Archiwum - numer 06/2013
NOWOŚĆ. SINAMICS V20 – nowy, kompaktowy przekształtnik częstotliwościFirma Siemens, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, wprowadziła na rynek przekształtnik częstotliwości SINAMICS V20. Napęd przeznaczony jest do podstawowych aplikacji techniki napędowej, takich jak: pompy, wentylatory, kompresory, przenośniki, mieszalniki i wirówki. Ilość parametrów została zredukowana do niezbędnego minimum, dzięki czemu procedura uruchomienia urządzenia jest niezwykle łatwa, intuicyjna i szybka. Wysoka odporność na wahania napięcia sieci zasilającej, efektywny system chłodzenia konwekcyjnego oraz lakierowane płytki drukowane sprawiają, że SINAMICS V20 jest bardzo odporny na niekorzystne warunki środowiskowe (podwyższona temperatura, wilgotność i zapylenie). Montaż urządzeń bezpośrednio obok siebie pozwala ograniczyć do minimum ilość zajmowanego miejsca w szafie sterowniczej.
***
Coraz większe wyzwania dla firm. Rozwiązanie Tecnomatix – Plant Simulation
Przedsiębiorstwa stają przed coraz większymi wyzwaniami za sprawą ciągle rosnących kosztów, dużej różnorodności produktów, indywidualnych wymagań klientów czy też krótszych czasów dostaw. Czynniki te zmuszają do dokonywania ciągłych zmian w obszarze produkcji i logistyki. Podstawą sukcesu jest szybkie i elastyczne dostosowanie się do zmiennych warunków, tworzenie wydajnych procesów, a przede wszystkim podejmowanie trafnych kluczowych decyzji opartych na wiarygodnych danych.
***
Przetwornice częstotliwości serii SY8000 firmy Sanyu
Seria SY8000 to nowa generacja sterowanych wektorowo falowników, prezentująca nowoczesną myśl techniczną firmy Sanyu Electronics Equipment Co. Ltd. Falowniki te są produkowane od mocy 0,75 kW do 400 kW w wersji jedno- i trójfazowej.
***
Mariusz Snowacki
Przekładnie hipoidalne THF
Przekładnie hipoidalne THF pojawiły się w ofercie HF Inverter Polska w czerwcu 2012 roku. Stanowiło to odpowiedź na potrzeby rynku maszynowego, który poszukiwał alternatywy dla przekładni ślimakowej, która pomimo szeregu korzystnych cech technicznych posiada jedną istotną wadę – niską sprawność. Dodatkowo producenci maszyn oczekiwali produktu, który będzie posiadał wszystkie korzystne cechy techniczne przekładni ślimakowej, zachowując istotne wymiary montażowe przekładni ślimakowych (wznos wału, średnica wału, rozstawy śrub montażowych) i dodatkowo musi wykazać się korzystnym stosunkiem ceny do przenoszonej mocy z wału czynnego na bierny.
***
Bauer Gear Motor – specjalista w zakresie motoreduktorów
Od ponad 75 lat oferujemy rozwiązania związane z napędami wszędzie tam, gdzie potrzebne są napędy elektryczne o wysokich momentach obrotowych do różnych maszyn i urządzeń. Siedziba naszej spółki znajduje się od 1927 r. w Esslingen w Niemczech, lecz znani jesteśmy na całym świecie. Z naszych doświadczeń w zakresie motoreduktorów od lat korzystają liczni klienci.
***
Wybór właściwego łożyska. Fachowe doradztwo może znacznie zmniejszyć koszty
Przy wyborze łożysk należy wziąć pod uwagę wiele czynników. Projektanci z branży obrabiarek oraz budowy obiektów przemysłowych powinni uważnie rozważyć dostępne opcje, jeżeli chcą zagwarantować użytkownikom maszyn maksymalną dostępność i produktywność urządzeń. Trzy przykłady projektów konsultacyjnych firmy NSK pokazują, że możliwe jest znaczące zmniejszenie kosztów i zwiększenie zarówno efektywności, jak i produktywności, nawet poprzez optymalizację doboru łożysk do maszyn już produkowanych.
