Pokaż menu

Archiwum

Firmy z okładek

Firmy z okładek

 
ptak warsaw expo  ebm papst ebm papst  
best crossbow deer hunting crossbow

Reklama

Współpraca

Archiwum - numer 01/2000

Napędy i Sterowanie
numer 01/2000


Matti Laitinen
Prądy łożyskowe w nowoczesnych systemach napędowych
(...)W niektórych nowych instalacjach napędowych łożyska maszyn elektrycznych ulegają uszkodzeniu już w kilka miesięcy po uruchomieniu. Spowodowane to być może prądami łożyskowymi, które indukują się w wale silnika i przepływają do ziemi poprzez łożyska(...).

***
Marek Sudolski
A, B, C, ... , CENTRUM NAPĘDÓW APATOR - TORUŃ
(...)W artykule tym pokrótce przedstawiona zostanie historia powstania oraz cele jakie stawia sobie CENTRUM NAPĘDÓW. Powstało ono w firmie APATOR w lipcu 1999 roku jako wydzielony dział grupujący wszystkich pracowników zaangażowanych dotychczas w konstruowanie i aplikowanie układów napędowych(...).

***
Jacek Kęsy
Technika zazębienia cykloidalnego
(...)W 1931 roku inżynier Lorenz Braren, patentując w Niemczech zasadę konstrukcji przekładni cykloidalnej, zapoczątkował nową erę w technologii napędów mechanicznych. W tym samym roku powstała firma CYCLO GmbH. Już w 1935 roku nastąpiło powiązanie kooperacyjne z Sumitomo Heavy Industries, aby ostatecznie w 1994 roku związać się kapitałowo z SUMITOMO CORPORATION. W tych warunkach, do dnia dzisiejszego powstało ponad 6 milionów jednostek napędowych, z powodzeniem zaspakajających potrzeby swych użytkowników(...).

***
Aleksander Hager, Marian Skąpski
CEL - INTEGRACJA ŚRODOWISKA NAUKOWEGO I PRZEMYSŁOWEGO
(...)Wydział Mechaniczny Politechniki Wrocławskiej stał się miejscem spotkania członków Korporacji Napędów i Sterowań Hydraulicznych i Pneumatycznych. W dniu 8 grudnia ub. roku zostało zorganizowane statutowe doroczne Walne Zgromadzenie Członków Korporacji. Program zgromadzenia przewidywał oprócz stałych pozycji (sprawozdanie i dyskusja nad nim, uchwalenie wniosków) - przedstawienie informacji na temat zaawansowania prac nad wydaniem .Informatora krajowej hydrauliki siłowej i pneumatyki.(...).

***
Rafał Drężek
Parametryzacja przekształtników SIMOVERT MASTERDRIVES Vector Control
(...)Przekształtniki SIMOVERT MASTERDRIVES Vector i Motion Control należą do grupy napędów inżynierskich. W stosunku do napędów standardowych będących w ofercie firmy SIEMENS takich jak MicroMaster, MIDIMaster czy COMBIMaster, wyróżniają się nie tylko lepszymi parametrami, lecz także większym dostępem do parametrów układu sterowania. Celem niniejszego artykułu jest przedstawienie sposobu obsługi i dostępu do parametrów przekształtników SIMOVERT MASTERDRIVES(...).

***
Kazimierz Korcz
PRZETWORNIKI PRĄDOWE ZASILANE Z JEDNOKIERUNOWYCH NAPIĘĆ POMOCNICZYCH
(...)W celu uproszczenia systemów sterujących układów cyfrowych firma LEM wprowadziła na rynek przetworniki prądowe zasilane z jednego dodatniego napięcia pomocniczego poprzez modyfikację niektórych produkowanych na zasadzie O/L przetworników prądowych, a mianowicie serie HA 10-NP/SP1 i SP2, HA 25-NP/SP1 i SP2, HY...-P/SP1 i HAS...-S/SP1(...)

***
Józef Koczor
SEE WORLDWIDE - inżynierskie oprogramowanie dla elektryków
(...)Artykuł jest próbą analizy (prezentuje) nową strategię międzynarodowego przedsiębiorstwa IGE+XAO - głównego dostawcy programów inżynierskich dla elektryków w świecie. Program Schema - standard w tworzeniu dokumentacji technicznej w elektryce i automatyce - otrzymuje nową twarz o nazwie SEE(...).

***
Ważenie dynamiczne
(...)W toku naszych dotychczasowych rozważań koncentrowaliśmy się na ważeniu statycznym. Często jednak wstrzymanie transportu materiału i podzielenie go w porcje, które moglibyśmy zważyć jest nieuzasadnione ekonomicznie lub wręcz niemożliwe technicznie, a jeśli satysfakcjonuje nas precyzja około 1 % to może należy rozważyć jakąś metodę ważenia dynamicznego. Najczęściej mamy do czynienia z wagami taśmociągowymi, gdzie jakaś część transportera zawiera pomost wagi, który wraz z całkującym ciężar w funkcji prędkości miernikiem dostarcza nam informacji na temat ilości materiału przechodzącego przez wagę(...).

