Pokaż menu

Archiwum

Firmy z okładek

Firmy z okładek

 
  ptak warsaw expo   ebm papst ebm papst  
best crossbow deer hunting crossbow

Reklama

Współpraca

Archiwum - numer 03/2016

Napędy i Sterowanie
numer 03/2016


SEALCORE Network. Siła w jedności
Strategia współpracy w oparciu o inwestycje w technologie produkcji oraz innowacyjne rozwiązania, mająca na celu połączenie sił oraz wzmocnienie obecności na rynku światowym siedmiu włoskich spółek specjalizujących się w technologiach uszczelnień oraz produkcji wyrobów na zamówienie. Filozofia ta doprowadziła do utworzenia SEALCORE Network.

***
Transtecno – znana marka włoskich przekładni – otwiera montownię w Polsce
Marka Transtecno® jest obecna na polskim rynku już od dekady. Przez ten okres przekładnie mechaniczne Transtecno® sprawdziły się w wielu wymagających aplikacjach.

***
Grzegorz Gala
Efektywność energetyczna układów napędowych
Napędy elektryczne odpowiedzialne są za zużycie od 60 do 70% energii elektrycznej w przemyśle. Z tego względu obszar ten powinien być jednym z kluczowych działań mających na celu zwiększanie efektywności energetycznej i poszukiwanie oszczędności. W energetyce optymalizacja w tym zakresie pozwala na dodatkowe zyski, gdyż poza oszczędnościami płynącymi wprost ze zwiększenia efektywności procesu otwiera drogę do uzyskania świadectw efektywności energetycznej, tzw. białych certyfikatów.

***
Adam Rasiński
Nowe funkcje w softstartach PSTX
Silniki elektryczne zużywają prawie jedną trzecią wytwarzanej na świecie energii elektrycznej. Można więc uznać, że niezawodne działanie silników elektrycznych ma kluczowe znaczenie dla współczesnego stylu życia. Mimo to miliony z tych silników nie pracują optymalnie. Zużycie wynikające z częstego uruchamiania i zatrzymywania silnika skutkuje nieplanowanymi przestojami i krótszym okresem eksploatacji. Tymczasem czas sprawności silników można znacząco wydłużyć, jeśli użyjemy softstartów. Dzięki nim rozruch oraz zatrzymanie pracy silnika mają łagodny przebieg, co pomaga zoptymalizować pracę zarówno nowych, jak i już działających silników.

***
Elastyczne pozycjonowanie
Optimised Motion Series to system napędowy, który maksymalnie ułatwia pozycjonowanie i jest znacznie tańszy od konwencjonalnych elektrycznych systemów napędów. Składa się z zespołu napędowego ze zintegrowanym, silnikiem i sterownikiem silnika z funkcją Web-Config oraz z odpowiedniego okablowania. Dodatkowa zaleta: możliwość konfiguracji, zamawiania i uruchomienia przy użyciu jednego kodu zamówieniowego.

***
Przekaźniki bezpieczeństwa MIRO SAFE+. Optymalna ochrona pracowników i maszyn
Awaryjne wyłączenie stosowane jest nie tylko w celu ochrony przed zniszczeniem obrabianych materiałów i maszyn. Jego głównym zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa obsługującym produkcję pracownikom. Murrelektronik oferuje wydajne rozwiązanie zabezpieczenia procesów produkcyjnych: przekaźniki bezpieczeństwa MIRO SAFE+.

***
EXPOPOWER w ramach Energy Future Week: wiodące targi innowacji w energetyce
Tegoroczne EXPOPOWER, które będą mieć miejsce w Poznaniu w dniach 10–12 maja br., w sposób szczególny poświęcone są rozwojowi w energetyce. Targi odbywać się będą w ramach cyklu wydarzeń targowo-konferencyjnych Energy Future Week. Do udziału w nich zaproszono liderów branży z Polski i zagranicy, cenionych ekspertów, naukowców i doświadczonych przedsiębiorców. Szykuje się inspirująca wymiana doświadczeń.