***
Grzegorz Święcicki
Aicure UJ30/35 – utwardzarki ultrafioletowe firmy Panasonic
Skuteczność utwardzania materiałów typu tusze, farby, kleje czy inne tworzywa przy pomocy naświetlania ultrafioletowego zauważono już dawno temu. Standardowo do tego typu aplikacji używano lamp ultrafioletowych, ale wraz z rozwojem przemysłu coraz bardziej w procesie produkcji znaczące zaczęły być takie czynniki, jak szybkość działania, oszczędność energii i dokładność. Lampy ultrafioletowe długo się nagrzewają, co skutkuje tym, że są one po prostu włączone na stałe podczas procesu, powierzchnia naświetlania jest mało precyzyjnie regulowana, często są to o wiele za duże obszary w porównaniu do potrzeby, oprócz tego lampy powodują znaczne nagrzewanie się materiału nie tylko utwardzanego, ale i tego, na którym utwardzamy. Możliwość wystąpienia odkształceń przy nagrzewaniu eliminuje lampy ultrafioletowe z aplikacji, gdzie jest to niepożądane. Wszystkie te wady zostały uwzględnione przy projektowaniu nowych rozwiązań do utwardzania przemysłowego ultrafioletem.
***
MODERNIZACJA – nowa przyszłość dla sprawdzonych maszyn
Modernizacja stawia na sprawdzone rozwiązania techniczne. Celem gruntownej renowacji jest przywrócenie pierwotnego stanu maszyny, a także dostosowanie jej do wymogów dnia dzisiejszego i jutrzejszego. Nowy układ sterowania daje zupełnie nowe możliwości obróbki. Dowodem na to są zmodernizowane maszyny w firmie INTERMECH Sp. z o.o. mieszczącej się w Stalowej Woli, gdzie nowe urządzenia firmy HEIDENHAIN w szczególny sposób łączą ze sobą przeszłość i przyszłość.
***
Koncepcja HEIDENHAIN. Interaktywny Trening – HIT dla 5 osi
Interaktywny program HIT jest programem szkoleniowym wprowadzającym w podstawowe zagadnienia programowania CNC dla sterowań HEIDENHAIN. System został specjalnie opracowany z myślą o uczniach, osobach uczących się zawodu i zmieniających kwalifikacje zawodowe. Nauka z zakresu funkcji sterowania odbywa się przy pomocy animacji, zadań i ćwiczeń sprawdzających. Przyswojoną wiedzę można sprawdzić przy pomocy specjalnych testów. W roku 2013 koncepcja HIT została rozszerzona o ważny pakiet szkoleniowy: „HIT Obróbka w osiach 3+2”. Dzięki niemu można poznać podstawy obróbki w nachylonym układzie współrzędnych.
***
Nowoczesne napędy w automatyce
Przez ostatnie lata w wielu dziedzinach nastąpił znaczący wzrost zastosowania małych silników. Wśród branż wykorzystujących rozwiązania tego rodzaju znajdują się między innymi: automatyka laboratoryjna, półprzewodnikowe urządzenia transportowe, CCTV oraz automatyka przemysłowa.
***
Cylindry i akumulatory kompozytowe firmy Parker
Wysokociśnieniowe elementy hydrauliki siłowej, ze względu na ciśnienia pracy i obciążenia zewnętrzne, muszą być wykonane z materiałów o odpowiednich parametrach wytrzymałościowych, co niestety pociąga za sobą dużą masę tych elementów. Tradycyjnie, w typowych rozwiązaniach przemysłowych, stal jest standardowym materiałem konstrukcyjnym, natomiast jedynie sporadycznie, gdy zachodzi konieczność zredukowania masy, stosuje się materiały wykonane ze specjalnych stopów. Wprowadzenie na rynek wysoko wytrzymałych materiałów z włókna szklanego otworzyło nowe możliwości. Pojawiały się, co prawda, rozwiązania, w których kompozyty używane były jako materiały wzmacniające przy konstrukcjach o mniejszych grubościach ścianek, jednakże wytrzymałość, jaką przenoszą metalowe konstrukcje, wciąż zmuszała do ich używania i tym samym redukcja masy tych urządzeń nie dawała zadawalających rezultatów.
