Archiwum - numer 02/2016
Piotr GocłowskiMonitoring energii w przemyśle
Koszty energii elektrycznej to duża część domowych wydatków, głównie przez jej rosnące ceny. W przypadku obiektów przemysłowych sytuacja wygląda podobnie, a koszty te często da się znacząco obniżyć poprzez dokładne przyjrzenie się konsumpcji energii. Najprostsze liczniki dostarczają zazwyczaj tylko informacji o ilości zużytej energii. Dzięki nowoczesnym analizatorom uzyskuje się szeroki wgląd do informacji o zużytej energii i jej jakości, co znacznie ułatwia optymalizowanie procesów i podejmowanie właściwych decyzji w celu obniżenia kosztów.
***
Elektroniczne wskaźniki położenia DD51-E / DD52R-E
Firma ELESA+GANTER®, światowy lider w produkcji standardowych elementów maszyn, wprowadziła do oferty elektroniczny wskaźnik położenia z napędem bezpośrednim DD52R-E. Nowy produkt jest wyposażony w szereg użytecznych funkcji, w tym w możliwość zaprogramowania do 32 pożądanych pozycji urządzenia (nastawów), do których można wracać w przyszłości.
***
Nowość ELESA+GANTER®. Uchwyt z pneumatycznym zaworem rozdzielającym – seria EBR.150-PN
Firma Elesa+Ganter, światowy lider w produkcji standardowych elementów maszyn, wprowadziła do oferty innowacyjny rodzaj uchwytu z wbudowanym pneumatycznym zaworem rozdzielającym sterowanym mechanicznie. Nowy produkt nosi oznaczenie EBR.150-PN i jest przeznaczony do maszyn i urządzeń, w których operowanie uchwytem i sterowanie zaworem pneumatycznym musi być wykonywane jednocześnie.
***
Uniwersalny system mocowania czujników
Firma Elesa+Ganter posiada w swojej ofercie linię elementów konstrukcyjnych umożliwiających łatwe zamocowanie i regulację czujników, fotokomórek itp. System ten bazuje na profilach okrągłych i kwadratowych oraz zestandaryzowanych elementach łączących, dających możliwość tworzenia elastycznych układów mocowania i regulacji.
***
Sięgnij po robotykę. Roboty przemysłowe WObit
Przedsiębiorstwa coraz częściej decydują się na automatyzację i robotyzację procesów produkcyjnych, gdyż są to skuteczne metody podnoszące wydajność i pozwalające na spełnianie wysokich wymogów jakościowych. Firma WObit proponuje szeroką ofertę robotów przemysłowych własnej produkcji, a także szereg komponentów do wyposażenia robotów i maszyn przemysłowych, co umożliwia tworzenie aplikacji standardowych, jak i projektowanie oraz wykonanie dedykowanych rozwiązań.
***
Ethernet Ring Protection Switching
W automatyce przemysłowej stosuje się kilka mechanizmów tworzenia redundantnych połączeń pomiędzy krytycznymi węzłami sieci Ethernet. Najbardziej popularne są protokoły RSTP (802.1w) i MSTP (802.1s), stosowane powszechnie od 2001 roku. Niestety protokoły STP potrzebują od kilku sekund do kilku minut na przywrócenie komunikacji.
***
System wibracji SEW-EURODRIVE z silnikami nowej generacji CMP112S
Etapy procesu wibracji kostki i galanterii betonowej wymagają zmiany kątów położenia przeciwwag na poszczególnych parach silników wirujących z identycznymi prędkościami, a czas, z jakim zespół silników przechodzi pomiędzy zadanymi kątami, ma wpływ na produktywność stołów wibracyjnych. Nadmierna dynamika odbija się jednak na żywotności podzespołów w stołach wibracyjnych.
***
Dodatkowe elementy mocowania gwarantem funkcjonalności maszyn i przyrządów
Funkcjonalność maszyn przemysłowych, niezależnie od tego, czy chodzi o linię produkcyjną, czy obrabianie materiałów, musi charakteryzować się wygodą i bezpieczeństwem użytkowania. Czasem to najmniejsze części składowe całego systemu odpowiadają za spełnianie tych warunków.
