Archiwum - numer 01/2008
Peter CostelloPytanie o półprzewodniki
Gdy trzeba dokonać wyboru między stycznikami półprzewodnikowymi a tymi bardziej tradycyjnymi, elektromechanicznymi, należy uwzględnić wszystkie koszty eksploatacji, włącznie z czasami przestoju maszyn z powodu awarii i napraw. W trudnej walce z konkurencją w przemyśle produkcyjnym głównym celem wszystkich firm jest maksymalna wydajność produkcji przy minimalnych czasach przestojów. Chodzi nie tylko o maksymalne zwiększenie dywidend akcjonariuszy, lecz także o pytanie, czy firma może, czy nie może utrzymać się na rynku.
***
Adam Pozowski
Napędy regulowane dużych mocy – na niskie czy średnie napięcie?
W chwili obecnej układy regulacji prędkości obrotowej silników indukcyjnych dużych mocy, od kilkuset kilowatów do kilkunastu megawatów, stają się w przemyśle rozwiązaniem typowym, nastręczającym inwestorom i projektantom pytań o zasadność ekonomiczną czy uwarunkowania techniczne danego rozwiązania, a nie jego wykonalność. Rozwiązania napędowe o mocach do 20 MW są rozwiązaniami katalogowymi, które projektanci mogą dobierać i aplikować z taką samą łatwością, jak przemienniki małych mocy, mając jednak na uwadze specyfikę układów dużej mocy.
***
Wojciech Litwin, Wojciech Leśniewski
Ekologiczne zasilanie i napędy małych statków i łodzi
Rozwój najnowszych technologii, rosnące ceny surowców energetycznych oraz coraz większa świadomość ekologiczna społeczeństwa stymulują rozwój coraz to nowych, przyjaznych środowisku układów zasilania i napędu. Nikogo nie dziwią już panele słoneczne umieszczone na budynkach mieszkalnych. Dzięki nim można podgrzewać wodę i zaspokoić potrzeby energetyczne mieszkańców. Prezentowany przed laty w brytyjskim kanale telewizyjnym Discovery samochód elektryczny, którego akumulatory doładowywane były przez niewielkie panele fotowoltaiczne, i miniaturowa siłownia wiatrowa wydawały się mrzonką szalonego naukowca.
***
Konkurs ASTORA na najlepszą pracę dyplomową 2007 – rozstrzygnięty!
Krakowska firma ASTOR, w ramach działań wspierających edukację, ogłasza co roku konkurs na najlepszą pracę dyplomową wykonaną w oparciu o oferowane przez firmę produkty. Właśnie poznaliśmy laureatów tegorocznej edycji konkursu. Zdobywcą I miejsca został Andrzej Latała z Politechniki Krakowskiej za pracę „Projekt sterowania i wizualizacji procesu neutralizacji ścieków silnie kwaśnych w farmaceutycznej oczyszczalni ścieków”...
***
Kombinacja enkodera, tachoprądnicy i wyłącznika prędkościowego firmy BaumerHübner
Firma BaumerHübner oferuje kombinację trzech urządzeń – enkodera, tachoprądnicy i wyłącznika prędkościowego – w jednej obudowie. Taka kombinacja, oznaczona jako HOG22+HTA11+ES100, stosowana jest w hutnictwie. Pokazana na zdjęciu walcarka posiada rolki o masie 25 ton, które pracują w temperaturze 900°C. Napęd walcarki stanowią silniki o łącznej mocy 11 000 kW. Walce obracają się z prędkością z zakresu 120–300 obr/min.
***
Olbrzymie możliwości technologiczne firmy
Fabryka Reduktorów i Motoreduktorów BEFARED w każdym momencie swojej 130-letniej historii dbała o zaspokojenie potrzeb swoich Klientów oraz ich zadowolenie. Na przełomie lat zmieniała się nazwa firmy, właściciele, wyroby, technologie wytwarzania oraz park maszynowy. Jednak niezmienna pozostawała dbałość o jakość swoich wyrobów oraz dążenie do oferowania najnowocześniejszych rozwiązań technicznych.
***
Targi Wire, Tube i METAV 2008
Przez pięć dni, od 31 marca do 4 kwietnia br., na terenach targowych w Düsseldorfie ok. 2 tys. wystawców z 46 krajów prezentować będzie najnowsze osiągnięcia Wire na Targach Drutu i Kabli oraz Tube na Targach Rur. Obie imprezy po raz 11. zaprezentują się wspólnie, a targowy duet uzupełni branżowa ekspozycja Międzynarodowych Targów Techniki Produkcji i Automatyzacji METAV. Na światowym forum rozwijających się branż spodziewanych jest 1 100 wystawców Wire i około 850 firm branży Tube. Razem zajmą ogółem ok. 90 tys. m² powierzchni wystawienniczej.
