Archiwum - numer 09/2021
ModMAG21. Modułowy system przekształtnikowy z dedykowanym zasobnikiem bateryjnym
Wzrost udziału energii elektrycznej generowanej w rozproszonych układach energetyki odnawialnej oraz ograniczenia możliwości przesyłowych systemu elektroenergetycznego doprowadziły do konieczności wprowadzenia nowych rozwiązań technicznych zapewniających ciągłą i stabilną prace systemu dystrybucji.
***
MOVI-C® / Engineering-Software MOVISUITE®
Czy jedno oprogramowanie może spełnić wszystkie zadania w zakresie automatyzacji maszyn? Czy istnieje jedno oprogramowanie, które może być stosowane do planowania, uruchamiania, obsługi oraz diagnozowania, zapewniając przy tym redukcję kosztów i oszczędność czasu? Tak! MOVISUITE® od SEW-EURODRIVE.
***
Anna Szymczak
Bony na cyfryzację – nowy program dla firm
Pojawienie się pandemii i wprowadzane ograniczenia w postaci lockdownów ujawniły szereg trudności, z jakimi zmagały się firmy na skutek zbyt niskiego poziomu informatyzacji. Szybko okazało się, że prowadzenie ewidencji w wersji „papierowej” uniemożliwia dostęp do tych danych podczas zdalnej pracy, a ewidencje elektroniczne – ale nieudostępnione w sieci – także są niewystraczające.
***
Technika napędowa i elementy napędzające norelem. Zielone światło dla każdego przedsięwzięcia
W budowie maszyn i technice automatyzacji każdego dnia realizowanych jest wiele zadań związanych z przenoszeniem siły. Tutaj norelem, jako producent z segmentu techniki napędowej i elementów napędzających, oferuje różne komponenty techniki napędowej w sklepie internetowym, aby sprostać wszystkim wymaganiom techniki napędowej.
***
System pasów klinowych norelem zapewnia wydajność przekładni napędowych
Asortyment pasów klinowych i kół pasowych firmy norelem zapewnia płynną i wydajną pracę układów przeniesienia napędu przy jednoczesnym przenoszeniu wysokiej mocy. Nowa seria, zaprojektowana do użytku z napędami pasowymi lub łańcuchowymi, jest w stanie przenosić i wytrzymać wysoki moment obrotowy oraz tarcie.
***
Analogowe mikrokontrolery front-end RX23E-A firmy Renesas do precyzyjnego wykrywania i zastosowań pomiarowych
Zaawansowane rozwiązania jednoukładowe integrują obwody analogowe i mikrokontroler, zapewniając precyzję lepszą niż 0,1% dla szerokiej gamy czujników i urządzeń pomiarowych do zastosowań produkcyjnych i testowych.
***
Teraz dostępny jest raport niezakończonych połączeń i wybór siatki w obszarze pokrytym miedzią. RS Components dodaje nowe funkcje i poprawia interfejs użytkownika w bezpłatnym oprogramowaniu DesignSpark PCB w wersji 9
Oprogramowanie DesignSpark PCB to zestaw bezpłatnych narzędzi do szybkiego tworzenia prototypów płytek drukowanych, które oferują nieograniczone możliwości w zakresie liczby i wielkości schematów, liczby warstw, węzłów, płytek i połączeń. Dostępna jest także funkcja integracji z bibliotekami części RS i producentów, funkcja edycji bibliotek w celu tworzenia bibliotek niestandardowych oraz możliwość integracji z bezpłatnymi systemami CAD DesignSpark do projektowania urządzeń mechanicznych i elektrycznych. Użytkownicy, którzy wymagają bardziej złożonego zestawu reguł projektu i cech, mogą importować schematy płytek drukowanych i pliki utworzone w oprogramowaniu DesignSpark PCB do bardziej zaawansowanego oprogramowania DesignSpark PCB Pro.
***
Nowa seria DPI 705E zapewnia dokładne i niezawodne monitorowanie ciśnienia i temperatury w środowiskach przemysłowych. RS Components oferuje szereg ulepszonych wskaźników ciśnienia i temperatury firmy Druck
RS Components (RS) – marka handlowa spółki Electrocomponents plc (LSE: ECM), globalny partner w zakresie rozwiązań wielokanałowych dla klientów przemysłowych i dostawców – teraz oferuje nową rodzinę DPI 705E, ręcznych wskaźników ciśnienia i temperatury firmy Druck, światowego lidera w dziedzinie czujników piezorezystancyjnych oraz przyrządów do testów i kalibracji.
