Archiwum - numer 10/2005
Nowa seria przemienników częstotliwościPiotr Zianio Firma Moeller wprowadza na rynek nowe przemienniki częstotliwości dla silników o mocy do 7,5 kW. Nowa seria obejmuje przemienniki skalarne DF51 i wektorowe DV51, które zastępują serię dotychczasową – DF5 i DV5. Aparaty nowej serii, podobnie jak seria dotychczasowa, tworzą dwie podserie o różnym napięciu zasilania i zakresie mocy
***
Ryszard Dindorf, Piotr Woś
Szybkie prototypowanie układu regulacji napędu elektrohydraulicznego
Układy elektrohydrauliczne mają szerokie zastosowanie w różnych dziedzinach techniki, głównie jako układy regulacji położenia i prędkości oraz układy synchronizacji ruchu elementów maszyn i urządzeń, manipulatorów i robotów. Poważną przeszkodą w uzyskaniu dużej dokładności pozycjonowania i śledzenia w napędach hydraulicznych są: straty energetyczne, działanie zmiennych mas i sił obciążających, zakłócenia zewnętrzne i wewnętrzne oraz mała sztywność konstrukcji. Równie poważnym problemem są pulsacje ciśnienia, zmiany temperatury, lepkości i sprężystości oleju, przecieki, siły tarcia, siły hydrodynamiczne (stacjonarne i niestacjonarne).
***
Grzegorz Wilk
Układy rozruchowe w systemie rozproszonym ET 200S firmy SIEMENS
Nasze pokolenie ma szczęście żyć w czasach dynamicznego rozwoju automatyki przemysłowej. Od kilku lat obserwuje się w przemyśle dążenie do wdrażania najnowszych osiągnięć techniki. Automatyzacja linii produkcyjnych, precyzyjna kontrola parametrów pracy urządzeń, sterowanie procesami ciągłymi, ścisłe przestrzeganie receptur i zagwarantowanie powtarzalności są wyznacznikiem postępu cywilizacyjnego. Nieustannie poszukuje się nowych rozwiązań obniżających koszty wytwarzania. Jeszcze do niedawna systemy sterowania budowane były w strukturze gwiaździstej, czyli scentralizowanej. Dzisiaj inwestorzy coraz częściej decydują się na budowę sterowania o strukturze rozproszonej wykorzystującej sterownik centralny.
***
Ryszard Klencz
World Trade Center w Poznaniu. Forum gospodarcze firm flamandzkich i polskich
Rozmowę z Barbarą Liberą-Cabaj, sekretarzem handlowym Flandrii, przeprowadził Ryszard Klencz. Ryszard Klencz – Jak zrodziła się idea kontaktów biznesowych Flandrii z polskimi firmami, realizowanych przy współpracy z Targami Poznańskimi? Barbara Libera-Cabaj – Flanders Investment & Trade, a jeszcze do niedawna Export Vlaanderen, jest flamandzką agendą rządową promującą firmy z północnej Belgii w Polsce, wspierającą ich eksport do Polski oraz zachęcającą polskie firmy do inwestowania we Flandrii. Nasze usługi dla firm są bezpłatne, finansowane z budżetu Flandrii. Każdy kontakt biznesowy powstaje z chęci utrzymania lub zwiększenia konkurencyjności firmy, a co za tym idzie, zwiększenia obrotów
***
Partnerstwo w utrzymaniu ruchu
Z miesiąca na miesiąc przybywa firm, które zlecają spółce LOTOS Oil wykonywanie specjalistycznych usług w ramach Serwisu Olejowego. Dziś eksperci spółki kontrolują pracę wielu maszyn w całym kraju. – W krajach wysoko rozwiniętych trudno dziś znaleźć firmę, która nie korzysta z możliwości tkwiących w serwisie olejowym – zapewnia Leszek Stokłosa, prezes zarządu spółki LOTOS Oil. – Dzięki wykorzystaniu tego narzędzia uzyskujemy możliwość badania na bieżąco stopnia zużycia maszyn, planowania ich remontów czy innych przerw technologicznych. To jak profilaktyka w medycynie. W konsekwencji zawsze tańsza niż leczenie – kończy prezes Leszek Stokłosa.
