Archiwum - numer 07-08/2024
Spersonalizowane oznaczenie w 24 godziny – jak to zrobić?Szukasz sprawdzonych rozwiązań do identyfikacji kabli, przewodów i urządzeń? Do tego nie korzystasz z „gotowców”? Na Znakujemy.pl oznaczenia zaprojektujesz samodzielnie lub bazując na dostępnych szablonach. Możliwość edycji i dodawania własnych grafik, kodów QR czy symboli to jeden z atutów nowej platformy od Partex. Nie zapominajmy jednak o najważniejszych: realizacji zamówień w ciągu 24 godzin oraz atrakcyjnych zniżkach.
***
XIII Międzynarodowa Konferencja TECHNIKI URABIANIA „TUR 2024”
Krynica-Zdrój, Hotel Mercure Resort & SPA**** 17 – 20 września 2024 r.
***
NOARK Electric Sp. z o.o.
Przemienniki częstotliwości
***
Warsaw Industry Week kluczowe dla rozwoju w branży
W dniach 5 – 7 listopada 2024 roku Ptak Warsaw Expo stanie się stolicą sektora przemysłowego w Polsce. To właśnie wtedy odbędzie się ósma edycja Warsaw Industry Week, czyli największych targów przemysłowych w kraju. Wydarzenie to po raz kolejny otworzy rodzimych przedsiębiorców na międzynarodowe możliwości.
***
Anna Kubańska, Marek Kryca, Jarosław Dziubiński
Analizator PYLOX 3 – antidotum na trudności wynikające ze zmiany normy PN-G-04037
Październik 2023 roku przyniósł polskiemu górnictwu zmianę jednej z ważniejszych norm obowiązujących w tym sektorze – normy PN-G-04037 dotyczącej zabezpieczenia przeciwwybuchowego zakładów górniczych. Jedną z głównych zmian, które wprowadza najnowsze wydanie normy, jest liczba prób wymaganych do pobrania w poszczególnych obszarach wyrobisk. Szczegóły przedstawiono w tabeli 1.
***
Transfer technologii w dziedzinach automatyki
Firma BERNAS ENGINEERING jest wyłącznym przedstawicielem w Polsce cenionych marek HESCH i HAUBER.
***
Norbert Wojnar, Martyna Kanczyk, Mateusz Rosół
Zastosowanie bezprzewodowego systemu inklinometrii produkcji Centrum Hydrauliki DOH na przykładzie wdrożenia w KWK Pniówek
Rozwój technologii bezprzewodowych znacząco przyczynia się do zwiększenia efektywności i bezpieczeństwa w różnych branżach, w tym także w górnictwie.
***
Anna Szymczak
Rozporządzenie o bezpieczeństwie wyrobu
Czy pamiętamy, że w roku 2023 weszło w życie rozporządzenie o ogólnym bezpieczeństwie produktu?
Przepis ma zastosowanie do produktów, dla których prawo Unii nie zawiera szczegółowych, dedykowanych wymagań. Takich produktów jest dość dużo, np. worki na śmieci, świece, itp. Przepis wchodzi w życie w grudniu 2024, należy pamiętać, że kilka rzeczy jest do zrobienia....
***
Dawid Szurgacz, Szymon Węgrzyn
Rozwój elektrohydraulicznego systemu sterowania typu DOH-Matic dla zmechanizowanej obudowy ścianowej
Obecne trendy w światowym górnictwie głównie skupiają się na poprawie efektywności wydobycia węgla kamiennego. To z kolei wymaga wykorzystania narzędzi opartych o nowe technologie.
***
Interesujące fakty o reduktorach walcowo-stożkowych
Przekładnia to układ zazębiających się kół zębatych, które przenoszą napęd. Istnieje wiele sposobów ich klasyfikowania, a co za tym idzie, wiele rodzajów. Jednym z najbardziej znanych są przekładnie stożkowe, które swoją nazwę wzięły od wykorzystywanych kół zębatych o kształcie stożka. Mają one długą i fascynującą historię, sięgającą czasów starożytnych, a obecnie znajdują szerokie zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu.
***
Polskie certyfikowane rozwiązanie zasilania do systemów ppoż. UZS-230V-1kW-1F
Zasilacz UZS-230V-1kW-1F to polskie rozwiązanie poznańskiej firmy EVER. Urządzenie przeznaczone jest do współpracy z napędami bram stosowanymi w systemach kontroli rozprzestrzeniania dymu i ciepła, zasilanymi z jednofazowej sieci energetycznej ~230 V, o zapotrzebowaniu na moc nie większym niż 1 kVA / 1 kW. Produkt skonstruowany i wyprodukowany w całości w Polsce wyróżnia się niewielką powierzchnią montażową (szerokość 290 mm × wysokość 500 mm), niską masą urządzenia (niecałe 24 kg), jak i możliwością instalacji na powierzchni o niskiej nośności (warstwowe płyty typu Sandwich oraz ściany kartonowo-gipsowe, montaż w 4 do 10 punktach).