***
Mariusz Snowacki
Scentralizowana czy zdecentralizowana technika napędowa?
Centralizacja i decentralizacja napędów jest bardzo interesującym zagadnieniem. Problem ten jest klasycznym tematem badawczym w ramach mechatroniki, w szczególności w technice napędowej, jest też problemem w kontekście nieustającego, a być może w ogóle nierozstrzygniętego sporu o przewadze jednego rozwiązania nad drugim. W wielu branżach dochodzi do zderzenia dwóch przeciwstawnych tendencji: z jednej strony chodzi o zachowanie sterowania centralnego, gdyż zapewnia ono unifikację rozwiązania technicznego, a tym samym wyrównuje różnice w zależnych od siebie procesach technologicznych, z drugiej zaś strony uważa się, że pożądane byłoby stopniowe powiększanie zakresu decentralizacji napędów ze względu na niższe koszty.
***
Konstruuj bezpieczniejsze maszyny dzięki oprogramowaniu – SAFETY AUTOMATION BUILDER
Oprogramowanie Safety Automation Builder pozwala na skrócenie żmudnego i czasochłonnego procesu ręcznego projektowania oraz dokumentowania systemów bezpieczeństwa poprzez jego uproszczenie dzięki potężnemu interfejsowi użytkownika, który pozwala użytkownikom na skrócenie czasu oraz na uzyskanie większej pewności przy weryfikacji spełnienia wymagań przez system bezpieczeństwa. Oprogramowanie SAB wykorzystuje pełną ofertę produktów bezpieczeństwa marki Allen-Bradley, umożliwiając konstruowanie kompleksowego rozwiązania bezpieczeństwa w oparciu o najlepsze praktyki. Safety Automation Builder pozwala również na szkolenie, umożliwiając użytkownikom symulację opracowywania aplikacji, w tym osłon stałych, urządzeń wejść/wyjść, układów sterowania, jak również komunikacji.
***
Lech Ptaszyński
Danfoss proponuje rozwiązania poprawy sprawności poprzez optymalizację wszystkich elementów układu napędowego. Oszczędności energetyczne w układach napędowych HVAC dzięki nowym silnikom PM/EC i dedykowanym układom sterowania
Ze względu na rosnącą popularność wysoko sprawnych silników firma Danfoss zmodyfikowała swój algorytm VVC+ w aplikacji do współpracy przetwornicy z silnikami z magnesami trwałymi i stałym wzbudzeniem (PNSMs – ang. Permanently Excited Synchronous Motors). W artykule przygotowanym przez firmę Schulz Infoprod, która jako Autoryzowany Dystrybutor współpracuje z Danfoss od wielu lat, została przedstawiona analiza najnowszych technologii silnikowych stosowanych w napędach branży HVAC.
***
Astraada One – nowa linia kompaktowych i modułowych sterowników w ofercie ASTOR
Astraada One to nowa rodzina sterowników programowalnych przeznaczonych do sterowania maszynami oraz małymi i średnimi aplikacjami automatyki przemysłowej i budynkowej. W oparciu o nie można budować wydajne lokalne systemy sterowania lub łączyć rozproszone układy I/O i systemy napędowe. Mogą także łatwo integrować funkcję sterownika PLC z wizualizacją na panelu HMI czy urządzeniu mobilnym (smartfonie, tablecie etc).
***
Maciej Zwierzychowski
Najnowocześniejsze przetwornice częstotliwości w klasie ekonomicznej przystosowane do obsługi silników IE2, IE3 i IE4
Najnowszy z produktów OPTIDRIVE E3, w sprzedaży od połowy 2015 roku, jest absolutnym hitem technicznym i cenowym. Ten najnowocześniejszy przemiennik częstotliwości w klasie ekonomicznej na rynku europejskim, produkowany w obudowach IP20 (w zakresie mocy 0,37–22 kW) i obudowach IP66 (0,37–7,5 kW), sprawności powyżej 98%, posiada możliwość współpracy w trybie bezczujnikowego wektora ze wszystkimi rodzajami silników IE2, IE3 i IE4.