***
Achim Schütte
Technika pomiarowa prowadząca do optymalizacji zastosowania napędu
(...)W nowoczesnych liniach produkcyjnych instaluje się coraz więcej inteligentnych systemów napędowych, przy pomocy których można zrealizować kompleksowe sterowanie częściami maszyn. Przemienniki częstotliwości lub serwo-przemienniki firmy Lenze oprócz swoich właściwych zadań regulacji silników zapewniają przy tym także obsługę pewnych funkcji technologicznych w ramach procesu produkcyjnego(...).

***
Tomasz Grzegocki
Pomiarowe kurtyny świetlne firmy Banner, to zupełnie nowe rozwiązanie dla systemów automatyki
(...)Seria MINI-ARRAY to programowalne, pomiarowe kurtyny świetlne, idealnie nadające się do wykrywania obiektów i ich kształtów. Działanie obejmuje: określanie wymiarów, kształtów poruszających się przedmiotów, wykrywanie krawędzi, otworów, zliczanie obiektów itp. Każde urządzenie składa się z modułu sterującego, nadajnika, odbiornika oraz dwóch przewodów połączeniowych. Moduł sterujący kurtyny MINI-ARRAY może być oprogramowany przez producenta lub użytkownika na potrzeby jednego lub dwóch z dziesięciu trybów pomiarowych, oraz jednego z czterech trybów skanowania(...).

***
Jaromir Hasik
System instalacyjny Tego Dial Telemecanique
(...)Jesienią ubiegłego roku firma SCHNEIDER ELECTRIC wprowadziła na polski rynek system Tego Dial Telemecanique. Innowacyjne w swoich założeniach rozwiązanie, przeznaczone do instalacji elementów dialogu człowiek . maszyna, spotkało się z dużym zainteresowaniem ze strony potencjalnych klientów. Okazało się, że dla wielu firm projektowanie oraz montaż paneli operatorskich może być znacznie łatwiejsze, szybsze i tańsze. Różnica jest widoczna zwłaszcza w przypadku firm nie dysponujących dużym zapleczem pozwalającym na konstruowanie własnych konsoli sterowniczych. Dodatkową zaletą jest również możliwość prostej i niekosztownej adaptacji już istniejących rozwiązań(...).

***
Tadeusz Uhl, Zbigniew Mrozek, Wojciech Szwabowski
Szybkie prototypowanie układów sterowania napędami z zastosowaniem komputera przemysłowego
(...)W artykule przedstawiono procedurę szybkiego prototypowania systemu sterowania napędem laboratoryjnego modelu elastycznego ramienia robota. W opracowanej procedurze prototypowania zastosowano oprogramowanie Matlab-Simulink oraz generator kodu źródłowego w języku C (Real Time WorkShop). Jako sterownik docelowy zastosowano modułowy komputer przemysłowy pracujący na magistrali VME pod kontrolą systemu operacyjnego czasu rzeczywistego VxWorks(...).

***
Tadeusz Kiedrowski, Wojciech Lubocki, Janusz Łobacz
Systemy sterowania i diagnostyki w Elektrowni Wodnej "Żarnowiec" S.A.
(...)W artykule przedstawiono w ogólnym zarysie nowe, komputerowe systemy sterowania i diagnostyki zainstalowane w Elektrowni Wodnej "Żarnowiec" SA. Są to: system sterowania pracą elektrowni - WDPF II, system monitorowania i predykcyjnej diagnostyki stanów dynamicznych hydrozespołów oraz maszyn pomocniczych - COMPASS i system monitorowania pracy hydrogeneratorów - HydroScan(...).

***
Tomasz Gabryszewski
Źródło nowych możliwości - najnowsza generacja falowników HITACHI serii L300P oraz SJ300
(...)Nowo opracowane przez Hitachi przemienniki częstotliwości serii L300Plus oraz SJ300 zostały gorąco przyjęte i cieszyły się szerokim zainteresowaniem zwiedzających podczas ich pierwszej europejskiej prezentacji. Premierowy pokaz najnowszych osiągnięć koncernu Hitachi miał miejsce na Targach Przemysłowych w Hanowerze w 1999r. Wszechstronny falownik L300P posiadający funkcję indywidualnego kształtowania charakterystyki U/f (siedem programowalnych punktów) zalicza się do najbardziej kompaktowych przemienników w swojej klasie(...).

***
Andrzej Żymalski, Zbigniew Marcinkowski, Ryszard Smolarek, Jerzy Tenerowicz, An
Moc bierna - problem, który można rozwiązać cz. II
(...)W artykule omówiono możliwości stosowania kompensacji mocy biernej w podziemnych sieciach średniego i niskiego napięcia na przykładzie rozwiązań w Oddziale Zakłady Górnicze .LUBIN. KGHM Polska Miedź S.A. oraz wyniki prób i doświadczeń w zakresie prowadzenia kompensacji mocy biernej za pomocą statycznych kondensatorów zainstalowanych w podziemnych sieciach średniego i niskiego napięcia zakładu górniczego(...).

***
Tomasz Łuczak
AUCOPLAN narzędzie dla wymagających
(...)W niniejszym artykule opisujemy kolejny produkt firmy AUCOTEC, przeznaczony do wspomagania projektowania systemów automatyki - AUCOPLAN. Ze względu na bardziej skomplikowaną strukturę systemów automatyki system ELCAD został poważnie rozbudowany o niezbędne funkcje i stał się oddzielnym produktem. Ze względu na genezę powstania, system AUCOPLAN posiada identyczny interfejs użytkownika(...).

Reklama