Pokaż menu

Archiwum

Firmy z okładek

Firmy z okładek

 
  ptak warsaw expo   ebm papst   
best crossbow deer hunting crossbow

Reklama

Współpraca

Archiwum - numer 03/2006

Napędy i Sterowanie
numer 03/2006


SIMOCODE PRO w praktyce: funkcjonalność programowa
Wiesław Glejch Zastosowanie modułów SIMOCODE do sterowania napędami. Firma CHEMADEX SA już od kilku lat stosuje urządzenia SIMOCODE do zabezpieczania i sterowania pracy silników. Ze względu na ogromne możliwości programowe oraz ilość otrzymanych informacji, zarówno o stanie silnika, jak również o stanie dowolnie wybranych elementów układu, w którym tenże silnik pracuje, zastosowano je praktycznie we wszystkich nowych projektach. Zastosowano je również w Cukrowni Środa, gdzie nowe jednostki SIMOCODE PRO sprawnie zastąpiły dotychczas stosowane SIMOCODE-DP, oferując większy komfort użytkowania. Przy tej okazji przedstawiony został jeden z praktycznych przykładów naszych rozwiązań projektowych na bazie układu sterowania przenośnikiem taśmowym.

***
Marek Trajdos
Znaczące ułatwienie dla chcących podnieść poziom bezpieczeństwa maszyny. Zestawy z przekaźnikami bezpieczeństwa SIGUARD
Wraz z wejściem Polski w obszar wspólnego rynku i wiążącym się z tym faktem dostosowaniem prawa polskiego do wymagań bezpieczeństwa Wspólnoty Europejskiej konieczna jest zmiana podejścia do problemu bezpieczeństwa maszyn nowych i używanych. Dla maszyn nowych nie przewidziano żadnego okresu przejściowego, co oznacza, że wszystkie muszą spełniać zasadnicze wymagania bezpieczeństwa i być oznaczone CE od samego dnia akcesji, czyli od 1 maja 2004 r. Maszyny używane, wprowadzone do użytkowania po dniu 1 stycznia 2003 r., muszą spełniać warunki narzucone minimalnymi wymaganiami bezpieczeństwa. Maszyny starsze poziom wymagań minimalnych musiały osiągnąć do dnia 1 stycznia 2006 r. Jak z powyższego wynika, obecnie na terenie Polski nie powinna pracować ani jedna maszyna, która w świetle wymagań WE nie jest bezpieczna.

***
Grzegorz Wilk
Układy łagodnego rozruchu z rodziny Sirius do mocy 250 kW
Silniki elektryczne prądu przemiennego są obecnie największą grupą odbiorników energii na świecie. Większość napędów przemysłowych wymaga stosowania indukcyjnych silników prądu przemiennego. Największym problemem, jaki pojawia się w przypadku zastosowania tych silników, jest ich rozruch.

***
Grzegorz Drabik
Jak policzyć, ile pieniędzy możemy oszczędzić? Program SinaSave™
W styczniowym numerze NiS przedstawiliśmy Państwu korzyści, jakie płyną ze stosowania wysoko sprawnych silników [1]. W artykule tym przedstawiliśmy m.in. fakt oszczędzania energii elektrycznej. Niniejszy artykuł jest uzupełnieniem poprzedniego i zawiera podstawowe informacje dotyczące programu narzędziowego SinaSave™.

***
Nowa przetwornica częstotliwości Danfoss. VLT® HVAC Drive otwiera realne możliwości dla energooszczędnych rozwiązań w instalacjach budynków
Napęd VLT® HVAC Drive został skonstruowany na bazie nowej modułowej platformy sprzętowej, realizującej założenia plug & play, znanej z programu AutomationDrive. VLT® HVAC Drive to przetwornica częstotliwości dedykowana do zastosowań w układach klimatyzacyjnych, wentylacyjnych i ciepłowniczych, związanych z systemami inteligentnego zarządzania budynkami i sieciami komunalnymi. VLT® HVAC Drive to najniższy koszt eksploatacji, prosta i bezpieczna obsługa „jak z dziecięcej bajki”. Napęd może sterować pracą wszystkich typowych maszyn spotykanych w ww. aplikacjach, między innymi wentylatorów, pomp, sprężarek/kompresorów.

***
Sklep internetowy z automatyką
Najmłodszy z branżowych portali internetowych w automatyce przemysłowej – sterowniki.pl – działa zaledwie od niespełna roku. Zadebiutował na Targach AUTOMATICON 2005 i od tego momentu, zgodnie z założonym planem, gromadzi specjalistyczną wiedzę z dziedziny sterowania oraz przyciąga liczne firmy z branży oraz tysiące użytkowników.

***
Rozproszona technika sterowania, czyli alternatywa
Stanisław Nawracaj Spójrzmy na typową halę produkcyjną z wieloma elementami transportującymi podzespoły, półprodukty i wyroby gotowe: karoserie lub silniki samochodowe, płyty meblowe, butelki przed i po napełnieniu, dachówki czy tafle szkła. Widzimy więc szeregi rożnego rodzaju przenośników, stołów obrotowych, mniejszych i większych podnośników oraz wind. Bardziej wnikliwi obserwatorzy dostrzegą natychmiast także te elementy, które są odpowiedzialne za wprawianie w ruch całego systemu: motoreduktory i silniki elektryczne. A zatem i całą niezbędną instalację elektryczną: korytka z kablami siłowymi i sterowniczymi, niezliczoną ilość czujników monitorujących położenie transportowanych produktów, drobnych siłowników i elektrozaworów, skrzynek połączeniowych i wreszcie rzędy szaf sterowniczych, a w szafach baterie bezpieczników, zasilacze, sterowniki, styczniki i falowniki.

