Pokaż menu

Archiwum

Firmy z okładek

Firmy z okładek

 
  ptak warsaw expo   ebm papst   
best crossbow deer hunting crossbow

Reklama

Współpraca

Archiwum - numer 12/2010

Napędy i Sterowanie
numer 12/2010


Zespół technologiczny EtherCAT firmy NORD
Firma NORD Drivesystems opracowała zespół technologiczny zapewniający integrację montowanej na silniku przetwornicy SK 200E z siecią EtherCAT i środowiskiem sterowania w technologii Beckhoff.

***
Wojciech Lasota
Czujniki elektroniczne w ofercie Schneider Electric
Każdy system automatyki wyposażony w sterownik PLC wymaga zastosowania dodatkowych elementów w postaci czujników. Czujniki dostarczają danych wejściowych o stanie i parametrach sterowanego obiektu czy procesu i stanowią niezbędną część całego systemu.

***
ACQ810 – nowe modułowe przemienniki częstotliwości ABB dla aplikacji wodnych
W pierwszym kwartale 2011 r. ABB wprowadzi do sprzedaży na polski rynek przemienniki częstotliwości serii ACQ810. Nowe przemysłowe napędy przeznaczone są do aplikacji wodnych i wodno-ściekowych o napięciu zasilania 400 V i zakresie mocy od 1,1 do 400 kW.

***
Lenze BlueGreen Solutions. Rozwiązania najbardziej przyjazne dla otoczenia
Eksperci od ochrony środowiska zrzeszeni w UNO wykazują, że wykorzystywanie energii w krajach przemysłowych, wytwarzanej przede wszystkim ze spalania paliw kopalnych, prowadzi do zmian klimatycznych. Dlatego niezbędne jest ograniczenie zużycia energii przez wykorzystanie alternatywnych sposobów jej wytwarzania oraz przez jednoczesne znaczne ograniczenie zużycia aktualnie wytwarzanej energii. Tylko w ten sposób można zmniejszyć obciążenie dla naszego środowiska naturalnego, a jednocześnie utrzymać dotychczasowy poziom produkcji i jakość życia mieszkańców. Dlatego wszystkie kraje przemysłowe ustanowiły ambitne cele dla zmniejszenia wytwarzania CO2.

***
BEFARED na świecie
Befared działa na rynku ponad 100 lat. Okres ten pozwolił zdobyć doświadczenie i pozycję lidera w produkcji elementów napędowych. Befared jest liderem na zajmowanych przez siebie rynkach. Silna pozycja firmy to efekt wieloletniej pracy, a także rezultat stałego podnoszenia jakości oferty i standardu obsługi klienta. Dzięki takim działaniom spółka stała się znaczącym partnerem dla obecnych klientów. Silna i stabilna kondycja finansowa firmy to dla klientów gwarancja bezpieczeństwa prowadzenia inwestycji i potwierdzenie zaufania, jakim obdarzają spółkę Befared. W toku działalności firma otworzyła się na rynek światowy.

***
Steinlen Polska. Od tego się zaczęło
W czasie refleksji i przemyśleń oraz zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia chcielibyśmy bliżej przedstawić Państwu historię firmy Steinlen GmbH. Ponad 100-letni proces kształtowania i kreowania do dnia dzisiejszego – znanej firmy pod marką Steinlen GmbH – prezentujemy w zaledwie kilku, ale najważniejszych latach:

***
Układy napędowe fabryki farb i lakierów Hempel z przetwornicami VLT® Danfoss
Wieloletnia współpraca firmy Danfoss i Profarb zaowocowała zastosowaniem w nowoczesnej fabryce farb i lakierów przemysłowych, budowanej dla duńskiej Grupy Hempel, niezawodnych rozwiązań VLT® firmy Danfoss.

***
Mariusz Snowacki
Optymalny dobór przekładni ślimakowej
Potencjał ekonomiczny w zakresie poprawy efektywności użytkowania energii elektrycznej w gospodarce światowej jest znaczący i raczej słabo wykorzystany nie tylko ze względu na szereg istniejących barier wynikających z użytych technologii, ale także z braku wiedzy potrzebnej do optymalnego doboru układów napędowych.

