Pokaż menu

Archiwum

Firmy z okładek

Firmy z okładek

 
  ptak warsaw expo   ebm papst   
best crossbow deer hunting crossbow

Reklama

Współpraca

Archiwum - numer 10/2007

Napędy i Sterowanie
numer 10/2007


Kontrola procesu dzięki zaawansowanej funkcji clustering systemu CitectScada V7
Zastanówmy się nad sytuacją – nieróżniącą się od tej, jaką często można spotkać w dziale zajmującym się sterowaniem i śledzeniem procesów produkcyjnych. Inżynier produkcji chce zebrać podgląd alarmów lub trendów ze wszystkich stanowisk, nie tracąc standardowych funkcji systemu SCADA. Manager zakładu oczekuje redukcji liczby pomieszczeń kontrolnych i możliwości zarządzania produkcją w odległych miejscach. Zarząd firmy chciałby obniżyć koszty związane z kontrolą procesu, nie rezygnując jednocześnie z niezawodności systemu.

***
Markus Meier-Rampf, Ulrich Henzler
Elastyczny system zasilania upraszcza budowę urządzeń elektrycznych
Wprowadzając Module Line System do skrawającej obróbki przedmiotów pryzmatycznych, producent obrabiarek rozszerza swoją ofertę. Dzięki związanej z tym redukcji czasów pomocniczych można lepiej wykorzystać istniejące możliwości – stopień wykorzystania możliwości maszyny jest większy, spadają koszty wytworzenia w przeliczeniu na jedną sztukę. Po raz pierwszy zastosowano w tym celu modułowy, elastyczny system zasilania, którego fundamentem jest szeroka myśl racjonalizatorska obejmująca swym zakresem nawet rozwiązania elektrotechniczne.

***
Uwe Schade
Technika bezpieczeństwa. Nowa generacja wyłączników pozycyjnych przekonuje swą wszechstronnością
Właściwie w kwestii bezpieczeństwa nie sposób powiedzieć, że zrobiło się wszystko. Dlatego też producent komponentów postanowił całkowicie zmodyfikować swą rodzinę wyłączników pozycyjnych. W efekcie powstał modułowy system, który w równym stopniu obejmuje zastosowania standardowe, jak i te o podwyższonych wymaganiach wobec bezpieczeństwa. Nacisk położono na wytrzymałość, modularność i praktyczność.

***
Nowości firmy NORD. SK 530E – nowe przetwornice częstotliwości NORD
Nowa standardowa przetwornica częstotliwości SK 530E jest nowatorskim wyrobem na rynku. Udostępnia funkcje bezpieczeństwa w kilku kategoriach i samodzielnie realizuje funkcje pozycjonowania silnika. Wyrób dostępny jest również w zasilaniu 1-fazowym, odpowiednim dla zasilania silników najniższych mocy. Nowy wyrób posiada wszelkie dopuszczenia i już od marca 2007 r. jest oficjalnie wprowadzony na rynek. SK 530E uzupełnia grupę wyrobów SK 5X0E, której podstawowe jednostki – SK 500E i SK 520E – są dostępne od dwóch lat.

***
Dariusz Pachwicewicz
Bosch Rexroth w polskim przemyśle okrętowym
Firma Bosch Rexroth (uprzednio Mannesmann Rexroth) działa bezpośrednio na polskim rynku od ponad 15 lat. Założone w 1991 r. przedstawicielstwo w Gdańsku, przekształcone potem w Biuro Regionalne firmy Bosch Rexroth, ma długą tradycję współpracy z przemysłem okrętowym. Realizowane w ciągu ponad 15 lat istnienia projekty i dostawy systemów z branży okrętowej pozwoliły na poszerzenie posiadanych oraz zdobycie nowych doświadczeń i referencji.

***
Uniwersalne napędy MAVILOR
W artykule chcielibyśmy przybliżyć Państwu napędy z serii MA. Dzięki swoim właściwościom znajdują zastosowanie tam, gdzie wymagany jest wysoki stosunek mocy do masy napędu. Między innymi do napędu ramion manipulatorów lub innego rodzaju urządzeń, w których wymagane jest duże przyspieszenie i moc przy niewielkiej wadze.

***
Nie pompuj w próżnię. Generuj podciśnienie tanio i skutecznie!!!
Umieszczenie generatora podciśnienia jak najbliżej punktu jej odbioru radykalnie skraca czas i znacznie obniża koszty jej wytworzenia. Na tej zasadzie oparty jest modułowy system techniki podciśnieniowej Festo. Ofertę Festo wyróżnia, obok szerokiego asortymentu dostępnych komponentów, zasada wytworzenia podciśnienia. Bazuje ona na fizycznym zjawisku zwężki Venturiego, generującej podciśnienie wskutek rozprężania się sprężonego powietrza przepływającego w przestrzeni pomiędzy dwiema dyszami.

