Pokaż menu

Archiwum

Firmy z okładek

Firmy z okładek

 
  ptak warsaw expo   ebm papst   
best crossbow deer hunting crossbow

Reklama

Współpraca

Archiwum - numer 05/2014

Napędy i Sterowanie
numer 05/2014


Moduły liniowe LEANTECHNIK
Nowoczesne moduły liniowe LIFGO i LEAN SL 5 generacji produkowane są przez firmę LEANTECHNIK AG z siedzibą w Oberhausen w Niemczech. Ich kompaktowa budowa pozwala na dowolne łączenie ich między sobą za pomocą dodatkowych akcesoriów dostarczanych przez LEANTECHNIK, dzięki czemu możemy budować z nich zaawansowane układy mechaniczne.
 
***
Joe Kaeser
Industry 4.0. Czwarta rewolucja przemysłowa w Europie
Targi Hanowerskie co roku zrzeszają producentów oraz gości z całego świata. Są one doskonałym wyznacznikiem światowych trendów gospodarczych. W tym roku zostały zdominowane przez jeden temat: Industry 4.0.
 
***
Krzysztof Kalinowski, Michał Zych
Napędy serwo oraz falowniki w ofercie firmy Multiprojekt
Shenzhen Micno Electric Co. jest przedsiębiorstwem zajmującym się produkcją, sprzedażą i obsługą napędów elektrycznych automatyki przemysłowej. Jednym z najnowszych rozwiązań firmy w zakresie sterowania silnikami są wysoko wydajne falowniki serii KE300. Micno KE300 jest serią wysoko wydajnych jedno- oraz trójfazowych falowników, o mocach od 0,4 do 630 kW. Falowniki wykorzystują m.in. sterowanie wektorowe, zapewniając wysoki moment obrotowy nawet przy bardzo niskich częstotliwościach.
 
***
Targi ENERGETAB 2014
Przed nami kolejna – już 27. edycja Międzynarodowych Energetycznych Targów Bielskich ENERGETAB 2014, które odbędą się w dniach: od 16 do 18 września br.
 
***
Nowe rozwiązania do zastosowań przemysłowych w ofercie Elpromy
Elproma Elektronika istnieje od 1992 roku, jest producentem i głównym dostawcą urządzeń do bezprzewodowej transmisji danych. Dostarcza zaawansowane rozwiązania zarówno w dziedzinie synchronizacji czasu, w której jest światowym liderem, jak i branży M2M. Elproma od lat z rosnącym powodzeniem rozwija szereg własnych produktów i systemów, rozszerzając aktywność globalnie. Firma nie tylko realizuje oczekiwania i potrzeby klientów, ale często je wyprzedza, kreując nowe trendy w obszarach będących jej domeną.
 
***
Cezary Kalista
Bezprzewodowe sieci w przemyśle
Projektanci sieci przemysłowych chętnie sięgają po rozwiązania bezprzewodowe, ponieważ taka infrastruktura daje przedsiębiorstwu dużo więcej korzyści niż tylko pozbycie się kabli. Bezprzewodowa łączność umożliwia niezawodną transmisję danych w połączeniu z szybką instalacją. Zastosowanie technologii bezprzewodowej zapewnia swobodę projektowania systemów automatyki, przy jednoczesnym obniżeniu kosztów wdrożenia.
 
***
Programowalny sterownik ruchu MCO305 dla napędów Danfoss VLT® AutomationDrive
MCO305 jest zintegrowanym programowalnym sterownikiem ruchu przeznaczonym dla przetwornic częstotliwości serii VLT® Automation Drive FC301 oraz FC302, zwiększającym funkcjonalność i elastyczność tych napędów w stosunku do standardowej i tak już bogatej konfiguracji tych urządzeń. Przetwornice FC301 i FC302 w połączeniu z MCO305 tworzą inteligentny napęd, oferujący wysoką dokładność, dużą dynamikę sterowania ruchem, funkcję synchronizacji oraz pozycjonowania, a także funkcję Elektronicznej krzywki.
 
