Pokaż menu

Archiwum

Firmy z okładek

Firmy z okładek

 
ptak warsaw expo ebm papst   
best crossbow deer hunting crossbow

Reklama

Współpraca

Archiwum - numer 09/2006

Napędy i Sterowanie
numer 09/2006


Clean Design – nowa perspektywa w pneumatyce
180 dzieci zachorowało po zjedzeniu pierogów z mięsem, 13 000 osób przyjęto do szpitala z objawami zatrucia pokarmowego – takie zdarzenia opisywane na pierwszych stronach gazet wielokrotnie wzbudzały zaniepokojenie konsumentów. Pomimo wysokich standardów higieny w krajach uprzemysłowionych, ryzyko skażenia bakteryjnego w procesie produkcyjnym produktów spożywczych nie zostało całkowicie wyeliminowane. Nie trzeba nawet wyjaśniać, jak negatywnie przypadki infekcji bakteryjnych odbijają się na wizerunku danego producenta żywności.

***
Marek Łęc
Wektorowe przemienniki częstotliwości oraz serworegulatory jako „konie pociągowe” w procesie pakowania
Na przestrzeni ostatnich lat można zaobserwować gwałtowny wzrost produkcji opakowań oraz ciągłe poszerzanie się gamy produkowanych opakowań. Sposoby pakowania stają się coraz bardziej wyrafinowane. Pociąga to za sobą zwiększenie wymagań w stosunku do maszyn pakujących, które stają się coraz bardziej skomplikowane, a często również muszą być wprzęgnięte w cały proces technologiczny. Wraz z coraz to bardziej wyszukanymi sposobami opakowywania produktów pojawia się zagadnienie jak największego zautomatyzowania całego procesu technologicznego oraz zagadnienie zwiększania wydajności zarówno w odniesieniu do samej technologii produkcji opakowań, jak i w technologii pakowania produktu.

***
Proces szybkiego pakowania
Niezależnie od tego, czy chodzi o produkty farmaceutyczne, kosmetyczne czy też spożywcze, wszystkie one muszą być na końcu procesu produkcyjnego zapakowane i przygotowane do wysyłki. Firma Skinetta Pac-Systeme GmbH, Ottobeuren, jest projektantem oraz producentem maszyn oraz wykonawcą kompletnych linii pakujących już od wielu lat. Około 120 pracowników jest zaangażowanych w projekty, produkcję i serwis specyficznych rozwiązań, potrafiących sprostać indywidualnym wymaganiom stawianym przez tę wymagającą gałąź przemysłu.

***
NORD – wesoło, bezpiecznie i zdrowo
Lato, słońce i doskonała zabawa – czyż nie tak było podczas ostatniej wizyty w parku rozrywki? Wspomnienia szczęśliwych chwil spędzonych z rodziną i przyjaciółmi, pyszne jedzenie i napoje, pamiątki, a nawet przeżycie dreszczyku emocji. Parki rozrywki oferują potężną różnorodność atrakcji zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych, dla bojaźliwych i dla odważnych, znajdzie się tu zabawa dla każdego. Czy pomyślałbyś o tym, że podczas Twoich fantastycznych przejażdżek to właśnie napędy NORD są tym, co powoduje nagły przypływ adrenaliny?

***
Marek Trajdos
Realizacja układów bezpiecznego zatrzymania maszyny dla różnych typów zatrzymania awaryjnego
W praktyce napędowej okazuje się, że określenie kategorii bezpieczeństwa dla wyłączenia danego układu napędowego zgodnie z normą PN-EN 1050 oraz PN-EN 954-1 nie wyczerpuje problemu minimalizacji ryzyka. Napęd bowiem, jako specyficzny rodzaj aktuatora (układu wykonawczego), po pozbawieniu go zasilania może w pewnych przypadkach nie zatrzymać się niezwłocznie, co stwarza dodatkowe zagrożenie dla obsługi maszyny lub osób postronnych. W celu rozwiązania tego ważnego problemu zdefiniowano trzy typy stopu awaryjnego (kategorie zatrzymania)w normie PN-EN 60204-1. Wobec powyższego parametry bezpiecznego zatrzymania napędu w maszynie w pełni definiują dwa parametry określone jednocześnie: kategoria bezpieczeństwa i typ stopu. Kategoria bezpieczeństwa określa niezawodność wykonania polecenia zatrzymania, natomiast typ stopu – sposób jego przeprowadzenia.

***
Maciej Sałasiński, Jarosław Mielczarek
Nowe podejście do problemu zakłóceń w sieciach przemysłowych niskiego napięcia
Stałe dążenie do poprawy bezpieczeństwa ludzi i urządzeń oraz pewności zasilania zaowocowało nowymi rozwiązaniami, nadającymi się do zastosowania w przemyśle. Ważną rolę pełni w nich kontrola stanu oraz lokalizacja uszkodzeń izolacji elektrycznej przemysłowych sieci zasilających, sterowniczych i sygnalizacyjnych. W polskich zakładach przemysłowych następuje coraz szersze zrozumienie dla konieczności wdrażania nowoczesnej techniki bezpieczeństwa oraz skutecznej poprawy pewności zasilania.