***
Firma Bosch Rexroth udostępnia pakiet SDK do interfejsu Open Core umożliwiający programowanie w języku skryptowym Lua. Język Lua – nowy sposób programowania robotów w Industry 4.0
Oferowana przez firmę Bosch Rexroth platforma inżynierska Open Core Engineering obsługuje obecnie język skryptowy Lua. Otwiera to przed użytkownikami nowe możliwości robotyzacji produkcji. Język Lua, cechujący się prostą i łatwo zrozumiałą składnią, sprawdził się na całym świecie. Jest używany na przykład do sterowania skomplikowanymi obiektami w grach komputerowych. Obecnie firma Bosch Rexroth umożliwia wykorzystanie zalet tego języka w branży automatyzacji. Lua może służyć do sterowania robotami lub programowania ruchów osiowych. Użytkownik może samodzielnie optymalizować program maszynowy za pomocą prostego oprogramowania narzędziowego bez potrzeby pisania choćby jednej linijki kodu w języku maszynowym kontrolera PLC.
***
Niezależna oś hydrauliczna SHA firmy Bosch Rexroth
W przemyśle można zaobserwować rosnącą tendencję w zakresie wykorzystywania napędów elektrycznych. Ze względu na łatwiejsze sterowanie, brak dodatkowych instalacji, aspekty ekologiczne oraz oszczędność energii napędy elektryczne (takie jak np. siłowniki elektromechaniczne EMC marki Rexroth) powoli zaczynają zastępować napędy hydrauliczne. Producenci preferują użycie kompaktowego napędu elektrycznego, który nie wymaga dodatkowego zabudowania zbiornika oleju na maszynie lub w hali (poza aktuatorem – w postaci silnika lub cylindra hydraulicznego). Ponadto działy utrzymania ruchu często nie mają w swoich oddziałach specjalistów z zakresu hydrauliki, w związku z czym preferują mniej złożone rozwiązania.
***
Andrzej Cyganik, Mirosław Wciślik
Programowanie bezpiecznego sterowania palnikami i prasami
W artykule przedstawiono pakiety dodatkowych bibliotek wspomagające programowanie aplikacji sterowania palnikami oraz pras. W związku z zagrożeniami jakie wprowadzają do otoczenia oba typy aplikacji obwarowane są dodatkowymi obostrzeniami. Przedstawione zostały normy, których spełnienie musi być potwierdzone przez jednostkę notyfikowaną.
***
Systemy hydrauliczne do zastosowania w maszynach rolniczych
Ciągły rozwój techniczny, tworzenie wielkoobszarowych gospodarstw oraz dążenie do poprawienia w nich jakości pracy wymuszają na przemyśle szukanie nowych rozwiązań. Jak mówią: „Potrzeba matką wynalazków” – dzięki temu powstają coraz nowsze rozwiązania także w hydraulice siłowej, która ma szerokie zastosowanie w rolnictwie.
***
Tobiasz Witor
Mniej znaczy więcej!
Firma Lenze w swoim najnowszym przemienniku częstotliwości serii i500 zredukowała wszystko, co zbędne, pozostawiając to, co jest faktycznie istotne. Każdy dodatek powoduje wzrost nie tylko ceny urządzenia, ale i stopnia jego komplikacji. Inżynierowie Lenze z działu badań i rozwoju postawili sobie trzy cele przy projektowaniu nowej serii przemienników. I500 miał być kompaktowy, o modułowej budowie oraz prosty w obsłudze!
***
Agnieszka Staniszewska
Najwyższa jakość rozwiązań. Rozszerzenie możliwości realizacji zadań w obszarze automatyzacji, robotyzacji i budowy maszyn
Stosowanie w przemyśle systemów modułowych to rozwiązanie zapewniające oszczędność czasu i środków oraz możliwość elastycznego podejścia do wymagań klienta.
