Pokaż menu

Archiwum

Firmy z okładek

Firmy z okładek

 
ptak warsaw expo ebm papst sap weld B&RSEW EURODRIVE

Reklama

Współpraca

Archiwum - numer 11/2023

Napędy i Sterowanie
numer 11/2023


Jeden system modułowy firmy SEW-EURODRIVE, który zmienia wszystko. Modułowy system automatyki MOVI-C®
Jako lider techniki napędowej i rozwiązań do automatyzacji uważamy, że innowacyjność jest decydującym czynnikiem stanowiącym podstawę naszego zrównoważonego podejścia do opracowywania produktów, procesów i usług. Na każdym etapie działalności niezmiennie staramy się uwzględniać potrzeby  i wymagania naszych Klientów. Co więcej, jedynym sposobem, w jaki możemy osiągnąć cele środowiskowe i klimatyczne przy jednoczesnym zwiększeniu wartości naszej firmy jest zapewnienie oszczędnego wykorzystania zasobów w całym łańcuchu wartości.

***

WARSAW METALTECH – wydarzenie, w którym innowacje i inwestycje są na pierwszym miejscu
Targi technologii, maszyn i narzędzi do obróbki metalu WARSAW METALTECH to wydarzenie, w którym innowacje i inwestycje są na pierwszym miejscu. Nowoczesna formuła, kontraktacyjne warunki i otwartość na nowe technologie są gwarantem satysfakcji odwiedzających. Event odbędzie się w dniach 23–25 stycznia 2024 roku w Ptak Warsaw Expo.

***

Rozwiązania napędowe dla systemów załadunku towarów
Wyobraźmy sobie, że stadion piłkarski jest wypełniony pszenicą do głębokości 3 metrów. To około 13 440 ton, co wystarczy na wyprodukowanie 19 550 000 bochenków chleba. Teraz wyobraźmy sobie, że całe to zboże jest ładowane na statek w czasie jednej godziny. W takim tempie codziennie ładuje się i rozładowuje niezliczone statki ze zbożem w terminalach w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie.

***

Zrealizowane projekty modernizacyjne potwierdzają, że napędy o zmiennej prędkości obrotowej Sytronix zmniejszają zużycie energii przez urządzenia nawet o 80%. Zielona hydraulika dla klimatu
Inicjatywy mające na celu ochronę wywierają na producentów maszyn coraz większą presję. Oczekuje się od nich, że będą pomagali swoim klientom w osiąganiu celów klimatycznych, oferując im rozwiązania hydrauliczne o dużej sprawności energetycznej. Napędy o zmiennej prędkości obrotowej Sytronix firmy Bosch Rexroth zmniejszają zużycie energii elektrycznej i obniżają jej koszty nawet o 80% w porównaniu z tradycyjnymi technologiami, natomiast inteligentne systemy elektrohydrauliczne w takim samym stopniu pośrednio redukują emisję CO2. Firma Bosch Rexroth osiągnęła te wyniki po zrealizowaniu projektów modernizacyjnych.

***

5G i Przemysł 4.0 – idealna para od Orange
„Wkrótce będzie możliwe bezprzewodowe wysyłanie informacji na cały świat, tak że każdy człowiek będzie mógł to robić przy pomocy małego urządzenia noszonego przy sobie” (Nikola Tesla, The New York Times: Popular Mechanics). Przemyślenia Tesli z 1909 roku stały się zwiastunem odważnych, nowych czasów, w których Internet oraz urządzenia mobilne zaczęły nam towarzyszyć w życiu codziennym.

***

Sławomir Szymaniec, Marek Kacperak
Badania stanu izolacji uzwojeń silników elektrycznych
Badania izolacji uzwojeń silników elektrycznych są badaniami podstawowymi. Wyniki badań decydują o dopuszczeniu silnika do eksploatacji, a na etapie produkcji silnika umożliwiają ocenę jakości uzwojenia.

