Archiwum - numer 12/2009
Sławomir KwiatosińskiPrzemienniki częstotliwości ABB serii ACS800-31/-37 o niskiej emisji harmonicznych
Użytkownicy indywidualni oraz zakłady energetyczne coraz częściej zwracają uwagę na wielkość i szkodliwy wpływ harmonicznych w sieciach zasilających. Zniekształcenia przebiegu napięcia powodowane przez harmoniczne mogą być przyczyną zakłóceń w pracy lub uszkodzeń urządzeń, a także mogą powodować dodatkowe straty w sieci energetycznej. Standardy dotyczące jakości energii stają się coraz bardziej restrykcyjne, a to z kolei sprawia, że rośnie zainteresowanie oraz wymagania dla rozwiązań z niską emisją harmonicznych.
***
Technika pociąga za sobą ryzyko – Befared
Stwierdzenie to jest prawdziwe w każdej gałęzi nowoczesnego przemysłu, w szczególności zaś dotyczy zakładów i maszyn w strefie zagrożonej wybuchem. Dlatego m.in. producenci i dostawcy urządzeń, w tym również przekładni, w takich przypadkach zmuszeni są wykazać się dużą odpowiedzialnością. Często bowiem wystarczy jedna iskra, aby wywołać eksplozję, która będzie tragiczna w skutkach zarówno dla ludzi, jak i otaczającego środowiska.
***
Klaus Dierkes
Nowy wkład w obniżaniu kosztów produkcji – Lenze
Wymagająca konkurencja, nacisk na obniżanie kosztów i coraz niższe marże to czynniki, z którymi – coraz częściej w branży dóbr inwestycyjnych – konfrontowani są menedżerowie i specjaliści od spraw sprzedaży. Dotyczy to szczególnie przemysłu maszynowego oraz dostawców związanych z tą branżą. Nie wystarcza już tylko obniżyć koszty materiałów. Coraz częściej trzeba przeanalizować całe procesy. Przede wszystkim koszty produkcji, zaopatrzenia, konstrukcji i uruchamiania mają w sobie duży potencjał racjonalizacyjny.
***
Krzysztof Kania
Wszechstronny przemiennik częstotliwości. Mikronapęd Vacon 10 Machinery
Po udanej weryfikacji rynkowej przedstawiamy mikronapęd Vacon 10 Machinery, który jest odpowiedzią na zapotrzebowanie na tani przemiennik częstotliwości do wszechstronnego zastosowania.
***
Oprogramowanie do sterowników firmy Schleicher Electronic – Multiprog
Poprzedni artykuł był ostatnim, prezentującym produkty firmy Schleicher Electronic. Do prawidłowego działania sterowników niezbędne jest odpowiednie oprogramowanie. Narzędziem przeznaczonym do zaprogramowania sterowników firmy Schleicher Electronic jest aplikacja Multiprog.
***
Krzysztof Przybylski, Grzegorz Drabik
Zmiana prędkości obrotowej koła czerpakowego koparki SchRs-900 w KWB Konin w Kleczewie SA – Siemens
Koparka SchRs-900 pracuje w KWB Konin od 1983 r. Do eksploatacji została wprowadzona na Odkrywce Lubstów do urabiania węgla i nadkładu. W okresie „lubstowskiej” eksploatacji maszyna pracowała przede wszystkim na węglu. Po zakończeniu prac na Odkrywce Lubstów, w 2005 r. maszyna została przeniesiona na Odkrywkę Drzewce i skierowana do pracy na nadkładzie. Od tego momentu zauważono na koparce niepokojące zjawisko wpadania w drgania różnych elementów konstrukcyjnych maszyny w zależności od twardości urabianego nadkładu.
***
Układy łagodnego rozruchu serii DS6 – Moeller
W układach napędowych z silnikami prądu przemiennego stosuje się różne metody sterowania, pozwalające na zmniejszenie wpływu stanów przejściowych na obciążenie mechaniczne maszyny w trakcie rozruchu. Jednym z rozwiązań prowadzących do poprawy warunków eksploatacji silnika i całego układu jest zastosowanie układów łagodnego rozruchu.
