Archiwum - numer 09/2020
Doskonała efektywność energetyczna. MOVI-C® Power and Energy Solutions firmy SEW-EURODRIVERozwiązanie Power and Energy Solutions firmy SEW-EURODRIVE uzyskało 1 miejsce w kategorii Efektywność Energetyczna. Konkurs organizowany jest co dwa lata w Niemczech w regionie Badenia-Wirtembergia – region ten koncentruje się na rozwoju ochrony środowiska korporacyjnego i zrównoważonego biznesu. Nagroda jest przyznawana za wybitne i innowacyjne produkty oraz procesy w technologii środowiskowej.
***
Adam Sobel
Moc bierna w elektrowniach fotowoltaicznych
Inwestowanie w odnawialne źródła energii (OZE) jest powszechne w całej Europie. Rozwój ten związany jest między innymi z nakładanym przez regulacje prawa europejskiego obowiązkowym udziałem energii odnawialnej w całkowitej energii dostarczanej odbiorcom końcowym oraz z ograniczeniami dotyczącymi emisji gazów cieplarnianych. Zmiana regulacji prawnych w Polsce, w tym wejście w życie kolejnych nowelizacji ustawy z dnia 20 lutego 2015 r. o odnawialnych źródłach energii, wymuszających faktyczne ograniczenia w budowie nowych elektrowni wiatrowych, doprowadziła do wzrostu zainteresowania energią pochodzącą ze Słońca.
***
Alternatywne linie produkcyjne to przyszłość nowoczesnych zakładów produkcyjnych
Stosowane do niedawna narzędzia produkcyjne muszą odejść do lamusa. Przynajmniej tam, gdzie pozwolą na to zasoby i wielkość komponentów.
***
Maszyna adaptacyjna – czym jest i w jaki sposób wpływa na elastyczność produkcji w przemyśle pakującym. Maszyna adaptacyjna
Jak wygląda dzisiejszy świat konsumencki? Popyt na produkty spersonalizowane oraz sprzedaż wielokanałowa, w tym e-commerce, są coraz większe i większe. Konsumenci oczekują produktu wyjątkowego i to „na już”. Wymusza to zmianę podejścia w realizacji produkcji. Aby sprostać masowej personalizacji, wielu wariantom produktu i krótkiemu cyklowi życia potrzebne są maszyny zdolne szybko i efektywnie adaptować się do tych wszystkich wymagań.
***
Modernizacja stacji energetycznych w myśl normy IEC 61850
Technologia wykorzystywana w stacjach energetycznych znacząco rozwinęła się od czasu powstania pierwszych systemów dystrybucji energii, czyli od końca XIX wieku.
***
Dariusz Zgorzalski
Wybrane aspekty wymagań zasilaczy stosowanych do urządzeń przeciwpożarowych – na przykładzie zasilacza do napędów bram napowietrzających UZS-230V-1kW-1F firmy EVER. Cz. 3. Podsumowanie
W poprzednich częściach dowiodłem, że zasilacze do bram napowietrzających stanowią istotny element systemu wentylacji pożarowej, od strony formalnej muszą posiadać świadectwo dopuszczenia CNBOP-PIB, a stosowanie niecertyfikowanych UPS-ów niesie ze sobą ryzyko istotnych konsekwencji. Podkreśliłem, że świadectwo dopuszczenia CNBOP-PIB jest warunkiem koniecznym, ale nie wystarczającym.
***
Napędy i silniki – stworzone dla przemysłu spożywczego i napojów
W swojej ofercie LinMot posiada komponenty automatyki do zastosowań w przetwórstwie żywności i napojów. Niezwykle dynamiczne silniki zapewniają bardzo wysoki stopień ochrony oraz są łatwe w utrzymaniu i czyszczeniu.