***
Wstępnie zmontowane sygnalizatory kaskadowe LED RS PRO zapewniają szybką i ekonomiczną sygnalizację stanu sprzętu. RS Components prezentuje modułowe wieże sygnalizacyjne LED
RS Components (RS) – marka handlowa Electrocomponents plc (LSE: ECM), globalnego dystrybutora wielokanałowego produktów i rozwiązań przemysłowych i elektronicznych – wzbogaciła swoją ofertę o wstępnie zmontowane i okablowane modułowe wieże sygnalizacyjne LED serii RS PRO, które zapewnią inżynierom automatyki OEM i nabywcom usług konserwacyjnych ekonomiczne rozwiązanie do wizualnej sygnalizacji awarii urządzeń i innych stanów maszyn. Oprócz wstępnie zmontowanych kolumn sygnalizacyjnych gama produktów RS PRO obejmuje blisko 120 pojedynczych elementów świetlnych LED, sygnalizatory akustyczne oraz wstępnie okablowane podstawy wieży, które można zamontować zgodnie z indywidualnymi wymaganiami.
***
Kluczowa rola ograniczników przepięć w instalacjach fotowoltaicznych
Uderzenia piorunów i impulsy elektromagnetyczne stanowią poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa instalacji fotowoltaicznych. Mimo bardzo krótkiej ekspozycji na powyższe zagrożenia, sytuacja ta może doprowadzić do poważnej awarii lub nawet całkowitego zniszczenia naszej instalacji. Skuteczna ochrona przeciwprzepięciowa to taka, która zapobiega uszkodzeniom instalacji, sprzętu i urządzeń końcowych. Warto więc postawić na wysokiej klasy ograniczniki przepięć i nie zadowalać się półśrodkami.
***
Bartłomiej Biczysko
Efektywne, platformowe i elastyczne stacje poboru prób Endress+Hauser
Endress+Hauser, jako firma pionierska i innowacyjna, nieustannie dąży do wdrażania najlepszych rozwiązań, uwzględniając potrzeby klientów. W naszych najnowszych stacjach do poboru próbek – serii stacjonarnych samplerów Liquistation CSF48 oraz przenośnych Liquiport CSP44 – oferujemy znacznie więcej niż tylko zwykły pobór próbek cieczy. Dzięki możliwości podłączenia dodatkowych czujników z technologią Memosens (np. pomiar pH, przewodności elektrolitycznej i wielu innych) możliwe jest stworzenie kompletnej stacji monitorującej do wszechstronnych zastosowań, np. dla potrzeb monitoringu odpływu. Nasze urządzenia zostały sprawdzone przez niezależną instytucję i spełniają wymagania norm PN-EN 25667, PN-EN ISO 5667, PN-EN 16479-1.
***
Marcin Szuper
Czy warto monitorować napięcie sieci?
W momencie wejścia do UE zobowiązaliśmy się jako kraj znormalizować napięcie do standardów unijnych. Ponadto zakłady energetyczne są zobowiązane do dostarczania energii elektrycznej w przedziale niezagrażającym bezpieczeństwu sprzętów stosowanych w domach i zakładach przemysłowych. Zatem czy – jak w tytule – warto jest monitorować wartości napięcia, jakie mamy w gniazdkach? Otóż tak, warto, ponieważ stosując działania prewencyjne, w prosty sposób możemy zapobiec wielu awariom.
***
Miernik programowalny z bargrafem – LIN-260
Miernik LIN-260 jest uniwersalnym, precyzyjnym przyrządem tablicowym znajdującym zastosowanie w automatyce i pomiarach przemysłowych. Wyróżnia go wielokolorowy bargraf ułatwiający szybką ocenę poziomu mierzonego parametru. Taka wizualizacja poziomu sygnału jest bardzo przydatna np. przy pomiarze poziomu cieczy.