***
Marek Kubaczka
Typoszereg motoreduktorów „BB Line” firmy BEFARED
Firma BEFARED produkuje od kilku lat typoszereg motoreduktorów „BB Line”. Jego nazwa odzwierciedla połączenie wieloletniej tradycji firmy BEFARED w produkcji zespołów napędowych z nowoczesną myślą techniczną. Tradycję uwidoczniono w literach „BB” nawiązujących do logo firmy z minionych lat, kiedy to firma BEFARED była niekwestionowanym liderem na rynku krajowym, natomiast wyraz „Line” jest odzwierciedleniem nowości, nowej koncepcji, nowego programu produkcji.
***
Co będzie, gdy przestaną działać specjalne strefy?
W Polsce istnieje obecnie 14 Specjalnych Stref Ekonomicznych (SSE), a firmy w nich działające mają specjalne prawa. Dzięki nim powstały tysiące miejsc pracy i zainwestowane zostały miliardy złotych, a przy otwieraniu w nich kolejnych zakładów zarabiają inne firmy. Jednak co będzie po 2017 roku, kiedy przestaną istnieć?
***
Napędy NORD w nietypowych aplikacjach
Motoreduktory NORD stosowane są na całym świecie do napędów urządzeń pracujących w różnych aplikacjach. Niewielkie w stosunku do przenoszonych mocy gabaryty, wytrzymała konstrukcja obudowy typu UNICASE oraz najwyższa jakość wykonania sprawiły, że napędy NORD znalazły zastosowanie również w innych, mniej standardowych aplikacjach. Jedną z takich aplikacji są napędy wykorzystywane w teatrach.
***
Piotr Błaszczyński
Pro-Drive – komfort w programowaniu falowników HITACHI
Równolegle z wprowadzeniem na rynek nowych falowników HITACHI serii 200 (L 200 oraz SJ 200) pojawiło się nowe oprogramowanie do zarządzania pracą falownika z poziomu komputera PC. Ponieważ każdą kolejną nową serię falowników cechuje większa liczba funkcji i parametrów programowalnych, HITACHI stworzyło od podstaw nowy software.
***
„ASTOR Tour” – przybliża wiedzę
W scenerii XIX-wiecznej rezydencji magnackiego rodu Henckel von Donnersmack, zwanej „Małym Wersalem”, w Świerklańcu, 13 września br. odbyło się seminarium poświęcone zagadnieniom automatyki, systemom sterowania i robotyki, systemom informatycznym dla przemysłu oraz łączności bezprzewodowej. Gospodarzem spotkania była firma ASTOR Sp. z o.o. z Krakowa.
***
Koła i pasy napędowe Megadyne
Firma Megadyne posiada w swojej ofercie elementy do przenoszenia napędu, takie jak: pasy zębate, koła i wałki do tych pasów, pasy klinowe i wieloklinowe, pasy wariatorowe, pasy płaskie. Poniżej przedstawione zostaną podstawowe informacje o produktach z naszego szerokiego asortymentu.
***
Bezstykowy czujnik kąta WMU45SK
Bezstykowy czujnik kąta opracowano dla bardzo precyzyjnych pomiarów w obszarze inżynierii cywilnej, konstrukcji maszyn i automatyki przemysłowej. Jego użycie jest rekomendowane w aplikacjach wymagających małego kąta i dużej żywotności. Czujnik zawiera element magnetorezystancyjny o wysokiej nieczułości na temperaturę. Brak elementów stykowych gwarantuje dużą żywotność, której nie da się zapewnić elementem stykowym. Silna i kompaktowa konstrukcja pozwala na użycie we wszystkich aplikacjach, gdzie zajmowane miejsce i waga czujnika odgrywają ważną rolę.
