Pokaż menu

Archiwum

Firmy z okładek

Firmy z okładek

 
ptak warsaw expo  ebm papst ebm papst  
best crossbow deer hunting crossbow

Reklama

Współpraca

Archiwum - numer 01/1999

Napędy i Sterowanie
numer 01/1999


Wacław Kollek
Zastosowanie filtrów akustycznych czynnych w układach hydraulicznych
W maszynach roboczych jednym z głównych źródeł dźwiękotwórczych obok silnika spalinowego jest napęd hydrauliczny. W układzie hydraulicznym przyczyny hałaśliwości można podzielić na mechaniczne i hydrauliczne. W grupie przyczyn hydraulicznych powstawania hałasu, a to często jako hałasu wtórnego jest pulsacja ciśnienia powodowana okresowo zmiennym natężeniem przepływu czynnika.
 
 
Mannesmann Rexroth
 ECODRIVE - atrakcyjne finansowo rozwiązania
Indramat przedstawia nową generację elektrycznych napędów regulowanych ECODRIVE-03. Cyfrowe, inteligentne napędy ECODRIVE-03 świetnie nadają się do korzystnego cenowo rozwiązania większości zadań związanych z przemieszczaniem i pozycjonowaniem.
 
 
Jan Kiciński
 Komputerowa symulacja własności elementów przenoszących napęd...
Praca przedstawia wyniki komputerowej symulacji wpływu sprzęgieł sztywnych i podatnych na własności dynamiczne linii wirników turbozespołu o mocy 200 MW. Przedstawione zostały trajektorie drgań bezwzględnych panwi i względnych filmu olejowego przy przemieszczeniach termicznych podpór. Uzyskane wyniki pozwalają na wyciągnięcie wniosków co do wrażliwości układu na charakterystyki głównych elementów przenoszących napęd.
 
 
Zbigniew Pawelski
Napęd hydrostatyczny z rekuperacją energii
W przedstawianym rozwiązaniu, zastosowano przekładnię hydrostatyczną jako układ przeniesienia napędu. Silnik spalinowy i połączona bezpośrednio z nim pompa o zmiennej wydajności jednostkowej, stanowią część napędu ze sprzężeniem natężeniowym.. Pompa ta i akumulatory wysokiego ciśnienia utrzymują ciśnienie robocze w określonym zakresie, tworząc system z czynnym ciśnieniem.
 
 
Nie powiedzieliśmy jeszcze ostatniego słowa...
Firma CHESTER MOLECULAR obchodziła niedawno jubileusz 15-lecia. Przez cały ten czas można było obserwować dynamiczny rozwój pod każdym względem. Przykładem na to są wydarzenia z ostatniego roku. W lutym ub.r. odbyła się w Warszawie światowa prezentacja V grupy klejów.
 
 
Damian Cypliński, Artur Dybała
Produkcja i kontrola jakości armatury...
Dostawcy armatury dla potrzeb energetyki oraz jej użytkownicy nieustannie pracują nad tym, aby zwiększyć sprawność (a przez to dochodowość) instalacji energetycznych na skutek podwyższenia parametrów pary. W ostatnich latach coraz częściej stosuje się stal P91 (X10CrMoVNb91; 1.4903), w szczególności dla temperatur powyżej 600 °C.
 
 
ABB wprowadza nowy system łatwego doboru oraz zapewnia pełną pomoc techniczną dla tej nowej grupy produktów małej mocy 
Od 1 marca każdy zakup napędów ABB o mocy od 0,37kW do 37kW będzie odbywał się w radykalnie odmiennym procesie sprzedaży zwanym Comp - AC.
 
 
Dwie udane imprezy. Te targi już się odbyły...
Pod taką nazwą 19 kwietnia rozpoczęły się jedne z największych targów automatyki przemysłowej w Europie. Określane są również jako największe targi przemysłowe na świecie, a nazwa Hannover Messe stała się symbolem najważniejszego, międzynarodowego rynku zakupów.
 
 
 SIMEX Twój partner w automatyce
SIMEX sp. z o.o. z siedzibą w Gdańsku istnieje na rynku od 1986 roku i od początku swojej działalności związana jest z automatyką przemysłową. Pierwszymi produktami w tej dziedzinie były elektroniczne liczniki impulsów i czasu. W kolejnych latach oferta produkcyjna została wzbogacona o mikroprocesorowe sterowniki, mierniki i regulatory.
 
 
Tomasz Grzegocki
Rodzina czujników serii D12
Rosnące wymagania w stosunku do produkowanych czujników foto-elektrycznych związane z wielofunkcyjnością, łatwym dostosowaniem do warunków pracy przy równoczesnej prostocie obsługi oraz wielkiej różnorodności możliwych zastosowań, znalazły swe spełnienie w nowej generacji czujników serii D12 firmy BANNER
 
 
Jerzy Przybylski, Zbigniew Szulc
Napęd elektryczny - czy faktycznie to takie proste?
Postawione w tytule pytanie wynika z dwóch prostych faktów. Pierwszy, jest związany z historią rozwoju elektrotechniki. Najpierw rozwiązano problemy wytwarzania i przesyłu energii elektrycznej, potem budowy i eksploatacji maszyn elektrycznych. Wówczas problem włączania silnika do sieci zasilającej stał się sprawą prostszą.
 

Reklama