***
Krzysztof Majewski
Rozwój transformatorów na szynę i ich bezobsługowe zabezpieczenie
Transformatory do montażu na szynie DIN wykorzystywane są najczęściej w przemysłowych instalacjach sterowania maszyn lub w sygnalizacji stanu obwodów. Wynika to z faktu, że współcześnie większość aparatów elektrycznych niezbędnych do budowy takich układów preferuje właśnie ten sposób montażu. Dzięki temu obserwuje się najszybszy rozwój nowych rozwiązań i najszybciej przybywającą liczbę nowych urządzeń w tej kategorii sposobu montażu.
***
Automatyzacja procesu paletyzacji z Lenze
Automatyzacja procesów pakowania wymusiła również zastosowanie zrobotyzowanych lub zautomatyzowanych systemów paletyzacji. Paletyzator, czyli automatyczne urządzenie pakujące, służące do układania w stosy opakowań z gotowymi produktami na palecie, znacząco poprawia wydajność pakowania w zakładzie produkcyjnym. Paletyzatory w większości wykorzystywane są w zakładach produkcyjnych, ale również na składach węgla lub budowlanych. Automatyzacja tej części procesu, ograniczająca zaangażowanie ludzkie, pozwala zmniejszyć zagrożenie dla zdrowia pracowników oraz zwiększa ergonomię pracy.
***
Proste i kompleksowe rozwiązanie od Trio Motion w maszynach napełniających
Założona w 1962 roku firma Unette buduje maszyny napełniające „szyte na miarę”. Producent tworzy rozwiązania dla przemysłu opakowań, które są dostosowane do indywidualnych potrzeb użytkowników. Wśród klientów firmy znajdują się globalne marki produktów gospodarstwa domowego, które chwalą firmę za szybkość, jakość obsługi oraz profesjonalizm.
***
Zautomatyzowana gospodarka materiałowa to niedaleka przyszłość
Roboty mobilne już dzisiaj wykonują za nas wiele rutynowych i uciążliwych operacji produkcyjnych. W nowoczesnych halach magazynowych obsługują również szereg zadań w obszarze gospodarki magazynowej. Pojazdy autonomiczne (Automated Guided Vehicles, AGV) i autonomiczne roboty mobilne (Automated Mobile Robots, AMR) mogą stać się symbolem kolejnej rewolucji przemysłowej. W każdym obszarze i każdym miejscu przyczyniają się do poprawy ergonomii, bezpieczeństwa i wydajności pracy.
***
Szkoła enkoderów firmy LeineLinde. Cz. 9. Transmisja danych w enkoderach absolutnych
Najważniejszym zagadnieniem w enkoderach absolutnych jest wybór jak najlepszej metody transmisji danych. Chcielibyśmy Państwu przybliżyć interfejsy stosowane w enkoderach absolutnych firmy LeineLinde.
***
Wybrane zagadnienia elektrotechniki i elektroniki – WZEE’2021
Politechnika Rzeszowska wraz z Zarządem Głównym Polskiego Towarzystwa Elektrotechniki Teoretycznej i Stosowanej zaprasza na 16. Międzynarodową Konferencję „Wybrane zagadnienia elektrotechniki i elektroniki – WZEE’2021”. Konferencja odbędzie się w dniach 13–15 września 2021 r. w trybie hybrydowym.
***
Instalacja momentomierza obrotowego
Momentomierze są niezwykle precyzyjnymi przyrządami używanymi do zapewnienia maksymalnej wydajności w różnych układach mechanicznych, od samochodowych układów napędowych po turbiny wiatrowe. Inżynierowie poświęcają wiele czasu na staranny dobór odpowiedniego typu momentomierza i taką samą uwagę należy zwrócić na instalację urządzenia w testowanym układzie napędowym.
***
Przenośny inteligentny analizator pneumatyki (SPA) firmy Emerson demonstruje potencjał zdigitalizowanej pneumatyki
Przenośny inteligentny analizator pneumatyki marki AVENTICS™ (SPA, ang. Smart Pneumatics Analyzer) może szybko podłączyć się do maszyny użytkownika, aby pokazać zalety analizy danych dostępnych za pośrednictwem Przemysłowego Internetu Rzeczy (IIoT).
