Pokaż menu

Archiwum

Firmy z okładek

Firmy z okładek

 
ptak warsaw expo ebm papst   
best crossbow deer hunting crossbow

Reklama

Współpraca

Archiwum - numer 09/2003

Napędy i Sterowanie
numer 09/2003


Opracował na podstawie materiałów źródłowych Jerzy Witor
Napędy w teatrze w Skopje
Kurtyna w górę, czas rozpocząć przedstawienie Teatr w Macedonii stawia na nowoczesną technikę pozycjonowania. Nowe życie w starym teatrze: w macedońskim Teatrze Narodowym w Skopje od prawie roku stosuje się najnowocześniejsze napędy. Przemienniki pozycjonujące firmy Lenze typu 9300 Servo przesuwają kulisy i podnoszą kurtyny. Obraz wstecz: Teatr Narodowy powstał w roku 1945, a od roku 1981 posiada swoją siedzibę w budynku, który na początku lat 80. wyposażony był w najnowocześniejszą wówczas technikę. W następnych latach coraz częściej występowały problemy z kurtyną, której czasami nie dawało się otworzyć, lub z kulisami, których nie można było przenieść na scenę. Aby widzowie znajdujący się na ok. 1000 miejscach siedzących mogli nadal cieszyć się teatrem, baletem czy operą, należało (mówiąc dosłownie) ponownie sprawę poruszyć. W ramach przetargu teatr ten poszukiwał specjalistów, którzy zapewniliby realizację takiego niecodziennego zadania. Po długiej fazie projektowej zlecenie otrzymały wreszcie firmy BIS i Lenze-Macedonia ze Skopje.

***
Gerhard Pelkmann, Klaus Höfer
Kompaktowe przekładnie przemysłowe i motoreduktory w systemach techniki transportu w cementowniach
Cement jest jednym z najważniejszych materiałów w przemyśle budowlanym i jest stosowany od bardzo długiego czasu. Już starożytni Fenicjanie i Rzymianie znali i cenili cement w formie zaprawy odpornej na działanie wody. Oprócz szeroko rozpowszechnionego cementu portlandzkiego istnieją jeszcze inne rodzaje cementu, którego cechy można zmieniać przy użyciu różnego rodzaju domieszek. Surowce wykorzystywane do produkcji cementu portlandzkiego to przede wszystkim wapno i glina, względnie margiel wapienny. Nowoczesny przemysł cementowy przetwarza w ogromnych ilościach wspomniany margiel, uzyskiwany poprzez rozsadzanie w kamieniołomach.

***
Wojciech Michalski, Sławomir Płachetko
Precyzyjne przekładnie planetarne Tecnoingranaggi
Zaawansowane procesy produkcyjne wymagają zastosowania najlepszych i niezawodnych dostępnych na rynku podzespołów. Włoska firma TECNOINGRANAGGI RIDUTTORI S.r.l. produkuje precyzyjne bezluzowe przekładnie planetarne o zredukowanym luzie międzyzębnym do 3'. Precyzyjne przekładnie planetarne w połączeniu z techniką serwonapędową znajdują szerokie zastosowanie w robotach przemysłowych, urządzeniach zautomatyzowanych, obrabiarkach, maszynach pakujących i drukujących, zarówno przy pracy z dynamicznym pozycjonowaniem, jak i w trybie ciągłym. Konstrukcja przekładni Tecnoingranaggi czyni je szczególnie przydatnymi dla rozwiązań napędowych, którym stawia się najwyższe wymagania dotyczące precyzji i niezawodności.

***
Sławomir Płachetko, Wojciech Michalski
Mechaniczne akcesoria napędowe Chiaravalli
Chiaravalli Transmisioni S.p.A. jest jednym z wiodących w Europie producentów elementów przenoszenia napędu oraz akcesoriów mechaniki maszyn. Oferta obejmuje szereg podzespołów standardowych, skatalogowanych, znajdujących zastosowanie niemal w każdej gałęzi przemysłu, jak również elementy specjalne, wykonywane zgodnie ze specyfikacją techniczną klienta.

