Archiwum - numer 01/2014
E300 – najnowszy elektroniczny przekaźnik przeciążeniowy z EthernetIP marki Allen-BradleyNowy standard w klasie zaawansowanych zabezpieczeń półprzewodnikowych. Konstrukcja półprzewodnikowa zapewniająca precyzyjne, niezawodne i powtarzalne zabezpieczenie. Komunikacja sieciowa oraz lepsza ochrona dzięki EthernetIP.
***
Przemienniki częstotliwości 6,6 kV Allen-Bradley PowerFlex7000 w technologii Direct-to-Drive
Przemienniki częstotliwości średniego napięcia PowerFlex 7000 w technologii Direct-to-Drive pozwalają skutecznie ograniczyć wyższe harmoniczne prądu po stronie sieci zasilającej, rozwiązują problemy związane z napięciem składowej zgodnej oraz zapewniają zbliżony do sinusoidy kształt napięcia dla silnika.
***
REXROTH SYTRONIX – oszczędność energii i zwiększona wydajność napędów hydraulicznych
Oszczędzanie energii, efektywność energetyczna maszyn i urządzeń, zmniejszenie emisji CO2 – to terminy, z którymi spotykamy się coraz częściej. Kupując artykuły gospodarstwa domowego, zwracamy uwagę na energooszczędność urządzenia, zastanawiamy się, czy kupić urządzenie o klasie A+, świadczącej o niskim zużyciu energii, czy też dopłacić i kupić sprzęt o wyższej klasie A+++. Czy na efektywność energetyczną maszyn i urządzeń przemysłowych, gdzie zużycie energii jest największe i gdzie jej zaoszczędzenie może przynieść największe rezultaty, zwracamy taką samą uwagę?
***
Energia bez granic… Pierwsza edycja Targów InEnerg przed nami!
Niezwykle ambitne zadania stawia przed Unią Europejską przyjęta przez Brukselę strategia energetyczna na lata 2011–2020, opierająca się na realizacji celów 20–20–20. Wyzwania, przed którymi stają kraje członkowskie – w tym również Polska – są wspólne dla większości państw. Ich powodzenie wymaga międzynarodowej współpracy i innowacyjnych rozwiązań.
***
Oświetlenie maszyn z produktami Murrelektronik
Modlight XTREME 440 zapewnia oświetlenie maszyn na poziomie porównywalnym ze światłem dziennym. W perspektywie całego cyklu życia systemu nowoczesna technologia LED naprawdę się opłaca – koszt energii w porównaniu z konwencjonalnymi lampami fluorescencyjnymi jest na stałe zredukowany. Moduł oświetleniowy jest bezobsługowy i wytrzymały. Obudowa wykonana jest ze stali nierdzewnej i cechuje się wyjątkową wytrzymałością. Spełnia ona wymagania stopnia ochrony IP69K, a więc może być stosowana w trudnych i wymagających środowiskach przemysłowych – możliwa jest praca ciągła w warunkach subtropikalnych i temperaturach do 55°C. Modlight XTREME 440 jest w 100% hermetyczny i nawet agresywne emulsje i oleje nie mogą go uszkodzić. Montaż przy użyciu elastycznych wsporników jest łatwy i prosty.
***
Jak podnieść efektywność? Innowacyjne technologie w ofercie WObit
Duża konkurencja na rynku sprawia, że aby utrzymać swoją pozycję, firmy muszą nieustannie podnosić jakość i efektywność produkcji. Aby to osiągnąć, można poprawić zarządzanie produkcją lub też całkowicie zautomatyzować procesy, wprowadzając roboty przemysłowe. Firma WObit proponuje różnorodne technologie, których zastosowanie wpływa na zwiększenie efektywności i jakości produkcji.
***
Nowa generacja napędów Compact EHA pracuje w każdej pozycji!
Compact EHA, nowy napęd elektrohydrauliczny Parkera zdobył szeroką rzeszę zwolenników ze względu na swoje niezrównane połączenie siły, szybkości i wytrzymałości, co czyni go idealnym wyborem dla aplikacji krytycznych pod względem przestrzeni, przenośnych lub zdalnie sterowanych. Nowa II generacja Compact EHA charakteryzuje się uniwersalną orientacją i opcją ręcznego włączania funkcji, zapewniając tym samym większą uniwersalność dla projektanta i podwyższając bezpieczeństwo operatora.