***
Wzorcowanie tachometrów
Diagnoza układów napędowych, tak istotna z punktu widzenia utrzymania sprawnego parku maszynowego, często wymaga pomiaru prędkości obrotowej. Do pomiaru prędkości obrotowej służą tachometry. Na rynku jest wiele modeli tachometrów – ich cena (w zależności od dokładności, trwałości oraz realizowanych funkcji) waha się od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Tachometr, jak każdy przyrząd pomiarowy, wymaga regularnego sprawdzania jego dokładności. Działające od kilku lat na rynku Laboratorium Pomiarowe LONTEX zajmuje się między innymi wzorcowaniem tachometrów. Laboratorium jest w stanie wywzorcować tachometry różnych typów – m.in. mechaniczne, optyczne oraz stroboskopowe.
 
***
Technologia serwo dla każdego – niskie koszty i optymalne parametry
Siłownik elektryczny EPCO z silnikiem skokowym EMMS-ST i pozycjonerem CMMO-ST w trybie ServoLite to napęd łączący prostotę działania siłownika pneumatycznego z zaletami napędu elektrycznego. Siłownik EPCO maksymalnie upraszcza pozycjonowanie i jest znacznie tańszy od konwencjonalnych systemów pozycjonowania elektrycznego.
 
***
GRUNDFOS – aplikacje mobilne
Firma Grundfos Pompy Sp. z o.o. ma przyjemność zaprezentować dwa innowacyjne rozwiązania w dziedzinie aplikacji mobilnych. Pierwszym z nich jest ogólnie dostępna, darmowa aplikacja, która pracuje na platformie iOS oraz Android – Grundfos GO. Drugie rozwiązanie umożliwia natomiast wizualizację wybranych zmiennych oraz parametrów w systemach nadrzędnego sterowania BMS/SCADA bezpośrednio w smartfonie.
 
***
Softstarty ABB. Optymalne rozwiązanie w aplikacjach branży wodno-kanalizacyjnej
W ofercie rynkowej ABB znajdują się nowe softstarty typu PSE, PSR i PSRC. PSE to seria wyrobów zaawansowanych technologicznie, wyposażonych w wiele użytecznych funkcji, o uniwersalnym przeznaczeniu. Podobne zastosowanie przewidziano dla wyrobów należących do rodziny PSR, choć ich konstrukcja jest znacznie prostsza. Natomiast aparaty z grupy PSRC posiadają konkretną dedykację w postaci silników napędzających sprężarki spiralne (ślimakowe). Powyższe urządzenia przeznaczone są dla silników 3-fazowych i ze względów praktycznych posiadają regulację 2-fazową. Zakres mocy silników współpracujących z softstartami PSE to 7,5–200 kW / 400 V AC i 1,5–55 kW / 400 V AC dla PSR i PSRC.
 
***
Robert Roman, Jacek Zarzycki
System SmartWire-DT w polach kasetowych xEnergy XW
Firma Eaton nieustannie rozwija swoje produkty, w tym także swoje najnowsze rozwiązanie w zakresie dystrybucji mocy – pola kasetowe xEnergy XW. Dzięki zastosowaniu innowacyjnego systemu SmartWire-DT kasety wysuwne można podłączyć do przemysłowej sieci komunikacyjnej, sterować nimi oraz odczytywać szereg istotnych informacji.
 
***
Motofalownik NEO-WiFi firmy MOTIVE SRL
Regulacja przepływu/ciśnienia/mocy pompy, centralki hydraulicznej, siłownika hydraulicznego, sprężarki, odkurzacza, wentylatora itp. odbywa się zazwyczaj dzięki zastosowaniu zaworów, przepustnic lub zasuw. Przewężenie tego typu oznacza, że postanowiliśmy nie używać elektronicznego przemiennika prędkości (falownika). Wady tego typu rozwiązania są dość liczne: brak możliwości programowania tempa podnoszenia lub zatrzymywania, synchronizacji kilku urządzeń, mniejsze możliwości interakcji z innymi maszynami i urządzeniami sterującymi (na przykład przetwornik ciśnienia), słabszy dostęp do urządzeń sterowania, większy poziom hałasu, wyższe wartości prądu załączania, a przede wszystkim brak oszczędności energetycznej. Można to porównać do hamowania samochodem bez korzystania z hamulca.
 