***
SCADA PcVue do efektywnego zarządzania
Głównym wyzwaniem, które stawia przemysł, jest zagwarantowanie stałej jakości i bezpieczeństwa procesów produkcyjnych. Wymaga to w pełni zintegrowanych rozwiązań, które podniosą wydajność produkcji, jakość produktu, zapewnią możliwość jego śledzenia oraz zgodność z międzynarodowymi standardami. WObit proponuje system SCADA PcVue do realizacji tych celów.

***
Jacek Stój
Nadążyć za rozwojem sieci komputerowych
Obecnie każda dziedzina aktywności człowieka opiera się na szybkim oraz skutecznym przekazywaniu oraz dostępie do informacji. Trudno sobie wyobrazić funkcjonowanie ludzi bez mediów komunikacyjnych takich, jak szeroko rozumiane sieci komputerowe, a w tym Internet. W sytuacji, gdy zostajemy w sposób nieoczekiwany pozbawieni możliwości komunikacji, korzystania z poczty elektronicznej, dostępu do serwisów internetowych czy chociażby serwerów sieciowych działających z obszarze sieci zakładowej, okazuje się, że nasza praca jest poważnie sparaliżowana.

***
Tomasz Depta
Bezpieczeństwo i precyzja, czyli nowe podejście do zagadnienia sterowania silnikiem z wykorzystaniem przemiennika częstotliwości serii PowerFlex 527
W coraz większej ilości aplikacji napędowych oprócz przemienników częstotliwości wykorzystywane są także serwonapędy, których sterowanie realizowane jest za pomocą sterownika PLC oraz sieci komunikacyjnej. Zastosowanie przemienników serii PowerFlex® 527 w tego typu aplikacjach umożliwia wykorzystanie wspólnych metod konfiguracji przemienników i serwonapędów oraz unifikację środowiska programistycznego.

***
Bezpieczna jazda i zatrzymywanie wagonów kolejek linowych przy pomocy silników przekładniowych firmy NORD. Napędy dla miłośników gór
W Alpach koleje linowe przewożą codziennie dziesiątki tysięcy entuzjastów sportu i alpinistów, zarówno w sezonie narciarskim, jak i w lecie. Wyzwanie stanowi nie tylko wjazd i zjazd; na stacjach różne kwestie zależą od specjalnej solidnej technologii napędów, co ilustrują dwa projekty kolei linowych firmy Doppelmayr. Niezawodne i wymagające niewielkiego zakresu obsługi systemy napędowe, które są niezbędne na stacjach, zostały zaprojektowane przez NORD DRIVESYSTEMS.

***
Cezary Kalista
Produkty Power Over Ethernet firmy Antaira
Technologia Power Over Ethernet została opracowana przez firmę Cisco w 2000 roku w trakcie prac na nowo powstającym systemem VoIP. Pomysł przesyłania zasilania poprzez kable Ethernet szybko zyskał dużą popularność i w 2003 roku opracowano standard  IEEE 802.3af. Power Over Ethernet (PoE) stał się bardzo popularnym i często używanym terminem, jednak jego znaczenie nie zawsze jest do końca zrozumiałe. Istnieje wiele różnych skrótów i subtelnych różnic odnoszących się do urządzeń (PoE), które mogą zmylić początkujących użytkowników.

***
Katarzyna Zając
Czas na inwestycje, roboty – do roboty!
Podczas XXII Międzynarodowych Targów Automatyki i Pomiarów AUTOMATICON® 2016 w Centrum Targowym EXPO XX w Warszawie odbyła się konferencja związana z oficjalną premierą w Polsce robota YuMi, który jest pierwszym na świecie robotem w pełni współpracującym z człowiekiem. Prezentacji towarzyszyło seminarium i debata na temat robotyzacji i automatyzacji produkcji w naszym kraju.