***
Wojciech Wąsik
Lider HMI – ponad 30 lat na rynku. Komputery przemysłowe, którym możesz zaufać
Firma Digital Electronics Corporation to znany i ceniony na całym świecie producent urządzeń przemysłowych z grupy HMI (Human Machine Interface). W Europie firma ta jest kojarzona głównie z marką Pro-face. Wprowadzając na rynki całego świata zaawansowane pulpity operatorskie, Pro-face bez wątpienia kreuje trendy rozwoju technologii HMI. Digital Electronics Corporation to także producent wysokiej klasy panelowych komputerów przemysłowych oraz monitorów z ekranem dotykowym. W tym roku firma uzupełniła swoją ofertę w zakresie nowych modeli IPC (Industrial Panel Computers), bazując na 30-letnim doświadczeniu w dziedzinie paneli operatorskich.
***
Saia-Burgess wzmocni holding Johnson Electric
Zarząd szwajcarskiej firmy Saia-Burgess Electronics Holding AG, wiodącego światowego dostawcy silników krokowych i innych podzespołów automatyki przemysłowej (sterowniki, mikrowyłączniki, liczniki, przekaźniki, wyłączniki krańcowe), poinformował o akceptacji oferty wejścia w skład holdingu Johnson Electric.
***
Przemysław Anczakowski
Polskie silniki energooszczędne serii SEE
Ogromne zapotrzebowanie na energię elektryczną w ostatnich latach wynika z wzrastającego postępu technicznego i rozwoju demograficznego. Większa część energii napędzającej świat, ze względu na nieprzekraczalne bariery bezpieczeństwa w energetyce jądrowej, powstaje wskutek spalania paliw kopalnych, powodując emisję do atmosfery około 22 miliardów ton CO2 rocznie. Zdaniem Departamentu Energetyki USA wielkość ta może wzrosnąć o 55% w ciągu następnych 20 lat. Aby zminimalizować negatywny wpływ na środowisko naturalne, energetycy i naukowcy na całym świecie stale poszukują nowych źródeł i sposobów pozyskiwania energii poprzez wykorzystywanie odnawialnych zasobów lub zwiększenie skuteczności jej wykorzystania.
***
Szkoła enkoderów – część IV Elektronika
Aby przesyłany kablem sygnał z impulsatora był prawidłowo przekazywany do odbiornika, impedancja wyjściowa impulsatora i impedancja wejściowa odbiornika muszą odpowiadać impedancji kabla. Wtedy kabel działa jako obciążenie czynne i nie występują w nim odbicia oraz przeskoki impulsu. W systemie 24 V nie można w większości przypadków osiągnąć w odbiorniku takiego niskiego oporu, ponieważ wtedy prąd otrzymany na wyjściu byłby zbyt duży.
***
Andrzej Banaszek
Nowa technologia budowy rozbudowanych instalacji sterowania hydraulicznego na produktowcach i chemikaliowcach
Produktowce i chemikaliowce to statki przeznaczone do przewozu ładunków płynnych – chemikaliów i przetworzonych w rafineriach płynnych materiałów ropopochodnych. Cechą charakterystyczną tych statków jest widok dużej ilości przeróżnych instalacji rurowych wzdłuż pokładu otwartego jednostki, służących do obsługi przewożonego ładunku płynnego.
***
Tomasz Wilk
Targi TAROPAK 2005. Opakowania – nowa tożsamość towaru
Międzynarodowy Salon Techniki Pakowania i Logistyki TAROPAK jest jedną z najważniejszych imprez targowych branży opakowaniowej i logistyki w Europie Środkowo--Wschodniej. W tym roku, w dniach 20–23 września, odbył się po raz 24, gromadząc wystawców i gości z całego świata. Targi TAROPAK to dla przedstawicieli branży doskonała okazja do spotkań biznesowych, dająca możliwość wymiany doświadczeń, przedstawienia oferowanych nowości, a także służąca analizie kierunków rozwoju branży. Widocznym zjawiskiem jest w ostatnich latach gruntowna zmiana znaczenia opakowania w gospodarce rynkowej.