***
Inteligentna pneumatyka pomaga w optymalizacji wydajności procesu paletyzacji
Szybkie, zautomatyzowane systemy paletyzacji wpływają na ogólną efektywność wyposażenia (OEE) całej linii pakowania w zakładzie produkcyjnym. Aby zmaksymalizować wskaźnik OEE Klienta, wiodąca firma zajmująca się zrobotyzowanymi liniami paletyzacji podjęła współpracę z firmą Emerson w celu cyfrowego przekształcenia swojego szybkiego depaletyzatora i paletyzatora poprzez zintegrowanie funkcji monitorowania stanu maszyn, które pomagają operatorom w diagnozowaniu potencjalnych usterek, zanim staną się one poważnymi problemami.
***
Jeff Greenwood
Zalety Kołków SPIROL Standard w porównianiu z ISO 8752
SPIROL produkuje dwa rodzaje kołków sprężystych rozciętych: kołki rozcięte SPIROL Standard i kołki rozcięte ISO 8752. Kołki rozcięte SPIROL Standard dają znaczące korzyści w porównaniu z kołkami rozciętymi ISO 8752, które pierwotnie były stosowane jako tuleje trzpieniowe. Tuleje trzpieniowe są stosowane w połączeniu ze śrubami i izolują gwinty śrub od płaszczyzn ścinania. Natomiast kołki rozcięte SPIROL Standard zostały zaprojektowane tak, aby (bez dodawania innych elementów mocujących) funkcjonowały jako: zawias, wyrównanie, retencja, zatrzymanie lub połączenie typu piasta/wał. Chociaż zarówno kołki rozcięte SPIROL Standard, jak i kołki rozcięte ISO 8752 mogą służyć przy montażu, kołki rozcięte SPIROL Standard są łatwiejsze w montażu, mają lepszy kształt, lepiej się dopasowują i działają.
***
Napędy NORD w parku rozrywki Energylandia
Energylandia to największy w Polsce i w Europie tematyczny park rozrywki, zlokalizowany w miejscowości Zator, na granicy dwóch największych aglomeracji południa, Śląska i Małopolski, niespełna pół godziny drogi z Katowic i Krakowa.
***
Dariusz Wójcik, Mirosław Zając
PDTracII – ciągłe monitorowanie wyładowań niezupełnych online dla silników, generatorów, transformatorów suchych i rozdzielnic w izolacji powietrznej
Wyładowania niezupełne są jedną z głównych przyczyn awarii uzwojeń stojana. Problemy izolacyjne wymuszają wyłączenia generatorów, silników i transformatorów suchych, powodując znaczne uszkodzenia i utratę przychodów. Okresowe monitorowanie wyładowań niezupełnych w trybie online zapewnia opłacalną i sprawdzoną technikę minimalizacji ryzyka nieoczekiwanych awarii
***
Franz Rossmann
Różne wymagania – adaptacyjna produkcja, czyli maszyny specjalnego przeznaczenia w branży mięsnej
W przypadku firmy konstruującej maszyny specjalnego przeznaczenia, takiej jak Singer & Sohn, sukces zależy od możliwości szybkiego i skutecznego dostosowywania się do zmiennych wymagań klientów. Właśnie dlatego firma ta – producent maszyn dla przemysłu spożywczego – wybrała technologię automatyzacji, która zapewnia wysoki poziom integracji i nieporównywalną wydajność.
***
Prostota i szybkość integracji
Żadna większa produkcja, którą możemy podzielić na szereg maszyn i etapów, nie obejdzie się bez zastosowania silników elektrycznych, a wraz z nimi przemienników częstotliwości. Te produkcji Unitronics zostały wręcz stworzone do realizacji nawet najcięższych wyzwań. Dzięki sterowaniu wektorowemu możemy osiągnąć wysoki moment nawet przy bardzo niskich prędkościach, co pozwoli na przenoszenie nawet bardzo dużych mas na taśmie. Szereg innych funkcji, wejść i wyjść przemiennika oraz bardzo duża ilość sposobów konfiguracji daje możliwość integracji z innymi etapami produkcji.
***
Sprzęgła – budowa, rodzaje, zastosowania
Elesa+Ganter rozszerza zakres elementów przeniesienia napędu i do swojej oferty wprowadza sprzęgła, mające ułatwić konstruktorom projektowanie maszyn i urządzeń.