***
Andrzej Stojek
Kompaktowa seria sterowników PLC serii XGB koreańskiego koncernu LS Industrial System
Koreański koncern LS Industrial Systems, wcześniej LG Industrial Systems, poszerzył swoją ofertę sterowników PLC o nową serię kompaktową XGB, która w zamierzeniu ma zastąpić wcześniejsze rozwiązania MASTER-K120 oraz GLOFA-GM7U. Te wcześniejsze sterowniki już w samej liczbie we/wy mogły obsłużyć tylko małe aplikacje do 120 pkt we/wy.

***
Dlaczego ważne jest tłumaczenie interfejsu i dokumentacji produktów?
W dzisiejszym świecie udany produkt to tylko połowa sukcesu. Aby zdobywać rynek, promować swoje usługi i edukować klientów, konieczny jest jasny i czytelny przekaz. Jak jednak można go osiągnąć w skali globalnej, mając klientów z różnych kultur, którzy porozumiewają się w różnych językach?

***
Piotr Augustyński
Najbardziej wytrzymała taśma do znakowania podłóg
Korporacja Brady jest międzynarodowym producentem kompletnych systemów identyfikacji, zabezpieczenia hal produkcyjnych, wyrobów przemysłowych oraz pracowników. Jej produkty umożliwiają podwyższanie poziomu bezpieczeństwa oraz wydajności produkcji. To najwyższej jakości etykiety i oznaczenia, urządzenia zabezpieczające, drukarki wraz z oprogramowaniem, a także elementy konstrukcyjne.
 
***
Piotr Augustynek
WObit przedstawicielem Nabtesco Precision
Firma PPH WObit E. K. J. Ober SC została oficjalnym przedstawicielem w Polsce japońskiego producenta przekładni falowych. Nabtesco Precision Equipment dostarcza precyzyjne przekładnie redukcyjne bazujące na zaawansowanych technologiach zapewniających kompaktową budowę, lekką wagę, wysoką dokładność pozycjonowania, wysoką sztywność i sprawność.

***
Łukasz Niewiara, Kinga Podlaszewska
Koniec ery SIMATIC S5
W przemyśle wytwórczym systemy automatyki odgrywają znaczącą rolę. Ich niezawodne funkcjonowanie skutecznie wspomaga prace produkcji, zwiększa jej wydajność, zachowując przy tym wysoką jakość wytwarzanego produktu.

***
Andrzej Przytulski
Poczet wrocławskich elektryków. Max Schiemann – konstruktor pierwszych na świecie trolejbusów
Na początku lat 90. XIX wieku firma Siemens & Halske (S & H) mająca siedzibę w Berlinie przyjęła do pracy świeżo upieczonego, urodzonego we Wrocławiu inżyniera. Były to czasy gwałtownego rozwoju elektrotechniki i młody człowiek momentalnie dostrzegł zalety silników elektrycznych w zastosowaniu ich do napędu pojazdów trakcyjnych. Konstruowanie elektrycznych kolei bezszynowych stało się wkrótce pasją jego życia.

***
SKAMER-ACM. Twój partner we wdrażaniu i stosowaniu automatyki
Wychodząc naprzeciw potrzebom osób profesjonalnie zajmujących się pomiarami i automatyką przemysłową (nauka – projektanci – producenci – użytkownicy) oraz wykorzystując możliwości i rosnące znaczenie Internetu, stworzyliśmy system informatyczny o nazwie Katalog Automatyki, którego głównym celem jest maksymalne ułatwienie i zautomatyzowanie przepływu informacji techniczno-handlowej.

***
Mateusz Glanowski
Optymalizacja produkcji z wykorzystaniem Proficy Workflow
Zastosowanie różnorodnych systemów monitorujących stan i przebieg procesów przemysłowych, jak również możliwość przekazywania wskaźników i parametrów produkcji pomiędzy systemami umożliwia zebranie rozproszonych informacji o produkcji w całym przedsiębiorstwie w jednym miejscu. Możliwe jest to dzięki zastosowaniu zunifikowanych standardów komunikacji zarówno w automatyce przemysłowej, jak i informatycznych programach warstw wyższych. Przykładem tego typu standardów jest standard OPC.

***
Polska edycja Energy Day Schneider Electric
W dniach 20–21 października br. w Hotelu „Warszawianka” w Jachrance k. Warszawy odbyła się polska edycja Energy Day, spotkania organizowanego przez Schneider Electric w ponad 36 krajach. Dwudniowe seminarium było okazją do oficjalnego przedstawienia partnerom biznesowym firmy Nowego Rynku Energii, który jest wynikiem połączenia z AREVA oraz wyrazem podziękowania dla partnerów i dystrybutorów produktów Schneider Electric.