***
Adam Modzelewski
Inteligentny rozrusznik silnikowy TeSys model U Telemecanique
TeSys model U to rozruszniki typu D.O.L.* , które wykonują następujące funkcje: * zabezpieczenie i kontrola silników jedno- i trójfazowych: – funkcja wyłączania, – zabezpieczenie przeciążeniowe i zwarciowe, – zabezpieczenie przeciążeniowe termiczne, – przełączania przy dużej mocy; * kontrola aplikacji: – alarmy funkcji zabezpieczeniowych, – monitoring aplikacji (czas pracy, ilość zakłóceń, wartości prądu silnika...),
***
Produkty Relpol zgodne z Dyrektywą RoHS*
- Różnice istniejące w prawie lub środkach administracyjnych przyjętych przez Państwa Członkowskie UE w odniesieniu do ograniczenia stosowania niebezpiecznych substancji w sprzęcie elektrycznym i elektronicznym mogą stworzyć bariery handlowe i zakłócić konkurencję we Wspólnocie, przez co mogą mieć bezpośredni wpływ na ustanowienie i funkcjonowanie rynku wewnętrznego. Dlatego wydaje się koniecznym zbliżyć ustawodawstwa Państw Członkowskich w tym zakresie i przyczynić się do ochrony zdrowia ludzi oraz przyjaznego dla środowiska odzysku i usuwania odpadów sprzętu elektrycznego i elektronicznego.
***
TR4N – wielofunkcyjny przekaźnik czasowy w obudowie modułowej
Relpol SA wprowadza do swojej oferty przekaźnik czasowy TR4N. Jest to 10-funkcyjny przekaźnik czasowy w obudowie modułowej, przystosowany do montażu na szynach 35 mm wg EN 50022.
***
Wąskoprofilowe gniazdo do skompletowania przekaźnika interfejsowego
- Relpol SA, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom swoich klientów, poszerzyła swoją ofertę o wąskoprofilowe gniazdo PI6W do samodzielnego skompletowania przekaźnika interfejsowego...
***
CRMI, CRNI, CRLI – nowa linia styczników
- Firma Relpol wprowadza na rynek nową linię styczników przystosowaną na prądy obciążenia w kategorii użytkowania AC3 od 6 do 400 A. Styczniki te służą do przełączania mocy do wartości 200 kW/400 V w temperaturach od –25°C do +55°C. Styczniki, posiadające bogate wyposażenie w przekaźniki termiczne i styki pomocnicze, można podzielić na trzy grupy:...
***
Trend w kierunku sterowania cyfrowego. Wielopoziomowa platforma dla rozwiązań z zakresu kontroli ruchu
Zmiany na rynku pociągają za sobą zmiany techniki i technologii wytwarzania. W maszynach produkujących rośnie liczba wykorzystywanych osi serwonapędów tak, że w wielu przypadkach sterowanie impulsowe czy analogowe jest niewystarczające. Wychodząc naprzeciw tym wymaganiom rynku, firma OMRON oferuje swoim klientom serię kontrolerów na wszystkich platformach, takich jak: PLC, kontrolery pracujące samodzielnie i w postaci kart PC.
***
Sylwester Chomiak
Z Eltronem w świat automatyki... DATASENSOR
Firma DATASENSOR SpA zaliczana jest do liderów wśród producentów i dostawców fotooptycznych systemów detekcji, bezpieczeństwa i pomiaru stosowanych w automatyce przemysłowej. Na międzynarodowym rynku obecna jest od ponad 30 lat, do 1999 r. jako DATALOGIC, obecnie jako niezależna firma. Datasensor specjalizuje się w dostawach komponentów dla producentów maszyn dla przemysłu przetwórczego i motoryzacyjnego oraz maszyn pakujących i automatów podających.