***
Elastyczność systemu napędowego kluczem do sukcesu przy wielkich wolumenach produkcji
Dzisiejszy rynek wymaga od dostawców napędów i automatyki produktów, które poprawią efektywność, niezawodność i precyzyjność maszyn. Oczekuje się produktu kierowanego do szerokiego kręgu odbiorców, niejednokrotnie z różnych sektorów czy regionów, dla unikatowych aplikacji, a to wszystko za rozsądną cenę. W skrócie oznacza to, że produkt niczym kameleon powinien dać się adaptować do bieżącej sytuacji. Lenze podjęło wyzwanie i zaprojektowało nowy serwoprzemiennik częstotliwości 9400, który nie tylko uzupełnia portfolio produktowe, ale nadaje mu nowy wymiar.

***
Stadion piłkarski na mistrzowskim poziomie
Stadion piłkarski Allianz Arena zastępuje dotychczasowy monachijski Stadion Olimpijski otwarty oficjalnie w 1972 r. W przyszłości mecze piłkarskie z udziałem FC Bayern Monachium, TSV 1860 Monachium oraz narodowej reprezentacji Niemiec odbywać się będą właśnie na tym nowo otwartym stadionie zlokalizowanym w północnej części miasta. W 2006 r. stadion powita liczne grono fanów piłki nożnej z całego świata, przybywających na organizowane w Niemczech Mistrzostwa Świata. Różnokolorowa – czerwona, biała i niebieska – iluminacja świetlna stadionu, już dziś wywołuje poruszenie i liczne dyskusje wśród tych, którzy mogli ją zobaczyć. Elewacja tego obiektu przybiera różne barwy, zależnie np. od tego, która drużyna gra w danym momencie na stadionie: kolor biały – mecze towarzyskie z udziałem drużyn neutralnych; kolor czerwony – mecze FC Bayern Monachium; kolor niebieski – mecz z udziałem drużyny TSV 1860 Monachium.

***
Układy manipulacyjne Festo – perfekcyjna strategia ruchu
Festo – najbardziej innowacyjna firma w dziedzinie pneumatyki i automatyki przemysłowej rozszerza systematycznie swój program produkcyjny o kompletny system automatyki mobilnej, układy montażowe i manipulacyjne.

***
FESTO na AUTOMATICON 2006
Systemy Festo dla zwiększania produktywności. Już po raz dwunasty dostawcy i odbiorcy produktów i usług z dziedziny szeroko rozumianej automatyki spotkają się na Targach AUTOMATICON w Warszawie. AUTOMATICON to obecnie największa i najważniejsza impreza targowa w branży automatyki przemysłowej w Polsce. Festo corocznie prezentuje na AUTOMATICONIE najnowsze trendy w dziedzinie automatyzacji wyznaczane przez zmieniające się wymagania rynku. W 2006 r. Festo zaprezentuje się jako firma światowa integrująca w swojej ofercie produkty i systemy automatyki najwyższej jakości z pakietami nowoczesnych serwisów i consultingu skierowanego na zwiększanie produktywności u Klientów.

***
Romuald Lis
Oparte na kontrolerach otwarte rozwiązanie programowalnych sterowników logicznych najnowszej generacji. Rexroth IndraLogic L
Systemy PLC Rexroth IndraLogic tworzą nowe standardy w dziedzinie otwartej i elastycznej automatyzacji. Rozwiązania PLC bazujące na kontrolerach IndraLogic L20 i IndraLogic L40 są oparte na innowacyjnej platformie sterowania IndraControl L. Kompaktowa konstrukcja w połączeniu z technologią zaciskową oraz prosty montaż pozwalają na ich zastosowanie w każdym środowisku automatyzacji. Bezobsługowość i wysoka niezawodność są osiągane przez konsekwentne unikanie stosowania części zużywających się, takich jak baterie i wentylatory.

***
Szkoła enkoderów – część IX. Nowe produkty firmy Leine&Linde
Kontynuując cykl „Szkoła enkoderów” oraz prezentację produktów firmy Leine&Linde, chcielibyśmy przedstawić nowe produkty w asortymencie firmy. Możemy do nich zaliczyć: – enkodery serii 504,– wzmocniony mechanizm wyciąganej linki, – kontroler prędkości.

***
Nowy uniwersalny napęd maszyn ACS350 – wspomaga seryjną produkcję
Innowacyjne rozwiązania zastosowane w przemiennikach częstotliwości ACS350 produkcji ABB wyznaczają nowe standardy w napędach maszyn. Przemienniki częstotliwości serii ACS350 pracują w technice bezczujnikowego sterowania wektorowego. Oferta ACS350 obejmuje zakres mocy od 0,37 do 7,5 kW. Technologia FlashDrop, Programowanie Sekwencyjne, czytelny interfejs użytkownika oraz łatwy montaż w szafie pozwalają na uproszczenie i skrócenie procesu instalacji oraz uruchomienia urządzenia.