***
WIĘKSZA I LEPSZA – to właśnie nowa pompa VP1-130
Parker Hannifin wprowadził na rynek jedną z najmocniejszych na świecie pomp o zmiennym wydatku do zastosowań w samochodach ciężarowych.
***
Nowoczesne systemy sterowania oświetleniem
Obecnie trendy w sterowaniu oświetleniem budynków wielorodzinnych, biurowców czy obiektów branży HoReCa ukierunkowane są na pełną automatyzację przełączania oświetlenia w zależności od potrzeb użytkowników. Takie wymagania spełniają mikrofalowe czujniki ruchu, których działanie oparte jest o cykliczne generowanie fali radiowej. Fala odbija się w otaczającej przestrzeni, a czujnik zapisuje czas, po jakim nastąpił odbiór fali. W przypadku jakiejkolwiek zmiany w monitorowanej strefie następuje automatyczne uruchomienie oświetlenia. Oferowane przez firmę ZAMEL mikrofalowe czujniki ruchu to energooszczędność, wysoka jakość oraz komfort użytkowania.
***
Cube67+ dla EtherCAT
Elastyczny i modułowy system dla magistrali przemysłowych Cube67 oferuje rozwiązania instalacyjne, które mogą być dostosowane do potrzeb dowolnej aplikacji. Konkurencyjność tej rodziny produktów wzrosła po wprowadzeniu węzła sieci EtherCAT. Zmiana ta otwiera drzwi wielu nowym aplikacjom.
***
Sejf modułowy Level E
Zagrożeniem dla kluczowych aplikacji i danych przedsiębiorstwa są nie tylko ataki hakerskie oraz wirusy. Nowy sejf modułowy Modulsafe Level E firmy Rittal chroni przed zagrożeniami fizycznymi, takimi jak ogień, woda, pył, gazy pożarowe czy nieuprawniony dostęp. Jest to solidne, pewne, a jednocześnie elastyczne zabezpieczenie infrastruktury informatycznej organizacji.
***
Rittal na targach w Hanowerze 2013
Zgodnie z hasłem targów w Hanowerze 2013 „Integrated Industry”, Rittal – jako jeden z największych wystawców – zaprezentował na powierzchni 2000 m2 nowe rozwiązania dla zintegrowanych procesów tworzenia wartości w przemyśle oraz IT. Wspólnie z siostrzaną spółką Eplan i producentem obrabiarek Kiesling, Rittal przedstawił przyszłość budowy rozdzielni. Do głównych elementów ekspozycji firmy zaliczała się prezentacja zintegrowanego łańcucha procesów – od engineeringu po zrobotyzowaną instalację oraz okablowanie szaf sterowniczych. Rittal ustanawia trendy także w IT, prezentując RiMatrix S, pierwszą na świecie koncepcję całkowicie standardowej budowy data center.
***
O firmie MASZCZYK
Firma MASZCZYK jest wiodącym polskim producentem obudów z tworzyw sztucznych do urządzeń elektronicznych oraz dostawcą systemów dla elektroniki. Od 30 lat, czyli od 1983 roku, dostarczamy nasze produkty krajowym i zagranicznym odbiorcom.
***
Zalety silników 120-hercowych oferowanych przez Lenze
Częstotliwość znamionowa dla silników trójfazowych wynosząca 50 Hz to ciągle jeszcze oczywistość. Jednak powstaje pytanie: dlaczego uzwojenia takich maszyn asynchronicznych zbudowane są właśnie w ten sposób? Szczególnie że dzięki kombinacji z przemiennikami częstotliwości obroty silników są już zmienne. A przecież 60 Hz dla sieci północnoamerykańskich czy 87 Hz jako ulubiona częstotliwość w pompach czy w wentylatorach to są już znane wartości.