***
Zapraszamy na targi ENERGETAB 2024
Zapraszamy do Bielska-Białej na tegoroczną, już 37. edycję Międzynarodowych Energetycznych Targów Bielskich ENERGETAB 2024. Te największe i najliczniej odwiedzane w Polsce targi to wyjątkowa okazja do poznania nowoczesnych technologii dedykowanych branży energetycznej, to również sposobność do nawiązania cennych relacji biznesowych. Produkty i rozwiązania, które zobaczą Państwo na targach to realna odpowiedź na wyzwania, przed którymi stoi dzisiejsza energetyka, by zapewnić końcowym obiorcom wysoką jakość dostaw energii w bezprzerwowy sposób z wykorzystaniem coraz liczniejszych odnawialnych źródeł energii.
***
Adam Sobel
Przykłady niestandardowych napędów zasilanych z przemiennika częstotliwości średniego napięcia
Pierwsze falowniki średniego napięcia zaczęły pojawiać się od połowy lat 80. ubiegłego stulecia. Od tego czasu minęło już wiele dziesięcioleci, a nieustanny rozwój technologii półprzewodnikowej umożliwił powstanie nowych rozwiązań, dostosowanych do coraz wyższych napięć. Kamieniem milowym w rozwoju falowników SN było zastosowanie tranzystorów bipolarnych (IGBT).
***
Napędy do transportu szynowego
Nowoczesne pojazdy szynowe wraz z rozbudowaną infrastrukturą, jaka im towarzyszy, nie obejdą się bez zaawansowanych systemów i urządzeń automatyki. W niniejszym artykule skupimy się na napędach stosowanych w automatycznych drzwiach, stanowiących obecnie standard w pojazdach szynowych.
***
Silniki elektryczne Dynamic Polska – porównanie IE3 do IE4
Postępująca globalizacja światowej gospodarki oraz zmiany klimatyczne związane z rozwojem przemysłu spowodowały, że racjonalne wykorzystywanie naturalnych zasobów energetycznych, zapewnianie bezpieczeństwa energetycznego oraz optymalna produkcja i wykorzystanie energii elektrycznej urosły do rangi najważniejszych problemów polityczno-gospodarczych współczesnego świata.
***
Damel: „Maszyny i napędy elektryczne 2024 – spotkanie profesjonalistów i ekspertów”
W dniach 16 – 18 października spółka Damel, producent silników elektrycznych, zaprasza do Zawiercia na I konferencję pt. „MiNE. Maszyny i napędy elektryczne 2024 – spotkanie profesjonalistów i ekspertów”. Program wydarzenia obejmuje zagadnienia dotyczące konstrukcji silników i generatorów, ich eksploatacji i diagnostyki oraz oczywiście napędów. Porozmawiamy o ślepych uliczkach w rozwoju napędów elektrycznych, o wyższości silników z magnesami nad tymi, których ich pozbawiono. Wreszcie poruszymy kwestię odwiecznego sporu: prąd stały czy prąd zmienny.
***
STEGO rozszerza swoje portfolio o innowacyjne oświetlenie LED do szaf sterowniczych
Nowa lampa SL 025 jest specjalnie zaprojektowana do zastosowania w szafach i obudowach o wysokiej gęstości komponentów. Oprócz zapewnienia optymalnego oświetlenia i łatwej obsługi, oferuje również korzyści dzięki podejściu all-in-one.
***
Rozproszony system pomiarów HRP w zakładach górniczych i przemyśle, zespół pomiarowy przepływu gazów HPG-3 oraz 35 lat HASO
Rozproszony system pomiarów HRP przeznaczony jest do ciągłej kontroli i rejestracji pomiarów temperatury (czujnik RPT), drgań (czujnik RPD) oraz sygnałów dwustanowych (nadajnik CSN-x). System umożliwia wizualizację pomiarów w systemach wsparcia dyspozytora, a także wypracowanie sygnału do sterowania wyłączenia zasilania w kontrolowanym rejonie, w przypadku nagłego wzrostu temperatury lub wibracji w wyrobisku, rejonie (przekroczenie założonych progów)
***
Rozwój i innowacje wynikające z wieloletniego doświadczenia – 40. edycja targów DREMA
Jesienne Targi Maszyn, Narzędzi i Komponentów dla Przemysłu Drzewnego i Meblarskiego DREMA to zwieńczenie wieloletniej historii branży drzewno-meblarskiej, której rozkwit obserwowaliśmy przez 40 edycji. Jubileuszowe spotkanie to 4 dni specjalistycznych konferencji, pokazów pracy maszyn na żywo oraz okazji do networkingu z kluczowymi specjalistami przemysłu drzewno-meblarskiego.
***
Michał Gierlotka, Krzysztof Misz, Adam Rozmus
Wyznaczanie względnych współczynników amplifikacji dla wartości szczytowych przyspieszenia drgań gruntu w oparciu o relację tłumienia dla wybranego rejonu GZW
Prowadzonej eksploatacji węgla kamiennego często towarzyszą wstrząsy górotworu wywołujące odczuwalne na powierzchni terenu drgania, które mogą powodować uszkodzenia obiektów budowlanych. Są także przyczyną dyskomfortu mieszkańców terenów narażonych na ich oddziaływanie.