***
Nord – nowości ze świata
Emirates Towers – na szczycie Dubaju. Budowla ma ponad 350 metrów wysokości. Nieważne, w którym punkcie Dubaju się znajdujesz, biurowiec Emirates Office Tower i jego bliźniak, hotel Jumeirah Emirates Towers, są doskonale widoczne... Singapur: Pojazd serwisowy z techniką napędową NORD. Sentosa leży w najbardziej wysuniętym na południe punkcie kontynentu azjatyckiego, niedaleko granicy Singapuru, wielomilionowego miasta. Dzięki odzyskiwaniu lądu mała wyspa urosła do około pięciu kilometrów kwadratowych i wciąż rośnie... System chłodzenia wodą oraz nowa powłoka antybakteryjna. Firma Getriebebau NORD nie zachowuje status quo, lecz nieustannie prowadzi dalsze badania. Efekt: do napędów opracowano nowe chłodzenie wodą oraz powłokę o właściwościach przeciwdrobnoustrojowych.
***
Anna Szymczak
Dotacje unijne nie służą realizacji marzeń
Świadomość uzyskania refundacji nawet do 70% wydatków inwestycyjnych stanowi nierzadko zachętę dla przedsiębiorców do realizacji zupełnie nowych pomysłów. „Zawsze marzyłam o prowadzeniu restauracji, więc teraz mogę ją mieć za dotację” – czy to jest dobry sposób myślenia? Programy unijne są szeroko definiowane, dają duże możliwości planowania inwestycji. Nie ma wielu zakazów czy nakazów związanych z planami. Inwestycja powinna być zgodna z celami programu, np. podnoszeniem konkurencyjności i kilkoma innymi obszarami – a poza tym wolność. Takie szerokie możliwości powodują, że niektórym osobom rodzą się w głowie pomysły zupełnie niezwiązane z dotychczasową działalnością, np. przedsiębiorca prowadzący firmę meblarską zapragnie otworzyć pensjonat na południu kraju.
***
Tomasz Haliniak
Trójosiowy, kompaktowy system pomiaru przemieszczeń liniowych
Firma Lika wprowadziła na rynek nowy, 3-osiowy, kompaktowy wyświetlacz LED (oznaczenie katalogowe LD130-M7). Wraz z magnetycznymi czujnikami przesunięć liniowych serii SM5 oraz taśmą magnetyczną MT50 tworzy on zwarty system pomiarowy. Wyłącznym dystrybutorem w Polsce jest firma ELDAR. Wyświetlacz przeznaczony został do zabudowy panelowej. Posiada 4-przyciskową klawiaturę o stopniu ochrony IP60 (obudowa pyłoszczelna od frontu) do obsługi i parametryzacji (fot. 1)...
***
Przemysław Macias
Nowe przemienniki częstotliwości firmy Invertek Drives – ODE-2
Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, firma SELS, jako wyłączny dystrybutor firmy Invertek Drives, przedstawia nowy, funkcjonalny i efektywny przemiennik częstotliwości Optidrive E2 (ODE-2) przeznaczony dla szerokiej grupy prostych aplikacji napędowych. Zakres oferowanych mocy zawiera się między 0,37 kW a 2,2 kW przy zasilaniu jednofazowym i od 0,75 do 7,5 kW przy trójfazowym.
***
Witold Ober
Nowe konstrukcje linkowych czujników drogi
Plastikowe produkty swoim wyglądem nie budzą zaufania, ale dzięki dobrym własnościom i niskiej cenie zdobywają zastosowanie w trudnych warunkach przemysłowych. Obecnie obok czujników linkowych drogi w obudowach metalowych z powodzeniem wdraża się w wielu zastosowaniach tanie czujniki w obudowie plastikowej. Wśród wielu czujników do pomiaru wielkości geometrycznych, działających w oparciu o różne fizykalne zasady, WObit oferuje czujniki drogi w zakresie od kilkudziesięciu milimetrów do kilkudziesięciu metrów w technologii linkowej.
