Archiwum - numer 04/2003
Eiko Filler, Michael GutmannKompaktowe, zoptymalizowane pod względem długości serwomotoreduktory
Idealnym zastosowaniem dla synchronicznych serwomotoreduktorów są aplikacje o dużej dynamice. W wyniku dużej sprawności, małego momentu bezwładności ma- sy oraz, przykładowo, precyzyjnego i niewrażliwego systemu zwrotnego rezolwera, serwomotoreduktory te są w stanie rozwiązać każde zadanie położeniowe, oferując odpowiednio dopasowane prędkości i momenty obrotowe.
***
Witold Ober
Rodzaje budowy silników prądu stałego
W niniejszym artykule zostały krótko omówione rodzaje budowy małych silników prądu stałego, które rozwinęły się z biegiem czasu dla poszczególnych zastosowań.
***
Andrzej Milecki
Sterowanie liniowych serwonapędów elektrohydraulicznych - część II
Badania metod sterowania serwonapędami elektrohydraulicznymi W Zakładzie Maszyn Technologicznych Instytutu Technologii Mechanicznej PP prowadzone są różnorodne badania teoretyczne, symulacyjne oraz doświadczalne dotyczące sterowania liniowymi serwonapędami elektrohydraulicznymi. W ich ramach opracowano modele teoretyczne i symulacyjne różnorodnych zespołów serwonapędów elektrohydraulicznych. Z ich wykorzystaniem sprawdzane są możliwości zastosowania nowoczesnych technik regulacyjnych. Prowadzone badania doświadczalne dotyczą właściwości i charakterystyk poszczególnych elementów składowych serwonapędów.
***
Kamil Ziółkowski
STARTER dla każdego, czyli doskonały program uruchomieniowy dla początkujących i profesjonalistów
STARTER jest programem służącym do łatwego i szybkiego uruchamiania przekształtników częstotliwości firmy Siemens z rodziny MICROMASTER 4. Jest to narzędzie przeznaczone zarówno dla początkujących, jak i dla zaawansowanych użytkowników napędów. Program posiada wbudowanego asystenta, który prowadzi użytkownika przez cały proces uruchamiania. Dodatkowo prezentacja wszystkich funkcji przekształtnika w postaci graficznej ułatwia konfigurację różnych aplikacji napędowych.
***
Jacek Lasowy, Stanisław Strzelecki
Przekładnie ślimakowe serii "W"
Przekładnie ślimakowe serii "W" BONFIGLIOLI stosowane są w przypadkach, gdy zależy na dużej liczbie przełożenia i znacznej równomierności przenoszenia ruchu przy zachowaniu możliwie największej cichobieżności. Przekładnie serii "W" zastępują dotychczas produkowane przekładnie ślimakowe serii "VF" [1], przy czym są z nimi w pełni wymienialne. Przekładnie ślimakowe "W-EP" z korpusem pokrytym specjalną warstwą tworzywa epoksydowego, elementami przekładni wykonanymi ze stali kwasoodpornej oraz specjalnymi uszczelnieniami, zalecane są w przemyśle spożywczym.
***
Wonderware FactorySuite A2 - nowa generacja oprogramowania przemysłowego
Zestaw oprogramowania dla przemysłu Wonderware FactorySuite A2 jest pierwszym pakietem oprogramowania stworzonym na bazie technologii ArchestrA - technologii służącej do budowania oprogramowania przemysłowego.
***
Paweł Biały, Marcin Janeczek
Inteligentna kotłownia
Czasy, w których kotłownię parową postrzegano jako system pieców węglowych obsługiwanych i nadzorowanych przez 24 godziny na dobę, powoli odchodzą do historii. W dzisiejszych czasach "inteligentnych budynków" i wszechobecnej konkurencji, która wymusza na inwestorach optymalizację kosztów, przed kotłownią stawia się surowe wymagania dotyczące pewności dostaw mediów, kosztów produkcji, bezpieczeństwa. W przyszłości prawdopodobnie kotłownie sterowane będą sztuczną inteligencją, która zbiera informacje, analizuje je i dostarcza ciepła według zapotrzebowania, ograniczając koszta jego otrzymania. Już dziś natomiast możemy obejrzeć w Polsce kotłownię sterowaną przez Internet, w której wykorzystano najnowsze osiągnięcia z dziedziny automatyki.
***
Grzegorz Czeszyk
Inkrementalny przetwornik kąta serii CoreTech
W marcowym numerze "NiS" zostały ogólnie przedstawione przetworniki kąta serii CoreTech firmy STEGMANN. Bieżący artykuł poświęcony jest bliższej prezentacji enkodera inkrementalnego tej serii oznaczonego symbolem CI 6.
***
Witold Jaszczuk
Elektromagnesy prądu stałego Część pierwsza - sprawność
Elektromagnes jest najdawniej odkrytym i jednym z najprostszych konstrukcyjnie przetworników energii elektrycznej na mechaniczną. Wynaleziono go w 1825 r. (Sturgeon), a więc 53 lata wcześniej niż żarówkę (1878 - Swan i 1879 - Edison).
