Archiwum - numer 2/2017
Elektroniczna blokada AZM 400 – ogromny krok w bezpieczeństwieCechy charakterystyczne AZM 400 to m.in. bardzo wysoka siła ryglowania, wynosząca 10 000 N, bistabilna, aktywna zasada działania oraz elektrycznie wysuwany sworzeń ryglujący. Oznacza to, że nowa blokada może pracować również na bardzo dużych, zautomatyzowanych osłonach bezpieczeństwa, np. w centrach obróbczych CNC. Kombinacja zastosowanych komponentów elektronicznych oraz czujników zapewnia wysoki poziom dostępności z perspektywy użytkownika, a także oferuje szereg interesujących funkcji dodatkowych przy zachowaniu bardzo wysokiego poziomu bezpieczeństwa.
***
AGV – samojezdne wózki transportowe firmy SEW-EURODRIVE Polska
Zasady fizyki obowiązujące w technice transportowej często stanowią naturalną barierę dla wielu wizjonerskich pomysłów co do sposobów przemieszczania ludzi, towarów czy urządzeń. Z reguły jednak ciągły postęp technologiczny nieustannie otwiera nowe możliwości, które wielu z takich wizji pozwalają się urzeczywistnić. Znakomitym przykładem tej reguły są wózki AGV – Automated Guided Vehicle.
***
Świat techniki sensorów
Od ponad 15 lat firma ADZ NAGANO GmbH, z siedzibą w Ottendorf-Okrilla, w Niemczech – niedaleko Drezna – projektuje i produkuje przetworniki ciśnienia dla różnorodnych zastosowań przemysłowych i nie tylko. Dzięki bardzo dobrej pod względem technicznym, solidnej i modułowej budowie nasze przetworniki spełniają szerokie wymagania naszych klientów z całego świata.
***
Kompaktowe oraz wytrzymałe zawory do wielu zastosowań. Nowa seria zaworów VUVG-..-S i VUVS-..-S
Dwa kolejne rozszerzenia asortymentu zaworów serii VUVG i VUVS oferują kluczowe cechy przy zachowaniu wysokich standardów jakości Festo oraz znakomity stosunek ceny do wydajności. Zawory te należą do podstawowego programu produkcyjnego Festo i są dostępne w 13 centrach logistycznych na całym świecie. Oznacza to, że są gotowe do wysyłki w ciągu 24 godzin.
Wystarczy kilka kliknięć w sklepie internetowym Festo Online Shop, aby zamówić zawory.
***
Wahadłowy napęd DRVS z czujnikiem położenia SRBS
Firma Festo wprowadziła na rynek nowe rozwiązanie czujnika SRBS, które gwarantuje podwójne korzyści: pozwala na szybki montaż i dowolne ustawienie, co przekłada się na oszczędność czasu i pieniędzy.
***
Przegląd przemienników częstotliwości EURA® Drives
Marka EURA® Drives jest obecna na rynku polskim od dekady. Przez ten okres przemienniki częstotliwości EURA® sprawdziły się w wielu wymagających aplikacjach. EURA® Drives została założona w 1992 roku i jest pierwszym przedsiębiorstwem w Chinach, które wyspecjalizowało się w badaniu i rozwoju techniki napędu AC.
***
Andrzej Sokołowski
Zastosowanie przetwornicy częstotliwości VLT RefrigerationDrive FC103 do sprężarek chłodniczych z uwzględnieniem oszczędności energii elektrycznej
Przetwornice częstotliwości prądu przemiennego są obecnie powszechnie stosowane w aplikacjach HVAC/R do regulacji wydajności sprężarek, wentylatorów i pomp. Głównym powodem zastosowania przetwornic częstotliwości jest płynna regulacja wydajności tych urządzeń w szerokim zakresie. Dzięki regulacji prędkości obrotowej przetwornica częstotliwości zapewnia dynamiczne i optymalne dopasowanie układu do jego bieżącego zapotrzebowania na energię, zgodnie z zadanym wydatkiem. W niniejszym artykule prezentowane są doświadczenia i wnioski z zastosowania przetwornic częstotliwości prądu przemiennego do sprężarki chłodniczej przy uwzględnieniu aspektu optymalizacji energii elektrycznej.