***
Siłownik serii OCT – „octagon” – ze zintegrowanymi czujnikami położenia tłoka SF1
Dotychczasowe rozwiązania systemu sygnalizacji krańcowego położenia tłoka w siłownikach o małych średnicach, tzn. do 25 mm, to najczęściej czujniki kontaktronowe i hallotronowe zainstalowane przy pomocy uchwytów na siłownikach. Ten prosty system w wielu odpowiedzialnych aplikacjach jest zawodny i niewygodny w montażu i eksploatacji.Firma Bosch Rexroth, mając na uwadze jak zawsze potrzeby rynku, zaproponowała swoim klientom nowatorskie i jednocześnie uniwersalne rozwiązanie w tym zakresie, nowy produkt – siłownik z potencjometrycznym systemem czujników położenia tłoka.

***
Wyspa zaworowa LS04
Kolejną modyfikacją rodziny wysp zaworowych HF04 i LP04 jest kompaktowa wyspa zaworowa LS04 – nowość w naszym programie pneumatyki. Jej nowoczesny design, estetyczny wygląd, niewielkie wymiary i mały ciężar oraz doskonałe parametry przepływu i konkurencyjna cena sprawiają, że wyrób ten już teraz cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem krajowych i zagranicznych odbiorców. Dzięki swym rozwiązaniom technicznym oraz walorom estetycznym wpływa na nowoczesny wygląd urządzenia.

***
Nowe typoszeregi przekładni ślimakowych oraz przekładni zębatych
Firma „Mechanika Maszyn Andrzej Kacperek” od 1982 roku produkuje nowoczesne napędy: motoreduktory, reduktory, przekładnie ślimakowe i zębate. Dostarcza zamienne części uzębione: ślimaki, ślimacznice, koła zębate, koła łańcuchowe oraz śruby trapezowe. Oferuje falowniki, silniki elektryczne, sprzęgła, koła pasowe, pasy zębate, wariatory. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, opracowaliśmy nowe typoszeregi przekładni ślimakowych: R50, R63, R80, R100, R120 oraz przekładni zębatych: HM 14/1, HM20/2, HM25/2, HM30/2, HM40/2.

***
Adam Modzelewski
TeSys® – mistrzowskie rozwiązania
TeSys®, czyli Telemecanique Systems, to mistrzowskie rozwiązanie do rozruchu bezpośredniego oferowane pod marką Telemecanique przez firmę Schneider Electric. Doświadczenie technologiczne Telemecanique zaowocowało stworzeniem oferty – obejmującej wyłączniki silnikowe, styczniki i przekaźniki termiczne, a także system instalacyjny Quickfit – charakteryzującej się przede wszystkim niezawodnością (wysoka trwałość mechaniczna oraz elektryczna), ale także dużą elastycznością aplikacyjną (szeroka oferta, różnorodne rozwiązania).

***
Adam Modzelewski
ALTIVAR 71, ALTIVAR 61 i ALTIVAR 21 - Jeszcze bogatsza oferta przemienników częstotliwości
Schneider Electric sukcesywnie rozwija ofertę przemienników częstotliwości. Działania te mają jeden zasadniczy cel – spełnienie wymagań oraz potrzeb użytkowników, związanych z ich aplikacjami z zakresu automatyki napędowej. Efektem tych działań są trzy nowe produkty: 1) oparte na wspólnej platformie sprzętowej, zaawansowane technologicznie przemienniki ALTIVAR 71 (aplikacje stałomomentowe) 2)ALTIVAR 61 (aplikacje zmiennomomentowe); 3)dedykowany do rozwiązań HVAC przemiennik ALTIVAR 21 (aplikacje zmiennomomentowe).

***
Szkoła enkoderów – część XIII. Kolejka w Perugii
Włoskie miasto Perugia jest największą metropolią w regionie Umbria, która liczy 160 tys. mieszkańców. Na jego terenie znajduje się wiele przepięknych zabytków oraz dwa uniwersytety. W dzisiejszym artykule opiszemy najnowszą inwestycję miasta Perugia, którą jest kolejka łącząca odległą część miasta, stadion sportowy „Renato Curi”, z centrum miasta, stacja „Pincetto”.

***
B&R wyłącznym dostawcą dla BMW
BMW AG wybrała B&R na wyłącznego dostawcę paneli operatorskich opartych na systemach operacyjnych Windows CE. W ramach umowy B&R ma dostarczać innowacyjne panele z serii Power Panel do międzynarodowych zakładów produkcyjnych i partnerów BMW przynajmniej do 2013 r. – Współpraca między dwiema firmami układała się bardzo pozytywnie w ciągu ostatnich dekad. Obecne porozumienie sygnalizuje poszerzenie partnerstwa i włącza nas w prace nad pionierskimi projektami prowadzonymi w BMW – powiedział Elmar Zimmerling, przedstawiciel ds. sprzedaży zajmujący się tym projektem w B&R. – Będziemy wspierać BMW podczas wdrażania standardów firmowych – dodał.

***
Moduły analogowych we/wy X20 z funkcją oscyloskopową
Dla znanego i sprawdzonego systemu we/wy X20 firmy B&R wprowadzona została nowa funkcjonalność: 2-kanałowe i 4-kanałowe 16-bitowe moduły wejść analogowych, oprócz tego, że posiadają wysoką rozdzielczość konwersji, zostały wzbogacone o dodatkowe właściwości. Jak we wszystkich analogowych modułach X20, każdy kanał wejścia analogowego może być konfigurowany jako wejście prądowe (0 –20 mA) lub napięciowe (± 10 V). Konfigurować można także filtry programowe. W ten sposób prawie wszystkie wymagania aplikacji mogą być zrealizowane za pomocą jednego modułu.