***
Wybrane kable specjalne w zastosowaniach niekonwencjonalnych
Podstawowym celem typowego producenta kabli jest stworzenie oferty w formie jak najgrubszego katalogu. Lektura tego dzieła jest w stanie wyprowadzić z równowagi nawet najbardziej zaprawionego w boju pracownika działu utrzymania ruchu. Szczęśliwie jest na świecie także bardzo, bardzo nieliczna grupa producentów kabli, którzy są szczęśliwi wtedy, gdy wiedzą, że dzięki nim Klient zasypia rozluźniony i z błogim uśmiechem całkowitego usatysfakcjonowania.
***
Paweł Kwiatkowski
Zastosowanie i sposoby zasilania układów obejściowych (w tym Static-Switch) dla UPS
Układy obejściowe Bypass typu Static-Switch są powszechnie stosowane w zasilaczach UPS klasy On Line. Są zrealizowane w postaci tyrystorowych układów przełączających 2-połówkowych, osobno dla wyjścia układu falownika oraz toru obejściowego. Sterowanie przełączaniem odbywa się automatycznie (poprzez układy sterujące UPS) bądź ręcznie (zmiana trybu pracy UPS wywołana przez użytkownika). [...]
***
Romuald Bartkowicz
AUTOMATYKA ONLINE - branżowy serwer automatyki przemysłowej
Czwarty rok istnienia branżowego serwera automatyki przemysłowej Automatyka OnLine zaczął się od radykalnych zmian, zarówno w szacie graficznej, jak i w sferze oprogramowania.
***
Małe, lekkie i tanie! Miniaturowe prowadnice liniowe DryLinŽ TK 04
Ślizgowe prowadnice liniowe TK 04 firmy igus znajdują zastosowanie wszędzie tam, gdzie wymagana jest niewielka waga, małe wymiary i cicha praca z dużymi prędkościami. Jednakże pod pojęciem miniaturyzacji kryje się o wiele więcej. Przy takich samych wymiarach skojarzonych, jakie posiadają powszechnie dostępne prowadnice toczne, nowa koncepcja ślizgowych prowadnic liniowych oferuje dodatkowe korzyści.
***
W. Kollek, Z. Kudźma, M. Stosiak
Elektrohydrauliczne układy sterowania i regulacji w technice proporcjonalnej
Zaletą układów hydrostatycznych jest m.in. łatwa możliwość automatyzacji tego rodzaju napędu. Uwidacznia się to zwłaszcza przy zastosowaniu zaworów proporcjonalnych lub serwozaworów. Istotą sterowania proporcjonalnego jest utrzymywanie proporcjonalności pomiędzy elektrycznym sygnałem wejściowym (natężeniem prądu sterującego) o małej mocy a hydraulicznym sygnałem wyjściowym ciśnienia lub natężenia przepływu o znacznie większej mocy [1].
***
Nowości National Instruments
- NI PCI-7342 - NI FP-2015 - Inteligentny kontroler FieldPoint z interfejsem Ethernet - 512 MB pamięci nieulotnej
***
Jubileuszowe EuroLab 2003
Piąta edycja Międzynarodowych Targów Analityki i Technik Pomiarowych EuroLab 2003 odbyła się na terenie Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie,w dniach 26-28 lutego br. Impreza stanowi jedyne tego typu forum spotkań dla specjalistów z branży chemicznej, analitycznej i laboratoryjnej w Europie Środkowej i Wschodniej. Imprezę zorganizowano pod patronatem Wydziału Chemii Uniwersytetu Warszawskiego, Komitetu Chemii Analitycznej Polskiej Akademii Nauk i Centrum Badań Ekologicznych Akademii Nauk. Podczas Targów gościli w Warszawie przedstawiciele firm z Polski, Niemiec, Austrii, Finlandii, Litwy, Belgii i Rosji, a także Stanów Zjednoczonych.
***
Targi trzech branż
W Paryżu, od 11 do 14 marca br., na terenie Parc des Expositions - Paris-Nord Villepinte zorganizowane zostały 19. Międzynarodowe Targi Obróbki Powierzchniowej i Powłok - SITS 2003. Ekspozycja poświęcona jest nowościom i pierwszemu w tym roku przeglądowi perspektyw dla branży.
***
Nowy dodatek "Napędów i Sterowania"
"Ważenie - Dozowanie - Pomiary", jeden z tytułów wydawanych przez nasze wydawnictwo, przekształcony zostanie od następnego numeru w kolorowy dodatek do miesięcznika "Napędy i Sterowanie". Nie zmieni się natomiast cykliczność jego ukazywania się. Od numeru 2 (10) nasz kwartalnik, już w formie dodatku, pojawi się tak, jak zazwyczaj, w maju, sierpniu i listopadzie. Wybraliśmy te miesiące nieprzypadkowo.