***
Klaudiusz Szlosek
Silniki 3-fazowe reluktancyjne – nowe aspekty zastosowań
Dobór silnika do układu napędowego najczęściej dokonywany jest ze względu na moc znamionową i prędkość obrotową. W układach napędowych często wymagane jest utrzymanie stałej lub ściśle określonej prędkości obrotowej urządzenia napędzanego, a w napędach grupowych wymagana jest jednakowa prędkość obrotowa wielu wspólnie zasilanych silników. Osiągnąć można to na wiele sposobów, a jednym z nich jest zastosowanie silników reluktancyjnych.
***
O firmie MASZCZYK
Firma MASZCZYK jest wiodącym polskim producentem obudów z tworzyw sztucznych do urządzeń elektronicznych oraz dostawcą systemów dla elektroniki.
***
KOPEL – kooperacja w najlepszym wydaniu
Proste zasady budują sukces. Szeroki wachlarz produktów oferowanych w każdym z 28 oddziałów to nie jedyny zakres świadczeń KOPEL. Pracownicy toruńskiej firmy, działającej na rynku elektrycznym od 30 lat, kierują się prostymi zasadami: współpraca, wzajemna pomoc i handel na uczciwych zasadach.
***
Ryszard Szymik
Automatyzacja procesów pakowania w przemyśle rolno-spożywczym
Wymagania jakościowe w przemyśle spożywczym obejmują każdy etap produkcji, jak i proces pakowania, niezależnie od produkowanego asortymentu. Zastosowanie nowoczesnej automatyki pozwala producentom spełniać narzucone normy, przy zachowaniu optymalizacji kosztów produkcji maszyn oraz późniejszej eksploatacji. Zastosowanie sterowników o dużych możliwościach obliczeniowych to gwarancja precyzji procesu produkcyjnego.
***
Stanisław Rak
Finder – nowe ograniczniki przepięć typu 3 i linii sygnałowych
W ofercie firmy Finder od wielu lat występują ograniczniki przepięć (SPD). Oferta skupiała się głównie na ogranicznikach typu 1 i 2, ale sukcesywnie rozwijaliśmy rozwiązania typu 3, jak i rozwiązania do zabezpieczenia sygnałów oraz magistrali danych.
***
Innowacje techniczne firmy NORD wykorzystywane w procesach mieszania
Przekładnie przemysłowe NORD MAXXDRIVE® stanowią doskonały wybór do zastosowań w dużych mieszalnikach. Firma NORD zaprezentowała adapter SAFOMI stanowiący innowację techniczną dla tego typu aplikacji – to połączenie kołnierzowe ze zintegrowanym zbiornikiem wyrównawczym oleju, zwiększające niezawodność działania i wymagające mniejszej liczby części ulegających zużyciu eksploatacyjnemu.
***
Asix.Evo – system SCADA odporny na COVID-19
Tytuł może trochę przewrotny, ale podkreśla to, że nasze oprogramowanie trzyma najwyższe standardy współczesnego oprogramowania przemysłowego. Jest oczywiście odporny na SARS-Cov-2, ale jak dotąd, nie stwierdzono, by jakiekolwiek oprogramowanie uległo zarażeniu tym wirusem. Może dlatego, że programy nie mają kontaktu z nietoperzami i łuskowcami? Na systemy przemysłowe czyhają jednak inne niebezpieczeństwa i zagrożenia, na które staraliśmy się uodpornić nasze oprogramowanie.
***
Centrum Produkcyjne Pneumatyki „PREMA” Spółka Akcyjna
Misją CPP „PREMA” S.A. jest dostarczenie kompleksowych rozwiązań dla indywidualnych potrzeb klientów. W swojej bogatej ofercie posiadają m.in. usługi automatyzacji, serwisu oraz budowy maszyn specjalnego przeznaczenia. Bazując na wyrobach własnej produkcji o najwyższej jakości oraz współpracując z renomowanymi producentami podzespołów automatyki, gwarantują powstawanie rozwiązań spełniających wymagania najbardziej wymagających klientów.