***
MQ12 – sprytne rozwiązanie!
Standard M12 dominuje obecnie wśród urządzeń wykonawczych i łączenia czujników w obszarze instalacji maszyny.
 
***
Stanisław Jamroz, Krzysztof Mróz
Elementy ceramiczne w zaworach regulacyjnych
W zaworach regulacyjnych występuje szereg zjawisk, które działają destrukcyjnie na elementy wewnętrzne zaworu, doprowadzając do ich przedwczesnego zużycia, a nawet awaryjnego uszkodzenia. Zakłóca to proces technologiczny i niejednokrotnie jest przyczyną dużych strat.
 
***
Trendy rozwoju komputerów przemysłowych
Producenci integrują obecne na rynku technologie komputerów osobistych w celu dostarczenia klientom rozwiązań dopasowanych do ich potrzeb.
 
***
Pomiar momentu obrotowego
Pomiary momentu obrotowego stanowią istotny element procesów technologicznych. Dzięki ich realizacji możliwe jest produkowanie bardziej ekonomicznych, jak i bezpieczniejszych urządzeń nie tylko w przemyśle motoryzacyjnym, ale również np. w produkcji narzędzi. Firma WObit już od kilku lat proponuje bezstykowe czujniki momentu firmy NCTE wraz z urządzeniami pomiarowymi własnej produkcji.
 
***
Nowości Hitachi
W obecnych czasach od przemienników częstotliwości wymagana jest duża niezawodność, uniwersalność zastosowań oraz prosta obsługa. Często użytkownik, który po wielu latach eksploatacji falownika podejmuje decyzję o zakupie nowej jednostki tego samego producenta, oczekuje, że jej obsługa będzie intuicyjna, że wiedza i doświadczenie zdobyte w czasie eksploatacji starego modelu wystarczą do parametryzacji nowego urządzenia. Pewną trudność może stanowić również montaż nowej jednostki, gdyż ogólnoświatowym trendem jest miniaturyzacja i zmniejszanie gabarytów nowszych urządzeń. Rodzi to konieczność ponownego wykonywania otworów mocujących. Problem ten został w prosty sposób rozwiązany w nowej serii falowników Hitachi SJ700B będących następcą, sprawdzonych już od wielu lat, skalarnych falowników serii L300P.
 
***
Tobiasz Witor
Silniki Lenze Smart Motor tworzą nową jakość silników AC wykorzystywanych do przemieszczania materiałów. Innowacyjne napędy z Lenze wyzwalają nowe korzyści
Standardowe asynchroniczne silniki AC sprawdziły się w przypadku większości przemysłowych napędów pod względem niskich kosztów i wysokiej niezawodności. Teraz firma Lenze dodała do tego jeszcze nową jakość w postaci inteligencji. Silniki AC Lenze Smart Motor wynoszą technologię silników na nowy poziom, wzbogacając ją o moment obrotowy, nowe wymiary, większy zakres prędkości. Przeznaczone do aplikacji o ustalonej prędkości, szczególnie w przypadku urządzeń do mechanicznego przemieszczania materiałów, silniki Smart Motor zapewniają możliwość ustawiania prędkości powyżej zakresu 5:1. Jeden silnik Lenze Smart Motor, pracując przy różnych wymaganych prędkościach, może zastąpić kilka motoreduktorów. Prędkości można zaprogramować i regulować przy pomocy aplikacji na smartfon. W ten sam sposób można również zaprogramować indywidualne rampy łagodnego rozruchu i zatrzymania.
 
***
Wonderware 2014
Na rok 2014 Wonderware oferuje nowe wydanie pakietu znanego oprogramowania przemysłowego. To nie tylko odświeżenie znanych możliwości, ale przede wszystkim nowe pomysły i idee, jakie mogą wspomóc zarówno twórców aplikacji, jak i ich użytkowników. Już poprzednia wersja Wonderware 2012 R2 spełniała duże wymagania użytkowników, czego wyrazem jest np. nagroda Produkt Roku 2013 przyznana przez czytelników czasopisma „Control Engineering Polska” w kategorii Oprogramowanie. Nowa wersja posiada wiele kolejnych udogodnień idących z duchem czasu i rozwoju technologii.
 