***
Sławomir Płachetko, Wojciech Michalski, Grzegorz Głowacki
Pneumatyka WAIRCOM MBS
Włoska firma WAIRCOM MBS jest jednym z czołowych producentów komponentów pneumatycznych we Włoszech. Produkty WAIRCOM MBS obejmują elementy wykonawcze, sterujące oraz elementy przygotowania powietrza. W roku 1999 firma WAIRCOM MBS uzyskała certyfikat ISO 9002 na produkowane elementy pneumatyki.

***
Prezentacja firmy KTR
Elementy produkcji KTR, służące do przenoszenia napędu, stosowane są na całym świecie. W każdym zakątku świata staramy się być blisko klienta. Ogólnoświatowa sieć filii i dystrybutorów zapewnia fachową obsługę oraz krótkie terminy dostaw typowych elementów. Ponad 40 filii, biur technicznych oraz partnerów dystrybucyjnych w wielu krajach pozwala orientować się w rynku na bieżąco oraz dostosowywać do potrzeb klientów.

***
Kamil Ziółkowski
SINAMICS - nowa rodzina napędów firmy Siemens
Niektórzy z Państwa zapewne poznali już serię przekształtników częstotliwości SINAMICS G150 zaprojektowanych specjalnie dla napędów pomp, wentylatorów i turbokompresorów. Jednak mało kto wie, że nazwa SINAMICS posiada o wiele szersze znaczenie. Otóż SINAMICS to wspólna nazwa nowej rodziny przekształtników częstotliwości firmy Siemens przeznaczonych do wszelkiego typu zastosowań przemysłowych.

***
Kari O. Kovanen, Ken Graber
Poprawa współczynnika mocy przez przemienniki częstotliwości
Silniki indukcyjne są bardzo istotne dla przemysłu ze względu na swą użyteczność. Silniki te zużywają ponad 50% energii w przemyśle. W porównaniu z innymi typami, silniki indukcyjne posiadają relatywnie niski współczynnik mocy wywołany wysokim natężeniem prądu, które wytwarza dodatkowe ciepło w kablach i transformatorach. Współczynnik mocy jest szczególnie niski w przypadku, kiedy silnik jest zbyt duży dla danej aplikacji lub gdy pracuje w stanie niewielkiego obciążenia.

***
Silniki przeciwwybuchowe dla górnictwa
Grupa Cantoni, jeden z największych w Europie producentów silników elektrycznych i rozwiązań napędowych w zakresie mocy od 0,04 kW do 3000 kW oraz hamulców do silników elektrycznych, posiada w swojej ofercie również trójfazowe silniki indukcyjne przeciwwybuchowe według ATEX: - z osłoną ognioszczelną dla górnictwa węgla kamiennego, nafty i gazu z cechą EExdI/IIAT5, - z osłoną ognioszczelną dla przemysłu chemicznego z cechą EExdeIICT5 lub EExdeIIB+H2T5, - budowy wzmocnionej z cechą EExeIIT4.

***
Adam Modzelewski
Przemienniki częstotliwości ALTIVAR 11 i 38 Telemecanique
Schneider Electric jest dostawcą szeroko pojętej oferty elektrotechnicznej dla przemysłu, pod marką TELEMECANIQUE. Na rynku, zarówno światowym, jak i polskim, znane i powszechnie stosowane są urządzenia firmy dedykowane do sterowania, na-pędzania oraz zabezpieczania silników. Schneider Electric permanentnie inwestuje w rozwój technologiczny swoich produktów, aby zapewnić swym odbiorcom pełną satysfakcję zarówno pod względem technicznym, jak i ekonomicznym. W artykule zaprezentowane są dwa nowe modele przemienników częstotliwości TELEMECANIQUE: Altivar 11 oraz Altivar 38 do silników 3-fazowych asynchronicznych prądu przemiennego.

***
Sterownik temperatury TZN4S
Bogatą ofertę elementów automatyki przemysłowej, dostępną w poznańskiej firmie WObit, poszerzono ostatnio o interesujące sterowniki temperatury serii TZN4S. Są one przeznaczone do szerokiego stosowania w przemyśle. Dzięki licznym wbudowanym funkcjom łączą w sobie zalety urządzeń wysoce specjalizowanych ze znaczną uniwersalnością zastosowań.

