Archiwum - numer 4/2017
Damian MajchrowskiWdrożenia nowoczesnych energooszczędnych i higienicznych układów napędowych w liniach rozlewniczych napojów butelkowanych. Motoreduktory VLT® OneGearDrive Danfoss Drives w wykonaniu higienicznym
Firma Danfoss należy do niekwestionowanych liderów branży napędowej. Nasze marki VLT® i VACON® to przetwornice częstotliwości o najlepszych parametrach technicznych, najwyższej niezawodności i funkcjonalności. Napędy te pracują w aplikacjach na całym świecie, a Danfoss oferuje najbardziej rozległą sieć doświadczonych specjalistów i Partnerów z zakresu techniki napędowej.
***
Cezary Kalista
Produkty Power Over Ethernet firmy Antaira
Technologia Power Over Ethernet została opracowana przez firmę Cisco w 2000 roku w trakcie prac na nowo powstającym systemem VoIP. Pomysł przesyłania zasilania poprzez kable Ethernet szybko zyskał dużą popularność i w 2003 roku opracowano standard IEEE 802.3af. Power Over Ethernet (PoE) stał się bardzo popularnym i często używanym terminem, jednak jego znaczenie nie zawsze jest do końca zrozumiałe. Istnieje wiele różnych skrótów i subtelnych różnic odnoszących się do urządzeń PoE, które mogą zmylić początkujących użytkowników.
***
Zupełnie niezwykłe zastosowanie: mobilny system korowania. Zadanie specjalne dla MVK Metal
Projekty instalacji sieciowych z wykorzystaniem MVK Metal to uznane rozwiązania dla wysoko zautomatyzowanych linii produkcyjnych. Czasem jednak moduł Murrelektronik w całkowicie zalanej obudowie stosowany jest w nietypowych aplikacjach, na przykład w mobilnym systemie korowania Halder GmbH. Zlokalizowany w południowych Niemczech producent maszyn zastąpił dotychczas stosowane systemy nowoczesnym rozwiązaniem Profibus – MVK Metal.
***
Mean Well HDR. Zasilacze na szynę DIN o rozmiarze 1/2/3 modułów montażowych
Rozdzielnice elektryczne są od wielu lat z powodzeniem stosowane zarówno w instalacjach domowych (w postaci niewielkich rozdzielnic nad- podtynkowych), jak i dużo większych systemów szaf przemysłowych. Systemy powinny cechować się przede wszystkim prostotą konstrukcji, bezpieczeństwem, niezawodnością, jak i niewielkimi rozmiarami czy też możliwością dalszej rozbudowy.
***
Zapewnienie bezpieczeństwa procesu i ochrony danych produkcyjnych kluczowym czynnikiem sukcesu w Industry 4.0
Ideą platformy Industry 4.0 jest stworzenie systemów sterowania zdolnych do zarządzania rozproszoną inteligencją w sposób scentralizowany i przyjazny dla użytkownika. Instalacje można dzielić na niezależnie funkcjonujące jednostki, którymi można zarządzać. Przy obowiązujących w całym systemie danych procesowych, granice dzielące poszczególne moduły funkcjonalne można dostosować do zadań związanych ze sterowaniem, jak również do zadań związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa personelowi obsługującemu daną maszynę.
***
Efektywne metody zamiany danych w informacje. Nowa oferta skalowalnych systemów przetwarzania danych firmy Rockwell Automation
Do 2020 roku sektor przemysłowy będzie generował 15 bilionów gigabajtów danych. Duża i wciąż powiększająca się ilość informacji zmusza producentów do stosowania bardziej skutecznych metod ich przetwarzania i wykorzystywania. Firma Rockwell Automation wprowadza skalowalne systemy analityczne, które powalają na szybkie i łatwe wyciąganie informacji z nowych inwestycji w automatyce.
***
Maciej Oleksiuk
Oszczędzaj energię i pieniądze z Parkerem
Ochrona środowiska naturalnego nie jest hasłem czy sloganem. To imperatyw naszych czasów wynikający z aktualnego poziomu technicznego, ponieważ skala działalności człowieka osiągnęła poziom mający wpływ na ziemski klimat. Jednym z możliwych działań zmierzających do realnej ochrony środowiska jest ograniczanie zużycia energii do rzeczywiście potrzebnego poziomu. Każdy z nas musi zachować równowagę pomiędzy rozwojem a potrzebami środowiska naturalnego. Parker Hannifin w swoich działaniach wdraża powyższą ideę.