***
CX9000 – Tani i funkcjonalny sterownik PLC o ogromnych możliwościach
Nowe urządzenia serii CX9000 stanowią rozszerzenie rodziny CX1000, która łączy w jednej, niewielkiej obudowie parametry sterowników PLC i komputerów przemysłowych. Różnica między tymi urządzeniami polega na konfiguracji sprzętowej jednostek CPU i znacznym zmniejszeniu ceny urządzenia.
***
Seminarium – Systemy automatyki firmy Beckhoff, Uniwersalne rozwiązania monitoringu, sterowania i akwizycji danych
W odpowiedzi na rosnące zainteresowanie urządzeniami oraz ze względu na liczne nowe produkty, które pojawiły się w ofercie w 2005 roku, firma Beckhoff Automation Sp.z o.o. zaprasza na seminarium informacyjne, które odbędzie się 24 listopada br. w Poznaniu. Jego celem będzie prezentacja najciekawszych i najnowszych rozwiązań z zakresu automatyki przemysłowej.
***
Marek Ziembicki
Sterowniki Mitsubishi Electric serii Q i QnA w systemach bezpieczeństwa
Pewne obszary zastosowań urządzeń automatyki były dotychczas zarezerwowane dla rozwiązań wyspecjalizowanych, bardzo często sprzętowych. Artykuł ten omawia dwa przykłady aplikacji sterowników PLC w dziedzinach zdominowanych dotąd przez układy specjalistyczne. Pierwszy przykład przedstawia stanowisko do badania i certyfikacji elementów systemu bezpieczeństwa biernego wykorzystywanych w motoryzacji. Drugi przykład dotyczy zakładu utylizacji odpadów komunalnych, w którym utylizowane odpady są paliwem dla lokalnej elektrociepłowni. W obu przypadkach programowalne sterowniki Mitsubishi Electric serii Q i QnA zostały wykorzystane w procesie modernizacji odpowiednich systemów automatyki i zastąpiły stosowane wcześniej rozwiązania sprzętowe.
***
Krzysztof Gołąb
Kompaktowe sterowniki programowalne FATEK. Zaskakujące możliwości za rozsądną cenę
Seria FBs kompaktowych sterowników PLC produkowanych przez firmę FATEK Automation Corporation stanowi jedną z najnowocześniejszych i najbardziej przyjaznych programiście jednostek sterujących PLC. Są one dużą konkurencją cenową dla oferowanych już w Polsce sterowników, w większości przypadków przewyższając je pod względem jakości oraz parametrów technicznych. Powyższe cechy i łatwość obsługi sprawiają, że polscy programiści bardzo często decydują się na wymianę dotychczas używanych sterowników na FATEK-a.
***
Nowoczesne regulatory mocy biernej
W Polsce utrzymuje się nadal wzrost inwestycji, powstają nowe zakłady, a w wielu starych podejmuje się modernizacje zapewniające wzrost mocy produkcyjnych bądź unowocześnienie technologii. Każda z tych inwestycji rodzi zapotrzebowanie na zwiększone dostawy energii elektrycznej, a ceny tego medium ciągle wzrastają, dlatego istnieje zapotrzebowanie na urządzenia zmniejszające pobór energii elektrycznej. Baterie kondensatorowe do kompensacji mocy biernej są urządzeniami, które zapewniając poprawę współczynnika mocy cos, przynoszą jednocześnie wymierne efekty ekonomiczne, gdyż eliminują z rachunków za energię elektryczną dodatkowe opłaty.
***
Legalizacja zbiorników pomiarowych
Rozliczeniowe pomiary poziomu są obecnie w obszarze szczególnych zainteresowań m.in. w przemyśle rafineryjno- -paliwowym, chemicznym, petrochemicznym i energetycznym. Każdy zbiornik zawierający ciecz podlegającą prawu podatkowemu w świetle Rozporządzenia MGPiPS z dnia 15.04.2004 w sprawie wymagań metrologicznych, którym podlegają zbiorniki pomiarowe (Dz.U. z 27.04.2004, Nr 85, Poz. 800), wymaga zatwierdzenia typu Głównego Urzędu Miar. Rozporządzenie to mówi, że zbiornik wraz z zainstalowanymi na nim przyrządami pomiarowymi stanowi jednolity układ podlegający legalizacji. Przyrządy te nie muszą posiadać zatwierdzenia typu GUM.
