Archiwum - numer 12/2018
Janusz Mleczko, Bartosz CieślaBefared SA: w poszukiwaniu. Industry 4.0 w polskich MŚP
Firmy z sektora Małych i Średnich Przedsiębiorstw od lat stanowią trzon polskiej gospodarki. Zakres i branża ich działalności są bardzo zróżnicowane, jednak niezależnie od tego spora grupa producentów odnalazła swoją niszę rynkową w tworzeniu rozwiązań dokładnie dopasowanych do potrzeb klienta.
***
Linteli CHARGE DUO. Wolno stojąca stacja ładowania samochodów elektrycznych
Linteli Sp. z o.o. specjalizuje się w sprzedaży urządzeń rozdzielczych i transformujących średniego napięcia, zabezpieczeń sieciowych, silników i napędów elektrycznych. W związku z rozwijającym się rynkiem elektromobilności, który jest spowalniany m.in. przez brak ogólnodostępnej infrastruktury ładowania samochodów elektrycznych w Polsce, wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom przyszłych i obecnych właścicieli pojazdów z napędem elektrycznym i hybrydowym, proponując własny produkt wolno stojącej stacji ładowania prądem przemiennym o normalnej mocy.
***
Kompaktowe oraz wytrzymałe zawory do wielu zastosowań. Nowa seria zaworów VUVG-..-S i VUVS-..-S
Dwa kolejne rozszerzenia asortymentu zaworów serii VUVG i VUVS oferują kluczowe cechy przy zachowaniu wysokich standardów jakości Festo oraz znakomity stosunek ceny do wydajności. Zawory te należą do podstawowego programu produkcyjnego Festo i są dostępne w 13 centrach logistycznych na całym świecie. Oznacza to, że są gotowe do wysyłki w ciągu 24 godzin. Wystarczy kilka kliknięć w sklepie internetowym Festo Online Shop, aby zamówić zawory.
***
Niezawodny i wytrzymały – napęd z prowadzeniem DFM
Napęd z prowadzeniem DFM wykorzystywany jest w tym samym zakładzie produkcyjnym Festo w Rohrbach, w którym został wyprodukowany. To niezwykle wytrzymałe, mocne i kompaktowe rozwiązanie jest idealnym wyborem do zadań zaciskania, podnoszenia, zatrzymywania, chwytania i wciskania w jego produkcji. Cechy nowej generacji napędów DFM sprawiają, że te urządzenia świetnie sprawdzają się w produkcji kolejnych napędów DFM na tej samej linii produkcyjnej.
***
Technologia czujników 4.0: pomysły bez ograniczeń
Nie sposób praktycznie wyobrazić sobie współczesnego społeczeństwa bez sieci cyfrowych. Ten megatrend już od dawna stanowi część wszystkich aspektów życia i pracy. W automatyce inteligentne czujniki, siłowniki i urządzenia obiektowe zapewniają już podstawowe dane. Teraz konieczne są już tylko nowe technologie ich przesyłania, aby autonomiczność i automatyzacja instalacji i zakładów mogły osiągnąć nowy wymiar.
***
Transport i sortowanie towarów z AS-i
Spoglądając za kulisy popularnych sklepów internetowych i domów sprzedaży wysyłkowej, jedno przede wszystkim rzuca się w oczy: rozwiązania transportu i sortowania, które są monumentalnymi dziełami i często bardzo inteligentnymi rozwiązaniami, cechującymi się efektywnością i rentownością.
***
Mariusz Łukaszyński
Przesyłanie sygnałów drogą radiową a wymagania dyrektywy radiowej (RED)
W szerokiej gamie produktów elektronicznych oferowanych na rynku wyraźnie zauważalną grupę stanowią urządzenia radiowe. Wśród nich możemy znaleźć zarówno te przeznaczone do powszechnego użytku, bardzo proste konstrukcje, jak np. „piloty” do sterowania bramą garażu czy dzwonki „bezprzewodowe”, jak i znacznie bardziej zaawansowane konstrukcje – np. systemy telemetryczne lub systemy alarmowe.