***
Krzysztof Aleksandrowicz
Nowe technologie w komputerach przemysłowych Pro-face z serii PS5000
Firma Pro-face, japoński specjalista w dziedzinie HMI oraz wizualizacji, od zawsze wyznaczał nowe trędy na rynku automatyki przemysłowej. Już w 1989 roku jako pierwszy producent na świecie wprowadził na rynek dotykowy, programowalny panel operatorski. Wraz z rozwojem aplikacji i systemów operacyjnych coraz częściej do zaawansowanych programów służących do monitoringu procesów produkcyjnych stosuje się komputery przemysłowe. W takich aplikacjach niezwykle ważna jest niezawodność, stabilność oraz moc obliczeniowa, między innymi do obsługi takich aplikacji, jak SCADA. Wprowadznie serii PS5000 przez firmę Pro-face wyznacza nowe standardy w automatyce przemysłowej oraz dostarcza wiele innowacyjnych rozwiązań.
***
Dagmara Hangiel-Kozieł
Certyfikowany interfejs EPLAN w SAP
Integracja interfejsu „SAP Engineering Control Center Interface to EPLAN” jest dostępna od zeszłego roku. EPLAN jest zatem pierwszym i jak dotąd jedynym systemem CAE wymienionym w cenniku SAP z bezpośrednim, certyfikowanym interfejsem integracyjnym.
***
WL200 – nowość od HITACHI
W odpowiedzi na oczekiwania klientów, którzy wymagają od przemienników częstotliwości coraz większej niezawodności, wszechstronności zastosowań oraz prostoty obsługi, firma HITACHI wprowadza na rynek nowy model falownika WL200. Falownik ten jest następcą znanego i cenionego za niezawodność modelu X200, mającego zastosowanie w aplikacjach pomp, wentylatorów oraz wielu innych aplikacjach napędowych niewymagających stosowania zaawansowanego sterowania wektorowego lub bezpośredniego sterowania momentem.
***
Seria R100. Nowa generacja czujników fotoelektrycznych
Główne cechy: najnowsza konstrukcja: integracja różnych trybów wykrywania w jednej obudowie; maksymalna elastyczność i większe możliwości integracji; precyzyjna i niezawodna technologia MPT do pomiaru odległości w małej obudowie; nowoczesna technologia laserowa DuraBeam; komunikacja z czujnikiem przez interfejs IO-link jako podstawa Technologii Czujników 4.0.
***
AGILE – nowy standard przemienników częstotliwości
BONFIGLIOLI VECTRON GmbH od zawsze proponuje rozwiązania innowacyjne, o najwyższym stopniu zaawansowania, a jednocześnie w przystępnej cenie.
***
Nowoczesne rozwiązania dla branży przemysłowej
Alfa Elektro istnieje na polskim rynku od 1989 roku. Obecnie jest nowoczesną, dynamicznie rozwijającą się firmą, która zatrudnia blisko sześciuset pracowników w ponad 90 oddziałach w całej Polsce. Naszą ofertę kierujemy do branży elektrycznej, w tym do sektora przemysłowego.
***
Bartłomiej Pędziński
Pomiar poziomu gazu ziemnego: okrągłe szkła wzierne odporne na ekstremalne wartości ciśnienia. Ani jednego pęknięcia
Gaz ziemny to przyszłościowy nośnik energii, na całym świecie trwa jego poszukiwanie i wydobycie. Gaz ten odgrywa istotną rolę nawet przy wydobyciu ropy naftowej. Lokalne warunki wydobycia wymagają użycia wytrzymałych rozwiązań technicznych, również w zakresie przyrządów pomiarowych. Szczególnym wyzwaniem jest pomiar poziomu gazu w zbiornikach gazowych, w których ciśnienie gazu jest bardzo wysokie, a gęstość niska. W takiej sytuacji przyrządy pomiarowe muszą charakteryzować się bardzo wysokim współczynnikiem wytrzymałości. W tym celu opracowano wskaźniki pomiaru o specjalnej konstrukcji: z okrągłymi, metaloszklanymi szkłami wziernikowymi.
***
Głowice optyczne BOH – skuteczna alternatywa dla światłowodów
Trend w miniaturyzacji zaowocował przed laty stworzeniem czujników światłowodowych, które umożliwiły detekcję niewielkich elementów w ograniczonych przestrzeniach. Obszar tego typu rozwiązań stale się rozwijał, co chwilę pojawiają się premiery nowych czujników światłowodowych. Ostatnio jednak dzięki głowicom optycznym BOH firmy Balluff miniaturowa sensoryka wskoczyła na zupełnie nowy poziom.