***
Hutnictwo – ekstremalne warunki obciążenia, niestandardowe układy napędowe NORD
Systemy napędowe w przemyśle hutniczym. Światowe zapotrzebowanie na stal systematycznie rośnie – ocenia się, że dojdzie ono do 1,4 mld ton w 2010 r. Ilość surówki wyprodukowanej na świecie przekroczyła po raz pierwszy 1 miliard ton w 2004 r. Chociaż produkcja stali jest jedną z najstarszych umiejętności, jej znaczenie nigdy się nie zmniejszyło. Cały przemysł stalowy przeżywa teraz ponownie boom. Minęło już 3 500 lat od czasu, kiedy człowiek odkrył, jak otrzymywać żelazo, jako surowiec z rudy żelaza. Mimo swojej twardości stal znakomicie nadaje się na materiał wyjściowy do dalszej przeróbki.

***
W poszukiwaniu energii
Czy grozi nam kryzys energetyczny? Gdzie możemy szukać alternatywnych źródeł energii? Czy energia jądrowa jest na pewno bezpieczna? Na te i szereg innych pytań będzie można znaleźć odpowiedzi podczas Międzynarodowych Targów Energii ENEX, które w tym roku po raz dziewiąty organizują Targi Kielce. Wystawie tej towarzyszyć będą Targi Odnawialnych Źródeł Energii ENEX – Nowa Energia.

***
Marek Baczyński, Lech Ptaszyński
Zastosowanie sterowników B&R w automatyzacji linii ważenia kurczaków
Wśród aplikacji powstających w firmie IP SYSTEMS jest kilka układów ważenia elementów w ruchu, tj. podczas pracy linii produkcyjnej. Takim przykładem jest linia ważenia kurczaków w firmie zajmującej się ubojem i pakowaniem kurczaków dla dużych odbiorców hurtowych. Jako część mechaniczna wraz z sensorem wagowym został wykorzystany zespół wagi firmy LINCO, natomiast układ przetwarzania sygnałów z wagi wraz z automatyką i systemem analizy pomiarów wykonano od podstaw w IP SYSTEMS w oparciu o sterownik B&R.

***
Witaminy dla Twojej Maszyny
Firma B&R Automatyka Przemysłowa Sp. z o.o. wraz ze swoim partnerem firmą CoNStel Sp. z o.o. pragnie zaprosić Państwa na Międzynarodowe Targi Automatyki i Pomiarów AUTOMATICON®, które odbędą się w dniach 21–24 marca 2006 roku w Warszawie, ul. Prądzyńskiego 12/14, w Warszawskim Centrum Expo XXI (wstęp bezpłatny). Z przyjemnością będziemy gościć Państwa na naszym stoisku, gdzie będzie można zapoznać się z najnowszymi osiąg- nięciami technologicznymi naszej firmy. Państwa szczególnej uwadze polecamy serwonapędy ACOPOS – niezwykle wydajne i kompaktowe rozwiązania oparte na najbardziej innowacyjnej technologii napędowej.

***
Targi Automaticon 2006. Schneider Electric Polska przedstawia…
Lokalne zaawansowane systemy sterowania połączone jedną siecią ETHERNET z systemem nadrzędnym. W rozwiązaniach tych zastosowane zostały najnowsze produkty Schneider Electric. Nowy przemiennik częstotliwości ALTIVAR 61 dedykowany do współpracy z zaawansowanymi układami pompowymi oraz wentylatorowymi. Otwartość komunikacyjna ALTIVARA 61 pozwala na jego integrację ze sterownikami programowalnymi przy pomocy wielu standardów komunikacyjnych, np. CANopen.

***
Pro-face AGP – technologia przyszłości!
Japoński koncern Digital Electronics Corporation, producent urządzeń z grupy HMI (Human Machine Interface), znanych na całym świecie pod nazwą Pro-face, opracował nową linię paneli operatorskich. Grupa MPL, dystrybutor urządzeń Pro-face na terenie Polski, wkracza w 2006 rok z bogatą ofertą nowoczesnych pulpitów serii AGP. AGP to w pewnym sensie kontynuacja poprzedniej rodziny GP2000 z uwzględnieniem najnowszych trendów rozwoju w automatyce, bieżących możliwości technicznych, jak również oczekiwań rynku HMI.

***
Paweł Naglik
Mocny i wytrzymały nowy inkrementalny enkoder Sendix firmy Kübler GmbH
Kübler wyznacza nowe standardy w technologii enkoderów inkrementalnych poprzez swoją najnowszą generację enkoderów serii Sendix 5000. Te uniwersalne urządzenia charakteryzują się dużą wydajnością oraz oferują klientowi szerokie spektrum zastosowań, zgodnie z hasłem: „Bardziej kompaktowe, bardziej różnorodne, bardziej wyszukane”. Użytkownik może realizować wiele różnorodnych aplikacji, wykorzystując tylko jeden typ enkodera, przez co unika dodatkowych kosztów przy zamawianiu specjalnych wersji produktu.

