Pokaż menu

Archiwum

Firmy z okładek

Firmy z okładek

 
  ptak warsaw expo   ebm papst   
best crossbow deer hunting crossbow

Reklama

Współpraca

Archiwum - numer 01/2023

Napędy i Sterowanie
numer 01/2023


Piotr Żurek
Nowe innowacyjne ogrzewacze od STEGO
Podczas niedawno zakończonych Targów SPS w Norymberdze STEGO, jako ekspert w zakresie zarządzania klimatem w aplikacjach elektrycznych, zaprezentowało nowe urządzenia – ogrzewacze do szaf sterowniczych z innowacyjnym profilem ósemkowym (LOOP). STEGO oferuje 5 modeli ogrzewaczy o mocy od 10 do 150 W. Dzięki temu, że urządzenia posiadają dopuszczenia do stosowania w aplikacjach, które narażone są na wibracje i wstrząsy, ich wachlarz zastosowań jest szeroki. Dzięki terminalom samozaciskowym czas instalacji ogrzewaczy jest skrócony.

***

Bezpieczeństwo w przemyśle w aspekcie zasilania – porady i sugestie EVER
Aspekt bezpieczeństwa w przemyśle jest bardzo szerokim zagadnieniem i jest ściśle powiązany z każdym etapem realizacji inwestycji od projektu do budowy obiektu po jego docelowe funkcjonowanie. Podejmując temat z perspektywy zasilania, czyli dziedziny, którą zajmujemy się od ponad 30 lat, możemy wskazać dwa istotne obszary, w których widzimy swój kluczowy udział. Pierwszym z nich jest obszar produkcji certyfikowanych zasilaczy UZS stosowanych w instalacjach bezpieczeństwa, drugi to wytwarzanie zasilaczy UPS, które zapewniają zasilanie kluczowych procesów i urządzeń w firmach produkcyjnych.

***

Jerzy Sobczak
Energooszczędny falownik serii SXA1000 w obudowie IP65 o mocy do 2,2 kW do montażu na silniku
Firma Sanyu Sobczak sp. j. wprowadziła 2 lata temu falownik serii SXS1000 w obudowie IP56/65. Został on bardzo dobrze przyjęty przez naszych klientów. Przemiennik ten szczególnie chętnie wykorzystywany jest w branży klimatyzacji i wentylacji (HVAC). Jest obecnie produkowany do mocy 22 kW. Falownik ten stał się rozpoznawalną marką firmy Sanyu Sobczak sp. j. w Polsce i na świecie.

***

Patryk Jeż
Przemysłowy magazyn energii od ELMECH katalizatorem korzyści dla przemysłu
Magazyny energii ENERGATE od Elmech cieszą się coraz większym uznaniem wśród przedsiębiorstw przemysłowych, które przez stałe zarządzanie energią obniżają wydatki na prąd oraz zwiększają bezpieczeństwo energetyczne. Dziś można śmiało stwierdzić, że poświęcając 5 minut na analizę faktury za zużycie energii elektrycznej, każdy przedsiębiorca może wyliczyć, ile jest w stanie zarobić na konsumowanej energii, redukując jednocześnie koszty, oraz po jakim czasie inwestycja ta zacznie przynosić mu czysty zysk.

***

Kopalnia wiedzy i kompleksowa oferta dla przemysłu
Siła Targów ITM INDUSTRY EUROPE, MODERNLOG, SUBCONTRACTING oraz Salonu BHP ma moc przyciągania. Do grona wystawców najbliższej edycji już dołączyli liderzy branży. Najnowsze technologie dla przemysłu i logistyki od 30 maja do 2 czerwca 2023 roku ponownie wypełnią hale na Międzynarodowych Targach Poznańskich. Nie zabraknie dyskusji na temat wyzwań oraz sposobów na rozwiązanie aktualnych problemów, z którymi zmagają się firmy produkcyjne.

***

Automatyzacja maszyn – SEW-EURODRIVE. StarterSET – szybsza droga do gotowej maszyny
Dzięki StarterSET otrzymujesz zestaw startowy, który możesz rozbudować o indywidualnie dostosowane dodatki, odpowiednie do Twoich maszyn. A to wszystko w elastyczny, modułowy i niezależny sposób. Dobrze wiedzieć, że dajemy Ci takie możliwości – dzięki naszym produktom możesz wdrożyć technikę napędową i rozwiązania do automatyzacji, pozostając przy tym niezależnym. Wszystko jest możliwe.

