Pokaż menu

Archiwum

Firmy z okładek

Firmy z okładek

 
ptak warsaw expo ebm papst   
best crossbow deer hunting crossbow

Reklama

Współpraca

Archiwum - numer 10/2006

Napędy i Sterowanie
numer 10/2006


Systemy sterowania firmy OMRON
CPM1/CPM2 – sterowniki miniaturowe. Rodzina CPM to sterowniki PLC firmy Omron o niewielkich rozmiarach, lecz bogate w funkcje. Wszystkie modele mają wejścia przerwaniowe i wejścia impulsowe do szybkiego wykrywania i zliczania. Wszystkie modele z wyjściem tranzystorowym mają wyjścia impulsowe do sterowania silnikami krokowymi, serwonapędami lub falownikami.

***
Paweł Zalas, Jan Zawilak
Wpływ układu sterowania prądem wzbudzenia na proces synchronizacji silnika synchronicznego
Zastosowanie dwubiegowych silników synchronicznych w napędzie wentylatorów głównego przewietrzania kopalni głębinowych zapewnia wymaganą regulację wydajności oraz pozwala na istotne oszczędności energii elektrycznej [2]. Newralgicznym etapem rozruchu tych silników jest synchronizacja. Ze względu na dużą wartość momentu obciążenia silnika oraz dużą wartość wypadkowego momentu bezwładności układu napędowego proces ten nie zawsze kończy się wejściem silnika w synchronizm. W celu zwiększenia skuteczności synchronizacji stosuje się powszechnie forsowanie prądu wzbudzenia, zwiększając, na określony czas, wartość napięcia wzbudzenia.

***
Jolanta Szadkowska
Wielostopniowy rachunek kosztów w bieżącym zarządzaniu przedsiębiorstwem
Wprowadzenie – analiza przedsiębiorstwa. Wielostopniowy, wieloblokowy rachunek kosztów zmiennych jest pomocny w bieżącym zarządzaniu firmą o produkcji złożonej, wieloasortymentowej, gdyż pozwala na monitorowanie działalności firmy według wybranych segmentów. W artykule przedstawiono jego zastosowanie do oceny rentowności i efektywności przedsiębiorstwa Produkcyjno-Handlowo-Usługowego JUTAR, zajmującego się dystrybucją paliw i produktów ropopochodnych. W firmie dystrybucja jest prowadzona przez trzy stacje paliw (stacja nr 1, stacja nr 2, stacja nr 3), które są zlokalizowane w dwóch rejonach (Rejon A, Rejon B), oba rejony znajdują się w tym samym województwie.

***
Oferta rozwiązań zindywidualizowanych
- Spełniając współczesne potrzeby Klientów w kierunku zwiększania produktywności eksploatowanych systemów, Festo Polska kieruje bogatą ofertę: komponentów specjalizowanych oraz kompletnych systemów automatyzacji procesów produkcyjnych dla niemal wszystkich branż w przemyśle.

*** 
Ireneusz Jakubowski
Wyspa zaworowa HF03 LG
Kolejną modyfikacją rodziny wysp zaworowych HF03 jest kompaktowa wyspa HF03 LG – nowość w naszym programie pneumatyki. Cechą charakterystyczną tej wyspy, cenioną przez konstruktorów maszyn, jest jej modułowość, która gwarantuje dużą elastyczność systemu sterowania pneumatycznego. Lekka, wydajna i ergonomiczna, z zaworami o małej szerokości – umożliwia sterowanie pracą siłowników o różnych średnicach i skokach. Skrajne płyty przyłączeniowe zawierają wszystkie niezbędne gniazda:

***
Adam Modzelewski
Nowoczesne wyłączniki GV3 w ofercie TeSys® firmy Schneider Electric
Wyłącznik GV3 jest integralną częścią oferty TeSys® firmy Schneider Electric, dedykowanej sterowaniu oraz zabezpieczaniu silników. Obecna oferta GV3ME (zabezpieczenie magneto-termiczne) oraz GK3 (zabezpieczenie magnetyczne), w zakresie mocy 5,5 kW – 30 kW, zostanie zastąpiona przez nowoczesną linię produktów GV3.