***
Włodzimierz Nowakowski
Silniki średniego napięcia a przemienniki częstotliwości
W związku z rozwojem techniki energoelektronicznej zmienia się zakres zastosowań przemienników częstotliwości z falownikami napięcia zbudowanymi w oparciu o tranzystory IGBT. Obecnie takie napędy obejmują zakres napięciowy do 6,6 kV i moce do kilkudziesięciu MVA. W polskich realiach do regulacji prędkością obrotową silników o mocach rzędu kilku MW, ze względu na wysokie koszty przemienników częstotliwości średniego napięcia, stosowało się rozwiązania zastępcze w postaci układu podwójnej transformacji, czyli: transformator obniżający – przemiennik niskiego napięcia – transformator podwyższający – silnik 6 kV

***
Zbigniew Porębski
Grupowa obróbka korpusów
Fabryka Reduktorów i Motoreduktorów BEFARED w Bielsku-Białej posiada długoletnią tradycję i doświadczenie w produkcji napędów. Stale unowocześniamy nasze wyroby tak, aby spełniały zmieniające się standardy i rosnące oczekiwania rynku. BEFARED SA posiada wdrożony system zarządzania jakości zgodny z PN-EN ISO 9001:2001. Zarządzanie jakością jest konsekwentnie realizowane według odpowiednich norm.

***
„Wembley – The Home of Football” – enkodery firmy BaumerHübner w rozsuwanym dachu
9 marca 2007 roku oddano do użytku na nowo wybudowany stadion sportowy Wembley. Stadion ten został wybudowany w 1924 roku, a w roku 2002 rozpoczęto jego gruntowną modernizację. Po przeszło pięciu latach budowy, która kosztowała 760 mln funtów, stadion stał się najdroższym obiektem sportowym na świecie. Pojemność stadionu wynosi 90 tys. miejsc siedzących. Zmodernizowano również trybuny, które są trzypoziomowe – najniższy poziom liczy 34 tys. miejsc, środkowy 16 tys., a najwyższy 39 tys. miejsc. Trybuny są skonstruowane w taki sposób, że zapewniona jest doskonała widoczność z każdego miejsca na stadionie.

***
Jacek Bałchanowski, Jarosław Szrek
Budowa układów napędowych w mechanizmach równoległych
Rozwój elektronicznych technik sterowania i napędów pozwala na coraz szersze stosowanie w technice mechanizmów o wielu stopniach swobody, w których synchronizacja ruchów roboczych jest realizowana elektronicznie bez mechanicznego – kinematycznego sprzężenia członów. Struktury takich układów mogą przyjmować formy zamkniętych i otwartych łańcuchów kinematycznych. Manipulatory równoległe, symulatory ruchów, obrabiarki równoległe to przykłady mechanizmów o strukturze zamkniętych łańcuchów kinematycznych – układy tego typu nazywamy mechanizmami równoległymi.

***
Polskie nowoczesne napędy firmy KACPEREK
Firma Mechanika Maszyn Andrzej Kacperek od ponad 25 lat produkuje nowoczesne napędy: motoreduktory, reduktory, przekładnie ślimakowe (kątowe) i zębate (liniowe). Dostarcza zamienne części uzębione: ślimaki, ślimacznice, koła zębate, koła łańcuchowe oraz śruby trapezowe. W ofercie firmy znajdują się również falowniki, silniki elektryczne, sprzęgła, koła pasowe, pasy zębate, wariatory.

***
Rynek kolejowy w Polsce
Rozmowa z Adamem Musiałem – dyrektorem Polskiej Izby Producentów Urządzeń i Usług na Rzecz Kolei. Redakcja: – Mija 10 lat liberalizacji kolei w Polsce. Jakie są Pańskie spostrzeżenia i jak się zmienił rynek w ciągu tych 10 lat? Adam Musiał: – Niedawno miałem okazję uczestniczyć w spotkaniu z przedsiębiorcami szwedzkimi, zorganizowanym przez Swedish Trade Council. Wcześniej zostałem poproszony przez organizatorów o przygotowanie krótkiego wystąpienia na temat rynku kolejowego w Polsce i muszę przyznać, że długo zastanawiałem się, co powinno zawierać takie wystąpienie, aby było krótkie, rzeczowe, a jednocześnie faktycznie dawało pewne pojęcie o polskim rynku osobom i firmom nieznającym naszych polskich realiów i zaszłości.

***
Krystian Listewnik
Diagnozowanie układu hydraulicznego maszyny torowej
Nowoczesne maszyny torowe posiadają skomplikowane układy hydrauliczne współpracujące ze sterowaniem elektronicznym, co zapewnia bardzo dobre walory użytkowe. Cechuje je wysoka niezawodność. Niestety w przypadku awarii, ze względu na dużą ilość współpracujących podzespołów, jednoznaczne wytypowanie uszkodzonego jest zwykle trudne. Producenci maszyn i eksploatujący podejmują różne kroki dla usprawnienia procesu diagnozowania i napraw. Jednym z takich kroków jest opracowana przez autora koncepcja układu do monitorowania i diagnozowania podbijarki torowej 09-32 CSM wyprodukowanej przez firmę Plasser&Theurer.

***
ABEG Performance Plotter jako narzędzie umożliwiające precyzyjny dobór łożysk
Łożyska należą do tych mechanicznych części maszyn, których dobór stał się niemal rutyną. Co może się bowiem dziać nowego z tym od dawna znormalizowanym produktem? – to pytanie stawiają nawet konstruktorzy. Rutyna łożyskowa na tyle stała się powszechnością, że przy doborze łożysk zwraca się uwagę w przeważającej mierze tylko na oznaczenie, markę i cenę, natomiast w ogóle zapomniano szukania łożysk w oparciu o wymogi eksploatacyjne, takie jak oddziałujące siły, obroty, oczekiwana trwałość czy warunki pracy.