***
Tobiasz Witor
Mniej znaczy więcej!
Firma Lenze w swoim najnowszym przemienniku częstotliwości serii i500 zredukowała wszystko, co zbędne, pozostawiając to, co jest faktycznie istotne. Każdy dodatek powoduje wzrost nie tylko ceny urządzenia, ale i stopnia jego komplikacji. Inżynierowie Lenze z działu badań i rozwoju postawili sobie trzy cele przy projektowaniu nowej serii przemienników.
I500 miał być kompaktowy, o modułowej budowie oraz prosty w obsłudze!

***
Firma Unitronics poszerzyła swoją wielokrotnie nagradzaną serię sterowników VisionTM o nowy model V700
Vision V700-T20BJ – to sterownik PLC zintegrowany z 7-calowym dotykowym i kolorowym panelem operatorskim. Zestaw wejść/wyjść jest dobierany w zależności od wymagań projektu. Wszystko w jednym urządzeniu za rozsądną cenę.

***
Michael Ahlbrecht
Przemysłowe rozwiązania systemów sterowania z zastosowaniem technologii wielodotykowej. Zaawansowana technologia i elegancki design
Przy stale rosnącej konkurencji firmy poszukują rozwiązań wyróżniających wytwarzane przez nich urządzenia oraz systemy od rozwiązań oferowanych przez konkurencję. Wielu producentów skupia się na optymalizacji urządzeń sterujących, stanowiących wizytówkę systemów, w których urządzenia te są stosowane.

***
Jerzy Sobczak
Nowy falownik SX2000
Wychodząc naprzeciw potrzebom klientów, firma Sanyu tworzy najwyższej jakości urządzenia, które w pełni zaspokajają ich wymagania. Przemienniki częstotliwości serii SY6600, SY7000, SY8000 i softstarty SJR2-3000, SJR2-5000 są znane na rynku i chętnie wykorzystywane w wielu dziedzinach przemysłu, takich jak: maszynowy, wydobywczy, metalurgiczny, chemiczny.

***
Proste i oszczędne rozwiązanie w usuwaniu zanieczyszczeń z rur i przewodów. Łatwe czyszczenie rur i przewodów
Firma Stauff oferuje prosty i oszczędny sposób usuwania zanieczyszczeń z rur i przewodów w trakcie serwisowania – Stauff Clean. Dodatkowo system może być alternatywą dla czasochłonnego procesu przepłukiwania w czasie produkcji i przetwarzania rur i przewodów. W porównaniu z klasyczną metodą Stauff Clean zapewnia korzyści zarówno finansowe, jak i czasowe.

***
Katarzyna Zając
Konkurs rozstrzygnięty! Wręczyliśmy medale i dyplomy „Produkt Roku 2015”
Drugiego dnia Targów AUTOMATICON w Warszawie podsumowaliśmy X edycję konkursu na najlepsze produkty minionego roku. W otoczeniu zaproszonych gości i współpracowników Wydawnictwa medale i dyplomy wręczył przedstawiciel Rady Programowej pisma, dr inż. Zbigniew Szulc z Instytutu Sterowania i Elektroniki Przemysłowej Wydziału Elektrycznego Politechniki Warszawskiej, oraz redaktorzy miesięcznika – Katarzyna Zając i Joanna Jara.

***
Nowy model w serii Weintek cMT
Kilka lat temu pojawił się panel HMI bez lokalnego ekranu, przełamujący klasyczne ujęcie sterowania obiektami i wizualizację. Urządzenie zamykamy w szafie i podłączamy do sieci.

***
Głowica UHF F192 z dalekim zakresem działania
Głowice odczytu/zapisu UHF firmy Pepperl+Fuchs działają niezawodnie nawet w trudnych warunkach otoczenia. Głowica UHF F190 jest przebojem na rynku już od ponad dwóch lat. Urządzenie zostało zaprojektowane jako idealne rozwiązanie dla potencjalnie problematycznych aplikacji z ograniczonymi możliwościami montażu, gdzie 1–2 m zakresy odczytu/zapisu są wystarczające. To właśnie na te funkcje jest coraz więcej zapotrzebowania w ramach projektu Przemysłu 4.0 – etap rozwoju, który wymaga identyfikacji już na początku procesu produkcyjnego, a nie w końcowym etapie logistycznym, gdy produkt został ukończony.