***
Grzegorz Nowak
Przekaźniki pomocnicze firmy Telemecanique – nowy obraz oferty
Firma Schneider Electric, właściciel marki Telemecanique, mając na celu zapewnienie jak najlepszej obsługi swoich klientów, ciągle udoskonala swoje produkty. Jako światowy lider w technice stycznikowej wzmacnia swoją ofertę poprzez wprowadzenie do sprzedaży kompletnej gamy przekaźników pomocniczych wtykowych. Przekaźniki pomocnicze są nieodzownym elementem każdego układu sterowania. Występują praktycznie w każdej mniejszej lub większej szafie sterowniczej, spełniając bardzo ważne zadanie jako elementy sterujące lub pośredniczące. Wynikają stąd rosnące wymagania co do niezawodności i elastyczności tych urządzeń.

***
Jubileusz ARMAK-u
Na początku września br., w Teatrze im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach odbyły się uroczystości z okazji jubileuszu 125-lecia istnienia Śląskich Zakładów Armatury Przemysłowej ARMAK Sp. z o.o. W uroczystościach udział wzięli przedstawiciele Ministerstwa Skarbu Państwa, Ambasady Polskiej w Berlinie, władz samorządowych Katowic i Sosnowca, partnerzy handlowi i serwisowi, przedstawiciele zaprzyjaźnionych firm z Polski i zagranicy, m.in. z Rosji, Ukrainy, Węgier, Francji, Bułgarii, przedstawiciele uczelni wyższych, a także władze oraz byli i obecni pracownicy spółki ARMAK.

***
Moc oszczędzająca przestrzeń
Nowa seria NORDBLOC. Ze swoimi szczególnymi, udoskonalonymi teraz cechami – małym ciężarem, całkowitą niekorozyjnością, wzmocnionymi łożyskami, wzrostem przenoszonej mocy dla danej wielkości reduktora i wydłużonej żywotności – a przy tym ciągle małym gabarytom, nowy motoreduktor NORDBLOC powinien stać się jeszcze bardziej atrakcyjny od swojego poprzednika. Dźwigowa fascynacja. - Mali chłopcy uwielbiają się nimi bawić – dla naszych inżynierów stanowią wyzwanie dla pomysłowości. Dawniej napędzane były jedynie siłą zwierząt, dziś natomiast postęp techniczny dotyczący mechanicznego i elektrycznego wyposażenia dźwigów jest olbrzymi.

***
Komputer przemysłowy w obudowie typu Slim
Komputery przemysłowe C6920 oraz C6925 wyposażono w solidną, kompaktową obudowę wykonaną z aluminium. Z uwagi na stopień ochrony (IP20) przeznaczone są do montażu wewnątrz szafy sterowniczej. Wymiary obudowy zewnętrznej wynoszą odpowiednio: C6920 – 65 x 231 x 116 mm, C6925 – 65 x 208 x 116 mm. Konfiguracja sprzętowa obejmuje m.in.: procesor Intel Celeron M lub Pentium M z zegarami powyżej 1,8 GHz, które są w pełni kompatybilne z 3,5-calową płytą główną produkcji firmy Beckhoff.

***
Zbigniew Kaliński
Uszczelki stają się coraz częściej sensorami. Pierścienie uszczelniające typu Simmerring jako wielofunkcyjne części maszyn
Uszczelki od dawna nie spełniają wyłącznie roli, do której zostały pierwotnie wyznaczone. Współczesne pierścienie uszczelniające typu Simmerring mogą być wyposażone w cały szereg znakomitych dodatkowych funkcji. Pierścienie uszczelniające Simmerring przejmują obecnie funkcje sensorów, a nawet kontrolę działania maszyn. Dzięki wielofunkcyjnym pierścieniom uszczelniającym Simmerring następuje zmniejszenie integralnych zespołów konstrukcyjnych w jednym systemie. Konstrukcje, wytwarzanie, logistyka i konserwacja stają się bardziej proste i ekonomiczne.