***
Zawsze dobrze zapakowany
Przemysł pakujący ciągle wprowadza nowe metody ochrony, przechowywania i eksponowania wysokiej jakości artykułów spożywczych i dóbr konsumpcyjnych. Z tego powodu przemysł ten jest zawsze w czołówce, jeśli chodzi o wykorzystanie najnowocześniejszych maszyn i koncepcji systemów. Firma Hastamat Verpackungstechnik GmbH z siedzibą w Lahnau, Niemcy, jest specjalistą w dziedzinie pakowania. Hastamat, jako firma córka grupy firm Piepenbrock, osiągnęła obrót ponad 10 milionów euro oraz jest reprezentowana w ponad 40 krajach. Wymagania klienta są zawsze w centrum uwagi.

***
ViewAnyWare – wizualizacja w zintegrowanej architekturze Rockwell Automation – cz. III. Panele operatorskie PanelView Plus, komputery przemysłowe VersaView CE
Łatwość i szybkość tworzenia aplikacji to cechy, jakie użytkownicy i programiści cenią sobie najbardziej. Te cechy znajdujemy w panelach z rodziny PanelView Plus oraz VersaView CE oraz zapewniają one dodatkową dużą uniwersalność i elastyczność. Panele operatorskie coraz powszechniej stosowane są w wielu dziedzinach przemysłu, infrastrukturze i różnorodnych aplikacjach. Tak szeroki zakres zastosowań powoduje, iż elastyczność i łatwość obsługi są kluczowym elementem decydującym o wyborze stosowanego sprzętu.

***
Mieszanki paliwowe stawiają coraz większe wymagania materiałowe. Pojazdy FFV (Flex-Fuel Vehicles) potrzebują dokładnie przystosowanych uszczelek
Paliwa flex-fuel, czyli mieszanki bioetanolu i benzyny, dostępne w najróżniejszych proporcjach robią zawrotną karierę nie tylko w Brazylii. To jest główny powód, dla którego przemysł samochodowy potrzebuje niezawodnych systemów paliwowych i uszczelniających, które będą w 100% kompatybilne z właściwościami takiego paliwa. Firma Freundenberg przetestowała różne rodzaje elastomerów, które mogłyby zostać wykorzystane jako materiał do produkcji uszczelnień dla tego typu zastosowań. Dzięki tym testom firma ma pełną wiedzę na temat ich kompatybilności z mieszankami benzyny i etanolu, a także jest w stanie dostarczyć uszczelki, które będą mogły być stosowane łącznie z takimi paliwami. To samo dotyczy innych paliw alternatywnych.

***
Zbigniew Pawelski, Tomasz Pałczyński
Niektóre warunki brzegowe dla układu sterowania przekładnią CVT
Rodzaje i charakterystyka przekładni ciernych. Przekładniami ciernymi nazywa się przekładnie, w których przeniesienie napędu z wału napędowego na wał napędzany odbywa się dzięki sile tarcia, jaka wywiązuje się między dwoma dociskanymi do siebie, bezpośrednio lub przez element pośredniczący, kołami ciernymi. Zależnie od rozwiązania konstrukcyjnego przekładnie cierne mogą mieć przełożenie stałe lub zmienne. Możliwość uzyskiwania ciągłej zmiany przełożeń jest charakterystyczną zaletą przekładni ciernych i decyduje o ich rozpowszechnieniu. Podział przekładni ciernych według najważniejszych cech użytkowych i konstrukcyjnych przedstawiono na schemacie zamieszczonym poniżej.

***
Regały automatyczne Lean-Lift w wersji Multi-Space. Maksymalna pojemność składowania na minimalnej powierzchni
Regały automatyczne Lean-Lift w wersji Multi-Space są to nowoczesne rozwiązania, które optymalnie wypełniają powierzchnię magazynową, wykorzystując dostępną wysokość pomieszczenia. Dodatkowo regały te posiadają system fotokomórek, które mierząc wysokość towarów, „zagęszczają” odstęp pomiędzy kolejnymi półkami, eliminując puste przestrzenie. Półki nie są rozmieszczone na stałe, ale elastycznie dopasowują się do wysokości składowanych towarów, jedna zaraz za drugą, bez strat na puste przestrzenie.

***
Konkurs miesięcznika „Napędy i Sterowanie” na najlepsze rozwiązanie – PRODUKT ROKU 2006
W marcu 2007 r. rozstrzygnięty zostanie I Konkurs miesięcznika „Napędy i Sterowanie” na najlepsze rozwiązanie – PRODUKT ROKU 2006. Ideą konkursu jest wyróżnienie najlepszych wyrobów i rozwiązań technicznych prezentowanych na łamach pisma w 2006 r. Organizując konkurs, jako główne cele wyznaczyliśmy: promocję współczesnej myśli technicznej istniejącej na polskim rynku, a także uhonorowanie producentów, którzy wzbogacają ten rynek o nowoczesne rozwiązania; przybliżenie czytelnikowi obecnie oferowanych na rynku wyrobów i rozwiązań, jak również stworzenie okazji do bardziej powszechnej oceny poprzez umożliwienie czytelnikowi zagłosowania na wybrane produkty lub rozwiązania.

***
Światowy cykl konferencji WonderWorld 2006. Doskonałość operacyjna
Aby pozostać konkurencyjnymi w realiach XXI w., firmy muszą umieć sprawnie reorganizować swoje działania biznesowe i produkcyjne. Aby pomóc w osiągnięciu i utrzymaniu doskonałości operacyjnej oraz w kontroli jej wpływu na rentowność i zyski przedsiębiorstwa, firma ASTOR organizuje polską edycję światowej konferencji WonderWorld. Spotkanie, które odbędzie się w dniach 3–4 października br. w Warszawie, ma na celu przekazanie wiedzy pomocnej w optymalizacji działań również polskich firm.