***
Krzysztof Sanecki
Epi CENTRUM NAPĘDÓW – cz. 1. Elektromechaniczne klocki
Asynchroniczne silniki elektryczne są dziś najczęściej spotykanym, podstawowym elementem napędów. Współczesne projekty napędowe potrzebują coraz częściej silnika specjalnie wyposażonego, rozbudowanego o dodatkowe elementy, niezbędne do realizacji rosnących wymogów sterowania napędu oraz rosnących wymogów aplikacyjnych. Bardzo ciekawym rozwiązaniem, wychodzącym naprzeciw współczesnym potrzebom rynku napędów elektrycznych, jest wdrożony przez firmę SIEMENS program modułowy SIMOLOG. Idea prostoty, modułowości konstrukcji, aktualnie produkowanego zwykłego silnika asynchronicznego została przez firmę SIEMENS rozszerzona na pozostałe elementy wyposażenia silnika.
***
Wyświetlacze LED – najefektywniejszy nośnik informacji masowej w wizualizacji procesów automatyki przemysłowej
Wszędzie tam, gdzie potrzebna jest informacja przeznaczona dla szerszego grona odbiorców, musimy zastosować takie nośniki informacji, które będą czytelne i proste w odbiorze. Jeśli chcemy przekazać informację wizualną w postaci tekstów czy grafiki i ma być ona czytelna również z dużych odległości, przy dużym nasłonecznieniu lub w trudnych warunkach atmosferycznych, najlepszą metodą jest zastosowanie wyświetlaczy opartych na diodach LED. Coraz częściej spotykamy takie wyświetlacze w reklamie, na dworcach, w bankach, na stacjach benzynowych, w instytucjach użytku publicznego oraz wszędzie tam, gdzie potrzebny jest szybki i czytelny przekaz informacji dla wielu odbiorców równocześnie.
***
Jurgen Weczerek
Standard komunikacyjny przyszłości? Bluetooth w automatyce przemysłowej
Bezprzewodowa łączność umożliwia bezawaryjną i niezawodną transmisję danych i sygnałów w połączeniu z szybką i ekonomiczną instalacją. W rezultacie bezprzewodowa komunikacja jest coraz częściej stosowana w automatyce przemysłowej. Poza standardami WLAN 802.11 b/g, które są stosowane zwłaszcza w infrastrukturach sieci LAN w budynkach fabrycznych, technologia Bluetooth rozwija się jako optymalne rozwiązanie w przypadku wielu zadań automatyzacji. Bluetooth jest znormalizowaną technologią łączności bezprzewodowej (IEEE 802.15.1), o uniwersalnym zastosowaniu, która jest zarazem niezawodna i stabilna.
***
B&R – blisko polskiego Klienta
B&R Automatyka Przemysłowa Sp. z o.o. (B&R Polska) jest firmą córką austriackiej firmy Bernecker + Rainer Industrie-Elektronik GmbH, która założona została w 1979 r. przez dwóch inżynierów: Erwina Berneckera oraz Josefa Rainera. B&R jest obecnie największym na świecie prywatnym producentem automatyki przemysłowej dostarczającym zintegrowane rozwiązania automatyzacji dla seryjnych producentów maszyn. B&R w Polsce rozpoczęło swą działalność w 2000 r., a główna siedziba mieści się w Poznaniu...
***
Oprogramowanie wizualizacyjne do modułów CPX pracujących w sieci Ethernet (CPX Web Monitor)
Zakres stosowania: Wyświetlanie informacji dotyczących stanu technicznego urządzenia (diagnostyka) poprzez przeglądarki internetowe; Wysyłanie sygnałów ostrzegawczych poprzez pocztę elektroniczną. Korzyści: Bezpośredni łatwy dostęp do danych systemu zaawansowanej diagnostyki; Minimalizowanie czasu przestojów; Podnoszenie wskaźnika dyspozycyjności urządzeń; Zmniejszanie kosztów prac inżynierskich dzięki szerokim możliwościom pakietów programów optymalizujących...
***
Lech Wilk
Sprzęgi międzysieciowe w komunikacji przemysłowej – technologia bram
Komunikacja przemysłowa, zwłaszcza z wykorzystaniem więcej niż jednej sieci, a więc także łączenie ich i właściwy dobór urządzenia sprzęgającego, nie należy do trywialnych zadań. Poniższy artykuł ma na celu przybliżenie Czytelnikom zasady działania oraz podstawowych różnic pomiędzy urządzeniami sieciowymi, których oferta jest dziś dość bogata. Warstwowy model OSI. Zacznijmy od omówienia warstwowego modelu sieci OSI (ang. Open System Interconnection). Jest to podstawowy podział komunikacji sieciowej na siedem warstw...