***
Jacek Pocztowski
Czterokwadrantowy przemiennik częstotliwości OPA
Coraz większe wymagania klientów szukających nowych rozwiązań, pozwalających na zwiększenie możliwości regulacji, funkcji, jak i sprawności układów, zmuszają projektantów układów energoelektronicznych do wprowadzania coraz nowszych rozwiązań. Wychodząc naprzeciw tym potrzebom, firma OPA-ROW Sp. z o.o. w 2015 roku wprowadziła na rynek nowy przemiennik częstotliwości do napędów ze zwrotem energii do sieci i generatorów ze źródeł odnawialnych.

***
Oferta dla producentów maszyn i urządzeń specjalnych
Firma Eldar od blisko 20 lat dostarcza podzespoły automatyki przemysłowej. Oferta kierowana jest głównie do producentów maszyn, biur konstruktorskich i integratorów. W ofercie znaleźć można różnego rodzaju napędy elektryczne, układy pomiarowe, sterowniki i panele operatorskie. Naszym klientom zapewniamy pomoc techniczną na etapie doboru rozwiązań, a także wsparcie posprzedażowe. Wśród szerokiej oferty dostępne są zarówno popularne produkty ogólnego zastosowania, jak i rozwiązania bardzo specjalizowane.

***
Astraada One – nowa linia kompaktowych i modułowych sterowników w ofercie ASTOR
ASTOR, podnosząc efektywność polskich zakładów produkcyjnych, dostarcza wiedzę i nowoczesne technologie. Wychodząc naprzeciw potrzebom naszych klientów, wprowadzamy do naszej oferty nowe produkty z rodziny Astraada One.

***
Katarzyna Zając
AUTOMATICON® 2016. Nowości automatyki impulsem do dalszego rozwoju
Rok 2015 gospodarka polska zamknęła niezłym wynikiem. A jaki będzie ten obecny 2016? Na to pytanie próbuje znaleźć odpowiedź wielu przedsiębiorców. Początki nie są zachęcające. Spada kurs złotego. Jedna z międzynarodowych agencji ratingowych obniżyła ocenę Polski. Te fakty nie nastrajają optymistycznie. W takiej sytuacji szczególnego znaczenia nabierają kontakty z klientami oraz szukanie nowych odbiorców. Każdy przedsiębiorca ma własną receptę, jak to robić. Jedną z możliwości jest właśnie udział w targach i promocja swojej działalności w bezpośrednim kontakcie z potencjalnym odbiorcą.

***
Ryszard Klencz
Jubileusz XXV-lecia. Szkoła Eksploatacji Podziemnej – Zmieniamy górnictwo, zmieniamy regiony
Obrady XXV SEP odbyły się w dniach 22–26 lutego br. w krakowskim hotelu „Qubus”. Spotkanie rozpoczął dr Jerzy Kicki, przewodniczący komitetu organizacyjnego, który nawiązał do bardzo trudnej sytuacji, w jakiej znalazło się górnictwo. Dla górnictwa niekorzystna jest sytuacja na światowym rynku surowców mineralnych. Kryzys dodatkowo powiązany jest z napięciami politycznymi. W języku chińskim słowo „kryzys” składa się z dwóch symboli. Pierwszy oznacza niebezpieczeństwo, drugi – możliwości. I o możliwościach, poprawie efektywności górnictwa we wszystkich jego obszarach mówiono w trakcie debaty. Ci, którzy odpowiednio zarządzając firmami, wprowadzą konstruktywne rozwiązania, mogą mieć bowiem wpływ na zmianę sytuacji.

***
Kontekst organizacji w świetle nowych norm ISO 9001 i ISO 14001
W ubiegłym roku zostały opublikowane nowe wersje norm ISO 9001 i ISO 14001. Normy prezentują nowe podejście do systemu zarządzania. Wskazują, że system zarządzania jest elementem rozwoju, strategii firmy i na skuteczność systemu zarządzania ma wpływ wiele innych czynników niż tylko klient i wymagania w zakresie wyrobu, jak to do tej pory miało zastosowanie.

