor elements and different supply variants. Temperature recorder dedicated to this end has been designed and built for motor operating at a given load and rotational speed.

***
Zbigniew Goryca
Wolnoobrotowe prądnice z magnesami trwałymi
Wzrost cen energii elektrycznej i unijne naciski na zwiększenie udziału „zielonej energii” w ogólnej wielkości energii wytwarzanej powoduje zwiększone zainteresowanie odnawialnymi źródłami energii, w tym szczególnie wykorzystaniem energii wody małych rzek oraz wykorzystaniem siły wiatru. Duża grupa odbiorców indywidualnych zainteresowana jest małymi elektrowniami wiatrowymi przeznaczonymi do zasilania domów jednorodzinnych lub przeznaczonymi do wspomagania systemów grzewczych w takich domach.

ENG LOW SPEED GENERATORS WITH PERMANENT MAGNETS
Abstract: The paper presents the construction and chosen test results of multi-pole low speed generators with permanent magnets destined to gearless wind plant with vertical axis or water turbine. Thanks to unique patented construction of its magnetic circuit, the generators have very low cogging torque despite of many poles. The paper contains images of generators, measuring results of cogging torque, idle running characteristic, and the measurements of the influence of the load on the voltage produced by the generators. The generators are destined to wind turbine H Darius, it can also be useful in water plants.

***
Maciej Gwoździewicz, Jan Zawilak
Czterobiegunowy jednofazowy silnik synchroniczny z magnesami trwałymi o rozruchu bezpośrednim
Streszczenie: W artykule przedstawiono wyniki badań magnetowodów, właściwości eksploatacyjnych i rozruchowych czterobiegunowego jednofazowego silnika synchronicznego z magnesami trwałymi, o rozruchu bezpośrednim.

ENG Four-pole line start single-phase permanent magnet synchronous motor
Abstract: The paper deals with results of investigation of four-pole single-phase line start permanent magnet synchronous motor. Magnetic core investigation, running properties and starting properties of the motor were taken into account.

***
Rafał Nowak, Piotr Chudzik, Tomasz Sobieraj
Wektorowy falownik napięciowy z pomiarem rzeczywistego napięcia wyjściowego
Streszczenie: W artykule przedstawiono wektorowy falownik napięciowy zaprojektowany w Instytucie Automatyki Politechniki Łódzkiej, przeznaczony do badań laboratoryjnych silników synchronicznych z magnesami trwałymi. Główną cechą prezentowanego urządzenia jest możliwość elastycznej konfiguracji jednostki sterującej wyposażonej zarówno w mikrokontroler z rdzeniem ARM, jak również układ rekonfigurowalny FPGA. Dzięki takiemu rozwiązaniu uzyskano możliwość testowania algorytmów sterowania napędami przeznaczonymi zarówno do stosowania w układach sekwencyjnych (mikrokontrolery), jak również w układach programowalnych (FPGA). Zaletą urządzenia jest możliwość synergicznego podziału realizacji algorytmu pomiędzy te dwie obecnie najpowszechniej wykorzystywane architektury obliczeniowe. Opisano specjalnie zaprojektowany układ pomiarowy napięcia wyjściowego falownika. To autorskie rozwiązanie pozwala nie tylko zmniejszyć wymagania co do parametrów podzespołów analogowych użytych do budowy toru pomiarowego, ale również w znaczący sposób odciążyć jednostkę obliczeniową układu sterującego. W artykule omówiono przyjęte założenia projektowe oraz algorytmy działania urządzenia. Zamieszczono również wybrane przebiegi w charakterystycznych stanach pracy układu.

ENG VOLTAGE INVERTER WITH TRUE OUTPUT VOLTAGE MEASUREMENT SYSTEM
Abstract: The paper presents a power converter designed in the Institute of Automatic Control Lodz University of Technology intended for laboratory tests PMSM motors. The main feature of the presented device is the ability to flexibly configure the control unit that contains both the ARM microcontroller core and the reconfigurable FPGA system. This solution achieved the possibility of testing the drive control algorithms intended for use in both the sequential circuits (MCUs), as well as programmable circuits (FPGA). Advantage is the possibility of synergistic implementation of the algorithm, the division between the two currently most widely used computing architectures. Describes the specially designed true output voltage measurement system. This proprietary solution allows not only to reduce the demands on the performance of analog components used in the construction of the measuring circuit, but also significantly relieve the unit of account by the control system. The paper contains a discussion of the assumptions and algorithms design performance. It also provides selected waveforms in typical operating conditions of the system.

***
Artur Kozłowski, Tomasz Gąsior, Jerzy Zdrzałek
Układ sterowania i monitorowania pracy przekształtników układu napędowego maszyny wyciągowej prądu stałego
Streszczenie: W referacie przedstawiono przekształtnikowe układy sterowania stosowane w napędach głównych maszyn wyciągowych prądu stałego. Zaprezentowano układ sterowania układu przekształtnikowego oraz przedstawiono zalety i możliwości sterowania mikroprocesorowego tych napędów w zastosowaniu do maszyn wyciągowych. Przedstawiono możliwe tryby sterowania, ich zalety, wady oraz zagrożenia wynikające z oddziaływania napędu przekształtnikowego na sieć zasilającą w zależności od wybranego trybu. Przedstawione zostały również metody zapewnienia odporności napędu przekształtnikowego na zaburzenia niskiej częstotliwości oraz sposoby ich realizacji cyfrowej w sterowniku przekształtnika napędu maszyny. W krótkim podsumowaniu przedstawiono zalety zastosowania napędu przekształtnikowego zarówno w aspekcie oszczędności energii, jak i uzyskiwanych parametrów pracy maszyny.