***
TwinSAFE – jednolity i otwarty standard oprogramowania i sprzętu do realizacji systemów bezpieczeństwa
Koncepcja magistral przemysłowych przyniosła użytkownikom rozliczne korzyści niemal we wszystkich aplikacjach automatyki. Umożliwiła redukcję czasu i ilości działań związanych z wykonaniem okablowania, a same urządzenia i elementy systemu przybrały postać standardowych modułów o niewielkich rozmiarach. Najnowsze technologie oraz instalacje, które opierają się na tych technologiach, pozwalają na dalszą racjonalizację zastosowań magistral. Systemy bezpieczeństwa to jedna z niewykorzystywanych dotychczas możliwości, która jest obecnie coraz szerzej dyskutowana i stosowana.
***
Łukasz Szymczak
Redundantna przemysłowa sieć Ethernet w nowej wersji – Moxa Turbo Ring V2
Niezawodność oraz redundancja są kluczowymi sprawami w przemysłowych sieciach komunikacyjnych. Przerwanie połączenia pomiędzy danymi punktami systemu może mieć fatalne skutki, np. gdy poprzez dany odcinek odbywało się sterowanie ważnymi procesami lub też był prowadzony monitoring kluczowych urządzeń na obiekcie. Z pomocą przychodzi firma Moxa, implementująca od wielu lat na swoich redundantnych switchach protokół Moxa Turbo Ring. Protokół ten, w przypadku przerwania połączenia w pierścieniu, rekonfiguruje sieć i przełącza komunikację na ścieżkę redundantną w czasie zawsze poniżej 300 ms.
***
Maria Jończy
Forum Techniki Napędowej. Mocna pozycja Rockwell Automation na Śląsku
Po Warszawie i Gdańsku, stolica województwa śląskiego staje się strategicznym miejscem dla amerykańskiego giganta automatyki przemysłowej w planach podboju Europy Środkowo-Wschodniej. Można to było zaobserwować 9 stycznia br. podczas Forum Techniki Napędowej – imprezy wystawienniczej urządzeń z zakresu automatyki przemysłowej w katowickiej filii Rockwell. W spotkaniu tym wzięło udział ponad 100 krajowych klientów. Zaprezentowano tam najnowsze rozwiązania dotyczące przemienników częstotliwości, soft-startów, serwonapędów oraz ich integrację z przemysłowymi sieciami komunikacyjnymi. Pokazano, w jaki sposób można poprawić elastyczność i wydajność produkcji, stosując urządzenia, doświadczenie i wiedzę Rockwell Automation.
***
Jak obniżyć koszty utrzymania ruchu i podnieść bezpieczeństwo funkcjonalne obwodów sterowania? Modernizacja pływakowych lub nurnikowych pomiarów poziomu
W okresowych zestawieniach wydatków na utrzymanie ruchu i remonty punktów pomiaru poziomu cieczy wysoką pozycję zajmują koszty nadzoru i obsługi przyrządów nurnikowych lub pływakowych. Jak temu zaradzić? Sprawdzoną metodą jest sprawna wymiana istniejących pomiarów na radary falowodowe, niewymagające okresowej obsługi. Modernizacja kolumny pomiarowej z pomiarem nurnikowym lub pływakowym odbywa się z reguły w krótkim czasie, gdyż najczęściej udaje się w jego miejsce zamontować nowy pomiar bez żadnych zmian w konstrukcji naczynia poziomowskazowego. Pozwala to wyeliminować fazę prac projektowych i uniknąć przechodzenia przez złożone procedury dopuszczeniowe Urzędu Dozoru Technicznego.
***
Krzysztof Zbierski
Napęd magnetoelektryczny. Odmiany napędów z zaworami rozrządu – cz. IV
W rozrządzie magnetoelektrycznym tłokowego silnika spalinowego napędy magnetoelektryczne, połączone z zaworami rozrządu, tworzą układy: napęd – zawór [2, 3]. Układy te mogą występować w różnych odmianach w zależności od typu silnika spalinowego, rodzaju komory spalania oraz od liczby zaworów przypadających na jeden cylinder silnika. W niniejszym artykule przedstawiono możliwe odmiany układów: napęd – zawór, jakie mogą występować w magnetoelektrycznym rozrządzie tłokowego silnika spalinowego. Napęd magnetoelektryczny składa się z ruchomej cewki 1, pakietów magnetycznych 2 oraz rdzenia 3 (rys. 1)...
