Pokaż menu

Archiwum

Firmy z okładek

Firmy z okładek

 
ptak warsaw expo  ebm papst ebm papst  
best crossbow deer hunting crossbow

Reklama

Współpraca

Archiwum - numer 01/2001

Napędy i Sterowanie
numer 01/2001


LENZE Systemy Automatyki w Toruniu - od koncepcji do uruchomienia
LENZE, niemiecka firma, w skład której wachodzi grupa międzynarodowych przedsiębiorstw, posiada ponad 50-letnie doświadczenie w zakresie techniki napędowej, zatrudnia około 3 tys. pracowników na całym świecie i zalicza się dzisiaj do czołowych producentów mechanicznych i elektronicznych urządzeń techniki napędowej. Na najnowocześniejszych liniach produkcyjnych, wytwarza się między innymi cyfrowe regulatory prądu przemiennego i stałego, z prostym i rozbudowanym o specjalne funkcje softwarem, a także silniki prądu stałego, silniki prądu przemiennego, silniki serwo, przekładnie, motoreduktory, sprzęgła, hamulce i inne.

***
Przemysław Anczakowski
Grupa Elektrim Motor - Z TRADYCJĄ W PRZYSZŁOŚĆ
Grupa Elektrim Motor to dzisiaj przykład połączenia wieloletnich doświadczeń i wiedzy oraz znajomości aktualnych trendów rynkowych i potrzeb klientów w zakresie maszyn elektrycznych. Wszystko zaczęło się w 1878 roku uruchomieniem w Indukcie produkcji maszyn włókienniczych, by w roku 1919 rozpocząć produkcję silników elektrycznych. Powstałe na początku XX wieku firmy: Celma i Emit oraz najmłodsza, niespełna pięćdziesięcioletnia firma Besel stanowią obecnie wraz z Induktą Grupę Elektrim Motor, skupiającą najlepszych producentów silników elektrycznych w Polsce.

***
Marek Narewski
Falownik wektorowy Eurotherm Drives 690+ INTEGRATOR
Firma Eurotherm Drives wprowadziła na rynek całkowicie nową generację napędów, która zawiera w sobie najlepsze rozwiązania stosowane dotychczas w napędach AC i DC. To unikalne podejście zaowocowało takimi korzyściami dla użytkownika, jak: wspólne dla napędów AC i DC oprogramowanie, podobna parametryzacja nastaw oraz komunikacja. W zależności od wymagań w aplikacjach i urządzeniach przemysłowych wykorzystuje się napędy o różnym stopniu złożoności. Proste sterowanie napięcie/częstotliwość dla wentylatorów i pomp, bezczujnikowe wektorowe lub wektorowe ze sprzężeniem zwrotnym dla bardziej wymagających aplikacji AC oraz napędów DC dużych mocy. Nowy produkt Eurotherm Drives zawiera te wszystkie technologie sterowania w jednej rodzinie wyrobów.

***
Jacek Kęsy
Eksploatacja przekładni o dużych przełożeniach
Klasyczne układy napędowe realizujące znacząco duże przełożenia obarczone są szeregiem ograniczeń technicznych, ujemnie rzutujących na walory użytkowe urządzeń.

***
Wiktor Dyrda, Alicja Indeka-Chromik
Wybrane problemy związane z rozwojem napędów REDOR
Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Motoreduktorów i Reduktorów REDOR projektuje i wytwarza szeroką gamę napędów zębatych ogólnego przeznaczenia oraz kompletne urządzenia technologiczne zawierające takie napędy.

***
Ireneusz Bujalski
SSI - synchroniczny interfejs szeregowy firmy Stegmann - cz. I
Na co dzień mamy do czynienia z absolutnymi przetwornikami kąta, np. w robotach spawalniczych pracujących w przemyśle samochodowym, w antenach radarowych monitorujących stężenie gazów w powietrzu itp. Te niepozorne, a przy tym bardzo precyzyjne urządzenia pracują niejednokrotnie w trudnych warunkach.

***
Produkty firmy STM Polska
Działająca w Kargowej koło Poznania firma STM Polska oprócz produktów. które sama opracowała i opatentowała, rozprowadza na rynku polskim i w krajach WNP urządzenia włoskiej firmy STM.