***
Mariusz Głowicki
Coboty – zagadnienia bezpieczeństwa przy integracji robotów współpracujących
Robotyzacja jako gałąź techniki jest obecna w przemyśle od wielu dziesięcioleci. Korzyści z wykorzystywania robotów przemysłowych do określonych zadań zostały już wielokrotnie wykazane w praktyce. Wraz z coraz to bardziej skomplikowanymi potrzebami produkcyjnymi naturalną potrzebą stała się konieczność współpracy robota z człowiekiem.
***
Łukasz Bancarzewski
Bezpieczeństwo elektryczne to fundament naszej oferty
Kwestie bezpieczeństwa są dla nas bardzo ważne. Pojęcie to wiąże się z niemal każdą dziedziną życia. Od bezpieczeństwa rodzinnego, przez bezpieczeństwo w ruchu drogowym czy bezpieczeństwo higieny pracy, a skończywszy właśnie na bezpieczeństwie elektrycznym. Niewątpliwie w pojęciu bezpieczeństwa należy brać pod uwagę możliwie jak najwięcej czynników, tak aby zapewnić je na jak najwyższym poziomie. Siemens jest firmą, która za cel podstawowy wyznacza w swoich działaniach bezpieczeństwo – zarówno w ramach własnej organizacji pracy, jak również we wszystkich produktach, które wytwarza i dostarcza.
***
Bezpieczna praca dzięki produktom firmy MSA Polska Sp. z o.o.
W wielu dziedzinach przemysłu pracownicy narażeni są na hałas podczas wykonywania codziennych obowiązków. Produkty przeznaczone do ochrony słuchu zostały zaprojektowane w celu zapewnienia bezpieczeństwa w takich sytuacjach. Czasem jednak to nie wystarczy, szczególnie w sytuacjach, kiedy pracownik działa w zespole i musi komunikować się z otoczeniem lub kiedy musi odebrać połączenie ze swojego telefonu.
***
BODAS – platforma inteligentnych urządzeń elektronicznych do maszyn samojezdnych
Firma Bosch Rexroth w zakresie maszyn samojezdnych oferuje zestaw komponentów i systemów do układów napędowych i sterujących. Elektronika odgrywa w nich coraz większą rolę. Od wielu lat wprowadzamy na rynek elementy i układy elektroniczne spełniające bardzo rygorystyczne normy i wymagania producentów maszyn, które są optymalnie dopasowane do naszych komponentów hydraulicznych i napędowych.
***
Partner serwisowy Bosch Rexroth – dołącz do sieci specjalistów!
Jeśli Państwa warsztat oferuje serwis u klienta i specjalizuje się w diagnostyce oraz naprawie maszyn samojezdnych lub też jeśli mają Państwo zamiar rozwinąć działalność i zostać ekspertem firmy Bosch Rexroth w dziedzinie napraw i diagnostyki urządzeń hydraulicznych, zapraszamy do dołączenia do grona naszych Partnerów Serwisowych dla aplikacji maszyn samojezdnych w zakresie hydrauliki siłowej.
***
Wymiana pokoleniowa ograniczników typ 1, typ 2, typ 1+2, typ 3 – niezwykła rodzina SEC do ochrony instalacji zasilania
Nowoczesna rodzina ograniczników Safe Energy Control (SEC) to synonim niezwykłej żywotności i możliwości w dziedzinie prądów piorunowych oraz przepięć. Powstała ona w odpowiedzi na potrzebę uniwersalności, jak i na obowiązujące od zeszłego roku zaostrzone wymagania w normie IEC 61643-11:2011.
***
Nowe switche zarządzalne Stratix 2500
Rockwell Automation już wkrótce udostępni do sprzedaży nową serię prostych zarządzalnych switchy przemysłowych – serię Stratix 2500.
***
Nowa generacja HMI firmy Beijer Electronics
Beijer Electronics jest przedsiębiorstwem high-tech działającym w dziedzinie automatyki przemysłowej i komunikacji danych. Jest to firma ze szwedzkimi korzeniami, bazująca na wielonarodowej grupie inżynierów. Poprzez tworzenie i rozwijanie innowacyjnych technologii i oprogramowania zwiększa wydajność i obniża koszty dla klientów. Główne produkty firmy Beijer Electronics można podzielić na dwa obszary technologiczne: wizualizację i komunikację.