***
NORD szanuje czas służb utrzymania ruchu
Międzynarodowy port lotniczy, godzina 13:40. Pasażerowie zajęli już miejsca na pokładzie. Przed nimi rejs międzykontynentalny. Trwa załadunek bagażu. Po kontroli bezpieczeństwa bagaż wędruje przenośnikiem do kontenera, a następnie do luku bagażowego. Jest to jedna z wielu standardowych czynności w tym dniu, niestety tym razem linia przenośnikowa zatrzymuje się. Rozlega się alarm. Szef utrzymania ruchu zerka na monitor. Normalnie powinien przegrupować system transportu tak, aby ominąć newralgiczny odcinek. Wie jednak, że będzie to oznaczało zaburzenie pracy całego portu lotniczego i zaskutkuje opóźnieniem lotu. Bez przesadnego zdenerwowania patrzy na ekran i do szybkiego usunięcia usterki oddelegowuje jednego człowieka, po czym z powrotem zasiada w fotelu.
***
Tobiasz Witor
Silniki Lenze Smart Motor tworzą nową jakość silników AC wykorzystywanych do przemieszczania materiałów. Innowacyjne napędy z Lenze wyzwalają nowe korzyści
Standardowe asynchroniczne silniki AC sprawdziły się w przypadku większości przemysłowych napędów pod względem niskich kosztów i wysokiej niezawodności. Teraz firma Lenze dodała do tego jeszcze nową jakość w postaci inteligencji. Silniki AC Lenze Smart Motor wynoszą technologię silników na nowy poziom, wzbogacając ją o moment obrotowy, nowe wymiary, większy zakres prędkości. Przeznaczone do aplikacji o ustalonej prędkości, szczególnie w przypadku urządzeń do mechanicznego przemieszczania materiałów, silniki Smart Motor zapewniają możliwość ustawiania prędkości powyżej zakresu 5:1. Jeden silnik Lenze Smart Motor, pracując przy różnych wymaganych prędkościach, może zastąpić kilka motoreduktorów. Prędkości można zaprogramować i regulować przy pomocy aplikacji na smartfon. W ten sam sposób można również zaprogramować indywidualne rampy łagodnego rozruchu i zatrzymania.
***
Nowy Prezes Zarządu firmy Lenze SE. Christian Wendler następcą dra Erharda Tellbüschera
Rada nadzorcza firmy Lenze SE z siedzibą w Hameln powołała mgra inż. Christiana Wendlera na nowego Prezesa Zarządu ze skutkiem od dnia 1 stycznia 2014 r. Urodzony w Monachium, nowy Prezes wchodzi w skład Zarządu firmy Lenze od kwietnia 2013 r. Christian Wendler jest następcą dra inż. Erharda Tellbüschera, który po jedenastoletniej pracy na czele Zarządu i po ponad 27 latach w przedsiębiorstwie przeszedł na emeryturę w dniu 31 grudnia 2013 r. Firma Lenze zatrudnia na całym świecie blisko 3300 pracowników i jest reprezentowana w 60 krajach przez własne spółki handlowe, centra rozwojowe, zakłady produkcyjne i centra logistyczne oraz sieć partnerów serwisowych.
***
Nowe enkodery serii 900 firmy Leine&Linde
Mamy przyjemność poinformować Państwa o poszerzeniu oferty firmy Leine&Linde o kolejną serię enkoderów. Do grona oferowanych już wysokiej jakości enkoderów serii 300, 500, 600, 700 i 1000 dołączyła nowa seria enkoderów absolutnych, oznaczona jako seria 900.
***
Konferencja bezpieczeństwa przemysłowego – od teorii do praktyki
Blisko 20 wykładów, 130 uczestników i 2 dni prelekcji i dyskusji: oto bilans Konferencji Bezpieczeństwa Maszyn, Urządzeń i Instalacji Przemysłowych, która odbyła się 5 i 6 grudnia w Bronisławowie nad Zalewem Sulejowskim. Partnerem merytorycznym wydarzenia było Stowarzyszenie Bezpieczeństwa Technicznego Klub Paragraf 34, patronem strategicznym – SIEMENS.