***
Idealne rozwiązanie do inteligentnych rozdzielni. Wielofunkcyjny miernik parametrów sieci SINEAX A210
Piotr Krzyżostaniak Wielofunkcyjny miernik parametrów sieci SINEAX A210 mierzy wszystkie istotne wartości w sieciach trójfazowych i jednofazowych. Jest skonstruowany i produkowany przez szwajcarską firmę Camille Bauer. Cechuje go szwajcarska jakość i polska cena. Szybki rozwój technologiczny i nowe uregulowania prawne wymuszają na dostawcach i odbiorcach energii elektrycznej instalowanie urządzeń monitorujących z coraz większą dokładnością coraz większą ilość parametrów. Powszechnie stosowane mierniki analogowe są mało dokładne, a przede wszystkim zajmują dużo miejsca. Nie bez znaczenia jest również fakt, że kilka mierników analogowych jest droższych niż jeden wielofunkcyjny miernik cyfrowy.
***
Zintegrowane systemy wizyjne IVC
Rosnące wymagania konkurencyjności w przemyśle wymuszają wprowadzanie coraz bardziej zaawansowanych metod kontroli jakości na jak najwcześniejszych etapach produkcji. Zastosowanie dobrze znanych czujników optycznych czy indukcyjnych może okazać się mało efektywne. A wręcz, i tu mały paradoks,zbyt skomplikowane, nie wspominając, że często zupełnie nieskuteczne.
***
Miniaturowe komputery przemysłowe. Komputery z procesorem Pentium M
Czasy, kiedy komputer przemysłowy stosowany był jedynie do prostych aplikacji, niewymagających dużej mocy obliczeniowej procesora, zaczynają odchodzić w niepamięć. Dzisiaj komputery przemysłowe oprócz zadań typowo obliczeniowych pełnią rolę różnego rodzaju paneli operatorskich i serwerów, dzięki którym istotne informacje o procesie technologicznym dostępne są na wielu stopniach procesu produkcji. Dzięki takim aplikacjom dane pozyskane bezpośrednio ze sterownika danej maszyny mogą być przetworzone i zaprezentowane na panelu operatora oraz jednocześnie udostępnione w sieci lokalnej i poddane dalszej analizie, na wielu różnych stopniach nadzoru i zarządzania w przedsiębiorstwie, a nawet dystrybuowane dalej w sieci Internet.
***
Marcin Uliński
Zintegrowany system informatyczny Droga firmy na szczyty sukcesu
Sukces przedsiębiorstwa to temat, który spędza sen z powiek przedsiębiorcom, począwszy od właścicieli małych firm, a skończywszy na prezesach dużych instytucji. Utrzymanie tempa produkcji na poziomie wymagań rynku oraz jej monitorowanie jest podstawą sukcesu na rynku firmy produkcyjnej. Aby to osiągnąć, potrzebne jest racjonalne zarządzanie zapasami oraz szybki dostęp do wymaganych informacji, odpowiednich do miejsca i czasu. Zastanawiając się nad sposobem usprawnienia produkcji, a także pracy całego zakładu, można rozważyć wdrożenie zintegrowanego systemu informatycznego klasy ERP/MRPII, którego struktura i zastosowana filozofia biznesowa umożliwi dopasowanie do istniejących procesów produkcyjnych oraz takiego, który otwiera drzwi do nieograniczonych możliwości, jakie niosą ze sobą najnowsze technologie.
***
Magdalena Grzonka
Nowy akcjonariusz firmy FSE KONTAKT
Podczas drugiego dnia 18. Międzynarodowych Targów Energetycznych Energetab 2005 w Hotelu Vienna, usytuowanym u stóp góry Szyndzielnia, w otoczeniu zabytkowego parkowego drzewostanu, odbyła się konferencja prasowa na temat „URMET – SIMON – KONTAKT – partnerzy w biznesie”.