***
Andrzej Gizicki
Kompatybilność elektromagnetyczna w aplikacjach z przetwornicami częstotliwości. Wybrane zagadnienia ograniczania zakłóceń w obwodach zasilania
Kompatybilność elektromagnetyczna jest to zdolność urządzeń, instalacji lub systemów do poprawnej pracy w określonym środowisku elektromagnetycznym bez wprowadzania dodatkowych zaburzeń elektromagnetycznych do tego środowiska lub do innych urządzeń, których poprawna praca mogłaby być z tego powodu zakłócona. Przez środowisko elektromagnetyczne rozumie się miejsce użytkowania urządzenia określone poziomem i charakterem zaburzeń (nazywanych zakłóceniami) pochodzących od ich źródeł.

***
Nowy pojazd podwodny o napędzie elektrycznym Work class ROV do operacji na dużych głębokościach
- Francuski ECA HYTEC wprowadza na rynek H1000, nowy pojazd po prowadzenia operacji podmorskich («work class ROV»), który może funkcjonować na głębokości do 1000 m i dzięki zastosowaniu dwóch hydraulicznych ramion manipulacyjnych dysponuje dużym zasięgiem działania. Najbardziej charakterystyczną cechą pojazdu ROV H1000 (nieważkiego w wodzie) jest jego modułowość. Konstrukcja typu open frame (otwartego korpusu) umożliwia łatwy montaż dodatkowych czujników pomiarowych. Moc pokładowej siłowni wodnej oraz zastosowanie dwóch ramion manipulacyjnych (4 i 5 funkcji) umożliwiają wykorzystywanie szerokiej gamy narzędzi hydraulicznych.

***
Najważniejszy czynnik bezawaryjnej pracy maszyn: Prawidłowy dobór odpowiednich jednostek napędowych
- Obsługa klientów oparta jest na profesjonalnym doradztwie technicznym. Korzystamy z wiedzy najlepszych fachowców w tej dziedzinie. Opieramy się na wieloletnim doświadczeniu, rozwiązując wiele trudnych problemów technicznych naszym klientom, jak też współpracując z renomowanymi firmami i instytutami zajmującymi się techniką napędów mechanicznych. Zaplecze techniczne pozwala nam poszukiwać i wdrażać najlepsze aplikacje.

***
Małe, precyzyjne i proste w obsłudze: Nowa generacja serwonapędów Mitsubishi Electric
Seria MR-J3 to najnowsze osiągnięcie Mitsubishi Electric w dziedzinie serwonapędów przeznaczonych dla aplikacji automatyki przemysłowej. Nowocześnie zaprojektowane urządzenia są małe, precyzyjne i niezwykle proste w obsłudze. Szczegółowo dopracowana oferta nowych serwonapędów jest uzupełniona wysokiej rozdzielczości enkoderem, który jest instalowany jako wyposażenie standardowe serwosilników.

***
Piotr Augustynek
Silnik BLDC ze zintegrowanym sterownikiem umożliwiającym zmianę parametrów przy współpracy z komputerem osobistym
W procesie automatyzacji przemysłu często zachodzi potrzeba użycia napędów umożliwiających częste zmiany parametrów na bieżąco. W dobie informatyzacji i minimalizacji urządzeń elektronicznych wyposażonych w elementy wykonawcze, szczególnie silniki, ważne jest, aby układy te były jak najbardziej kompaktowe. Idealnym rozwiązaniem w takich aplikacjach jest zamknięcie układu w jednej skrzynce i udostępnienie sposobności komunikacji z nim poprzez komputer osobisty.

***
Tomasz Śliwakowski
Frenic LIFT – dedykowany falownik dźwigowy Fuji
Podczas ostatnich kilkunastu lat znacząco zwiększyły się wymagania stawiane nowo budowanym windom i to zarówno pod względem wyglądu i funkcjonalności, jak również komfortu jazdy, oszczędności energii elektrycznej oraz zajmowanego miejsca. Jednym z elementów pozwalających wykonać nowoczesny napęd do windy, spełniający powyższe wymagania, jest dedykowana przetwornica napięcia, zwana potocznie falownikiem. Fuji Electric od wielu lat produkuje falowniki z funkcjami dedykowanymi do pracy dźwigowej, np. seria Frenic G11S ze specjalizowanymi wersjami oprogramowania LE2, UD, UDP itp. oraz Frenic VG7S z oprogramowaniem dźwigowym.

***
Łukasz Szymczak
Nowa era Ethernetu przemysłowego
Wraz z boomem na przemysłowe sieci Ethernet coraz więcej firm wprowadza produkty sieciowe do swojej oferty. Nowe firmy wchodzące na rynek Ethernetu przemysłowego dopiero zaczynają na nim raczkować, często oferując niestety urządzenia o funkcjonalności zwykłych switchy cywilnych, posiadających jedynie rozszerzony zakres temperatury pracy i zasilania przystosowanych do standardów przemysłowych. Czasami niektóre produkty dostępne na rynku to również urządzenia OEM (ang. Original Equipment Manufacturer) – firmy sprzedają produkty pod własnym szyldem, kiedy w rzeczywistości urządzenia te są wytwarzane przez trzecich producentów.