***
Jerzy Warywoda
ProVU facelift
Zwykle z terminem facelifting spotykamy się przy okazji wiadomości ze świata motoryzacji. Nowa wersja ProVU przeszła znaczący facelifting, mimo że „twarz” wciąż pozostaje ta sama.

***
Wystawy, konferencje i szkolenia w odsłonie Targów ELEKTROTECHNIKA 2011
Międzynarodowe Targi Sprzętu Elektrycznego i Systemów Zabezpieczeń ELEKTROTECHNIKA na stałe wpisały się w kalendarz imprez targowych w Polsce. Miejscem 9. edycji wystawy jest Centrum Wystawiennicze EXPO XXI w Warszawie, a jej organizatorem – warszawska Agencja SOMA. Równolegle z Targami ELEKTROTECHNIKA 2011, które odbędą się w dniach 23–25 marca 2011 r., przygotowano Targi Czystej Energii CENERG oraz Targi ŚWIATŁO.

***
Nowe produkty w ofercie firmy Schleicher Electronic
W związku odbywającymi się w Norymbergii Targami SPS/IPC/DRIVES firma Schleicher Electronic przygotowała kilka nowych produktów. W niniejszym artykule mamy przyjemność zaprezentować Państwu, cieszące się dużym zainteresowaniem ze strony naszych Klientów, nowe wersje terminala dotykowego i urządzenia sterującego.

***
Tomasz Haliniak
Kompaktowy system pomiaru przemieszczeń liniowych marki Lika
Omawiany system pomiarowy składa się z panelu LD140-M7 z wyświetlaczem ciekłokrystalicznym oraz dedykowanego, magnetycznego czujnika przemieszczeń liniowych serii SM25. Przedstawicielem i wyłącznym dystrybutorem firmy Lika w Polsce jest opolski ELDAR.

***
Klaudiusz Szymczak
Standardy jakościowe dla producentów opakowań
Jakość jest bardzo ważnym elementem decydującym o współpracy z klientem. Firmy często wspomagają się znormalizowanymi systemami zarządzania, jak ISO 9001. Podobna jest sytuacja w branży opakowań, z tym że w tej branży, wdrażając system zarządzania, można oprzeć się na kilku standardach. Rodzi się zatem pytanie, który wybrać? Poniżej krótka charakterystyka wybranych systemów zarządzania.

***
Precyzyjne laserowe czujniki pomiarowe przeznaczone do pracy w warunkach przemysłowych
W ofercie firmy TURCK pojawił się triangulacyjny, laserowy czujnik przemieszczenia przeznaczony do bezkontaktowego pomiaru wysokości lub grubości. Pomiar wykonywany jest z dokładnością sięgającą mikrometrów i to niezależnie od tego, czy obiekt jest błyszczący, ciemny, twardy czy miękki.

***
Gdy liczy się czas
Asynchroniczne silniki elektryczne są dziś najczęściej spotykanym, podstawowym elementem napędów. Współczesne projekty napędowe potrzebują coraz częściej silnika specjalnie wyposażonego, rozbudowanego o dodatkowe elementy niezbędne do realizacji rosnących wymogów sterowania napędu oraz wymogów aplikacyjnych. Ciekawym rozwiązaniem jest wdrożony przez firmę SIEMENS program modułowy SIMOLOG.

***
LOTOS OIL – nowy produkt Emulsin Color Plus
W ciągu kilku miesięcy od wprowadzenia do sprzedaży do grupy przebojów rynkowych awansował nowoczesny półsyntetyczny koncentrat oleju emulgującego. Emulsin Color Plus może być wykorzystywany do obróbki stali, żeliwa, stopów miedzi. Można go stosować zarówno do obrabiarek sterowanych numerycznie, jak i konwencjonalnych. W procesach cięcia, szlifowania, toczenia, frezowania, wiercenia oraz do obróbki plastycznej. Produkt jest efektem ścisłej współpracy producenta olejów oraz przedsiębiorstwa wykorzystującego go w procesie produkcyjnym.

***
LOTOS OIL – oleje i smary w energetyce
W Katowicach pod koniec listopada br. z inicjatywy Centrum Kreowania Liderów odbyło się seminarium poświecone utrzymaniu ruchu w energetyce. Wzięli w nim udział przedstawiciele zarówno spółek energetycznych, jak i bezpośrednio pracujących dla nich firm zaplecza. Patronat nad spotkaniem objęła spółka LOTOS OIL SA.