***
Zygmunt Kudźma, Krzysztof Kułakowski, Michał Stosiak
Wybrane problemy w eksploatacji układów mikrohydraulicznych
Streszczenie: W artykule omówiono obszary zastosowań mikrohydrauliki. W sposób szczególny skupiono się na problemie hałaśliwości pracy układów mikrohydraulicznych oraz zjawisku obliteracji na przykładzie mikrozasilacza. Przeprowadzono badania doświadczalne pracy mikrozasilacza hydraulicznego, w których stwierdzono nadmierną jego hałaśliwość. Dokonano modernizacji mikrozasilacza i obniżono hałaśliwość jego pracy. Przedstawiono wyniki wstępnych badań dotyczących możliwości sterowania układem mikrohydraulicznym za pomocą sterowania dławieniowego.

ENG Selected problems of microhydraulic systems operation.
Abstract: In the paper application area of microhydraulics was discussed. Main advantages of microhydraulic systems were presented. Special attention was focused on disadvantages: noisiness and obliteration effect. Noisiness tests of microfeeder were done. During these tests excessive noisiness was ascertained. Some modernization of microfeeder was done and noisiness was reduced. Some test results referring to control of microhydraulic transmission with help of throttle method control were presented too.

***
Tomasz Węgiel, Dariusz Borkowski, Stanisław Łopata
Modelowy układ odzysku nadwyżek energii wody sieciowej
Streszczenie: W artykule przedstawiono potencjalne możliwości odzysku energii podczas procesu regulacji i redukcji ciśnień w sieci ciepłowniczej. W tym celu przeprowadzono przykładowe analizy oraz dodatkowo zbudowano i przebadano w warunkach laboratoryjnych model urządzenia do rekuperacji energii ciśnienia wody, bazujący na podzespołach pompy dławnicowej. Zasadniczymi elementami składowymi modelu są: korpus i wirnik turbiny, blok uszczelnienia mechanicznego, sprzęgło elastyczne, łożyskowanie, generator wzbudzany magnesami trwałymi. Wyjście generatora sprzęgnięto z układem przekształtnikowym, oddającym produkowaną energię do jednofazowej sieci elektroenergetycznej (230 V, 50 Hz). Przeprowadzone testy wstępnie pokazały, że możliwe jest osiągnięcie zadowalającej sprawności przetwarzania energii, i wytyczyły kierunek do dalszych działań o charakterze badawczo-rozwojowym.

ENG MODEL SYSTEM OF ENERGY RECUPERATION FROM NETWORK WATER
Abstract: The paper presents the potential for energy recovery during the control and reduction of pressure in the district heating network. For this purpose, sample analysis was carried out and additionally constructed and tested in laboratory model of the device based on pump components for energy recovery from water pressures. The main elements of the model are: the turbine housing and rotor, mechanical seal block, flexible coupling, bearings, permanent magnet generator. The output of the generator is connected with a power electronic unit which converts and returns produced energy to the single-phase power grid (230 V, 50 Hz). Preliminary studies shows possibilities to achieve a satisfying efficiency of energy conversion and point the way for the future research and development activities.

***
Konkurs miesięcznika „Napędy i Sterowanie” PRODUKT ROKU 2014 rozstrzygnięty
W dniu 26 marca 2014 roku, podczas Targów Automaticon w Warszawie, odbyło się uroczyste wręczenie nagród – medali i dyplomów – VIII edycji Konkursu Produkt Roku, organizowanego przez miesięcznik „Napędy i Sterowanie”.

***
Konkurs miesięcznika „Napędy i Sterowanie” PRODUKT ROKU 2014
Redakcja miesięcznika „Napędy i Sterowanie” pod patronatem Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Akademii Górniczo-Hutniczej zorganizowała kolejną edycję Konkursu, którego celem było wyróżnienie nowych urządzeń i rozwiązań technicznych oraz przedstawienie ich Czytelnikom.

***
Katarzyna Zając
XX Międzynarodowe Targi Automatyki i Pomiarów AUTOMATICON® 2014. Innowacje na najwyższym poziomie
Coraz mocniej zaznaczająca się w każdej sferze ludzkiej działalności specjalizacja sprawia, że zachowujące swój branżowy charakter Targi AUTOMATICON cieszą się stale rosnącym powodzeniem wśród fachowców z takich dziedzin, jak automatyzacja i robotyzacja.

***
Premierowa edycja Międzynarodowych Targów Innowacji Energetycznych InEnerg już za nami!
Jednym z najważniejszych wydarzeń w pierwszym tygodniu marca we Wrocławiu były I. Międzynarodowe Targi Innowacji Energetycznych InEnerg. To trzydniowe spotkanie branżowych liderów, zorganizowane w dniach 4–6 marca 2014 r., przyciągnęło na Stadion Miejski wielu zwiedzających, zainteresowanych pozyskiwaniem energii ze źródeł odnawialnych i budownictwem energooszczędnym.

Reklama