***
Kompleksowe rozwiązania dla przemysłu – Centrum Produkcyjne Pneumatyki „PREMA” SA
CPP „PREMA” SA to całkowicie polska firma o największym potencjale produkcyjnym oraz technicznym w branży na rynku krajowym. Już od ponad 40 lat dostarcza kompleksowe rozwiązania z dziedziny pneumatyki i hydrauliki siłowej zarówno na rynek krajowy, jak i zagraniczny. Nasze doświadczenie owocuje coraz szerszą ofertą produkcyjną oraz bogatą ofertą wykonań specjalnych dostosowanych do indywidualnych wymagań Klientów. W związku z rosnącym potencjałem Spółki, od 2.10.2018 r. nasza firma dołączyła do Grupy ARP S.A. (Agencja Rozwoju Przemysłu S.A.). Jest to spółka akcyjna Skarbu Państwa istniejąca od 1991 roku wspierająca restrukturyzację polskich przedsiębiorstw.
***
Cube67 Diagnostic Gateway. Ułatwiona diagnostyka
System Cube Murrelektronik oferuje szerokie możliwości diagnostyczne. Nowy Cube67 Diagnostic Gateway znacznie je ułatwia. To rozwiązanie dostarcza informacje w przypadku awarii i przyspiesza rozwiązywanie problemów, dzięki czemu zwiększa niezawodność maszyn i systemów.
***
Gładkie silniki firmy NORD DRIVESYSTEMS w nowym rozmiarze silnika
NORD DRIVESYSTEMS oferuje szeroką gamę silników o gładkich powierzchniach dla przemysłu i zastosowań o wysokich standardach higienicznych. Aby w pełni zaspokoić wymagania silników o niższej mocy, firma opracowała teraz dodatkowy rozmiar silnika.
***
INDUSTRYmeeting 2019 – nowa odsłona targów! Utrzymanie Ruchu i Technologie Przemysłowe w lutym w Expo Silesia!
W dniach 27–28 lutego 2019 roku w Centrum Targowo-Konferencyjnym Expo Silesia w Sosnowcu odbędą się Targi Utrzymania Ruchu i Technologii Przemysłowych INDUSTRYmeeting.
***
Jerzy Sobczak
Falownik dla silników jednofazowych z kondensatorem pracy serii SXE
Firma Sanyu Sp. j. przyzwyczaiła już swoich klientów do tego, że w ostatnim roku wprowadziła na polski rynek wiele nowości. Hitem rynkowym jest z pewnością przemiennik częstotliwości serii SX1000. Jest to prosty przemiennik częstotliwości w przystępnej cenie. Jego rozbudowaną wersją jest falownik serii SXS1000, oferowany klientom w obudowie IP65. Dla bardziej wymagających klientów mamy falownik serii SX2000, szeroko opisywany w wydaniu marcowym NiS. Przypomnę tylko, że falownik ten posiada wejście enkoderowe 100 kHz.
***
Za nami pierwsza edycja międzynarodowych targów techniki motoryzacyjnej Automotive Parts Expo
Tysiące odwiedzających, setki nowych rozwiązań, dziesiątki spotkań biznesowych i wystawcy reprezentujący cały przekrój branży – to wszystko można było zobaczyć 16–18 listopada w Ptak Warsaw Expo.
***
Produkty do HYDRAULIKI firmy FOR S.p.A.
Od czasu założenia w 1979 r. spółka FOR S.p.A., należąca do Grupy Borghi, zawsze ściśle współpracowała z producentami oryginalnego wyposażenia (OEM) w branży maszyn samojezdnych.
***
Nowa generacja wysokosprawnych elektrowibratorów do urządzeń wibracyjnych
W latach 2015–2018 w Instytucie Napędów i Maszyn Elektrycznych KOMEL oraz w firmie DEMETRIX Sp. z o.o Sp. k. realizowano prace badawcze nad nowym typem wysokosprawnych napędów elektrycznych dla przemysłowych maszyn elektrowibracyjnych, jak przesiewacze czy przenośniki wibracyjne. Prace te były dofinansowane przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, w ramach trzeciej edycji Programu Badań Stosowanych. W wyniku realizacji projektu opracowano, wykonano i przebadano nowatorski, modelowy, dwusilnikowy napęd elektrowibracyjny, generujący drgania liniowe, charakteryzujący się szeregiem zalet w stosunku do rozwiązań tego typu napędów dostępnych obecnie na rynku.