***
Rafał Lebioda
FDS 5000 – nowa technologia dla układów pozycjonujących
Obecny rok przynosi rozszerzenie serii przetwornic Stöbera piątej generacji. Po udanym wprowadzeniu na rynek uniwersalnej przetwornicy MDS 5000, kolejnym krokiem jest przedstawienie wektorowej przetwornicy częstotliwości typu FDS 5000. Urządzenie to posiada oprogramowanie wewnętrzne zgodne ze standardem PLCopen, co pozwala na przejęcie stosunkowo złożonych zadań układu sterowania wyższego poziomu maszyny lub fabryki. FDS 5000 ma zastosowanie głównie w systemach pakujących, inżynierii automatyki i produkcji maszyn z napędami pozycjonującymi.

***
Zbigniew Damm
Układy napędowe z silnikami klatkowymi
Przy dzisiejszym globalnym rynku produkcja silników standardowych nie gwarantuje utrzymania mocnej pozycji wśród coraz silniejszej konkurencji, szczególnie z Dalekiego Wschodu. Należy szukać nowych rozwiązań, rozszerzać ofertę o silniki niestandardowe, wzbogacone o dodatkowe urządzenia sterownicze, regulacyjne, zabezpieczające itp. Tylko tego rodzaju elastyczność producentów pozwala zapewnić przewagę nad tanim, lecz wielkoseryjnym towarem importowanym np. z Chin.

***
NetLinx – układ nerwowy nowej Zintegrowanej Architektury systemów sterowania Rockwell Automation
Podstawą współczesnych systemów sterowania jest właściwie zaprojektowany system przesyłania informacji – system sieci komunikacyjnych. Nowoczesne systemy sieciowe stawiają przed ich konstruktorami zupełnie nowe zadania. Wynikają one z wymagań rynku w zakresie większej ich elastyczności, szybkości, otwartości standardów, prostoty aplikacyjnej.

***
LabVIEW 8 – rozproszona inteligencja w testowaniu, sterowaniu i projektowaniu
Z czym kojarzy się termin system rozproszony? Ze współdzieleniem zadań w sieci komputerów? Z systemami handlu elektronicznego odbierającymi zamówienia z całego świata? Z sieciami bezprzewodowych czujników monitorujących stan budynku? Wszystkie te przykłady pokazują najistotniejszą cechę systemów rozproszonych – wykorzystanie wielu procesorów.

***
Andrzej Dereń
Czujniki indukcyjne podwójne – pewna kontrola położeń krańcowych zaworów
Niniejszy artykuł poświęcony jest alternatywnemu rozwiązaniu kontroli położeń krańcowych napędów za pomocą dwóch czujników indukcyjnych zintegrowanych w jednej obudowie. W sterowaniu procesami przemysłowymi kontrola otwarcia/zamknięcia zaworów jest instalowana niemal na każdym napędzie. Szczególnie w przemyśle chemicznym i petrochemicznym przemawiają za tym nie tylko względy funkcjonalne (łatwiejsze prowadzenie procesu i zapewnienie odpowiedniej jakości produktu finalnego), ale także względy bezpieczeństwa.

***
Taśmy transportujące i pasy napędowe płaskie
Firma Chiorino produkuje taśmy transportujące z materiałów wyjściowych, przez proces walcowania, otrzymując produkt o szerokości 2000, 3000 i 3500 mm. Standardową ofertę produkcyjną stanowi 110 różnych typów taśm, mogących dostarczyć odpowiednie rozwiązania w transporcie towarów o lekkiej i średniej masie dla każdej gałęzi przemysłu. Zakres stosowanych materiałów to poliester, poliamid, aramid i włókno szklane z powierzchniami pokrytymi: poliuretanami, PVC, elastomerami i silikonami.

***
Sławomir Hyżyk
Pneumatyczny czy elektryczny?
Energiczny rozwój silników elektrycznych oraz urządzeń do sterowania ich pracą spowodował wzrost zainteresowania elementami wykonawczymi, napędzanymi silnikami nowej generacji. Napędy pneumatyczne, które niepodzielnie panowały w układach manipulacji, zyskały silnego konkurenta. Decyzja o wyborze napędu nie jest już podyktowana wyłącznie kwestiami finansowymi (dużo niższe ceny napędów pneumatycznych), ale również elastycznością i dopasowaniem napędu do aplikacji. Otwarte pozostaje jednak pytanie: jaki napęd wybrać? Poniżej przedstawiono kilka cech najpopularniejszych obecnie napędów.

***
Polimerowe elementy ślizgowe w trudnym otoczeniu. DryLin R – bezobsługowe prowadnice liniowe dla producentów słupów ogrodzeniowych
Firma Clotex we francuskiej miejscowości Renage produkuje słupy ogrodzeniowe na potrzeby prywatnego budownictwa mieszkalnego. Ponieważ powietrze w parku maszynowym jest bardzo zapylone, w procesie produkcyjnym nie mogą być stosowane żadne środki smarujące. Podczas walcowania przez cały czas powstaje bowiem pył, który jest zarówno bardzo ścierny, jak i bardzo drobny. W przypadku kontaktu nawet małej ilości środka smarującego z pyłem natychmiast powstałaby lepka masa. W konsekwencji dochodziłoby do zacierania się urządzeń, a tym samym konieczności prowadzenia kosztownych i czasochłonnych prac konserwacji. Dlatego też przedsiębiorstwo stosuje nie- wymagające smarowania łożyska ślizgowe z tworzywa sztucznego firmy igus.