***
Stauff – wkłady płaszczowe
Płaszczowe elementy filtracyjne do zastosowań morskich i przemysłowych dopełniają zakres wkładów filtracyjnych własnej produkcji „wyprodukowane w Niemczech”.
***
Efektywne algorytmy sterowania pracą strefy nitryfikacji w biologicznej oczyszczalni ścieków
Wiele biologicznych oczyszczalni ścieków zmaga się z przeciążeniem ładunkiem zanieczyszczeń oraz deficytem tlenowym wywołanym wskutek utleniania azotu. Problemy te bardzo często wynikają ze stosowania mało efektywnych algorytmów sterowania pracą układu napowietrzania. Skutkuje to wysokimi kosztami eksploatacyjnymi i powoduje przekroczenia parametrów ścieków oczyszczonych. Technologią, która pozwoli rozwiązać ten problem, jest nowoczesny system Oxysmart firmy Chemitec, której dystrybutorem w Polsce jest firma MCC.
***
Kontrola i pomiary w nowoczesnych pojazdach specjalnych
Nowe inklinometry serii IX z interfejsem Easy-CAN firmy Lika doskonale nadają się do pracy w trudnych warunkach przemysłowych, takich jak pojazdy budowlane, mobilne dźwigi, wózki widłowe czy ciężarówki kubełkowe.
***
Nowy uniwersalny zespół chwytający RVK 100 firmy SCHUNK znacząco zwiększa wydajność aplikacji Pick & Place
Podczas aplikacji przenoszenia i montażu drobnych elementów kluczowe czynniki, to dokładność i szybkość procesu. Aby jeszcze bardziej skrócić czas cyklu w aplikacjach Pick&Place, firma SCHUNK wprowadziła na rynek zespół chwytający RVK 100, który doskonale sprawdza się w obsłudze małych elementów.
***
Precyzyjna prędkość dla maksymalnej wygody w transporcie – enkoder ITD89H00 firmy Baumer Thalheim
Chcielibyśmy zaprezentować Państwu wytrzymały kompaktowy bezłożyskowy enkoder przeznaczony do wind, serii ITD89H00, firmy Baumer Thalheim. Wymagania dla projektowania i budowy wind są bardzo wysokie – przede wszystkim maksymalny komfort podczas transportu, jak najmniejsze koszty i zero tolerancji nawet dla najmniejszych usterek podczas pracy w bardzo trudnych warunkach.
***
Nowe kurtyny bezpieczeństwa EZ-SCREEN LS – wytrzymałość i ekonomia w kompaktowym wydaniu
Firma Turck – przedstawiciel marki Banner Engineering w Polsce – wprowadziła do swojej oferty nowe, wytrzymałe kurtyny bezpieczeństwa EZ-SCREEN LS, charakteryzujące się prostą obsługą i niezawodnością w różnych aplikacjach przemysłu produkcyjnego i opakowaniowego.
***
UNIPULSE – światowy lider w dziedzinie projektowania i produkcji urządzeń do elektronicznych pomiarów sił, masy, momentu obrotowego
Nasze wskaźniki cyfrowe są używane w połączeniu z tensometrami, aby monitorować siłę działającą w aplikacjach montażowych, np. wcisku, nitowania, zagniatania. Doskonale sprawdzają się w zakresie automatycznej kontroli jakości (OK/NOK oceny) produktów.
***
Anna Kocurek
Pomost do badań modelowych
Pod koniec ubiegłego roku na Wydziale Oceanotechniki i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej otwarto nowoczesny basen modelowy przeznaczony do testowania modeli statków. Jest to obecnie najnowocześniejszy basen modelowy w Europie.
***
Innowacyjne tuleje łożyskowe
Łożyska liniowe na bazie hartowanego szlifowanego wałka stalowego jako prowadnicy oraz kulkowej tulei łożyskowej w obudowie będącej rodzajem wózka suwającego się po wałku są od lat chętnie stosowane przez projektantów w konstrukcji różnego rodzaju maszyn i urządzeń.