***
Mico Pro®. Modułowy system monitorowania prądu
Mico Pro® to innowacyjny system monitorowania prądu od Murrelektronik. To modułowe rozwiązanie można zaadaptować dokładnie do potrzeb aplikacji, co daje korzystny bilans kosztów i zysków, a przy tym zajmuje niewiele miejsca. Opatentowany system zasilania gwarantuje optymalną pracę maszyny. Dodatkowa korzyść: koncepcja zintegrowanego bloku potencjałów znacząco upraszcza okablowanie.
***
Generatory mocy biernej – efektywność, jakość, oszczędność
OPA-ROW Sp. z o.o. od lat zajmuje się układami zasilania maszyn wyciągowych, które są największym źródłem zjawisk negatywnie oddziałujących na sieć zasilającą oraz znacząco wpływają na gospodarkę mocą bierną w zakładzie górniczym. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów oraz wymaganiom norm i przepisów, jako pierwsi w Polsce zastosowaliśmy aktywny kompensator mocy biernej i odkształceń (harmonicznych) prądów bezpośrednio w sieci średniego napięcia zasilającej dużą maszynę wyciągową.
***
Jak można o 75% obniżyć koszty procesów produkcji urządzeń, równocześnie zwiększając ich jakość?
Firma METAL-TECHNIKA – producent maszyn do przemysłu metalowego i drzewnego – w 2016 roku wprowadziła innowacyjne zmiany w swoich procesach produkcji maszyn. Dzięki współpracy z firmą igus® – światowym liderem w produkcji konfekcjonowanych systemów zasilania do maszyn i urządzeń – firma METAL-TECHNIKA obniżyła koszty swoich procesów produkcyjnych o 75%. Było to możliwe dzięki zastosowaniu systemów readychain® od igus, które znacznie przyspieszyły proces montażu maszyny oraz zwiększyły jakość komponentów elektrycznych.
***
Do 35 000 paczek na godzinę
Ponad 1000 mechatronicznych modułów napędowych NORD tworzy połączony w sieć system w porcie lotniczym Melbourne – największym centrum dystrybucji przesyłek w Australii.
***
Najnowsze rozwiązania w zakresie sprzętu elektrycznego, automatyki i systemów zabezpieczeń po raz 15 w Warszawie! XV Międzynarodowe Targi Sprzętu Elektrycznego i Systemów Zabezpieczeń ELEKTROTECHNIKA 2017
Warszawa, 22–24 marca, EXPO XXI
Targi ELEKTROTECHNIKA skierowane są do producentów i użytkowników sprzętu niskiego, średniego i wysokiego napięcia oraz systemów alarmowych i rozwiązań umożliwiających instalację przewodów elektrycznych w nowoczesnych budynkach.
Równolegle odbędą się Targi ŚWIATŁO oraz Wystawa TELETECHNIKA.
***
Enkoder w ciągu 24 godzin?
Tak – to jest możliwe. Z myślą o potrzebach klientów firma Fritz Kübler GmbH stworzyła nową usługę 24ONE. W ramach tej usługi wybrane enkodery inkrementalne z serii SENDIX 5000 lub SENDIX 5020 produkowane są tego samego dnia.
***
Anna Szymczak
Do 20 mln dotacji na inwestycje w firmie
Zbliża się nabór wniosków na dotacje unijne w ramach programu „Badania na rynek”, który ma na celu wspieranie rozwoju w innowacyjnych firmach. Do podziału jest ok. 800 mln zł dla przedsiębiorstw z całej Polski.
***
Jerzy Sobczak
Stanowisko do badania silników elektrycznych zbudowane w oparciu o falownik serii SX2000 mocy 110 kW
Falowniki serii SX2000 są już od roku dostępne na polskim rynku. Znajdują stosowanie w wielu różnych aplikacjach. W artykule przedstawiam jedną z nich. Jest to stanowisko do badania silników elektrycznych. Wcześniej jednak przypomnę, że SX2000 to energooszczędny falownik wektorowy, zasilany jedno- lub trójfazowo, produkowany obecnie do mocy 132 kW. Przemiennik częstotliwości serii SX2000 reprezentuje nową generację wysokiej jakości wielofunkcyjnych, ekonomicznych i wysoko wydajnych wektorowych przemienników częstotliwości.
***
Jak podłączyć wejścia/wyjścia cyfrowe i analogowe do Internetu Rzeczy?
Zdalne systemy sterowania od lat rozwijają się w różnych gałęziach przemysłu. Idea Internetu Rzeczy pokazuje, że kierunek rozwoju również sieci przemysłowych to łączenie ich przez sieć globalną, w celu stałej kontroli i zbierania danych pomiarowych. Firma Moxa posiada w swojej ofercie szereg rozwiązań kontrolno-pomiarowych, które ułatwiają podłączenie sygnałów wejść/wyjść cyfrowych, analogowych, a także wejść temperaturowych do sieci LAN i WAN.