***
Elmark Automatyka – szkolenia produktowe MOXA
Firma Elmark Automatyka od ponad 15 lat jest dystrybutorem produktów firmy Moxa, oferującej szeroko pojęty sprzęt do komunikacji w przemyśle. Oferta Moxy wyróżnia się wysoką jakością i niezawodnością oraz innowacyjnością. Jednakże, aby w pełni wykorzystać potencjał urządzeń, wymagana jest wiedza techniczna na temat zasady ich działania, konfiguracji oraz diagnostyki. Mając na uwadze ten fakt, wprowadziliśmy do naszej oferty szkolenia produktowe, obejmujące swym zakresem poszczególne grupy produktów Moxa.
***
Konkurs „Nowatorska Elektryka”
25 października 2013 r. w Restauracji Satyna w Łodzi odbyło się oficjalne rozstrzygnięcie Ogólnopolskiego Konkursu „Nowatorska Elektryka” organizowanego przez Fundację „Akademia Chint” oraz Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 20 w Łodzi.
***
BOHAMET – innowacyjna firma z tradycjami
„BOHAMET” Spółka Akcyjna mająca siedzibę w okolicach Bydgoszczy, to firma założona w 1985 roku przez Henryka Bogusza oraz Jarosława Halarewicza, którzy stanowią jej zarząd do dnia dzisiejszego.
***
Anna Szymczak
Niedoceniane dotacje na badania
Wiele się mówi o współpracy sektora nauki z biznesem. O tym, że jest to zjawisko pożądane, nikogo nie trzeba przekonywać. Nowości opracowane w sferze nauki powinny być wdrażane w firmach, a nie trafiać na półkę. Jednak widać, że realia w tym względzie dalekie są od ideału. Cieszy zatem, iż dotacje na ten cel będą jeszcze większe niż dotychczas. Warto zorientować się w zasadach ich przyznawania.
***
Napędy elektryczne i pneumatyczne w automatyzacji armatur odcinających i regulacyjnych
Nowoczesne procesy produkcyjne wymagają pełnej automatyzacji i możliwości sterowania oraz kontroli armatury przemysłowej z punktu centralnego. Elementami wykonawczymi w takich procesach mogą być zarówno napędy elektryczne, jak i pneumatyczne. Stosowanie jednego bądź drugiego rozwiązania uzależnione jest od dostępności źródła energii elektrycznej bądź sprężonego powietrza.
***
Napędy i sterowanie w hydraulice i pneumatyce
Systemy pneumatyczne i hydrauliczne istnieją od wielu lat i w dalszym ciągu są obecne w różnych dziedzinach przemysłu. Jak większość systemów, tak i te składają się z podstawowych elementów: napędu, podzespołów sterujących, wykonawczych, dystrybucyjnych i pomocniczych (jak np.: podzespoły pomiarowe czy elementy uzdatniania medium). Każdy z elementów ma określoną funkcję i jest integralną częścią systemu. Tego typu rozwiązania, dzięki rozmaitym ulepszeniom, zyskują przewagę nad systemami elektrycznymi.
***
Kopex buduje kopalnię
Ponad półtora miliarda złotych ma kosztować kopalnia, którą Kopex chce zbudować w Przeciszowie pod Oświęcimiem. Będzie to pierwsza w Polsce kopalnia węgla kamiennego wykorzystująca do udostępnienia tylko wyrobiska pochyłe – upadowe. Oznacza to, że nie będzie w niej szybów pionowych, a urobek będzie wydobywany na powierzchnię szybami upadowymi o nachyleniu około 10 stopni. W listopadzie projekt pozytywnie zaopiniowała Rada Nadzorcza Kopex SA.