***
Diagnostyka problemów towarzyszących zastosowaniu układów telemetrii momentu obrotowego
Układy telemetrii siły lub momentu obrotowego z wałów obrotowych pozwalają na badanie własności wytrzymałościowych elementów maszyn w ich naturalnej postaci bez potrzeby instalacji czujników wmontowywanych w strukturę mechaniczną kompletnego urządzenia.
***
GA VSD+ – nowa, innowacyjna sprężarka w ofercie Atlas Copco
Pionowa konstrukcja nowej serii sprężarek GA 7-15 VSD+ Atlas Copco stanowi rewolucyjną zmianę w technice sprężonego powietrza. Maszyny te wyposażone są standardowo w napęd o zmiennej prędkości obrotowej. Zastosowanie technologii stałego magnesu (iPM) i opracowany przez naszych inżynierów projekt pozwoliły na uzyskanie wygodnej kompaktowej konstrukcji. Sprężarki GA 7-15 VSD+ umożliwiają zmniejszenie zużycia energii średnio o 50% i gwarantują optymalną pracę nawet w najtrudniejszych warunkach roboczych. GA 7-15 VSD+ to rozwiązanie wybiegające daleko w przyszłość, rozwiązanie opracowanie całkowicie przez inżynierów Atlas Copco. Wyznacza nowe standardy, umacniając wiodącą pozycję Atlas Copco w zakresie techniki sprężonego powietrza.
***
Przetwornik momentu obrotowego T40B
Większość aplikacji pomiaru momentu w stanowiskach pomiarowych w tej chwili może zostać oparta na przetworniku T40B, oferowanym w kilku gabarytach w zależności od zakresu znamionowego – od 50 Nm nawet do 10 kNm.
***
System monitorowania prasy
Prędkościomierz dostarcza ważnych informacji dla obsługi prasy, natomiast monitorowanie prasy umożliwia operatorowi zwiększenie procesu o konkretne informacje.
***
Siłowniki elektryczne liniowe ETH firmy Parker oferują obciążenie osiowe aż do 114 000 N!
Siłowniki elektryczne liniowe ETH o wysokiej sile nacisku wypełniają lukę pomiędzy napędami pneumatycznymi i hydraulicznymi. Nadają się do zastąpienia ich w wielu zastosowaniach, a jednocześnie poprawiają niezawodność procesu produkcyjnego. Biorąc pod uwagę koszty powietrza i oleju, można zauważyć, że w większości przypadków systemy elektromechaniczne, takie jak elektrosiłowniki ETH, przedstawiają bardziej ekonomiczne rozwiązanie. W połączeniu z szerokim asortymentem akcesoriów oferują wiele możliwości zastosowań w różnych dziedzinach przemysłu.
***
Precyzja dzięki szybkości – technologia XFC firmy Beckhoff
Jednym z najbardziej istotnych parametrów każdego systemu automatyki przemysłowej jest czas jego reakcji na zmiany sygnałów wejściowych. Jeszcze do niedawna rekordowo szybkie systemy potrafiły zareagować w ciągu 1–2 ms. Teraz, dzięki połączeniu najwyższej klasy sprzętu firmy Beckhoff, czas ten spadnie poniżej 100 μs!
***
Połączenie zasilacza z elektronicznym wyłącznikiem zabezpieczającym zwiększy niezawodność każdej instalacji. Niezawodny zestaw
Zestawienie zasilacza z rodziny Trio Power oraz wielokanałowego, elektronicznego wyłącznika zabezpieczającego CBM to specjalne sprawdzone rozwiązanie, które zapewni ciągłe zasilanie napięciem 24 V DC. Błędy, takie jak przeciążenie lub zwarcie, nie spowodują już zatrzymania całej maszyny, ale będą selektywnie wyłączane, tak aby pozostałe odbiory mogły pracować bez żadnej przerwy w zasilaniu.
***
Serwonapęd ACOPOS P3 to unikatowe rozwiązanie na rynku – wysoka wydajność, kompaktowa konstrukcja, funkcje bezpieczeństwa
Producenci maszyn i systemów znaleźli się pod istnym ostrzałem żądań o większą wydajność i dostępność eksploatacyjną ich produktów. Dylemat przedsiębiorstw polega na spełnieniu tych wymagań i jednoczesnej redukcji czasu i kosztu budowania każdej maszyny. Nowa generacja serwonapędów B&R ma stawić czoła tym wyzwaniom.