***
Frantisek Blazek
Operatorskie pulpity programujące FUJI POD
Jednym z największych światowych producentów elementów automatyki przemysłowej jest firma FUJI Electric. Do jej asortymentu produkcyjnego należą przede wszystkim falowniki, systemy sterujące, regulatory przemysłowe, wyłączniki i bezpieczniki, półprzewodnikowe systemy mocowe, silniki elektryczne, itp. W chwili obecnej udostępniane są dla rynku europejskiego wyroby, które dawniej były dostępne wyłącznie w Azji. Zwłaszcza dotyczy to systemów sterujących Micrex PLC i programujących pulpitów operatorskich POD UG20.

***
Józef Kozłowski
Wzajemne oddziaływanie sieci elektroenergetycznej i przekształtnika
Między przekształtnikiem a siecią istnieje nieustanne wzajemne oddziaływanie. Przy różnych impedancjach sieci przekształtnik ma różne charakterystyki obciążenia i jednocześnie sam wpływa na sieć. Przekształtniki zainstalowane w tej samej sieci oddziałują na siebie.

***
Adam Panasiewicz
FX1S oraz FX1N - nowa generacja sterowników kompaktowych MITSUBISHI ELECTRIC
Zapowiadana w 10 numerze miesięcznika NiS nowa generacja sterowników kompaktowych produkcji MITSUBISHI ELECTRIC stała się faktem. Pod naciskiem użytkowników, a przede wszystkim producentów maszyn, fabryka MITSUBISHI ELECTRIC w Nagoi przygotowała do masowej produkcji kolejne dwa modele uniwersalnych, kompaktowych sterowników programowalnych PLC przeznaczo-nych do ogólnych zastosowań. Jednak projekt ten powstał nie bez widocznego wpływu żądań ze strony przemysłu maszynowego. Najogólniej można powiedzieć, iż odnowienie technologii dotyczy dwóch dotychczas produkowanych modeli: FX0S?FX1S oraz FX0N?FX1N.

***
Bogusław Wandzel
System WAGO I/O - optymalizacja kosztów układu sterowania Uniwersalny system peryferiów dla sieci obiektowych
System WAGO I/O rozwiązuje podstawowe zagadnienie dołączenia do systemu sterowania sygnałów obiektowych, pozostawiając projektantowi pełną swobodę wyboru w zakresie programowych i sprzętowych środków służących do integracji obiektu. Działania firmy WAGO na rynku komponentów dla automatyki podporządkowane są idei systemów otwartych, dlatego podstawową cechą jej rozwiązań jest uniwersalność.

***
Mirosław Łukiewski
Dławiki z rdzeniem stalowym
Wraz z dynamicznym rozwojem wielu dziedzin elektrotechniki dławiki rdzeniowe znajdują coraz szersze spektrum zastosowań, stając się nieodłącznymi wręcz elementami nowoczesnych układów energoelektroniki i energetyki. Firma "ELHAND TRANSFORMATORY" z Lublińca jest znanym producentem szerokiej gamy transformatorów, zasilaczy oraz dławików. Wprowadzenie nowoczesnych metod produkcji, impregnacji próżniowej oraz zaawansowanych technologicznie materiałów magnetycznych i elektrycznych pozwala obniżyć straty mocy w produkowanych maszynach i urządzeniach elektrycznych oraz znacznie wydłużyć trwałość produkowanych wyrobów.

***
Adam Majchrzak
XI/ON modułowy system wejść/wyjść
Systemy współczesnej automatyki realizują zadania coraz bardziej kompleksowo. Jedynie elementy automatyki, których konstrukcja przystosowana jest do realizacji zmieniających się zadań w czasie eksploatacji, mają szansę osiągnąć sukces rynkowy. Moduły XI/ON spełniają wszystkie wymogi, które użytkownicy automatyki przemysłowej stawiają modułom wejść/ wyjść.