***
Czujniki fotoelektryczne z ustawianym odcięciem tła lub przedpola. Czujnik QS18 WORLD-BEAM® – Turck
W ofercie firmy Turck pojawiły się dwa nowe czujniki fotoelektryczne z ustawialnym zakresem detekcji, które zapewniają niezawodne wykrywanie obiektów w szerokim zakresie aplikacji w procesach produkcyjnych, w przemyśle opakowaniowym czy przy obróbce materiałów.
***
70% oszczędności energii na Twoim rachunku! Altivar 61 Plus / Altivar 71 PLUS – Schneider Electric
Modułowe przemienniki częstotliwości Altivar stanowią znaczną część pracujących układów napędowych w aplikacjach przemysłowych oraz wodnych w Polsce. Energia i jej zasoby nie są dostatecznie oszacowane do potrzeb światowej automatyzacji i produkcji. Koszt zużycia energii dla firm staje się coraz większy, co skłania je do szukania ekonomicznych rozwiązań, podczas modernizacji czy nowej automatyzacji. Altivar PLUS to znacząca oszczędność!
***
Wiesław Lutowski
Bonfiglioli – marka godna zaufania – Polpack
Firma Bonfiglioli, założona w 1956 r. przez Clementino Bonfiglioli (czyt. bonfilioli ), już od ponad pięćdziesięciu lat dostarcza doskonałe rozwiązania dla wielu branż przemysłu. Przedsiębiorstwo przeszło długą drogę – rozwijając się od lokalnej firmy aż do wielkiego, międzynarodowego koncernu. Obecna Grupa Bonfiglioli to jeden z największych producentów w branży napędów na świecie, którego produkty są sprzedawane na wszystkich kontynentach.
***
Piotr Lato
Serwonapęd Lexium 32 Schneider Electric. Precyzja i dynamika
Nowa rodzina serwonapędów Lexium 32 to najnowsza technologia sterowników ruchu motion, specjalnie zaprojektowana dla maszyn o najwyższej precyzji i dynamice. Coraz częściej inżynier OEM stoi przed wyborem czy zaimplementować układ serwo, czy wybrać tradycyjny układ z silnikiem asynchronicznym. Wybór w obecnej technice jest tylko jeden – serwonapęd. Ciągłe wymagania co do niezawodności i szybkości układów sterowania ruchem skłoniły inżynierów Schneider Electric do ujednolicenia rodziny serwonapędów LXM05 & LXM15 z nową gamą Lexium 32.
***
Marek Trajdos, Gerard Wilczek, Przemysław Dąbrowski
Prostowniki SIMOREG DC Master w układzie jazdy modernizowanych zwałowarek Z94 – Z97 w KWB Bełchatów
W wielu istniejących aplikacjach przemysłowych, również w maszynach podstawowych, stosowanych w branży wydobywczej węgla brunatnego znajdują od dawna zastosowanie napędy prądu stałego o regulowanej prędkości obrotowej. Ze względu na fakt, iż dawno już została opanowana technika napędowa wykorzystująca tyrystorowy napęd prądu stałego, a silniki są generalnie bardziej trwałe niż układy energoelektroniczne, użytkownicy stają przed koniecznością modernizowania układów napędowych, mając do dyspozycji liczne silniki prądu stałego nadające się do dalszej eksploatacji.
***
Bycie liderem zobowiązuje w każdym czasie. Napędy VLT firmy Danfoss – stały rozwój na rzecz klientów i ich wymagań – Danfoss
Firma Danfoss należy do niekwestionowanych liderów branży rozwiązań napędowych. Od lat nazwa VLT® określa przetwornice częstotliwości i softstarty o najlepszych parametrach technicznych, najwyższej niezawodności i funkcjonalności. Rok 2009 to trudny czas dla całej globalnej gospodarki, niestety we wszystkich jej gałęziach. Także rynek automatyki i napędów odczuł ten rok jako bardzo ciężki i wymagający wielkiego wysiłku, trudnych decyzji i wyrzeczeń.