***
Tomasz Haliniak
Sterowanie mostem jezdnym z użyciem falownika Sinus K firmy ELETTRONICA SANTERNO
ELETTRONICA SANTERNO od blisko 40 lat jest producentem urządzeń energoelektronicznych. W bogatej ofercie można znaleźć: falowniki, softstarty, regulatory prądu stałego, serwonapędy, silniki elektryczne. Sztandarowym produktem firmy jest linia przemienników częstotliwości Sinus K. Spośród wielu innych urządzeń tego typu dostępnych na rynku polskim wyróżniają się szerokim zakresem mocy (do 2 tys. kW). Dostępne są dwa tryby pracy: skalarny IFD oraz sterowanie wektorowe w otwartej pętli – VTC.

***
…O tym, czego nie widać w tunelu…
To już ostatni z cyklu artykułów o tunelu, obejmujący swoim zakresem tematykę: instalacje sygnalizacji pożarowej, urządzenia nagłaśniające oraz sterowanie tunelem. Instalacja sygnalizacji pożarowej. Jedną z najważniejszych instalacji tunelowych jest bez wątpienia instalacja sygnalizacji pożarowych. Podstawą tego systemu jest mikroprocesorowa centrala POLON-4900 o pojemności czterech adresowalnych linii/pętli dozorowych.

***
Gernot Bachler
Ogólne sterowanie ruchem
Od ponad 40 lat nazwa CNC była synonimem precyzyjnych obrabiarek do wytwarzania i obróbki detali. Głównym zadaniem obrabiarek sterowanych numerycznie (CNC) jest zapewnienie precyzji programowanej ścieżki. Z drugiej strony istnieje także potrzeba, aby maszyny produkcyjne pracowały z możliwie najszybszymi czasami reakcji z wykorzystaniem funkcji oraz sygnałów procesowych sterownika PLC.

***
Florian Hoffmann, Witold Ober
Pomierzyć zużycie, zanim będzie za późno. Optymalizacja utrzymania w ruchu sekcji produkcyjnej maszyny ekstruderowej
Systemy ekstruderowe stosowane są w wielu procesach dla wszystkich metod wytwarzania. Używane są na przykład w przemyśle cukierniczym do produkcji konfekcji piekarniczej, w produkcji opakowań, na liniach tworzyw sztucznych i wielu innych. Podwójny ślimak ekstruderowy używany jest w wielu materiałach od konsystencji pudru i granulatu do półproduktu. Jednak zwykle materiał startowy ma konsystencję proszku lub granulatu. Wiele produktów w dzisiaj znanej nam formie nie byłoby dostępnych bez procesu produkcji ekstruderowej.

***
Bartłomiej Szydłowski, Waldemar Bukalski
Z pamiętnika automatyka, czyli jak szybko usunąć awarię za pomocą przekaźnika NEED
Pewnego deszczowego dnia inżynier automatyk Janusz Potrzeba, jadąc swoim serwisowym samochodem, zastanawiał się nad sposobem zoptymalizowania czasu usuwania awarii w różnych systemach automatyki. Jego rozmyślania przerwał dzwoniący telefon komórkowy, linia doradztwa technicznego. Gdy odebrał, okazało się, iż jego stały klient ma dość poważny problem, którego sam nie jest w stanie usunąć. Potrzeba pomyślał: „Kolejna ciężka robota w tak paskudny dzień”. Zawrócił auto i ruszył w kierunku bliżej niezidentyfikowanej fabryki. Pierwsza myśl, która mu przyszła do głowy podczas jazdy, dotyczyła tego, co ma w tej chwili w skrzynce narzędziowej – czy to wystarczy, aby zlikwidować problem?

***
Jarosław Molenda
Niezawodna zarządzalna sieć
Na przestrzeni ostatnich lat sieć z interfejsem Ethernet znalazła istotne miejsce w szeregach automatyki. Szerokie pasmo transmisji oraz wszechstronne okablowanie gwarantują jej wygodny start do różnych aplikacji i zastosowań przemysłowych. W praktyce sieci osiągają teraz coraz większe rozmiary i często składają się z setek lub nawet tysięcy użytkowników, gdzie nawet chwilowe przerwy w komunikacji często powodują ogromne straty. Dlatego kluczem do sukcesu staje się dzisiaj efektywne zarządzenie i maksymalna kontrola zasobów sieci. Advantech, wychodząc naprzeciw zapotrzebowaniom, prezentuje nowy, zarządzalny switch EKI-7659C o bogatej, ustandaryzowanej funkcjonalności, stworzonej, by zapewniać niezawodność oraz bezpieczeństwo przy transmisji danych.

***
Konkurs miesięcznika „Napędy i Sterowanie” na najlepsze rozwiązanie – PRODUKT ROKU 2007
Redakcja miesięcznika „Napędy i Sterowanie”, we współpracy z Katedrą Automatyki AGH oraz Instytutem Konstrukcji i Eksploatacji Maszyn Politechniki Wrocławskiej, organizuje II już edycję Konkursu na najlepsze rozwiązanie – PRODUKT ROKU 2007. Tegoroczne przedsięwzięcie jest kontynuacją zeszłorocznej idei wyróżnienia najlepszych wyrobów i rozwiązań technicznych prezentowanych na łamach pisma w bieżącym roku.

***
Grzegorz Rosa
Kable sygnalizacyjne oraz przewody sterownicze marki CET
Dynamiczny rozwój gospodarki, a wraz z nim rosnące zapotrzebowanie m.in. na produkty kablowe, pozwala producentom kabli i przewodów rozszerzać zakres oferowanych wyrobów. Firmy, które stawiają na rozwój swojej działalności lub umocnienia marki na rynku, właśnie w tym momencie mają ku temu największą szansę. Jedną z firm, która w konkretny sposób zareagowała na potrzeby rynku, jest pszczyński CET.