***
Ireneusz Burszczan, Tomasz Bibrzycki
Układy hydrauliczne w strefach zagrożonych wybuchem
Firma HYDAC od ponad 50 lat jest producentem komponentów, podzespołów i systemów zarówno w hydraulice stacjonarnej, jak i mobilnej. W Polsce, jako samodzielna spółka, jest obecna od 1992 r., oferuje komponenty, oraz projektuje, konstruuje i produkuje kompletne układy hydrauliczne i smarne. Profesjonalne zaplecze, także wykwalifikowana kadra inżynieryjno-techniczna gwarantują wysoką jakość i nowoczesne rozwiązania techniczne. Projektowane i produkowane systemy hydrauliczne i smarne mają zastosowanie w górnictwie i innych gałęziach przemysłu, spełniając stawiane im wymagania.
***
Łucjan Gajda
Rozwój innowacyjności w Kompanii Węglowej SA
Streszczenie: W artykule omówione zostało zagadnienie innowacyjności w aspekcie znaczenia dla przedsiębiorstwa górniczego, a także działania zmierzające do pobudzania inicjatyw w tym zakresie. Przedstawione zostały obszary działalności innowacyjnej, ze szczególnym uwzględnieniem działalności wynalazczej i racjonalizatorskiej. Omówione zostały wdrożenia innowacyjne dokonane w całym okresie działalności Kompanii Węglowej SA oraz wyniki inicjatyw dla pobudzenia działalności innowacyjnej podjętych w ostatnim okresie. W podsumowaniu nakreślone zostały ramy oraz perspektywy działalności innowacyjnej w firmie.
***
Ryszard Klencz
KOMTECH 2013. Innowacyjne techniki i technologie dla górnictwa
XIV Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Techniczna z cyklu KOMTECH odbyła się w dniach 18–20 listopada na Zamku Kliczków. Poświęcona była innowacyjnym technikom i technologiom dla górnictwa w aspekcie bezpieczeństwa, efektywności i niezawodności.
***
Zbigniew Szulc
Zastosowanie układów regulacji prędkości obrotowej pomp wodociągowych z silnikiem i przemiennikiem częstotliwości średniego lub niskiego napięcia
Układy regulacji prędkości obrotowej pomp wodociągowych są coraz częściej stosowane w pompowniach, gdzie wymagane są zmiany ciśnienia lub wydajności wyjściowych. Problemem, który pojawia się przy projektowaniu nowej pompowni lub przy modernizacji już eksploatowanej, jest właściwy dobór regulowanych układów napędowych. Wśród najważniejszych parametrów tych układów jest wartość napięcia znamionowego elektrycznych silników napędowych pomp. Dobór niskiego napięcia znamionowego silników pociąga za sobą zastosowanie przemienników częstotliwości niskiego napięcia (np. 400 V, 690 V). Podobnie zastosowanie silników o napięciu znamionowym średnim (najczęściej 6 kV, rzadziej 3,3 kV) wymaga eksploatacji przemienników częstotliwości o znamionowym napięciu średnim. Oczywiście powyższe rozważania dotyczą najczęściej silników indukcyjnych klatkowych, trójfazowych.
ENG Abstract: Integrated speed control of water supply pumps are increasingly being used in pumping stations where changes are required pressure output or productivity. The problem that arises in the design of a new pumping station and the upgrade already in service is the right choice of regulated power system. Among the most important parameters of these systems is the nominal voltage electric motors pumps. Selection of low voltage motors rated entails the use of low-voltage frequency converters (for example, 400 V, 690 V). Similarly, the use of motors with a rated voltage of the medium (usually 6 kV, 3,3 kV less) requires the operation of frequency converters with a rated voltage of the medium. Of course, these considerations apply to the most common squirrel cage induction motors, three-phase.
***
Remigiusz Olesiński, Zbigniew Szulc
System sterowania pompownią wodociągową
System sterowania pompownią wodociągową powinien spełniać szereg funkcji. W niniejszym artykule autorzy przedstawiają system sterowania pompownią, która ma spełniać zadanie minimalizacji zużycia energii elektrycznej na przetłaczanie określonej ilości wody. Do rozważań została przyjęta przepompownia wody w dużym zakładzie chemicznym. Ilość wody potrzebnej w procesie chemicznym zmienia się w przedziale od ok. 35% do 100% maksymalnej wartości. Unowocześnienie procesu technologicznego dało efekt w postaci zmniejszenia zużycia surowców wejściowych. Równocześnie spowodowało zmniejszenie zapotrzebowania na wodę.