***

MAXXDRIVE – napęd idealny do ciężkich zastosowań
Ekstremalnie wysokie wyjściowe momenty obrotowe, cicha praca i długa żywotność – to wyjątkowe cechy modułowych przekładni przemysłowych MAXXDRIVE®, jakie oferuje NORD DRIVESYSTEMS.

***

Dwa innowatorskie rozwiązania, aby poprawić niezawodność i wytrzymałość
Rolki prowadzące to doskonały sposób na przekształcenie ruchu obrotowego w liniowy. Jednak – jak w przypadku każdego urządzenia mechanicznego – awaria nie jest pożądana. Aby zmaksymalizować czas pracy systemu, należy pamiętać o dwóch częstych przyczynach przestojów: niewspółosiowości i braku prawidłowego smarowania. W jaki sposób te okoliczności mogą unieruchomić łożyska?

***

Pneumatyka i pomiary aż przez 4 dni!
Przemysłowa Wiosna w Targach Kielce, której ważnymi elementami są Targi Pneumatyki, Hydrauliki, Napędów i Sterowań KIELCE FLUID POWER oraz Targi Przemysłowej Techniki Pomiarowej CONTROL-STOM, zostaje wydłużona! Zapraszamy do Targów Kielce od 28 do 31 marca 2023 roku.

***

Europejskie spotkanie przemysłu metalowego, poddostawczego i narzędziowego
W dniach od 7 do 10 marca 2023 roku w Lipsku odbędzie się pierwsze w tym roku spotkanie przedstawicieli przemysłu maszynowego, poddostawczego i narzędziowego. Trio targowe – Międzynarodowe Targi Obrabiarek, Technologii i Automatyzacji Produkcji Intec, Międzynarodowe Targi Poddostawców Zuliefermesse oraz Międzynarodowe Targi Szlifowania i Ostrzenia Narzędzi GrindTec – będzie okazją do poznania aktualnej oferty maszyn, obrabiarek i innowacyjnych technologii produkcyjnych, a także ofert poddostawców dla przemysłu i firm z branży narzędzi skrawających. W ramach towarzyszącego targom programu konferencji odbędą się sympozja, warsztaty oraz fora technologiczne, poruszające tematykę innowacyjnych rozwiązań i technologii kluczowych dla rozwoju branży.

***

Ryszard Klencz
XXXII SZKOŁA EKSPLOATACJI PODZIEMNEJ 2023
Przed nami trzydzieste drugie spotkanie Szkoły Eksploatacji Podziemnej w Krakowie w dniach 27.02.–1.03.2023 r. To też czas nowych wyzwań związanych z agresją Rosji i wojną na Ukrainie. Jak podaje Blomberg, międzynarodowa agencja informacyjna, wojna ta nabrała wymiaru terrorystycznego. Jest obliczona na wyniszczenie gospodarki i zniszczenie infrastruktury.

***

Anna Szymczak  
Nowe dotacje unijne dla firm w 2023
Na przełomie pierwszego i drugiego kwartału zapowiadane są pierwsze nabory wniosków o dotacje ze środków unijnych. Jeszcze żadnej perspektywie unijnej nie towarzyszyło tyle emocji, co tej najnowszej, czyli obejmującej lata 2021–2027. Tempo prac nad nowymi warunkami i programami zdecydowanie przyspieszyło. Na co mogą liczyć polskie firmy w najbliższym czasie, na jakie wsparcie?

***

Tomasz Wolnik
LEMoK – silnik o dużej gęstości mocy
Streszczenie: Obecnie w wielu innowacyjnych projektach i rozwiązaniach zainteresowanych wykorzystaniem do napędów silników elektrycznych, szczególną uwagę zwraca się na odpowiednio wysoki stosunek mocy do masy silnika, wyrażany poprzez tzw. współczynnik gęstości mocy ξ. W szczególnym stopniu dotyczy to takich aplikacji, jak lotnictwo, e-mobility czy przemysł nautyczny. W niniejszym artykule przedstawiono rozwiązanie silników opracowanych w Instytucie Łukasiewicz – KOMEL, funkcjonujących pod nazwą LEMoK. Przedstawione w publikacji rozwiązanie cechuje się mocą ciągłą 37 kW dla prędkości 5400 rpm i masą silnika 9,5 kg, co pozwala na uzyskanie współczynnika gęstości mocy ξ = 3,9 kW/kg (dla mocy ciągłej). Moc maksymalna silnika wynosi 79 kW.