***
Źródło innowacyjnych technologii dla firm
Z prof. dr. hab. inż. Janem Kosmolem, prezesem Parku Naukowo-Technologicznego Technopark Gliwice Sp. z o.o., na temat nowej inwestycji rozmawiała Magdalena Dudek. Magdalena Dudek: – Co sprawiło, że pojawił się pomysł stworzenia Parku Naukowo-Technologicznego Technopark Gliwice Sp. z o.o.? Jan Kosmol: – Pomysłodawcami parku naukowo-technologicznego w Gliwicach były dwie osoby: aktualny wiceprezes Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej SA, dr inż. Jerzy Łoik, i prof. dr hab. inż. Jan Kaźmierczak, obecny przewodniczący Rady Miasta Gliwice. Są to osoby, którym dobro regionu, a zwłaszcza innowacyjność jego gospodarki leżą na sercu od dawna. Obaj Panowie od wielu lat wspólnie podejmują rozmaite działania, sprzyjające tej idei.

***
POLYMATH – wydajne programowanie terminali operatorskich
Wybór i zakup terminali operatorskich to decyzje, przed podjęciem których należy wziąć pod uwagę wiele czynników. Bardzo istotnym kryterium pozostaje cena. Coraz częściej jednak czynnikami decydującymi o zakupie, zwłaszcza w przypadku tak zaawansowanych urządzeń, jak terminale operatorskie, są parametry techniczne. Rozwój technologii LCD spowodował, że monochromatyczne terminale tekstowe z klawiaturą są wypierane przez kolorowe wyświetlacze z matrycami dotykowymi.

***
Rozwój kolei – przyszłość nowoczesnej gospodarki
Z Andrzejem Wachem, prezesem Zarządu, dyrektorem generalnym PKP SA, rozmawiał Ryszard Klencz. Ryszard Klencz: – Restrukturyzacja PKP otworzyła nowe perspektywy. W jakich polach działania widzi Pan możliwości rozwoju? Andrzej Wach: – Żyjemy w kraju, gdzie długość dróg kolejowych jest porównywalna z długością dróg krajowych. Mamy 19 tys. km torów. Mamy 1 500 stacji i przystanków kolejowych, 70 dużych dworców, pięć tysięcy wagonów pasażerskich i dwadzieścia razy więcej wagonów towarowych. Po 2013 r. na głównych szlakach pociągi będą mogły jeździć z prędkościami 160 km na godzinę. Przy wsparciu rządu, budżetu państwa, Unii Europejskiej i środków własnych PKP od zeszłego roku drogi kolejowe są modernizowane za kilkukrotnie większe fundusze niż w latach dziewięćdziesiątych ub.w. Ten sam proces dotyczy pociągów i dworców.

***
STASTO Automation prezentuje zawory żaluzyjne Schubert & Salzer z inteligentnym siłownikiem
Firma STASTO Automation od wielu lat posiada w swojej ofercie zawory żaluzyjne firmy Schubert & Salzer. Najnowszy zawór żaluzyjny wykonany jest w kompaktowej obudowie o klasie ochrony IP65. Dysponuje samoregulującym się mechanizmem ułatwiającym rozruch. Monitorowanie i opcje diagnostyczne optymalizują bezpieczeństwo pracy i upraszczają dozór. Komunikaty o niesprawnym działaniu są interpretowane przez napęd samoczynnie, a reakcją na to jest predefiniowane działanie zaworu. Te właściwości pozwalają na optymalne i precyzyjne sterowanie przepływem, jak również niezawodne operacje zamknij/otwórz zarówno dla neutralnych,jak i agresywnych mediów, również pod wysokim ciśnieniem.

***
Marek Rymaniak
Silniki typu „flex”, czyli jakość i inteligencja
Wielkopolska firma H. Cegielski – Poznań SA jest znana na rynku krajowym i zagranicznym od ponad 160 lat. Od początku istnienia jest związana z handlem artykułami żelaznymi i produkcją maszyn dla rolnictwa. Maszyny konstruowane przez naszego dzisiejszego patrona, dr. filozofii Hipolita Cegielskiego, uzyskiwały złote medale na ówczesnych wystawach, targach i konkursach. Późniejszy postęp cywilizacyjny wymusił dalszy rozwój firmy, stopniowo wprowadzany przez następców założyciela. Przedsiębiorstwo „H. Cegielski Spółka Akcyjna” produkowało lokomobile, wagony kolejowe, parowozy, wprowadzając zawsze najnowsze rozwiązania techniczne.

***
Automatyka bliżej klienta. Nowe centrum firmy Mitsubishi Electric
Koncern Mitsubishi Electric otworzył kolejne Centrum Automatyki Przemysłowej w Europie Środkowo-Wschodniej. Powstało ono w podkrakowskich Balicach, w siedzibie MPL Technology Sp. z o.o. – przedstawiciela Mitsubishi Electric na polski rynek w dziedzinie automatyki przemysłowej. Oficjalne otwarcie centrum odbyło się 26–27 września 2007 r. w obecności przedstawicieli Mitsubishi Electric i MPL Technology oraz wielu zaproszonych gości, m.in. partnerów dystrybucyjnych z Europy.