***
Błyskawiczny montaż kablowych uchwytów odciążających
Na potrzeby mocowania przewodów i węży o średnicy do 20 mm w prowadniku przewodów firma igus w Kolonii skonstruowała obecnie tak zwane „Chainfix Nuggets” CFN.20. W porównaniu z konwencjonalnymi systemami (grzebienie kablowe, obejmy) ten nowy, pozwalający zaoszczędzić miejsce i korzystny pod względem kosztów uchwyt odciążający jest szczególnie łatwy w montażu.

***
Zbigniew Szulc, Krzysztof Fałdyga
Zastosowanie zespołów prądotwórczych do rozruchu silników dużej mocy i średniego napięcia
W artykule zostały przedstawione możliwości rozruchu silników dużej mocy i średniego napięcia (PN >1 MW, UN = 6 kV) przy zastosowaniu zespołów prądotwórczych jako źródeł energii elektrycznej. W sytuacji awarii katastrofalnej np. elektrowni lub dużych zakładów wodociągowych doprowadzenie ich do ponownej pracy wymaga rezerwowego źródła zasilania energią elektryczną.

***
Magdalena Grzonka
INSTALACJE 2006. Wyspa wiedzy i nowości
Marzec jest niezwykle pracowitym miesiącem, biorąc pod uwagę imprezy targowe zaplanowane w Polsce. Zaraz po Targach AUTOMATICON z warszawskich hal wystawienniczych EXPO można pojechać do Poznania, by wziąć udział w Targach INSTALACJE 2006, organizowanych w dniach od 28–31 marca. Ekspozycja, odbywająca się co dwa lata, stanowi specjalistyczne Forum Technik Instalacyjnych, obejmujące swoją tematyką nowe wyzwania, technologie i wymagania w tej dziedzinie.

***
Tomasz Śliwakowski
Frenic Mini – pierwszy falownik nowej generacji
Firma Fuji Electric znana jest z produktów o bardzo wysokiej niezawodności oraz licznych możliwościach aplikacyjnych. Na rynku europejskim dostępnych jest kilka grup urządzeń produkowanych przez tę firmę. Są to inwertery częstotliwości (falowniki), regulatory, przepływomierze i rejestratory cyfrowe. Poniżej przedstawimy jeden z najmniejszych falowników firmy Fuji – Frenic Mini.

***
Sprzęgła cierne i zespoły sprzęgłowo-hamulcowe w ofercie firmy RADIUS-RADPOL
W czerwcu 2006 r. firma Desch Antriebstechnik obchodzić będzie wspaniały jubileusz 100-lecia istnienia. Produkty firmy zdobyły wysokie uznanie na rynkach światowych i zastosowane zostały w urządzeniach produkowanych nie tylko przez renomowane firmy. Szeroki zakres produkcji elementów techniki napędowej obejmuje: sprzęgła elastyczne, koła pasowe, przekładnie planetarne, zespoły sprzęgłowo- -hamulcowe, sprzęgła przeciążeniowe i sprzęgła rozłączalne. Poniżej przedstawiamy krótką charakterystykę wybranych urządzeń.

***
XV200 – sterowanie maszyną to jego specjalność
Firma Moeller oferuje rozwiązania, które są pewną inwestycją umożliwiającą łatwą rozbudowę aplikacji w przyszłości. Nowy, dotykowy panel graficzny XV200, dzięki możliwości wyboru funkcji, jakie ma pełnić: wizualizacja (HMI) lub wizualizacja i sterowanie (HMI-PLC), to kolejny krok w unowocześnianiu systemów automatyki.

***
Nowoczesne napędy firmy Kacperek
Firma „Mechanika Maszyn – Andrzej Kacperek” od 1982 r. produkuje nowoczesne napędy: motoreduktory, reduktory, przekładnie ślimakowe i zębate. Dostarcza zamienne części uzębione: ślimaki, ślimacznice, koła zębate, koła łańcuchowe oraz śruby trapezowe. Oferuje falowniki, silniki elektryczne, sprzęgła, koła pasowe, pasy zębate, wariatory.

***
Maciej Kuczyński
Wizualizacja nowej generacji CitectSCADA V6
Przez ponad 30 lat działalności australijska firma Citect wypracowała sobie pozycję największego niezależnego dostawcy przemysłowych systemów informatycznych i rozwiązań biznesowych. Systemy CitectHMI/SCADA, CitectReports oraz moduły AMPLA (Industrial Information Management) tworzą funkcjonalnie pełny system transferu, archiwizacji, obróbki oraz wizualizacji informacji na wszystkich poziomach organizacyjnych przedsiębiorstwa. O najwyższej jakości produktów ze znakiem Citect najlepiej zaś świadczy fakt, że przyszłość swoich przedsięwzięć związali z nimi tacy potentaci, jak: BMW, Energizer, Alcoa, Nissan, Pratt&Whitney, Amcor czy Nestlé.

***
Grzegorz Walaszek
Commander SK
Współczesny rynek przemienników częstotliwości niełatwo daje się zaskoczyć nowym urządzeniem, gdyż natychmiast w opozycji staje światowa czołówka znamienitych logo z bogatą gamą wyrobów, aplikacji i usług. Masowa obecność tanich jednostek z Dalekiego Wschodu pod rozmaitymi banderami to dodatkowa bariera, zróżnicowana, trudna i pełna niespodzianek.