***
Koła zębate zamiast pasów. Żwirownia zmniejsza koszty i utrzymanie przy użyciu motoreduktorów
W wielu żwirowniach i kamieniołomach przenośniki taśmowe napędzane są przez przekładnie pasowe. Przez długi czas było tak również w przypadku żwirowni NORSTONE AS w Tau, położonym w południowo-zachodnim regionie Norwegii. Jednak niedawno NORSTONE, spółka należąca do niemieckiego Heidelberg Cement AG, zdecydowała się zmienić je na nowe, solidne motoreduktory. Plusami tej opcji były niższe koszty inwestycji oraz zwiększenie niezawodności pracy, wraz z poprawą bezpieczeństwa procesu. Poza tym operatorzy przewidzieli redukcję zużycia energii dzięki wyższej wydajności nowych układów napędowych.
***
Tomasz Kochanowski
Przemyślana miniaturyzacja. Przemienniki częstotliwości ASTRAADA DRIVE GD10
Rodzina przemienników częstotliwości Astraada Drive została rozbudowana o nową serię najmniejszych falowników, nazwaną GD10. W ramach serii GD10 dostępne są rozwiązania 1-fazowe o mocach 0,2~2,2 kW oraz 3-fazowe 0,75~2,2 kW.
***
Diagnostyka w rozproszonych modułach I/O
Maksymalizacja produktywności maszyn i urządzeń w zakładach przemysłowych jest celem stawianym przed osobami zajmującymi się wdrażaniem w zakładach przemysłowych systemu TPM (Total Productive Maintenance). Czynności prowadzone w ramach TPM przyczyniają się m.in. do wyeliminowania źródeł potencjalnych awarii oraz do ciągłego udoskonalania procesów produkcyjnych.
***
Monika Gomółka
Dni Otwarte Robotyki i Automatyki. Specjalna technologia u podstaw inteligentnej automatyzacji i robotyzacji
Trzydniowa ekspozycja rozwiązań w zakresie automatyzacji i robotyzacji procesu produkcji, która odbyła się w siedzibie firmy AIUT w Gliwicach, głównego partnera organizatora COMAU ROBOTICS, miała na celu prezentację nowoczesnych rozwiązań wszystkich zainteresowanych zarówno nowościami COMAU ROBOTICS, AIUT, B&R, COGNEX, BALLUFF, TURCK, jak i praktycznym ich zastosowaniem.
***
Małgorzata Żytkowiak
Produkty Noratel dla przemysłu
Noratel Sp. z o.o. jest wiodącym producentem urządzeń niskiego napięcia. Wyroby produkowane są w zakładzie w Dobrej, pod Szczecinem, z dbałością o każdy etap procesu produkcyjnego. Firma należy do międzynarodowej grupy producentów i dystrybutorów, której początki sięgają 1920 roku. W chwili obecnej grupa zrzesza 15 spółek na całym świecie, w tym 7 zakładów produkcyjnych. Zakład w Dobrej zatrudnia około 350 osób na powierzchni ok. 10 tys. m2 i jest najbardziej uniwersalnym ze wszystkich w grupie. To też największa i najbardziej wszechstronna firma w branży niskiego napięcia w Polsce i Europie. Wytwarzane przez firmę produkty przed przekazaniem do magazynu są w 100% sprawdzane przez służby kontroli jakości. Każdy wyrób ma swoją dokumentację i listę materiałową, w oparciu o które powstaje.
***
Kurtyny i bariery świetlne .steute/GREIN – prezentacja dostępnych rozwiązań
W ostatnich latach dało się zaobserwować w przemyśle wyraźny wzrost zainteresowania różnego rodzaju zabezpieczeniami optycznymi. Mimo wprowadzania na rynek coraz nowocześniejszych, innowacyjnych rozwiązań, nadal prym wiodą kurtyny i bariery świetlne bezpieczeństwa, często zaprzęgane do pracy przy różnego rodzaju stanowiskach produkcyjnych. Urządzenia tego typu znajdują także szerokie zastosowanie w układach automatyki, służąc do detekcji, pomiarów czy zliczania.