***
Michał Wilk
Nowe moduły przeznaczone dla platformy automatyzacji AC500/S500
Firma ABB stale pracuje nad rozwojem omawianej platformy sprzętowej poprzez powiększanie oferty modułów oraz ich udoskonalanie tak, aby jak najlepiej spełniały wymagania stawiane przez klientów. Przedstawione w artykule nowe produkty, dzięki swoim unikalnym cechom mogą poszerzyć zakres stosowania sterowników AC500. Zostały zaprojektowane tak, aby idealnie pasowały do koncepcji całego systemu.
***
Katarzyna Kalinowska
Równość szans w dotacjach
Wbrew pozorom tekst nie będzie dotyczył tego, kto ma największe szanse na dofinansowanie. „Równość szans” jest specyficznym kryterium oceny, mogącym często zaważyć na losach wniosku – zwłaszcza w przypadku popularnych konkursów, gdzie jest dużo chętnych na dotacje.
***
Jan Lipiński, Adam Bron
Drgania silników pionowych – Cantoni Group
W silnikach elektrycznych poziomych mocowanych na łapach problem występowania nadmiernych drgań dotyczy głównie silników dwubiegunowych o prędkości obrotowej ns = 3000 obr/min. Przy mniejszych prędkościach obrotowych problem ten pojawia się bardzo rzadko, tym rzadziej – im niższa jest prędkość obrotowa. Natomiast w silnikach pionowych problem nadmiernych drgań występuje częściej, również przy niższych prędkościach obrotowych. Wynika to głównie z kołnierzowego sposobu zamocowania silnika oraz małej sztywności podstawy pod silnikiem i posadowienia.
***
Wojciech Gościniak
Zasilacze na szynę DIN firmy Mean Well – Elmark
Firma Mean Well – światowy lider w produkcji zasilaczy – posiada bogatą ofertę urządzeń do zastosowań w automatyce, elektronice, telekomunikacji, jak również w systemach alarmowych i kontroli dostępu. Wysoka sprawność, niezawodność, funkcjonalność oraz korzystny stosunek ceny do jakości – to jedne z wielu zalet produktów firmy.
***
Maciej Sakowicz
Nowe serie paneli operatorskich HMI firmy Weintek – Multiprojekt
Panele dotykowe HMI firmy Weintek są od wielu lat znane w świecie automatyki, także pod markami dostawców z Niemiec, USA i Kanady. Ze względu na swoje parametry, łatwość programowania i kompatybilność z wieloma typami dostępnych na rynku sterowników PLC, stają się bardzo efektywnym sposobem komunikacji między człowiekiem a urządzeniem. Ponadto, dzięki korzystnej cenie, panele Weintek są coraz chętniej kupowane przez automatyków i producentów urządzeń.
***
Leszek Kasprzyk, Zbigniew Stein, Maria Zielińska
Wybrane zagadnienia użytkowania trójfazowych silników indukcyjnych niskiego napięcia przy zasilaniu jednofazowym
Do uruchomienia przy zasilaniu jednofazowym silnika indukcyjnego z trójfazowym uzwojeniem stojana niezbędne są dodatkowe impedancje włączane do obwodu stojana. Umożliwiają one wytworzenie na zaciskach silnika układu trójfazowego napięć.
***
Nieprzerwane połączenie przez Ethernet! – Murrelektronik
Technologia Ethernet jest wykorzystywana w większości sieci komputerowych. Z drugiej strony, dane w systemach i w układach maszynowych są przesyłane za pomocą wielu różnych protokołów sieciowych.