***
Ekonomiczna automatyzacja dzięki drylin E. Rozszerzenia programu czujników krańcowych i silników prądu stałego
Firma igus zaprezentowała nowości z zakresu technologii napędu na Targach sps ipc drives 2013. Należą do nich czujniki końcowe oraz silniki DC przeznaczone do stosowania w aplikacjach wrażliwych na koszty, w których bardzo precyzyjne ruchy nie są wymagane.
 
***
Rozpoczęcie sprzedaży przewodów chainflex M
Można już zamawiać niezawodne, przetestowane i nadal oferowane w korzystnych cenach przewody z rodziny chainflex M. Począwszy od kabli sterowniczych, silnikowych i układu pomiarowego, po kable BUS-owe i do transmisji danych – już teraz dostępnych jest ponad 70% wszystkich przewodów chainflex M z magazynu. Seria chainflex M oferuje niezawodną jakość w korzystnych cenach. Wszystkie rodziny przewodów są około 30 do 38% tańsze od serii dostępnych w ramach dotychczasowych programów. Dodatkowo igus nadal gwarantuje milion pełnych cykli pracy jako okres użytkowania. To właśnie oznacza litera „M” w nazwie. Przewody programu chainflex M są dostępne od zaraz i przedstawione w nowym katalogu produktów chainflex. Katalog ten zawiera informacje o ponad 100 różnych przewodach chainflex M, z których 72% dostępnych jest prosto z magazynu.
 
***
Rekordowej wielkości produkcja pasty do zębów wymaga ogromnych napędów. Miliony śnieżnobiałych uśmiechów
Firma EKATO, producent specjalnych mieszadeł przemysłowych, poprzez dwukrotne zwiększenie parametrów aktualnego modelu linii Unimix, wdrażyła największy na świecie nieciągły system produkcji pasty. Dwa mieszadła, każde o objętości 10 000 litrów, wytwarzają od 6000 do 11 000 kg pasty do zębów na godzinę, w zależności od stężenia produktu. Producent mieszadeł w tym projekcie skorzystał z doświadczeń specjalisty w dziedzinie napędów firmy NORD DRIVESYSTEMS, która wspiera rozwój nowych systemów szczególnie o tak rekordowych wielkościach.
 
***
Przepływomierz, który może więcej…
Zgodnie z obecnymi tendencjami w automatyce i pomiarach możemy coraz częściej spotkać się z ofertą wieloparametrowych urządzeń do pomiaru wielkości fizycznych. Jednymi z takich urządzeń są przepływomierze elektromagnetyczne z serii MPP 6 produkowane przez firmę ENKO. Oprócz podstawowego zadania, jakim jest pomiar objętości i prędkości przepływu cieczy, umożliwiają również pomiar temperatury, ciśnienia lub innych wielkości fizykochemicznych.
 
***
O kierunkach zmian w sektorze gazownictwa i petrochemii dyskutowali przedstawiciele branży podczas drugiej konferencji naukowo-technicznej. STERGAS 2014
Blisko 150 reprezentantów 50 czołowych przedsiębiorstw i instytucji uczestniczyło w spotkaniu poświęconym zagadnieniom bezpieczeństwa procesowego oraz niezawodności systemów sterowania i automatyki w instalacjach gazowniczych i petrochemicznych. Uczestnicy mieli możliwość udziału w 17 prelekcjach oraz bloku warsztatowym dla inżynierów.
 
***
Endoskopy techniczne – funkcjonalności i zastosowanie w przemyśle
Endoskopy techniczne, zwane również boroskopami, kojarzone są zwłaszcza z badaniami medycznymi. Jednakże technologia umożliwiająca doprowadzenie kamery i światła do trudno dostępnych miejsc znalazła także zastosowanie w aplikacjach przemysłowych i produkcyjnych.
 