***
Cierne połączenia wał – piasta firmy RINGSPANN
Cierne połączenia wał – piasta to obecnie najpopularniejsze elementy maszyn służące do połączenia wałów i piast bez konieczności wykonywania rowka wpustowego.
***
Proficy HMI/SCADA iFIX 5.5 PL Innowacja, która napędza wyniki!
Jeden z najbardziej popularnych na świecie systemów wizualizacji iFIX firmy GE Intelligent Platforms od niedawna jest dostępny w wersji 5.5 w języku polskim.
***
Cezary Kalista
Produkty Power Over Ethernet firmy Antaira
Sieć Ethernet po raz pierwszy została zastosowana w rozwiązaniach komercyjnych w roku 1980, a 20 lat później pojawiły się pierwsze próby wprowadzenia tego standardu do sieci przemysłowych. O ile na początku było wielu sceptyków takiej koncepcji, to od kliku lat Ethernet bezdyskusyjnie jest najpopularniejszym standardem w automatyce przemysłowej.
***
SOFTING CAN-Bus Tester 2. Urządzenie do kontroli jakości sygnałów elektrycznych dla CAN- / CANopen- / DeviceNet- / J1939
CAN-BUS Tester 2 jest wielozadaniowym narzędziem do przeprowadzania analizy sygnałów elektrycznych oraz do wykrywania problemów zaistniałych w okablowaniu w sieciach CAN, CANopen-, DeviceNet- lub J1939. CAN-Bus Tester umożliwia wykrywanie błędów w urządzeniach peryferyjnych, podczas transmisji danych oraz skutecznie zapobiega nawet niemożliwym do przewidzenia w innych warunkach awariom sieci.
***
System pozycjonowania
Zaciski na prowadnice liniowe to elementy często implementowane w maszynach i różnorodnych systemach, przeważnie w celu zapewnienia bezpieczeństwa. Jednak mogą być one stosowane również do wyhamowywania różnych mas czy też do precyzyjnego pozycjonowania.
***
ASTOR gratuluje laureatom i organizatorom ROBO~motion 2013
Zawody ROBO~motion odbyły się dn. 27 kwietnia 2013 r. w Regionalnym Centrum Dydaktyczno-Konferencyjnym i Biblioteczno-Administracyjnym Politechniki Rzeszowskiej. Turniej zorganizowało Koło Naukowe Automatyków i Robotyków ROBO. Partnerem merytorycznym oraz głównym sponsorem wydarzenia w zakresie robotyki została firma ASTOR.
***
Sławomir Miłoś
Programowalne elementy bezpieczeństwa w aplikacjach stanowisk zrobotyzowanych
Ze względu na wysoki poziom zróżnicowania algorytmów pracy stanowisk zrobotyzowanych i konieczność zapewnienia wysokiego poziomu bezpieczeństwa bardzo wygodnym rozwiązaniem jest zastosowanie w tego typu aplikacjach programowalnych elementów bezpieczeństwa.
***
Invertek Drives wyznacza nowe standardy na rynku napędów. Optidrive E2 Single Phase – doskonałe rozwiązanie dla silników jednofazowych
Silniki asynchroniczne jednofazowe głównie ze względu na swoje właściwości i stosunkowo niewielki zakres mocy są marginalnie wykorzystywane w warunkach przemysłowych, co powoduje, że dla firm produkujących elektroniczne układy współpracujące stanowią obszar mało interesujący i zaniedbany.
***
Wieloprotokołowe moduły sieciowe
Wśród najczęściej stosowanych sieci przemysłowych coraz częściej spotykane są rozwiązania ethernetowe oparte o protokół Profinet, Ethernet/IP lub Modbus. Np. przy liniowej topologii i fizycznym połączeniu punkt-punkt doskonale sprawdzają się urządzenia Profinet. W takiej konfiguracji jest minimalizowane ryzyko wzajemnych interferencji pomiędzy kilkoma stacjami. Możliwość implementacji pierścienia redundancji również zwiększa wydajność komunikacji w porównaniu do innych rozwiązań sieciowych. W sieci Profinet o topologii pierścieniowej protokół MRP (Media Redundancy Protocol) zapewnia automatyczną zmianę kierunku komunikacji w przypadku zaistnienia błędu komunikacji.