***
Marcin Nowicki
Nowa seria średnionapięciowych przemienników częstotliwości
Firma ABB wprowadziła do sprzedaży średnionapięciowe przemienniki częstotliwości o mocy znamionowej od 400 do 1000 kVA i napięciach do 6,9 kV, przeznaczonych do szerokiego zakresu zastosowań.
***
Dariusz Kasperski
Sterowniki programowalne PLC serii DVP – Apator Control
W obecnej automatyce przemysłowej, nawet najprostsze procesy technologiczne wymagają zastosowania sterowników PLC. Dzięki nim zwiększamy precyzję działania danego urządzenia, możliwości rozbudowy układu oraz szybkiej i przejrzystej diagnostyki.
***
Sprzęgła indukcyjne Balluff BIC. Elastyczny przesył danych oraz energii
W nowoczesnych elastycznych maszynach i urządzeniach czujniki i elementy wykonawcze muszą mieć możliwość podążania za ruchomymi elementami maszyny. Czujniki podłączone na stałe zazwyczaj nie są właściwe do tego typu aplikacji. Podłączenia za pośrednictwem przewodów i złączy wytrzymują pracę w ruchomych aplikacjach w ograniczonym czasie, co prowadzi często do uszkodzeń i przerw w produkcji.
***
Tomasz Ochocki, Bartłomiej Szydłowski
Technika przekaźnikowa – podstawowe informacje techniczne – cz. III – Relpol
W poprzedniej części cyklu artykułów o technice przekaźnikowej omówione zostały aspekty dotyczące budowy i działania cewki przekaźnika. Kolejną istotną częścią budowy przekaźnika są zestyki, których głównym zadaniem jest przełączanie różnego rodzaju obciążeń. Dlatego niniejszy artykuł poświęcony został tematyce konfiguracji zestyków, sposobie oznaczania zacisków, różnego rodzaju materiałów zestyków oraz trwałości mechanicznej i elektrycznej.
***
Nowy produkt – nowa konstrukcja – lepsze własności. PLN – rodzina precyzyjnych przekładni planetarnych firmy Neugart – WObit
Światowy oferent bezluzowych przekładni planetarnych Neugart prezentuje rodzinę PLN, charakteryzującą się wyważoną kompozycją precyzji, innowacji i siły, przy znakomitym stosunku ceny do możliwości.
***
Dorota Bełkowska
Komfort energooszczędny
Informacja o warunkach środowiska zewnętrznego jest dla nas ogólnie dostępna. Czy mamy pełen zakres informacji również o tym, co dzieje się wewnątrz naszych domów, miejsc pracy, w szkołach? W dodatku w krajach rozwiniętych około 90% czasu człowiek spędza w środowisku wewnętrznym [1]. Powinno być więc ono komfortowe i sprzyjać dobremu samopoczuciu, mając wpływ na jakość naszej pracy, nauki i wypoczynku.
***
Karol Kurek
Optymalizacja oświetlenia na klatce schodowej za pomocą sterownika LOGO! firmy Siemens – KDM automatyka
Oszczędność energii elektrycznej – tak bardzo istotna w dziesiejszych czasach – ma również ogromne znaczenie dla ochrony środowiska naturalnego. W celu oszczędności jej zużycia poszukujemy różnych sposobów i metod w każdej dziedzinie życia.
***
Michał Strzeszewski, Piotr Wereszczyński, Jakub Pogocki
Świadectwa energetyczne w praktyce
W praktyce obliczenia do świadectw charakterystyki energetycznej wykonywane są z wykorzystaniem komputera. Najwygodniej jest posłużyć się specjalistycznym oprogramowaniem, chociaż można skorzystać również z typowego arkusza kalkulacyjnego. Na rynku dostępnych jest kilka programów, wspomagających pracę eksperta – od prostych aplikacji o charakterze specjalistycznego kalkulatora, do zaawansowanych profesjonalnych narzędzi.