***
Artur Rola
Elementy połączeniowe urządzeń wykonawczych
Złącza elektryczne znajdują szerokie zastosowanie w automatyce każdej dziedziny przemysłu. Są one podstawowym interfejsem umożliwiającym racjonalne łączenie elementów i układów automatyki, tworząc kompletne systemy sterowania. Stosując połączenia wtykowe uzyskuje się ekonomiczne korzyści w porównaniu z okablowaniem stałym (sztywnym). Takie rozwiązanie połączeń zwiększa elastyczność systemów, ułatwia modernizację i skraca czas usuwania usterek.

***
Jaromir Hasik
ZELIO TIME Telemecanique ZELIO CONTROL Telemecanique Nowe serie przekaźników
Oferta firmy SCHNEIDER ELECTRIC w dziedzinie prostych elementów automatyki zawiera także interesujące i niezawodne serie przekaźników czasowych oraz pomiarowych i kontrolnych marki TELEMECANIQUE.

***
Witold Czmich
InTouch na platformie terminalowej
Firma Wonderware wprowadza obecnie na rynek oprogramowanie typu klient-serwer, oparte na technologii ACT - Advanced Client Technology, umożliwiającej bezpośrednie zastosowanie oprogramowania Wonderware na komputerach-terminalach. Idea ta, bazująca na technologii Terminal Services firmy Microsoft, wiąże się z przeniesieniem oprogramowania z urządzeń klienckich na serwer.

***
Ireneusz Bujalski
Technologia LonWorks. jako fundament dla systemów automatyki budynków - część II
Wybór odpowiedniego medium transmisyjnego jest jednym z kluczowych etapów projektowania sieci dla systemów automatyki budynków, który bazuje na kilku cechach.

***
Antoni Wojtulewicz
Serwis automatyka.pl PROMUJEMY CAŁĄ BRANŻĘ - część 3

***
Bolesław Klein
MECHATRON - Nowoczesny System Dozowania Materiałów Sypkich
W wielu procesach przemysłowych bardzo ważne jest dokładne i stabilne podawanie materiałów sypkich pomimo ich różnych właściwości przepływowych. Bardzo często jakość produktu końcowego oraz koszt jego wytworzenia zależą w dużym stopniu od zastosowanych urządzeń dozujących. Wychodząc naprzeciw rosnącym wymaganiom technologicznym, firma Schenck opracowała rodzinę nowoczesnych urządzeń dozujących, zapewniających ciągłe podawanie materiałów sypkich. Dozownik Mechatron może pracować wolumetrycznie (objętościowo) i grawimetrycznie (masowo). Jeśli materiał ma stabilny ciężar usypowy, to podawanie wolumetryczne wymagające nastawienia jedynie określonej prędkości podajnika, może w wielu przypadkach dać zadowalające rezultaty przy stosunkowo niskich kosztach urządzenia.

***
Monika Firla
IV Konferencja Automatyków Napędy - Sterowanie - Automatyka Przemysłowa
W dniach 29.11 - 01.12.2000 r. w Hotelu "Redwan" w Puławach odbyła się czwarta z kolei Konferencja Naukowo-Techniczna "Napędy - Sterowanie - Automatyka Przemysłowa". Organizatorem jej była Redakcja miesięcznika "Napędy i Sterowanie". Temat spotkania traktował o zastosowaniu automatyki przemysłowej w gospodarce wodno-ściekowej i ochronie środowiska. Uczestnikami spotkania byli przedstawiciele i producenci systemów automatyki przemysłowej oraz kadra techniczna zakładów produkcyjnych obsługująca ww. branżę.

***
Jan Kalabiński, Jan Psota
"Napędy i Sterowanie" w ZSM w Raciborzu
W Zespole Szkół Mechanicznych im. Arki Bożka w Raciborzu funkcjonuje Technikum Mechaniczno-Elektryczne o specjalności elektrotechnika przemysłowa. W ramach tej specjalności uczymy między innymi przedmiotów - maszyny i napęd elektryczny oraz energoelektronika. W celu zwiększenia efektywności kształcenia urządzamy często wycieczki dydaktyczne, a ponadto prowadzimy Młodzieżowe Koło Naukowe Elektryków (MKNE), które zrzesza uczniów klas elektrycznych szczególnie zainteresowanych rozszerzeniem wiedzy i umiejętności z zakresu szeroko pojętej elektryki.

Reklama