***

David Portugal, Miguel A. Santos, Samuel Pereira i Micael S. Couceiro
Bezpieczeństwo aplikacji robotów z wykorzystaniem ROS
Roboty stają się częścią naszego codziennego życia w społeczeństwie. Oprócz szerokiego zastosowania w przemyśle, obecnie roboty odgrywają ważną rolę w zastosowaniach domowych, medycznych, kosmicznych i wojskowych. Ostatnie badania zaprezentowały znaczące innowacje również w innych dziedzinach, takich jak robotyka społeczna, robotyka polowa czy inteligentne pojazdy. Powszechne zastosowanie robotów w tych dziedzinach zostało znacznie przyspieszone ze względu na ostatnie postępy w dziedzinie kontroli, sztucznej inteligencji (SI), podejmowania decyzji, uczenia się robotów, lokalizowania i mapowania, planowania ruchu, wizji komputerowej, rozwoju czujników i innych istotnych dziedzin [1].

***

Anna Szymczak
Czy zakładanie firmy w celu pozyskania dotacji ma sens?  
Czasami przedsiębiorcy rozważają założenie nowego podmiotu pod kątem pozyskania dotacji unijnej na rozwój działalności. Zakładanie firm jest proste, ale czy faktycznie pomaga w pozyskaniu dotacji? Jakie są wady i zalety takiej drogi?

***

Produkcja 4.0. Praktyki firm w Polsce
Modernizacja i transformacja w przedsiębiorstwach są owocem działania własnych komórek badawczych lub zakładów B+R grupy, dzielenia się doświadczeniami na poziomie koncernu, jak i efektem pomocy wyspecjalizowanych przedsiębiorstw czy instytucji.

***

Andrzej Augusiak, Remigiusz Izbaner, Jakub Labudda
Realizacja układu SZR na bazie sterownika PLC WAGO PFC200
Streszczenie: Artykuł opisuje projekt i wykonanie układu Samoczynnego Załączania Rezerwy (SZR), który został zrealizowany z wykorzystaniem sterownika PLC WAGO PFC200 i jest wdrażany w systemie stacji elektroenergetycznej Laboratorium LINTE^2 na Politechnice Gdańskiej.

Abstract: The paper describes the design and implementation of the Automatic Transfer Switch (ATS) system that is implemented using the WAGO PFC200 PLC controller and is going to be applied in system of power substation in the LINTE^2 Laboratory of the Gdańsk University of Technology. (Implementation of the ATS system using the WAGO PFC200 PLC controller).

***

Helena Dodziuk
Kierunki rozwoju druku 3D
Przemysł druku 3D, 3DP, [1] znajduje się na ciekawym etapie rozwoju. Z jednej strony pandemia przyczyniła się do jego przyspieszenia [2], wykazując m.in. ważną rolę 3DP w przeciwdziałaniu zrywania łańcuchów dostaw [3]. Z drugiej – odbywają się na tym rynku interesujące przetasowania, łączenia firm i ich zakupy. Ostatnio dyskutowano nawet o tym, czy legendarna firma 3D Systems „pożre” inną legendę – firmę STRATASYS [4]. Tym zjawiskom towarzyszy burzliwy rozwój 3DP. Główne jego kierunki to adoptowanie tej technologii wytwarzania do produkcji średnio- i wielkoseryjnej, nowe i bardziej efektywne zastosowania w różnych dziedzinach oraz opracowanie nowych materiałów znajdujących zastosowania w coraz to nowych dziedzinach.

***

Katarzyna Zając
Nowoczesne roboty i najciekawsze rozwiązania technologiczne. Warsaw Industry Week za nami
Warsaw Industry Week to flagowe wydarzenie organizowane w Ptak Warsaw Expo. Jego siódma edycja przyciągnęła tysiące odwiedzających biznesowych, spragnionych kontraktacji, networkingu, edukacji i pokazów najnowocześniejszych technologii.

 

Reklama