***
Klaudiusz Szymczak
Przegląd norm jakościowych i nie tylko dla firm związanych z problematyką napędów i automatyki przemysłowej
W poprzednich numerach magazynu opisywane były dość szczegółowo wymagania różnych norm opisujących systemy zarządzania. W niniejszym wydaniu zestawione zostaną systemy zarządzania i normy je opisujące, mające zastosowanie wśród firm związanych z problematyką napędów i automatyki przemysłowej.
 
***
Enkodery absolutne z interfejsem EtherNet/IP przygotowane do pracy w CIP Motion
Platforma midrange Rockwell Automation to zapewnienie systemowi sterowania uniwersalnej platformy sterownikowej, sieciowej oraz napędowej. Dzięki integracji urządzeń w sieci EtherNet/IP oraz narzędziu RSLogix 5000 programowanie i projektowanie systemów automatyki jest proste jak nigdy dotąd.
 
***
Ozłoceni na ITM Polska 2014
Do konkursu o Złoty Medal Międzynarodowych Targów Poznańskich rocznie startuje niemal 500 produktów. Jury spośród zgłoszeń wybiera te najbardziej innowacyjne. W tym roku w ramach Targów ITM Polska oraz Salonu Nauka dla Gospodarki wyróżniono 25 produktów.
 
***
Barbara Piwowarska
Nowości produktowe w ofercie firmy Kübler. Enkodery i pierścienie ślizgowe
W ostatnim czasie portfolio produktów firmy Kübler zostało znacznie poszerzone. Coraz większe wymagania rynku dotyczące interfejsów wyjściowych obligują producentów elementów automatyki do zwiększania oferty o coraz nowsze protokoły komunikacyjne. Dlatego też najwięcej nowości proponujemy w grupie enkoderów, co odpowiada na coraz większe zainteresowanie tymi produktami z rynku. Niemniej jednak nie poprzestajemy tylko na rozwoju techniki czujnikowej – nowości proponujemy także w systemach pomiarów liniowych oraz w technologii transmisji danych.
 
***
Grzegorz Kiszka, Krzysztof Bodzek
Parametryzacja falowników SANYU serii SY8000 za pomocą sterownika PLC Siemens S7-1200
W poprzednim numerze (3/2014 [1]) został opisany sposób sterowania falownikiem SY8000 za pomocą sterownika PLC. W tym artykule zostanie przedstawiony sposób parametryzacji falownika.
 
***
Budowa optymalnego układu napędowego gwarancją jakości pracy urządzeń
Budując lub remontując układy napędowe składające się z wielu elementów, mamy często problemy z właściwym ich wyborem. Radius-Radpol jest firmą inżynierską zapewniającą doradztwo techniczne i serwis. Pomożemy zaprojektować i zbudować optymalny układ napędowy.
 
***
Piotr Gocłowski
Monitoring parametrów maszyn
Już od dawna wiadomo, że cykliczne sprawdzanie stanu urządzenia pomaga uniknąć nieprzewidzianych awarii, czyli przestojów w pracy. Ciągłe monitorowanie maszyn jest jeszcze bardziej korzystne, jednak wymaga nowoczesnych urządzeń pomiarowych. Na rynku dostępnych jest wiele modułów kontrolno-pomiarowych umożliwiających zdalny monitoring parametrów pracy maszyny.
 
***
Kwiecień 2014 pod znakiem transportu
16 kwietnia zakończyły się, w Sosnowcu w Expo Silesia, kolejne Targi Transportu, Spedycji i Logistyki SilesiaTSL EXPO oraz Targi Transportu Publicznego SilesiaKOMUNIKACJA. Zetknięcie nowoczesnego transportu, logistyki z sentymentalną podróżą starymi autobusami przyciągnęło, zarówno profesjonalistów z branży, jak i miłośników komunikacji.
 