 ***
Kazimierz Heczko
SCADA system PROMOTIC
PROMOTIC to kompleksowy system programowy SCADA, przeznaczony do wytwarzania aplikacji, które monitorują i wizualizują procesy technologiczne w różnych sferach przemysłu. Posiada wbudowane wszystkie niezbędne elementy i umożliwia efektywne wytwarzanie zarówno prostych, jak też rozległych i dystrybuowanych systemów wizualizacji i sterowania według zapotrzebowań klienta. PROMOTIC zawiera sterowniki do komunikacji z często stosowanymi sterownikami PLC, np. Simatic, Saia, Mitsubishi, Allen-Bradley, MODBUS, M-BUS, swobodny protokół użytkownika.

***
Paweł Naglik
Więcej niż licznik nastawny: Nowa generacja wyznacza nowe standardy
Nowy uniwersalny licznik nastawny CODIX 923/924 firmy Kübler został zaprojektowany do wskazywania i mierzenia impulsów, czasu pracy i częstotliwości oraz do sterowania nimi. Dzięki swej uniwersalności, praktycznym ekstrafunkcjom i prostemu operowaniu liczniki te stanowią proste, ekonomiczne rozwiązanie dla wielu standardowych funkcji sterujących. W prostych zadaniach CODIX 923/924, który posiada wiele logicznych funkcji i prekonfigurowalnych funkcji sterujących, staje się na rynku prawdziwą alternatywą wobec PLC.

***
Adam Sołbut
Zastosowanie sygnałów wartości skutecznej ruchomej prądów i napięć w diagnostyce maszyny asynchronicznej zasilanej z falownika napięcia
Diagnostykę maszyny indukcyjnej prowadzi się zwykle w oparciu o sygnały wartości chwilowych prądów fazowych [2, 5, 8]. Metody te związane są zwykle z wykonywaniem analizy harmonicznej tych przebiegów. Składowe harmoniczne wynikające z pogorszenia stanu maszyny mają stosunkowo małe wartości amplitud, czego efektem są problemy związane z interpretacją wyników analiz [3, 5, 8]. Większość dostępnych w literaturze prac dotyczących diagnozowania maszyn indukcyjnych dotyczy maszyn zasilanych napięciem sinusoidalnym z sieci. Jedynie w ostatnich latach pojawiły się publikacje związane z badaniami diagnostycznymi przy zasilaniu maszyny ze źródeł o odkształconym napięciu [3, 6, 7, 9].

***
Promocja Norgren Express™ – odsłona druga
Norgren Express króluje na polskim rynku już od roku. Nasi Klienci znają zalety tej usługi: szybkość dostawy, duży wybór produktów, konkurencyjna cena. Od początku października dostępny będzie NOWY KATALOG NORGREN EXPRESS, a od połowy miesiąca rozpoczynamy specjalną PROMOCJĘ. Po ponad rocznych doświadczeniach i zebraniu uwag naszych Klientów postanowiliśmy zmienić wygląd i zawartość katalogu Norgren Express.

***
Artur Dalkowski
Wodór jako doskonałe paliwo przyszłości w transporcie i motoryzacji
Transport samochodowy służący obecnie do powszechnego przewozu osób i towarów korzysta głównie z benzyny i oleju napędowego jako paliwa. Jednakże wzrost cen paliw, zanieczyszczenie środowiska związane z emisją spalin oraz perspektywy wyczerpania się zasobów ropy naftowej w okresie najbliższych 50 lat dały podstawę do intensywnych poszukiwań alternatywnego paliwa, którym okazał się wodór. Produkcja i wykorzystanie wodoru jako paliwa są od lat analizowane i planowane w ramach programu tzw. Ekonomii Wodorowej w USA, Japonii oraz w Unii Europejskiej. Jednym z istotnych elementów tego programu jest zastosowanie wodoru jako paliwa dla samochodów, paliwa prawie bezemisyjnego i przyjaznego środowisku naturalnemu.

 
Ryszard Klencz
Katowice światowym centrum innowacyjnych maszyn i technologii dla przemysłu ciężkiego
Stolica śląskiej aglomeracji po raz kolejny była światowym centrum prezentacji najnowszych technologii, maszyn i urządzeń dla przemysłu ciężkiego. 11 września br. na Placu Honorowym przed katowickim Spodkiem otwarcia Międzynarodowych Targów Górnictwa, Przemysłu Energetycznego i Hutniczego KATOWICE 2007 dokonał dr inż. Henryk Stabla – prezes Zarządu Polskiej Techniki Górniczej. Serdecznie przywitał wystawców i rzeszę zwiedzających. Wśród przybyłych gości byli: Jacek Kościelniak – minister w Kancelarii Premiera, Eugeniusz Wróbel – wiceminister transportu, Tomasz Pietrzykowski – wojewoda śląski, Piotr Buchwald – prezes Wyższego Urzędu Górniczego, Thomas Pleyel – sekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki i Pracy Saksonii-Anhalt, Piotr Uszok – prezydent Katowic, Andrzej Medre – dyrektor KOMAGU oraz grupa posłów i senatorów.

***
Przewody ze złączami M8 i M12 według indywidualnych potrzeb klienta
Złącza elektryczne znajdują szerokie zastosowanie w automatyce każdej dziedziny przemysłu. Stosując połączenia wtykowe, uzyskuje się ekonomiczne korzyści w porównaniu z okablowaniem stałym, zwiększa się elastyczność systemów, ułatwia modernizację i skraca czas usuwania usterek. Firma Hirschmann od swojego powstania w 1924 r. specjalizuje się w produkcji złączy elektrycznych. Obecnie jedną z głównych grup złączy produkowanych przez tę firmę są złącza opisane normą IEC 947-5-2, stosowane m.in. we wszelkiego rodzaju czujnikach.