***
Bernd Rosenbaum, Kamil Wachowicz
Nowy panel krosowy dla sieci Ethernet. Oszczędność do 60 procent czasu
Coraz większa liczba aplikacji przemysłowych odchodzi od stosowania technologii magistrali obiektowych (Fieldbus) na rzecz sieci Ethernet. Planiści i projektanci systemów stają zatem przed wyzwaniem wyboru najbardziej odpowiednich komponentów sieci. W infrastrukturze panele krosowe ułatwiają łączenie urządzeń zainstalowanych w sieci w prosty, bezpieczny i uporządkowany sposób.
***
Serwery portów szeregowych Antaira
Interfejs szeregowy RS232 (Recommended Standard) został opracowany ponad 50 lat temu przez Electronic Industries Association (EIA) i pomimo upływu czasu wciąż jest bardzo popularny w szeroko pojętej automatyce przemysłowej. Za pośrednictwem RS-a komunikują się m.in. liczniki energii, aparatura kontrolno-pomiarowa, wagi, czytniki kodów kreskowych itd. Od wielu lat interfejsy takie, jak Ethernet, USB czy Bluetooth, wypierają RS-a i można przyjąć, że wśród urządzeń komercyjnych porty szeregowe wymarły na początku XXI wieku. W zastosowaniach profesjonalnych interfejsy szeregowe są ciągle bardzo popularne z powodu swej prostoty, niezawodności i niskich kosztów implementacji. Na przestrzeni ostatnich 50 lat powstało tak wiele urządzeń z interfejsem szeregowym, że praktycznie wszystkie nowe standardy doczekały się bramek umożliwiających podłączenie do nich urządzeń z RS232.
***
Łatwe w użyciu, inteligentne kamery termowizyjne Fluke Professional zapewniają zaawansowaną gamę funkcji wyświetlania, umożliwiającą lokalizację i diagnostykę miejsc o podwyższonej temperaturze. Nowa seria kamer termowizyjnych marki Fluke przeznaczonych do konserwacji urządzeń
Seria kamer termowizyjnych Fluke Professional zapewnia wyraźny i szczegółowy obraz, który ułatwia inżynierom i technikom zajmującym się konserwacją lokalizację miejsc o podwyższonej temperaturze oraz diagnozowanie problemów w instalacjach elektrycznych.
***
Anna Szymczak
W 2019 roku planowane jest rozdzielenie ponad 6 mld zł na innowacje
Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju 29 listopada 2018 roku opublikowało harmonogram konkursów w Programie Operacyjnym Inteligentny Rozwój na kolejny rok. Podobnie jak w poprzednich latach, główny nacisk położony jest na badania i innowacje, a największa pula środków trafi do przedsiębiorców, jednostek naukowych i konsorcjów z ich udziałem. Z tej puli aż 3,09 mld zł będzie rozdzielało Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, które planuje ogłosić w przyszłym roku łącznie 10 konkursów.
***
Urządzenia sygnalizacyjne a bezpieczeństwo w przemyśle
Poziom bezpieczeństwa pracowników zatrudnionych w zakładach przemysłowych zależy m.in. od przepływu informacji o zachodzących procesach. Jest to szczególnie istotne w przypadku osób, które znajdują się w pobliżu pracujących maszyn lub są ich operatorami. Wymagane są jednoznaczne sygnały umożliwiające określenie stanu, w którym aktualnie znajduje się maszyna.
***
XII Międzynarodowe Targi Hydrauliki, Pneumatyki i Mechatroniki HaPeS już za nami
Od 23 do 25 października 2018 roku w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach odbywały się dwunaste Targi Hydrauliki, Pneumatykii Mechatroniki HaPeS 2018. W tym roku odwiedziło je niemal 2000 zwiedzających.
***
Krok naprzód w pełnej automatyzacji procesu od firmy Unitronics
Głównymi zadaniami wdrażania automatyki przemysłowej są usprawnienie produkcji oraz procesów sterujących poprzez dobór odpowiednich urządzeń i komponentów, skonfigurowanie i wdrożenie nowego systemu, a także kontrola oraz nadzór procesów produkcyjnych. Bezpośrednio przekłada się to na pracę integratorów automatyki przemysłowej, od których wymaga się montażu i komunikacji różnych urządzeń oraz integracji ich w jeden spójny system automatyki.