ENG Abstract: The selection of an appropriate control strategy of water-works pumps unit can provide improved energy efficiency. The article presents the considerations about control of pumping station in chemical plants. It is necessary to allow a large range of pumps’ efficiency changes with minimizing energy consumption.
***
Andrzej Korczak, Przemysław Sobek, Tomasz Synowiec
Zabezpieczenia górniczego zatapialnego agregatu pompowego
Streszczenie: W artykule przedstawiono nową konstrukcję zatapialnego agregatu pompowego, który dzięki wprowadzonym oryginalnym rozwiązaniom w układzie przepływowym uzyskuje wysoką sprawność. Agregat posiada szereg zabezpieczeń, które wyłączają silnik w uzasadnionych sytuacjach i chronią przed dalszymi uszkodzeniami. Przedstawiono analizę różnych parametrów pracy agregatu pompowego, których przekroczenie może być zagrożeniem dla agregatu i powinno być przyczyną jego wyłączenia czasowego lub trwałego przez układ czujników i sterownik współpracujący z wyłącznikiem.
ENG Abstract: The paper presents new construction of submersible pump, which obtains high efficiency thanks to original solutions of flow channels. The submersible pump has several safety devices which turn off electric engine in explained situations and protect against next damages. The paper includes an analysis of various parameters of pump’s work, which transgression could become a danger for submersible pump. In case of the danger the security system turns off the engine temporally or permanently.
Powrót
Florian Piechurski
Działania zmierzające do ograniczania strat wody w systemach jej dystrybucji
Streszczenie: Awarie w sieci wodociągowej są zjawiskiem naturalnym i nieuniknionym ze względu na stan techniczny rur i armatury. Obecnie istnieją możliwości ograniczenia strat wody. Działania związane z szybkim usuwaniem awarii wiążą się z wykorzystaniem urządzeń do monitoringu przepływu. Szczególnie ważne są tu analizy Minimalnych Nocnych Przepływów (MNP) i pomiar ciśnienia oraz Aktywnej Kontroli Wycieków (AKW). Organizacja w przedsiębiorstwie dystrybucji wody powinna być podporządkowana szybkiemu i sprawnemu oraz opartemu na procedurach usuwaniu awarii. Niezbędnym warunkiem do ograniczenia poziomu strat jest odpowiednia optymalizacja ciśnienia w sieci wody dzięki regulacji czasowej lub modulacyjnej. Należy podkreślić, że rury i armatura sieci ulegają procesom starzenia i są zdekapitalizowane, co zmusza do ich odnowy – wymiany, które niestety generują bardzo wysokie koszty. Działania zmierzające do ograniczenia strat wody muszą być prowadzone według ustalanej strategii, która powinna być weryfikowana, a związana z uzyskiwanymi efektami obniżenia start wody.
ENG MINIMIZING WATER LOSES ACTIONS IN WATER DISTRIBUTION SYSTEMS
Abstract: Water network failures are natural and unavoidable as a result of age and condition of network and it's armature. Nowdays we have a plenty of methods allowing minimization of water loses. Water loses minimizing actions are based mainly on water monitoring system. Very important are Night Flows Analysis, pressure measurement and Active Leackage Control. Internal organization of water distribution company should be focused on fast and effective failure removal based on protocol. Important factor leading to loses minimization is pressure optimization realized with time or modular regulation. One should be aware of the fact that pipes and armature is getting older. That leads to the fact that old parts need to be replaced. Replacing old parts of the network generates high costs for water distribution company. It is important to prepare a schedule of water loses minimization actions that should be verified and modified according to obtained results.
***
Marek Bergander
Współczesne trendy w górnictwie światowym
Streszczenie: Artykuł opisuje obecną sytuację w światowym górnictwie węgla i metali, a także podejmuje próby ustalenia kierunków rozwoju w najbliższej przyszłości. Ponieważ przemysł wydobywczy jest ściśle związany z sytuacją gospodarczą, autor omawia trendy ekonomiczne dla węgla, miedzi i złota jako reprezentatywnych przedstawicieli surowców kopalnych. Następnie dyskutowane są megatrendy w górnictwie światowym, a więc przenoszenie wydobycia do krajów rozwijających się, zmiany w ilości konsumpcji poszczególnych materiałów, a także structura firm wydobywczych i poszukiwawczych. Na zakończenie autor opisuje kierunki rozwoju technologii wydobycia i przeróbki, które z kolei dyktują cele i zadania przyszłych badań naukowo-wdrożeniowych, a także sposoby kształcenia kadry inżynierskiej.