***
Widzenie maszynowe – czy to działa?
Z dr. inż. Jackiem Reinerem z Instytutu Technologii Maszyn i Automatyzacji Politechniki Wrocławskiej rozmawia Ryszard Klencz. Ryszard Klencz: – Widzenie maszynowe – co to właściwie znaczy? Jacek Reiner: – Widzenie maszynowe to przyjęte już u nas tłumaczenie angielskiego terminu Machine Vision, czyli zastosowanie kamer i techniki komputerowej dla produkcji przemysłowej. Widzenie maszynowe jest podzbiorem rozległego obszaru systemów wizyjnych, a nawet sztucznej inteligencji. Najistotniejszym obszarem zastosowania widzenia maszynowego jest inspekcja, czyli kontrola jakości wyrobów.

***
Ewa Osiecka
Jubileusz 15-lecia firmy HYDAC w nowej hali produkcyjnej
Rozwijać się, rosnąć w siłę i pozyskiwać nowe rynki zbytu – to strategia niemieckiego koncernu HYDAC INTERNATIONAL, który jest światowym liderem w zakresie hydrauliki siłowej. Ważnym momentem w ponad 40-letniej historii koncernu była uroczystość polskiej firmy HYDAC Sp. z o.o., która w tym roku świętowała 15 lat swego istnienia, a także oddanie do użytku nowej hali produkcyjnej. Jubileusz przyciągnął do siedziby firmy w Mikołowie ponad 300 gości, w gronie których znaleźli się klienci z kraju i zagranicy, a także przedstawiciele HYDACA z Niemiec i Rosji.

***
Inteligentne przetworniki ciśnienia i temperatury firmy KFM SA Grupa WIKA
Kujawska Fabryka Manometrów KFM SA jest polską firmą posiadającą 90-letnie doświadczenie w zakresie produkcji przyrządów do pomiaru ciśnienia i temperatury. Od kilku lat należymy do międzynarodowego koncernu WIKA. Uczestnictwo w tak dużej grupie daje nam szanse ciągłego unowocześniania i rozszerzania oferty najwyższej jakości produktów. Innowacyjność i niezawodna jakość pozwalają na utrzymanie pozycji światowego lidera w dziedzinie aparatury kontrolno-pomiarowej od wielu lat.

***
Krzysztof Zbierski, Tomasz Szydłowski
Napęd hydrauliczny zaworu rozrządu tłokowego silnika spalinowego. Istota, możliwości, własne koncepcje – cz. I
W artykule omówiono istotę hydraulicznego napędu zaworu rozrządu tłokowego silnika spalinowego na tle mechanicznego napędu zaworu. Przedstawiono możliwości, jakie posiadałby silnik spalinowy wyposażony w hydrauliczne napędy zaworów rozrządu. Do wyjaśnienia istoty i właściwości hydraulicznego napędu zaworu rozrządu autorzy wykorzystali swoje wcześniejsze opracowania z badań różnych napędów hydraulicznych, pompowtryskiwaczy z napędem hydraulicznym stosowanych w silnikach o zapłonie samoczynnym, a także z badań elektrycznych napędów zaworów rozrządu tłokowego silnika spalinowego.

***
ELROW i MARAT – wspólna droga do sukcesu
MARAT Rybnik Sp. z o.o. to firma z kilkunastoletnim doświadczeniem, która swój potencjał wykorzystuje, by wciąż rozwijać infrastrukturę, usprawniać logistykę oraz podnosić kwalifikacje swoich pracowników. Właścicielem i założycielem firmy jest Przemysław Małecki. Dzięki właściwemu zarządzaniu ze skromnej kilkuosobowej firmy z siedzibą w prywatnym domu powstało przedsiębiorstwo o wieloprofilowym zakresie działalności.

***
Wyłączniki nożne „szyte na miarę”
Czy to w przemyśle elektromaszynowym, czy w strefach zagrożonych wybuchem, wreszcie w bardzo wymagających zastosowaniach medycznych – wyłączniki nożne są wszechobecne w przemyśle. Firma steute oferuje szeroką gamę tych urządzeń – i jest gotowa produkować je także zgodnie z życzeniami klientów. Gdy konieczne jest proste i wygodne sterowanie maszyną lub urządzeniem, wyłącznik nożny stanowi bardzo dobry wybór. Dotyczy to zarówno zastosowań w trudnych warunkach, jak choćby w przemyśle ciężkim i drzewnym, jak też w aplikacjach typu high-end – w medycynie i laboratoriach badawczych.

***
Rafał Cegłowski
Innowacyjne szafy i obudowy do aplikacji przemysłowych i elektroniki
Firma ASTAT pragnie Państwu przedstawić ofertę firmy ETA, specjalizujące się w produkcji innowacyjnych szaf i obudów do aplikacji przemysłowych i elektroniki. Firma ma ugruntowaną pozycję na rynku włoskim i prężnie zdobywa rynki światowe poprzez grono partnerów zagranicznych, do których dołączyła firma ASTAT. W ofercie firmy znajdujemy m.in. rozwiązania szaf sterowniczych szeregowych, pojedynczych, szafek naściennych, pulpitów sterowniczych oraz bogata oferta akcesoriów do tych rozwiązań.