LEMoK – high power density motor
Abstract: Currently, in many innovative projects and solutions interested in the use of electric motors, special attention is paid to the appropriately high power-to-weight ratio of the motor, expressed by the so-called power density factor ξ. This applies in particular to applications such as aviation, e-mobility or the nautical industry. This article presents motor solutions developed at the Łukasiewicz – KOMEL Institute, operating under the name LEMoK. The solution presented in the publication is characterized by a continuous power of 37 kW for 5400 rpm and motor weight of 9,5 kg, which allows for a power density factor of ξ = 3,9 kW/kg (for continuous power). The maximum motor power is 79 kW.


***

Jan Górzyński
Problemy określania kosztów i efektów w działalności gospodarczej
Koszty i efekty związane z działaniami modernizacyjnymi stanowią podstawowy element poszukiwania właściwego rozwiązania planowanych do wprowadzenia przedsięwzięć mających wpływ na zmniejszenie zużycia energii i kosztów tej energii. W tym celu może okazać się użyteczne wyjaśnienie, jakie czynniki powinny być uwzględnione, aby urealnić koszty mające związek z realizacją przedsięwzięć, w szczególności koszty szkód ekologicznych powodowanych w środowisku naturalnym.

***

Zbigniew Hilary Żurek
Spektroskopia impedancji i zastosowania przemysłowe
Najbardziej odpowiednim wprowadzeniem do tematu artykułu jest cytat Prof. dr hab. inż. Lecha Dietricha (IPPT PAN) ze słowa wstępnego do książki Obwody RLC w diagnostyce i eksploatacji maszyn [9, 10]...

***

Stephen M. Omohundro
Podstawowe pobudki SI
Z pewnością nie można wyrządzić żadnej krzywdy, konstruując robota grającego w szachy, nieprawdaż? W tym artykule przedstawiono argumenty, że robot taki w rzeczywistości może być niebezpieczny, chyba że zostanie zaprojektowany bardzo ostrożnie. Bez zastosowania specjalnych środków ostrożności taki robot będzie opierał się wyłączeniu go, będzie próbował włamać się na inne maszyny, będzie starał się robić własne kopie oraz będzie próbował zdobyć zasoby, nie zważając przy tym na bezpieczeństwo innych osób. Tego typu potencjalnie szkodliwe zachowania wystąpią nie dlatego, że zostały zaprogramowane na początku, ale z powodu wewnętrznej natury systemów ukierunkowanych na cel. We wcześniejszej pracy [1] została wykorzystana matematyczna teoria mikroekonomii von Neumanna w celu przeanalizowania prawdopodobnego zachowania każdego wystarczająco zaawansowanego systemu sztucznej inteligencji (SI). W tym artykule przedstawiono te argumenty w bardziej intuicyjny i zwięzły sposób oraz rozwinięto niektóre dodatkowe wątki.

***

Ryszard Tadeusiewicz
Śmierć prof. Henryka Góreckiego, pioniera automatyki
Wielu Czytelników miesięcznika „Napędy i Sterowanie” miało okazję korzystać z wyników prac Profesora Henryka Góreckiego, nestora polskich automatyków, wychowawcy wielu pokoleń naukowców i inżynierów, człowieka, który na AGH stworzył szereg katedr i instytutów poświęconych nowym dziedzinom techniki: automatyce, elektronice, informatyce, telekomunikacji, robotyki i inżynierii biomedycznej. Jeszcze w czerwcu 2022 roku mieliśmy okazję wręczać mu (z okazji 70-lecia wydziału elektrycznego AGH) sympatyczne wyróżnienie, jakim była rzeźba smoka ze stosownymi napisami na skrzydłach. Wcześniej Profesor nagrał swoje bardzo ciekawe wspomnienia z okazji 100-lecia AGH. Aż tu nagle dotarła do nas niezwykle smutna wiadomość, że w nocy z 11 na 12 grudnia Profesor Henryk Górecki zmarł. Mnie przypadła rola tego, który 20 grudnia na zaśnieżonym cmentarzu musiał wygłosić przemówienie, którym my, jego uczniowie i następcy, żegnaliśmy naszego Mistrza.


 

Reklama