***
Oferta firmy Linteli – od projektu poprzez montaż do rozruchu
Marka Linteli istnieje na rynku od 2001 roku, świadcząc usługi w zakresie sprzedaży urządzeń rozdzielczych i transformujących nN/SN/WN, zabezpieczeń sieciowych, transformatorów, silników elektrycznych i przemienników częstotliwości.
***
RACK-DIN35. Najpopularniejsze modułowe obudowy kasetowe
Nowoczesne obudowy uniwersalne firmy ARMEL są dokładne i terminowo wykonywane oraz dopasowane do indywidualnych potrzeb klienta. Dzięki doświadczeniu od 1982 roku wykonujemy nawet najbardziej
skomplikowane modele i prototypy. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą.
***
Bartłomiej Będkowski, Jerzy Madej
Wyznaczenie zalecanego minimalnego natężenia przepływu czynnika chłodzącego dla układu chłodzenia silnika elektrycznego do zabudowy w kole
Streszczenie: Praca prezentuje metodę wyznaczania minimalnego natężenia przepływu czynnika chłodzącego dla układu chłodzenia silnika elektrycznego do zabudowy w kole. Do wyznaczenia zalecanego natężenia przepływu został przygotowany przestrzenny model obliczeniowy do obliczeń CFD. W wyniku przeprowadzonych symulacji określono minimalne natężenie przepływu medium chłodzącego, zapewniające efektywne chłodzenie opracowanej konstrukcji prototypu silnika. Obliczenia prowadzone na modelu dyskretnym zostały poddane kalibracji w oparciu o badania laboratoryjne. W pracy wykazano, że przy specyficznej konstrukcji silnika w modelu obliczeniowym należy uwzględnić zmianę rezystancji cieplnej pomiędzy obwodem elektromagnetycznym a radiatorem.
ENG THE RECOMMENDED MINIMUM COOLANT VOLUME FLOW RATE DETERMINATION OF THE WHEEL MOTOR COOLING SYSTEM
Abstract: The method for determining the minimum volume flow rate of cooling medium for the cooling system of an electric motor for installation in a wheel is presented in the work. For determine the recommended flow rate, a spatial calculation model and the CFD software were used. The minimum flow intensity of the cooling medium, which ensure effective cooling of the motor prototype, was determined as result of simulations. The discrete, calibrated on the basis of laboratory tests, model of the real motor was used for calculations. In addition, the paper showed that with a specific motor design, the variable thermal resistance between the electromagnetic circuit and the heat sink must be taken into account in the calculation model.
***
Tomasz Wolnik
Wpływ doboru liczby żłobków stojana do liczby biegunów magnetycznych na straty w wirniku w silnikach PMSM o cewkach skupionych
Streszczenie: Silniki synchroniczne z magnesami trwałymi o cewkach skupionych cieszą się zainteresowaniem między innymi ze względu na możliwość wykonywania maszyn o dużej liczbie biegunów magnetycznych i relatywnie małej liczbie żłobków stojana. W wielu przypadkach, często na skutek rutynowego przyzwyczajenia, silniki synchroniczne z magnesami trwałymi analizowane są przy całkowitym pominięciu lub uznaniu za nieistotne strat w wirniku, jako że wirnik wiruje synchronicznie z podstawową harmoniczną pola magnetycznego w szczelinie powietrznej. W przypadku maszyn o cewkach skupionych, w których liczba żłobków przypadająca na biegun i fazę nie jest wartością całkowitą, przeznaczonych do pracy w warunkach zasilania wysokimi częstotliwościami, zjawiska powstawania strat w wirniku nie można pominąć, gdyż może powodować problem jego nadmiernego nagrzewania się. Jedną z głównych przyczyn powstawania tych strat może być niewłaściwy dobór liczby żłobków stojana do liczby biegunów magnetycznych wirnika.