***
Nowoczesne rozwiązania w automatyce budynków. BAS-3000 – Elmark
Obecnie automatyka budynków staje się standardem. Inteligentne domy możemy spotkać już nie tylko w rozwiązaniach niekomercyjnych, ale coraz częściej bezpośrednio w naszym sąsiedztwie. Dziś bez nowoczesnych rozwiązań automatyki nie wyobrażamy sobie komfortu i bezpieczeństwa. Wychodząc naprzeciw tym oczekiwaniom, Advantech opracował serię BAS-3000, która umożliwia budowę rozproszonych układów sterowania.
***
Agnieszka Choroszucho, Bogusław Butryło
Numeryczna analiza wpływu materiałów budowlanych wykorzystywanych do budowy ścian na rozkład pola elektromagnetycznego
Analiza pól występujących w systemach komunikacji bezprzewodowej wymaga uwzględnienia efektów związanych z wielokrotnymi odbiciami, ugięciami i tłumieniem fali. Wskazane zjawiska są bezpośrednim efektem rozchodzenia się fal wewnątrz pomieszczeń i w strukturach ścian zawierających niedoskonałe dielektryki i przewodniki, w tym instalacje elektryczne i elementy zbrojenia, np. pręty, siatki, ceowniki czy klamry.
***
gesis RC – bezprzewodowy system sterowania oświetleniem i żaluzjami
Wieland Electric wprowadził kolejne elementy do systemu gesis, są to sterowniki do oświetlenia i żaluzji sterowane radiowo, nazwane gesis RC.
***
Pierwszy polski Inteligentny Dom od A do Z
Wizja szklanych domów z „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego dzisiaj przedstawia się nam w postaci inteligentnych budynków. Kiedyś proste programowanie pieca centralnego ogrzewania było uznawane za wielkie osiągnięcie. Obecnie sprzęty AGD posiadają więcej „inteligentnych” możliwości: od wyboru programu, poprzez zwłokę czasową, a skończywszy na alarmowaniu o braku komponentów potrzebnych do działania. Przykładem może być zmywarka informująca o braku środków zmiękczających wodę.
***
Technologia dla budownictwa odpowiedzią na dyrektywy UE. Domy efektywne energetycznie
Do 2019 r. wszystkie nowo powstające budynki mają produkować tyle samo energii, ile zużywają. Science-fiction? Nie – tak brzmią poprawki zgłoszone przez Komisję Przemysłu, Badań Naukowych i Energii do dyrektywy dotyczącej oceny energetycznej budynków1. Z pomocą w realizacji ambitnych celów przychodzą nowatorskie rozwiązania budowlane, nad którymi od lat pracują nowoczesne firmy – w tym VELUX, producent okien do poddaszy, energooszczędnych akcesoriów oraz paneli i kolektorów słonecznych. Firma, jako partner kampanii duńskiej ambasady „Z Danią bliżej. Energia przyjazna środowisku”, promuje rozwiązania, które wkrótce obecne będą w każdym domu.
***
Jerzy Podhajecki, Sławomir Szymaniec
Wibroakustyka i badania wibroakustyczne silników bezszczotkowych prądu stałego o magnesach trwałych
Powstawanie nowych konstrukcji maszyn spowodowało wzrost niezamierzonych skutków tego rozwoju. Między innymi wzrósł poziom drgań i hałasów towarzyszących procesom wytwarzania i eksploatacji maszyn [1, 14]. Złożoność tych zjawisk doprowadziła do wykrystalizowania się dyscypliny nauki – wibroakustyki maszyn [1], na którą składają się między innymi: elementy akustyki fizycznej, teorii drgań, elektrotechniki, mechaniki, dynamiki maszyn.