***
Rainer Lumme
Nowa generacja osprzętu łączeniowego w wykonaniu przeciwwybuchowym
Obecnie osprzęt łączeniowy przeznaczony do pracy w strefach zagrożonych wybuchem jest projektowany tak, by spełniał wymagania dyrektywy ATEX. Oferta firmy steute obejmuje szereg tego typu urządzeń, w tym dość szczególnych, jak np. blokady elektromagnetyczne bezpieczeństwa. Dostępne są także urządzenia bezprzewodowe, stanowiące bardzo nowatorskie rozwiązania, przynoszące konstruktorom wielorakie korzyści. Przepisy ATEX, związane z ochroną ludzi i maszyn pracujących w warunkach zagrożenia wybuchowego, zaczęły obowiązywać w Polsce wraz z wejściem do Unii Europejskiej.
***
Nowe interfejsowe moduły sprzęgające serii 38 w ofercie firmy Finder
Moduły sprzęgające serii 38 charakteryzują się wszechstronnością zastosowań jako separatory układów wykonawczych i roboczych. Oferta firmy Finder skierowana jest do integratorów systemów automatyki i sterowania, projektantów, producentów systemów sterowania itp. Moduł sprzęgający serii 38 składa się z dwóch elementów, przekaźnika jako bezpośredniej separacji układów oraz gniazda do montażu na szynę DIN, wyposażonego w sygnalizację LED i układ przeciwzakłóceniowy EMC. Dodatkowym udogodnieniem jest możliwość mostkowania zacisków 8-polowych dla serii 38.52 i 20, polowych dla serii 38.x1 redukujących czas montażu i sumaryczny koszt inwestycyjny.
***
Łożyska ślizgowe z tworzywa sztucznego do łańcuchów rolkowych w maszynach do ogławiania i uboju. Przetwórstwo rybne na otwartym morzu
Świeżo złowione ryby są obecnie coraz częściej obrabiane wstępnie bezpośrednio na pokładzie trawlerów rybackich. Wysoko wydajne maszyny do ogławiania i uboju ryb firmy Baader z Lubeki obrabiają do 32 ryb na minutę (maks. 90 cm długości i 7 kg wagi). Komponenty tych maszyn są przy tym narażone na działanie agresywnej mieszanki wody morskiej z krwią. W takich warunkach dobrze sprawdzają się bezobsługowe łożyska ślizgowe z tworzywa sztucznego „iglidur” firmy igus GmbH z Kolonii. Te bezobsługowe łożyska polimerowe są umieszczane w nierdzewnych łańcuchach rolkowych, stosowanych do napędzania agregatów głównych i pomocniczych.
***
Krzysztof Kuźniarz
IV konferencja organizacji Profibus PNO Polska
W dniach 9 i 10 stycznia br. w Tomaszowicach koło Krakowa odbyła się tegoroczna, czwarta już konferencja organizacji Profibus PNO Polska. Mająca swoją siedzibę w Gliwicach organizacja powstała, aby realizować i popularyzować otwarty standard komunikacji i sterowania, jakim jest PROFIBUS, a od niedawna również PROFINET. Obecnie w organizacji zrzeszonych jest 20 firm i instytucji, a liczba ta stale rośnie. Jednostką nadrzędną organizacji jest międzynarodowa organizacja PI (Profibus & Profinet International).
***
Nowa fabryka silników marki ABB w Polsce
ABB zbuduje fabrykę w Aleksandrowie Łódzkim, z której standardowe, niskonapięciowe silniki będą trafiać na cały świat – poinformował podczas grudniowej konferencji prasowej prezes Zarządu ABB, Mirosław Gryszka. W ten sposób Grupa ABB wzmocni swoją pozycję rynkową największego na świecie producenta wysokiej jakości silników. Możliwości produkcyjne fabryki to ok. 40 tys. sztuk silników rocznie, a wytwarzane będą w 100 proc. na eksport – wyjaśnił prezes Mirosław Gryszka. Fabryka zaprojektowana została tak, aby zapewnić wysoce efektywną produkcję i krótkie terminy dostaw, przy zachowaniu wysokich wymogów bezpieczeństwa i standardów środowiskowych. ABB planuje zatrudnić do końca grudnia 2011 r. 150 osób.