***
Piotr Drozdowski, Zbigniew Szular
Energooszczędny, dwuetapowy rozruch silników indukcyjnych klatkowych
Często powtarzany rozruch silników indukcyjnych dużej mocy zawsze stanowi istotny problem ze względu na obciążenie uzwojeń stojana i wirnika oraz sieci zasilającej. Podczas rozruchu bezpośredniego prąd silnika osiąga wartość około sześciokrotnie większą od znamionowej. Może to skutkować uszkodzeniem samego silnika, w szczególności uzwojenia klatkowego, a dalej drganiami i postępującą degradacją łożysk i ich osadzenia, a w efekcie ekscentrycznością ułożenia wirnika względem stojana.

***
Marcin Szendzielorz
Serwery OPC a ich wydajność
Często pada pytanie, jak szybki właściwie jest Serwer OPC? Jak definiuje się ową „szybkość” i jakie czynniki się na nią składają? Jaki wpływ ma na wszystko użytkownik? Czy w ogóle ma wpływ na działanie serwera? Jako wydajność oprogramowania, a w szczególności Serwerów OPC, należy rozumieć ilość danych, która zostanie przetworzona w określonym czasie. Celem jest odczyt i zapis danych albo wykonanie poszczególnych poleceń z jak największą prędkością.

***
Konkurs miesięcznika „Napędy i Sterowanie” na najlepsze rozwiązanie – PRODUKT ROKU 2006
W marcu 2007 r. rozstrzygnięty zostanie I Konkurs miesięcznika „Napędy i Sterowanie” na najlepsze rozwiązanie – PRODUKT ROKU 2006. Ideą konkursu jest wyróżnienie najlepszych wyrobów i rozwiązań technicznych prezentowanych na łamach pisma w 2006 r. Organizując konkurs, jako główne cele wyznaczyliśmy promocję współczesnej myśli technicznej istniejącej na polskim rynku, a także uhonorowanie producentów, którzy wzbogacają ten rynek o nowoczesne rozwiązania; stworzenie licznemu gronu Czytelników okazji do wzięcia udziału w ocenianiu zgłoszonych produktów poprzez możliwość oddania głosu na wybrane spośród nich.

***
Adam Sarzyński, Witold Ober
Sterownik silnika prądu stałego z oprogramowaniem na PC
Na rynku tanich napędów silników prądu stałego małej mocy dostępny jest zaprojektowany przez firmę WObit cyfrowy regulator silników DC o oznaczeniu SDC106E. Obecnie możliwości sterownika wzbogacone zostały o zarządzający nim program SDC106E-PC. Program ułatwia konfigurację sterownika oraz daje możliwość tworzenia list instrukcji sterujących ruchem silnika. Umożliwia także aktualizację przez użytkownika oprogramowania wewnętrznego sterownika, co pozwala na współpracę z programem wcześniejszych wersji sterownika.

***
Miękki rozruch w układach o dużej bezwładności za pomocą falownika Sinus K firmy SANTERNO
W dzisiejszych czasach układy miękkiego rozruchu w przypadku 3-fazowych silników asynchronicznych to standard. Rezygnuje się z bezpośredniego podłączenia do sieci ze względu na duży prąd początkowy (wykres 1). Nie w każdym też przypadku zadowalające efekty daje zastosowanie układu trójkąt/gwiazda (wykres 3). Problem pojawia się, gdy mamy do czynienia z rozruchami w układach o dużej bezwładności.

***
Serwomotory firmy MAVILOR
Serwomotory są dostępne jako AC lub DC. Wczesne serwomotory były generalnie w wersji DC, ponieważ przez wiele lat jedyny typ kontroli dla wielkich prądów odbywał się za pośrednictwem SCR-ów. W miarę rozwoju techniki tranzystorowej rosła ich zdolność do sterowania większych prądów i do przełączania takowych prądów z większą częstotliwością, serwomotor AC był używany coraz częściej. Wczesne serwomotory były przeznaczone szczególnie do serwowzmacniaczy.