***
Włoska hydraulika
W świecie techniki Włochy słyną ze znakomitych produktów hydraulicznych. Okolice Bolonii i Modeny to prawdziwe zagłębie wytwórców hydrauliki. To firmy, które powstały w drugiej połowie XX wieku jako małe rodzinne przedsiębiorstwa i ewoluowały w duże fabryki. Jedną z takich firm jest Salami. Założona w roku 1956, jest dzisiaj ważnym światowym dostawcą pomp, silników zębatych oraz suwakowych rozdzielaczy hydraulicznych. Główni klienci Salami to m.in. koncern Toyota, producent wózków teleskopowych Manitou, a z polskich firm – Ursus.
***
Bezpieczna rodzina produktów Kübler
Firma Fritz Kübler GmbH prezentuje światowy poziom w produkcji czujników do pomiaru prędkości i pozycjonowania. Bezpieczeństwo od lat jest jednym z głównych celów firmy. Obecnie, dzięki wprowadzeniu na rynek pierwszego enkodera z dopuszczeniem SIL, jesteśmy postrzegani jako pionierzy w zakresie bezpieczeństwa funkcjonalnego.
***
Silniki indukcyjne do pomp i wentylatorów
Koszt zakupu urządzenia jest pierwszym, ale zazwyczaj jednym z mniejszych wydatków związanych z jego wykorzystaniem. Przez cały cykl życia znacznie wyższe okazują się koszty eksploatacji, a często dramatycznie wysokie koszty nieplanowanych przestojów. Firma ABB wprowadziła na rynek nowy typ silnika przygotowanego specjalnie do zasilania pomp i wentylatorów. Został on skonstruowany z myślą o ograniczeniu kosztów zakupu i eksploatacji, a także minimalizacji ryzyka awarii w tych newralgicznych dla procesów technologicznych aplikacjach.
***
Technologia szaf sterowniczych do wszelkich wymagań. Automatyzacja centralna czy zdecentralizowana?
Wszelkiego rodzaju komponenty automatyki stają się coraz inteligentniejsze i korzystają z potężnej mocy obliczeniowej w centralnych lub zdecentralizowanych aplikacjach. Inteligencja coraz mocniej zbliża się do czujników i elementów wykonawczych. Tak zmieniające się warunki otoczenia stawiają nowe wyzwania przy planowaniu, inżynierii, uruchamianiu i serwisowaniu. Rittal dostrzega ten trend i wspiera swoich klientów w podejmowaniu nowych wyzwań, oferując najlepsze możliwe rozwiązania.
***
Jerzy Sobczak
SANYU. Podsumowanie marcowych targów
Marzec, jak co roku, obfituje w imprezy związane z automatyką przemysłową. Na szczególną uwagę zasługują dwie imprezy: Forum Wentylacja – Salon Klimatyzacja 2017, który odbywał się w dniach 7–8 marca, oraz AUTOMATICON® 2017 – XXIII Międzynarodowe Targi Automatyki i Pomiarów, które mają miejsce w dniach 14–17 marca.
***
Rozproszone sterowniki PLC w napędach jako alternatywa sterowania centralnego
Przemysł 4.0 w w obszarze techniki napędowej z roku na rok upowszechnia rozwiązania, które integrują w sobie napęd ze sterowaniem wykonawczym już nie tylko w rozumieniu możliwości lokalnego podłączenia czujników celem przekazania informacji do systemu nadrzędnego, ale również na potrzeby lokalnej obróbki logicznej sygnałów oraz wymiany informacji z otoczeniem.
***
Tomasz Śliwakowski
Naciskowe systemy zabezpieczające Tapeswitch
Prawdopodobnie każdy z automatyków stanął kiedyś przed problemem prawidłowego zabezpieczenia osób obsługujących zautomatyzowane stanowiska pracy. Kto zmierzył się z tym problemem, wie, jak trudne bywa określenie zagrożeń oraz takie zaprojektowanie urządzeń zabezpieczających, aby spełniały swoje zadanie oraz nie powodowały fałszywych alarmów. Pomocą w budowie systemu mogą być urządzenia czułe na nacisk firmy Tapeswitch.
***
Układy napędowe w zastosowaniach przenośnikowych
„Sercem” każdego systemu transportowego jest jego układ napędowy, którego bezawaryjna praca oraz właściwa żywotność są kluczowe dla poprawnego funkcjonowania danego przenośnika czy też maszyny. W szczególnych przypadkach awaria jednego napędu w głównym ciągu transportowym może spowodować przestój całego zakładu oraz wielotysięczne straty dla firmy. Dlatego też należy zwracać dużą uwagę zarówno na właściwy dobór, jak i serwis przekładni podczas ich użytkowania.