ENG INFLUENCE OF CHOOSING THE NUMBER OF STATOR’S SLOT TO THE NUMBER OF MAGNETIC POLES ON ROTOR LOSSES IN PMSM MOTORS WITH CONCENTRATED WINDING
Abstract: PMSM motors with concentrated winding are popular among others due to the possibility of making machines with a large number of magnetic poles and a relatively small number of stator slots. In many cases, often as a result of routine habits, permanent magnet synchronous motors are analyzed when the rotor losses are neglected, as the rotor rotates synchronously with the basic harmonic of the magnetic field in the air gap. In the case of machines with fractional-slot, in which the number of slots per pole and phase is not an integer value, intended for operation in high frequency power supply, the phenomenon of rotor loss cannot be ignored. One of the main reasons for these losses may be incorrect selection of the number of stator slots to the number of magnetic rotor poles.
***
Anna Kucharska
Polityka transformacji energetycznej
Wyjaśnienie zagadnienia transformacji energetycznej należy rozpocząć od przybliżenia definicji pojęć. Polityka transformacji energetycznej opiera się głównie na bezpieczeństwie energetycznym, surowcowym i środowiskowo-klimatycznym. W dalszej części tego podrozdziału zostaną wyjaśnione związki i zależności między tymi pojęciami.
***
Rola cyberbezpieczeństwa w branży energetycznej
Bezpieczeństwo systemów informatycznych w branży energetycznej jest strategicznym zagadnieniem z punktu widzenia obronności kraju. Rozwój systemów wykorzystanych w szczególności do zarządzania sieciami energetycznymi nie tylko spowodował podniesienie ich efektywności, ale również w sposób istotny naraził na zagrożenia związane z cyberprzestępczością.
***
Radosław Gonet
Skuteczność ogrodzeń ochronnych jako elementów bezpieczeństwa
Streszczenie: Postęp techniczny w przemyśle jest czynnikiem inicjującym działania na rzecz automatyzacji procesów produkcyjnych, co powoduje, że coraz więcej linii technologicznych wymaga coraz mniejszej liczby interwencji operatorów. Strefy pracy odsuwane są od maszyn, umożliwiając oddzielenie obszarów stref niebezpiecznych od operatorów. Wpływa to znacząco na bezpieczeństwo pracowników. Najpopularniejsze konstrukcje ochronne, mające realizować powyższą funkcję, mają postać ogrodzeń panelowych (z wypełnieniem ażurowym). Jednak stosowanie ogrodzeń ochronnych przysparza wielu problemów zarówno w aspekcie spełnienia wymogów technicznych, jak i formalno-prawnych. W dziedzinie technicznego bezpieczeństwa obserwuje się wiele nieprawidłowości związanych z niewłaściwą konstrukcją bądź wadliwie dobranymi parametrami ogrodzeń. W artykule wskazane zostaną przykłady nieprawidłowości w stosowaniu ogrodzeń ochronnych.
***
Gerson Henning
Pneumatyka w branży opakowań. Nowe rozwiązania dla tworzenia jeszcze lepszych butelek
Technologie i urządzenia pneumatyczne odgrywają kluczową rolę w szerokiej gamie systemów pakowania obsługujących rynki produktów konsumenckich. Zapewniają one niezawodne, sprawdzone i wydajne systemy do wykonywania różnych zadań związanych z załączaniem i przenoszeniem materiałów w różnego rodzaju systemach pakowania. Najnowsza generacja inteligentnej pneumatyki pozwala na ich bezproblemową integrację z cyfrowymi środowiskami maszyn pakujących dzięki wbudowanym inteligentnym funkcjom i zgodności ze wszystkimi stosowanymi normami komunikacyjnymi.
***
Szybki powrót do formy
Branża przemysłowa ma powody do optymizmu. Wyniki badań koniunktury PMI wskazują na duże ożywienie w sektorze. Wzrasta popyt, co przekłada się na zwiększenie produkcji i potrzebę nawiązania nowych kontaktów. Siłę branży będziemy mogli poczuć podczas zbliżających się Międzynarodowych Targów Obróbki, Magazynowania i Transportu Materiałów Sypkich i Masowych SYMAS® oraz Międzynarodowych Targów Utrzymania Ruchu, Planowania i Optymalizacji Produkcji MAINTENANCE, które odbędą się w dniach 5–6 października w EXPO Kraków razem z Międzynarodowymi Targami Elementów Złącznych i Technik Łączenia FASTENER POLAND®.