***
Marcin Jurga
Nowa koncepcja sinusoidalnych filtrów wyjściowych SinusPlus firmy Schaffner
Każdy współczesny układ napędowy wyposażony jest w falownik tranzystorowy PWM. Powszechnie wiadomo, że tego typu falowniki emitują szerokie spektrum zaburzeń do sieci zasilającej. Obowiązujące normy określają dopuszczalne poziomy emisji zaburzeń w środowiskach domowych i przemysłowych i aby je spełnić, powszechnie stosuje się filtry wejściowe. Zgodność z obowiązującymi normami nie zapewnia jednak niezawodnej i długotrwałej pracy układu napędowego.

***
Stefan Sester, Paweł Lasota
Magnetyczne, trwałe i wytrzymałe: Bezkontaktowe czujniki kąta
Konieczność pomiaru kątów już od dawna stanowi istotny element procesów technologicznych. Na przestrzeni lat wynajdowano i stosowano w praktyce różnorodne metody pomiarowe. Jednakże nie wszystkie z tych metod można dziś uznać za odpowiednie. W ostatnich latach można było zaobserwować istotny wzrost wymagań technicznych, zarówno w przemyśle, jak i poza nim. Obecnie wymagana jest wysoka precyzja pracy urządzeń, długa żywotność i minimalizacja nakładów związanych z konserwacją.

***
Günter Frevert
Holenderski producent kompostu wykorzystuje otwarte standardy do automatyzacji. Uprawa pieczarek z wykorzystaniem systemu Profinet.
Holenderska firma CNC Grondstoffen B.V. (dalej zwana CNC) wytwarza kompost do uprawy pieczarek, które stanowią ceniony składnik wielu menu. Podjąwszy decyzję o modernizacji automatyki, CNC wybrało technologię sieciową wykorzystującą systemy Profinet i Profibus. Pieczarki w menu - Na przestrzeni ostatniego stulecia pieczarka została na stałe włączona do wielu menu. Dawniej jedynie nieliczni szczęśliwcy mogli delektować się jej smakiem, a teraz jest powszechnie dostępna na rynku i stanowi najważniejszy grzyb jadalny w przemyśle spożywczym.

***
Dwuręczne panele sterownicze: nadal nieodzowne!
Ochrona ludzi przy uruchamianiu oraz podczas pracy maszyny może być zapewniona przez zastosowanie dwuręcznych paneli sterowniczych, których funkcja polega na zmuszeniu operatora do utrzymywania obydwu rąk na urządzeniu sterującym. Innymi słowy operator, a przede wszystkim jego obie ręce są utrzymywane z dala od strefy niebezpiecznej przez „przywiązanie” do jednego miejsca. Dwuręczne panele sterownicze muszą jednak spełniać surowe wymogi zapisane w zharmonizowanej normie europejskiej PN-EN 574.

***
Paweł Dolata
Zmierzyć, przetestować i działać dalej… Mobilna akwizycja danych i sterowanie, także w domu – USB-4711
Pomiar to ten element całego systemu automatyki, bez którego nie może być mowy o sterowaniu czy też jakiejkolwiek innej ingerencji w obiekt podlegający kontroli. Chodzi tu m.in. o procesy, za które odpowiedzialne są układy elektroniczne w naszych domowych zaciszach. Na przykład systemy ogrzewania/klimatyzacji, stacyjki alarmowe, układy sterujące oświetleniem etc. Ważną kwestią jest również dostęp do danych pomiarowych, na podstawie których podejmowane są decyzje odnośnie dalszego oddziaływania na proces, a także możliwość symulacji pewnych zjawisk.