***
Tadeusz Szczepanik
Zaawansowane możliwości serwonapędów rodziny MR-J2S Mitsubishi Electric
Niemal równo dwa lata temu (NiS nr 6/2001) sygnalizowaliśmy wprowadzenie na rynek europejski nowej rodziny serwonapędów Mitsubishi Electric o znamiennej nazwie MR-J2 Super. W niniejszym artykule, nie wracając do prezentacji wyrobu jako takiego, chcemy zwrócić uwagę Czytelnika na jego wybrane możliwości funkcjonalne, których praktyczną wartość wykazały już liczne aplikacje w polskim przemyśle. Ponadto przedstawimy pokrótce nowe, mniej znane odmiany wyrobu - serwonapędy wieloosiowe oraz serwonapędy programowalne, tj. połączenie serwonapędu z wbudowanym w nim sterownikiem ruchu. Czytelnika, dla którego serwonapędy Mitsubishi Electric są całkowicie nieznane, zapraszamy do zaznajomienia się z ich prezentacją na naszej stronie internetowej www.mpl.pl.

***
Zbigniew Kossowski, Krzysztof Zbierski
Napędo-hamulec
Przedstawione urządzenie do badania silników spalinowych umożliwia zarówno hamowanie, jak i napędzanie silnika spalinowego z dowolną prędkością obrotową. Urządzenie to, nazwane przez autorów napędo-hamulcem, jest połączeniem trój-fazowego, indukcyjnego silnika elektrycznego z przekształtnikiem, czoperem i rezystorem hamującym. W przypadku pracy urządzenia jako hamulec, moc hamowana może być wytracana w oporniku i zamieniana na ciepło lub oddawana do sieci energetycznej. Urządzenie takie zastosowano w badaniach jednocylindrowego silnika z magnetoelektrycznym rozrządem, w których konieczne było zarówno napędzanie, jak i hamowanie silnika spalinowego. Takich wymagań nie był w stanie spełnić żaden z aktualnie produkowanych hamulców obciążeniowych.

***
Nowe możliwości rozwoju firmy STEGMANN - fuzja z koncernem Sick AG
Ostatnie miesiące zeszłego roku były początkiem wielu zmian w firmie STEGMANN. Doszło wówczas do przejęcia spółki przez niemiecki koncern Sick AG, będący liderem w wytwarzaniu urządzeń optycznych od ponad 55 lat. Połączenie dwóch firm o tak dużych możliwościach rozwojowych umożliwi zaspokojenie ciągle rosnącego zapotrzebowania przedsiębiorstw na kompleksowe rozwiązania systemowe w obszarze automatyki produkcyjnej i automatyki procesu. Potrzeba istnienia kompleksowych rozwiązań w dziedzinie automatyzacji wynika z potrzeb firm chcących być bardziej konkurencyjnymi na tak obszernym rynku.

***
Andrzej Juszczyk, Krzysztof Woliński
Cyfrowe zespoły zabezpieczeń silników wysokiego napięcia typu MiCOM
Najstarszą fabryką przekaźników i wytwórcą urządzeń elektroenergetycznej automatyki zabezpieczeniowej w kraju była REFA ze Świebodzic. Działalność swoją rozpoczęła 15 maja 1945 roku [1, 2, 3]. Po dynamicznym okresie rozwoju fabryki oraz wdrożeniu w energetyce krajowej własnych rozwiązań konstrukcyjnych zarówno w technice elektromechanicznej, analogowej i mikroprocesorowej od roku 1996 kontynuuje swoją działalność w ramach koncernu ALSTOM [4, 5].

***
GSM/GPRS w bezprzewodowych systemach nadzoru, monitoringu, telemetrii i telematyki
Dotychczasowy burzliwy rozwój telefonii komórkowej stymulowany był wyłącznie technologiami wykorzystującymi przesyłanie głosu oraz krótkich wiadomości tekstowych SMS. Sytuacja ta zmieniła się jednak wraz z wprowadzeniem przez operatorów usługi GPRS (General Packet Radio Services), umożliwiającej pakietową transmisję danych w standardowym środowisku GSM. Dzięki Modułom Telemetrycznym oferowanym przez AB-MICRO możliwe stało się efektywne wykorzystanie technologii GSM/GPRS w nowoczesnych systemach telemetrii i telematyki, będących atrakcyjną alternatywą dla starszych rozwiązań opartych na radiomodemach. Bezprzewodowa transmisja danych za pomocą Modułów Telemetrycznych GSM/GPRS nie wymaga specjalnych zezwoleń, rozbudowanych systemów antenowych ani dużych nakładów inwestycyjnych. Jest możliwa z dowolnego miejsca, na dowolną odległość, w dowolnej topologii sieci.