***
AUTOMATICON 2017 – eksplozja robotyki!
W dniach 14–17 marca 2017 r. w EXPO XXI w Warszawie odbyła się dwudziesta trzecia już edycja Targów AUTOMATICON® – międzynarodowych targów szeroko rozumianej branży automatyki, skupiających od lat w jednym miejscu producentów, dostawców i integratorów nowoczesnych rozwiązań. Trwająca cztery dni impreza targowa jak co roku zgromadziła ponad 12 000 odwiedzających i sporo ponad 300 wystawców reprezentujących aż 660 różnych firm z branży automatyki, pomiarów i elektroniki przemysłowej.
***
INDUSTRYmeeting – specjalistyczne wydarzenie zakończone udanymi kontraktami
W dniach od 28 lutego do 2 marca br. w sosnowieckim Expo Silesia odbyła się premierowa edycja wydarzenia skierowanego do branży przemysłowej – Targi Technologii Przemysłowych INDUSTRYmeeting, na które złożyły się: Targi Technologii Cięcia ExpoCUTTING, Targi Technologii Szlifowania GRINDexpo, Salon Technologii Lutowania i Zgrzewania BRAZINGexpo oraz Salon Technologii i Materiałów Kompozytowych KOMPOZYTmeeting. Targi te stanowiły doskonałą platformę wymiany poglądów i doświadczeń w najbardziej uprzemysłowionym regionie Polski.
***
Ludmiła Urbińska
XI edycja Konkursu rozstrzygnięta. Nagrody Konkursu PRODUKT ROKU 2016 zostały wręczone!
Za nami XI edycja konkursu na najbardziej innowacyjne produkty minionego roku. W drugim dniu trwania Międzynarodowych Targów Automatyki i Pomiarów AUTOMATICON 2017 w Warszawie ogłoszone zostały wyniki zorganizowanego przez redakcję miesięcznika „Napędy i Sterowanie” Konkursu PRODUKT ROKU 2016.
***
Robot MOBOT®AGV CubeRunner Produktem Roku 2016!
Robot MOBOT® AGV CubeRunner to rozwiązanie zwiększające bezpieczeństwo i efektywność zakładów produkcyjnych. Umożliwia optymalizację m.in. poprzez skrócenie czasu realizacji procesów, ograniczenie kosztów i odciążenie pracowników w wykonywaniu ciężkich i monotonnych zadań.
***
Targi Elektrotechnika 2017 oraz Targi ŚWIATŁO 2017
W dniach 22–24 marca 2017 r. odbyła się XXV edycja Międzynarodowych Targów ŚWIATŁO oraz XV edycja Międzynarodowych Targów ELEKTROTECHNIKA. Targi objęte były Honorowym Patronatem Ministerstwa Rozwoju.
***
23–25 maja 2017 r. EXPOPOWER – Międzynarodowe Targi Energetyki
Dystrybucja, przesył, wytwarzanie, handel – to cztery główne obszary nowoczesnej energetyki, w ramach których swoją ofertę prezentują firmy na Targach EXPOPOWER. Wydarzenie to od lat gromadzi w Poznaniu polską i zagraniczną branżę energetyczną.
***
Energetycznie uświadomieni po Targach ENEX 2017
Ponad 4700 zwiedzających zdecydowało się w tym roku przyjechać do Targów Kielce, by wziąć udział w równolegle odbywających się Międzynarodowych Targach Energetyki i Elektrotechniki ENEX oraz Międzynarodowych Targach Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami EKOTECH.
***
Przyszłość to ITM Polska
Innowacyjność, dynamika, promocja nowości i nieszablonowych rozwiązań – to cechy charakteryzujące najważniejsze i największe targi technologii przemysłowych, które już w czerwcu odbędą się na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich.
***
KOMEKO 2017. 18. Konferencja Naukowo-Techniczna. INNOWACYJNE I PRZYJAZNE DLA ŚRODOWISKA TECHNIKI I TECHNOLOGIE PRZERÓBKI SUROWCÓW MINERALNYCH. BEZPIECZEŃSTWO – JAKOŚĆ – EFEKTYWNOŚĆ
W dniach 22–24.03. br. odbyła się 18. Konferencja Naukowo-Techniczna z cyklu KOMEKO, zorganizowana przez Instytut Techniki Górniczej KOMAG w hotelu „Klimczok” w Szczyrku.