***
Jak osiągnąć efektywność energetyczną w przemyśle?
Polsko-Japońskie Centrum Efektywności Energetycznej, mieszczące się w budynku przy ul. Nowowiejskiej 21/25 w Warszawie, jest placówką Krajowej Agencji Poszanowania Energii SA usytuowaną na terenie Politechniki Warszawskiej. Centrum rozpoczęło swoją działalność 20 czerwca 2005 r., ale sama idea narodziła się wiele lat wcześniej. Rozmowy na szczeblu rządowym pomiędzy Polską i Japonią zaowocowały współpracą w dziedzinie racjonalnego wykorzystania energii, zapoczątkowaną transferem japońskiej wiedzy oraz technologii do Polski i jej rozpowszechnianiem wśród przedsiębiorców. Kontakt ze specjalistami japońskimi pokazuje ogromne różnice dzielące oba kraje w polityce państwa i praktycznym podejściu do racjonalnego zużycia energii. Rozwiązania, stanowiące w Japonii normę, w Polsce są nowością. W kształtowaniu i rozwijaniu polityki energetycznej w Polsce jest jeszcze wiele do zrobienia. Na szczęście uczymy się od najlepszych.

***
DKV 60: Enkoder i koło pomiarowe w jednym!
Enkodery, w tym głównie z grupy inkrementalnych, z roku na rok znajdują coraz większe zastosowanie we współczesnej technice. W odpowiedzi na potrzeby klientów, którzy oczekują podwyższania odporności tych urządzeń na czynniki zewnętrzne (współczynnik IP), zwiększania możliwości dopuszczalnych obciążeń statycznych oraz dynamicznych, a także zastosowania enkoderów do specyficznych aplikacji, powstają coraz to nowe modele urządzeń, w tym również specjalizowane.

***
OPTIMASS – przepływomierze masowe Coriolisa firmy KROHNE
Przepływomierze Coriolisa przebyły długą drogę. Gdy na początku lat osiemdziesiątych XX wieku zaczęto powszechniej wprowadzać je na rynek, budziły sporo nieufności; dziś – po ćwierćwieczu – pytania na swój sposób powróciły: czego ostatecznie można oczekiwać od tej technologii? gdzie leży granica jej zastosowania? Przepływomierze Coriolisa mieszczą się w czołówce rozwijanych obecnie technologii pomiarowych i z całą pewnością wciąż zyskują na popularności.

***
Tomasz Śliwakowski
Metody kompensacji momentu startowego w aplikacji dźwigowej z falownikiem Fuji
Falownik Frenic 5000G11S z oprogramowaniem dźwigowym LE2 został wyposażony w dwie funkcje wspomagające pracę napędu. Obydwie te funkcje służą do kompensacji momentu generowanego przez silnik. W normalnym przypadku falownik estymuje moment na podstawie zmierzonych wartości prądu i napięcia. Niestety nie jest to idealne rozwiązanie, gdyż przy zamkniętym hamulcu mechanicznym prąd silnika jest inny, niż ma to miejsce po otwarciu hamulca. Może to powodować czasowy brak zrównoważenia i doprowadzić do szarpnięć odczuwalnych w kabinie. Moment startowy można jednak kompensować w oparciu o pomiar masy kabiny lub przyspieszenia kątowego wału.

***
Szkoła enkoderów – część XIV. Hübner Elektromaschinen GmbH
W dzisiejszym artykule chcemy zaprezentować produkty firmy Hübner Elektromaschinen z Niemiec. Firma istnieje na rynku od ponad 70 lat, a swoją działalność rozpoczęła od produkcji pomp. W 1955 roku wprowadziła na rynek pierwszą tachoprądnicę, następnie sukcesywnie powiększała asortyment o enkodery inkrementalne, absolutne oraz z wyjściem sinusoidalnym. Oferta firmy Hübner Elektromaschinen to również akcesoria mechaniczne i elektryczne do tachoprądnic i enkoderów.

***
Ciągła praca pod wodą
Firma igus z Kolonii, specjalizująca się w wytwarzaniu nowych tworzyw sztucznych oraz specjalista ds. łożysk, z myślą o zastosowaniach technicznych wymagających częstych procesów przepłukujących oraz oczyszczających, stworzyła nowe łożysko ślizgowe „iglidur H370“. Jest ono samosmarujące i tym samym nie wymaga konserwacji. Łożysko iglidur H370 z wysoko sprawnego polimeru nadaje się do zastosowania w obszarach cechujących się wilgotnością oraz występowaniem płynów wszelkiego rodzaju. Łożysko iglidur H370 jest odporne na chemikalia, rdzę i światło ultrafioletowe.