***
Tadeusz Minksztym
Nowa koncepcja Danfoss Drives - jeden typ napędu VLT dla całej linii produkcyjnej
Wprowadzając VLT AutomationDrive, przyjęto koncepcję "jeden typ napędu dla całej linii produkcyjnej". To oznacza, że ta sama przetwornica częstotliwości musi sprostać ednocześnie wielu wymaganiom stawianym przez technologów produkcji i inżynierów utrzymania ruchu. W początkach rozwoju przemysłu maszyny produkcyjne poruszane były w większości zastosowań jednym dużym napędem. Na początku były to silniki parowe, potem silniki elektryczne DC i AC. Moc silnika była przekazywana do różnych zespołów maszyny poprzez elementy transmisyjne typu wały, cięgna, sprzęgła, przekładnie, łańcuchy, pasy transmisyjne. Wraz z rozwojem technik produkcyjnych zmianie ulegały koncepcje napędu maszyn w kierunku koncepcji elastycznych, uniwersalnych, w konsekwencji wielosilnikowych. Obecnie w maszynach produkcyjnych każdy wał mechaniczny ma własny dedykowany napęd. Złożone ciągi technologiczne tworzone przez grupy maszyn zawierają często setki silników, kontrola wydajności produkcji i optymalizacja procesów utrzymania ruchu i obniżenia awaryjności podzespołów mechanicznych wymaga zapewnienia precyzyjnej regulacji prędkości i pozycji wszystkich napędów niezależnie.

***
Paweł Piechota, Waldemar Gemiński
PI6 - rodzina wąskoprofilowych przekaźników
PI6 są to przekaźniki przeznaczone do montażu na szynę DIN 35 mm, dostępne trzech wersjach: - PI6-1P - z przekaźnikiem przełącznym o obciążalności zestyku 6 A/AC1; - PI6-1T - z TRIAKIEM, jako elementem wykonawczym 1 A/400 VAC; - PI6-OC - z wyjściem tranzystorowym dla obciążeń 500 mA/70 VDC. Konstrukcja przekaźnika jest odpowiedzią na oczekiwania automatyków związane z elementami łączeniowymi/wykonawczymi o ekstremalnie małych gabarytach, pozwalającymi tworzyć aplikacje oszczędzające miejsce na szynach montażowych. Szerokość przekaźnika wynosi 6,2 mm (rys. 1) i nie ma żadnych ograniczeń w zestawianiu ich ze sobą - stycznie.

***
Tomasz Michałek
Radiomodemy SATEL - najlepsze w transmisji na odległość 77 m - 77 km
Bezprzewodowa transmisja danych jest rozwiązaniem stosowanym z roku na rok coraz chętniej. W systemach rozproszonych, w których poszczególne obiekty rozmieszczone są na obszarze odpowiadającym wielkością dawnemu województwu, ogromną popularnością cieszą się produkty fińskiej firmy Satel: radiomodemy Satelline oraz urządzenia do przesyłu sygnałów cyfrowych Satelcode/Satelnode.

***
Eltron partnerem firmy Hengstler
Pragniemy przedstawić Państwu zakres programu produkcji firmy HENGSTLER, jednej z wiodących firm z grona producentów komponentów automatyki. Od początku lipca 2003 roku nasza firma jest wyłącznym przedstawicielem firmy HENGSTLER na terenie Polski. Aktualny program produkcji HENGSTLER-a zaspokaja stale zwiększające się potrzeby rynku na nowoczesne urządzenia zliczające i podzespoły systemów sterowania. W artykule postaramy się Państwu w zwięzły sposób przedstawić najważniejsze grupy produktów.