***
Anna Kocurek
Urządzenia badawcze przemysłu stoczniowego
W procesie projektowania statku ważny problem stanowi badanie jego własności morskich. Zadanie to realizuje się poprzez badania modelowe wykonywane z wykorzystaniem specjalistycznych urządzeń, jakimi są pomosty holownicze. Badania oparte o programy komputerowe, chociaż tańsze, nie pozwalają na osiągnięcie takich samych wyników, dlatego zapotrzebowanie armatorów na badania modelowe w dalszym ciągu nie słabnie.
***
Podwieszone tory jezdne do lokomocji robotów przemysłowych
Zastosowanie robotów musi iść w parze z odpowiednią konfiguracją i wyposażeniem stanowisk produkcyjnych. Do typowego wyposażenia należą tzw. osie zewnętrzne, współdziałające z robotem, sterowane z poziomu tego samego programu użytkowego, a nawet kontrolera.
***
Zygmunt Szymański, Jarosław Napierała, Jarosław Węcławek
Mechatroniczny manipulator układów sterowania wyposażonych w pulpit sterowniczy
W zakładach przemysłowych przemysłu ciężkiego – elektromaszynowego, samochodowego, chemicznego – oraz na zautomatyzowanych liniach produkcyjnych stosowane są maszyny i urządzenia zasilane energią elektryczną z różnymi rodzajami napędów: elektrycznym, pneumatycznym oraz hydraulicznym, lub ich kombinacjami w układach napędu hybrydowego: napęd elektropneumatyczny, elektrohydrauliczny. Urządzenia te pracują w różnych warunkach środowiskowych i technologicznych: wysoka temperatura, trujące substancje, niebezpieczeństwo wybuchu. Większość z tych urządzeń jest wyposażona w pulpity sterownicze, do których dostęp jest niemożliwy lub utrudniony. Przeważnie dostęp posiada ograniczona ilość osób z odpowiednimi upoważnieniami i uprawnieniami.
ENG MECHATRONIC MANIPULATOR OF CONTROL SYSTEM EQUIPPED INTO CONSOLE
Abstract: The paper present’s the review of mechatronic constructional solutions system of the small and average power, with particular reference to industrial stationary and mobile manipulators. In the paper presented conception and result’s of industrial experiments an mechatronic mobile manipulator used to inspection of control systems of devices working in dangerous, and trouble located industrial conditions
***
Jerzy Madej, Bartłomiej Będkowski
Analiza numeryczna wpływu przewietrzników na efektywność chłodzenia maszyn elektrycznych
Streszczenie: Celem niniejszej pracy jest analiza efektywności chłodzenia silnika elektrycznego w zależności od rodzaju zastosowanego w nim przewietrznika. Analiza została przeprowadzona za pomocą systemu obliczeniowego wyposażonego w narzędzia do analizy przepływów ciepła, cieczy i gazów. Przeprowadzone symulacje numeryczne pozwalają określić obszary działania podwyższonych temperatur, które mogą mieć destrukcyjny wpływ na łożyska, magnesy trwałe lub inne podzespoły, a także na sprawność urządzenia. Obliczenia przepływu powietrza przez silnik zostały przeprowadzone dla czterech różnych typów przewietrzników. Uzyskane wyniki mogą być przydatne zarówno w diagnostyce silników elektrycznych, jak i projektowaniu układów chłodzących. Przybliżają też rzeczywisty stan pracy urządzenia, co umożliwia optymalne jego użytkowanie, uwzględniające różnorodne rodzaje warunków pracy i zabudowy.