***
Nowość: Rurkowy prowadnik przewodów odporny na wióry i wysokie temperatury. Nie przylega w temperaturze 850°C
Od prawie 20 lat rurkowe prowadniki przewodów firmy igus chroniące przewody i węże są skutecznie wykorzystywane w zastosowaniach, w których występują wióry. Te solidne prowadniki przewodów są odporne na kurz, bród, olej, niesprzyjające otoczenie, wilgoć, mrozy i upały. Łatwe podnoszenie pokrywy prowadnika rurkowego za pomocą śrubokręta umożliwia jego szybki i prosty montaż. Każdą część prowadnika przewodów można otworzyć osobno.

***
Systemy wizyjne Omron – przemysłowa alternatywa dla kontroli „wzrokowej”
Szybkość współczesnych procesów produkcji, przy jednocześnie wysokich wymaganiach jakościowych stawianych produktom, oznacza konieczność rozbudowywania układów automatycznej kontroli jakości. Obecnie Omron jest w stanie zaoferować takie rozwiązania czujników, aby były dostosowane do potrzeb określonego procesu produkcyjnego, a zarazem redukowały koszty inwestycji, były łatwe w instalacji i uruchomieniu.

***
Czujniki laserowe o dużym zakresie pracy Y1TA/X1TA
Seria sensorów Y1TA/X1TA firmy Wenglor dzięki dużym zakresom pracy i wysokiej dokładności pozwala na precyzyjną identyfikację obiektów z odległości sięgających 100 m. W nowej generacji czujników pomiar odległości realizowany jest na zasadzie pomiaru czasu przebiegu światła. Rozwiązanie takie zapewnia eliminację wpływu tła, tj. wykrywane są tylko obiekty znajdujące się w ściśle określonej odległości od czujnika – barwa i rodzaj materiału, z którego wykonany jest obiekt, nie mają wpływu na pomiar.

***
Wybrane nowości Solid Edge V19
We wszystkich nowych wersjach Solid Edge producent – firma UGS – koncentruje się na określonych obszarach zastosowań programu. Wynikiem tego jest dodawanie w niektórych modułach większej liczby nowych funkcji i poleceń niż w innych. W wersji 19. modułami, w których pojawiło się najwięcej nowości, są Assembly (projektowanie zespołów) oraz Sheet Metal (modelowanie części blaszanych). Poniżej omówiono najważniejsze nowe funkcje i polecenia SE V19.

***
Tomasz Witek
BALDOR – kompletne rozwiązania do sterowania ruchem
Firma Baldor od ponad 80 lat jest czołowym producentem urządzeń z zakresu techniki napędowej. Ogromne doświadczenie firmy w dziedzinie serwonapędów oraz innowacyjne podejście do tej tematyki pozwoliły na stworzenie wyjątkowego, kompleksowego systemu do sterowania ruchem. Pozwala on na zbudowanie praktycznie dowolnej aplikacji, od najprostszej, wykorzystującej pojedynczy napęd, do najbardziej skomplikowanej z programem wielowątkowym i łączem Ethernet Powerlink pozwalającym na podłączenie do 200 napędów do jednego kontrolera ruchu (!). W artykule przedstawiono ogólną charakterystykę systemu oraz poszczególne jego elementy, jak: oprogramowanie konfiguracyjne i wspomagające projektowanie, wzmacniacze serwo, sterowniki ruchu oraz silniki.

***
Klaudiusz Szymczak
Klient w normie ISO 9001
Norma ISO 9001 reguluje zasady organizacyjne przedsiębiorstwa, ułatwia zarządzanie poprzez określenie procesów w nim zachodzących, przyporządkowanie odpowiedzialności, co ma prowadzić do realizacji działań w powtarzalny sposób. Stąd też posiadanie systemu zarządzania jakością wg normy ISO 9001 u dostawcy jest dla klientów ważnym, a czasami decydującym aspektem przy podejmowaniu decyzji o współpracy.