***
Dwuręczne panele sterownicze: nadal nieodzowne!
Ochrona ludzi przy uruchamianiu oraz podczas pracy maszyny może być zapewniona przez zastosowanie dwuręcznych paneli sterowniczych, których funkcja polega na zmuszeniu operatora do utrzymywania obydwu rąk na urządzeniu sterującym. Innymi słowy operator, a przede wszystkim jego obie ręce są utrzymywane z dala od strefy niebezpiecznej przez „przywiązanie” do jednego miejsca. Dwuręczne panele sterownicze muszą jednak spełniać surowe wymogi zapisane w zharmonizowanej normie europejskiej PN-EN 574.
***
Paweł Kołodziej
Rodzina Serwisów Branżowych xtech.pl
Serwisy Branżowe xtech.pl stanowią spójną platformę informacyjną, której powstanie wiąże się z rozwojem i doświadczeniem, zdobytym podczas prowadzenia Serwisu automatyka.pl. Aktualnie do grupy należą trzy Serwisy: – www.automatyka.pl – www.wodkaneko.pl – www.energetyka.xtech.pl
***
Fabrycznie konfekcjonowane prowadniki przewodów na potrzeby obróbki drewna
Coraz więcej użytkowników stawia przy automatyzacji maszyn i urządzeń na fabrycznie konfekcjonowane prowadniki przewodów. Dziedziny zastosowania takich rozwiązań to w szczególności technologia montażu i handlingu, technika transportu bliskiego i magazynowania, jak również technologia budowy maszyn. Na Światowych Targach Leśnictwa i Rolnictwa „LIGNA+” (2–6 maja, Hannover) firma igus zaprezentowała tej branży nowości w zakresie gotowego do wbudowania systemu zasilania „ReadyChain”.
***
Krzysztof Pietrusewicz
Uproszczona identyfikacja dla syntezy regulatora PID
Modelowanie dla strojenia regulatorów PID [1, 2] jest często poruszanym problemem [3–10]. Dla efektywnej syntezy układu regulacji korzystne jest, aby model był jak najprostszy [6, 9], o jak najmniejszej liczbie parametrów estymowanych, a jednocześnie odwzorowujący najważniejsze, istotne właściwości obiektu regulowanego.
***
Bosch Rexroth w Czeladzi. Ładniejsze biura, większe magazyny
Znaczącym wydarzeniem, które zbiegło się z ostatnim dniem Targów Katowice, było otwarcie nowego katowickiego biura regionalnego Bosch Rexroth Sp. z o.o. w Czeladzi. Swą nową siedzibę Bosch Rexroth dzieli obecnie z firmą Buderus Technika Grzewcza, wraz z którą należy do koncernu Robert Bosch GmbH.
***
Targi ENERGETAB 2005. Wrześniowe spotkanie energetyków
– Po raz 18 spotykają się energetycy na targach w Bielsku. Przez te lata nasze Targi stały się największą w Polsce imprezą integracji – stwierdził podczas uroczystości otwarcia prezes ZIAD Bielsko-Biała SA, Wojciech Dworzański. Potężna ulewa towarzyszyła inauguracji Międzynarodowych Energetycznych Targów Bielskich ENERGETAB 2005, które w tym roku zorganizowane zostały w dniach 13–15 września. Dlatego nie na wolnym powietrzu, ale w sali konferencyjnej ZIAD oficjalnego otwarcia tradycyjnie dokonał prezydent Bielska-Białej, Jacek Krywult. Podkreślając fakt, że co roku przybywa wystawców i coraz więcej państw bierze udział w Targach, prezydent przyznał: – Staramy się polepszać infrastrukturę, choć wychodzi to nam opornie. Niemniej jednak myślę, że uda nam się w przyszłym roku pokazać budowaną nową halę targową.