***
Andrzej Dzikowski, Piotr Dukalski, Robert Rossa
Badania symulacyjne rozruchu i pracy silnika LSPMSM w napędzie przenośnika taśmowego
Streszczenie: Artykuł przedstawia wyniki badań symulacyjnych rozruchu i pracy przenośnika taśmowego przy zastosowaniu do jego napędu silnika synchronicznego wzbudzanego magnesami trwałymi o rozruchu bezpośrednim typu LSPMSM (Line-Start Permanent Magnet Synchronous Motor). W artykule szczegółowo przedstawione zostały wyniki symulacji komputerowej rozruchu i pracy przenośnika z napędem oryginalnym oraz w przypadku zastosowania do jego napędu zaproponowanego modelu matematycznego silnika LSPMSM. W programie symulacyjnym został zamodelowany cały układ napędowy, składający się z silnika napędowego oraz obciążenia. Symulowany był rozruch i praca przenośnika dla różnych prędkości transportowych ustalanych przełożeniem przekładni. W artykule przedstawione zostały wyniki symulacji rozruchu i pracy przenośnika dla wybranej prędkości transportowej, natomiast w podsumowaniu została przedstawiona analiza porównawcza parametrów elektrycznych i mechanicznych nowego napędu w stosunku do napędu oryginalnego dla 3 prędkości transportowych oraz 2 napięć zasilających.

ENG Simulation studies of engine starting and operating of LSPMSM in the drive of conveyor belt
Abstract: The article presents of simulation studies of engine starting and operating of Line-Start Permanent Magnet Synchronous Motor in the drive of conveyor belt. The article presents in detail the results of a computer simulation of the drive start and drive the conveyor belt with the original motor and the proposed mathematical model engine LSPMSM. The simulation program was modeled a drive motor and a load. Simulated was a start-up and operation of the conveyor belt for different transport speed fixed gear ratio. The article presents the results of a simulation start-up and operation of the conveyor belt for the selected transport speed, while the summary was presented comparative analysis of electrical and mechanical parameters of the new drive in relation to the original drive for a 3-speed transport and 2 voltages.

***
Piotr Dukalski, Robert Rossa, Andrzej Dzikowski
Obliczenia obwodu elektromagnetycznego silnika wzbudzanego magnesami trwałymi i z klatką rozruchową, do zastosowania w napędzie przenośnika taśmowego
Streszczenie: Artykuł dotyczy obliczeń obwodu elektromagnetycznego silnika synchronicznego, wzbudzanego magnesami trwałymi z klatką rozruchową, przeznaczonego do zastosowania w napędzie przenośnika taśmowego typu MIFAMA 1000/1x55.
W artykule przedstawiono założenia konstrukcyjne i techniczne silnika LSPMSM (Line Start Permament Magnets Synchronous Motors) oraz przedstawiono wyniki obliczeń projektowych silnika, w tym charakterystyki pracy oraz charakterystyki rozruchowe. Autorzy porównali również obliczone parametry znamionowe silnika LSPMSM z parametrami znamionowymi stosowanego obecnie w taśmociągach silnika Sg250M4.

ENG Calculation of electromagnetic circuit of permament magnets exciting motor with starting cage, dedicated to mine belt conveyor
Abstract: The article concerning the calculation of electromagnetic circuit of permanent magnet excited synchronous motor with starting cage, for use in the drive belt conveyor MIFAMA 1000/1x55 type.
The article presents the design and technical intent of LSPMSM (Line Start Permament Magnet Synchronous Motors) motor and the results of the design calculations including the operational characteristics and starting the characteristics. The authors also compared the calculated rated parameters of LSPMSM motor with rated parameters of currently used in conveyor belts motor Sg250M4.