***
Technologie klejenia po raz drugi na dedykowanych targach w Polsce
W dniach 21–22 listopada 2018 roku w Centrum Targowo-Konferencyjnym Expo Silesia w Sosnowcu odbyły się Targi Technologii Klejenia ExpoBONDING.
***
Ryszard Klencz
INNOWACJE – KOMTECH 2018
Od wielu lat bardzo ściśle współpracujemy z producentami maszyn i urządzeń, a w tej chwili, korzystając ze środków unijnych, możemy realizować bardzo ambitne projekty – Małgorzata Malec.
***
Spotkaj nowe możliwości. Najwięcej znajdziesz ich na Budmie!
Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury BUDMA, które odbędą się 12–15 lutego 2019 roku, zapowiadają się niezwykle interesująco. Na cztery miesiące przed Targami swój udział potwierdziło znacznie więcej wystawców niż w latach ubiegłych. Imponujący jest także program wydarzeń towarzyszących, które będą okazją do inspirujących spotkań branży budowlanej.
***
O bezpieczeństwie wody i ściekach przemysłowych na V Konferencji „WODA. ŚCIEKI. OSADY”
W dniach 4–5 grudnia odbyła się V edycja organizowanej cyklicznie przez Izbę Gospodarczą „Wodociągi Polskie” Konferencji „Woda. Ścieki. Osady.”
***
Marek B. Horyński
Modele systemów automatyki budynkowej we wspomaganiu zarządzania energią w gospodarstwach prosumenckich
Streszczenie: W dobie rozwoju nowoczesnych technologii w automatyce budynkowej coraz bardziej istotne staje się kształcenie nowych kadr i przygotowanie dobrze wyedukowanych specjalistów mogących projektować i programować instalacje. Ze względu na postępujący rozwój technologii w wielu gałęziach życia konieczne jest ustawiczne zdobywanie wiedzy. Niniejsze wyzwania dobrze korespondują ze Strategią na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju oraz z programem Czyste Powietrze. Niniejszy artykuł dotyczy modeli systemów automatyki stosowanych w nowoczesnych gospodarstwach prosumenckich. Szczególną uwagę zwrócono na najpopularniejsze na świecie standardy i systemy polskiej produkcji. Omówiono również rozwój oprogramowania do projektowania i programowania tych systemów.
ENG Models of building automation systems supporting energy management in prosumer farms
Abstract: The work presents selected models of building automation systems dedicated to economical energy management in prosumer farms. Energy and ensuring universal access from various sources is one of the areas affecting the achievement of the objectives of the Strategy for Responsible Development and Clean air plan. The implementation of automation in the construction sector forced the rapid development of information technology. This technique can also be applied in the sector of renewable energy sources. Today, modern automation systems spread into new areas of human activity. These include the prosumers. An important aspect of their operation is to ensure the safety, functionality and energy efficiency. Model described in the article allows for a more complete analysis of the issue of integration intelligent building installation.
***
Piotr Derbis, Mariusz Nowak
Sieci lpwan do zdalnego odczytu liczników i monitorowania sieci zasilającej w inteligentnych budynkach
Streszczenie: W artykule przedstawiono ideę funkcjonowania systemów BMS i OMS w inteligentnych budynkach. Opisano nowe funkcjonalności inteligentnych budynków wynikające z wprowadzania mikrogeneracji. Scharakteryzowano sieci radiowe dalekiego zasięgu LPWAN oraz porównano najpopularniejsze technologie sieciowe niskoenergetyczne. Wybraną technologię LoRaWAN przetestowano ze względu na możliwości wykorzystania jej do komunikacji z licznikami energii elektrycznej i monitorowania sieci zasilającej w inteligentnych budynkach.
ENG LPWAN network for ENERGY METERS READING and monitoring of power supply network in intelligent buildings
Abstract: In this article the idea of functioning of BMS and OMS systems in intelligent buildings was presents. New functionalities of intelligent buildings resulting from the introduction of microgeneration are described. The long-range radio networks LPWAN were characterized and the most popular low-energy network technologies were compared. The selected LoRaWAN technology was tested for its use for communication with energy meters and monitoring the power supply network in intelligent buildings.