***
Andrzej Skrzypkowski
Pełna diagnostyka łożysk tocznych – pomiary drgań skazane na porażkę
Wg statystyk awarii maszyn wirnikowych w około 80% przypadków bezpośrednią przyczyną są uszkodzenia łożysk tocznych. Pozostałe przyczyny (około 20%) to takie zjawiska, jak problem z wyważeniem, osiowaniem czy wadami konstrukcyjnymi określonych zespołów maszyn, np. nieprawidłowa współpraca kół zębatych w przekładniach. I dlatego system diagnostyczny, czy to przenośny, czy ciągły monitoring stanu, powinien zapewnić nam pełmą ocenę węzłów łożyskowych. Najlepiej, aby było wiadomo, czy węzeł pracuje prawidłowo, a jeśli nie, to czy problemem jest pracujące w nim łożysko, czy jest inna przyczyna grożąca awarią. Wtedy wymiana łożysk odbywa się tylko wtedy, jeśli jest to konieczne i poprawi to jakość pracy maszyny.
 
***
Tadeusz Stępiński, Marcin Strączkiewicz
Ocena korozji przy użyciu ultradźwięków
Korozja to nic innego jak elektrochemiczna degradacja materiału przez otaczające środowisko. Zmniejsza ona integralność materiału oraz silnie wpływa na długość jego życia, co może powodować zagrożenie dla całej struktury.

***
Marcin Strączkiewicz, Tomasz Barszcz
Poprawność działania układu pomiarowego
W ostatnich latach obserwujemy dynamiczny rozwój metod diagnostycznych maszyn i urządzeń. Badania prowadzone w tym kierunku pozwalają coraz dokładniej poznać zachowanie maszyn, ich aktualny stan oraz ewentualny rozwój różnego rodzaju uszkodzeń. Dokładny opis stanu dynamicznego ważny jest szczególnie w kontekście utrzymania ruchu i planowanych postojów bądź napraw. Tego typu ocena diagnostyczna przygotowywana jest w oparciu o specjalistyczną wiedzę osób przeprowadzających ekspertyzę. Wiedzę tę eksperci wykorzystują w celu analizowania procesów resztkowych towarzyszących pracy maszyn, czyli tzw. sygnałów diagnostycznych. W tej publikacji autorzy chcieliby skupić uwagę na poprawności rejestracji sygnałów drganiowych, powszechnie wykorzystywanych w diagnostyce maszyn, których rejestracja obarczona jest wysokim ryzykiem błędu.
 
***
Ryszard Nowicki
Monitorowanie online stanu technicznego izolacji silników indukcyjnych
Streszczenie: Celem publikacji jest przedstawienie nowego podejścia na rzecz monitorowania online izolacji silników. Tak więc podejście to jest dedykowane wyłącznie stojanowi silnika. W przypadku silników większych mocy, które posiadają wirniki zamocowane w łożyskach ślizgowych, ponad 60% uszkodzeń silników jest spowodowanych uszkodzeniem izolacji. Z tego względu potrzebne jest wiarygodne narzędzie umożliwiające ocenę stopnia zaawansowania osłabienia izolacji stojana. Opisywane podejście stanowi dla szeregu silników podejście alternatywne w stosunku do możliwości oceny stanu technicznego z pomocą wyładowań niezupełnych i wykorzystuje specyficzne czujniki charakteryzujące się wysoką czułością i doskonałym współczynnikiem sygnału do szumu. Czujniki podłączone do specjalizowanego monitora umożliwiają ocenę postępującej degradacji izolacji stojana w reżimie online.

ENG Technical Condition Online Monitoring of Induction Motor Insulation
Abstract: A goal of the paper is a presentation of new approach for condition management of aggregates driven by medium voltage electrical motors. The approach exclusively allows evaluation of stator technical condition. In the case of critical aggregates driven by motors with slide bearings over 60% of motor malfunctions is due to stator failures. Therefore, it is important to have a reliable tool that recognizes stator aging. The approach is an alternative for the partial discharge one, and uses high sensitivity current transformers. Post-processing of signals connected to this malfunction-dedicated monitor allows online information about stator aging progress.
 