***
Maria Jończy
20 lat inteligentnej automatyzacji
Minęło 20 lat działalności spółki ASTOR, dostawcy pierwszego sterownika GE Fanuc dla polskiego przemysłu. Od tego czasu firma przekształciła się w lidera dystrybucji nowoczesnych technologii w zakresie automatyki przemysłowej, informatyki, a ostatnio także robotyki w Polsce. Historia ASTOR zaczęła się od napisania dwóch programów przez 19-letniego licealistę, właściciela komputera SX Spectrum. Następnie Stefan Życzkowski – obierając za kierunek studiów automatykę i robotykę – ukończył Wydział Mechaniczny Politechniki Krakowskiej. Przyszły prezes firmy ASTOR z bratem, współudziałowcem firmy, a dziś profesorem Uniwersytetu Jagiellońskiego, swą przygodę z automatyką rozpoczął od pierwszego zlecenia, jakim była samodzielna dystrybucja sterowników GE Fanuc.
***
Marian A. Partyka, Rafał Łuszczyna
Formalizacja graficzna klasyfikacji informacji na przykładzie przedsiębiorstw według Katalogu Branżowego 2007 „Napędy i Sterowanie”
Prezentacja wielu istniejących od dawna, a także nowo powstałych firm, działających na rynku polskim, odbywa się katalogowo, w czasopismach, na targach, wystawach itd. Powinna ona być pomocna w znalezieniu odpowiednich urządzeń i usług zarówno dla przemysłu, jak i klientów indywidualnych. W szczególności Katalog Branżowy 2007, wydawany przez czasopismo „Napędy i Sterowanie”, prezentuje autorskie i firmowe rozwiązania, a także dystrybucję. Oferta produktowa i usługowa podzielona jest na 11 rozdziałów według konwencji redakcyjnej dla poprzednich katalogów tego typu.
***
Grzegorz Wiciak, Janusz Kotowicz
Wychwytywanie i składowanie dwutlenku węgla. IGCC. Współczesne technologie wychwytu CCS
Stosunkowo od niedawna zagadnienia ograniczenia emisji CO2 przyciągają uwagę za sprawą globalnego ocieplenia i wynikających z tego powodu zmian klimatycznych. Wpływ globalnego ocieplenia na klimat i gospodarki świata jest bogato udokumentowany i traktowany z należytą powagą na poziomie lokalnym i międzynarodowym. Według Światowego Przeglądu Energetycznego 2006 (IEA) węgiel kamienny pozostanie nadal ważnym surowcem energetycznym, stanowi on bowiem 25% światowego zapotrzebowania na energię i jest głównym paliwem, które zaspokaja 40% światowej produkcji energii elektrycznej. Na podstawie obserwowanego na świecie rozwoju gospodarczego przewiduje się, że udział węgla jako paliwa energetycznego jeszcze wzrośnie [1, 2, 3, 7, 14, 16].
***
Niles Newberry
Automatyka domowa
Europejski rynek automatyki domowej (domotyka) jest młody, bardzo dynamiczny i szybko wzrasta jego wartość. Technologie jeszcze niedawno kojarzone jako science-fiction mają już zastosowanie nie tylko w przypadku luksusowych domów. Coraz większa liczba mieszkań, zwłaszcza apartamentów, posiada standardowo zainstalowane systemy automatyki. Głównym i kluczowym zadaniem takich systemów jest zapewnienie jak największej wygody mieszkających osób. Prawie każdy element i system może być automatycznie sterowany: oświetlenie, systemy ogrzewania i klimatyzacji, wentylacja, systemy alarmowe i zabezpieczające, sprzęt audio-wideo, systemy ogrodowe lub służące do podawania pokarmu zwierzętom.
***
Konkurs miesięcznika „Napędy i Sterowanie” na najlepsze rozwiązanie – PRODUKT ROKU 2007
Redakcja miesięcznika „Napędy i Sterowanie”, we współpracy z Katedrą Automatyki AGH oraz Instytutem Konstrukcji i Eksploatacji Maszyn Politechniki Wrocławskiej, organizuje II już edycję Konkursu na najlepsze rozwiązanie – PRODUKT ROKU 2007. Przedsięwzięcie jest kontynuacją idei wydawnictwa, w zamyśle którego jest wyróżnienie najlepszych wyrobów i rozwiązań technicznych prezentowanych na naszych łamach w ubiegłym roku. Organizując kolejną edycję konkurs, za główne cele obraliśmy sobie promocję współczesnej myśli technicznej, istniejącej na polskim rynku, a także uhonorowanie producentów, którzy wzbogacają ten rynek o innowacyjne rozwiązania.