***
Radosław Gonet
Praktyczne aspekty stosowania urządzeń do zatrzymywania awaryjnego maszyn
Streszczenie: Urządzenia do zatrzymywania awaryjnego są stosowane w większości maszyn. Ich użytkownicy nie zwracają uwagi na praktyczne aspekty ich stosowania, uznając, iż wymagania w tym zakresie powinien spełnić producent maszyny. Zdarza się jednak, że kontrole stanu bezpieczeństwa maszyn wykazują niezgodności dotyczące tego rodzaju urządzeń bezpieczeństwa. Wobec powyższego warto znać wymagania technicznego bezpieczeństwa dedykowane wyłącznikom awaryjnym, które pełnią podstawową rolę w zapobieganiu lub minimalizacji skutków wystąpienia sytuacji awaryjnej zagrażającej pracownikom.
ENG Abstract: Emergency stop devices are used in most machines. Their users do not pay attention to the practical aspects of their use, recognizing that the requirements in this respect should be met by the machine manufacturer. However, sometimes inspections of machine safety status show incompatibilities regarding this type of safety devices. Therefore it is worth knowing the technical safety requirements dedicated to emergency stops, which play a fundamental role in preventing or minimizing the effects of an emergency situation threatening employees.
***
Marek Trajdos
Znaczenie okablowania w spełnieniu wymagań nowej dyrektywy kompatybilności elektromagnetycznej układu napędu i sterowania zespołu maszyn
Wszystkie maszyny produkcyjne oraz ich zespoły (ciągi technologiczne) wprowadzane do obrotu lub użytkowania po raz pierwszy w Unii Europejskiej muszą spełniać tak zwane zasadnicze wymagania bezpieczeństwa. W przypadku maszyn najważniejsza jest oczywiście dyrektywa maszynowa (2006/42/WE), która reguluje zasady bezpieczeństwa maszyn jako produktów oraz sprzętu elektrycznego w nich zainstalowanego. W europejskim systemie bezpieczeństwa produktowego określono, że ponieważ w zasadzie wszystkie maszyny są zasilane lub sterowane w użyciem energii elektrycznej, należy zakresem dyrektywy maszynowej objąć także wszelkie aspekty odnoszące się do bezpieczeństwa elektrycznego. Zatem złożenie deklaracji zgodności przez producenta lub inny podmiot przejmujący obowiązki producenta (np. importera) nie obejmuje dyrektywy niskonapięciowej.
***
Krzysztof Kotwica
Zagrożenia generowane podczas mechanicznego urabiania skał zwięzłych –możliwości ich eliminacji lub ograniczenia
Streszczenie: W artykule opisano zagrożenia możliwe do wystąpienia podczas mechanicznego urabiania skał zwięzłych z wykorzystaniem narzędzi skrawających. Są to iskrzenie, zapylenie oraz zużycie narzędzi skrawających. Przedstawiono możliwe do wystąpienia skutki opisanych zagrożeń – zapłon i wybuch gazu, pogorszenie się warunków pracy w przodku oraz zwiększone zapotrzebowanie mocy. Zaprezentowano kilka możliwości pozwalających na eliminację lub duże ograniczenie skutków wyżej wymienionych zagrożeń – zraszanie wewnętrzne i zewnętrzne narzędzi, smarowane uchwyty noży styczno-obrotowych lub zastosowanie mininarzędzi dyskowych niesymetrycznych. Opisano wyniki uzyskane podczas badań realizowanych w Katedrze MGPiT, AGH Kraków.
ENG Hazards generated during mechanical mining of hard rock – the possibility of their elimination or limitation
Abstract: The article describes hazards that may occur during mechanical mining of hard rock with the use of cutting tools. These are sparking, dusting and wear of cutting tools. Possible effects of the described hazards are presented – ignition and gas explosion, deterioration of working conditions in the face of employees and increased of power consumption. Several options have been presented to eliminate or greatly limit the effects of the above hazards – internal and external spraying of tools, lubricated holders for tangential – rotary picks or the use of asymmetrical mini disk tools. The results obtained during tests performed in Department of Mining Machiners AGH UST Kraków, were described.