***
ELBOK SC
Firma ELBOK działa od 1996 r., produkując urządzenia automatyki mające zastosowanie w przemyśle.
***
Wojanów, 4–5 kwietnia 2017 roku. II KONGRES ARMATURY PRZEMYSŁOWEJ
Stowarzyszenie POLSKA ARMATURA PRZEMYSŁOWA (SPAP) zaprasza
na II Kongres Armatury Przemysłowej, który odbędzie się w dniach
4–5 kwietnia 2017 roku w Pałacu Wojanów k. Jeleniej Góry.
***
Badania, rozwój i aplikacje sieci komputerowych
Czy ktoś się zastanawiał, jak funkcjonowałyby urządzenia wokół nas, gdyby sieci komputerowe przestały działać? Większość nowoczesnych urządzeń, od smartfonów po telewizory, stałaby się bezużyteczna. Usieciowienie otaczającego nas świata stale rośnie i wszystko wskazuje na to, że rosnąć będzie. W życie codzienne wchodzą systemy działające na bazie sieci lokalnych, rozległych, prywatnych, publicznych, kablowych, bezprzewodowych, personalnych, wirtualnych, komórkowych i wielu innych, w tym systemy silnie rozproszone oparte o ideę Internetu Rzeczy (ang. Internet of Things).
***
Jan Dzida
Porównanie różnych sposobów kierunkowego napędzania pojazdów silnikami elektrycznymi
Streszczenie: W artykule omówiono ideę kierunkowego napędzania pojazdów i systemy ją realizujące (vector drive). W systemach takich oddziaływanie na kierunek ruchu pojazdu dokonuje się przez różnicowanie sił napędowych na kołach po jego lewej i prawej stronie. Opisano przykładowe aktywne mechanizmy różnicowe, które w pojazdach napędzanych silnikiem spalinowym są podstawowym elementem systemu. Wskazano na trudne do pokonania problemy tych konstrukcji, co skutkuje ich małą popularnością. W elektrycznych systemach napędowych, z uwagi na możliwość stosowania kilku silników napędowych, realizacja kierunkowego napędzania wydaje się łatwiejsza. Przedstawiono i poddano analizie kilka wariantów elektrycznych układów tego typu, takich jak: z aktywnym mechanizmem różnicowym zbudowanym z użyciem dwóch maszyn elektrycznych, z dwoma odrębnymi silnikami elektrycznymi do indywidualnego napędzania koła lewego i prawego oraz system zawierający walcowy mechanizm różnicowy, w którym na ruch obrotowy satelitów oddziałuje dodatkowy silnik sterujący. Podjęto próbę porównania wymienionych układów. Jako kryteria oceny przyjęto złożoność i koszt konstrukcji oraz problemy występujące w sterowaniu. W artykule została przedstawiona również koncepcja autora dotycząca nowego elektrycznego systemu napędzania kierunkowego. Celem tej propozycji jest osiągnięcie uproszczenia konstrukcji i obniżenie kosztu. W podsumowaniu wskazano, że stosunkowo łatwa realizacja kierunkowego napędzania w pojazdach elektrycznych i wynikająca stąd poprawa bezpieczeństwa może być dodatkowym argumentem przemawiającym za ich upowszechnieniem.
ENG The comparison of different methods of vector drive of vehicles with electric motors
Abstract: The article covers the issue of the vector drive of vehicles and systems of implementation. Such systems have the impact on the direction of motion of the vehicle achieved by varying the driving forces on the wheels to the left and right side. The active differentials, which are essential in vehicles powered by combustion engines were described. Insurmountable problems of these structures, resulting in their low popularity were also pointed out. In the electric drive systems, due to the possibility of using several drive motors, the implementation of vector drive seems to be easier. The article presents and analyzes several variants of the electrical systems of this type, such as: active differential constructed using two electric machines with two separate electric motors to drive the wheels of the left and right individually and a system comprising a cylindrical differential, wherein the rotary motion of satellites is affected by an additional engine control unit. Attempts to compare these systems were made. The evaluation criteria included complexity and cost of construction and problems in control. This article presents the author’s concept on the new electric vector drive system. The aim of this offer is to achieve simplified design and reduction of costs. The summary indicated that relatively easy implementation of vector drive in electric vehicles and the resulting improvement in security could be an additional argument for their popularization.