***
Janusz Petryna, Maciej Sułowicz, Arkadiusz Duda, Krzysztof Guziec
Możliwości wykorzystania strumienia unipolarnego w diagnostyce maszyn prądu przemiennego
Streszczenie: Artykuł zawiera wyniki badań w ramach projektu wykorzystania cewki do pomiaru strumienia unipolarnego dla uzyskania sygnału diagnostycznego niosącego informacje: o niesymetriach elektrycznych maszyny (zwarcia zwojowe, defekty klatki); o prędkości obrotowej wirnika. Zwarcia zwojowe mogą być wykrywane zarówno w czasie rozruchu (kiedy to ujawniają się najczęściej), jak i w stanie ustalonym. Wykrywanie defektów klatki w stanie ustalonym ma charakter badania porównawczego, które powinno być ponawiane co jakiś czas w celu monitorowania ewentualnego rozwoju uszkodzenia. Dla napędów standardowych, które są zasilane z sieci i pracują w układach otwartych, można poprzez pomiar napięcia odwzorowującego strumień unipolarny dokonywać w razie potrzeby pomiaru i rejestracji prędkości obrotowej, co przeważnie prawie nigdy nie jest zapewniane w warunkach przemysłowych, również dla potrzeb pomiaru stanów dynamicznych i zmienności obrotów. W pracy pokazano, że prosta w swej konstrukcji, tania cewka może być bardzo przydatnym narzędziem diagnostycznym. Diagnozowanie maszyn tą metodą stanowić może cenne uzupełnienie, jak również potwierdzenie wyników badań zrealizowanych przy użyciu innych środków.

ENG POSSIBILITIES OF THE UNIPOLAR FLUX APPLICATON IN A.C. MACHINES DIAGNOSING
Abstract: The article contains the results of research within the project to use unipolar (axial) flux coil to obtain diagnostic signal carrying the information of: electrical asymmetries of machinery (inter-turn stator short-circuits, cage damages); rotational speed of the rotor. Inter-turn stator short-circuits can be detected both at starting process time (when they appear most often), as well as in steady states. Detection of rotor cage defects in steady states is a comparative survey, which should be repeated from time to time in order to monitor the possible development of damage For standard drives that are powered from the network and work in open systems, by measuring the voltage following a unipolar flux, it is possible as necessary to make measurement and recording of motor speed, which usually is almost never provided under industrial conditions, also for the purpose of measurement of dynamic states and variability of rotation. The study shows that a simple in its construction, cheap coil can be a very useful diagnostic tool. Diagnosing machines using this method can be a valuable supplement, as well as confirmation of the results of studies carried out by other means.
 
***
Marek Kacperak, Sławomir Szymaniec
Diagnostyka eksploatacyjna napędów elektrycznych w przemyśle cementowym. Zagadnienia wybrane. Część I
Streszczenie: Artykuł opisuje przykład zastosowania nowej technologii i organizację efektywnej diagnostyki eksploatacyjnej napędów elektrycznych w przemyśle cementowym, na wdrożonym przykładzie. Zastosowana diagnostyka offline obejmuje uszkodzenia typu elektromagnetycznego i mechanicznego. Autorzy zaproponowali zmianę zasad eksploatacji maszyn, wprowadzili zmiany w zabezpieczeniach maszyn i urządzeń. Zestawienie zespołów napędowych w cementowni z podziałem na grupy o różnej ważności: maszyny strategiczne, maszyny podstawowe, maszyny pomocnicze. Dla poszczególnych grup maszyn wprowadzili diagnostykę offline i online. Autorzy przedstawią efektywne sposoby diagnostyki online stanu maszyn elektrycznych, takie jak: pomiar drgań względnych dla napędów o łożyskach ślizgowych; pomiar wyładowań niezupełnych monitorujący w sposób ciąg­ły izolację główną, zwojową maszyn elektrycznych.

ENG EXPLOITATION DIAGNOSTICS OF ELECTRIC MACHINES IN CEMENT INDUSTRY – AN EXAMPLE APPLICATION
Abstract: Article introduced a new technology and the organization of effective operational diagnostics of electric drives in the cement industry. Offline diagnostics includes failure electromagnetic and mechanical type. Authors proposeds to change the rules of operation of machines, has introduced changes in the security machinery and equipment. Summary of the power units in the cement division into groups of varying importance: Strategic machine, basic machines, auxiliary machines. For each group machines introduced diagnostic offline and online method. The authors present an effective ways of online diagnostics condition electrical machines such as: Vibration measurement relative to the drives slide bearings Measurement of partial discharge monitoring continuously the main insulation, coil of electrical machinery.
 