***
Kongres producentów smarów w Kijowie
Pod koniec października br. w stolicy Ukrainy, Kijowie, odbyło się coroczne spotkanie ELGI – European Lubricating Grease Institute, poświęcone produkcji smarów. Jedyną polską firmą biorącą udział w pracach Instytutu jest LOTOS OIL SA.

***
Piotr Kisielewski, Ludwik Antal
Praca klatki tłumiącej w czasie utraty stabilności turbogeneratora
Zakłócenia w pracy turbozespołu podłączonego do sieci elektroenergetycznej mogą prowadzić do utraty synchronizmu, czyli utraty stabilności. Znajomość zjawisk elektromagnetycznych i przebiegów wielkości fizycznych w stanach awaryjnych pozwala na konstruowanie układów regulacji przeciwdziałających skutkom zakłócenia i utrzymujących turbogenerator w pracy synchronicznej.

***
Wojciech Gościniak
Szeroka oferta urządzeń zasilających firmy Mean Well
Firma Mean Well, światowy lider w produkcji zasilaczy, posiada bogatą ofertę urządzeń do zastosowania w automatyce, elektronice, telekomunikacji, jak również w systemach alarmowych i kontroli dostępu. Wysoka sprawność, niezawodność, funkcjonalność oraz korzystny stosunek ceny do jakości to jedne z wielu zalet produktów firmy.

***
Połączenia bezprzewodowe do zastosowań zewnętrznych
Sieci bezprzewodowe znajdują dzisiaj coraz większą popularność zarówno w rozwiązaniach komercyjnych, jak i przemysłowych. Nowoczesne technologie sprawiają, że możliwe staje się ich zastosowanie w praktycznie dowolnych warunkach, przy zachowaniu wysokiego stopnia bezpieczeństwa oraz szybkości transmisji danych. Dzięki solidnej konstrukcji urządzenia te są w stanie spełnić nawet rygorystyczne wymagania stawiane przez sieci przemysłowe, pracujące często w ekstremalnym środowisku narażonym na niskie temperatury, dużą wilgotność, zapylenie czy działanie oparów żrących substancji.

***
Pewna i funkcjonalna diagnostyka sieci PROFIBUS. Potrzeby użytkowników a sprawdzone rozwiązania
Rozwój technologii informacyjnych (IT) przyczynił się do zmiany hierarchii, struktury i przepływu danych zarówno w zakresie rozwiązań biurowych, jak również wszystkich sektorów automatyki przemysłowej – od aplikacji procesowych i przemysłu produkcji do rozwiązań logistycznych i automatyki budynków włącznie. Zdolność wzajemnego komunikowania się urządzeń i ciągły dostęp do przejrzystych informacji są nieodzownymi składnikami przyszłościowych koncepcji zintegrowanej automatyki.

***
Zbigniew Berlik
Hydrauliczne agregaty spalinowe typu HAS i agregaty hydrauliczne elektryczne typu AHE
W związku z dynamicznym rozwojem różnorodnych urządzeń przemysłowych zawierających odbiorniki hydrauliczne, takie jak siłowniki i silniki hydrauliczne, firma Bipromasz opracowała typoszereg hydraulicznych agregatów zasilanych z silników spalinowych typu HAS.

***
Bezpieczniki do specjalnych zastosowań
Nietypowe warunki środowiskowe wymagają użycia przystosowanych do tych warunków bezpieczników. Takie nietypowe warunki występują np. na statkach. Firma SIBA, wychodząca zawsze naprzeciw potrzebom użytkowników, w swej ofercie posiada również bezpieczniki okrętowe.

***
Ryszard Klencz
Nowości na rynku obrabiarek wielozadaniowych
Patrząc szeroko na rynek obrabiarkowy w Polsce, należy uwzględnić ofertę dla bardziej masowego odbiorcy. Polskie firmy są podwykonawcami na rynku europejskim. Duże jest również zapotrzebowanie rynku wewnętrznego. Z tego względu w zakres zainteresowań w przemyśle obrabiarkowym wchodzi bardzo szeroki zakres prac, od drobnych i prostych detali po bardzo skomplikowane geometrie, specjalne materiały czy elementy wielkogabarytowe. Oferta czołowych firm musi zawierać szeroki zakres maszyn, od prostszych popularnych modeli producentów tajwańskich po bardzo zaawansowane technologicznie obrabiarki japońskie. Taka filozofia pozwala zaoferować efektywne rozwiązania dla każdej firmy poszukującej rozwiązań w dziedzinie obróbki skrawaniem.