***
Zbigniew Bagiński
Systemy napędowe dla układów pozycjonowania o wysokiej dynamice
W przeszłości sterowniki ruchu miały jeden cel: kontrolować ruch maszyny. I w przypadku, gdy zostały dobrze oprogramowane, pełniły swą rolę bardzo dobrze. Cechą charakterystyczną był, odmienny dla każdego producenta, sposób programowania. Mało przyjazne języki programowania bardzo szybko mogły zniechęcić większość użytkowników, zwłaszcza gdy w ramach projektu należało oprogramować i skonfigurować wiele urządzeń, dostarczonych od różnych producentów. Dostawcy sterowników ruchu zaczęli więc modyfikować swoje oprogramowanie, czyniąc je bardziej przyjaznym dla użytkownika. Nowsze generacje sterowników umożliwiały monitorowanie coraz większych ilości parametrów i coraz lepszą diagnostykę układu. Jednak rosnąca ilość funkcji i wielość rozwiązań tylko coraz bardziej komplikowały sposób integracji z nadrzędnymi systemami sterowania.

***
Michał Twerd, Piotr Boniewicz
Typoszereg produkowanych przemienników częstotliwości
Zamierzeniem przyświecającym konstruktorom aktualnie oferowanej rodziny przemienników częstotliwości było stworzenie taniej i niezawodnej serii wyrobów udostępniającej jednak duże możliwości sterowania napędem. Powyższe założenia udało się spełnić dzięki utrzymaniu praktycznie całego procesu konstrukcyjnego w obrębie zakładu, co pozwoliło również na skuteczną kontrolę jakości procesu produkcji.

***
Krzysztof Pyszyński
50 lat LUMEL-u na rynku automatyki. REGULACJA TEMPERATURY - kompleksowa oferta urządzeń LUMEL SA
Energia cieplna jest najczęściej spotykaną formą energii w przemyśle. Najważniejszym parametrem opisującym tą energię jest temperatura. Opracowania specjalistyczne podają, że temperatura jest wielkością fizyczną występującą w około 70 procentach procesów przemysłowych. Tak jak mnoga jest ilość procesów, w których występuje zjawisko regulacji temperatury, tak bogata jest oferta Lumelu w zakresie jej kontroli.

***
Piotr Glinka
Systemy identyfikacji
Bardzo istotnym, często niedocenianym wskaźnikiem zdolności produkcyjnej jest rotacja magazynowa. W celu zwiększenia efektywności pracy przy sortowaniu różnego typu produktów lub pracy magazynu wysokiego składowania stosowane są coraz bardziej zautomatyzowane systemy. Idąc naprzeciw tym wymaganiom, firma TURCK oferuje własny, kompletny system identyfikacji.

***
Inteligentne sondy głębokości
APLISENS jest polskim producentem aparatury kontrolno-pomiarowej. Firma powstała w 1992 r. w Warszawie. Znana jest z produkcji przetworników ciśnienia, różnicy ciśnień, a także hydrostatycznych sond głębokości. Aparatura ta znajduje zastosowanie w pomiarach nadciśnienia, podciśnienia, ciśnienia absolutnego, różnicy ciśnień cieczy par i gazów. Może być wykorzystywana też do pomiaru poziomu w zbiornikach otwartych i ciśnieniowych. Oferta firmy Aplisens obejmuje także przetworniki temperatury, programowalne mierniki progowe, wyświetlacze oraz zasilacze sieciowe, separatory i przetworniki sygnałów.

***
Nowe obudowy - nowe możliwości. Sensory firmy Wenglor
Szeroka oferta rynkowa czujników wykorzystywanych przy budowie maszyn i linii technologicznych nie zawsze pokrywa istniejące i nowe potrzeby konstruktorów tychże urządzeń. Związane jest to zarówno z zasięgiem i dokładnością sensorów, jak i konstrukcją samych czujników. Wychodząc naprzeciw potrzebom rynku, firma Wenglor Sensoric GmbH stale wprowadza do swojej oferty nowe wykonania. Poniżej przedstawiamy kilka typów czujników dostępnych w nowych typach obudów lub posiadających innowacyjne rozwiązania.

***
Paweł Kwiatkowski
Wybrane zagadnienia eksploatacji UPS - część II
Współczesne zasilacze awaryjne UPS oferują bardzo szeroką gamę możliwości komunikacji z użytkownikiem, zasilanym sprzętem oraz systemami monitoringu np. typu BMS (ang. Building Management System). Na szczególne wyróżnienie w tym zakresie zasługują zasilacze UPS COVER, dla których dostępne sposoby sygnalizacji opisano poniżej.