***
Marcin Klimecki
Trzecia generacja sterowników kompaktowych MELSEC FX – Ethernet
W lutowym numerze NiS zostały przedstawione możliwości konfiguracyjne oraz podstawowe funkcje nowej generacji sterowników FX3U Mitsubishi Electric. W niniejszym artykule omówimy funkcjonalność modułu do sieci Ethernet.

***
Radosław Petluszewski
Nowa linia przekaźników półprzewodnikowych w ofercie firmy Relpol SA
Przekaźniki półprzewodnikowe są odpowiednikiem tradycyjnych przekaźników elektromagnetycznych. Ich zadaniem jest sterowanie obciążeniem prądowym przy użyciu półprzewodnikowego elementu mocy (np. tyrystor, triak). Separacja galwaniczna w tych przekaźnikach realizowana jest za pomocą sprzężenia optycznego (optotriak, transoptor) oddzielającego obwód wejściowy przekaźnika od obwodu wykonawczego mocy pod względem elektrycznym. Przekaźnik półprzewodnikowy oferuje dużo szersze możliwości, jeśli chodzi o rodzaj sterowania obciążeniem, niż tradycyjne przekaźniki elektromagnetyczne. Dają one możliwość znacznego zwiększenia częstotliwości łączenia, możliwość wyboru momentu załączenia obciążenia oraz realizują wyłączanie obciążenia przy zerowym prądzie.

***
Tomasz Ochocki
Lutowanie bezołowiowe
Ze względu na ograniczenia w stosowaniu substancji niebezpiecznych dla środowiska, wprowadzane dyrektywą RoHS, oraz rosnące wymagania rynku co do stopów lutowniczych używanych w procesach produkcji elementów elektronicznych, konieczne stało się zastąpienie dotychczas stosowanych stopów na bazie ołowiu przez nowoczesne lutowia bezołowiowe.

***
OPTIFLUX – standard w przemyśle papierniczym
Serią przepływomierzy elektromagnetycznych OPTIFLUX firma KROHNE ustanowiła nowy standard w przemyśle papierniczym. W ciągu niespełna roku od wprowadzenia serii OPTIFLUX rynek papierniczy wchłonął ponad tysiąc urządzeń tego typu. Głównymi nabywcami okazali się przede wszystkim czołowi światowi wytwórcy papieru – Sartron Pulp & Paper zamówił ich ponad dwieście, Metso Paper, Stora Enso czy Jass Paper – ponad sto każdy.

***
Mike Schauermann
Bluetooth w maszynach
Bezprzewodowa transmisja danych jest szczególnie przydatna do stosowania w maszynach, które trzeba w sposób elastyczny dopasować do różnych produkowanych wyrobów, jak np. maszyny produkujące przekaźniki. Systemy te wyposażone są w kilka podajników (ładowarka/sprzęt do podawania), które są ustawione obok siebie i mogą posiadać różne regały. Na regałach znajdują się poszczególne części składające się na produkt, takie jak kondensatory, diody LED, oporniki i diody innych rodzajów. Montowane moduły transportowane są za pomocą zespołu przenośnikowego od jednego podajnika do drugiego, gdzie są wyposażane w odpowiednią część, aż produkt będzie kompletny. W najlepszym scenariuszu, gdy mają być produkowane różne typy produktu, podajniki wyposażane są w nowe regały. Zwykle jednak podajniki muszą być wymienione całkowicie.

***
steute Schaltgeräte GmbH & Co. KG – portret firmy. Osprzęt łączeniowy do złożonych i krytycznych zastosowań
Istnieją większe i starsze przedsiębiorstwa działające w sektorze przemysłowego osprzętu łączeniowego. Mimo to steute Schaltgeräte, firma założona w 1961 r.,cieszy się bardzo dobrą międzynarodową reputacją, ponieważ koncentruje się na projektowaniu i produkcji osprzętu łączeniowego do złożonych i krytycznych zastosowań.

***
Uniwersalne zasilacze impulsowe
Uniwersalna seria zasilaczy impulsowych dla układów elektroniki oraz automatyki przemysłowej znajduje się w ofercie firmy LEMI-BIS. Współczesne układy automatyki przemysłowej i elektroniki wymagają odpowiednich układów zasilających. Zasilacze tak samo, jak zasilane przez nie urządzenia, muszą spełniać wysokie wymagania dotyczące solidności i niezawodności, bez względu na typ i rodzaj zasilanych urządzeń, od prostych układów w rodzaju czujnik indukcyjny po skomplikowane układy sterowania linii i procesów produkcyjnych czy wrażliwych na zakłócenia układów pomiarowych.

***
Daniel Nagórny
Finder seria 46 – miniaturowe przemysłowe przekaźniki mocy
Firma Finder zajmuje się produkcją przekaźników elektromagnetycznych od ponad 50 lat. W 1965 r. w Almese (Włochy) powstała pierwsza fabryka, w której zaczęła się produkcja przekaźników elektromagnetycznych do zastosowań przemysłowych. Każdego dnia cztery fabryki firmy Finder opuszcza łącznie 220 tys. przekaźników lektromagnetycznych. Tak wysoka wydajność możliwa jest dzięki pełnej automatyzacji procesów produkcyjnych oraz wykorzystaniu wysoce wyspecjalizowanych maszyn.