***
Maciej Sakowicz
System przerwań w sterownikach PLC firmy Fatek serii FBs
Swobodnie programowalne sterowniki PLC powinny posiadać system przerwań, który uniezależnia reakcję na zdarzenie od czasu trwania cyklu programu, czyli pozwala na działanie w czasie rzeczywistym. Sterowniki PLC firmy Fatek pozwalają na zaprogramowanie 49 przerwań o pięciu różnych poziomach priorytetów. Obsługują one przerwania od wejść, liczników, timerów oraz przerwania okresowe i przerwania w pozycjonowaniu step/dir. Sterowniki PLC pracują w cyklach. Każdy cykl zaczyna się od odczytania stanu sygnałów wejściowych i zapisania ich w rejestrze stanu wejść.

***
MZM 100 – bezkontaktowa blokada magnetyczna bezpieczeństwa – rewolucja w ryglowaniu
Kilkanaście miesięcy temu zapowiadaliśmy wprowadzenie innowacyjnej blokady elektromagnetycznej MZM 100, która – dzięki nowej zasadzie działania – pracuje bezawaryjnie nawet na bardzo nieprecyzyjnych osłonach, a przy tym nie zużywa się mechanicznie. Dziś produkt ten jest coraz popularniejszy wśród polskich przedsiębiorców. W niniejszym artykule postaramy się przybliżyć Państwu jego wyjątkowe właściwości.

***
Nowość: prowadnik przewodów, który potrafi (prawie) wszystko. Poszerzona seria E4.1
Prowadniki przewodów serii E4.1 firmy igus, będące jednym z najbardziej ambitnych projektów w historii firmy, są wreszcie gotowe. W ten sposób powstała seria otwierających się obustronnie prowadników przewodów, łącząca w sobie (jako rozwiązanie uniwersalne) wszystkie opracowane w ubiegłych latach pomysły konstrukcyjne dotyczące serii E4, E4/4 i E4.100. Seria E4.1 umożliwia realizację prawie wszystkich zastosowań.

***
„iglidur” – tworzywa polimerowe jako półfabrykaty. Nowe sposoby na łożysko według życzenia
Projektant tworzyw sztucznych i specjalista w dziedzinie łożysk, firma igus z Kolonii, teraz po raz pierwszy oferuje również półfabrykaty. Niewymagające smarowania i odporne na zużywanie się tworzywa polimerowe „iglidur” są gotowe do wysyłki z magazynu jako materiał okrągły. Alternatywnie, bezpośrednio w igus, można zamówić poddane ostatecznej obróbce mechanicznej formy i rozmiary według życzenia.

***
Edward Tomasiak
Modernizacja i automatyzacja napędu wytaczarki specjalizowanej
Przy obecnym wykorzystaniu parków maszynowych należy zwrócić uwagę na aspekt fizycznego i ekonomicznego zużycia obrabiarek. W grupie obrabiarek specjalizowanych zużycie fizyczne, przy właściwej ich eksploatacji i serwisowaniu, może być nieznaczne, a takie ich walory, jak duże sztywności i wymagane dokładności oraz gładkość obróbki umożliwiają dalsze ich stosowanie. Przypuszczenie to potwierdziły badania geometrii obrabiarki i sztywności oraz geometrii obrabianej tulei. Analizując naturalne zużycie ekonomiczne obrabiarek, można przeprowadzić modernizację napędu wrzecion w oparciu o nowe i aktualnie stosowane materiały narzędziowe.

***
Janusz M. Szlanta
Co dalej z polskim przemysłem stoczniowym?
Wielu uważa, że przemysł stoczniowy w Europie jest w zaniku i nie ma szans w konkurencji z azjatyckimi potęgami jak Korea czy Chiny, a nawet z budowanymi stoczniami w Wietnamie. W tej sytuacji zgoda Komisji Europejskiej na pomoc publiczną dla polskich stoczni jest wyrazem wyłącznie łagodzenia skutków oczywistego procesu likwidacji tego sektora. Komisja musi być surowa, ponieważ winna wspierać produkcję chipów, a nie utrzymywania stoczni generujących – ze względów obiektywnych – stale straty. Dodatkowo stocznie, nawet z pomocą publiczną, nie tworzą nowych miejsc pracy.

***
Wiedza i świadomość gwarancją bezpieczeństwa w miejscu pracy
Bezpieczeństwo na najwyższym poziomie – to cel, który stawia sobie, utworzony z inicjatywy firmy Siemens, Klub Paragraf 34. W swej nazwie Klub nawiązuje do rozporządzenia Ministra Gospodarki z 30 października 2002 r. w sprawie minimalnych wymagań bezpieczeństwa i higieny pracy w zakresie użytkowania maszyn przez pracowników podczas pracy. W lutym 2007 r. w ramach inicjatywy Safety Integrated Siemens AG zorganizowaliśmy klub stowarzyszający kadrę inżynierską, uczelnie oraz nasze firmy partnerskie – tłumaczy Krzysztof Swornowski, przewodniczący Zarządu Klubu Paragraf 34, dyrektor działu Aparatura i Systemy Łączeniowe Niskiego Napięcia.

***
Ryszard Klencz
Międzynarodowe Targi Morskie BALTEXPO 2007
BALTEXPO 2007 to wydarzenie szczególne dla polskiego przemysłu stoczniowego, Targi te odbywały się bowiem w przełomowym okresie związanym z prywatyzacją kolejnych stoczni. Wzbudziło to zainteresowanie społeczności międzynarodowej, związanej z przemysłem okrętowym. Ta edycja gdańskich Targów BALTEXPO wiązała się z 25-leciem ekspozycji, a jednocześnie były to 14. Międzynarodowe Targi Morskie BALTEXPO. W Targach uczestniczyło blisko 400 wystawców z 18 krajów, w tym także z Polski. Wystawcy z Niemiec, Danii, Norwegii, Francji, Belgii, Holandii, Czech i Japonii zaprezentowali najnowsze trendy w przemyśle stoczniowym.