***
Ryszard Dindorf, Piotr Woś
Wirtualny układ sterowania serwonapędu elektrohydraulicznego
Serwonapędy elektrohydrauliczne mają szerokie zastosowanie w różnych dziedzinach techniki, głównie jako układy napędu maszyn, urządzeń, manipulatorów i robotów. Błędne założenia dotyczące struktury sterowania serwonapędów hydraulicznych wynikają nie tylko z niewiedzy projektantów, lecz również z konieczności stosowania modeli uproszczonych.

***
Targi Maszynowe MSV 2006. Automatyzacja siłą napędową przemysłu
W dniach 18–22 września 2006 r. w brneńskim Centrum Wystawienniczym odbyła się 48. edycja Międzynarodowych Targów Maszynowych oraz 5. edycja Międzynarodowych Targów Obrabiarek i Formierek IMT. Produkty o charakterze innowacyjnym zaprezentowało około 30 proc. wystawców. Najlepsze spośród tych produktów zostały zgłoszone do prestiżowych konkursów targowych „Złote Medale MSV” i „Złote Medale IMT”. Jury wyróżniło medalami 12 produktów przedstawionych w ramach MSV i cztery produkty z grupy eksponatów IMT.

***
Nowa inwestycja radomskiej firmy
Z prezesem Zarządu firmy SITI-POL Radosławem Krupą i wiceprezesem Dmitrem Vassilenko rozmawiał Tomasz Wilk. Tomasz Wilk: Zbliżają się Targi HPS w Katowicach, na których firma SITI-POL jest co roku obecna. Na co warto będzie zwrócić uwagę, odwiedzając Państwa stoisko? Radosław Krupa, Dmitri Vassilenko: Na tegorocznych Targach chcielibyśmy położyć większy nacisk na nowy produkt, czyli reduktory walcowo-stożkowe serii BH.

***
Nowe rozdzielacze płytowe iskrobezpieczne typu IWE6
Od kilku lat w firmie PONAR WADOWICE SA trwają systematyczne prace badawczo-rozwojowe i konstrukcyjne nad wyrobami iskrobezpiecznymi. W poprzednim roku wprowadzono do produkcji grupę nowych elementów – rozdzielacze nabojowe iskrobezpieczne – typu 3IREH2; 2IRED6; 2IRES6; 3IREH6 (opis w HIP nr 4/2005). Dokładne dane techniczne znajdują się na stronie internetowej (www.ponar-wadowice.pl).

***
Nowoczesna technika pomiaru poziomu. Elektroniczny wskaźnik poziomu medium z opcją pomiaru temperatury typu ENS 3000
Nowoczesne systemy hydrauliczne wymagają nowoczesnych metod pomiaru poziomu medium roboczego. Wymagania te spełnia elektroniczny wskaźnik poziomu medium ENS 3000 z opcją pomiaru temperatury, bazujący na zasadzie pomiaru pojemnościowego. Funkcje wskaźników - W zależności od wykonania urządzenie oferuje następujące funkcje: wskaźnik pomiaru wartości aktualnego poziomu medium w zbiorniku w cm lub w calach (w zależności od wersji)...

***
Parker prezentuje nowy inteligentny sterownik Compax3F
Compax3F to nowe urządzenie firmy Parker, służące do sterowania pracą zaworów proporcjonalnych, współpracujących bezpośrednio z napędami liniowymi i obrotowymi. Po zaprogramowaniu jest w stanie w bardzo precyzyjny sposób samodzielnie sterować urządzeniami wyposażonymi w napędy z zabudowanymi przetwornikami przemieszczenia, obrotu lub ciśnienia.

***
Artur Zabówka
System Plus 1 – system integrujący dla maszyn mobilnych
Od kilkunastu już lat prasa fachowa zamieszcza artykuły opisujące korzyści z połączenia układu hydraulicznego, jako elementu wykonawczego przenoszącego siły, z elektronicznym układem sterującym, będącym swego rodzaju systemem nerwowym maszyny. Dotychczasowe rozważania miały przeważnie charakter czysto teoretyczny, gdyż dostępne na rynku sterowniki, mimo iż doskonale sprawdzały się w zastosowaniach przemysłowych wewnątrz hal produkcyjnych, zupełnie nie nadawały się do maszyn mobilnych pracujących w ekstremalnych często warunkach terenowych i klimatycznych.