***
Pro-face – doskonała forma komunikacji z maszyną!
Nowoczesne rozwiązania firmy Pro-face, połączone z ponad 30-letnim doświadczeniem w branży HMI, to gwarancja wyboru najlepszego systemu komunikacji maszyny z człowiekiem. Bogata oferta w zakresie dotykowych urządzeń do wizualizacji pozwala na optymalny wybór właściwego interfejsu komunikacji dla projektowanej aplikacji. Przemysłowe komputery panelowe, multimedialne pulpity operatorskie, oprogramowanie umożliwiające tworzenie raportów i integrację z bazami danych znajdują zastosowanie praktycznie w każdej branży przemysłu.

***
Typowa aplikacja oparta na serwomotorze. MAVILOR – czołowy producent napędów – obecny na polskim rynku
Od początku 2006 r. na polski rynek wkroczyła hiszpańska firma MAVILOR, która jest jednym z największych producentów silników i serwonapędów. Firma produkuje bardzo szeroki zakres urządzeń, również dla tak wielkich koncernów, jak Bosch czy Siemens. Jednak obecnie chce rozpocząć ekspansję na polskim rynku pod własną marką. Silniki i serwonapędy MAVILOR należą do najchętniej wykorzystywanych przez konstruktorów w profesjonalnych maszynach oraz wszędzie tam, gdzie trzeba zastosować napęd pracujący w ciężkich warunkach, ale i tam, gdzie ważny jest stosunek ceny do jakości wyrobu.

***
TRAJEXIA – pełna elastyczność kontroli ruchu
Rozwój przemysłu i konieczność budowania coraz bardziej wydajnych urządzeń produkcyjnych spowodował zmianę sposobu kontroli ruchomych części współczesnych maszyn. Popularne, stosowane przez długi czas sterowanie serwonapędami w maszynach step by step zostało zastąpione tzw. sterowaniem ciągłym. W sterowaniu ciągłym pozycjonowanie serwonapędów odbywa się w kilku czy nawet kilkunastu osiach jednocześnie – co pozwala na wymuszenie najbardziej optymalnych ruchów maszyny i skrócenie czasu wykonywania zadania do minimum.

***
Systemy utrzymania stałej zawartości tlenu z wykorzystaniem przemienników częstotliwości PARKER SSD DRIVES
U podstaw biologicznego oczyszczania ścieków leżą procesy, które wymagają dostarczania tlenu w odpowiedniej ilości. W zależności od typu procesu, jaki ma zachodzić w bioreaktorze (usuwanie związków węgla, nitryfikacja, denitryfikacja, stabilizacja tlenowa), niezbędne jest utrzymanie odpowiedniej zawartości tlenu w taki sposób, aby wahania jego stężenia były jak najmniejsze i nie wpływały negatywnie na stabilność biologicznych procesów oczyszczania ścieków, a tym samym funkcjonowanie oczyszczalni.

***
Piotr Zianio
Program doboru przemienników firmy Moeller
Dobór przemienników częstotliwości jest procesem łączącym w sobie konieczność powiązania odpowiednich parametrów elektrycznych sieci zasilającej, silnika oraz samego przemiennika. Poza parametrami elektrycznymi istotne jest również określenie cech samej aplikacji, które mają wpływ na wybór przemiennika skalarnego lub wektorowego. Wymagania dotyczące momentu przy małej prędkości czy stabilności prędkości przy zmianach obciążenia są inne dla różnych maszyn i urządzeń. Silnik napędzający pompę wody będzie wymagał innego sterowania niż silnik zastosowany do napędu wciągarki. Określenie tych wymagań na podstawie rodzaju aplikacji współdecyduje o technicznej poprawności doboru, jak i ekonomicznej atrakcyjności tworzonego rozwiązania.

***
Konrad Kopeć
Programowanie sterowników według międzynarodowych standardów Moeller CoDeSys
CoDeSys to jeden z najbardziej powszechnych na świecie systemów programowania sterowników programowalnych, zgodny z międzynarodowym standardem IEC-61131-3. Zaawansowane funkcje, prosta obsługa oraz bogaty wachlarz zastosowań w urządzeniach automatyki różnych dostawców powodują, iż grono pracujących z tym narzędziem automatyków szybko się poszerza. System CoDeSys został zaimplementowany do programowania wszystkich sterowników XSystem firmy Moeller.

***
Krzysztof Kania
Sterowanie kaskadą pomp poprzez „kroczący przemiennik” częstotliwości VACON bez sterownika PLC
Sterowanie kaskadą pomp lub wentylatorów poprzez przemienniki częstotliwości bez użycia dodatkowego, zewnętrznego sterownika PLC było możliwe od początku istnienia firmy Vacon Oyj. Do dyspozycji użytkownika Vacon oddaje cały pakiet bezpłatnych aplikacji sterujących kaskadą, w skład których wchodzą m.in.: - Aplikacja Pump & Fun Control – ze standardowego zestawu siedmiu aplikacji pakietu „All in One”. Płynnie regulowany jest jeden silnik, pozostałe dołączane bezpośrednio lub poprzez softstart do sieci...

***
Największe w Polsce targi energetyczne – jeszcze większe!
Uprzejmie informujemy Państwa, że tegoroczne 19. Międzynarodowe Energetyczne Targi Bielskie ENERGETAB 2006 będą jeszcze większe niż w ubiegłym roku. Do zwiedzania bielskich Targów zaprasza ponad 550 wystawców, w tym ponad 60 wystawców z zagranicy – z Europy, Azji i Ameryki Północnej. Od wielu lat Targi ENERGETAB są największymi targami energetycznymi w Polsce – stoiska rozlokowane są na powierzchni prawie 20 tys. m2. Spektrum prezentowanych urządzeń, aparatów, maszyn czy technologii obejmuje wszystko to, co do wytwarzania, przesyłania i dystrybucji energii jest niezbędne, nie wyłączając systemów informatycznych czy specjalistycznych pojazdów.