***
Leszek Osiecki
Rozwój konstrukcji pomp satelitowych
Streszczenie: Artykuł prezentuje budowę i działanie hydraulicznej pompy satelitowej. Zbudowane i przebadane prototypy nowej pompy wykazały się wysokimi parametrami pracy i zdolnością tłoczenia różnych cieczy: oleju, wody i emulsji HFAE. Mechanizm pompy tworzą dwie nieokrągłe uzębione bieżnie: zewnętrzna obwodnica i wewnętrzna planeta oraz umieszczone pomiędzy nimi koła zębate (satelity). Obecny kształt planety i obwodnicy powoduje szybkie zużycie zębów, obniżając trwałość pompy. Aby uzyskać w pełni funkcjonalny produkt, konieczne są zmiany kształtu mechanizmu pompy. Artykuł prezentuje metodę wyznaczania nowego kształtu i wyniki wstępnej analizy.
ENG Abstract: The article describes the design and operation of the satellite hydraulic pump. Two versions of the new pump were built and tested, showing good performance and ability to work with different fluids: oil, water and HFAE emulsion. The pump’s mechanism consists of a non-circular gear with external teeth (planete), non-circular gear with internal teeth (curvature), and circular gears (satellites) between them. Present shape of the planete and curvature causes fast wear of teeth and reduces pump’s durability. To make the pump fully operational changes of the mechanism shape are necessary. Methods of determination of the corrected shape and preliminary results of the analysis are shown.
***
Piotr Patrosz, Paweł Załuski, Marta Zaleska
Prace rozwojowe nad pierwszą polską ładowarką teleskopową
Streszczenie: W artykule dokonano przeglądu prac wykonanych przez członków Zespołu Hydrauliki i Pneumatyki Wydziału Mechanicznego Politechniki Gdańskiej w ramach programu „Bon na innowacje” dla firmy „Hydro-Metal Adam Gordziejczyk”. Obiektem prac była ładowarka teleskopowa z napędem hydraulicznym o udźwigu 1,5 T. Pierwsza część prac polegała na obliczeniach MES i poprawie sztywności konstrukcji ramy i wysięgnika. Druga część prac polegała na zaprojektowaniu dwóch wersji układu hydraulicznego – ekonomicznej i zaawansowanej. Prace nad układem hydraulicznym podzielono na prace nad układem zasilania narzędzi, układem skrętu, układem chłodzenia i układem jazdy.
ENG Research and development of the first Polish telehandler
Abstract: The article reviews the work done by members of Hydraulics and Pneumatics team of Mechanical Department of Technical University of Gdansk within the framework of the program „Bon na innowacje” for the company „Hydro-Metal Adam Gordziejczyk”. The object of works was a telescopic loader with a hydraulic drive. The first part of the work included description of FEM simulation and improvement of frame and boom design. The second part of the work described the design process of two versions of the hydraulic system – economic and advanced. The work on the hydraulic system was divided into the power, steering, cooling and driving systems.
***
Jacek Pocztowski
Napięcia wałowe i prądy łożyskowe w silnikach prądu stałego dużej mocy stosowanych w maszynach wyciągowych
Streszczenie: Artykuł opisuje przyczyny, skutki oraz propozycje minimalizacji skutków występowania napięć wałowych i prądów łożyskowych w dużych silnikach prądu stałego zasilanych z przekształtników tyrystorowych, stosowanych w maszynach wyciągowych.
W pierwszej części przedstawiono podstawowe przyczyny występowania napięć wałowych oraz prądów łożyskowych w silnikach prądu stałego zasilanych z przekształtników tyrystorowych, stosowanych w maszynach wyciągowych. W dalszej części opisano sposoby pomiaru napięć wałowych oraz prądów łożyskowych wykorzystywanych przez autora artykułu, przedstawiono wady i zalety ww. metody.
W artykule opisano przykład nieprawidłowego działania układu sterowania maszyny wyciągowej, spowodowanego występowaniem napięć wałowych. Przedstawiono jedną z metod minimalizacji skutków występowania napięć wałowych i prądów łożyskowych w łożyskach głównych maszyn wyciągowych, zapewniającą zwiększenie bezpieczeństwa i niezawodność ww. układu. W artykule przedstawiono wyniki pomiarów układów napędowych wykorzystujących kilka typów silników prądu stałego.