***
Marian A. Partyka, Rafał Łuszczyna
Kompleksowa analiza dokładności ustalania rangi ważności parametrów konstrukcyjnych i eksploatacyjnych pompy wirowej śmigłowej w ruchu turbinowym
Opracowanie jest rozszerzeniem dotychczasowych istniejących już opracowań literaturowych [1, 2, 3, 4, 5, 6], dotyczących zastosowania logicznych drzew decyzyjnych do oceny rangi ważności parametrów pompy wirowej śmigłowej, pracującej w ruchu turbinowym.
***
Piotr Bogusz, Mariusz Korkosz, Jan Prokop
Analiza drgań własnych napędu elektrycznego z silnikiem SRM
W procesie budowy nowoczesnych zintegrowanych napędów elektrycznych wskazanym jest, by już na etapie projektowania badać i minimalizować drgania i hałas samego silnika, jak również pozostałych komponentów wchodzących w skład układu napędowego. Takie podejście wymaga spojrzenia na proces projektowania napędu elektrycznego z punktu widzenia analizy zagadnień sprzężonych, np. elektrycznych, magnetycznych i mechanicznych.
***
Monika Gomółka
Międzynarodowe Targi Ochrony Środowiska POLEKO 2009. Techniczne rozwiązania dla ekologii
Ciekawe ekspozycje, rozmaite nowości produktowe, specjalistyczne konferencje i seminaria wypełniły czas wystawców i zwiedzających hale Targów POLEKO w Poznaniu, które odbyły się równocześnie z drugą edycją Międzynarodowych Targów Techniki Komunalnej KOMTECHNIKA i zgromadziły blisko 21 000 zwiedzających i 900 firm i instytucji z 23 krajów. Po raz pierwszy zorganizowano także Targi Miast, Gmin i Regionów GMINA.
***
Katarzyna Potaczek
Targi PROTECH’09. Seminaria i targi w jednym
W dniach 18–19 listopada br. odbyły się piąte Międzynarodowe Targi Produkcji i Technologii – PROTECH’09. Impreza od kilku już lat organizowana jest w zabytkowej Hali Stulecia we Wrocławiu, która pomimo trwającego remontu, zachęcała swoją dostojnością architektury do udziału w imprezie. Rozłożony wewnątrz hali czerwony dywan wzmagał uczucie ważności przedsięwzięcia i sprawiał, że pomimo niedużej liczby gości, atmosfera Targów była ciepła i przyjazna, czemu dodatkowo sprzyjała – pomimo jesiennej aury – słoneczna pogoda.
***
Katarzyna Potaczek
Konkurs Astor na najlepszą pracę dyplomową rozstrzygnięty!
W ramach działań wspierających edukację, firma ASTOR ogłasza co roku „Konkurs ASTOR na najlepszą pracę dyplomową” wykonaną w oparciu o oferowane przez firmę produkty. Uroczyste wręczenie nagród oraz spotkanie laureatów i promotorów prac z przedstawicielami organizatora konkursu odbyło się 27 listopada br. w krakowskim hotelu Radisson.
***
Targi ENERGETICS 2009 w Lublinie
Ponad 100 firm polskich i zagranicznych prezentowało swoje wyroby podczas II Lubelskich Targów Energetycznych ENERGETICS 2009. Imprezę zorganizowaną w dniach 18–20 listopada br. w Centrum Targowo-Wystawienniczym Międzynarodowych Targów Lubelskich SA odwiedziło ponad dwa tysiące zwiedzających z Polski i zagranicy.
***
Agnieszka Sawicka
Targi HAPexpo, WIRTOTECHNOLOGIA, RubPlast, TUM. Branżowe premiery na starcie
W ciągu zaledwie trzech dni w Expo Silesia odbyły się aż dwie imprezy branżowe oraz dwie premiery targowe. W nowoczesnej hali w Sosnowcu zgromadziło się około 250 wystawców z całej Europy. Trzydniowa impreza przepełniona była nowościami, interesującymi spotkaniami, seminariami i panelami dyskusyjnymi o szerokim zakresie tematycznym. W miejscu, gdzie dochodzi do spotkania czterech różnych branż, nie można się nudzić.