***
Przetworniki poziomu ze sterowaniem nadążnym
Endress+Hauser proponuje użytkownikom kompleksowe rozwiązanie, które realizuje zadania pomiarów i przeliczania zawartości legalizowanych zbiorników pomiarowych. System ten posiada wszystkie dopuszczenia, wymagane przez polskie prawo i Główny Urząd Miar. W zakresie przyrządów do pomiaru poziomu w skład tego systemu wchodzą przetworniki radarowe o wysokiej dokładności lub przetworniki poziomu ze sterowaniem nadążnym i czujnikiem pływakowym.

***
Indywidualne panele czołowe – produkcja ekspresowa
Wygląd paneli czołowych kasety z możliwością dowolnego wykonania otworów pod złącza, kontrolki LED, uchwyty, przełączniki, a także dowolność w wykonaniu grafiki powierzchniowej uwzględniającej logo firmy znacznie poprawiają jakość i nadają charakter produktowi końcowemu.

***
Witold Ober
Czujnik profilu 2D/3D scanCONTROL
Skanery laserowe scanCONTROL wykorzystują zasadę triangulacji laserowej do dwuwymiarowego określania profilu różnych powierzchni obiektów. W przeciwieństwie do znanych czujników laserowych punktowych przez optykę liniową projektowana jest linia laserowa na powierzchnię badanego obiektu. Wysokiej jakości optyka odtwarza na światłoczułej matrycy CMOS odbite dyfuzyjnie światło linii laserowej.

***
Bezpieczne, bezkontaktowe przeglądy termowizyjne w zasięgu ręki: FLIR Systems wypuszcza na rynek tanią kamerę termowizyjną – InfraCAM. InfraCAMTM
FLIR Systems rozszerza rynek termografii w podczerwieni, wprowadzając InfraCAMTM, nową, ręczną kamerę termowizyjną do przeglądów instalacji elektrycznych. Termografia w podczerwieni stała się pełnoprawnym, uznanym przez normy, bezkontaktowym narzędziem badań nieniszczących do bardzo różnorodnych zastosowań przemysłowych. Kamery termowizyjne wykrywają, obrazują i mierzą ciepło pojawiające się we wszystkich urządzeniach elektrycznych przed awarią. Dzięki temu przy regularnym stosowaniu kamera termowizyjna pozwala uniknąć kosztownych awarii i zniszczenia ważnych urządzeń czy całych instalacji przemysłowych.

***
„Dni Technologii Francuskiej w Polsce”
Misja Ekonomiczna Ambasady Francji w Polsce i Francuska Agencja ds. Międzynarodowego Rozwoju Przedsiębiorstw UBIFRANCE zorganizowała 9 lutego 2006 r. konferencję informacyjną poświęconą wystawie „Dni Technologii Francuskiej w Polsce”, która odbędzie się w dn. 28–30 marca br.

***
Leszek A. Szałek
Zaawansowane wieloosiowe systemy sterowania silnikami
W teorii regulacji układy regulacji nadążnej położenia stosowane w automatyzacji elementów mechanicznych określane są mianem serwomechanizmów, natomiast popularnie nazywane są układami sterowania ruchem (ang. motion control). Rozmaite mechanizmy mogą być napędzane siłownikami pneumatycznymi, hydraulicznymi lub silnikami elektrycznymi. Te ostatnie znajdują najszersze zastosowanie ze względu na ich koszt i łatwość użycia, a dzięki wysoko wydajnym stopom materiałów magnetycznych posiadają coraz większy współczynnik dostarczanej mocy w stosunku do masy własnej. Ponadto eliminują one konieczność stosowania pomp pneumatycznych lub hydraulicznych.

***
Paweł Wiącek
VTB18: Cylindryczny czujnik z gwintowaną obudową M18 wyposażony w funkcję tłumienia tła
Czujniki cylindryczne są najpowszechniej stosowaną grupą czujników w Polsce. Dotyczy to zarówno czujników optycznych, jak i indukcyjnych czy pojemnościowych. Nowością na rynku optycznych czujników zbliżeniowych są czujniki wyposażone w system tłumienia tła (tzw. Background Supression).

***
Pomiar momentu z użyciem tarcz T10F
Obrotowe przetworniki momentu są używane wszędzie tam, gdzie konieczny jest pomiar momentu dynamicznego w mechanizmie obrotowym. Jednak przetworniki momentu obrotowego są kalibrowane przy użyciu oprzyrządowania do kalibracji statycznej. Często pojawiają się pytania, czy można zagwarantować prawdziwość pomiarów prowadzonych przy wysokiej prędkości obrotowej. Firma HBM jest teraz zdolna wykonać pomiary w celu udowodnienia, że dla nowoczesnych tarcz momentowych z rodziny T10F prędkość obrotowa ma minimalny wpływ na wyniki pomiaru.

***
Gabriela Dutkowska
Konferencja naukowo-techniczna. Automatyka w branży napojowej
W zimowej scenerii Beskidu Śląskiego, wśród ośnieżonych stoków Skrzycznego i Klimczoka, redakcja kwartalnika „Ważenie – Dozowanie – Pakowanie” zorganizowała w dniach 16–17 lutego br. konferencję naukowo-techniczną pt.: „Automatyka w browarach, gorzelniach, rozlewniach wód, win i soków”. Spotkanie miało miejsce w Hotelu „Orle Gniazdo” w Szczyrku i zgromadziło przedstawicieli znanych i cenionych nie tylko na polskim rynku firm, które kierują swoją ofertę do sektora napojowego.