***
Adam Więch
.steute – nowe urządzenia radiowe na 2016 rok
Jak co roku, tuż przed Targami Automaticon, prezentujemy Czytelnikom informacje na temat wchodzących na rynek produktów i technologii. Tym razem skupiamy się na nowych urządzeniach w technologii radiowej sWave.
***
Seria XTREME Murrelektronik – wytrzymałe i odporne
Pola uprawne, na których wiruje kurz. Oblodzone drogi posypywane solą. Mokre leśne podłoże, na którym kombajny zrębowe walczą z błotem i brudem. Pojazdy transportowe i specjalne muszą pracować w najtrudniejszych warunkach środowiskowych. Aby sprostać temu wyzwaniu, moduły pasywne i złącza serii XTREME Murrelektronik zapewniają niezawodne i proste rozwiązania instalacyjne w trudnych warunkach.
***
Jarosław Nowak
NORD i jego nowe produkty u progu 4 Rewolucji Przemysłowej
Przemysł 4.0, Internet Rzeczy, 4 Rewolucja Przemysłowa – to hasła, które od czasu ich ogłoszenia w 2011 roku coraz częściej słyszy się w środowisku przemysłowym, ale i nie tylko. Z czym tak naprawdę mamy do czynienia?
***
Anna Klingsporn
Ponad 30 miliardów dla przedsiębiorstw w 2016 roku. Unijne dotacje w regionach
Fundusze unijne to niewątpliwie duża szansa na wzmocnienie innowacyjności, konkurencyjności i trwałości przedsiębiorstw. Pierwsze konkursy w ramach nowego okresu programowania 2014–2020 ruszyły w zeszłym roku. W 2016 r. przed polskimi firmami otwierają się kolejne możliwości uzyskania dofinansowania na realizacje własnych planów rozwojowych. Warto wiedzieć, z czym wiążą się dotacje dla przedsiębiorstw, szczególnie w ramach funduszy regionalnych, dla których zaplanowano o wiele wyższe wsparcie finansowe niż w latach poprzednich.
***
Targi Elektrotechnika już za nami
W dniach 27–29 stycznia w Warszawskim EXPO XXI odbyły się XIV Międzynarodowe Targi Sprzętu Elektrycznego i Systemów Zabezpieczeń ELEKTROTECHNIKA 2016.
***
ELBOK SC
Firma ELBOK działa od 1996 r., produkując urządzenia automatyki mające zastosowanie w przemyśle.
***
Enkoder w ciągu 24 godzin?
Tak – to jest możliwe. Z myślą o potrzebach klientów firma Kübler stworzyła nową usługę 24ONE. W ramach tej usługi klient, zamawiając enkoder inkrementalny z serii SENDIX 5000 lub SENDIX 5020, może go mieć u siebie w następnym dniu.
***
40 lat Centrum Produkcyjnego Pneumatyki PREMA SA w Kielcach
W tym roku firma CPP PREMA SA obchodzi jubileusz 40-lecia. Z tej okazji chcemy podziękować wszystkim naszym Klientom za zaufanie, jakim nas obdarzyli. Już od 40 lat nieustannie się rozwijamy zarówno pod kątem poszerzania oferty produktowej, jak również rozwoju sieci sprzedaży.
***
Aleksander Nowak
Mobilne aplikacje ABB do zarządzania napędami elektrycznymi
Szybki rozwój telefonów komórkowych w ostatnich latach ma ogromny wpływ na nasze życie. Smartfony są już nie tylko wykorzystywane do wykonywania połączeń telefonicznych czy wysyłania wiadomości tekstowych, ale w wielu przypadkach pełnią funkcję naszego centrum dowodzenia, pomagając nam również w codziennej pracy. ABB postanowiło wykorzystać szerokie możliwości urządzeń mobilnych i stworzyło dwie aplikacje, które wspomagają użytkowników przemienników częstotliwości w ich obsłudze, diagnostyce, konserwacji i serwisowaniu.