***
Targi ENERGETAB 2006. Nowoczesna technika w energetyce
Swoisty, bo nieco biwakowy charakter imprezy, piękna pogoda i malowniczo roztaczający się widok na Beskid Śląski odróżniają Targi ENERGETAB od innych, podobnych ekspozycji branżowych. Międzynarodowe Energetyczne Targi Bielskie to największa i nieustannie rozwijająca się impreza w branży elektroenergetycznej, o czym świadczy zarówno wzrost liczby wystawców, powierzchni targowej, jak i ogromne rzesze odwiedzających. Podczas ekspozycji organizowanej po raz 19 zaprezentowano szerokie spektrum urządzeń, aparatów, maszyn i technologii niezbędnych do wytwarzania, przesyłania i dystrybucji energii, nie wyłączając systemów informatycznych oraz specjalistycznych pojazdów.

***
Nowe Laboratorium Mechatroniki na Politechnice Gdańskiej
W tym roku na Politechnice Gdańskiej powstało nowe laboratorium mechatroniczne uruchomione przez firmę SMC Industrial Automation Polska Sp. z o.o. Zajęcia, które będą się w nim odbywały, umożliwią studentom zdobycie doświadczenia i praktycznych umiejętności ułatwiających znalezienie pracy w zakładach przemysłowych.

***
Anna Szymczak
Jak sfinansować innowacje w przedsiębiorstwach w 2006 roku?
Inwestycje polskich firm w innowacje, badania i rozwój są od lat zbyt małe jak na oczekiwania gospodarki. Od jakiegoś czasu trwają starania, żeby takie nakłady w najbliższych latach wielokrotnie wzrosły. Skuteczność tych działań jest bardzo różna. Jak wiadomo, nic tak nie przemawia do przedsiębiorców, jak względy ekonomiczne, więc postarano się o preferencje dla przeprowadzania innowacyjnych inwestycji.

***
Włodzimierz Madejczyk
Badania hydraulicznych elementów wykonawczych obudów górniczych w aspekcie wymagań Unii Europejskiej prowadzone w Laboratorium Badań
Zakres działalności Laboratorium Badań. Laboratorium Badań jest komórką organizacyjną Centrum Mechanizacji Górnictwa KOMAG zajmującą się badaniami urządzeń górniczych. Laboratorium Badań podlega organizacyjnie bezpośrednio dyrektorowi CMG KOMAG, a system jakości laboratorium kontrolowany jest przez pełnomocnika dyrektora ds. systemu jakości. Organizacja laboratorium oraz system stałej, wielopoziomowej kontroli zapewniają spełnienie celów określonej przez dyrektora polityki jakości. Laboratorium Badań posiada certyfikat akredytacji Polskiego Centrum Akredytacji w zakresie kompleksowych badań obudów zmechanizowanych (certyfikat nr AB 039).

***
Kierunki rozwoju CETOP oraz branży hydraulicznej i pneumatycznej
Na Targach HPS w Katowicach po raz kolejny z przedstawicielami branży hydrauliki i pneumatyki z Polski, zaangażowanymi w działalność CETOP, spotka się prezydent tej organizacji, dr Amadio Bolazani. Podczas swej wizyty przedstawi najbardziej aktualny obraz działalności CETOP.

***
Konkurs na najlepsze rozwiązanie prezentowane podczas Targów HPS 2006
Podczas tegorocznej VI edycji Międzynarodowych Targów Hydrauliki, Pneumatyki, Sterowania i Napędów HPS, które odbędą się w katowickim Spodku, zostanie rozstrzygnięty konkurs na najlepsze rozwiązanie prezentowane podczas tej imprezy. Konkurs został zorganizowany we współpracy z miesięcznikiem „Napędy i Sterowanie”.

Reklama