***
Ważne funkcje przemienników częstotliwości w elektrowniach słonecznych
Odnawialne źródła energii są coraz bardziej popularne i szacuje się, że w najbliższych latach będą one w coraz większym stopniu zastępować nieodnawialne źródła. Wzrastający popyt na tzw. „zieloną energię” sprawia, że jest ona produkowana przy wykorzystaniu różnorodnych technologii, a jej źródłami mogą być wiatr, woda, biomasa czy światło słoneczne. Ze względu na to, iż energia słoneczna jest jednym z najchętniej wykorzystywanych źródeł, warto poświęcić jej nieco uwagi.
***
Przykład zastosowania sterownika Unitronics. Duże silosy zbożowe a jeden sterownik PLC
Seria UniStream to profesjonalne urządzenia do sterowania procesami automatyki przemysłowej, w tym również w szeroko pojętej branży spożywczej. Budowa oraz niemalże nieograniczone możliwości pozwalają na dopasowanie ich do każdych potrzeb.
***
ITM INDUSTRY EUROPE. Targi w ciekawych czasach
Do niedawna nikt nie przypuszczał, że w dobie tak rozwiniętej medycyny gospodarka może znaleźć się w trudnej sytuacji z powodu wirusa. „Obyś żył w ciekawych czasach” – taką klątwę rzucano w starożytnych Chinach. Te czasy nadeszły. Targi mierzą się z nową rzeczywistością. Na szczęście ze świata docierają coraz bardziej optymistyczne prognozy dla przemysłu. ITM INDUSTRY EUROPE odbędą się w bezpiecznej sanitarnie przestrzeni, a nowatorski program wydarzeń zaskoczy nawet stałych bywalców.
***
Oferta firmy Linteli – od projektu poprzez montaż do rozruchu
Marka Linteli istnieje na rynku od 2001 roku, świadcząc usługi w zakresie sprzedaży urządzeń rozdzielczych i transformujących nN/SN/WN, zabezpieczeń sieciowych, transformatorów, silników elektrycznych i przemienników częstotliwości.
***
Back to business – trwają przygotowania do Targów SYMAS® i MAINTENANCE
EXPO Kraków otworzyło się na spotkania biznesowe w „nowej rzeczywistości”. Przez ostatnie tygodnie trwały prace nad planem organizacji wydarzeń w nowych warunkach sanitarnych. Kwestią priorytetową jest bezpieczeństwo wystawców, gości i pracowników na każdym etapie realizacji poszczególnych wydarzeń. Targi Biżuterii i Zegarków JUBINALE, które odbyły się niedawno w EXPO Kraków, udowodniły, że bezpieczne eventy są możliwe. Trwające przygotowania do 12. edycji Targów SYMAS® i MAINTENANCE, zaplanowanej na 14–15 października 2020 r., są już na zaawansowanym poziomie.
***
Miernik programowalny z bargrafem – LIN-260
Miernik LIN-260 jest uniwersalnym, precyzyjnym przyrządem tablicowym, znajdującym zastosowanie w automatyce i pomiarach przemysłowych. Wyróżnia go wielokolorowy bargraf ułatwiający szybką ocenę poziomu mierzonego parametru.
***
Firma IMEFY Polska już 10 lat na rynku
Z okazji naszego pierwszego okrągłego jubileuszu dziękujemy wszystkim Pracownikom, Partnerom i Klientom za obdarzenie nas zaufaniem. Nasz jubilesz to Wasza zasługa.
***
„Przemysłowy Początek Roku” – nowa odsłona targów w Expo Silesia w Sosnowcu! 6 tematów targowych – jedna data!
Przemysłowy Początek Roku” to doskonała okazja, aby odświeżyć dotychczasowe kontakty i jednocześnie nawiązać nowe relacje biznesowe. Dlatego, aby sprostać oczekiwaniom Wystawców, Partnerów oraz Zwiedzających, postanowiliśmy zintegrować zaplanowane wydarzenia tak, aby każdy w ciągu dwóch dni targowych mógł zapoznać się z obszernym, ciekawym zakresem tematycznym.