***
Karol Bielecki
Diagnostyka silników elektrycznych z wykorzystaniem pomiarów termowizyjnych i analizy ogólnego poziomu drgań
Silniki elektryczne stanowią niejednokrotnie infrastrukturę krytyczną, od której zależy ciągłość całego procesu produkcyjnego. Stąd też biorą się daleko idące środki zapobiegawcze mające uchronić przed nieplanowanym i kosztownym remontem, do których należy predyckyjne utrzymanie ruchu. Podejście to wymaga wnikliwej analizy danych zebranych z pomiarów dokonywanych przyrządami diagnostycznymi, takimi jak kamery termowizyjne, wibrometry lub inne mierniki wielkości elektrycznych.
***
Gabriela Szwajkowska, Jakub Sczaniecki
Robot przemysłowy Kawasaki paletyzuje mrożoną cebulę w firmie FROST
Firma FROST Barbara Wegenke zajmuje się produkcją mrożonych warzyw i owoców. Produkcja ta obejmuje mrożoną cebulę, cukinię oraz dynię, choć zdecydowanie produktem numer 1 jest cebula, która stanowi 90 proc. produkcji. Wytworzone produkty pakowane są w całą gamę opakowań tak, aby sprostać potrzebom klientów. W jednym z firmowych zakładów produkcyjnych – w Jarogniewicach – postanowiono zmodernizować linię produkcyjną i zainstalować robota Kawasaki do paletyzacji.
***
Mateusz Szymiec, Wiktor Kubiński, Andrzej Kotarba
Wykorzystanie systemu monitoringu maszyn w kopalniach odkrywkowych do rejestracji zużycia paliwa
Streszczenie: W prezentowanym artykule przedstawiono nowoczesne podejście do sposobu monitorowania zużycia paliwa i nadzoru nad parkiem maszynowym w odkrywkowych zakładach górniczych. Zaprezentowano kluczowe wskaźniki wydajnościowe odzwierciedlające wymierne korzyści finansowe otrzymane dzięki rejestracji parametrów pracy maszyn z zainstalowanym systemem komunikacji satelitarnej.
ENG Abstract: This article shows modern approach to the way of fuel consumption and control over machines fleet in open mine pits. Key efficiency indicators, which reflect the relative financial benefits obtained due to recording of the machines working parameters with the installed satellite communication system, have been presented.
***
Piotr Osiński, Paweł Bury, Rafał Cieślicki, Wojciech Noworolnik
Opracowanie metody wyznaczenia zastępczych charakterystyk sprawnościowych dla pomp wyporowych
Streszczenie: W artykule przedstawiona została metoda wyznaczania zastępczych charakterystyk sprawnościowych. Opisane zostało zastosowanie metody, warunki przeprowadzenia badań oraz algorytm opracowania i przedstawiania uzyskanych charakterystyk.
ENG Abstract: This paper presents method of creating vicarious efficiency characteristics. Here is described utility, conditions for research and the method of elaborate and present the characteristics.
***
Dominik Bałaga, Danuta Cebula, Marek Kalita, Michał Siegmund
Zawór sterujący zraszaniem przenośnika taśmowego
Streszczenie: Zapylenie generowane na drogach transportowych odstawy urobku (przenośnikach taśmowych) jest poważnym problemem ze względu na negatywny wpływ na organizm pracowników oraz niebezpieczeństwo wybuchu pyłu. Do redukcji zapylenia stosuje się instalacje zraszające. W niniejszym artykule przedstawiono konstrukcję, zasadę działania i wyniki badań stanowiskowych zaworu EZSZP sterującego zraszaniem przenośnika opracowanego w ITG KOMAG, we współpracy z firmą Elektron SC. Jest to urządzenie przeznaczone do automatycznego sterowania zraszaniem przenośnika taśmowego.
ENG Abstract: Airborne dust generated along run-of-mine transportation routes (belt conveyors) is an important problem due to negative impact on miners’ health as well as danger of coal dust explosion. Spraying installations are use to control concentration of airborne dust. Design and principle of operation as well as laboratory test results of EZSZP valve controlling the system of water spraying over belt conveyors is given. The valve was developed in KOMAG in collaboration with the Electron SC Company. This is a device intended for automatic control of spraying over belt conveyors.