***
Kacper Maćkowiak
Targi POLEKO już po raz 19. w Poznaniu Ekologiczne technologie jutra
Najnowsze rozwiązania z zakresu ochrony środowiska, międzynarodowa reprezentacja liderów branży, specjalistyczne konferencje, spotkania biznesowe i warsztaty, konkursy i interesujące wystawy – wszystko to czeka na uczestników Międzynarodowych Targów Ekologicznych POLEKO 2007, które odbędą się w Poznaniu w dniach 20–23 listopada 2007 r. Honorowy patronat nad dziewiętnastą edycją tych największych w Europie Środkowo-Wschodniej targów ochrony środowiska objął Minister Środowiska.

***
Zbigniew Pawelski, Waldemar Pawelski, Tomasz Pałczyński
Pojazdy hybrydowo-elektryczne – przegląd rozwiązań
Wzrastające wymagania odnośnie ochrony środowiska i związane z tym m.in. coraz ostrzejsze normy dotyczące toksyczności spalin wyczerpują powoli możliwości konstrukcyjne w obszarze napędu spalinowego. Uwarunkowania „emisji zero” mogą zostać dzisiaj spełnione tylko przez zastosowanie napędu elektrycznego w różnych odmianach, a uwzględniając jednocześnie kryteria ekonomiczne, coraz częściej wskazuje się na konieczność rozważenia w pracach rozwojowych również rozwiązań hybrydowych.

***
Targi KATOWICE 2007 – górnictwo, energetyka i metalurgia w jednym miejscu
Tegoroczna edycja Targów KATOWICE 2007, międzynarodowej wystawy z dziedziny górnictwa, energetyki i metalurgii, odbyła się 11–14 września br., tradycyjnie na terenach Międzynarodowych Targów Katowickich przy ul. Bytkowskiej. Impreza przyciągnęła blisko 160 producentów i handlowców z 12 krajów, tworząc w ten sposób okazję do spotkań europejskich specjalistów oraz prezentacji najnowocześniejszych technologii związanych z szeroką tematyką przemysłu ciężkiego.

***
Krzysztof Skura
Zagadnienia integracji systemów informatycznych w automatyzacji procesów produkcyjnych w oparciu o technologię OPC
Integracja systemów informatycznych w przedsiębiorstwie produkcyjnym jest zadaniem niełatwym ze względu na różnorodność stosowanych standardów sieci i protokołów komunikacyjnych oraz interfejsów komunikacyjnych oprogramowania aplikacyjnego i baz danych. W artykule tym przedstawiono aktualne rozwiązania komunikacyjne dla systemów automatyki przemysłowej oraz systemów baz danych, takie jak OPC. Szczególną uwagę zwrócono na problem integracji urządzeń automatyki przemysłowej z bazami danych na potrzeby systemów SCADA oraz MES. Przedstawiono wyniki badań systemów komunikacyjnych OPC oraz interfejsów ODBC, które wskazały na słabe punkty w procesie integracji systemów informatycznych.

***
Magdalena Dudek
Targi ENERGETAB 2007. Energetykom niestraszny deszcz
Gościnną bielską ziemię odwiedziła w tym roku ogromna rzesza fachowców, którzy w dniach 11–13 września br. uczestniczyli w Międzynarodowych Energetycznych Targach Bielskich ENERGETAB 2007. Najpierw co dwa lata, a od 1992 r. corocznie, zjeżdża pod Szyndzielnię elita branży elektroenergetycznej, by pod hasłem „Nowoczesna technika w energetyce” przedstawić sytuację panującą w tej strategicznej gałęzi przemysłu. Jubileuszowa – 20. edycja bielskiej ekspozycji przeszła oczekiwania zarówno organizatorów, jak i wystawców.

***
Zawsze mieliśmy dobry kontakt z energetyką
Rozmowa z Ryszardem Migdalskim – dyrektorem ds. targów i szkolenia ZIAD Bielsko-Biała SA. Redakcja: – To już 20. edycja Targów. Proszę nam powiedzieć, jak ocenia Pan ENERGETAB z perspektywy tych kilkunastu lat? Ryszard Migdalski: – Targi te stały się już pewnego rodzaju tradycją. Energetycy spotykają się tutaj od 1974 r. Przez pierwsze 10 lat organizowanie szkoleń dla energetyków było jedyną działalnością firmy. Wówczas nikt nawet nie myślał, żeby przygotować coś na wzór targów, tym bardziej, że w tamtych czasach miały one zupełnie inny wymiar, np. do Poznania jechało się zobaczyć modele samochodów, których na co dzień nie spotykało się na ulicach.

***
Ryszard Klencz
Innowacyjne rozwiązania i eksploatacja układów hydraulicznych
Powyższe słowa to motto XVII Konferencji Naukowo-Technicznej „CYLINDER 2007 – badanie, konstrukcja, wytwarzanie i eksploatacja układów hydraulicznych”, która miała miejsce w dniach 19–21 września br. w Szczyrku. Centrum KOMAG ma istotny wkład w transfer myśli naukowej do przemysłu poprzez wdrażanie innowacyjnych rozwiązań. Prezentacja prac naukowych i przykłady wdrożeń do przemysłu to wizytówka Centrum KOMAG.

Reklama