***
Romuald Bartkowicz
AUTOMATYKA ONLINE - branżowy serwer automatyki przemysłowej
Czwarty rok istnienia branżowego serwera automatyki przemysłowej Automatyka OnLine zaczął się od radykalnych zmian, zarówno w szacie graficznej, jak i w sferze programowania. Layout z 1999 roku nie wytrzymał próby czasu i tylko logo, zresztą w innym kolorze, nawiązuje do poprzedniej wersji Automatyki OnLine. Podobnie było ze skryptami obsługującymi serwis: przestarzałe CGI zostało zastąpione przez PHP, a coraz większą bazę danych obsługuje MySQL. Pierwszą korzystną zmianą, na którą warto zwrócić uwagę użytkownika serwisu, jest rotacyjny system wyświetlania bannerów reklamowych ze statystykami odsłon i kliknięć. Dzięki takiemu rozwiązaniu reklama nie jest dla odwiedzających zbyt uciążliwa, a reklamodawcy nie mają ograniczeń ze względu na tłok na stronie głównej... Natomiast statystyki, jak wiadomo, są rzeczą bardzo istotną w reklamie i o nie właśnie dopytywali się użytkownicy naszego serwisu.

***
Zaprojektowano, aby zaznaczyć RÓŻNICE! Z etykietami, które się MOCNO TRZYMAJĄ! Jedyna prawdziwa, przemysłowa i podręczna drukarka etykiet
Jeśli szukasz idealnego narzędzia do zastosowań elektrycznych, telekomunikacyjnych oraz w oznaczeniach komputerowych sieci strukturalnych stosowanych zarówno stacjonarnie, jak i w terenie, to znaczy, że potrzebujesz drukarki ILP 219. Drukarka przychodzi wyposażona we wszystkie specyficzne funkcje, których potrzebujesz do łatwego oznaczania przewodów i kabli, komponentów, patchpaneli, gniazd w szafach montażowych i generalnie każdego innego zastosowania. Drukarka posiada również kartę pamięci, na której można zapisać różne dane oraz grafikę. Te dane możesz wyciągnąć z karty w każdej chwili, niezależnie, gdzie się znajdujesz. Do tego przemysłowego środowiska stworzono specjalne taśmy. One rzeczywiście są trwale przylepne. Wśród nich znajdują się taśmy wykonane z nylonu, przeznaczone głównie do takich oznaczeń, gdzie wymagana jest duża elastyczność, np. do opasek na kable lub do flagowania przewodów, oraz znajdują się taśmy poliestrowe z trwałym klejem, mocno przyczepne do równych nawierzchni.

***
Grzegorz Barylski
TR-ELECTRONIC - kamień milowy nowatorskich rozwiązań
Wymagania rynku automatyki przemysłowej stawiają przed dostawcami zadania kompleksowej obsługi użytkowników - to już nie tylko pojedyncze elementy, ale całe systemy. Klienci oczekują propozycji rozwiązania problemu od zarysu projektu, aż po realizację "pod klucz". Wiąże się to ze stopniowym uzupełnianiem i zwiększaniem oferty, aby wyjść naprzeciw potrzebom swoich Klientów. Bogate zaplecze badawczo-wdrożeniowe, laboratoria i wysokiej klasy specjaliści powodują, że dana branża otrzymuje od firm "TR-Electronic" GmbH i "TR-Systemtechnik" GmbH optymalny produkt dla swoich potrzeb.

***
Osprzęt sterowniczo-sygnalizacyjny SCHLEGEL
Przyciski sterownicze i lampki sygnalizacyjne firmy Schlegel (czyt. Szlegel) wyróżniają się niezawodnością i przyjemnym, nowoczesnym wyglądem. Od wielu lat corocznie zdobywają nagrody i wyróżnienia za koncepcję i wykonanie. Dostępne na standardowe otwory montażowe Ć 30, Ć 22, Ć 16 mm oraz prostokątne 24 x 24, 24 x 48 i 26 x 26 mm. Wszystkie przyciski i przełączniki standardowo wykonane są w stopniu ochrony IP65, a z uszczelką można uzyskać nawet IP67.