ENG NUMERICAL ANALYSIS OF VENTILATING FANS INFLUENCE FOR ELECTRICAL MASHINES COOLING EFFICENCY
Abstract: The analysis of electrical motor cooling efficiency depending on the ventiltaing fan type applications is presented in this study. The analysis is conducted with the use of numerical system equipped with tools essential for heat, liquid and gas flows analysis. The numerical simulations let for the elevated temperature zones which can have destrucive influence on bearings, permament magnets, the others components and also on the efficiency of a machine determining. The calculations of air flow through the motor for four different types of ventilating fans are presented. Obtained results could be useful in electrical motors diagnostics as well as in cooling system design. The results introduce real work device conditions which enable its optimal operating to consider difrent types of work conditions and location.
***
Waldemar Dołęga
Praktyczne aspekty wykorzystania instalacji fotowoltaicznych w budownictwie
Streszczenie: W artykule przedstawiono praktyczne aspekty wykorzystania instalacji fotowoltaicznych w budownictwie. Przedstawiono charakterystykę systemów fotowoltaicznych oraz przeanalizowano układy stosowane w budownictwie i oceniono ich rozwiązania w aspekcie technicznym. Ponadto przeanalizowano i oceniono różnorodne aspekty ekonomiczne związane z wykorzystaniem instalacji fotowoltaicznych.
***
Agnieszka Choroszucho, Bogusław Butryło
Wpływ materiałów budowlanych na rozkład pola elektromagnetycznego wewnątrz pomieszczenia mieszkalnego zaprojektowanego w różnych technologiach budowlanych
Streszczenie: W artykule został przedstawiony wpływ materiałów budowlanych na rozkład pola elektromagnetycznego wewnątrz pomieszczeń, uwzględniając trzy technologie budowlane przy wykorzystaniu cegieł, zbrojonego betonu oraz gazobetonu (budownictwo pasywne). Analiza otrzymanych wyników oraz zachodzących zjawisk umożliwi skuteczniejsze planowanie lokalizacji nadajników sieci bezprzewodowej, stosowanych m.in. w sieciach komórkowych, WiFi, WiMAX. Do analizy zastosowano metodę różnic skończonych z bezpośrednim całkowaniem równań Maxwella w dziedzinie czasu (FDTD). Celem badań jest optymalizacja lokalizacji nadajników, która może stanowić źródło wiedzy przy ocenie problemów związanych z zanikami sygnału.
ENG Abstract: The publication presents the influence of building materials on the distribution of the electromagnetic field inside the rooms made of different building technology. Tree types of construction like bricks, passive building and prefabricated units were analyzed. The analysis of both the computational results and the propagation phenomena will make it possible to much better plan the localization of wireless transmitters used among in cellular telephony, WiFi and WiMAX. In this paper was used the finite-difference time-domain method (FDTD). The aim of the research is to optimize the transmitter placement process thus can be source of knowledge during the analysis problems connected with fading.
***
Jarogniew Rykowski
Wysokopoziomowy system adresowania urządzeń inteligentnego budynku, pracujący z wykorzystaniem ontologii i Internetu Rzeczy
Streszczenie: W pracy opisano nowy sposób wyszukiwania, adresowania i uaktywniania urządzeń inteligentnego budynku. W odróżnieniu od klasycznych metod adresowania, zakładających sztywne powiązanie urządzeń sterujących i sterowanych za pomocą jednoznacznych identyfikatorów (tzw. „parowanie” urządzeń), w przedstawianym podejściu wykorzystywane jest dynamiczne łączenie kontekstowe w połączeniu z modelowaniem ontologicznym. Model obejmuje możliwości urządzeń, które są modelowane nie na poziomie charakterystyki (danych technicznych, sposobu podłączenia, adresu itp.) urządzenia, a na podstawie funkcji, jakie dane urządzenie pełni. Model obejmuje też kontekst, na który składają się te parametry, które są niezależne od wywołania, np. aktualna lokalizacja urządzenia lub osoby, temperatura w pomieszczeniu itp. Ostatnim modelowanym elementem są żądania wywołania odpowiedniej akcji, czyli uaktywnienia urządzeń. Zastosowane modele ontologiczne pozwalają na sformułowanie wymagań i zgłoszenie żądania, następnie dołączenie ograniczeń wynikających z kontekstu i ostatecznie dynamiczny wybór tych (grup) urządzeń, które na podstawie wcześniej zadeklarowanych przez siebie możliwości są w stanie te wymagania spełnić. Urządzenia te są następnie aktywowane, co skutkuje wykonaniem żądanej akcji.