***
Schneider Electric na V Forum Energetycznym w Sopocie
8–10 listopada br. w Sopocie odbyło się V Forum Energetyczne, które jest kontynuacją Forum Ekonomicznego w Krynicy. Wśród ponad 60 panelistów znaleźli się przedstawiciele rządów, parlamentów, firm energetycznych i instytutów naukowych z krajów Europy Środkowo-Wschodniej, a także Europy Zachodniej i USA. Jednym z partnerów spotkania była również firma Schneider Electric, lider w zarządzaniu energią elektryczną.

***
Marian Noga, Andrzej Ożadowicz
Systemy automatyki budynkowej a efektywność energetyczna budynków
W ostatnich kilku latach coraz mocniej podnoszona jest kwestia konieczności ograniczenia zużycia energii elektrycznej i cieplnej, przede wszystkim ze względu na globalny wzrost zapotrzebowania na te nośniki energii, przy jednoczesnych ograniczonych zasobach konwencjonalnych surowców służących powszechnie ich wytwarzaniu.

***
Andrzej Szulik
EXTA FREE. Bezprzewodowy system sterowania – cz. I
Nowością w ofercie Zakładu Mechaniki i Elektroniki ZAMEL jest bezprzewodowy system sterowania EXTA FREE, będący naturalnym rozwinięciem istniejącego na rynku od 2006 r. przewodowego systemu automatyki budynkowej EXTA.

***
Domito – system automatyki budynkowej z południa Polski
Domito jest innowacyjnym systemem zintegrowanego sterowania domem. Integruje, kontroluje i steruje oświetleniem, ogrzewaniem, klimatyzacją, zasilaniem urządzeń RTV i AGD, bramami i roletami, systemem zabezpieczeń i wieloma innymi funkcjami nowoczesnego domu.

***
Jak prawidłowo wykonać inteligentną instalację xComfort?
Coraz częściej instalatorzy wykonujący instalacje elektryczne w domach lub mieszkaniach stwierdzają, że tradycyjna instalacja dla ich klientów to za mało. Mieszkańcy chcieliby mieć możliwość wygodniejszego sterowania światłem, roletami oraz ogrzewaniem. Stąd coraz częstsze stosowanie tzw. „inteligentnych instalacji”, takich jak xComfort firmy Eaton Moeller, które spełniają wszystkie wcześniej wspomniane założenia.

***
Inteligentny budynek. System By-me
Firma Astat jest wyłącznym przedstawicielem włoskiej firmy VIMAR, producenta modułowego osprzętu elektroinstalacyjnego, oferującego szeroki wachlarz produktów wysokiej jakości: przyciski, łączniki, gniazdka, ściemniacze, regulatory, czujniki mediów i obecności, oprawy oświetlenia awaryjnego, bezpieczeństwa itp. Dzięki zastosowaniu systemu modułowego wszystkie produkty firmy Vimar można dowolnie konfigurować od 2 do 7 modułów w jednej ramce. Pozwala to nie tylko zwiększyć gamę dostępnych kolorów i wzorów, ale również ułatwia instalację i późniejsze zmiany.

***
Krzysztof Kania
Konstrukcja i funkcje przeznaczone do automatyki budynkowej. Falownik Vacon 100 HVAC
Specyfika zastosowań przemienników częstotliwości w aplikacjach automatyki budynkowej doprowadziła do powstania dedykowanego do tego sektora napędu Vacon 100 HVAC.

***
Katarzyna Potaczek
Nagroda Red Dot dla designerskich termostatów
Firma Danfoss wprowadza na rynek linię produktów nowej generacji pod nazwą living by Danfoss. Urządzenia te są odpowiedzią na wyzwania, które wynikają z szybko zmieniającego się stylu życia. W związku z tym wydarzeniem 7 października br. w Katowicach odbyła się konferencja przedstawiająca działanie i możliwości nowego systemu ogrzewania.