***
SCHMERSAL - Czujniki magnetyczne bezpieczeństwa
Jedną z metod zabezpieczania maszyn zagrażających zdrowiu i życiu ludzkiemu jest stosowanie odpowiednich ruchomych osłon, monitorowanych przez czujniki magnetyczne bezpieczeństwa. Czujniki są alternatywą dla wyłączników mechanicznych, których stosowanie łączy się z pewnymi ograniczeniami. Szczegóły techniczne oraz informacje dotyczące budowy czujników magnetycznych bezpieczeństwa zawarte są w normie EN 60947-5-3 ("Urządzenia bezdotykowe o określonym sposobie działania w przypadku wystąpienia usterki" - "PDF").

***
25 lat Helukabla, czyli kabel jaki jest, nie każdy widzi
Korzystając z jakichkolwiek urządzeń, nie zastanawiamy się nad tym, że gdyby nie kable - czasami cieniutkie, czasami bardzo grube - nie moglibyśmy mieć z nich pożytku. Patrząc na jakikolwiek przewód, większość zupełnie nie zdaje sobie sprawy z tego, z ilu warstw może się składać i jak wiele od niego zależy. Dla każdego oczywiste jest, że kabel musi składać się z czegoś, co przewodzi prąd, i osłony - płaszcza zewnętrznego. Niewiele osób świadomych jest tego, ile jest rodzajów kabli i że mogą one być zbudowane nawet z kilkunastu warstw.

***
DryLin W - dotrze za narożnik
Połączenie różnorodności wariantów, optymalnego wykorzystania przestrzeni konstrukcyjnej i uniknięcie stosowania środków smarujących w nowatorskiej prowadnicy liniowej - tak brzmiało zadanie konstrukcyjne w firmie igus. Wynikiem prac jest nowa prowadnica liniowa, której nazwa pochodzi od kształtu profilu - DryLin W.

***
PCschematic ELautomation - dokumentacja elektryczna zgodna ze standardami UE
PCschematic ELautomation duńskiej firmy DpS CAD-center ApS to nowoczesny, prosty i przyjazny w obsłudze program CAD/CAE pracujący w środowisku Windows, wspomagający tworzenie dokumentacji elektrycznej. Wszechstronność zastosowań oraz bogactwo funkcji połączone z prostotą ich użycia spowodowały, że program zdominował rodzimy rynek duński, pojawił się już także w 25 innych krajach. W Polsce program dostępny jest w polskiej wersji wraz z obszernym polskim podręcznikiem.

***
Na początku był pomysł...
Mówi się, że dobry pomysł stanowi połowę sukcesu. Jest to stara, niepodważalna prawda. Trzeba jednak pamiętać, że jest to tylko połowa, która bez brakującej części nigdy nie zaistnieje. Drugim elementem jest realizacja, na którą składa się przygotowanie procesu produkcyjnego oraz obsługa produkcji. Prześledźmy etapy tych procesów na przykładzie napędu liniowego sterowanego elektronicznie, który docelowo miałby stanowić moduł np. wysoce precyzyjnego pozycjonera liniowego lub kątowego. Po określeniu założeń techniczno-ekonomicznych, czyli: analizy tematu, wymagań oraz trendów, można przystąpić do wykonania uproszczonego modelu, który pozwoliłby na stworzenie koncepcji rozwiązania końcowego.

***
Michał Januszek
CIMPLICITY Machine Edition. Pierwsze kroki, czyli jak zaprogramować sterownik - cz. III
Po wykonaniu ćwiczeń zawartych w pierwszej i drugiej części artykułu - zamieszczonych w poprzednich numerach pisma - dysponujemy już projektem, w którym zdefiniowaliśmy konfigurację sterownika, stworzyliśmy prosty program sterujący oraz przesłaliśmy całość do sterownika.

***
50-lecie hydrauliki Rexroth
W tym roku hydraulika Rexroth obchodzi swoje 50. urodziny. Firma Bosch Rex- roth, będąc technologicznie przodującą firmą na rynku światowym w dziedzinie hydrauliki, przyczyniła się do rozwoju tejże branży na przestrzeni ostatniego półwiecza. Obecnie z okazji 50-lecia powraca myślami do swoich początków.

***
PCIM 2003
Międzynarodowe Specjalistyczne Targi i Konferencje Energoelektroniki i Techniki Napędowej PCIM 2003 odbyły się w Centrum Targowym w Norymberdze. Tematyka imprezy obejmowała tradycyjnie elementy i zastosowania techniki napędowej oraz oferowane w tym zakresie usługi.

Reklama