Opisywane podejście zostało zaimplementowane w postaci środowiska SITE (ang. Semantic Internet-of-Things Environment). Środowisko to okazało się użyteczne w modelowaniu wzajemnych interakcji między użytkownikami i urządzeniami inteligentnego budynku, szczególnie w kontekście miejsc publicznych, takich jak muzea, szpitale, urzędy itp., gdzie klasyczne sterowanie wyposażeniem budynku przez incydentalnych użytkowników, z wykorzystaniem ich urządzeń personalnych, nie może być stosowane.
ENG Abstract: The paper introduces a new way of searching for, addressing, and activating devices of an intelligent building. In contrast to classical methods of addressing, aiming in using hardcoded links among controlled and controlling devices by means of unique identifiers (so called “pairing” of devices), the approach is based on dynamic contextual bonding and uses ontological descriptions of devices. The proposed model covers definitions of device possibilities, at the level of the relations among devices and real-world artifacts they are related with rather that at the level of technical (or similar) description of the devices. Possibilities reflect the functions one may observe for each device. The possibilities are automatically enhanced by contextual information (such as current localization of a device/human, communication link, etc.), and compared at run-time with requests coming from humans and other devices.
Applied ontological models are capable of: (1) formulating device possibilities and (2) incoming requests, (3) filtering of a target device set based on contextual information, and (3) final activation of the selected device(s) that may fulfill the requests based on their predefined possibilities. Activated devices perform certain actions, forming a response to the served request.
The approach has been implemented as SITE (Semantic Internet-of-Things Environment) framework. This framework was found useful in modeling mutual interactions among humans and intelligent-building devices, especially at public spaces such as a museum, a hospital, an office, etc. In such case, classical controllers cannot be used due to incidental (ad-hoc) interaction and no possibility to apply personal devices such as a mobile phone.
***
Targi TOOLEX – nowi wystawcy, szerszy zakres tematyczny
Pawilon główny zapełniony już wiosną, ponad 500 marek reprezentowanych, wsparcie Ambasady Republiki Czeskiej – to tylko wybrane aspekty wyróżniające tegoroczne Targi TOOLEX. Tempo wzrostu i stan zgłoszeń pozwalają oceniać, że Targi po raz kolejny będą rekordowe.
***
Targi WOD-KAN 2013 – bilans
XXI Międzynarodowe Targi Maszyn i Urządzeń dla Wodociągów i Kanalizacji WOD-KAN 2013 dobiegły końca. Przez trzy dni, od 7 do 9 maja, Bydgoszcz po raz kolejny stała się miejscem spotkania całej branży.
***
Targi HAPexpo kolejny raz w listopadzie
Rozwój przemysłu w dzisiejszych czasach jest nierozerwalnie związany z rozwojem nowoczesnych technologii, dlatego też Expo Silesia w Sosnowcu ponownie zaprasza na Targi HAPexpo, które są platformą wymiany wiedzy z zakresu Hydrauliki, Automatyki oraz Pneumatyki, na której spotykają się fachowcy z branży. Wydarzenie to ma miejsce w najbardziej strategicznym dla przemysłu regionie Polski, gdzie są skoncentrowane najważniejsze grupy odbiorców.
***
7 edycja Targów Expopower za nami
Przez 3 dni Poznań stał się stolicą najnowszych rozwiązań z zakresu energii konwencjonalnej i odnawialnej za sprawą odbywających się w dniach 14–16 maja Targów Expopower i Greenpower. To było dobre biznesowe spotkanie. Z ofertą blisko 250 wystawców i firm reprezentowanych zapoznało się 9147 profesjonalistów. Kolejna edycja Targów za rok: 13–15 maja 2014 r