ENG SHAFT VOLTAGES AND BEARING CURRENTS IN HIGH-POWER DC MOTORS – APPLIED ON HOIST MACHINES
Abstract: This short document describes the causes, effects and proposals for minimizing the effects of shaft and bearing currents in large DC motors powered by thyristor converters used in hoisting machines. The article describes an incorrect operation of the winding machine control system caused by the occurrence of shaft voltages generated by the common mode (asymmetric). It presents one of the ways to minimize the effects of the occurrence of shaft voltages and bearing currents in the main bearings hoisting machines, providing increased safety and reliability of the system.
***
Piotr Kuzera, Jacek Przybyłka
Wybrane rozwiązania ograniczania prądów rozruchowych na przykładzie silników elektrycznych
Streszczenie: W artykule przedstawiono różne sposoby ograniczania prądów rozruchowych w silnikach indukcyjnych klatkowych. Wszystkie sposoby omówione zostały na przykładzie silników produkowanych przez DFME DAMEL SA. Przedstawiono i porównano kilka podstawowych i powszechnie stosowanych sposobów rozruchu silników klatkowych wraz z ich zaletami i wadami, począwszy od najprostszego rozruchu bezpośredniego, a skończywszy na najbardziej zaawansowanym technologicznie − sterowaniu wektorowym z przemiennika częstotliwości.
ENG Selected solutions for limiting start currents on the example
Abstract: Article presents various methods of limiting of start-up currents in induction squirrel-cage motors. All methods were discussed on the example of motors produced by DFME DAMEL SA. Several basic and commonly used methods of start-up of squirrel-cage motors along with their advantages and disadvantages were presented and compared, starting from the simplest direct start-up and concluding with the most technologically advanced – vector control from frequency converter.
***
Mirosław Łukiewski, Agnieszka Łukiewska
Optymalizacja konstrukcji transformatorów w aplikacjach elektromobilnych
Streszczenie: W artykule omówiono wybrane zagadnienia optymalizacyjne związane z budową transformatorów pracujących w przetwornicach pojazdów elektromobilnych. Porównano wyniki symulacji wpływu materiału magnetycznego rdzenia na straty i wymiary gabarytowe transformatora. Przedstawiono również optymalizację konstrukcji transformatora w celu zwiększenia skuteczności wymuszonego chłodzenia. Parametry symulowano, wykorzystując oprogramowanie projektowe firmy RALE Engineering GmbH.
ENG Abstract: In this article selected optimizing issues related to the construction of the transformers worked in static converters of electro-mobile vehicles were discussed. The simulation of the effect of core magnetic material on the losses and transformer sizes have been compared. Moreover, the increase of effected – cooling due to solution of transformer construction were performed. The parameters were simulated using design software by RALE Engineering GmbH
***
Robert Rossa
Analiza polowo-obwodowa płaskich liniowych silników synchronicznych z magnesami trwałymi
Streszczenie: Artykuł dotyczy metody obliczania charakterystyk elektromechanicznych płaskich liniowych silników synchronicznych z magnesami trwałymi i cewkami skupionymi CW-FLPMSM. Metoda ta bazuje na wykorzystaniu analizy polowej 2D rozkładu pola magnetycznego w silniku, z ruchomą siatką elementów skończonych. Wpierw opisano typową konstrukcję sinika CW-FLPMSM. Następnie przedstawiono główne założenia i sposób działania algorytmu do obliczania charakterystyk elektromechanicznych silników CW-FLPMSM, opracowanego w instytucie Komel dla potrzeb projektowania tego typu silników. Przykładowe wyniki obliczeń dla wybranego silnika CW-FLPMSM porównano z danymi katalogowymi producenta.
ENG Field-circuit analysis of flat linear permanent magnet synchronous motors
Abstract: The paper deals with the method of calculating the electromechanical characteristics of flat linear permanent magnet synchronous motors with concentrated windings. The method is based on a 2D FEA of magnetic field distribution in a motor, with moving mesh of finite elements. At first a typical construction of electromagnetic circuit in CW-FLPMSM is described. Next, the main assumptions and the scheme of algorithm operation to calculate the electromechanical characteristics of CW-FLPMSM are presented. Algorithm was developed in Komel institute for a purpose of CW-FLPMSM motor designing. Examples of the calculation results for the selected CW-FLPMSM are compared with the manufacturer’s catalog data.