***
Hydroenergetyka
Pierwsze wzmianki o urządzeniach do konwersji energii kinetycznej wody w energię mechaniczną, czyli o tzw. silnikach wodnych, zawdzięczamy Filonowi z Bizancjum z III w. p.n.e. Opisane przez niego koła wodne o osi poziomej służyły do podnoszenia wody. W I wieku p.n.e. koła te napędzały młyny wodne w Azji Mniejszej, o czym wspomina Strabon.
***
Współpraca modułów fotowoltaicznych z innymi urządzeniami do konwersji energii
Podstawową cechą systemów fotowoltaicznych hybrydowych jest wykorzystywanie dwóch lub więcej różnych źródeł energii elektrycznej. Pozwala to na bezawaryjne zasilanie także w okresach bezsłonecznych, ograniczając koszty instalacji, przy czym energię pozyskiwaną z modułów fotowoltaicznych system sterowania traktuje zawsze priorytetowo.
***
Energooszczędne technologie
Polska gospodarka jest około trzy razy bardziej energochłonna, w przeliczeniu na jednostkę dochodu narodowego, niż gospodarki krajów wysoko rozwiniętych.
***
Michał Hirsz
Dyrektywy ATEX (2014/34/UE) – deklaracja zgodności dla maszyn i napędów elektrycznych
Streszczenie: W niniejszej publikacji przedstawiono wymagania dla deklaracji zgodności, jakie stawia dyrektywa Unii Europejskiej 2014/34/UE – nowa dyrektywa ATEX, która weszła w życie z dniem 20 kwietnia 2016 roku. Wskazano jakie elementy powinien dokument ten zawierać, przedstawiono kilka szczególnych przypadków z jakimi można mieć styczność przy tego rodzaju dokumentach, a także omówiono najczęstsze zagadnienia problematyczne. W artykule dokładnie omówiono deklarację zgodności UE wydawaną dla maszyn i napędów elektrycznych oraz zestawów w skład których mogą one wchodzić.
ENG ATEX DIRECTIVE (2014/34/EU) – DECLARATION OF CONFORMITY FOR MACHINES AND ELECTRICAL DRIVES
Abstract: This publication presents the requirements for the declaration of conformity of the European Union Directive 2014/34/EU – a new ATEX Directive, which came into force on 20 April 2016. In this paper there are indicated items which should contain this document, there are showed several particular cases which can be used in this kind of documents. There are also given many details about problematical situation. Declaration of conformity issued for machines and electrical drives, and also assemblies are elaborated particularly in this article.
***
Kinga Skrzek, Karol Musiałek, Grzegorz Mędrek, Artur Olszak
Badania heterogenicznej cieczy elektroreologicznej przeznaczonej do zastosowania w sprzęgle hydraulicznym
Streszczenie: We wstępie artykułu rozważono możliwości udoskonalenia konstrukcji maszyn w wyniku zastosowania jako cieczy roboczych cieczy o zmiennych właściwościach reologicznych, aktywowanych za pomocą pola elektrycznego. Następnie omówiono budowę cieczy elektroreologicznych i magnetoreologicznych oraz przedstawiono rodzaje sprzęgieł i hamulców hydraulicznych. Główną część artykułu stanowią badania charakterystyk cieczy elektroreologicznej o nazwie ERF#6 na specjalnym przyrządzie wyposażonym w głowicę pomiarową o kształcie zbliżonym do głowicy reometru cylindrycznego. Artykuł zakończono wnioskami potwierdzającymi konieczność badań właściwości i charakterystyk cieczy elektroreologicznych użytych jako cieczy roboczych na urządzeniach umożliwiających odwzorowanie warunków pracy oraz kształt geometryczny urządzenia, do którego ciecz jest dedykowana.
ENG Abstract: The article considers the possibilities of machine designs improvements as a result of the application as working fluids those with varying rheological properties activated with use of an electric field. Moreover the construction of electrorheological and magnetorheological fluids was described and types of clutches and hydraulic brakes were presented. The main part of the article consists test characteristics of the ERF#6 electrorheological liquid on a special equipment with a measuring head with shape similar to the head of cylindrical rheometer. The article finishes with conclusions.