***
Łukasz Pientka, Rafał Zych, Krzysztof Słota, Zbigniew Słota, Mirosław Maciaszek
Doświadczenie z użyciem aparatów ucieczkowych w kopalni
W sytuacjach zagrożenia pod ziemią bardzo ważnym elementem jest możliwość szybkiej i bezpiecznej ewakuacji z zagrożonego rejonu. Specyfika zagrożeń występujących w kopalni wiąże się bardzo często z występowaniem zagrożenia gazowego i pożarowego. Istotna wtedy jest prawidłowa ochrona dróg oddechowych.
***
N.B.C. Elettronica Group lider w zakresie doradztwa i rozwoju
Od ponad 40 lat N.B.C. Elettronica Group wyróżnia się jako lider w projektowaniu i produkcji precyzyjnych przemysłowych rozwiązań wagowych. Nasza filozofia opiera się na ścisłej współpracy z naszymi klientami, których traktujemy jako pełnoprawnych partnerów.
***
Paweł Ficek
Konwergencja wyrobiska utrzymywanego w jednostronnym otoczeniu zrobów z zastosowaniem odmiennych systemów kotwienia wysokiego w warunkach PGG S.A.
Obudowa kotwowa w górnictwie węgla kamiennego stosowana jest już od wielu lat jako sposób zapewnienia stateczności wyrobisk korytarzowych. Stosowana jest głównie jako element dodatkowego wzmocnienia obudowy zasadniczej rzadziej jako samodzielna obudowa. Z uwagi na zapewnienie funkcjonalności wyrobiska, zasadniczym celem obudowy jest zachowanie wymaganych wymiarów przekroju poprzecznego wyrobiska w całym założonym okresie jego użytkowania co jest związane z zapewnieniem odpowiedniej jej nośności.
***
Wyświetlacze matrycowe LED z komunikacją Modbus RTU/TCP
Wyświetlacze serii LD z wielokolorowymi matrycami LED są przeznaczone do wizualizacji stanu procesów przemysłowych. Pozwalają wyświetlać na jednym ekranie wiele wierszy tekstu, z podziałem na sektory o różnej wielkości. Podział na sektory jest sterowany protokołem.
***
Andrzej Dębowski
Współczesny elektryczny napęd trakcyjny
Od bardzo dawna pojazdy kołowe używane w różnych krajach na świecie do przewożenia ludzi i towarów na dłuższe i krótsze odległości, a także jako wozy bojowe (np. rzymskie rydwany, czy średniowieczne machiny oblężnicze) wprawiały w ruch zwierzęta (najczęściej – konie). Jedyną znaną cywilizacją, która nie używała takich pojazdów, byli peruwiańscy Inkowie, w których państwie aż do podboju przez Hiszpanów jedynym wykorzystywanym zwierzęciem jucznym była lama.
***
Janusz Piotrowski
Pomiary
Pomiary są obszerną dziedziną wiedzy, gdyż występują w codziennej pracy niemal w każdym zawodzie inżynierskim. Inżynier powinien znać wielkości fizyczne i cechy obiektów, z jakimi styka się w swojej pracy, współczesną aparaturę pomiarową, niedokładność wyników pomiarów i sposób jej oceniania, a także warunki i zasady eksploatacji aparatury.
***
Jan Szymiczek, Andrzej Słowik, Patrycjusz Przeliorz
Regulacja przewietrzania za pomocą tam regulacyjnych zabudowanych w rejonowym prądzie powietrza odprowadzanego do szybu wydechowego w trakcie eksploatacji i likwidacji ściany jako element profilaktyki ppoż. na przykładzie ściany M-2 w pokł. 502/1 w KWK ROW Ruch Jankowice
W podziemnych kopalniach powietrze płynie wyrobiskami górniczymi przy stosowaniu wentylacji wymuszonej wentylatorami głównego przewietrzania, pracującymi w układzie ssącym.
***
Przemysław Adamczuk, Damian Hendzel
Analiza przeprowadzonego testu pracy ,,regulacji ujemnej powietrza’’ w układzie zapewniającym zwiększenie wydatku ilościowego powietrza w rejonach wentylacyjnych znacznie oddalonych od szybów wentylacyjnych w wyrobiskach podziemnych LW Bogdanka S.A.
Wykonywanie podziemnych robót górniczych w celu udostępniania, a następnie wydobywania węgla kamiennego powiązane jest z występowaniem licznych zagrożeń naturalnych, które w diametralny sposób pogarszają bezpieczeństwo pracującej załogi górniczej. Jednym z głównych zagrożeń naturalnych jest zagrożenie metanowe, które można poszerzyć o inne niebezpieczne gazy, które wydzielają się z górotworów, jak również powstają w procesach technologicznych mogących powodować wystąpienie atmosfery zagrażającej zdrowiu i życiu pracowników.