***
Szymon Liszka, Michał Pyka
Efektywność energetyczna układów napędowych – europejski program Motor Challenge
Kluczowym elementem polityki energetycznej i ekologicznej UE jest jak największa poprawa efektywności wykorzystania energii przez użytkowników końcowych. Cel ten jest uznawany przez wszystkie kraje członkowskie. Dyrektoriat Generalny ds. Energii i Transportu Komisji Europejskiej wnosi swój wkład do procesu realizacji tego celu poprzez szereg działań programowych w ramach programu SAVE i jego kontynuacji w formie programu Intelligent Energy for Europe.

***
Outsourcing techniczny i doradztwo serwisowe sposobem na osiągnięcie przewagi konkurencyjnej
Firma INWEX, działająca na rynku ekologicznej chemii przemysłowej od 1987 r., w odpowiedzi na zapotrzebowanie rynku wzbogaca swoją ofertę o nową usługę w zakresie TFM (Total Fluid Management) – Kompleksowy System Zarządzania Cieczami Eksploatacyjnymi. Na całym świecie TFM od lat cieszy się dużą popularnością. O tym, że systemowe podejście do zagadnień związanych z zarządzaniem płynami technologicznymi jest efektywne i pomaga w rozwiązywaniu bieżących problemów oraz w wyborze optymalnych rozwiązań, przekonało się już wiele krajowych przedsiębiorstw.

***
Berni Lörwald
Phoenix Contact – nowatorskie produkty i rozwiązania dla szaf sterowniczych
Phoenix Contact jest liderem na światowym rynku technologii złączy elektrycznych, interfejsów elektronicznych i automatyki przemysłowej. Portfel produktów firmy obejmuje wiele nowoczesnych komponentów i kompletnych rozwiązań systemowych. Poza szerokim asortymentem złączy rzędowych, listew zaciskowych specjalnego przeznaczenia, złączy do podłączania płytek drukowanych i łączników wtykowych oraz interfejsów i modułów ochrony przeciwprzepięciowej, firma oferuje sprzęt i systemy oprogramowania dla wydajnych rozwiązań automatyki. Phoenix Contact jest pionierem w prekursorskich technologiach Profinet i bezprzewodowej łączności przemysłowej.

***
TR4N, 4-polowy przekaźnik uniwersalny
Firma Relpol SA powiększyła swoją ofertę, wprowadzając nowy przekaźnik z czterema zestykami przełącznymi. Jest to w rzeczywistości przekaźnik wbudowany w obudowę modułową. Dwa rodzaje napięcia sterującego łączą w tym produkcie takie cechy, jak prostota, nowatorstwo, bezpieczeństwo oraz modułowość, co w dużym stopniu poprawia wykonanie aplikacji. Rezultaty obserwacji użytkowników związane z możliwością większej modułowości, oszczędności czasu montażu i prostoty obsługi sprawiły, że firma Relpol wprowadziła na rynek automatyki przemysłowej przekaźnik wielofunkcyjny.

***
Andrzej Juszczyk
Mikroprocesorowy trójfazowy zespół zabezpieczeń silnika MiCOM P211
MiCOM P211 jest jednym z elementów platformy P10 serii MiCOM firmy Areva, produkowanej w Świebodzicach. Zespół zabezpieczeń silnika P211 jest stosowany w Polsce oraz na rynku światowym już od 6 lat. Podlegając ciągłemu rozwojowi, w jednostce Areva w Świebodzicach (dawna MERA-REFA, a następnie REFA SA), zyskuje ciągle nowe funkcje, które pozwalają na jego zastosowanie zarówno w aplikacjach niskiego napięcia, jak i średniego napięcia – jako zamiennik przekaźników elektromechanicznych.

***
Rozłączniki dźwigniowe RSD
Nowe rozłączniki dźwigniowe RSD poszerzają rodzinę rozłączników izolacyjnych RSI. Występują w dwóch wykonaniach z czołem srebrno-czarnym i żółto-czerwonym, jako rozłącznik 3-biegunowy, 3-biegunowy z N rozłączalnym i 4-biegunowy

***
Rozłączniki RS i RSB
Nowe rozłączniki RS250 i RSB250 poszerzają rodzinę rozłączników izolacyjnych RSI do 250 A. Występują w wersjach jako rozłącznik 3-biegunowy, 3-biegunowy z N rozłączalnym oraz jako 4-biegunowy w wykonaniu RSB. Oferowane są dwa rodzaje czół : srebrno-czarnym i żółto- czerwonym. Rozłączniki RSB przewidziane są do pracy z wkładkami bezpiecznikowymi WNT-1.

***
Przyciski sterownicze SP22
W ofercie firmy S.I. „Spamel” pojawiła się nowa rodzina przycisków sterowniczych SP22. Największymi zaletami nowych przycisków jest możliwość piętrowego montażu torów prądowych (łączników zwiernych i rozwiernych), co znacznie zwiększa funkcjonalność przycisku. Zamontować można maksymalnie 6 łączników po 3 na piętrze dla przycisków niepodświetlanych oraz 4 łączniki i źródło światła dla przycisków podświetlanych. Drugą istotną zaletą są mniejsze gabaryty. Znacznie zmniejszono wymiary łączników oraz korpusu pośredniego o ok. 12 mm w części podpulpitowej.