***
Sławomir Szymaniec
Statystyka uszkodzeń w elektrowniach zawodowych
Streszczenie: Niezawodność dużych bloków energetycznych zawsze miała i nadal ma duże znaczenie dla pracy Krajowego Systemu Elektroenergetycznego. W artykule przedstawiono definicje podstawowych wskaźników niezawodności bloków energetycznych, stosowanych w Polsce i na świecie. W pierwszej kolejności są obliczane liczby i czasy trwania wyróżnionych stanów: (Tp, Tr, Tkp, Ts, Tb, Ta, Tk, Lr, Lkp, Ls, Lb, La, Lw) gdzie: Tp – czas pracy bloku lub grupy bloków w rozpatrywanym okresie; Tr – czas postojów bloku lub grupy bloków w rezerwie w rozpatrywanym okresie; Tkp – czas postojów bloku lub grupy bloków w remoncie kapitalnym; Ts – czas postojów bloku lub grupy bloków w remoncie średnim; Tb – czas postojów bloku lub grupy bloków w remoncie bieżącym; Ta – czas postojów bloku lub grupy bloków w remoncie awaryjnym; Tk – czas okresu, za który wykonywane są obliczenia (wartość ta jest w systemie obliczana, ale służy tylko do obliczenia wskaźników, nie jest więc nigdzie drukowana); Lr – liczba postojów w rezerwie; Lkp – liczba postojów w remoncie kapitalnym; Ls – liczba postojów w remoncie średnim; Lb – liczba postojów w remoncie bieżącym; La – liczba postojów w remoncie awaryjnym; Lw – liczba wszystkich postojów. Na podstawie wyżej wymienionych wielkości są obliczane następujące wskaźniki: wskaźnik dyspozycyjności AF, udział czasu awarii w czasie kalendarzowym FOF, wskaźnik awaryjności FOR, wskaźnik wykorzystania mocy zainstalowanej GCF, wskaźnik użytkowania mocy osiągalnej GOF, wskaźnik remontów planowych SOF, wskaźnik wykorzystania czasu kalendarzowego SF, średni czas ruchu ART.
ENG Abstract: The reliability of large power units has always had and continues to have a significant meaning to the operation of the Polish Power System. This paper presents definitions of the basic indices of power unit reliability used in Poland and in the world. First, numbers and the duration of specific states are calculated: (Tp, Tr, Tkp, Ts, Tb, Ta, Tk, Lr, Lkp, Ls, Lb, La, Lw) where: Tp – run (service) time of the power unit or a group of power units within the analysed period of time; Tr – outage on stand-by time of the power unit or a group of power units within the analysed period of time; Tkp – outage during a general overhaul time of the power unit or a group of power units; Ts – outage during a medium-scale overhaul time of the power unit or a group of power units; Tb – outage during routine maintenance time of the power unit or a group of power units; Ta – outage during emergency repairs time of the power unit or a group of power units; Tk – time to which the calculations apply (this value is calculated by the system but is only used to calculate indices and is not printed anywhere); Lr – number of outages on stand-by; Lkp – number of outages during a general overhaul; Ls – number of outages during a medium-scale overhaul; Lb – number of outages during routine maintenance; La – number of outages during emergency repairs, and Lw – number of all outages. Based on the above-mentioned values, the following indices are calculated: availability index AF, share of the outage time in the calendar time FOF, failure index FOR, utilisation index of the capacity installed GCF, utilisation index of the achievable capacity GOF, index of scheduled overhauls SOF, utilisation factor of the calendar time SF, average run time ART.
***
Zdzisław Budzyński
Techniczne aspekty związane z produkcją na wielką skalę samochodów elektrycznych
Streszczenie: W artykule przedstawiono techniczne i organizacyjne aspekty związane z produkcją na wielką skale samochodów osobowych, zasilanych z baterii akumulatorów nowej generacji. Przedstawiono techniczne możliwości w zakresie produkcji samochodów zasilanych energią elektryczną, w tym sposoby szybkiego uzupełniania energii akumulatorów i ich zalety oraz wady. Szczególną uwagę zwrócono na aspekt energetyczny, bezpieczeństwo w czasie eksploatacji i procesu ładowania baterii.
ENG Technical aspects of series production of electric cars
Abstract: Some technical and organizational aspects of series production of electric cars, driven from a set of new generation rechargeable cells, are presented in the paper. Technical capabilities in the scope of a production of cars driven with electric energy, including methods of a quick charging of rechargeable cells as well as their advantages and disadvantages, are described. Special attention is paid to power aspect, operational safety and battery loading process.