***
Wiesław Fiebig, Piotr Cependa
Lokalizacja źródeł hałasu w koparko-ładowarce przy pomocy kamery akustycznej
Streszczenie: W maszynach budowlanych i górniczych można rozróżnić wiele różnych źródeł hałasu. Ich lokalizacja jest kluczowa w celu opracowania metod redukcji emitowanego hałasu. W artykule przedstawiono metodę identyfikacji źródeł hałasu przy użyciu kamery akustycznej na przykładzie maszyny Mecalac.

ENG Abstract: There are many noise sources in mining machinery and construction equipment, which influence the level of acoustic power emitted to environment. The knowledge about main noise sources is essential in noise reduction. In this paper the method of identification of noise sources using acoustic camera on the example of excavator Mecalac is presented.
 
***
Roman Miksiewicz
Modelowanie samowzbudnych prądnic indukcyjnych
Streszczenie: W artykule przedstawiono modele obliczeniowe prądnicy indukcyjnej samowzbudnej. Model obwodowy, uwzględniający nieliniowość obwodu magnetycznego, umożliwia obliczenia charakterystyk statycznych prądnicy przy pracy autonomicznej. Model polowo-obwodowy, wykorzystujący program Maxwell 2D, pozwala na wyznaczenie przebiegów czasowych dowolnych wielkości elektrycznych w różnych stanach pracy prądnicy. Przedstawiono podstawowe charakterystyki statyczne wyznaczone wg obydwóch modeli oraz przebiegi czasowe prądów, napięć, momentu podczas procesu samowzbudzania i przy obciążeniu, przy współpracy z układem prostownikowym oraz podczas włączenia prądnicy wzbudzonej i niewzbudzonej do sieci.

ENG MODELLING OF SELF-EXCITED INDUCTION GENERATORS
Abstract:  In the paper are presented computational models of induction self-excited generator. Circuit models taking into consideration nonlinearity of the magnetic circuit enable calculations of static characteristic of the generator at autonomic operation. The field-circuit model using Maxwell 2D software allows for determination of time curves of any electrical variable in different conditions of generator operation. There are presented basic static characteristics determined using both models and time curves of currents, voltages, torque during self excitation and under load, in cooperation with rectifier system and during connection of excited and not excited generator to network.
 
***
Marek Michalczuk, Piotr Rumniak, Piotr Biernat, Andrzej Gałecki, Lech Grzesiak,
System sterowania dla przekształtnikowego układu napędowego miejskiego pojazdu elektrycznego z hybrydowym magazynem energii
Streszczenie: W artykule przedstawiono układ napędowy miejskiego pojazdu elektrycznego. Opracowane rozwiązanie składa się z hybrydowego źródła energii, zawierającego baterie elektrochemiczne i ultrakondensatory, oraz dwóch silników napędowych umieszczonych w kołach pojazdu, zasilanych za pomocą trójpoziomowych falowników napięcia. Omówiono realizację dyferencjału elektronicznego dla dwusilnikowego układu napędowego oraz sterowanie hybrydowym magazynem energii bazujące na regulatorze rozmytym. Przedstawiono wyniki symulacyjne wybranych algorytmów sterowania oraz ich weryfikację podczas badań eksperymentalnych na stanowisku laboratoryjnym.

ENG Abstract: A powertrain system for an urban electric vehicle is described. The presented system consists of a hybrid energy storage composed of batteries and ultracapacitors, and two in-wheel outer-rotor motors placed inside wheels controlled by three-level inverters. An electronic differential algorithms for two-motor propulsion, and a fuzzy logic based power management strategy for the hybrid energy storage are presented in detail. Simulation studies of proposed control structure have been performed then verified using a non-mobile experimental setup.
 

Reklama