***
Ryszard Klencz
Dyskusja o rozwoju przemysłu i nowych technologiach z poszanowaniem ochrony klimatu Ziemi
Europejski Kongres Gospodarczy w Katowicach stał się forum dyskusji dotyczącej rozwoju kluczowych dziedzin gospodarki w poszanowaniu ochrony klimatu Ziemi.
***
Ryszard Klencz
Perspektywy rozwoju technologii wodorowej w gospodarce i przemyśle Polski
Miesięcznik „Napędy i Sterowanie” zaprosił Ministerstwo Klimatu do przedstawienia rozwoju technologii wodorowej w gospodarce Polski. Z Rzecznikiem Prasowym Aleksandrem Brzózką rozmawia Ryszard Klencz.
***
Ryszard Nowicki
Utrzymanie ruchu a Przemysł 4.0
Utrzymanie ruchu (UR) to codzienna, systematyczna praca, związana z wykonywaniem zadań w celu zapobiegania degradacji stanu technicznego maszyn i urządzeń oraz występowaniu awarii, a gdy już do nich dojdzie – usuwanie degradacji w celu przywrócenia środkom produkcji ich możliwie najlepszej funkcjonalności.
***
Agnieszka Choroszucho, Gabriela Druć, Damian Orzechowski
Wpływ materiałów budowlanych oraz ich konduktywności na wartości natężenia pola elektrycznego
Streszczenie: W artykule przedstawiono wpływ powszechnie stosowanych materiałów budowlanych na wartości natężenia pola. Analiza dotyczyła obszaru zawierającego ścianę jedno- lub dwuwarstwową wykonaną z: pełnej cegły, betonu, gazobetonu oraz dwóch rodzajów cegieł klinkierowych (z drążeniami). W badaniach uwzględniono grubość ściany, konduktywność materiałów oraz złożoność cegieł klinkierowych. Głównie analizowano wpływ zmiany parametru elektrycznego materiału ceramicznego, tj. konduktywności, na wartości pola elektrycznego. Do analizy zastosowano metodę różnic skończonych z bezpośrednim całkowaniem równań Maxwella w dziedzinie czasu (FDTD). Celem badań było lepsze zrozumienie zachodzących zjawisk polowych wewnątrz jednorodnych i złożonych materiałów budowlanych. Wyniki analizy mogą stanowić źródło wiedzy przy ocenie problemów związanych z zanikami sygnału i pozwolą na lepsze planowanie lokalizacji nadajników sieci bezprzewodowych stosowanych m.in. w sieciach komórkowych, Wi-Fi, WiMAX.
ENG The influence of the building materials and their conductivity on the values of electric field strenght
Abstract: The article presents the influence of commonly used building materials on field intensity values. The analysis concerned an area containing a single or double-layer wall made of: full brick, concrete, aerated concrete and two types of clinker bricks (with hollows). The research included wall thickness, material conductivity and complexity of clinker bricks. The impact of changing the electrical parameter of the ceramic material, i.e. conductivity, on the electric field values was mainly analysed. The Finite Difference Time Domain Method with direct integration of Maxwell’s equations in time domain (FDTD) was used for the analysis. The aim of the research was to better understand the occurring field phenomena inside homogeneous and complex building materials. The results of the analysis can be a source of knowledge when assessing problems related to signal loss and allow for better planning of the location of wireless network transmitters used, among others in cellular networks, Wi-Fi, WiMAX.
***
Paulina Turek, Paweł Bogacz, Artur Buła
Synergia technologii Blockchain i Low-code próbą zwiększenia elastyczności proklienckiej procesów biznesowych przy zachowaniu ich efektywności kosztowej
Streszczenie: W niniejszym artykule przedstawiono autorskie zestawienie metodyczne i aplikacyjne dwóch zyskujących na popularności technologii z zakresu informatyki stosowanej – Blockchain i Low-code, które wg organizacji analityczno-badawczej Gartner Inc., specjalizującej się w zagadnieniach strategicznego wykorzystania technologii i zarządzania technologią, stanowią czołówkę światowych rozwiązań informatycznych z tego zakresu. Zarówno technologia Blockchain, jak i Low-code znajdują swoje zastosowanie jako samodzielne technologie informatyczne, natomiast ich synergia stanowi innowacyjne połączenie informatyczne, które jest realną odpowiedzią na globalne wyzwania rynku z zakresu zarządzania procesami w danym łańcuchu wartości. Wychodząc z powyższego, niniejszy artykuł zawiera opis autorskiej koncepcji rozwiązania z zastosowaniem technologii Blockchain i Low-code do holistycznego zarządzania procesami w przemyśle ciężkim, z wyszczególnieniem pełnej obsługi łańcucha dostaw.