***
Marek Horyński, Jacek Majcher
Możliwość wizualizacji stanu instalacji w inteligentnych budynkach
Instalacja elektryczna w dzisiejszym budownictwie jest nieodzowną częścią budynku. W tradycyjnym wykonaniu poszczególne instalacje budynku są wykonywane przeważnie jako autonomiczne oraz sterują głównie urządzeniami tylko z własnego obwodu. W takim wykonaniu brakuje komunikacji pomiędzy komponentami tych instalacji oraz jakikolwiek centralny nadzór nad takimi instalacjami jest niemożliwy lub mocno ograniczony.

***
Wydajność energetyczna w inteligentnych budynkach
20 października br. podczas konferencji prasowej zorganizowanej w dwudziestą rocznicę powstania standardu nowoczesnych instalacji elektrycznych – inteligentnego budynku – KNX odbyło się spotkanie dziennikarzy z integratorami tego popularnego systemu automatyki. W warszawskiej Villi Foksal Krzysztof Sasin, przewodniczący Stowarzyszenia KNX Polska, przedstawił ideę Stowarzyszenia oraz możliwości systemu KNX.

***
Sandra Mroczkowska
Wizualizacje komputerowe oświetlenia obiektów mieszkalnych
Zastosowanie technik komputerowych widoczne jest niemal w każdej dziedzinie, także w technice świetlnej. Do wykonania dekoracyjnego oświetlenia obiektu należy dobrać odpowiedni sprzęt oświetleniowy. Realizując projekt, można przeanalizować kilka koncepcji iluminacji obiektu, a ostatecznie wybrać najlepsze rozwiązanie zarówno pod względem estetycznym, jak i ekonomicznym. Programy komputerowe umożliwiają porównanie uzyskanych efektów wizualizacji z każdego kierunku i ujęcia, co jest szczególnie istotne przy projektowaniu iluminacji. Istnieje wiele programów komputerowych umożliwiających wizualizację oświetlenia dekoracyjnego.

***
Bezpieczeństwo maszyn. Marketingowy chwyt czy brutalna rzeczywistość?
1 maja 2004 r. Polska stała się pełnoprawnym członkiem Unii Europejskiej. Zawarty sojusz dał początek zmianom wynikającym głównie z przepisów prawnych, jakie Polska musiała spełnić, aby w tym sojuszu pozostać. Głównymi intencjami Wspólnoty Europejskiej była i jest ochrona zdrowia obywateli oraz rynek oparty na swobodnym przepływie towarów. Do zrealizowania tej idei mają służyć europejskie dyrektywy. Jedną z podstawowych i najważniejszych dyrektyw nowego podejścia jest DYREKTYWA MASZYNOWA. To właśnie ona „określa podstawowe wymogi w zakresie bezpieczeństwa i ochrony zdrowia”.

***
Bezpieczne procesy przemysłowe z MB Cap Ultra
Spadki napięcia w środowiskach przemysłowych występują z większą częstotliwością od kiedy systemy zasilania stały się bardziej skomplikowane.

***
Safety@Festo. Bezpieczeństwo w automatyce
Bezpieczeństwo dotyczy wszystkich maszyn oraz instalacji przemysłowych i związane jest z odpowiednimi przepisami lub wytycznymi Unii Europejskiej. Dla inżynierów automatyków oznacza to również, że tworzone przez nich rozwiązania wymagają stosowania bezpiecznych układów sterowania.

***
Ryszard Klencz
Konferencja KOMTECH 2010. Innowacyjne techniki i technologie dla górnictwa
Jedenasta międzynarodowa konferencja naukowo-techniczna z cyklu KOMTECH 2010 prezentowała zagadnienia Bezpieczeństwo – Efektywność – Niezawodność. Organizowana była w ramach obchodów 60. rocznicy powstania Instytutu Techniki Górniczej KOMAG.

***
Ryszard Klencz
Jubileusz 50-lecia pracy naukowo-dydaktycznej prof. dr. hab. inż. Zdzisława Kłeczka. Panie Profesorze jest Pan dla nas przyjacielem
Z dr inż. Dagmarą Zeljaś, najmłodszą doktorantką i wychowanką Profesora Zdzisława Kłeczka, rozmawiał redaktor miesięcznika „Napędy i Sterowanie” Ryszard Klencz.