***
Marek Trajdos
Nowa dyrektywa niskonapięciowa LVD – wybrane zagadnienia
Streszczenie: Dyrektywa niskonapięciowa (LVD) jest jedną z najczęściej stosowanych dyrektyw. Obowiązuje ona ogromną grupę produktów wykorzystujących energię elektryczną. Od dnia 20 kwietnia 2016 roku będzie obowiązywać jej nowa, kolejna wersja.
Referat przypomina założenia i strukturę dyrektywy LVD oraz omawia jej nowe elementy.
Słowa kluczowe: dyrektywa niskonapięciowa, produkty wykorzystujące energię elektryczną, nowa wersja dyrektywy, nowe elementy LVD

ENG Abstract: The low voltage directive (LVD) is one from applied the most often directives. LVD is in force the huge group of products using electric energy. Her new, next version from the day 20 April 2016 will be in force.
The report resembles foundations and the lattice of the directive LVD and he is taking over her new units.(The new low voltage directive LVD – chosen questions)

***
Marek Dźwiarek
Analiza możliwości zastosowań systemów lokalizacji w czasie rzeczywistym do zapobiegania wypadkom przy obsłudze maszyn
Streszczenie: Technika RTLS UWB znajduje coraz szersze zastosowanie w inteligentnych systemach wytwórczych do celów usprawnienia organizacji pracy oraz poprawy jakości. Przeprowadzone analizy wykazały, że systemy te mogą być także wykorzystane do redukcji ryzyka związanego z obsługą maszyn. Analizy wypadków zaistniałych w latach 2012 i 2013 potwierdziły, że technika lokalizacji nie będzie skuteczna w ochronie części ciała człowieka, ale może być bardzo przydatna w przypadku konieczności przebywania całym ciałem w strefie zagrożenia.
 
ENG Abstract: The RTLS UWB approach has become more and more commonly applied in intelligent manufacturing systems in order to improve organization of work and product quality. The results obtained from the analyses conducted proved that those systems are also applicable to reduction of the risk posed by machine operation. Upon analysis of the accidents happened in the years 2012 and 2013 one can state that the localisation technique cannot be effective in protecting particular parts of human body, it may be useful where the need appears for the whole body to be present at the dangerous zone. (Analysis of real time localisation systems application for avoidance of accidents during machine operation).

***
Leszek Kasprzyczak
Algorytm wyznaczania Poziomu Zapewnienia Bezpieczeństwa na przykładzie funkcji zatrzymania awaryjnego inspekcyjnego robota górniczego
Streszczenie: W artykule przedstawiono algorytm wyznaczania Poziomu Zapewnienia Bezpieczeństwa PL funkcji zatrzymania awaryjnego, zaimplementowanej w Mobilnej Platformie Inspekcyjnej. Najpierw zidentyfikowano podsystemy związane z realizacją funkcji bezpieczeństwa, po czym określono wymagany PLr na podstawie grafu ryzyka. Następnie wyznaczono poziomy PL poszczególnych podsystemów na podstawie parametrów MTTFd, DC, CCF i kategorii. Osiągnięty PL funkcji bezpieczeństwa wyznaczono na podstawie osiągniętych poziomów poszczególnych podsystemów i porównano go do wymaganego PLr.

ENG Abstract: The article presents the algorithm for determining of Performance Level PL of an emergency stop function which was implemented in the Mobile Inspection Platform. At first sub-systems related with realization of the safety function were identified, then the required PL was determined based on the risk graph. Afterwards PL levels were determined of the particular sub-systems based on categories, MTTFd, DC and CCF parameters. Achieved PL of the safety function was determined on the basis of achieved levels of the particular sub-systems and finally it was compared to the required PLr. (The algorithm for determining the Performance Level using the example of an emergency stop function of a mining inspection robot).

***
Rynek nie ma granic
Trend automatyzacji i robotyzacji zakładów produkcyjnych powoli obiega cały świat. Do jego umocnienia przyczynia się industrializacja gospodarek oraz ciągłe rozszerzanie się rynku konsumentów. Każda lokalna firma, która myśli poważnie o swojej przyszłości, wie, że powinna bacznie obserwować nie tylko firmy ze swojego najbliższego otoczenia. Coraz częściej musi myśleć przede wszystkim o konkurentach branżowych prosperujących w odległych krajach Europy czy świata.
 

Reklama