***
Co nowego na POLEKO?
Setki nowych produktów, nowe ekspozycje specjalne oraz bogaty program specjalistycznych konferencji i seminariów – to największe atrakcje tegorocznej edycji Międzynarodowych Targów Ekologicznych POLEKO, które odbędą się w Poznaniu w dniach 21–24 listopada 2006 r. Te największe targi ekologiczne Europy Środkowo-Wschodniej odbędą się w Poznaniu już po raz 18.

***
Konferencja TEMAG 2006
Przedstawienie najnowszego dorobku naukowo-technicznego w połączeniu z promocją firm oraz sesją szkoleniową obejmującą aktualne tematy z dziedziny projektowania, badań i praktyki użytkowania maszyn – to główne założenia XIV Międzynarodowej Konferencji Naukowo-Technicznej TEMAG 2006 pt. „Trwałość elementów i węzłów konstrukcyjnych maszyn górniczych”. Spotkanie odbędzie się w dniach 25–27 października br. w Hotelu „Ziemowit” w Ustroniu Zawodziu.

***
Krzysztof Zajdel
Nowe sterowniki PLC i pulpity operatorskie firmy IDEC
Sterowniki MicroSmart Pentra. Obecna na rynku od 2001 roku rodzina sterowników MicroSmart firmy IDEC została wzbogacona o nowe jednostki centralne. Nowe moduły CPU są oznaczone symbolem FC5A i nazwą handlową PENTRA. Pozwalają na znaczne rozszerzenie zakresu zastosowań sterownika MicroSmart. Mogą obsługiwać znacznie większą ilość sygnałów zarówno cyfrowych, jak i analogowych. Aby temu sprostać, oferują również znacznie większą szybkość przetwarzania i szerszą gamę funkcji. Są w pełni kompatybilne z wszystkimi modułami rozszerzeń starszej serii FC4A, takimi jak moduły wejść/wyjść, moduły HMI, zegarowe i inne.

***
Od magistrali bezpieczeństwa do bezpiecznego połączenia radiowego
Okablowanie i montaż podzespołów elektrycznych i elektronicznych to istotna część kosztów instalacji. Jeśli uda się zredukować tę część wydatków, koszty całkowite mogą być niższe, a maszyny, a nawet całe linie produkcyjne, można będzie zaoferować w konkurencyjnych cenach. Teza ta znajduje odzwierciedlenie również w odniesieniu do technologii bezpieczeństwa. W konsekwencji rosnąca liczba projektantów stosuje magistralowe systemy bezpieczeństwa. Firma ELAN zaprojektowała nowy system, przekazujący sygnały bezpieczeństwa drogą radiową.

***
Czujniki wykorzystywane w przemyśle opakowaniowym
Stale rosnące wymagania dotyczące estetyki i funkcjonalności opakowań sprawiają, że pakowanie produktów staje się procesem coraz bardziej skomplikowanym, a co za tym idzie, wymagana jest precyzyjna kontrola wszystkich elementów tego procesu. W celu spełnienia tych wymagań, oprócz powszechnie stosowanych standardowych czujników (odbiciowych, typu bariera), ważną rolę odgrywają stale ulepszane czujniki specjalizowane, np. do wykrywania koloru, obiektów przezroczystych, znaczników drukowanych.

***
Damian Zazula
FERRAZ – bezpieczniki najwyższej jakości
Bezpieczniki oraz inne systemy przeciwzwarciowe zabezpieczają kosztowne urządzenia elektroniczne. Wydaje się, że na tym ich rola się kończy. Ale nie tylko – przez minimalizację czasu awarii chronią wydajność produkcji; ograniczają koszty napraw i utrzymania oraz chronią ludzi przed potencjalnymi zagrożeniami wywołanymi przez przepięcia.

***
GROLSCH – KROHNE w browarnictwie
Decyzja firmy GROLSCH, dotycząca całkowitej rekonstrukcji procesu warzenia piwa u progu nowego wieku, była klasyczną inwestycją w przyszłość. Obok dwóch starszych (istniejących) browarów w Enschede i Groenlo, z których każdy posiada moc produkcyjną na poziomie 2,5 mln hektolitrów piwa rocznie, powstał trzeci – nowy zakład produkcyjny, zlokalizowany również w Enschede, o zdolności produkcyjnej 4 milionów hektolitrów piwa rocznie. Kluczowymi czynnikami decydującymi o miejscu jego powstania były: dobra infrastruktura i źródło wysokiej jakości wody, potrzebnej w procesie warzenia.

***
PICO-GUARD – nowe podejście do zagadnienia bezpieczeństwa
Nowy światłowodowy system wyłączników bezpieczeństwa, posiadający kategorię bezpieczeństwa 4, oraz certyfikat ATEX, wyznacza niespotykany dotychczas sposób zapewniania bezpieczeństwa pracy, również w strefach zagrożonych wybuchem. System ten oferuje topologię systemu opartą o jeden główny sterownik, który jest w stanie kontrolować poprzez światłowody większą liczbę urządzeń, zapewniając im pracę w kategorii bezpieczeństwa 4.

***
Mirosław Łukiewski
Zasilacze prądu stałego
Układy zasilające prądu stałego znajdują szereg zastosowań przemysłowych, od zasilania automatyki przez napędy prądu stałego aż do siłowych obwodów galwanizerni. W artykule przedstawiono charakterystykę techniczną zasilaczy prądu stałego produkowanych w Elhand Transformatory.