ENG Current Trends in World Mining
Abstract: The article describes current situation in world coal and metal mining and in addition, it makes an attempt to forecast the trends for the near future. Even though the long term demand for coal and metals remain strong, the world mining is still facing many problems, such as inflation, falling commodity prices, supply-demand imbalances and shortage of qualified labor. The author discusses those challenges on the example of few strategic products, namely coal, copper and gold. The megatrends in world mining are then presented: moving mining activities to undeveloped countries and remote regions, changes in demand structure as well as new organizational and financial requirements for mining companies. The technological advances in recent years resulted in productivity increases and gave the industry the ability to mine and process lower grade ores through more efficient mineral processing and use of larger equipment. Those advances, however, are implemented very slowly due to relatively small level of expenditures to research and development dedicated by mining industry. In conclusion, author gives an outlook for future prices and mining costs and formulates the industry demands for research and training activities. Especially important will be developing new study programs for mining engineers and professionals, which will include not only pure technical knowledge but also social, cultural and language skills.
***
Krzysztof Konopka
Hartownia do badań precyzyjnego sterowania procesem hartowania indukcyjnego
Hartowanie jest popularną metodą zmiany mechanicznych właściwości stali. Proces hartowania składa się z dwóch etapów: nagrzewania powyżej temperatury przemiany austenitycznej, a następnie chłodzenia z odpowiednią szybkością. Zależnie od wymaganych parametrów hartowanego materiału stosuje się hartowanie skrośne lub powierzchniowe.
***
Jurij Owczynnikow, Dominik Wojtaszczyk
Bezrdzeniowa prądnica tarczowa z uzwojeniem typu SEMA
Streszczenie: W artykule przedstawiono wyniki badań symulacyjnych modelu polowego prądnicy tarczowej z uzwojeniem stojana wykonanym w technologii SEMA. Tego typu uzwojenie pozwala na umieszczenie większej ilości zwojów w szczelinie powietrznej maszyny. Otrzymane wyniki zostały porównane z wynikami badań symulacyjnych maszyny o takich samych gabarytach, ale z uzwojeniem stojana wykonanym w sposób klasyczny.
ENG Abstract: The article presents the results of the simulation model generator field winding of the stator blade made in the technology of SEMA. This type of winding allows placing a greater number of turns in the air gap of the machine. The results obtained were compared with the results of the simulation machine with the same dimensions, but with the stator winding formed in a classical way. (Coreless generator winding disc type SEMA).
***
James Song, Ryszard Nowicki, Ahmet Duyar
Sprzętowe rozpoznawanie anomalii pracy agregatów napędzanych silnikami elektrycznymi
Streszczenie: W dokumencie przedstawiono unikalną technologię umożliwiającą bardzo wczesne ostrzeganie o rozwijającym się uszkodzeniu maszyn i/lub urządzeń. Sprzętowa detekcja anomalii jest wykorzystywana celem zwiększenia zdolności produkcyjnych, a także sprawności energetycznej poprzez zapobieganie niespodziewanym przestojom. Prezentowane podejście wykorzystuje mechanizm detekcji uszkodzeń oparty na modelowaniu z wykorzystaniem technik analizy widmowej. Jako przykład zaprezentowano wybrane wyniki uzyskane w czasie wdrożenia w hucie.
ENG A HARDWARE SOLUTION FOR FUNCTIONAL ANOMALY RECOGNITION OF AGGREGATES DRIVEN BY ELECTRIC MOTORS
Abstract: This paper presents a unique technology for early warning of pending failures of industrial equipment. The technology is used to increase productivity and energy efficiency by preventing unexpected downtime and faulty operation of equipment. The technology uses model based fault detection and diagnosis approach using system identification and spectral analysis techniques. As an example chosen results of an implementation for iron and steel industry are presented.