***
Sensor wizyjny BS30 – przede wszystkim szybkość
Firma Wenglor, spełniając oczekiwania rynku, rozszerzyła swoją ofertę urządzeń do przetwarzania obrazów o kolejny model BS30. Sensor ten charakteryzuje się wysoką częstotliwością pracy oraz nieskomplikowaną obsługą. Urządzenie zawiera w swojej kompaktowej obudowie (30 × 35 × 36 mm) kamerę, optykę, moduł przetwarzający oraz oświetlenie, stając się najmniejszym urządzeniem w swojej klasie. Zwarta i mała obudowa sprawia, że montaż sensora jest prosty i szybki, a wymagana ilość miejsca niewielka.

***
Adam Cichoń
Kable do automatyki i elektroniki przemysłowej
Stosowane obecnie nowoczesne urządzenia kontrolno-pomiarowe, komputeryzacja, sterowanie urządzeniami i całymi liniami produkcyjnymi oraz automatyka zamkniętych obiektów użyteczności publicznej, zwanych inteligentnymi budynkami, w ciągu ostatnich lat wymusiły liczne zmiany w konstrukcjach kabli sterowniczych i sygnalizacyjnych. Dzisiaj trudno sobie wyobrazić wdrażanie postępu technicznego bez automatyzacji i komputeryzacji procesów technicznych oraz technologicznych. Do dyspozycji projektantów elektrycznych obwodów sterowniczych i sygnalizacyjnych na rynku polskim znajduje się cały szereg specjalistycznych kabli o różnej konstrukcji na różne napięcia pracy oraz wykonane z różnych materiałów termoplastycznych.

***
Szybkość w GIGABITACH w nowoczesnej logistyce
Jednym z najważniejszych celów współczesnej logistyki jest możliwie jak najszybsza realizacja zleceń Klientów z zapewnieniem maksymalnej wydajności w obrębie całego łańcucha dostaw – SUPPLY CHAIN. Na przykładzie rozwiązania w centrum logistycznym firmy HELUKABEL Niemcy pokażemy, jak to uzyskać, korzystając z produktów firmy HELUKABEL.

***
S. Zaborski, M.Łupak, M.Michalski, D. Poroś
Mechatroniczny układ napędów posuwów szlifierki elektrochemicznej
Mechatroniką określa się obecnie naukę inżynierską łączącą elementy mechaniki precyzyjnej, budowy maszyn, elektrotechniki, elektroniki, automatyki i robotyki oraz informatyki [4]. Interdyscyplinarny skład mechatroniki przedstawia rys. 1. Jako przykłady systemów mechatronicznych można wymienić nowoczes- ne obrabiarki, ale też roboty, systemy zwiększające bezpieczeństwo i komfort jazdy stosowane w pojazdach samochodowych (ABS, ASR, ESP), twarde dyski komputerów, jak i wiele innych urządzeń.

***
Wiedzę też trzeba umieć sprzedawać
Wiedza jest towarem, jednak polskie środowiska akademickie zdają się nie chcieć przyjąć tej tezy, głównie z powodu nieznajomości praw rynku i dość powszechnego braku umiejętności dostosowania się do nich. W krajach takich jak Polska, które w ostatnich kilkunastu latach wiele wysiłku włożyły, aby dostosować się do gospodarki rynkowej, są jeszcze silnie bronione obszary prawie zupełnie zahibernowanej przeszłości. Reliktami tymi są instytucje i placówki, które w znaczącym stopniu finansuje budżet państwa i które pozornie nie muszą zabiegać o klientów. Takimi placówkami okazały się niestety w dużym stopniu publiczne szkoły wyższe. Niezależnie od sposobu zarządzania nie mogą one przecież zbankrutować. Dlatego tak dużo pieniędzy podatników wydawanych jest w nich na cele nieprowadzące do unowocześnienia treści wykładów, modernizacji laboratoriów i wprowadzania atrakcyjnych metod nauczania. Można sądzić, że to wyspy szczęśliwości, gdzie nie obowiązują surowe prawa rynku i konkurencji.

***
Jacek Majewski
Sensory inkrementalne do pomiaru prędkości ruchu obrotowego
Pomiary prędkości obrotowej i prędkości kątowej mają duże znaczenie praktyczne, ponieważ ruch obrotowy należy do najczęściej występujących ruchów roboczych w maszynach cieplnych i elektrycznych. Wyniki takich pomiarów są potrzebne głównie do regulowania prędkości obrotowej oraz do monitorowania i diagnostyki maszyn wirujących (np. drgań skrętnych wałów i przekładni).

***
Magdalena Grzonka
INFOENERGETAB 2006. Inwestycje w informatykę – korzyści i zagrożenia
Już po raz 13. w Bielsku odbyło się spotkanie pod wspólnym tytułem „Systemy Informatyczne w Energetyce”, zorganizowane w ramach Sympozjum INFOENERGETAB 2006. Forum w całości podejmowało temat najnowszych produktów na rynku informatycznym oraz prezentowało praktyczne możliwości zastosowania ich w energetyce, ze szczególnym wskazaniem na wynikające z tego korzyści.

Reklama