***
Tadeusz Glinka
Energooszczędne układy napędowe dwubiegowe
Streszczenie: W artykule przedstawiono definicję napędu elektrycznego energooszczędnego. Wykazano, że napędy dwubiegowe są napędami energooszczędnymi. Napędy dwubiegowe realizuje się przy pomocy:
- dwubiegowych silników indukcyjnych klatkowych;
- elektromaszynowej kaskady asynchronicznej, którą zrealizowano dwoma silnikami indukcyjnymi pierścieniowymi.
ENG Energy-saving two-speed drive systems
Abstract: The article presents a definition of an energy-efficient electric drive. It has been shown that two-speed drives are energy-efficient. Two-speed drives are being made by use of:
- two-speed Squirrel-cage induction motors;
- electromechanical asynchronous cascade, which was completed with the use of two induction wound rotor motors.
***
Adam Gozdowiak, Piotr Kisielewski, Ludwik Antal
Nieprawidłowa synchronizacja turbogeneratora
Streszczenie: Prezentowany artykuł zawiera wyniki obliczeń przebiegu błędnej synchronizacji turbogeneratora podczas załączenia na sieć przy różnych kątach fazowych napięć zmienianych w pełnym zakresie kątowym (–180 deg, 180 deg). Przedstawiono wpływ błędnej synchronizacji na pracę systemu elektroenergetycznego. Zbadano zjawiska zachodzące w trudno dostępnych pomiarowo miejscach wirnika. Określono najbardziej narażone węzły konstrukcyjne turbogeneratora w rozpatrywanym anormalnym stanie pracy. W obliczeniach wykorzystano polowo-obwodowy model turbogeneratora.
ENG ABNORMAL TURBOGENERATOR SYNCHRONIZATION
Abstract: Presented article contains the computation results of turbogenerator faulty synchronization during tripping on the grid for different voltage phase shift changed in full range (–180 deg, 180 deg). It is shown the impact faulty synchronization on the power system. The great emphasis is placed on the physical phenomena existing in the rotor because the measurement of rotor damper bar currents is difficult in practice. The most likely construction elements are estimated in this abnormal operation state. The field-circuit model of the turbogenerator is used during the computations.
***
Zbigniew Goryca
Przydomowa elektrownia z wielołopatową turbiną wiatrową
Streszczenie: W artykule przedstawiono konstrukcję i parametry małej elektrowni wiatrowej wyposażonej w wielołopatowy wirnik o poziomej osi obrotu. Pomimo większego kosztu w porównaniu z tradycyjnymi trójłopatowymi turbinami zdecydowano się na turbinę pięciołopatową, gdyż przy wiatrach o niewielkiej prędkości (a takie występują w większości) uzyskuje się z niej znacznie więcej energii. Turbina wiatrowa umieszczona jest bezpośrednio na wale trójfazowego generatora z magnesami trwałymi, którego obwód magnetyczny pokazano na rysunku ilustrującym rozkład pola magnetycznego. Generator zasila jednofazowy falownik podłączony bezpośrednio do sieci niskiego napięcia. Falownik umożliwia przekazywanie energii do sieci w szerokim zakresie napięcia uzyskiwanego z generatora, czyli w szerokim zakresie prędkości obrotowych turbiny wiatrowej. W artykule podano łączną ilość energii przekazanej do sieci w miesiącach: wrzesień, październik i listopad 2015 roku oraz moc szczytową elektrowni uzyskaną przy wietrze o prędkości 12 m/s. Energia uzyskiwana z tej elektrowni może być oddawana do sieci lub może być wykorzystana jako dodatkowe źródło energii w układach centralnego ogrzewania.
ENG Abstract: The paper presents the construction and parameters for small wind power plant fitted with multi-blade rotor with horizontal axis. Despite higher cost in comparison with traditional three blades turbine, the five blades turbine has been chosen. It results from the fact that this multi-blade turbine provides much more energy for the wind blowing with low strength (this wind prevails). The wind turbine is directly installed on the shaft of three-phase generator with permanent magnet whose magnetic circuit is presented in the figure illustrating magnetic field distribution. The generator supplies the converter directly connected to low voltage net. The converter allows transmitting the energy to the net in large range of voltage generated by the turbine. The paper presents cumulative energy transmitted to the net in September, October and November in 2015 and peak power of wind power plant generated at the wind blowing with the speed of 12 m/s. The energy generated by this power plant can be transmitted to the net or used as backup system.