***
Miłosz Ciążyński
SCHLEICH – zaawansowana technologa pomiarowa
Wszystkie urządzenia zasilane energią elektryczną muszą spełniać wymagania dotyczące bezpieczeństwa elektrycznego. Wymagania te sprecyzowane są w światowych i europejskich normach. Jak sprawdzić, czy nasz wyrób można wprowadzić na rynek, i jak dowieść, że jesteśmy rzetelnym i solidnym producentem? Odpowiedź jest bardzo prosta. Zapewnienie takie otrzymamy poprzez zastosowanie testerów firmy Schleich, która oferuje szereg rozwiązań dla indywidualnych potrzeb wielu producentów. Użycie wysokiej klasy testerów serii GLP1 utwierdzi każdego producenta w przekonaniu, że produkt jest pewny i solidny. GLP1 jest to seria urządzeń testujących, która wyposażona jest w procedury pomiarowe testujące według konkretnych norm, np. 60204.

 ***
Laserowe czujniki mikroprzemieszczeń OD Max i OD Max Transparent
Czujniki mikroprzemieszczeń rodziny OD Max są wysoce precyzyjnymi urządzeniami laserowymi, zapewniającymi przeprowadzanie dokładnych pomiarów w zakresie stosunkowo niewielkich odległości. Zostały zaprojektowane w taki sposób, aby użytkownik mógł zastosować je w różnych aplikacjach, począwszy od pomiarów niewielkich odległości, aż do pomiarów grubości (i jej zmian) powierzchni elementów technologicznych.

***
Oś z paskiem zębatym wykorzystująca łożyska ślizgowe teraz w towarzystwie siostry o wadze 1 kg. Szybkie pozycjonowanie lekkich części
Na tegorocznych targach przemysłowych w Hanowerze firma igus zaprezentowała ponad 20 nowych produktów oraz elementy dodatkowe do łożysk ślizgowych, liniowych i przegubowych wykonanych z tworzywa sztucznego.

***
Tuleja z krawędziami uszczelniającymi: odporna na zużywanie materiału do 150°C
Na targach przemysłowych w Hanowerze firma igus z Kolonii przedstawiła nową polimerową tuleję z krawędziami uszczelniającymi przystosowaną do zastosowań do 150 stopni Celsjusza. Łożyska ślizgowe wykonane z tworzywa sztucznego, mieszanego materiału iglidur V400 i odporne na zużywanie się otacza uszczelka fluorowo-kauczukowa. iglidur V400 jest odporny na chemikalia i wykazuje się niewielkim stopniem wchłaniania wody.

***
Nowość: całkowicie podzielne łożysko stojakowe z tworzywa sztucznego. Montaż na miejscu
Firma igus z Kolonii powiększyła swój system „igubal” obejmujący samoustawiające się elementy łożyskowe z tworzywa sztucznego o nowe, całkowicie podzielne łożysko stojakowe. Z dużym efektem: dzięki możliwości podzielenia jednym ruchem ręki dwóch części tego niewymagającego smarowania łożyska (obudowy z tworzywa sztucznego i czaszy kuli) użytkownik nie musi już dłużej poświęcać cennego czasu na przewlekanie konieczne przy wałach o długości jednego metra i dłuższych.

***
Klaudiusz Szymczak
Podstawowe informacje o rodzinie norm ISO serii 9000
Rozwój gospodarki powoduje, że coraz większe znaczenie mają kwestie związane z zabieganiem o klienta, a co za tym idzie, m.in. troska o jakość, zadowolenie klienta, spełnianie jego potrzeb i oczekiwań. Z tego względu coraz więcej przedsiębiorstw decyduje się na wprowadzenie systemu zarządzania jakością.

***
J. Mindykowski, E. Szmit, T. Tarasiuk, D. Czarkowski
Jakość energii elektrycznej na jednostkach pływających
Jednostkę pływającą, statek czy okręt, trudno porównywać z jakimkolwiek innym środkiem transportu. Od strony nawigacji i łączności może przypominać trochę samolot, a może nawet prom kosmiczny, natomiast od strony swojej maszynowni bardziej podobny jest do wielkiej fabryki przemysłowej z dziesiątkami urządzeń obsługujących silniki napędowe.

***
Wiesław Górski, Franciszek Steinmec
Zasady klasyfikacji przemysłowych środków smarnych
Stawiając na rozwój przemysłu, wśród wielu nowych unijnych uregulowań prawnych, trudno dziś nie zapoznać się również z zasadami klasyfikacji przemysłowych środków smarnych, ujętych międzynarodową normą ISO 6743-99:2002 [1] oraz powołanymi przez nią normami arkuszowymi. Klasyfikację ISO w artykule omówiono na przykładach szczegółowych klasyfikacji: cieczy hydraulicznych, cieczy izolacyjnych oraz smarów plastycznych.

 ***
Andrzej Smoliński
System zbierania i przesyłania danych eksploatacyjnych z terenowych elektrowni wodnych do elektrowni centralnej z wykorzystaniem pakietowej transmisji danych GPRS
Praca elektrowni wodnych w zorganizowanych Zespołach Elektrowni Wodnych stwarza konieczność nadzorowania poszczególnych obiektów z jednego centrum dyspozytorskiego. Aby praca takiego Zespołu mogła być prowadzona prawidłowo, konieczne staje się dostarczenie wszelkich niezbędnych danych eksploatacyjnych z poszczególnych obiektów do jednego centrum dyspozytorskiego.

Reklama