ENG Synergy of blockchain and low-code technologies as an attempt to increase the pro-customer flexibility of business processes while maintaining their cost effectiveness
Abstract: The article presents a methodological and application comparison of two increasingly popular technologies in the field of applied computer science – Blockchain and Low-code. According to the analytical and research organization Gartner Inc., specializing in the issues of strategic use of technology and technology management, they are at the forefront of global IT solutions in this field. Both technologies Blockchain and Low-code is used as a stand-alone IT technologies and their synergy is an innovative combination of IT, which is a viable response to global market challenges in the management of processes in every value chain. Proceeding from the above, this article describes the author’s concept of using technology solutions Blockchain and Low-code for a holistic process management in heavy industry, detailing the full supply chain.
***
Helena Dodziuk
Skutki załamania tempa wzrostu przemysłu druku 3D/AM w Q4 2019 dla polskiego przemysłu
W swojej notatce [1] o załamaniu tempa wzrostu 3DP/AM w czwartym kwartale ubiegłego roku (właściwie jeszcze przed wybuchem pandemii koronawirusa) podałam, że wielkim przegranym w tej dziedzinie na świecie jest produkcja desktopowych drukarek 3D. Jednocześnie dobrze się trzymały i dobrze rokowały na przyszłość produkcja i sprzedaż przemysłowych drukarek 3D oraz rynek materiałów do drukowania. Podobnie bardzo dobre wyniki uzyskały firmy zajmujące się materiałami do drukowania. Pomijam tu bardzo ważne działy opracowywania oprogramowania i prace związane z wprowadzaniem druku 3D do wytwarzania produktów końcowych w przemyśle [2], które w Polsce praktycznie nie istnieją.
***
Rozwiązania systemowe do znakowania i drukowania. Produkty mleczarskie
Zmiana projektu opakowań, nowe warianty zapachowe, częstsze zmiany produkcji, krótki okres przydatności produktu, kluczowe znaczenie czystości i bezpieczeństwa produktów – wszystko to powoduje wzrost nacisku na wydajność produkcji i sprawia, że umieszczanie na produktach dokładnych informacji o dacie przydatności oraz danych zapewniających identyfikowalność staje się coraz ważniejsze.
***
Przykładowa prezentacja: Zakład przetwórstwa mleka. Płynne mleko, różne rozmiary
Zakład przetwórstwa mleka z wieloma liniami do napełniania produktami ciekłymi przetwarza i pakuje produkty mleczarskie przeznaczone dla supermarketów. Produkty są nalewane do butelek o różnych rozmiarach: 200 ml, 500 ml, 1 l, 2 i 3 l. Główny pojemnik można oznakować, drukując kody techniką atramentową na butelce z tworzywa sztucznego lub za pomocą lasera na specjalnie przygotowanej etykiecie.
***
Przykładowa prezentacja: Producent jogurtu. Wielopaki i rosnąca liczba smaków jogurtu
Producent jogurtu, którego zakład wykorzystuje 10 linii napełniających i wytwarza 200 mln kubeczków jogurtu rocznie, pracując w trybie ciągłym. Jego odbiorcami są głównie supermarkety różnej wielkości. Daty przydatności do spożycia są drukowane bezpośrednio na foliowym zamknięciu, dnie lub boku kubeczka. Oznaczenia opakowań wtórnych zawierają informacje o produkcie i kody kreskowe, które nanosi się za pomocą drukarki atramentowej lub etykiet.