***
Stefan Gierlotka
Skutki rażenia prądem elektrycznym w specyficznych warunkach klimatycznych
Informacje o oddziaływaniu prądu elektrycznego na organizm człowieka pochodzą z doświadczeń na zwierzętach, zwłokach ludzkich, ze studiów materiałów powypadkowych oraz badań ludzi porażonych prądem elektrycznym. Pierwsze opisane eksperymenty z oddziaływaniem elektryczności na organizmy żywe pochodzą z XVIII wieku. Badano wtedy głównie wpływ elektryczności statycznej, a więc nagłych wyładowań dużych ładunków elektrycznych w ciele człowieka. Elektryfikacja miast z końcem dziewiętnastego wieku przyniosła nieznane wcześniej śmiertelne wypadki porażeń prądem. Rozpoczęto badania przyczyn śmierci spowodowanej rażeniem prądem elektrycznym.

***
Grzegorz Galowy, Grzegorz Konieczny, Dariusz Krzykawski
System bezpieczeństwa ruchu załogi i urządzeń w aspekcie wymagań zakładów górniczych
W kopalniach węgla kamiennego szczególnie istotną kwestią bezpieczeństwa jest właściwa lokalizacja zatrudnionych osób, w szczególności pracowników dołowych. Najistotniejsza jest kontrola obecności załogi w miejscach, gdzie poziom zagrożenia jest wysoki. Do takich miejsc można zaliczyć strefy zagrożenia tąpaniami oraz strefy w pobliżu pracujących maszyn. Równie istotna dla działania zakładu górniczego jest kontrola ruchu urządzeń oraz materiałów.

***
Jerzy Jura, Sławomir Bartoszek, Jerzy Jagoda, Krzysztof Stankiewicz
Magistrala CAN w roboczych maszynach ciężkich
Realizacja każdego projektu powinna zmierzać do osiągnięcia konstrukcji zbliżonej do doskonałej. Na przeszkodzie do osiągnięcia postawionego celu pojawia się jednak wiele barier. Do najbardziej znaczących należy zaliczyć cenę i niedoskonałość wykorzystywanych technologii. Dużym problemem jest również umiejętność synergicznego wykorzystania wiedzy z różnych dziedzin nauki.

***
Krzysztof Krauze, Łukasz Bołoz
Model jednoorganowego frezującego kombajnu ścianowego
Grubość pokładu węgla kamiennego decyduje o wysokości wyrobiska ścianowego, natomiast jego nachylenie oraz deformacje wpływają na długość ściany. Podane uwarunkowania mają znaczenie przy doborze maszyn i urządzeń kompleksu ścianowego. Umownie przyjmuje się, że pokłady o miąższości 1–1,5 m są pokładami cienkimi.

***
Agnieszka Maczyszyn
Ocena strat w silniku hydraulicznym na przykładzie badań silnika SWSB-63
W obecnym świecie klient, jak i producent ukierunkowani są na jakość, czyli klient – na otrzymanie produktów wysokiej jakości, a producent – na oferowanie coraz to lepszych jakościowo produktów poprzez poszukiwanie sposobów na podnoszenie jakości wyrobu. Jakość danego wyrobu można podnosić na wiele sposobów, na przykład poprzez poszukiwanie nowych rozwiązań konstrukcyjnych, technologii wytwarzania czy też metod badawczych.

***
Monika Gomółka
Międzynarodowe Targi Ochrony Środowiska POLEKO 2010. Ekologia z techniką w tle
Najnowsze rozwiązania w zakresie ochrony środowiska, ciekawe ekspozycje specjalne, pokazy sprzętu komunalnego, specjalistyczne konferencje i warsztaty wypełniły tradycyjnie czas wystawców i zwiedzających hale Targów POLEKO w Poznaniu. Targi odbyły się równocześnie z Międzynarodowymi Targami Techniki Komunalnej KOMTECHNIKA oraz Targami Produktów i Usług dla Samorządów Lokalnych GMINA w dniach 23–26 listopada br., a ich gospodarzem były Międzynarodowe Targi Poznańskie.

***
Katarzyna Potaczek
Kongres Produkcji i Technologii PROTECH 2010. Zmiany na lepsze
W dniach 26–27 października br. na terenie nowo powstałego Regionalnego Centrum Turystyki Biznesowej we Wrocławiu, tuż obok zabytkowej Hali Stulecia, odbyła się szósta edycja Kongresu Produkcji i Technologii PROTECH. Kongres został zorganizowany przez wydawcę magazynów „Inżynieria i Utrzymanie Ruchu Zakładów Przemysłowych”, „Control Engineering Polska” oraz portalu MSI Polska – firmę TMI Polska.

Reklama